Dzięki za przydatny materiał, szczególnie za info o przygotowaniu zegarka automatycznego do wysyłki i dlaczego taki zegarek powinien leżeć na płasko.
@qbasfactory24 күн бұрын
Ktoś wreszcie mówi o podstawach i chwała Ci za to dobry człowieku.
@Igor-qk5vt24 күн бұрын
Świetnie zapowiadający się kanał, którego brakowało na YT. Jestem świeżo po obejrzeniu kanału TikTalk i jestem załamany jego podejściem do tematu. Ciesze sie, że zdecydował się Pan dzielić swoją wiedzą, życzę powodzenia! Z pewnością podam kanał dalej swoim znajomym:)
@WatchMajster23 күн бұрын
@@Igor-qk5vt dziękuję pięknie za te miłe słowa 😁
@piecio302825 күн бұрын
Świetny materiał prosto i na temat - dziękuje.
@GinginWatches24 күн бұрын
z tą wysyłką to mnie zaskoczyłeś
@BIKE-PLUS24 күн бұрын
Ale , że zegarki można przechowywać 🤔
@GinginWatches24 күн бұрын
@ to też mnie zaskakuje w sumie
@WatchMajster24 күн бұрын
@@BIKE-PLUS bardziej polecam nosić 😃
@BIKE-PLUS24 күн бұрын
@WatchMajster Żeby człowiek miał więcej nadgarstków 😉
@BartasVAG24 күн бұрын
Super materiał dla początkujących osób.Moje zegarki przechowuję w pudełkach z szybką zegarki mechaniczne noszę raz na jakiś czas.Ponieważ u mnie zegarki noszę każdego dnia inny.Pozdrawiam Bartku.
@MACCA7916 күн бұрын
hey, a czy zegarki kwarcowe, mam ich kilka, wyciągać koronkę żeby nie chodziły, czy lepiej żeby sobie chodziły? mowa o dłuższym nie używaniu zegarka?
@BIKE-PLUS24 күн бұрын
Łapka dla zasięgu 👍
@jozefswider4122 күн бұрын
Dla zasięgu.
@eurocraftccr24 күн бұрын
Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Dzięki za filmik i pozdrowienia z za oceanu.
@marekmal32824 күн бұрын
Ciekawy materiał, i merytorycznie przekazana wiedza. Być może ekspęsywne zegarki są bardziej delikatne, mam dwa budziki rakety na mechanizmie opartym na 2609 pracują tarczą na bok od 30 lat, na oryginalnych częściach a odchyłka tygodniowa jest mniejsza niż minuta 😳
@radosawgredzinski490022 күн бұрын
Pytanko mam.... Czasem zdążyło mi się położyć zegarek seiko 5 automat na kolumnie głośnika....czy jest możliwość namagnesowania mechanizmu?
@WatchMajster21 күн бұрын
@@radosawgredzinski4900 jak najbardziej
@OJakub21 күн бұрын
Rozumiem, że przechowywanie nienakręconego zegarka w innej pozycji niz pozioma też jest niewskazane? W tym przypadku jaki jest powód? Smary będą grawitacyjnie przemieszczać sie z miejsc, w ktorych powinny być? Trzymam zegarki na takiej specjalnej półce w witrynie, gdzie są prezentowane w pozycji jak na wystawie sklepowej - aktualnie nakręconego mógłbym położyć w poziomie, ale pytanie czy jest sens całą resztę "poziomować"?
@WatchMajster21 күн бұрын
@@OJakub jeśli nie nakręcony to nic się nie stanie. Smar pozostanie na miejscu oczywiście
@robertsupski867222 күн бұрын
Czy jest jakaś reguła co do serwisowania zegarków mechanicznych? Dziękuję.
@WatchMajster21 күн бұрын
@@robertsupski8672 maksymalnie co 5lat. Oliwy wysychają. Będzie odcinek tym odcinek w styczniu
@guitars3620 күн бұрын
Witam mam pytanie czy zajmuje się Pan naprawa zegarków❓
@WatchMajster20 күн бұрын
@@guitars36 Witaj 😁 Kiedyś tak, aktualnie bardziej hobbystycznie, znajomym i pod odcinki. Jeśli masz coś ciekawego, wartego pokazania na kanale to pisz na maila watchmajsteryt@gmail.com
@guitars3620 күн бұрын
Dziękuję Wyslalem do pana wiad na poczte😊
@WatchMajster20 күн бұрын
@guitars36 nic nie dostałem
@guitars3620 күн бұрын
Kurcze 🆗 wysyłam jeszcze raz
@guitars3620 күн бұрын
Poszlo
@KitekKitek-r4u15 күн бұрын
Czemu film o WR zniknął?
@WatchMajster15 күн бұрын
@@KitekKitek-r4u dostałem ostrzeżenie za prawa autorskie do podkładu z 5 sekundowej wstawki na początku. Wolałem zdjąć, żeby nie drażnić algorytmu. Poprawie i max jutro film wróci
@nonsooon13 күн бұрын
Do mnie geniusze wysłali automat z odkręconą koronką, ale zegarek pracował. Działa, ale zastanawiam się czy mogą być jakieś długoterminowe efekty 🤷🏻 werk F6922 Orient. nie wiem co prawda jak traktowany był w podróży, choć mogę się domyślać
@Kamil-i4q24 күн бұрын
Świetny materiał . Czyli jeśli w tygodniu nie używam zegarka najlepszym rozwiązaniem jest np co jakiś czas go nakręcić koronką ? Wynika na to , że nie potrzebnie kupiłem rotomat :)
@Tom_Kowalczuk24 күн бұрын
Mam dwa stare ręcznie nakręcane zegarki które sobie leżą w pudełku bo szkoda ich mi nosić. Zrobiony pełen serwis 2 i 3 lata temu. Nakręcam je mniej więcej co miesiąć. Reszta automatów z NH3xx więc jak zmnieniam zegarek to trochę nim pomacham i jest ok.
@Cruxior25 күн бұрын
ile cenisz przegląd generalny ETA 2892A2?
@WatchMajster24 күн бұрын
@@Cruxior stawiam okolice tysiaka
@burgerworld15824 күн бұрын
@@WatchMajsterA ile kosztuje nowy mechanizm?
@ukaszw727815 күн бұрын
@@burgerworld158 ok 400 usd
@burgerworld15812 күн бұрын
@@ukaszw7278 Dziękuję za odpowiedź
@WparuSlowach16 күн бұрын
Nie zgodze sie z zegarkami kwarcowymi (glownie z najwyzszej polki) ktore maja rowniez kamienie lozyskujace lub elementy mechaniczne. Podobnie ma sie sprawa z tymi zegarkami ktore maja mechanizmy termo kompensacyjne. O to mechanizmy nalezy dbac niemal tak samo jak o zegarki mechaniczne. Szczegolnie ze koszt tych mechanizmow zaczyna sie od 200 euro w gore. Pzdr!
@SebAstian-zf7ij21 күн бұрын
Chcesz powiedziec,ze trzymanie zegarka na boku,statyczne,zle wplywa na czpien, bo dziala na niego sila o niezmiennej wartosci, to niepowinno sie zegarkow nosic, bo sily dynamiczne ktore wystepuja podczas machania rekoma sa duzo wyzsze i bardziej zmienne. I one jakos nie uszkadzaja niczego. Jak kupisz rotomat,ktorego nie mozna zaprogramowac, to bedziesz mial caly czas naciagnieta sprezyne, jak kupisz markowy gdzie mozesz pokombinowac z obrotami i czasem to bedzie zegarek pracowal i pozwalal sprezynie sie naciagac i rozwijac.
@WatchMajster21 күн бұрын
@@SebAstian-zf7ij Nie uszkadzają niczego i dlatego wymienia się trzpienie, poleruje trzpienie itp? No nie do końca. Podczas używania zegarka ten proces też następuje ale wolniej bo nie trzymasz ręki non stop w jednej pozycji tylko nią ruszasz więc w miarę równomiernie się zużywają trzpienie w porównaniu do rytuacji, gdy codziennie odkładasz zegarek na bok i leży tak całą noc. Po miesiącu czy nawet roku nic się nie stanie ale przez 5 czy 10lat codziennego odkładania na bok to już inna sytuacja. Traktuje moich widzów jako osoby myślące i zakładam, że każdy ma swój rozum i logikę i wie, że raz czy dziesięć nic się nie stanie. To raczej wskazówki od praktyka, który kilka zegarków już naprawił niż prawda objawiona 😉 Co do rotomatu to statystycznie rzecz ujmując na tysiąc osób z rotomatem ile ma taki programowalny który nakręci zegarek do końca a później przez 40 czy 60h pozwoli mu uwolnić energię ze sprężyny? Stawiam, że maksymalnie 10 na 1000 osób. Reszta posiada zwykłe rotomaty które jedyną regulację jaką mają to ilość obrotów w jednostce czasu. Taki rotomat w najlepszym wypadku utrzyma poziom nakręcenia a na 99% i tak ciągle dokręca sprężynę i po jakimś czasie zaczyna ją przekręcać.
@Mateusz4817 күн бұрын
@@WatchMajster Rotomat to bardzo dobre urządzenie pod warunkiem, że wykorzystuje się je w odpowiedni sposób. Rotomaty są programowalne jak sam zapewne wiesz można ustawić tak aby obroty nie dociągały maksymalnie sprężyny... co jakiś czas można również zwyczajnie wyłączyć i ponownie włączyć rotomat aby dać możliwość rozprężyć sprężynę. Druga sprawa to nie wiem w jakim współczesnym automacie rotomat może tą sprężynę przekręcić. Jeśli wypisujesz coś na temat wytartych trzpieni lub innych elementów to warto brać pod uwagę fakt, iż wielu użytkowników zegarków mechanicznych tradycyjnych lub z naciągiem automatycznym bardzo rzadko serwisuje zegarki. Budzą się dopiero jak występują zaburzenia w normalnej pracy zegarka. Niestety wtedy już bywa za późno... wynikiem wymienionej przez ciebie usterki to najczęściej brak lub zdegradowany smar lub olej stosowany w elementach ruchomych i łożyskach. Wielu producentów celowo daje mało lub prawie wcale substancji smarującej zwiększajac tym samym występowanie omawianego problemu, a jednocześnie skracając przy tym interwały serwisowe. Nie trzeba tłumaczyć dlaczego... Nie zgodzę się z Tobą jeśli chodzi przechowywanie automatów. Zegarek musi pracować ale dobrze aby co jakiś czas mechanizm po prostu się zatrzymał...Jeśli zegarek lub zegarki nie pracują przez dłuższy czas i tylko okazjonalnie są zakładane/ nakręcane to takie użytkowanie ma bardzo negatywny wpływ na współczesne substancje smarujące stosowane w mechanizmach. To jest wiedza dość powszechna.
@WatchMajster17 күн бұрын
@@Mateusz48 Trochę nie rozumiem o co Ci chodzi bo w sumie większość Twojego komentarza to przepisanie moich słów z filmu. Dla przykładu piszesz "Nie zgodzę się z Tobą jeśli chodzi przechowywanie automatów. Zegarek musi pracować ale dobrze aby co jakiś czas mechanizm po prostu się zatrzymał...Jeśli zegarek lub zegarki nie pracują przez dłuższy czas i tylko okazjonalnie są zakładane/ nakręcane to takie użytkowanie ma bardzo negatywny wpływ na współczesne substancje smarujące stosowane w mechanizmach. To jest wiedza dość powszechna." Ale ja właśnie to powiedziałem w filmie, że mechanizm nie musi ciągle pracować jeśli go nie nosimy i warto dać mu "odpocząć" a jeśli leży długi czas to należy go nakręcić raz na 2/3 tygodnie, żeby chwile pochodził. Więc z czym się nie zgadzasz? Przecież sam piszesz dokładnie to, co ja mówię w filmie 😅 Wkładasz też w moje usta słowa "Druga sprawa to nie wiem w jakim współczesnym automacie rotomat może tą sprężynę przekręcić." Ale ja nigdzie i nigdy nie powiedziałem, że można przekręcić (bo w automacie nie można) tylko mówię, że utrzymywanie w pełni naciągniętej sprężyny non-stop spowoduje jej zniekształcenie. A to gigantyczna różnica.
@Mateusz4817 күн бұрын
@@WatchMajster Jeśli zegarek nie jest użytkowany przez dłuższy czas to należy go nakręcić raz na 2-3 tyg aby chwile pochodził. To nie jest dobre rozwiązanie w perspektywie długoterminowej. Substancje smarujące tracą przedwcześnie swoje właściwości. Zaleca się aby mechanizm zegarka normalnie pracował i raz na te powiedzmy 3 tygodnie miał przestój kilkudniowy. Co do ostatniego zdania w twoim komentarzu to napisałeś. Do Sebastiana cyt „ taki rotomat w najlepszym wypadku utrzyma poziom nakręcenia na 99% i tak ciągle dokręca sprężynę i po jakimś czasie zaczyna ją przekręcać” To nieprawda. Jeśli ktoś posiada kilka lub kilkanaście automatów i nie wachluje modelami w kolekcji tylko ma wszystko na lata to rotomaty są niezbędne tym bardziej jeśli w kolekcji znajdują się dodatkowo zegarki kwarcowe lub mechaniki klasyczne. Nie ma możliwości aby wszystkie były nakręcane poprzez noszenie na nadgarstku.
@norbertcccp908917 күн бұрын
Olej w zegarkach mechanicznych jest w kamieniach, które mają niecki na olej. Nic tam nie wycieka itp podczas różnych pozycji. To są bzdury jeśli chodzi o olej.
@WatchMajster17 күн бұрын
@@norbertcccp9089 olej trzymany jest na rubinach dzięki napięciu powierzchniowemu, które uzyskuje się dzięki epilamowaniu rubinów. W nowoczesnych zegarkach nie ma żadnych niecek. Palety kotwicy też nie mają żadnych niecek, tak samo jak przerzutnik 😉 I olej nie wycieka tylko wysycha. Chyba słabo słuchałeś.
@norbertcccp908917 күн бұрын
@WatchMajster rozebrałem w życiu kilkadziesiąt zegarków mechanicznych nigdy nie widziałem żeby olej wypłynął z łożyska. Jeżeli była dana właściwa ilość. Na paletach kotwicy zostaje bardzo cieniutka warstwa, koło wychwytowe rozprowadza nadmiar na siebie. To nie może splynac. Przerzutnika się nie smaruje. Prawidłowo umieszczony olej i w otbowiedniej ilości nigdy nie wypłynie z łożyska, palet kotwicy, czy bębna sprężyna. Możesz go nawet za uszy wieszać i kręcić nim bączki.
@WatchMajster16 күн бұрын
@@norbertcccp9089 ale ja w filmie i komentarzu mówię, że Smar ODPAROWUJE a nie wypływa.
@Karo888814 күн бұрын
Smar tylko wysycha czy inaczej przemiesza się do miejsc niecelowych bo nie pracuje. Tam wysycha i nie wraca już do miejsc pracy. Cała tajemnica.
@wyrdan123 күн бұрын
a jak go noszę na ręku to 80% czasu jest bokiem ustawiony
@adalas29319 күн бұрын
BARDZO DZIWNA 😰 Sprawa: Mam zegarek na baterię, wskazówkowy z kalendarzem który leżał nie używany w szufladzie ponad 20 lat (bez baterii). Kilka tygodni temu pomyślałem aby go uruchomić. Kupiłem odpowiednie ogniwo i po włożeniu mechanizm Nie ruszył 😟. Zaniosłem do zegarmistrza. Nie widziałem co robił. Na pewno zainstalował nowe ogniwo 🔋 lecz zrobił coś jeszcze bo coś napomniał, że zegarek nie chciał ruszyć. Udało się go uruchomić i po około godzinie od wyjścia (zegarek miałem na ręku) zauważyłem, że na szkiełku Od Środka pływa sporo gęstego oleistego płynu. Jak to możliwe? Czyżby zegarmistrz wlał do środka tak dużo oliwy? Wróciłem się do tego zegarmistrza i powiedziałem, że jest pod szkiełkiem gęsta ciecz. Zegarmistrz wziął ode mnie zegarek, przetarł szkiełko od środka i wydawało się że jest dobrze. Nie powiedział mi jednak co to było. Co się stało. Po wyjściu z zakładu, po około godzinie przestraszyłem się 😯, bo zobaczyłem, że Znowu szkiełko OD ŚRODKA jest całe Zalane gęstą, oleistą, bezbarwną CIECZĄ która przy ruchach ręki przelewa się po szkiełku od środka. I to nie 2 krople tylko było dużo tej "oliwy". Powiedzmy, że około 15-20 kropel. Jest więcej niż było za 1 razem. W życiu czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Czyżby zegarmistrz wlał do zegarka kilka mililitrów oliwy? Trudno w to uwierzyć. Ponieważ było już późno zostawiłem ta sprawę do jutra. Zegarek był cały czas zamknięty i cały czas trzymałem go na ręku (ciepło). Po jakichś 4 godzinach trzymania zegarka na ręku wszystko … Zniknęło. Ta "oliwa" sama ZNIKNĘŁA. To nie możliwe żeby tak duża ilość cieczy odparowała w tak krótkim czasie i do tego prze zegarku zamkniętym. Czy to była oliwa ? CO TO Było ? CO SIĘ DZIEJE ? Niech ktoś wyjaśni. Od tamtej pory minęło już kilak tygodni i puki co nie ma na razie z tym zegarkiem przygód.