Świetny sposób pani poleciła. Też taki zrobiłam i po mszycy nie ma śladu. Dziękuję 😊
@katarzynajakubczak52152 жыл бұрын
Rewelacyjnie sprawdza się tytoń zalany wrzątkiem i odstawiony na dwa trzy dni, przed użyciem trzeba go oczywiście odsączyć. Używam tego specyfiku od kilku lat i nigdy mnie nie zawiodła. Wystarczy raz lub dwa razy w sezonie. Pozdrawiam serdecznie
@aleksandrakus43393 жыл бұрын
Polecam gorąco żółtą kokardkę!!! Naprawdę działa! Należy zawiązać żółtą kokardkę na gałązce - przyciąga biedronki, które uwielbiają mszyce :) Spróbowałam, działa! Choć nie dowierzalam ;)
@jolamm52763 жыл бұрын
Bez żadnych opryskow. Możecie się uśmiechnąć z niedowierzaniem albo ironią ale jest sposob bez pryskania. (nie wierzylam ale sprawdzilam na swoich różach i eureka)Ps. U Pani Marty ze względu na ogrom róż w ogrodzie to trochę może kłopot ale polecam spróbować na choćby kilku egzemplarzach. Otóż potrzebna będzie żółta jaskrawa wstążka. Przywiązuje do pędu jakis kawałek około 20-30 cm wstążki na pół. Tak aby wisiała i powiewała. Żółty kolor wabi biedronki a te przylatują i jeśli znajdują mszycę, zjadą ją. Składają jajeczka i młode mają się czym żywić. Warunek jest jeden nie wolno niczym pryskac by nie niszczyc przylatujących biedronek (ale sprawdzilam przywiązując wstążkę do róży na której pojawiła się mszyca, po dwóch dniach nie było po niej śladu) U Pani Marty trudno byłoby wstążką wywiązać wszystko bo zwyczajnie mogłyby się te wstazki rzucac w oczy. Ja mam kilka tylko róż i kompletnie te wstazki mi nie przeszkadzają a cały sezon róże piękne, zdrowe i błyszczące. Matka Natura sobie radzi
@jagnieszkak3 жыл бұрын
u mnie wstążki niestety nie pomogły ;( inwazja była ogromna
@jolamm52763 жыл бұрын
@@jagnieszkak Szkoda. Ja w tym sezonie zostaje przy wstazkach co nie zwalnia z dogladania roslin. Mam nadzieję, że wystarczy. Pozdrawiam
@az46302 жыл бұрын
To prawda żółta wstążke założyłam wczoraj na krzaczek i już na drugi dzień spotkałam na nim biedronkę 😁👌
@olaula40802 жыл бұрын
U nas w Beskidach biedronki nie chcą przyjść, mszyce spokojnie mieszkają. Chociaż może nie wszystkie bo pryskam różnymi eko wymyslaczami 😄
@agataprabucka2 жыл бұрын
No faktycznie, poprzednie 2 lata miałam wstążki i nie było problemu z mszycami, a w tym roku nie powiesiłam, bo jakoś nie wierzyłam że pomagają, i teraz ciągle pryskam, jakaś masakra.
@edytaszymczyk14043 жыл бұрын
Aaaa nie dodalam ze w niedziele nadrabiam wszystkie zalegle odcinki wasze😄😄😄 😘
@Grazka16 Жыл бұрын
Potwierdzam działanie żółtej wstążki . Wypróbowałam 😊
@tatiana28403 жыл бұрын
Ja robiłam taki mix: 100 ml mleka + 6-7 kropel roztworu wodnego jodu + łyżka mydła w płynie. To wszystko wymieszać i dodać do 1 litru wody. Opryskiwać co 7 dni. Działa! Sprawdzone :)
@n0x5372 жыл бұрын
Zastanawiam sie kto wpadl na taki sklad i jakim cudem :D
@mariamarta2072 жыл бұрын
Dzień dobry, ja w zeszłym roku opryskałam krzewy bukszpanu, które zaatakowały ćmy bukszpanowe, wodą z octem winnym własnej roboty, i pomogło ku mojemu zaskoczeniu, zadziałało, także polecam, pozdrawiam
@annamariaditrych55034 жыл бұрын
Co roku na moich surfinjach w polowie lata pokazuja sie malenkie, biale mszyce. Wyprobowalam domowy sposb pana dzialkowicza z YouT. 1,5 litra wody , 4 cebule ,pokroic z upinkami, gotowac przez pol godziny, po ostygnieci mikstury mozna juz spryskiwac rosliny.. Pomoglo idealnie.
@cioskp2 жыл бұрын
Po jakim czasie było widać rezultat? Bo zrobiłam to z cebuli opryskalam i dalej są. A robiłam to dwa dni temu. Dziś znowu robię wywar. Dopadły mi surfinie 😔
@andrzejcaka75702 жыл бұрын
Martuś super dobie radzisz 👍😘
@tomaszkajetan44824 жыл бұрын
U nas sprawdził się oprysk z tytoniu. Chyba najbardziej skuteczny. Oraz opaski z lepem na mrówki. Oczywiście świetna robotę robią biedronki dobrze jest mieć ich sporo w ogrodzie. My rok temu mieliśmy cała hodowlę na śliwce biedronek i z mszyca spokój. W tym roku musieliśmy pryskać ale potwierdzam te eko metody są skuteczne często tak samo jak chemiczne. Zwłaszcza że mszyca lubi wracać. Szukam eko metody na mszyce porzeczkową narazie muszę pryskać chemią.
@martapotoczek4 жыл бұрын
Muszę wypróbować te metodę z tytoniem! Podasz mi przepis?
@tomaszkajetan44824 жыл бұрын
@@martapotoczek 100g tytoniu zalać litrem wody ok 70 stopni Celsjusza, odstawić na 24h. Odcedzić i na 0,5 l tego naparu 1 l wody.
@martapotoczek4 жыл бұрын
Tomasz Kajetan dzieki!!
@annawisniewska59204 жыл бұрын
Potwierdzam sposób z tytoniem :) znam go za sprawą mojego Dziadziusia, który zawsze podbierał wszystkim rodzinnym palaczom (sam nie palił) niedopałki z popielniczek i zalewał wodą - bo wtedy nie bardzo można było kupić zwykły tytoń - a później rozcieńczał powstały roztwór wodą i pryskał pomidory. Co roku skubańce rosły jak wściekłe bez żadnej chemii i biły kolejne rekordy w plenności. Ja tę metodę stosowałam z powodzeniem na moich ukochanych pomidorach i mogę potwierdzić - mszyce jej nienawidzą :)
@trzykroki82314 жыл бұрын
Na mszyce białe lepy na pień przykleić. Mszyce się przykleją. Biały lep owinąć wokół pnia lub powiesić biały lep na drzewie. Zobaczycie ile się nalepi. Są filmy na youtube Jak pozbyć się mszycy w ekologiczny sposób. Białe lepy na muchy. To działa. Marta nie odciągam Ci widzów. Dziekuje za rady. Korzystam z Twoich rad jak i rad innych. Społeczność ludzi z YT jest wspaniała :)
@artoch903 жыл бұрын
Może być lep brązowy?
@ooo060613 жыл бұрын
@@artoch90 nie. Brązowy ich nie wabi. Tylko biały
@frikisize Жыл бұрын
Obsypanie rośliny mączką bazaltową też działa. W ubiegłym roku obsypałam ziemniaki zanim pojawiła się stonka i u mnie wcale jej nie było.
@AnnaMarcinkowska-y7i11 ай бұрын
U nas działa Aten 300 do mineralnego oprysku. Całkowicie naturalna odmiana glinokrzemianu (porównywalnie - taka smecta :)). I nawet opryskaliśmy bazylię, którą dzieciaki prosto z krzaka wcinały.
@jolas3201 Жыл бұрын
1 łyżeczka płynu do naczyń i 5 litrów wody. Oprysk robimy wieczorem. Zadziałało U mnie po dwóch pryskaniach.
@joku43032 жыл бұрын
Podobnie jak Pani Marta, na mszyce stosuję empular (olej rydzowy), po ok 2 dniach wiekszosc jest martwa i czarna. Oprysk trzeba powtorzyc. Kiedyś, gdy na działce pojawiły się kleszcze również pryskaliśmy Empularem, jednak nie byliśmy w 100% pewni, czy ten preparat pokrył wszystkie zakamarki (działa poprzez duszenie ofiary), więc ostatecznie spryskaliśmy chemią, bodajże permetryną. Wszystkie pająki były martwe, więc pewnie i kleszcze wyginęły. Empular używam też na inne szkodniki, np. przędziorki.
@spaneczko3 жыл бұрын
Nam z powodu mrówek zginal krzew ,nie pamiętam nazwy ale był już sporo i już było za późno żeby go uratować...Pewne gatunki są narażone też bardziej na mszyce .Mimo ,że są biedronki to jakoś nie nadazają z tępieniem tychże mszyc.
@metal87power Жыл бұрын
Zostawiłem swoje papryki na parę dni w mieszkaniu, a po powrocie mszyce obległy praktycznie całe od krzewy od liści po kwiaty. Czy można moje rośliny jeszcze uratować czy już się poddać?
@9999-r6f4 жыл бұрын
Pan Grzegorz z "Zielonego Pogotowia" poleca zawiązać na zainfekowanej roślinie żółtą wstążkę nie stosując jednocześnie chemii. Wstążki w kolorze żółtym wabią biedronki, które w przyszłym roku już bez żółtego wabika, odwiedzą roślinę i sprawdzą czy nie ma mszyc. Osobiście stosowałam żółty wabik z siatek po cebuli i skutkowało.
@martapotoczek4 жыл бұрын
Z ciekawości wypróbowałam także te metodę i u mnie niestety nie działa.
@9999-r6f4 жыл бұрын
@@martapotoczek U mnie w ogrodzie, gdzie wróciłam na następny weekend zniknęły z kilku krzaków róż oraz ze śliwki, którą bardzo obficie obsiadły. Pozdrawiam serdecznie.
@agoosh2854 жыл бұрын
@@9999-r6f Też oglądam pana Grzegorza, zastosowałam, poczekałam ok. 2-3 tygodnie, po czym mszyce zniknęły, a pojawiły się biedronki (1 lub 2, ale wystarczyły!). Bez grama mikstur i żadnych oprysków 🙂
@wirldsa4 жыл бұрын
Też stosuje żółte wstazki i jestem bardzo zadowolona. Nie muszę nic robić i nie mam mszyc
@ziwonyzyciawziete79124 жыл бұрын
Żółte wstążeczki u mnie zadziałały. Larwy biedronek jak kombajn oczyszczały róże i inne krzewy z mszyc. Tylko ta metoda nie jest natychmiastowa, niestety 😏 Trzeba odczekać, aż biedronka przyleci, potem zniesie jaja i odczekać czas na wylęg larw. Czasami są szkody w tym czasie. Za to potem bez problemu całe lato 👍
@nostalginemo4992 жыл бұрын
Dla mnie bezkonkurencyjny jest napar z tytoniu. Kupic najmocniejszy tytoń jaki jest ,zrobić z niego herbatkę trochę rozcienczyc, spryskać i dwa tygodnie spokoju. Resztę schować w słoiku do lodówki do nowej porcji do rozcieńczenia. Działa i na inne potworki.
@Guzik124 Жыл бұрын
tak ale pszczoły też odstrasza... papryk i pomidorów też nie zaleca się tym pryskać
@nostalginemo499 Жыл бұрын
@@Guzik124 Z pewnością, walka z niedobrymi owadami, szkodnikami (według człowieka) nie jest złotym środkiem walka zawsze ma swoje złe strony. Nie jest to jednak chemia a coś naturalnego.
@magdalenamariawolska51134 жыл бұрын
świetnym sposobem jest woda z octem, czasami można dodać łyżkę sody na litr wody, żeby mikstura miała większą moc zwalczania mszycy, do tego kapka płynu do naczyń, octu około 100 ml na litr wody, w dwa lata z rzędu ta mikstura działała cuda, jednak w tym roku, mszyce się na nią uodporniły (klasyczne zjawisko, najlepiej stosować preparaty naprzemiennie w ogrodzie, co roku inny, żeby szkodniki się nie uodporniły aż tak szybko) i trzeba było zastosować inny oprysk, niestety chemiczny, bo żaden z naturalnych nie działał
@Ms4leaves4 жыл бұрын
Woda z octem tylko popaliła liście mojej rośliny 😔 a mszyce jak były tak są
@magdalenamariawolska51134 жыл бұрын
nela może za dużo octu Pani dała w stosunku do ilości wody
@Ms4leaves4 жыл бұрын
@@magdalenamariawolska5113 raczej nie, robilam wszystko według przepisu
@annaswiecka18403 жыл бұрын
U mnie też taki oprysk popalił liście pożeczki a mszyce przetrwały. Miałam proporcję octu i wody 1:10, według zaleceń.
@magdalena000072 жыл бұрын
U mnie tak samo, porzeczka jest za delikatna na ocet :(
@אורנהלסקו4 жыл бұрын
Liter wody 1 stolowa lyzka sody oczyszczonie troche mydla do naczyn. Spryskac wszystkie myszyce zginely.
@beatabeata97023 жыл бұрын
Kompletnie nie działa
@jolakwiatuszek88373 жыл бұрын
U mnie działa, co roku tak robię od 4-5 lat.
@beatabeata97023 жыл бұрын
@@jolakwiatuszek8837 może to inny gatunek...u mnie kompletnie nie skuteczny
@beatafilipowicz47543 жыл бұрын
U mnie też średnio ☹️☹️
@wiolettajamrozy70982 жыл бұрын
Dobry wieczór moja Vista dostała mszyc Czy konieczna jest tez zmiana ziemi🙏😕
@cioskp2 жыл бұрын
Moje surfinie też zostały zaatkowane na dniach ( doniczka balkonowa) dziś zrobiłam oprysk z octu ale pytanie bardzo ciekawe może ktoś nam odpowie ☺️
@AnKa385872 жыл бұрын
Ja stosowałam oprysk z sody oczyszczonej i oleju. Nie ma efektów mimo powtarzania.
@sparrow8191 Жыл бұрын
moja roza byla cala tym oblepiona, szczegolnie mlode listki na gorze, spryskalam chemia a potem spanikowalam i zanim pomyslalam obcielam je i wywalilam razem z tymi mszycami, teraz patrze na moja okrojona rosline czy odrosnie w tym roku, co ja zrobilam😔
@Jabłko12433 жыл бұрын
Ja robię roztwór wody, płynu do mycia naczyń i ocet. Mszyce na różach i klonie zginęły. Natomiast nie wiem co zrobię w przypadku inwazji na drzewach owocowych.
@maryska14233 жыл бұрын
Gnojowica z pokrzywy i na mszyce i na przędziorki - od dwóch sezonów :D Dodatkowo bogata w azot i minerały jest cudnym dolistnym i doglebowym wsparciem moich ogrodowych przyjaciół (też polecam wieczorem, ze względu na "zapach") ;)
@r.f.26153 жыл бұрын
Mam pokrzywy, ale co to jest gnojowica z pokrzywy? Jak ja zrobić?
@maryska14233 жыл бұрын
@@r.f.2615 Zerwac zalac woda, mieszac codziennie odstawic w gleboki daleki kat ogrodu (z powodu "zapachu" i much) pozwolic sfermentowac. Po okolo tygodniu, a najlepiej po dwoch podlewac, opryskiwac rosliny. To znakomity nawoz, a dodatkowo po oprysku nie toleruja jej przedziorki i mszyce 😅
@r.f.26153 жыл бұрын
@@maryska1423 Dzięki
@artoch903 жыл бұрын
@@maryska1423 Czyli gnojowicą można również wykonać oprysk na liściach buraka? Nie spali to ich?
@maryska14233 жыл бұрын
@@artoch90 moim kwiatom delikatnym nic sie nie dzieje - to jest nawoz bogaty w azot.
@milenaha31193 жыл бұрын
Żółta kokardka jest ok, ale znam środek o wiele skuteczniejszy. Nie uwierzycie ... Ja też nie wierzyłam, do momentu aż sama nie zastosowałam:... MLEKO... 😃Naprawdę. Robiłam wczoraj oprysk z mleka, a dziś suche przecinki pozostały po mszycach 🤣Oczywiście opryk trzeba kilka razy powtarzać, bo te "gadziny" zawsze się gdzieś schowają, ale to już są pojedyncze miejsca. Moje róże i porzeczka odrzyły 😊
@magdalena.mr7792 жыл бұрын
Samo mleko?
@4eella Жыл бұрын
tak
@APOLANA333 жыл бұрын
Ja na małej śliwce zaatakowanej przez mszyce powiesiłam żarówiastożółtą tasiemmkę i mszyce w ciągu 2 tygodni zniknęły.
@babciagrace4543 жыл бұрын
Co mam zrobic? Mszyce mam na lubczyku, ktory rosnie w doniczce na balkonie :( Pomocy:(
@paulinamiskowicz58342 жыл бұрын
Niestety nie działa u mnie mikstura z cebuli.Zrobilam według przepisu i stosuje na kwiatki w pokoju cały tydzień.Nadal są mszyce. Proszę o radę co mam zrobić lub co robię źle ?
@cioskp2 жыл бұрын
U mnie też nie pomogło, dziś robię po raz drugi ale dodam czosnek, trochę octu, mleka, i płynu do mycia naczyń - wszystko połącze w to co pisali ludzie 🤷🏼♀️
@paulinamiskowicz58342 жыл бұрын
@@cioskp to jak się uda pozbyć mszyc to proszę dać znać🙂
@marcelina51104 жыл бұрын
Nie polecam naparu ze skrzypu. Nie zauważyłam żadnych efektów. Za rok spróbuje Pani mieszanki ;)
@martapotoczek4 жыл бұрын
Sam skrzyp ma raczej działanie antygrzybiczne. Zawsze trzeba dodać cos co skleja im odwłoki - mydło ogrodnicze czy chociaż płyn do mycia naczyń
@marcelina51104 жыл бұрын
@@martapotoczek dziękuję.
@michaw.56584 жыл бұрын
U mnie teraz mszycy nie ma, było ich ogromnie dużo w maju i czerwcu. Ja stosowałem macerat z czosnku.
@wiesawadziewa74066 ай бұрын
Czytając komentarze ruszyłam do moich róż z żółta wstazka.. trzymajcie kciuki żeby i u mnie zadziałało...
@Guzik124 Жыл бұрын
miałam nie chodzić pożądne preparaty tylko coś co mam w domu, a już 3 rzeczy pani zaleca z ogrodowego kupowac
@magdalenkins3 жыл бұрын
U mnie świetnie się sprawdza wywar z cebuli .
@agag46097 ай бұрын
prosze o przepis na wywar z cebuli na mszyce. dziekuje
@kpk24684 жыл бұрын
Pani Marto, a jak walczyć z opuchlakami? Zjadają mi ogród od zeszłej jesieni...
@martapotoczek4 жыл бұрын
K PK dobrze sprawdza się larvanem, ale opryski nicieniami trzeba rozpocząć w maju.
@galbulbul2 жыл бұрын
Polecam Agrecol “opuchlaki”, mamy na całym osiedlu z nimi problem i tylko ten specyfik daje radę.
@Jack-cn7nu3 жыл бұрын
Użyj żółtej jaskrawej wstążki i będzie czysto :)
@katarzynajakubczak52152 жыл бұрын
Ja słyszałam o czerwonej bo taki kolor lubią Biedronki a one uwielbiają zjadać mszyce.
@jagnieszkak3 жыл бұрын
gnojówka z pokrzywy,to było to co stosowałam w ubiegłym roku po raz pierwszy, stosowałam mniej więcej co pięć dni i byłam bardzo mile zaskoczona efektami,ok.80% udało mi się zniszczyć i uratować buraczki i szpinak,niestety mszyca zaatakowała również drzewa czereśni i tu niestety nie pryskałam i nie udało mi się ich uchronić :(
@januszwitkowski56933 жыл бұрын
Łyźka stołowa Ludwka na 1 l. wody.
@demoniczek274 жыл бұрын
Na wszystkie szkodniki w ogrodzie najlepszy jest olej Neem, Niestety nie zabija on mrówek, które ciągle przynoszą nowe mszyce czy miseczniki. Dlatego w walce z mszycami warto również zwalczyć mrówki w okolicy naszych roślin.
@DoctorJaszczur3 жыл бұрын
A do tego celu (zablokowania mrówek) wystarczy najtańszy lep na muchy ok. 50gr-1,50 zł obklejony w koło pnia drzewa krzewu :)
@demoniczek273 жыл бұрын
@@DoctorJaszczur a niby jak obkleić tym np pędy fuksji?
@DoctorJaszczur3 жыл бұрын
@@demoniczek27 @Rex L Obwiązać wszystkie pędy u dołu rośliny ? A jeśli to jakimś sposobem nie możliwe to będzie to trwało może i drugie tyle czasu, ale tym bardziej priorytetowo zabić jak najszybciej całą kolonię mszyc. Gdyż słodki produkt uboczny wydzielany przez mszyce, czyli właśnie ten uwielbiany przez sprzymierzone mszycom mrówki trzyma je przy roślinie. Można jednak skutecznie opryskiem wywaru z czosnku (zamiast drogiego olejku neem) potraktować po prostu roślinę zarówno mszyce jak i mrówki, i taki wywar wniknie i nie będzie już żadna część rośliny ani jednym ani drugim smakować ;) A po oprysku na wilgotną roślinę po prostu ziemia okrzemkowa i jest 100% skuteczności, co najważniejsze Naturalnie i Tanio ! :D
@demoniczek273 жыл бұрын
@@DoctorJaszczur sorry, ale nie każdy ma czas by siedzieć tydzień i każdy pęd obklejać. Wywar z czosnku nie jest skuteczny. Próbowałem już wszelakich domowych wywarów. Olej neem działa na wszystkie szkodniki bez laboratorium w kuchni. I wcale nie jest taki drogi. A jak już radzisz, to przemyśl to co głosisz, bo chyba wyobraźni Ci brak
@krystynakipnik50172 жыл бұрын
@@DoctorJaszczur p{
@katarzyna99966 ай бұрын
Niestety soda z płynem do naczyń nie działa, przynajmniej u mnie.
@antonowka59402 жыл бұрын
Mszycy w tym roku jest tak dużo,ze nie pomaga kolor zolty,oprysk z cebuli i inne naturalia. Jestem niemal załamana. Mrówek i mszycy jest tyle,ze boję się o nich myśleć.
@robertzem2172 жыл бұрын
TO PRAWDA U NAS W TYM ROKU RÓWNIEŻ PLAGA MRÓWEK I MSZYC
@monikaknobelsdorf29113 жыл бұрын
Woda + soda + olej rzepakowy = 100 % skutecznosci
@xpaulax293 жыл бұрын
Jakie proporcje
@basiaurbanczyk57162 жыл бұрын
Przez sezon zimowy susze skorki od pomarańczy i póżniej ,w sezonie inwazji mszyc,robię wywar ze skórek.Gotuję na małym ogniu,studzę +kilka kropel płynu do naczyń Ludwik i pryskam .Działa.Opryskiwać w miarę potrzeb.W domu pięknie pachnie i działa na robale.
@jkarr44083 жыл бұрын
Nie lubię słowo ciało
@teresakuzel88103 жыл бұрын
Mam dużo ptaków w ogrodzie i nie mam mszyc
@tomaszgriwen4986 Жыл бұрын
Ptaki nie jedzą mszyc droga Pani .
@artpopey6 ай бұрын
czcze gadanie . Pani mówi na temat ,że mszyce niszczą nasze plolony . Ekologiczne srodki zwalczania mszyc w tej dobie nijak sie ma . Obecnie mydło sprawdza się , wiecie z czym . ? Tyko teraz chemia i chemia na którą juz uodpormiają się ssaki młodych roślin . A pani w tym fimie lansuje się i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością , Filmik dla kogo ? Napiszcie .