Paráda, konečně to někdo srozumiteln vysvětlil, už se těším na další díl :-)
@HrdinaodSolferina8 жыл бұрын
Děkuji za podporu. Další díl už má napsaný scénář a vytvořenu většinu animací. O víkendu budeme nahrávat zvuk.
@hokajstyle9354 жыл бұрын
Hrdina od solferina je jeden z nejlepších youtoberu na youtobe a toto video je jedno z nejlepších na youtobu
@hokajstyle9353 жыл бұрын
To jsem vůbec nevěděl: V tomto videu jsem se naučil mnoho věcí . Děkuji za video
@pochoptedejiny8232 жыл бұрын
Naprosto super video. Zbytek večera jsme s manželem počítali panovníky, jaká měli čísla v jakém státě svého dědictví.
@luciegruberova52906 жыл бұрын
Super video na zajímavé téma ;-)
@MarkétaKubelíková Жыл бұрын
Hezké video
@pavel.pesina4 жыл бұрын
Téměř učebnicový výklad :) Jen jedna maličkost: stát vzniklý spojením Anglie, Irska a Skotska se jmenoval Spojené království Velké Británie a Irska (nikoliv tedy severního Irska). Zmíněný současný název vznikl až ve 20. století po rozdělení Irska. Ale jinak paráda, jen tak dále.
@petrturkott37134 жыл бұрын
Super video -díky.
@amatuspragensis61064 жыл бұрын
Pozor, nevzal jsi v úvahu českého knížete Václava II., který vládl v letech 1191-1192.
@HrdinaodSolferina4 жыл бұрын
Pravda, děkuji za doplnění.
@MatejCadil6 жыл бұрын
Super, krásně, názorně a srozumitelně vysvětlené. Hlavně pěkný závěr. :-) Budu doporučovat; jen víc takových. Jedna věc by mě ale zajímala; je někde doložené označování císaře Karla I. Rakouského coby českého krále jako Karla IV., tedy se započítáním Karla Bavorského jako Karla III.? Setkal jsem se totiž i s texty (hlavně v monarchisticko-legitimistických kruzích) , které Karla Bavorského jakožto vzdorokrále nepočítají, čili císař Karel I. je pak král Karel III. a současný následník Karel IV. V tom by bylo dobré mít jasno.
@HrdinaodSolferina6 жыл бұрын
Moc děkuji, budu rád za každé sdílení. S Karlem Bavorským mám osobně také problémy, ale byl zvolen a korunová, takže by asi mezi české krále měl být počítán. V literatuře jsem jej nikde jako Karla III. nenašel, ale před lety vystavovali v Národním muzeu malovaný střelecký terč z 19. století s portréty českých panovníků, kde byl Karel Bavorský takto uváděn. Ten obraz byl ale sám o sobě dost zvláštní, protože v číslování neodděloval knížata a krále (takže král Václav I. v něm byl označován jako Václav III. atp.).
@jeanjohn6716 жыл бұрын
Karel Bavorský korunovaný nebyl, jen se nechal prohlásit za krále Karla III. Z našeho pohledu to ale byl nelegitimní panovník. A je logické, že Habsburskolotrinský rod jej asi těžko mohl uznávat za českého krále Karla III. Takže rakouský císař Karel I. byl jako český král Karel III. Těžko by se považoval za Karla IV. , protože by tím uznal legitimitu Karla Bavorského na českém trůně. Takže je logické, že pokud by se současný habsburk Karel stal českým králem byl by teda korunovaný a titulovaný jako král Karel IV.
@HrdinaodSolferina6 жыл бұрын
Karel Bavorský byl korunován na českého krále 19. prosince 1741. Na jeho kralování se můžeme dívat z pohledu legitimity, nebo fakticity. Z legitimistického pohledu by na český trůn opravdu nárok nikdy neměl. Jestli jej za těchto okolností přidávat do číselné řady, je otázkou.
@jeanjohn6716 жыл бұрын
Volba Karla Bavorského českým králem? O žádné volbě nic nevím. A ani o korunovaci z 19.prosince. Vždyť se všude možně píše, že od třicetileté války do roku 1791 byly korunovační klenoty ve Vídni a že se do Prahy vozily jen ke korunovaci. Tak nevím.
@hanzhanz90153 жыл бұрын
Konečně jsem to pochopil dík moc
@vasikbulin6 жыл бұрын
Tu úplně poslední osobu jsi označil jako Karla V., avšak se nazývá pod jménem Karel Habsbursko- Lotrinský. Jakto? Když už je tam ta číslovka, neměl by být druhý (po Rakousko-Uherském císaři Karlu I.)?
@HrdinaodSolferina6 жыл бұрын
Jako rakouský císař by byl opravdu druhý. Pátým by byl českým králem.
@vasikbulin6 жыл бұрын
@@HrdinaodSolferina Jo tak. Děkuju :)
@miroslavduska30686 жыл бұрын
Perfektní
@lukasborsky64142 жыл бұрын
Karel 5. Je či příbuzný ?
@vojtechhajek79932 жыл бұрын
fakticky je příbuzný až k prvnímu Přemyslovci Bořivojovi I. nebo sv. Václavovi a mezitím např. s Přemyslem Otakarem, Karlem IV. nebo i s Marií Terezií či Františkem I. Rakouským, především jeho dědeček byl Karel I. (poslední habsburský císař a český král)... dokonce má dnes už 3 děti, z nichž po něm bude dalším potenciálním nástupníkem Ferdinand Zvonimír Habsbursko-Lotrinský (je mu teď 25 let)
@sulineg29417 жыл бұрын
Ahoj, ty jsi Aďan?
@ondrejkalan50164 жыл бұрын
Mě se toto video líbí
@martinbrozek32866 жыл бұрын
Já bych byl pro obnovení Českého království.
@HrdinaodSolferina6 жыл бұрын
To já bych byl také.
@pipexxinar64444 жыл бұрын
to jo aby nám tady vládl náký impotentní děda typu Schwarzenberg 🤮🤮🤮🤮
@sushi29224 жыл бұрын
pipex xinar a prosimte co ti udělal. Narozdíl od tebe by to byl vynikajici reprezentant státu.
@sushi29224 жыл бұрын
Hrdina od Solferina a k čemu ? Když nemáme krále😀
@sushi29224 жыл бұрын
a k čemu?
@04poppop3 жыл бұрын
Melo by se rikat cesky kral Karel I a ne Karel IV. Jinac nerozumim, k cemu ten titul rimsky cisar byl. Je to jako, kdyz je anglicka kralovna hlavou Commowealthu, co si pod tim mam predstavit? Co pak jeji vlada nejak zasahuje do onech statu, ktere jsou soucasti Commonwealthu?
@filipczuczor10838 ай бұрын
Ano je oficiální hlavou těchto států, stejně tak třeba jako je francouzský prezident zároveň hlava státu Andorry. Římský císař byl hlavou soustátí Svaté říše římské, což je z pohledu titulů významnější titul než jakýkoliv královský titul. Panovníky obyvkle titulujeme jejich nejvyšším titulem, pokud tomu situace nebo určité podmínky nechtějí jinak. Například Karel IV. se jako Karel IV. podepisoval i v zákonech pro české země atd.
@pedroman12642 жыл бұрын
Knížeckých václavů jsou dva sv václav a po Vladislavovi ll
@drevenypribor61446 жыл бұрын
Sv. Václav nebyl jediný Václav panující v knížectví. Byl i kníže Václav II., bratr Soběslava II.
@HrdinaodSolferina6 жыл бұрын
Máte pravdu. Správně bych tam měl mít, že byl prvním Václavem v Českém knížectví, ne jediným. Děkuji za opravu.