Ahoj Honzo. Skvělé rady. Jen mi přijde (tedy funguje to alespoň mně) že je taky potřeba se zaměřit na to, jaký druh literatury čtu. Postupy, o kterých si mluvil, se mi osvědčily při čtení knih na téma finance, osobní rozvoj, matematika, ... Ale například u odborných knih o historii se mi osvědčilo, čím více, tím lépe. Ještě lépe se mi ale osvědčilo knihu přečíst v rychlosti, během 2-3 hodin, a na první čtení si nedělat poznámky vůbec. Vím, že si mluvil o tom, jak na začátku pročíst obsah, prohlédnout si, jak kniha vypadá, kouknout na recenze, atd. Možná ti to bude připadat jako ztráta 2-3 hodin, ale doporučuji zkusit. Po prvním přečtení knihu tak na týden (někdy i na dva, záleží na čase) odložím. Po týdnu se k ní vrátím a čtu ji znovu, tentokrát se snažím vytáhnout ty nejkvalitnější informace. Kdysi jsem zkoušel vypisovat poznámky hned při prvním čtení, ale často se mi stávalo, že to bylo zdlouhavé a knihu jsem po pár hodinách, popř. dnech, odložil. Nyní se mi poznámky píšou výrazně lépe a co je hlavní, už se u toho tolik nezadrhávám, protože takové to hrubší pochopení té knihy přišlo při prvním přečtení. Kdybych to měl pro představu ukázat nějak časově: dříve jsem knihu četl v průměru i s výpisky cca 7 a někdy i více hodin (cca hodinku denně, každý den v týdnu). Dnes čtu knihu tak 2 hodinky a 2-3 hodinky dělám výpisky.
@JanKohut3 жыл бұрын
Ahoj, určitě máš pravdu, záleží na druhu literaturu. S čtením historických knih nemám moc zkušenosti, a tak tvůj postup může fungovat poměrně dobře. To první přečtení ti dá jakýsi základní přehled, dovolí ti to zaměřit se na důležité fakta, která ti potom při dalším přečtení nalezou lépe do hlavy. Teď třeba čtu knížku Hovory k sobě, pro mě osobně to není snadné čtení. Všímám si, že když si to přečtu jednou, moc z toho nevím, ale při druhém čtení mi to už většinou docvakne. :) Děkuji za komentář a doufám, že se i další inspirují, aby experimentovali a zkoušeli nové postupy. Rozhodně to není jenom o tom následovat krok po kroku jenom má doporučení, nutně to k nejlepším výsledkům vést nemusí.
@jaxmeofficial Жыл бұрын
Honzo, moc hezky se čtou tvé články a videa jsou také supr, pokračuj v tom, co děláš ✌
@JanKohut Жыл бұрын
Děkuji, Martino!
@ludmicek46342 жыл бұрын
Ahoj! Děkuji za skvělé video! :) Naučné knížky mě dříve nezajímaly a začala jsem je číst až teď, na konci SŠ. Před měsícem jsem si začala číst knížku o osobním rozvoji (Zázračné ráno od Hala Elroda) a některé rady, které jsi zmiňoval, již praktikuji (značkování tužkou, přemýšlení nad přečteným obsahem..). Teď čtu další knížku a už se těším, že si čtení zlepším následováním tvých rad (nebo si je alespoň vyzkouším :) )
@JanKohut2 жыл бұрын
To je super. :)
@gabrielkminiak94452 жыл бұрын
Dost mi to pomohlo, dík!
@JanKohut Жыл бұрын
Rádo se stalo. :)
@radkaeliasova48193 жыл бұрын
Skvělé video Honzo!:) děkuji za zpříjemnění odpoledne
@JanKohut3 жыл бұрын
Moc děkuji, Radko. :)
@terezasasinkova3861 Жыл бұрын
to su přesně já :))
@Vysyp_to_z_hlavy3 жыл бұрын
Super ucelené tipy. Jen opakované náražím na problém objemu právní literatury, kterou potřebuji projít a zpracovat do seminárky. Ráda bych si zapamatovala co nejvíce, delala si ucelené poznamky tak, abych si pamatovala alespoň základní právní rámec u oblastí, se kterymi zatím nemám zkušenosti. Ale termínove mně vychází jedna seminarka (12-16 stran) za dva měsíce, plus do toho příští rok začít disertačku 🙈 Což by běžně bylo ok, ale na matersky s miminkem je to sranda to skloubit. Když si to tak ale shrnu, vyplývá mně z toho to, že knížky ktere mají pro mě dlouhodobou hodnotu si pořídím a (ano barbarsky) si do nich udělám zvýraznění, poznamky atd. Pro další práci s tou knihou. Kdxz ji opakovaně použiji, zapamatuji si více než kdybych delala cíleně hodiny vypisky. Ja vlastně s tema právními knihami pracuju jako s příručkami dlouhodobě..takze se o změnu asi pokoušet nebudu. Diky za brainstorming 😄
@locika1043 жыл бұрын
Spousta dobrých tipů k zamyšlení, díky! Ale upřímně jsem trochu zaplakala, když jsem zjistila, že do knížek píšeš... To já beru jako barbarství. Osobně, když si potřebuji v knihách něco vyznačit, nebo něco zapsat, abych to později našla, používám raději nějaké lepící papírky apod. Prostě něco, co můžu do knihy připevnit na určité místo, ale tu knihu tím nezničím a později, pokud bych už knihu nechtěla nebo bych ji chtěla někomu půjčit, tak nebude "poznamenaná" tím, co jsem si do ní kdybysi potřebovala nutně napsat (když, jak sám ve videu říkáš, máš u sebe při čtení tužku a PAPÍR!). Ale až na tuhle věc se mi video líbilo :)
@JanKohut3 жыл бұрын
Děkuji za super koment. No, jo barbarství to asi trochu je. Ty moje poznámky jsou i důvod, proč své knihy nerad půjčuju, jsou totiž plné nějakých často velmi osobních poznámek 🙃. Omluv můj přeřek, mám jenom tužku, papír je v knize.
@martinkrejzek78033 жыл бұрын
Vy jste mi smazal komentář... To slušní lidé nedělají. Ale už vím asi proč, chystáte se asi udělat video na metodu Zettelkasten... (pro ty co nevi, napsal jsem dlouhatansky komentář o metodě zapisování chytrých poznámek)
@JanKohut3 жыл бұрын
Vážně Martine? U kterého videa jsi komentoval? Nevzpomínám si, že bych nějaký dlouhatánský komentář mazal, abych pravdu řekl za celou dobu, co dávám videa na YT, jsem smazal jenom jediný komentář. Nebyl v komentáři náhodou nějaký odkaz, který se Youtubu nelíbil, a proto ho smazal? Pokud máš ochotu, napiš ten komentář znovu, metoda Zettelkasten je zajímavá a narážím na ní stále častěji. :)
@martinkrejzek78033 жыл бұрын
@@JanKohut Možná ten komentář co jsem napsal byl moc dlouhý
@jurajszarka42093 жыл бұрын
Super video👍 btw kvalita videá ide nahore👍
@JanKohut3 жыл бұрын
Děkuji, Juraji, to je tak, když jsi sám doma a můžeš točit v největší místnosti, pak to vypadá zákonitě lépe. :)
@oewinka1233 жыл бұрын
Z toho se da mj. usuzovat, ze je treba knihy si kupovat, kdyz je kniha jen vypujcena, clovek chte nechte v casovem presu je... pro me duvod, proc vetsinu kupuji, kolikrat koupim, protoze je to pro me zajimave tema, ale musi ve mne dozrat to spravne nastaveni, kdy si knihu prectu, treba az za rok...
@JanKohut3 жыл бұрын
Ano, ano, některé knihy si sice půjčuju, ale jsou to právě takové, které vím, že už asi nikdy po přečtení nebudu potřebovat ani se k nim mít potřebu vracet. :)
@Anathemaevilhehe3 жыл бұрын
Honzo, sleduju (spíše poslouchám) Tvá skvělá videa při práci a všimla jsem si, že se z Tvého projevu vytrácí osobitost - starší videa sice nemáš projevem tak profesionální a vypilovaná jako ta novější (vidím velký vývoj!), ale Tvůj mluvený projev v tomto videu na mě působil trochu rušivě - zkrátil jsi vyslovování slov a přidal mnohem více důrazu na mnohem více slov v jednotlivých větách - působí to mechanicky a neosobně a splývá to s unifikovanými projevy dalších koučů. Byla by škoda, kdyby se Tvá osobitost vytratila pod tlakem "jak by to mělo znít správně". Chápu, že zkracování a přidávání na důrazu může zvyšovat pozornost, ale v tomto videu mi to přišlo už zkrátka moc :) (ve skutečnosti jsem měla několikrát nutkání video vypnout, což se mi u Tvých videí nikdy nestalo, naopak jsem si mnohá pouštěla vícekrát) edit: tak jsem to opravdu nedokoukala a přeskočila na jiné Tvé video. Více než obsah sdělení mě poutal důraz na slova (občas snad každé druhé slovo).
@JanKohut3 жыл бұрын
Jééé, ani moc nevíš, jak mě tahle zpětná vazba potěšila a donutila k zamyšlení. Máš pravdu se svým projevem tak trochu bojuju a to, jak mluvím ve videích nereflektuje moji normální mluvu. Snažím se mluvit, pomaleji, výrazněji, důrazněji a pak, jak píšeš to nejsem vůbec já. Je to teď věc, se kterou hodně bojuji a nevím, jak být autentičtější (určitě by pomohlo točit bez skriptu, ale to by zase videa neměla hlavu a patu a v podstatě pořád bych se zasekával). Dá se říct, že mám takový blok, když se zapne kamera, rázem mluvím jinak... Asi nad tím vším moc přemýšlím. Jinak, co konkrétně myslíš tím, že jsem zkrátil vyslovování slov? A jaké nové video jsi teď sledovala, že v něm byly důrazy pořád? Já to už jako by neslyším, protože ta slova vycházejí z moji pusy. Ještě jednou moc děkuji. Příště si zkusím při natáčení představit, že mluvím k nějakému kamarádovi a být trošku méně "přemotivovaný", abych nezdůrazňoval každé slovo. :/ Nic ti však neslibuji, on to bude asi běh na dlouhou trať...
@JanKohut3 жыл бұрын
Jinak teď jsem si na chvíli video pustil a máš naprostou pravdu, zní to fakt hrozně, strašně strojově a falešně. :/
@Anathemaevilhehe3 жыл бұрын
@@JanKohut to jsem ráda! Mám pocit, že v tomto videu se zrychlilo Tvé tempo řeči - právě jsem doposlouchala jiné Tvé video ale z roku 2020 a tam působíš uvolněněji a přirozeněji (máš moderátorský způsob mluvy, což je skvělé, působí to profesionálně :) jen tady v tomto konkrétním videu mě více než obsah zaujal trochu tvrdší styl - hodně důrazů, rychlejší tempo, kratší vyslovování) Každopádně oplátkou zase já děkuju za Tvá videa, jsou skvělá :)
@Anathemaevilhehe3 жыл бұрын
Také se úplně necítím být v pozici Ti radit, když jsem tím, kdo hledá rady na Tvém kanálu :) Zůstaň sám sebou :)
@Anathemaevilhehe3 жыл бұрын
@@JanKohut mám tady ještě jedno kzbin.info/www/bejne/hmnXm5ykhM2Cq9k - nezní to strašně, jen forma převládá nad obsahem
@rebekazivenabulkova3632 жыл бұрын
V tomto sa asi nezhodneme ale čo ak nemám na pomalé čítanie povahu? Akože tiež nie som zástancom rýchlo-čítania a znie to blbo, ale aj tvoje videá si púšťam rýchlosťou 1,75 pretože tak lepšie udržím pozornosť, lepšie si zapamätám obsah videa a prekvapivo ho vnímam komplexnejšie.(Výhoda online učenia, prednášky rovnakou rýchlosťou) Myseľ mi neubieha inam a plne sa venuje len daným informáciám pretože nemá dostatok voľnej kapacity aby sa popri počúvaní venovala ďalším.... vnemom/procesom (samozrejme záleží to do veľa faktorov, niekedy pomalšie, pri prehnanej rýchlosti sa strácam). Informácie po pozretí premyslím, spracujem a často aj zapíšem. Verím, že moja hlava proste nie je na pomalé činnosti stavaná, večne ma pomalé tempo čohokoľvek znervózňuje, berie mi koncentráciu a aj chuť do danej činnosti. Ako ráno otvorím oči všetko je energické, systematické a má presne stanovené, prísne parametre. Preto ani meditácia u mňa neprichádza do úvahy, necítim sa dobre pri spomalení a vôbec mi to nedáva pozitívnu pridanú hodnotu, len otrávenosť (každý predsa len trochu inak funguje a inak spracováva vnemy a má v sebe iné algoritmy... ). Mal by si nejaké typy aj pre tento (asi zväčša cholerický) typ ľudí ?