MOJA KSIĄŻKA ▶ bezdroza.pl/ksiazki/survival-sztuka-wyboru-bushcraft-i-eksploracja-kajetan-wilczynski,besusz.htm#format/d SZKOLENIA i BLOG ▶ adventurer-survival.pl/ FACEBOOK ▶ facebook.com/survivoradventurer INSTAGRAM ▶ instagram.com/survival_adventurer/ TIKTOK ▶ www.tiktok.com/@adventurer_survival
@szymon48388 жыл бұрын
Fajny odcinek, cieszę się, że coraz częściej pojawiają się filmy na kanale, bo naprawdę dobrze się to ogląda :)
@Adventurer8 жыл бұрын
Widząc jakie hejty sypią się na pana Łukasza Łuczaja (jeden z największych autorytetów w dziedzinie dzikiej roślinności) za to, że "morduje biedne brzozy" wysysając z nich soki za pomocą siekierki, nie mogłem powstrzymać się przed nagraniem tego materiału. Może zostanę załapkowany w dół, ale przynajmniej niczym Max Kolonko powiem jak jest ;) Kto sam chciałby spróbować życia seryjnego mordercy to uprzedzam, że czas macie do połowy kwietnia. Później soki płyną już co raz wolniej ;) Dla niedowiarków: Możemy umówić się tak, że za rok wrócę w to miejsce i sfotografuję drzewo, z którego pobierałem sok w tym odcinku i zobaczymy czy coś mu dolega. Taki eksperyment.
8 жыл бұрын
A co myslisz o zrywaniu kory brzozy? Duzo słyszałem podobnych tekstów ze drzewo tez może zginąć. Sporo razy widzialem jak drzewo kory nigdy nie odbudowano nawet po paru latach. A jesli chodzi o rozpalenie ogniska to te wiórki z kory wystarczają :)
@ukaszwu72847 жыл бұрын
Podoba mi sie film. Ale jest błąd. Sok moze byc mętny, brązowy, lub być całkowicie przeźroczysty. Zależy od miejsca gdzie rośnie :) Pozdro!
@indiarav7 жыл бұрын
lej na lapki i "prawo swobodne ogorka do zgnicia w ziemi". Ziemia jest dla ludzi
@marcinokon57754 жыл бұрын
Sok z brzozy z miętą to napój bogów. Pyszny i na wiosnę jak znalazł...
8 жыл бұрын
Fantastyczna akcja! Aż muszę się wybrać poza Kraków i dorwać jakąś brzozę! :)
O i się trochę mylisz, barwa soku zależy od tego na jakim podłożu drzewo rośnie tak samo jak jego smak. U mnie na przykład jest jak woda. Trzeba też brać pod uwagę czy grunt na którym rośnie drzewo nie jest zanieczyszczony ;p Ale masz racje z tym że jak się to robi z głową to nic się drzewu nie stanie. Można też odciąć kawałek gałęzi i włożyć go do butelki (koniec co został na drzewie ;p) też daje radę i wygodniej nieraz tak.
@Adventurer8 жыл бұрын
Tylko, że ja wyraźnie mówię, że barwa jest w tym wypadku wynikiem zanieczyszczenia soku drobinkami kory/drewna i porównuję to do dostępnego w sklepie, czystego niczym kryształ soku ;) Jeśli dobrze oczyścić nacięcie to barwa, tak jak piszesz, zależnie od gleby może być niedostrzegalna.
@reniferjeklej8 жыл бұрын
+Adventurer no fakt, mea culpa źle zrozumiałem ;)
@4drian43218 жыл бұрын
Dzięki, nawet nie wiesz jak mi to pomogło :D
@pjoter45068 жыл бұрын
to jest koktajl białkowy :D 06:24
@Dawid-yt1we8 жыл бұрын
Kajtek, czemu usunęliście jeden z pierwszych filmów? :d
@buohu_ink8 жыл бұрын
Props za muzyke z wiedzmina :D
@johnblack88578 жыл бұрын
Jaki to model spodni?
@krzesa74868 жыл бұрын
Zawsze ciekawiło mnie to: ile lat siedzisz w tym eksplorowaniu itp?
@Adventurer8 жыл бұрын
Od zawsze :) Taka tam tradycja rodzinna.
@Radoslao19978 жыл бұрын
z młodszych brzóz leci prawie przejźroczysty
@toniomartines33583 жыл бұрын
Kiedyś ludzie żyli zgodnie z naturą i korzystali z tego, co natura daje. Dziś idą do sklepu, płacą, kupują, co potrzebują, nawet się nie zastanawiając, jak to jest pozyskiwane, lub z czego zrobione, potem siedzą przed klawiaturą i wypisują głupoty, że brzoza uschnie od jednego nacięcia. Ale jakby ją niedźwiedź rozcharatał pazurami po całej długości, to by było git. Takie juz jest to konsumpcyjne społeczeństwo.
@andrzejplucinski38988 жыл бұрын
Czy jak ktoś ma alergie na pyłki brzozy, to można to pić?
@DzikiZew8 жыл бұрын
Preferuję metodę wiertarki i rurki, mniej soku ucieka bokiem - u Ciebie spora część spłynęła po korze w glebę. Zawsze znajdą się osoby, które będą twierdzić że nawet mała ranka w okresie przedwiosennym jest olbrzymią szkodą dla drzewa, ale cóż, ludzie mają naturę czepialską. Niemniej jednak, wszystko trzeba robić z głową, tym bardziej, że według polskiego prawa, pobieranie soku w nieswoim lesie jest wykroczeniem za które grozi mandat do 250zł. Sam znam kilka miejsc gdzie w miejskim lesie ktoś pobiera rokrocznie z tych samych drzew (kilka-kilkanaście zakorkowanych otworów w pniu) duże ilości soku, a drzewa te nie różnią się wyglądem od innych drzew w okolicy.
@Adventurer8 жыл бұрын
+FOODhacker Pozwolisz, że skopiuję moją odpowiedź na podobny komentarz ;) "Ponoć przy nawiercaniu istnieje większe ryzyko wdania się grzybicy. Nie powiem, że nie próbowałem. Drzewu co prawda nic się nie stało, ale dla pewności pozostaję przy klasycznej metodzie." Na tym kanale kładę nacisk na aspekt survivalowy, a mało prawdopodobne jest, że w terenie ktoś będzie miał ze sobą wiertarkę i rurkę.
@DzikiZew8 жыл бұрын
Adventurer Spoko, rozumiem :) Pisałem ogólnie o pobieraniu soku i przekonaniu wielu osób, że upuszczając go wyrządza się brzozom wielką krzywdę.
@MatikoxPL8 жыл бұрын
Kiedyś to wykorzystam Dzięki
@jakub60678 жыл бұрын
ja też spuszczałem sok z brzozy i z 5 sztuk które naciąłem ta przy szambie dawała najwięcej soku
@Adventurer8 жыл бұрын
No cóż, pozostaje mi życzyć smacznego ;)
@jakub60678 жыл бұрын
dobry był widać drzewo przefiltrowało
@Pizdrun8 жыл бұрын
leże ze śmiechu hehe
@bartekczaja43098 жыл бұрын
cześć adventurer
@stylzyciadiabla8 жыл бұрын
Pewnie było wiele razy, ale jakie to spodnie? :P Prosiłbym o odpowiedź.
@kiosem5588 жыл бұрын
+Kamil Hajkowicz To prawdopodobnie spodnie firmy Craghoppers, model Bear Grylls (jakaś tam kolekcja dla tej firmy sygnowana jest jego nazwiskiem). Są przynajmniej bardzo podobne.
@kiosem5588 жыл бұрын
Ewentualnie firmy HANET. Oni tez oferują podobne u siebie na stronie, z tym że ten model pod metką patton czy jakoś tak.
@miyczowiek39088 жыл бұрын
Gdybym wlał 10 litrów takiego soku do garnka i go ugotował to jest możliwość na pojawienie się ksylitolu czyli cukru brzozowego? Czekam na odpowiedź :)
@Adventurer8 жыл бұрын
Gotując sok brzozowy można otrzymać syrop, ale potrzeba do tego wielu litrów. Co do cukru, nie słyszałem o pozyskiwaniu go z soku brzozy.
@miyczowiek39088 жыл бұрын
Ok dzięki za info ;)
@ibenji35718 жыл бұрын
Ja zbieram sok z brzozy poprzez nawiercanie aż do drewna wkrętarką i wkładanie w tą ranę gumowej rurki. Butelkę przywiązuje do gałęzi i żadna kropla nie spadnie obok, ewentualne nacisnam gałąź i wkładam tam butelkę tak aby sok trafiał bezpośrednio do niej. Sok ma w tedy barwę lekko żółtawą. Poza tym jeśli zebrany sok pozostawiamy w temperaturze pokojowej to on "kiśnie", w lodówce wytrzymuje parę dni, ale w warunkach polowych smak i zapach zmienia się po dniu. Przy takim sposobie jak pokazałeś jest możliwość że butelka się odsunie pod wpływem wiatru lub ilości i ciężkości soku, albo sok znajdzie inną dróżkę ściekania. Fajny film, kilku ciekawych rzeczy się dowiedziałem :)
@grzegorzgrzegorzz16028 жыл бұрын
+Thorald Bronar nacinanie dla drzewa zdrowsze niż nawiercanie;)
@Adventurer8 жыл бұрын
+Thorald Bronar Ponoć przy nawiercaniu istnieje większe ryzyko wdania się grzybicy. Nie powiem, że nie próbowałem. Drzewu co prawda nic się nie stało, ale dla pewności pozostaję przy klasycznej metodzie.
@filip_187_04 жыл бұрын
Oskoła z moich brzóz płynie w kolorze wody czasem lekko żółtawy
@Adr8058 жыл бұрын
czy picie tego jest bezpieczne i nie ma szans sie nieczym zarazic ?
@sebastianzimolzak10698 жыл бұрын
jak dobrze konserwujesz to nie bo brzoza destyluje wszystko dobrze
A jak ja zrobiłem nacięcie to sok nie płynoł dlaczego ?
@Adventurer5 жыл бұрын
Już za późno. Kiedy pojawiają się liście sok powoli przestaje płynąć.
@rafcion67268 жыл бұрын
jak to smakuje?
@Artur-wj5yn7 жыл бұрын
jak odrobinę syropowata woda z nutką mięty
@kotktorychodzipogowieadama26457 жыл бұрын
:D
@sikoństefan6 жыл бұрын
Właśnie zaaplikowałem rureczki (wężyki) do lipy , brzozy i klonu.Klon już puścił soki a reszta jeszcze nie ! (28.03.2018r)
@Adventurer6 жыл бұрын
Mam wrażenie, że w tym roku z brzozy poleci trochę później niż zwykle. Marzec był dość chłodny.
@BlackoutPoland5 жыл бұрын
U mnie wyleciał przezroczysty sok
@Adventurer5 жыл бұрын
Bywa przezroczysty lub lekko zabarwiony. To zależy od rodzaju gleby lub tego czy dostały się do niego małe cząsteczki drzewa
@flamingeaglepl17998 жыл бұрын
Ciekawe jak taki sok smakuje ;)
@Artur-wj5yn7 жыл бұрын
Nic tylko samemu sprawdzić ;)
@flamingeaglepl17997 жыл бұрын
Nom
@dawidcieplicki7588 жыл бұрын
DOBRA PRZYZNAJE SIĘ ZNALAZŁEM TĄ BUTELKE I NASZCZAŁEM DO NIEJ SMACZNEGO
@yoloswag25058 жыл бұрын
Jest to prawnie dozwolone? Czy jak mnie złapie PiS/POlicja, leśnik na tym to grożą jakieś konsekwencje prawne?
@koksss38 жыл бұрын
+Yolo Swag Zależy od sytuacji :) jeśli masz w ogrodzie brzozę to należy do ciebie i możesz z niej pobierać bo jest twoja :)bo ja nie mam swojej brzozy to robiłem tak że szedłem do leśniczego z pytaniem czy mógł bym nazbierać soku z brzozy i czy by mi pomógł (nie było sytuacji ze sie nie zgodził lecz nawet go to cieszyło i zawsze zaprasza po więcej i nie tylko mnie bo dużo osób u mnie zbiera sok z brzozy) i zawsze mówi by przyjśc do niego za 1-2 dni :) on w tym czasie wybiera ze tak powiem "dorodne" drzewko i wtedy oznacza je i zostaje tylko zbierać :) po zbieraniu przychodzi sie do niego i jak w drzewie była nawiercona dziurka to daje taki drewniany kołek by wbić a jak ze tak to nazwę rozcięte jak na filmiku to to zostawia tak jak jest lub smaruje taką jakby maścią :) i wszystko legalne jest nawet bez leśniczego tylko ze wtedy jest możliwość ze ktoś cie okradnie z soku jak tak je zostawisz w lesie a leśniczy to jakoś tam przypilnuje lub coś
@yoloswag25058 жыл бұрын
koksss3 Dzięki za odpowiedź, tylko mam wątpliwości co do swojej posesji bo w polskim prawie teoretycznie jest twoja jak i drzewo ale np prawo zakazuje ścięcia drzewa twojego na twojej posesji i trzeba się prosić urzędników to nie jestem pewien czy jakiś urzędnik nie wpadł by na pomysł że specjalnie uszkadzam drzewo. Wiem że brzmi to absurdalnie ale takie mamy realia :/