Fajny film w dodatku to echo jak na kazaniu w świątyni alarmów :) Pozdrawiam planuje system w naszym własnym domu jako hobbysta mamy psa, kota i kapibarę i tak myślę że w tym przypadku czujki ruchu nie będą miały sensu w domu, raczej oprzeć się na kontraktonach :)
@weryfany_Zamosc Жыл бұрын
Kontaktron nie jest pewnym zabezpieczeniem. Szybę można rozbić a widziałem że nawet wycinają i przyssawkami wyciągają szybę... nawet czujniki zabicia szkła tu nie spełnią się. Ale czujnik ruchu dedykowany na psa i kota jest tu jakimś rozwiązaniem. Widziałem nawet pomieszczenia z 2 czujnikami połączonymi szeregowo aby wyeliminować "fałszywe" alarmy. Ja bym pomyślał o czujnikach ruchu... zawsze można je później dodać jeśli przewód jest tam gdzie powinien.
@piaskownica764811 ай бұрын
11:56 to nie książki pisane lata temu decydują gdzie wieszać czujkę tylko DTRka czujnika, sposób jej działania i to jaki obszar chcemy ją "chronić"
@cornic6086 ай бұрын
Co sądzisz o zastosowaniu mini puszek przed tynkowaniem na przewody. Ma to sens? Mysle ze tynkarzom ułatwiłoby to zrobienie równych ścian.
@system-alarmowy.online6 ай бұрын
Jest to często stosowane pod klawiaturami zwłaszcza przez elektryków. Uważam że jest to idealne rozwiązanie. Pod czujki raczej nie kombinował bym.
@SebaMig Жыл бұрын
Bruzdownicą robione?
@system-alarmowy.online Жыл бұрын
Ja to nazywam bruzdownicą manualną :-) śrubokrętem szerokim płaskim.
@jakubherok5179 Жыл бұрын
Jak łączysz wtedy przewody pomiędzy czujkami jak są wielożylowe ?
@system-alarmowy.online Жыл бұрын
Każda czujka na innych żyłach i na indywidualnym wejściu w centrali
@weryfany_Zamosc Жыл бұрын
Przewody zasilające wchodzą i wychodzą z zacisku w czujniku ruchu. Każdy czujnik na innych żyłach-kolorach więc żyły nie wykorzystane można powiedzieć wpadają do czujnika i wypadają bez ich przecinania aby w następnym były wykorzystane. Ale jest jedna zasada przewody alarmowe przecięte lub łączone powinny być polutowane a nie skręcone na "ryja" jak w elektryce. Z czasem połączenie nie zlutowanych przewodów mści się i dopiero są problemy.
@system-alarmowy.online Жыл бұрын
@@weryfany_Zamosc oczywiście wszystko to najpawdziwsza prawda
@miroslawturskiАй бұрын
Typ kabla określa producent w zależności od tego, co jest łączone. Dla przykładu, alarmy Ropam (i sporo innych) używa magistrali EIA 485, za pomocą której łączy się np. panele sterujące. W dokumentacji centrali alarmowej jest wyraźnie napisane, że do łączenia takiej magistrali należy użyć kabli UTP, STP lub FTP czyli skrętki komputerowej Cat 5E. Niedopuszczalne jest użycie kabli YTDY. W przypadku pozostałych połączań (np. czujek) producent dopuszcza użycie zarówno kabli YTDY jak i skrętki komputerowej. W takim razie, skoro i tak trzeba kupić skrętkę Cat 5E, można ją położyć dla wszystkich połączeń i nie pierdzielić się z wieloma typami kabla. Natomiast mój wniosek jest jeden. Czytajcie dokumentację producenta sprzętu, a nie słuchajcie rad youtubowych specjalistów.
@system-alarmowy.onlineАй бұрын
@@miroslawturski hmm, czuję się pouczony. Natomiast wskaż miejsce gdzie jest nieprawda. Skoro ja mówię o przewodach Ytdy, producent Ropam również wspomina że mogą być, to po co sugerować rozciąganie skrętki skoro inny polski producent Satel już jej nie zaleca. Tym bardziej że prawdziwie miedziana skrętka jest dużo droższa do Ytdy, a jeśli ktoś się pokusi na pseudo skrętki w cenie za metr zbliżonej do przewodów prostych to zrobi sobie kuku x 2. Mogę tutaj podać nazwy systemów, których producenci zalecają specjalne kable o odpowiednich przekrojach itd. i co to zmienia, że zabłysnę wiedzą przydatną dla garstki osób. Dla ogółu wybrzmaiało jasno że YTDY da rade co by to nie było, a skrętka może, ale nie musi. I tutaj można wchodzić już w szczegóły, że dla magistral 485 lepiej będzie dać skrętkę, jednak dla nico dłuższych niż dla domu jednorodzinnego odcinkach. W małych instalacjach Ytdy spokojnie ogarnia. Dlatego masz rację nie widzę powodu dlaczego kombinować na różnych przewodach skoro ytdy wystarczy