Jak rozliczać bitcoiny i inne kryptowaluty (cz. 2)? Q&A

  Рет қаралды 14,059

inFakt.pl

inFakt.pl

Күн бұрын

Пікірлер: 115
@frankfrank2470
@frankfrank2470 7 жыл бұрын
Po przemyśleniu sprawy jestem bliski decyzji o wydobywaniu krypto-walut (Ethereum). Prowadzę działalność na własne nazwisko i rozliczam się poprzez PKPiR, podatek liniowy i jestem płatnikiem VAT. 1. Jakie pkd do wydobywania krypto-waluty, myślę o 6311Z (przetwarzanie danych)? 2. Mam też pkd 2620Z (produkcja komputerów) i czy mogę kupić części do wyprodukowania komputera do kopania na F-VAT i wrzucić w koszty uz.prz. jak i koszty prądu zużytego do zasilania tego komputera? 3. Czy taki komputer będzie majątkiem trwałym i czy można go amortyzować?
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
1. Zgodnie z interpretacją GUS kod PKD do działalności związanej z obrotem bitcoinami to 64.19.Z (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/10-pytan-o-kryptowaluty/). 2. Komputer w takim wypadku może być kosztem uzyskania przychodu. Prąd również może być kosztem, ale w tylko w zakresie w jakim jest wykorzystywany w celu działalności gospodarczej. 3. Tak, komputer wykorzystywany w takim celu może być środkiem trwałym i podlega amortyzacji. Pozdrawiamy!
@frankfrank2470
@frankfrank2470 7 жыл бұрын
Dziękuję za informacje, bardzo się przydały. Pozdrawiam serdecznie
@mantisowski9542
@mantisowski9542 6 жыл бұрын
Byłoby fajnie zobaczyć kiedyś odcinek o księgowaniu wirtualnych produktów i jaką formę działalności trzeba na to.
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dziękujemy za sugestię, weźmiemy pod uwagę przy planowaniu kolejnych tematów :). Pozdrawiamy!
@MAREKmarecki1985
@MAREKmarecki1985 2 жыл бұрын
Ja mam jedno pytanie: co jeżeli kupiłem BTC w 2021 za pewną kwotę, później sprzedałem z zyskiem ( czyli mam już dochód), ale na koniec roku w grudniu kupiłem jeszcze raz BTC za kwotę przewyższającą osiągnięty wcześniej dochód i przetrzymałem to do 2022 roku. Czy w takiej sytuacji mam do zapłacenia jakiś podatek? Pozdrawiam.
@CHANNELShaolin
@CHANNELShaolin 7 жыл бұрын
Hej jak wygląda dzisiaj sprawa kupowania złota za BTC . Czy trzeba jakiś specjalny podatek zapłacić od takich transakcji ?
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Dziękujemy za liczne pytania i komentarze. Pozdrawiamy!
@dawidkubasik2940
@dawidkubasik2940 6 жыл бұрын
Witam i dziekuję za przydatne informacje przedstawione w filmie. Prowadzę DG w zakresie usług i produkcji. Kupowałem też i sprzedawałem Bitcoiny i inne kryptowaluty w ramach hobby, nie w ramach DG (sporadycznie oraz w czasie zawieszenia DG) i chcę to rozliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Chciałbym jednak zacząć handel kryptowalutami w ramach DG. Czy zakupione wcześniej kryptowaluty jako majątek osobisty mogę przekazać na potrzeby DG na podstawie stosownego oświadczenia? Jak powinienem je wycenić i zaksięgować?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Dawidzie, w naszej opinii, aby wprowadzić kryptowaluty do działalności gospodarczej warto sporządzić oświadczenie, wycenionych na podstawie potwierdzeń zapłaty i zaksięgowanych jako koszt firmy. Natomiast warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie pojawiły się odmienne stanowiska US w zakresie kryptowalut, przez co takie działanie może zostać podważone przez urzędnika. Na obecną chwilę najrozsądniejsze jest wystosowanie wniosku o wydanie indywidualną interpretację podatkową. Przy okazji, proponujemy zapoznać się z art. www.infakt.pl/blog-ksiegowy/jak-wprowadzic-bitcoin-do-dzialalnosci-gospodarczej. Pozdrawiamy!
@michakonarski6728
@michakonarski6728 6 жыл бұрын
Witam. Jak wygląda sprawa opodatkowania gdy w 2017 dokonałem kilku wpłat na rachunek giełdowy, środkami tymi obracałem pomiędzy różnymi altcoinami oraz fiat, po wygenerowaniu zysku, wycofałem kapitał którym zasiliłem rachunek giełdowy zostawiając na giełdzie jedynie zysk w formie altcoinów. W takim stanie wszedłem w nowy 2018 rok. Czy mogę daną sytuację interpretować w sposób taki że skoro kryptowaluty nie sa dobrem który powienienem wykazać w spisie z natury to nie powstał dochód od którego powinienem zapłacić podatek?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Michale, w naszej opinii kryptowaluty są traktowane jako prawa majątkowe, przez co nie należy ich wykazywać w spisie z natury. Natomiast musimy zaznaczyć, że w grudniu pojawiły się odmienne interpretacje podatkowe, w których urzędy przyjmują stanowisko, że kryptowaluty mają "znamiona" towarów przez co należy je wykazać w spisie z natury. Z uwagi na prezentowane 2 odmienne stanowiska najlepszym rozwiązaniem wg nas jest złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Pozdrawiamy!
@siwypfk1
@siwypfk1 7 жыл бұрын
Jak będzie wyglądało rozliczenie gdy gramy na gildach kryptowalut z pominięciem walut fiat, ale raz na np 2 miesiące wymieniamy na np PLN mniejszy procent całego zainwestowanego i obracanego kapitału następnie wpłacamy na własne konto bankowe? Interesuje mnie jak oblicza się w takim wypadku podatek dochodowy jeżeli wypłacamy mniej niż zainwestowaliśmy, a nie rozliczmy się z transakcji pomiędzy kryptowalutami. P.S. obsługujecie klientów online również? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odp
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Panie Danielu, podatek należy zapłacić od kwoty uzyskanej z wymiany bitcoinów na fiat. Jeżeli rozliczenie występuje w ramach działalności gospodarczej, do kosztów uzyskania przychodów, zaliczamy wydatki poniesione na zakup kryptowaluty (w fiat), a do przychodu kwotę którą uzyskaliśmy w wyniku fiat. Może się okazać, że w danym miesiącu u podatnika przychód nie powstanie i nie będzie podatku do zapłaty. Należy tutaj jednak zaznaczyć, że ostatnio pojawiła się interpretacja podatkowa, zgodnie z którą wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę stanowi barter podlegający opodatkowaniu, jeżeli stanowisko to zostanie przyjęte przez organy podatkowe, wówczas może się okazać, że każdą wymianę kryptowaluty na inną trzeba będzie wykazywać w działalności gospodarczej i odprowadzać od niej podatek. P.S. Tak, nasze biuro rachunkowe świadczy usługi online, szczegóły: www.infakt.pl/ogolnopolskie-biuro-rachunkowe, w razie pytań zapraszamy. Pozdrawiamy!
@piotrrabczewski5156
@piotrrabczewski5156 6 жыл бұрын
Przydałby się odcinek z prezentacją jak rozliczać zakup i sprzedaż kryptowalut na konkretnych przykładach. Np. zasilenie konta na giełdzie, kupno BTC, wymiana na inne kryptowaluty, ustalenie zysku bądź straty, wymiar podatku. Same konkrety.
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, Panie Piotrze od nowego roku następuje zmiana przepisów dotyczących rozliczania kryptowalut. Przychody z kryptowalut będą rozliczane w zeznaniu rocznym PIT-38. Po więcej informacji zapraszam do artykułu www.infakt.pl/blog-ksiegowy/regulacje-w-zakresie-kryptowalut-od-2019-roku/
@DzikaSurykatka
@DzikaSurykatka 6 жыл бұрын
Witam, co, jeśli zamienię jeden raz złote na bitcoiny i potem przez kilka lat będę zamieniać te bitcoiny na inne kryptowaluty, ale nigdy na "prawdziwy" pieniądz i dopiero po tych kilku latach wypłacę wszystkie pieniądze na złotówki? W jakim momencie w takim przypadku powinienem założyć działalność gospodarczą? Czy już w momencie zamiany złotych na bitcoiny, mimo, że przez kilka lat nie będę mieć z tego żadnego realnego "dochodu", czy dopiero w momencie ich wypłacenia i zamiany spowrotem na złotówki?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, odnośnie kwestii dotyczącej działalności gospodarczej, proszę mieć na uwadze, że wypłata "realnej" waluty nie jest kryterium ani wyznacznikiem obowiązku założenia działalności. Za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową, wykonywaną w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu bez względu na osiągane efekty. Czyli obowiązek założenia działalności pojawi się w momencie wpłaty środków na rachunek giełdy, na których regularnie dokonujemy transakcji, spekulacji, wymian, itp. Pozdrawiamy!
@zenzen2114
@zenzen2114 6 жыл бұрын
To jak mam firmę nie związaną z kryptowalutami ,a będę chciał tanio pograć w gry to mogę koszt prądu i sprzętu odliczyć z głównej działalności firmy? Według definicji tej Pani to po kilku operacjach na giełdzie mógłbym tak zrobić? Można iść dalej i założyć panele słoneczne, drogie komputery wtedy to wszystko mogę odliczyć?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, jeżeli działalność jest prowadzona w mieszkaniu (i rozlicza Pan sprzedaż kryptowalut w ramach działalności), to część kosztów w tym np. opłaty za media, można zaliczyć do kosztów w określonej proporcji. Ważne - koszty muszą być bezpośrednio powiązane z prowadzoną działalnością. Powinien Pan określić jaka "część" wydatków została poniesiona na cele działalności gospodarczej i w takiej wielkości może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Proszę mieć na uwadze, że nieracjonalnie określona proporcja może zostać podważona przez urzędnika w razie kontroli co skutkować będzie dokonaniem korekt w podatku PIT oraz ewentualnie VAT. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@NIECENZURALNY_C3NZ0R
@NIECENZURALNY_C3NZ0R 6 жыл бұрын
Witam ja mam takie pytanie chciałbym dopiero założyć własną działalność gospodarczą związaną z zarabianiem przez internet na bitcoinach wiem już z komentarzy że numer pkd do takiej działalności to 64.19Z, 1. Ale jaki rodzaj opodatkowania jest najkorzystniejszy (jak narazie rozważałem jedynie podatek liniowy) w przypadku takiej działalności 2. Ostatnio sporo słyszałem o takiej firmie Futurenet i Oni wypłaty środków przeprowadzają również poprzez giełdy kryptowalut tak więc czy w tym przypadku numer pkd jest taki sam czy już jest inny lub może jakiś dodatkowy. Pozdrawiam
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Jeżeli dopiero myśli Pan o zakładaniu działalności gospodarczej i w ramach tej działalności miałby odbywać się wyłącznie obrót kryptowalutami warto poczekać, dlatego, że planowane są zmiany przepisów i od stycznia rozliczanie kryptowalut najpewniej będzie się odbywać poza działalnością gospodarczą. Więcej na ten temat może Pan poczytać tutaj: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/regulacje-w-zakresie-kryptowalut-od-2019-roku/
@marek7005
@marek7005 6 жыл бұрын
Witam nagrywam filmy sponsorowane na youtube, i załatwiam też sponsorowane filmy innym youtuberą z których dostaje procent z projektów ico. Zazwyczaj dostaje wynagrodzenie w eth/btc na portfel exodusa później przesyłam to na 4coins i tam sprzedaje. Pieniądze zostają przesyłane na moje konto bankowe. I teraz jest pytanie jak opodatkować i w razie sprawdzenia jak to udowodnić bo mam tylko potwierdzenie przesłanych do mnie kryptowalut na blockchainie i dowód sprzedaży na 4coins.pl Rownież są kraniki z których można zbierać małą część btc i wypłacać i też w jaki sposób to opodatkować? Proszę o pomoc, z góry dziękuje. (pytanie od mojego kolegi)
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, abyśmy mogli dokładnie odpowiedzieć na pytanie, poprosimy o informację czy prowadzi Pan/i działalność gospodarczą. Jeżeli tak (tego typu działania są wykonywane w formie działalności gospodarczej), przychód powstanie w momencie otrzymania kryptowalut. Transakcja powinna zostać udokumentowana fakturą, na której należy określić wartość transakcji w przeliczeniu na walutę FIAT, natomiast w uwagach można zaznaczyć wartość wypłaconego wynagrodzenia w danej kryptowalucie. Pozdrawiamy!
@ukaszgrzybowski2281
@ukaszgrzybowski2281 7 жыл бұрын
Dziękuję za wartościowe materiały. Nawiązując do kwestii poruszonych na końcu filmu dot. wymiany pomiędzy kryptowalutami znalazłem wczoraj informację o interpretacji podatkowej KIS odmiennej od przedstawionej w powyższym materiale - bardzo proszę o komentarz, poniżej link: kryptowaluty.info.pl/niekorzystna-interpretacja-podatkowa-dla-uzytkownikow-kryptowalut/
@tutkarz
@tutkarz 7 жыл бұрын
Swoja droga bardzo nie podoba mi sie interpretacja, ze przy spekulacji na altcoinach trzeba miec dzialalnosc gospodarcza a przy forexie i GPW nie trzeba. Druga bzdura jest brak konkretnej decyzji o udokumentowaniu kosztow: jak chca, zebysmy placili podatki za przychody z obrotow krypto (chociaz w sumie nie powinni tak jak to ze zwyklymi walutami jest) to przynajmniej niech dojda do jakiegos wniosku z dokumentowaniem kosztow i go oglosza ogolnokrajowo a nie dupe zawracaja interpretacjami ktore moga w kazdej chwili waznosc stracic.
@marcinwitkowski6443
@marcinwitkowski6443 7 жыл бұрын
to jest interpretacja w której pani raz stwierdza że BCT jest usługą a raz że nie jest..... raz że jest jak waluta a raz że jest produktem.... masakra... a na końcu mówi że nie ma przelicznika btc do dolara i btc nie jest walutą ;-) każdy moze grać na giełdzie.... kupować akcje nie musi mieć działalności , tak było jest i będzie po 2gie BTC, alty. są środkiem płatniczym - nie jest usługa ani produkt. sprzedany 2 razy nie świadczy o DG.... pani nie ogarnia czym jest blockchain więc. o czym my mówimy... co do bitbay... kupujesz drukujesz potwierdzenie ... sprzedajesz drukujesz potwierdzenie odejmujesz. i o tę sumę się wzbogaciłeś dodajesz ją do pitu pitu.... czy pani nie potrafi normalnie tego powiedzieć tylko ztraszyć ludzi zusem i vatem ?
@marcing6203
@marcing6203 7 жыл бұрын
A co w przypadku kiedy kupiłem kryptowalute np za 10000tys później sprzedałem otrzymując 12000tys ,następnie decyzja na zakup za całą kwotę i trzymanie na rok dwa, dodatkowo jeszcze dołożenie kwoty 5tys na doładowanie tej samej kryptowaluty . Jak taką sytuacje przedstawić na picie( Koszt ,przychód ,dochód )?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Od samego początku kryptowaluty budzą wiele kontrowersji, brak uregulowania transakcji przepisami nie pomaga w ich rozliczaniu przez co należy posługiwać się wydawanymi interpretacjami podatkowymi. Obecnie trwają pracę nad uregulowaniem transakcji kryptowalut, wstępnie pojawiają się komunikaty, że przepisy mogą obowiązywać już od lipca tego roku, natomiast na obecną chwilę nie jest to pewne (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/bitcoiny-jednak-uregulowany-prawnie/). Pozdrawiamy!
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Marcinie, pojawiają się odmienne interpretację podatkowe. Mniej więcej do listopada 2017 roku urzędy stały na stanowisku, że przychody z kryptowalut należy rozliczać jako przychody z praw autorskich. Od końca listopada 2017 US zmieniły stanowisko w tym zakresie, przyrównując kryptowaluty do "towarów handlowych". Bez względu na przyjęty mechanizm działania kryptowaluty nie są przyrównane do waluty "monetarnej". Pozdrawiamy!
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Marcinie, wszystko będzie uzależnione od momentu wymiany kryptowalut na np. PLN. Jeżeli w ciągu roku zostanie zakupiona kryptowaluta następnie sprzedana (wymieniona na PLN), następnie przed końcem roku zakupimy inną kryptowalutę wówczas w zeznaniu rocznym należy wykazać Przychód 120 tys. Koszt 100 tys. zł (w kolejnych latach rozliczymy "nową" nabytą kryptowalute). Pozdrawiamy!
@kryptograf4224
@kryptograf4224 6 жыл бұрын
Pożyczyłem 20tys. PLN od kolegi, jadąc do niego do Wielkiej Brytanii (ponieważ pożyczki zawierane na terenie innego kraju nie wymagają zgłoszenia do Urzędu S. i taka pożyczka jest zwolniona z podatku PCC). Wpłacam wszytko na Bitbay i kupuje kryptowalutę - obojętnie jaką. Krypto urosło 2-krotnie i teraz mam wartość 40tys. Wypłacam do banku 20tys. które pożyczyłem, czyli mój koszt, i jadę z powrotem do Wielkiej Brytanii oddać koledze. Resztę pieniędzy, czyli mój przychód, trzymam na koncie giełdy w kryptowalucie. Czy od pożyczonych pieniędzy, których nawet nie muszę zgłaszać, zapłacę podatek ? Rozumiem, że od zarobionych na giełdzie będę musiał kiedyś zapłacić. Chcę uniknąć sytuacji, w której zapłacę podatek 2 razy !!! Pozdrawiam
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, jeżeli przy pożyczce zostały spełnione łącznie 2 warunki tzn. umowa zawarta za granicą + pieniądze w momencie "pożyczki" były za granicą nie będą opodatkowane PCC. Natomiast wypłacona 1 część (20 tys. zł) będzie opodatkowana nie można ich utożsamiać z kwotą pożyczki. Wypłacone 20 tys zł z tytułu zysku w kryptowalutach nie są pożyczką, którą oddajemy, to zysk osiągnięty z hadlu kryptowalutami, który przy zamianie na np. PLN podlega opodatkowaniu (a ich zakup za pożyczone pieniądze są kosztem). Pozdrawiam!
@cichypleps5111
@cichypleps5111 7 жыл бұрын
Witam Mam pytanie : otóż mam 19 lat zainteresowałem się ktyptowalutami . Kwotę z którą bym zaczął posiadałbym z aplikacji mobilnych . Przewiduję iż maksymalną kwotę którą bym osiągnął w czasie roku będzie wynosić ok 500 złotych . Czy muszę zgłosić tę kwotę do urzędu ? ( pytam bo słyszałem o kwocie wolnej od podatku ) dodam że nie prowadzę obecnie żadnej działalności gospodarczej . Pytam ponieważ nie mam żadnej wiedzy a nie chce zaczynać przygody z kryptowalutami jeśli wiązało to by się kłopotami . Proszę o odpowiedź . Życzę miłego dnia .
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Każdy uzyskany przychód należy rozliczyć, natomiast kwota wolna oznacza, że takim wypadku nie zapłaci Pan podatku. W razie pytań, zapraszamy, postaramy się pomóc. Pozdrawiamy!
@stanislawwolniewiczduda
@stanislawwolniewiczduda 6 жыл бұрын
Jak już zarobisz to będzie cie stać na księgową. Za 200 PLN będziesz miał wszystko rozliczone.
@dawiddominiak
@dawiddominiak 6 жыл бұрын
Czy mogę prywatnie nabyte kryptowaluty przenieść do DG? W jaki sposób takiej operacji dokonać?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Dawidzie, jeżeli dokonał Pan zakupu kryptowalut, na które ma potwierdzenie dokonania zakupu, można je przenieść do działalności na podstawie stosownego oświadczenia. Pozdrawiamy!
@mikoajkowalski1240
@mikoajkowalski1240 7 жыл бұрын
Co w przypadku ,kopania’ kryptowalut?
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Panie Mikołaju, poprosimy o sprecyzowanie pytania. Jakie kwestie możemy wyjaśnić w związku z kopaniem kryptowalut. Pozdrawiamy!
@Mitek93ns
@Mitek93ns 7 жыл бұрын
Może ja się podepnę. Załóżmy że jestem osobą fizyczną, nie firmą i mam koparkę która od kilku msc wydobywa dla mnie krypto. Opcja pierwsza: Nie sprzedaje kryptowaluty tylko trzymam na giełdzie. Czy muszę płacić podatek ? Opcja druga: Po wydobyciu kryptowaluty sprzedaje za FIAT. Płace oczywiście za zamianę na FIAT i czy muszę tez płacić jakiś podatek za wydobycie krypto ? Pozdrawiam
@wideokracja501
@wideokracja501 6 жыл бұрын
Czy wykopane waluty również są zwolnione z vat ?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
W naszej opinii kopanie kryptowalut nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i VAT. Więcej: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/kopanie-bitcoinow-a-podatki/. Pozdrawiamy!
@grzegorzkozielski1041
@grzegorzkozielski1041 6 жыл бұрын
Zakładając, że zgodnie z Państwa interpretacją obowiązek podatkowy powstaje dopiero przy wymianie na walutę rzeczywistą i to, że po drodze jeden bitcoin za pomocą transakcji z innymi kryptowalutami zmieni sie w kilka bitcoinów nie podlega opodatkowaniu, to czy nie powstanie finalnie problem w momencie realizacji zysku za kilka lat ze względu na kwoty, a jeżeli tak to jak się przed tym zabezpieczyć? - chodzi o sytuację, gdzie przykładowo średnio zarabiam teraz 2-3-5tys zł miesięcznie, kupiłem za 10tys bitcoina, tym bitcoinem za pomocą handlu z innymi walutami dorobiłem się 100bitcoinów i za dwa lata pojawia sie u mnie 5mln zł przychodu ze sprzedaży tych 100btc - oczywiście płace od tego w momencie zmiany na walutę rzeczywistą podatek dochodowy, ale przy tak drastycznej zmianie dochodu nie zostanę posądzony o jakieś nielegalne dochody itp?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Grzegorzu, warto zaznaczyć bardzo ważą kwestię, którą poruszaliśmy w wcześniejszych komentarzach. W grudniu 2017 r. urzędy zmieniły swoje stanowisko odnośnie kwalifikowania kryptowalut. Obecnie Urzędy stoją na stanowisku, że kryptowaluty powinny być traktowane jako towary handlowe, a co za tym idzie wykazywane w spisie z natury (i co za tym idzie ujęcie je w kosztach w roku sprzedaży), naszym zdaniem ktyptowaluty to "prawa majątkowe", których nie wykazuje się z spisie z natury. Proponujemy złożyć wniosek o wydanie idnywidualnej interpretacji podatkowej. Natomiast jak Pan zaznaczył, w momencie wypłaty kryptowalut pojawi się obowiązek zapłaty podatku, który w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych sięga 32% (II próg podatkowy), warto zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania na 19% (w tym przypadku). Pozdrawiamy!
@mattapnea
@mattapnea 6 жыл бұрын
Co w sytuacji kiedy prowadzę działalność gospodarczą, dodam wskazany PKD do obszaru działalności i np. kupię różne kryptowaluty za równowartość 10 tyś. w styczniu 2018 roku. Zrobię to tak, że przeleję zł na jedną z polskich giełd, a tam zakupię np. Ethereum. Potem przeleję to np. na binance, kupię różne alt-coiny, przeleję do portfeli i będę trzymał kilka lat. Następnie te kryptowaluty (cały czas prowadząc działalność gospodarczą) sprzedam w roku 2020 i zamienię na PLN. Tu powstanie przychód. Jednak do obliczenia dochodu potrzebny jest koszt, który poniosłem w 2018 roku. Czy w styczniu 2018 roku, dodaję do KPiR w momencie zakupu na giełdzie wydatek? Jeżeli tak, to w jaki sposób, jako dowód wewnętrzny?W DG rozliczam koszty za pomocą metody kasowej.
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Mateuszu, dla przedsiębiorcy, który ujmuje koszty metodą kasową obowiązek podatkowy powstanie w dacie poniesienia kosztu. W tym przypadku na podstawie prawidłowo udokumentowanej transakcji zakupu koszt zostanie zaliczony do 2018 roku. Na podstawie potwierdzenia zapłaty, na którym widnieją informację co do danej transakcji, należy sporządzić dowód wewnętrzny. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@mattapnea
@mattapnea 6 жыл бұрын
Dzwoniłem na krajową informację podatkową, odnalazłem też 1 interpretację indywidualną i obydwa źródła mówią w ten sposób: Pani powiedziała, że kryptowaluty nie są uregulowane w Polsce i najbliższe co im odpowiada to prawo podatkowe od towarów handlowych. W związku z tym, póki co zakup kryptowalut księgujemy jako nabycie towarów handlowych. Jeżeli nie sprzedamy w danym roku, to się to uwzględni w remanencie i ten koszt będzie zdjęty w tym roku a naliczony dopiero w roku, w którym doszło do realizacji zysku. Ma to sens, bo w przeciwnym wypadku, można by sobie kupować kryptowaluty 31 grudnia, windując koszty w firmie i unikać płacenia podatku. interpetacja tutaj: www.podatki.biz/artykuly/zakup-i-sprzedaz-kryptowalut-w-pkpir_14_36369.htm
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Mateuszu, od grudnia 2017 r. urzędy wydają interpretację podatkowe, że kryptowaluty należy traktować jak towary handlowe, natomiast w rozliczeniu poza działalnością jako przychody z praw majątkowych (co wyklucza się między sobą). W naszej opinii kryptowaluty są prawami majątkowymi i nie mają cech towarów handlowych, dlatego warto złożyć wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tym zakresie bezpośrednio dla swojej działalności. Pozdrawiamy!
@mattapnea
@mattapnea 6 жыл бұрын
Nawiązując do przykładu wyżej przyjmując takie założenia: Zakup kryptowalut traktuję jako koszt i zakup towaru handlowego, w KPiR księguję to jako dowód wewnętrzny. Gdy następnie sprzedaję kryptowaluty to powinienem wykazać przychód...Tylko w jaki sposób to zrobić? Jestem nie VATowcem i nie posiadam kasy fiskalnej (nie przekraczam obrotu 20tyś rocznie). Faktury bez VAT nie mogę wystawić, bo nie wiem komu sprzedaję kryptowalutę poprzez giełdę. Czy zaksięgować taki przychód również jako dowód wewnętrzny?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Mateuszu, jeżeli kryptowaluta zostanie sprzedana na giełdzie, wówczas powinien Pan wystawić FV wewnętrzną w celu wykazania przychodu, do której należy dołączyć potwierdzenie wpłaty. Natomiast, jeżeli dokonuje Pan sprzedaży bezpośrednio innemu przedsiębiorcy, należy wystawić FV z podaną podstawą zwolnienia. Pozdrawiamy!
@MrThorV2
@MrThorV2 6 жыл бұрын
Co w przypadku gdy chciałbym "kopać" kryptowaluty w ramach DG. Zakładam DG, kupuje koparki za xPLN, mam osobny licznik energii elektrycznej. I raz w miesiącu sprzedaje wydobyte kryptowaluty. Jak to powinno zostać rozliczone?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, w takim przypadku zakupione "koparki" w zależności od wartości mogą zostać wprowadzone do działalności jako środek trwały amortyzowany linowo bądź jednorazowo lub mogą zostać zaliczone do kosztów w przypadku wartości poniżej 1O 000 zł. Energia zużyta przez "koparki" na podstawie osobnego licznika będzie traktowana jako koszt uzyskania przychodu (media), natomiast na podstawie sprzedaży kryptowalut raz w miesiącu na razie wykazać przychód z działalności. Pozdrawiamy!
@marcinszambelan
@marcinszambelan 7 жыл бұрын
Załóżcie portfel bitcoinowy i podajcie adres opisie :)
@lucyferek1983
@lucyferek1983 6 жыл бұрын
wszystko fystko fajnie a co jezeli zwykly kowalski handluje ktury nie posaida zadnej dzialalnosci poniewaz duzo osob tak robi ?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, w takim przypadku, powinien Pan rozliczyć przychód ze sprzedaży bitcoinów poza działalnością gospodarczą, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/sprzedaz-bitcoinow-poza-dzialalnoscia-gospodarcza/. Pozdrawiamy!
@Alphastorm7
@Alphastorm7 7 жыл бұрын
Czy osoba fizyczna nie może rozliczać się z kosztów? Na początku Pani sformułowała zdanie w taki sposób jakby tylko osoby na DG mogły to robić. Zwykła pomyłka, czy może tak właśnie jest?
@marcinwitkowski6443
@marcinwitkowski6443 7 жыл бұрын
wg mnie ta pani wie tylko o DG a reszty podobnie jak w poprzednim filmie nie rozumie.... bitcoin nie jest żadną "usługą informatyczno xxx ną" to co oznajmił trybunał jest środkiem płatniczym , a nie usługą !!! - wpisujesz saldo kupna sprzed, możesz to zrobić mawet milion razy byle byś wyliczyć kupno i sumę sprzedaną w danym roku kal. w picie 36 nauczyli sie i powielają błędnych stwierdzeń że jak sprzedajesz jakąś usługę wiecej niz 1 to masz mieć GD.... podobnie jak na zwykłej giełdzie. jaka by nie była nie musisz zakładać DG masz maklera itp .... nie rozumiem jak taka osoba może wprowadzać w błąd a to ekspert ;-) zaraz dowiem się że jak kupie dolary... i je sprzedam 2 razy to muszę mieć DG... mało tego okradne państwo... bo niedość że zarobie 20 groszy to powinienem odprowadzić 32 % podatku od całej sumy.... kupujesz na gieldzie - biewrzesz potwierdzenie.... sprzedajesz bierzesz to samo... do podatku podpinasz wszystko dopisujesz do pituPitu... i problem z głowy... a wogule to lepszym rozwiązaniem jest pojechać do innego kraju i wypłacić z block chain eth czy inne... na normalne konto i normalny system podatkowy. przy okazji zwiedzić londyn ;-)
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Odpowiedź jak wygląda opodatkowanie poza działalnością gospodarczą przygotowaliśmy w postaci osobnego artykułu: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/sprzedaz-bitcoinow-poza-dzialalnoscia-gospodarcza/. Nasz materiał dotyczył rozliczenia bitcoinów w działalności gospodarczej, skupiliśmy się na tym obszarze. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy! Pozdrawiamy
@adama-yx8si
@adama-yx8si 6 жыл бұрын
Jak wygląda rozliczenie, jeśli część przychodu z krypto uzyskałem bez działalności gospodarczej, a część już po jej założeniu. Jest możliwość rozliczenia wszystkiego w DG?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Tutaj rekomendujemy dokładnie przeanalizować sytuację, ale możliwe jest rozliczenie poza działalnością jako prawa autorskie (www.infakt.pl/blog-ksiegowy/sprzedaz-bitcoinow-poza-dzialalnoscia-gospodarcza/), a pozostały przychód osiągany stale już w ramach działalności. W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu: info@infakt.pl. Pozdrawiamy!
@lukaszpaluba3065
@lukaszpaluba3065 6 жыл бұрын
Jesli mieszkam i pracuje za granica od 10 lat, czy mogę rozliczyć się z kryptowalut w Polsce?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terenie RP podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli od całości swoich dochodów. Za osobę, która ma miejsce zamieszkania w RP uważa się osobę, która przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni, lub posiada w Polsce centrum interesów życiowych czyli. np. rodzinę, dom rodzinny, swoje mieszkanie oraz np. meldunek. Jeżeli posiada Pan centrum interesów życiowych wówczas należy rozliczyć wszystkie przychody w zeznaniu rocznym w Polsce. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@pawelsampolski
@pawelsampolski 6 жыл бұрын
Pytanie: jestem osoba prywatną kupiłem BTC za 100zł, następnie po wahaniach cen sprzedałem za 100zł. Czy muszę cokolwiek wypełniać (tzn PIT) ?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Osiągnął Pan przychód, więc należałoby wykazać go w zeznaniu podatkowym jako przychód praw majątkowych. PIT 36, w poz. 74 przychody, w poz. 75 koszty (pod warunkiem, że posiada Pan dowód poniesienia takiego kosztu). Pozdrawiamy!
@mariuszp5887
@mariuszp5887 7 жыл бұрын
Witam, mam pytanie. Za obracanie BTC na giełdzie fiat, np. bitbay płacę podatek, muszę dokumentować wszystkie swoja transakcje itd. wiadomo, a co w przypadku obracania BTC na giełdzie tylko kryptowalut, np. bittrex? Tam nie ma walut fiat i jak to wygląda w tym przypadku? Czy tu sytuacja wygląda tak samo, czy podatek zapłacę dopiero wtedy, jak przeleję BTC na giełdę fiat, a następnie zamienię je np. na PLN?
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Panie Mariuszu, opodatkowaniu podlega wyłącznie wymiana kryptowaluty na uznane przez państwo środki płatnicze, czyli np. złotówki, wymiana na inną kryptowalutę nie podlega opodatkowaniu. Pozdrawiamy!
@jakubturniak5119
@jakubturniak5119 6 жыл бұрын
Co w przypadku wypłat prosto z bankomatu za pośrednictwem bitbaya, w końcu wtedy nie wyplacam srodkow na konto
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, w przypadku zamiany kryptowaluty na rzeczywistą-walutę za pośrednictwem bankomatu, w momencie wypłaty powstanie obowiązek podatkowy, który na podstawie potwierdzenia transakcji należy wykazać. Pozdrawiamy!
@wwe_team_pro585
@wwe_team_pro585 6 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie na przykład wpłaciłem na giełdę za pomocą przelewu bankowego 2.000 zł. kupiłem za to daną kryptowalutę wartość tej kryptowaluty urosła na przykład o 3.000 zł. I chcę wypłacić to co zainwestowałem na początku czyli 2.000 zł, a nadwyżkę zarobioną 3.000 zł chcę zachować w postaci kryptowaluty. To z tego chyba nie trzeba się rozliczać co wpłaciłem i chcę wypłacić na konto bankowe, a uzyskany przychód trzymać dalej w postaci kryptowaluty ? :). Chcę dodać, że na przykład po każdym przelewie jest wydrukowane potwierdzenie przelewu na daną giełdę ile wpłaciliśmy. Proszę o odpowiedz. Dziękuję :)
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, w tej sytuacji nie będzie wykazywany przychód, ponieważ opodatkowaniu podlega dopiero sprzedaż wirtualnej waluty. Szczegóły: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/rozliczanie-bitcoinow/. Pozdrawiamy!
@wwe_team_pro585
@wwe_team_pro585 6 жыл бұрын
Dzień dobry. Czyli można sprzedać kryptowalute o tej wartości którą się wpłaciło i wypłacić swoje pieniądze , a resztę można trzymać w postaci kryptowaluty i ta nadwyżka po wypłaceniu podlega opodatkowaniu ? Dziękuję, myślę że dobrze zrozumiałem :) ,
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, w momencie sprzedaży kryptowaluty powstanie obowiązek podatkowy, natomiast w opisanej sytuacji przychód=koszty, więc nie powstanie obowiązek zapłaty podatku (podatek 0 zł). Pozdrawiamy!
@MrLukasz15
@MrLukasz15 7 жыл бұрын
Miałem pytanie które już ostatnio zadałem i nie otrzymałem odpowiedzi :( Otóż kupując Bitcoin spytałem się pani z US czy powinienem zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC i otrzymałem odpowiedź że MUSZĘ to zrobić i z tego co pamietam zapłaciłem 2% bo BTC to prawa majątkowe. Jak się do tego odniesiecie??
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Panie Łukaszu, odpowiedź na Pana pytanie przygotowaliśmy w postaci osobnego artykułu, aby dokładnie przybliżyć temat: www.infakt.pl/blog-ksiegowy/bitcoin-a-pcc/. Mamy nadzieję, że będzie pomocny, pozdrawiamy!
@MrLukasz15
@MrLukasz15 7 жыл бұрын
Dziękuję :) Ciekawe czy US mógłby się przyczepić do tego, bo chyba nikt tego nie płaci
@sluzalekmichal
@sluzalekmichal 6 жыл бұрын
Ponieważ przepisy dotyczące prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów wyraźnie określają co możemy rozliczać Dowodem Wewnętrznym w księdze, to jak to się ma do rozliczania zakupu i sprzedaży kryptowalut? Kto zezwolił aby przychody czy koszty związane z zakupem kryptowalut były dokumentowane w tej formie, nawet w sytuacji braku możliwości otrzymania faktury? Dowód Wewnętrzny ma zamknięty katalog określony przepisami !!!
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Michale, Rozporządzenie MF odnośnie prowadzenia PKPiR w artykule 14 określa zamknięty katalog czynności, które możemy udokumentować dowodem wewnętrznym. W wymienionym katalogu nie ma czynności związanych z zakupem kryptowalut lub usług pokrewnych. Natomiast zgodnie z art. 13 tego samego rozporządzenia, za dowody wewnętrzne uważa się również inne dowody opłat (...), które zawierają dane stron transakcji, datę wystawienia/transakcji, przedmiot operacji, wartość i ilość (jeżeli przedmiot jest wymieniony w jednostkach), podpis osoby uprawnionej do dokumentowania transakcji. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@kryshak77
@kryshak77 7 жыл бұрын
Czy wykopane waluty podlegają podatkowi VAT ?? Pozdrawiam
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Samo "wykopywanie" bitcoinów jest naszym zdaniem obojętne z punktu widzenia podatku VAT, natomiast sprzedaż wykopanych bitcoinów zwolniona jest z opodatkowania VAT. Więcej na ten temat można poczytać tutaj - www.infakt.pl/blog-ksiegowy/kopanie-bitcoinow-a-podatki/. Pozdrawiamy!
@Deusmachina
@Deusmachina 6 жыл бұрын
Dzien dobry! Chcialem by sprawdzic czy mam zglaszac o prszychodzie, jezeli przez caly rok kupolalem BTC przez konto bankowe, i trszymalem go na portfeliu blockchain.info , co nie jest gielda, ale wszystko co zarobilem na wzrostu BTC nie sprszedalalem i nie wysylalem na konto bankowe, a poprostu trszymam jej na portfelu?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Damianie, obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie zamiany kryptowaluty na walutę "rzeczywistą", bez względu na rodzaj waluty np. Euro, PLN, $. Tak więc obecnie nie powstał po Pana stronie przychód. Pozdrawiamy!
@Deusmachina
@Deusmachina 6 жыл бұрын
Dziekuje bardzo za odpowiedz! Pozdrawiam!
@radomirfijakowski450
@radomirfijakowski450 7 жыл бұрын
W niektórych miejscach można już płacić bitcoinami... a więc jeśli sprzedam bitcoiny i pieniądze wydam np. na obiad itp. .. to płacę podatek bo miałem dochód. Jesli zapłacę bitconem za ten przykładowy obiad to już nie płacę podatku bo nie miałem dochodu ? Chyba trochę brak tu konsekwencji :)
@kostiVEVO
@kostiVEVO 7 жыл бұрын
Jak obracam BTC, ale mam straty co miesiąc, to też mam DG założyć i się rozliczać ze straty? :D
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Jeżeli działalność jest zorganizowana, ciągła oraz nastawiona na zysk, powinna zostać założona działalność gospodarcza (nie ma znaczenia czy z tytułu takiej działalności ostatecznie osiągamy dochód czy też stratę). Pozdrawiamy!
@kostiVEVO
@kostiVEVO 7 жыл бұрын
inFakt.pl i jak mam rozliczac podatek ze straty? kupuje btc za 100zł i po miesiacu jestem 200 w plecy. kupuje znowu btc za 100 i znowu mam strate np. 150zl. Ja nastawilem sie na zysk, ale go nie osiagam. DG juz musze zalozyc, ale czy to nie jest absurdalne?
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
W takim wypadku w KPiR w kosztach będą wykazane wydatki na zakup kryptowalut, a w przychodach - kwota uzyskana ze sprzedaży. De facto, jeżeli jest strata, podatku Pan nie zapłaci, ale powinien Pan prowadzić KPiR i po zakończeniu roku złożyć rozliczenie podatkowe. Pozdrawiamy!
@cristiano303
@cristiano303 7 жыл бұрын
jesli kupuje bitcoiny w wirtualnym kantorze np 100 zl i przez dwa lata nic z nimi nie robie i nagle sprzedaje w tym kantorze za 1000zl to tez musze sie z tego rozliczyc , mimo ze nie obracalem na gieldzie?
@adamarczynski1546
@adamarczynski1546 7 жыл бұрын
Uzyskałeś dochód, więc płacisz dochodowy. Jeśli masz udokumentowany koszt na zakup (wyciąg z konta raczej nie wystarczy), płacisz podatek od 1900zł. Jeśli nie jesteś w stanie udokumentować zakupu, płacisz od 2000zł.
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Panie Grzegorzu, sprzedaż bitcoinów podlega opodatkowaniu, więc w takim wypadku podatek należy zapłacić. Jeżeli był to jednorazowy zakup i sprzedaż to należy to rozliczyć poza działalnością gospodarczą (więcej na ten temat można poczytać tutaj - www.infakt.pl/blog-ksiegowy/sprzedaz-bitcoinow-poza-dzialalnoscia-gospodarcza/). Pozdrawiamy!
@pawlak292
@pawlak292 6 жыл бұрын
Co jeśli kupiłem 1BTC w styczniu 2017 ( transakcja została rozbita na 100 mniejszych) , sprzedałem go w grudniu? to jest szukanie igły w stogu siana w tym pliku pdf które udostepnia giełda. Co jesli bot robi tysiące transakcji w ciagu miesiąca, jak to obliczyć?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Pawle, jeżeli dokonano zakupu 1 BTC, którego sprzedaż nastąpiła na zasadzie wielu transakcji dokonywanych np. przez bota, wówczas przy każdej transakcji sprzedaży powstał przychód, który należy wykazać w zeznaniu rocznym. W odniesieniu do kosztów należy sprawdzić ile "części" BTC zostało sprzedanych i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie procent, jaki odpowiada sprzedanym częściom kryptowaluty do pozostałych jednostek BTC. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@pawlak292
@pawlak292 6 жыл бұрын
tyle to i ja wiem ale weż to teraz wszystko licz i szukaj tego ....
@tutkarz
@tutkarz 7 жыл бұрын
Zalozylem sobie DG w celu rozliczania obrotow z kryptowalut i nie mam pewnosci jak ta dzialalnosc trzeba teraz prowadzic: czy przy przekroczeniu 20tys obrotow trzeba miec kase fiskalna, nawet jesli teoretycznie nie trzeba wystawiac paragonow na kasie za sprzedaz kryptowalut na gieldzie i czy trzeba byc vatowcem po przekroczeniu 200tys obrotu rocznie nawet jesli kryptowaluty sa zwolnione z vatu?
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Odpowiedź w zakresie kasy fiskalnej prześlemy niebawem, natomiast co do podatku VAT - w tym przypadku limit nie ma znaczenia. Nie należy rejestrować się do VAT, ponieważ sprzedaż bitcoinów korzysta ze zwolnienia z art. 43, a nie 113, którego dotyczy limit. Pozdrawiamy!
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Sprzedaż bitcoinów jest zwolniona z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej. Więcej informacji na ten temat we wpisie - www.infakt.pl/blog-ksiegowy/bitcoin-a-kasa-fiskalna/. Pozdrawiamy!
@rad1127
@rad1127 6 жыл бұрын
A jak sytuacja wygląda w uk?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Radosławie, poprosimy o uszczegółowienie pytania, ogólnie - opodatkowanie w UK regulują tamtejsze przepisy. Pozdrawiamy!
@adrianzakrzewski644
@adrianzakrzewski644 7 жыл бұрын
Moglibyście poruszyć kwestię założenia działalności gospodarczej krok po kroku. W tym materiale było wszystko pod tego pana. Fakt można wyciągnąć jakieś wnioski, ale bardziej przydatne dla widzów byłoby pokazanie jak to zrobić samemu.(krok po kroku)
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
O tym jak założyć działalność gospodarczą, na co warto zwrócić uwagę trochę więcej opowiedziałyśmy tutaj: kzbin.info/www/bejne/gYKtoYaPmal8aZY. Co do samego założenia firmy możemy także w tym pomóc (www.infakt.pl/zakladanie-dzialalnosci-gospodarczej). W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do zadawania pytań na: info@infakt.pl.
@robertp2431
@robertp2431 6 жыл бұрын
Jeśli np. kupiłem w 2016 Krypto za np. 2000 (nie wymieniałem na złotówki), z tego w 2017 osiągnąłem 10 000, czy w 2018 składam PIT 36 i płacę podatek od 10 000 czy 8 000 ? z góry dziękuję za info
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Robercie, wykazując rozliczenie kryptowalut w zeznaniu rocznym, należy wykazać kwotę 10 000 zł jako przychód w wierszu “Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy”, jeżeli posiada Pan udokumentowany zakup danej kryptowaluty wówczas w polu 75 można ująć koszty uzyskania przychodu (2000 zł). Dochodem do opodatkowania będzie zatem 8000 zł. Pozdrawiamy!
@agatomczak3485
@agatomczak3485 7 жыл бұрын
UWAGA ! : Ważne pytanie - Co jeśli nie mam historii tranzakcjii z giełdy - Różnie to jest niektóre giełdy padły i wiele osób nie ma potwierdzeń. Proszę o odpowiedź.
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Pani Ago, czy posiada Pani jakiekolwiek potwierdzenia transakcji? Jeżeli nie, nie będzie Pani mogła rozliczać kosztów uzyskania przychodów, ponieważ koszty powinny zostać należycie udokumentowane. Pozdrawiamy!
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Dodamy jeszcze, że w takim wypadku może być trudno Pani udowodnić przede wszystkim poniesione koszty. Zachęcamy w takim wypadku postarać się zgromadzić wszystkie dowody jakie mogą świadczyć o tym, że dokonywała Pani obrotu na takiej giełdzie. Natomiast na przyszłość warto robić screeny lub w inny sposób dokumentować dokonywane na giełdzie transakcje. Pozdrawiamy!
@infakt
@infakt 7 жыл бұрын
Jeżeli brak jest dokumentów potwierdzających nabycie bitcoinów, czy innych kryptowalut, niestety nie ma możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, co w konsekwencji oznacza, że podatek płacony jest od przychodu, czyli całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży bitcoina. Pozdrawiamy!
@Serpher1
@Serpher1 6 жыл бұрын
Jak na przykład osoba fizyczna po ponad roku od zakupy sprzeda powiedzmy 1 Bitcoin warty 50 tys zł, to płaci podatek od osób fizycznych czy działalności gospodarczej?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Dzień dobry, jeżeli dokonano pojedynczego zakupu (czynność sporadyczna), wówczas będzie to przychód z praw majątkowych osoby fizycznej, natomiast, jeżeli dana osoba dokonuje czynności o charakterze zorganizowanym i ciągłym wówczas transakcja nosi znamiona działalności gospodarczej i taką transakcje powinno się opodatkować w działalności gospodarczej. Pozdrawiamy!
@patricko3487
@patricko3487 7 жыл бұрын
Czyli jeśli ktoś ma np. 18 lat, nie pracuje, chodzi do szkoły, ma własne konto bankowe i chciałby się pobawić nawet z jakimiś małymi kwotami jak 100-200 zł, dokonywałby wymiany i sprzedaży kryptowalut na giełdzie kilka razy w tygodniu/miesiącu (często są duże wahania kryptowalut), to musiałby założyć własną działalność gospodarczą?
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Patryku, w sytuacji, gdy osoba fizyczna dokonuje czynności w sposób zorganizowany i ciągły, będzie to działalnością gospodarczą (na obecny stan prawny). Od 2018 roku rząd przyjął projekt, który zakłada m.in. że w przypadku, gdy osoba fizyczna dokonuje dorywczych czynności, z których przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia (tj. 1050 zł na miesiąc), wówczas nie ma obowiązku rejestracji działalności. W razie pytań, zapraszamy. Pozdrawiamy!
@patricko3487
@patricko3487 6 жыл бұрын
inFakt.pl Te
@infakt
@infakt 6 жыл бұрын
Panie Patryku, chodzi o kwotę 1050 zł / na miesiąc (kwoty nie sumuje się ani nie ma możliwości jej zsumowania). Pozdrawiamy!
Jak obniżyć podatek do zapłaty na koniec roku? Q&A
12:57
inFakt.pl
Рет қаралды 22 М.
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 17 МЛН
Trick-or-Treating in a Rush. Part 2
00:37
Daniel LaBelle
Рет қаралды 10 МЛН
2 MAGIC SECRETS @denismagicshow @roman_magic
00:32
MasomkaMagic
Рет қаралды 28 МЛН
Co i jak można amortyzować? Q&A
11:24
inFakt.pl
Рет қаралды 29 М.
O czym pamiętać zarabiając na wynajmie mieszkania? Q&A
10:35
Ryczałt, VAT, koszty w branży gastronomicznej? Q&A
16:58
inFakt.pl
Рет қаралды 4,3 М.
Koparki kryptowalut i karty graficzne - o co chodzi?
9:21
moreleTV
Рет қаралды 948 М.
Czy warto być VAT-owcem? Q&A
16:00
inFakt.pl
Рет қаралды 54 М.
Jakie mogą być nietypowe koszty firmowe? Q&A
12:45
inFakt.pl
Рет қаралды 17 М.
inFakt News - październik 2024
44:26
inFakt.pl
Рет қаралды 700
Elza love to eat chiken🍗⚡ #dog #pets
00:17
ElzaDog
Рет қаралды 17 МЛН