No video

Jak číst noty v houslovém a basovém klíči

  Рет қаралды 103,849

Piano s Filipem

Piano s Filipem

4 жыл бұрын

Luštítko na noty stáhněte zde: pianosfilipem....
Pro úspěšné hraní na piano podle not se musíte naučit dva převody. Za prvé, vědět která nota značí jaké písmeno. Za druhé, dané písmeno být schopní nalézt na klávesnici piana. V tomto článku se věnujeme tomu prvnímu bodu, ale na konci tohoto článku Vám dám pomůcku, s kterou zvládnete i bod druhý, abyste byli schopní již hrát podle not.
Not je celkem 7 - A B C D E F a G. Místo B se v české hudební nauce učí H, tak nebuďte zmateni že uvidíte H nebo B, na které nejste zvyklí. Těchto sedm not se neustále opakuje. To znamená, že po G následuje opět A.
Je potřeba si uvědomit, že notová osnova se skládá z pěti linek a čtyř mezer.
Houslovému klíči se říká „G“ klíč, podle noty, okolo které se obtáčí. To Vám napoví první notu, kterou budete schopní přečíst v houslovém klíči - G.
Basovému klíči se říká „F“ klíč. Je to proto, že dvojtečka obklopuje notu, která leží na 4. lince odzdola. Tam leží nota F. Zapamatujte si tedy první notu v basovém klíči - F.
Přečtěte si celý článek: pianosfilipem....

Пікірлер: 55
@janapeskova3000
@janapeskova3000 3 жыл бұрын
Díky, díky, díky............konečně jsem pronikla do teorie not a oktávy. Vynikající výklad.
@martinpenickacz
@martinpenickacz 10 ай бұрын
Zdravím, děkuji za vysvětlení. A to luštítko je náhodou super! Děkuji!!!
@albertkostanjan7302
@albertkostanjan7302 4 жыл бұрын
Díky Filipe dost mi to pomohlo hraju již par let ale bez not furt jsem se tomu bránil ale začnu se je učit :))
@pianosfilipem
@pianosfilipem 4 жыл бұрын
Super,Alberte, to půjde!
@janatesarova721
@janatesarova721 3 жыл бұрын
Děkuji Filipe, opravdu moc povedené vysvětlení! Dcerka začala hrát na klavír a já zkouším taky 😊. Nápovědu na klavír určitě vytisknu. 👍
@Prosteholka-i9b
@Prosteholka-i9b Жыл бұрын
Perfekne vysvetlene, ďakujem ❤️
@TheKarolec
@TheKarolec Жыл бұрын
Super, moc díky🎉🤗
@lumirzarosky6845
@lumirzarosky6845 2 жыл бұрын
Super díky
@D.Revealus
@D.Revealus 2 жыл бұрын
Mohu mít otázku, může dvakrát v řadě třeba být že E E? Když se nota dvakrát opakuje?
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 4 ай бұрын
Může být podobně jako A A, když se opakuje. :) Je možné použít za dvě čtvrťové jednu půlovou, ale tímto vznikne jeden souvislý tón, nikoliv dva oddělené,
@luciesvobodova_
@luciesvobodova_ 3 жыл бұрын
Dobry den Filipe, nedari se mi najit odkaz na pomucku k vytisteni. Mohu poprosit o vlozeni? Dekuji:)
@pianosfilipem
@pianosfilipem 3 жыл бұрын
Je na konci přiložené stranky
@zanetasabova3521
@zanetasabova3521 Жыл бұрын
@@pianosfilipem dobrý den ,také nevidím
@marcelaburivalova8521
@marcelaburivalova8521 3 жыл бұрын
Dobrý den Filipe, jsem úplný začátečník a chtěla bych se naučit hrát na klavír, prosím co bych si měla koupit za klávesy...piano , aby jsem mohla začít a nestálo to moc peněz? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Marcela Buřívalová
@pianosfilipem
@pianosfilipem 3 жыл бұрын
Dobrý den, kupte Roland FP30
@alopla1
@alopla1 Жыл бұрын
@@pianosfilipem Marcela psala, aby to nestálo moc peněz, ale Roland FP30 stojí kolem 18 000.
@pianosfilipem
@pianosfilipem Жыл бұрын
@@alopla1 Nevim jak jsou ceny nyni ale drive slo piano bez podstavce koupit kolem 12tis. Z bazaru tedy pod deset. To je spise na spodni hranici
@pianosfilipem
@pianosfilipem Жыл бұрын
@@alopla1 Roland mel velkou krizi po pandemii nebyly kusy, ceny jsou ted mozna vyssi
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 6 ай бұрын
Elektrické klávesy bych na začátek nekupoval, minimálně ty levné bez dynamiky a pedálu. Pořiď si pianino, které lze sehnat i kolem 4 000Kč. Pokud to nelze a není moc peněz na zbyt, musíš sáhnout po levné elektronice, ale zkontroluj si, zda je jedna klávesa široká 22mm - na dětských či harmonikových klávesách si skazíš ruku a budeš-li sedět před skutečným pianinem mezi přáteli, dopadne to fiaskem. :) Tedy není problém si z bazaru odnést nějaké starší Casio za 400 Kč, které mají správný rozměr kláves. Na výuku to stačí. Pro pozdější skutečné hraní je nutné něco lepšího, které se velmi blíží normálnímu klavíru, nebo přímo klavír či pianino.
@MM-vu8dp
@MM-vu8dp 6 ай бұрын
Ahoj. A na čiarach je to: Every Good Boy Does Fine. + FACE a máte to. :)
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 4 ай бұрын
To je cesta do pekel. Lepší je učit se noty podobně, jako ses učil číst a psát, tedy pouhým pohledem z jejich pozice určit správnou hodnotu noty. Jinak budeš mít problém na celý život - ne vše americké je dobré.
@MM-vu8dp
@MM-vu8dp 4 ай бұрын
​@@DL-kc8fc Dík.
@terkamops5734
@terkamops5734 2 жыл бұрын
Mne to taky pomohlo ale já ještě furt nevím co znamená takoví jako čtverce ale Dolní část nemá a má pot Tima stranama dole ovale
@user-qs4zr7ji9y
@user-qs4zr7ji9y 7 ай бұрын
Toto mi pomůže dítěti
@Richard-rq7bc
@Richard-rq7bc 6 ай бұрын
👍
@babcakaja5365
@babcakaja5365 3 жыл бұрын
Je to super, jen to B mi tam nesedí, jelikož Béčkem je černá klávesa pod H, tedy H s béčkem - neboli Hes. Jsem absolvent 7 roků na klavír, ač je to již několik desítek let, kdy se místo angličtiny učila ruština a nemám pocit, že by pojmenování klávesy H byl problém, Každopádně zkuste odříkat, nebo ještě lépe zaspívat rychle za sebou oktávu C1 až C2 a myslím, že stejně jako já, hned zjistíte, že Há je lepší než Bé - je to jiná poloha úst, úplně odlišná od ostatních tónů: Cé, Dé, E, eF, Gé, A, Há, Cé - je určitě lepší, než Cé, Dé, E, eF, Gé, A, Bé, Cé - protože B jako jediné vyslovujete spojením rtů. Působí to jako kotrmelec ve sprintu, nemluvě o tom, že Bé v hudbě znamená něco jiného a tím tu máme záměnu pojmů, anebo řetězovou reakci změn souvisejících a navazujících témat, pokud nebyla hudební nauka v tomto smyslu úplně změněná, pak je to problém do budoucna - odnaučit vžité chybně pojmenované B. Možná vysvětlíte - odpovíte, dík :-) KS.
@krobotak
@krobotak 3 жыл бұрын
Já se kdysi na klavír učil a notová abeceda se učila nazpaměť, protože byla nesmyslná. Teprve až v dospělosti, s větším rozmachem youtube, jsem se dozvěděl, že v ostatních jazycích je to opravdu "abeceda" a najednou to začalo dávat smysl a upřímně se mi to lépe pamatuje dodnes. "zkuste si zazpívat" je hlavně o zvyku, jsem spíše věčný začátečník a jedna verze mi nepřipadá zvukově lepší nebo snažší, teda samozřejmě s tím rozdílem, že nad českou verzí musím přemýšlet zatímco ta anglická mi jde sama, protože jsem se ji tak učil už v první třídě. Souhlasím s tím, že je to matoucí...ovšem to je spíš problém češtiny, že si tak snadnou věc musela zkomplikovat a udělat v tom bordel. Obecně by mě zajímalo, kde tahle "nekompabilita" vlastně původně vznikla.
@josefout
@josefout 3 жыл бұрын
@@krobotak Stačí se mrknout na wikipedii, ani nemusíte znát dějiny hudby. Čeština si nic nezkomplikovala. U nás je správně C,D,E,F,G,A,H, protože to vychází z historie, kdy (mimo jiné) tu byla úřední řečí němčina. Co by měli říkat Rusové nebo Bulhaři, když mají A,B,V,G,D,Je,Jo,Ž,Z,I,J... A hudební abeceda se neučí nazpaměť kvůli nesmyslnosti, ale aby byla člověku rychle a bez přemýšlení k dispozici, stejně jako řady posuvek nebo intervaly.
@kika3950
@kika3950 2 жыл бұрын
@babča Kája Já souhlasím i když jsem nechodila na ZUŠ. Já jsem totiž samouk. A umím stupnici Cdur takhle: Cé, Dé, É eF Gé Á Há Cé.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 6 ай бұрын
@@josefout Přesně tak. B namísto H je angloamerický import a u nás z historické vazby na Německo se používá H už od středověku. Někomu může tzv jakoby abeceda pomoci, podobně jako nejenom sbormistrům solmizační slabiky. Video by spíš mělo propagovat středoevropský formát, tedy H namísto B, které je příčinou občasných zmatků. Ostatně, i americký či anglický part čtu tak, jak jsem zvyklý, tedy H namísto B, páč to ten notový záznam nepozná :) . Rozumím tomu, že někdo chce být "světový" a dát to na obdiv, ale ničemu to nepomůže. Ostatně, stupnice se učí od hlavního tónu tóniky, tedy C-Dur od noty C atd. Kdo si začne s tzv abecedou, kde dopočítává od A nahoru nebo dolů, nejspíš to rychle opustí při trénigu stupnic, protože skutečná hudební abeceda je C,D,E,F,G,A,H,C. Tímto přeskočí ztěžejní začátečnickou etapu a pokud si to osvojí, nemá problém, ani s předznamenáním atd.
@joebananajoe9220
@joebananajoe9220 5 ай бұрын
Filip to zde popisuje správně - ABCDEFG. Také si pamatuji, jak nás ve škole učili oktávu CDEFGAHC, osm kláves a místo B jsme psali H. Dvakrát nesmysl a chaos k tomu. To je právě ten náš problém Čechů, že si sami všechno v životě komplikujeme. Nejdřív děti ve škole naučíme abecedu tak, jak jdou písmenka po sobě ABCDEFG a pak jim mateme hlavy nějakým AHCDEFG. Argumenty, že se to používalo už za Bedřicha Smetany a jedná se o jakési kulturní dědictví dnes málokoho zajímají, je to přežitek. Tento náš patriotismus a lpění na nesmyslech spoustu dětí od hraní odradí, protože pak dostanou notový zápis s Béčky a hledají, kde ta klávesa je. A zahraniční partitury jsou psány jedině s B. Takže za mě správně - ABCDEFG.
@bedrichsmetana7022
@bedrichsmetana7022 3 жыл бұрын
Tak pokud “H” říkáš “Bé”, jak pak označuješ “Bb”?
@pianosfilipem
@pianosfilipem 2 жыл бұрын
Bb - b snížené, b s beckem, bb
@bedrichsmetana7022
@bedrichsmetana7022 2 жыл бұрын
@@pianosfilipem Tak toto já říct na škole, tak letím
@Prosteholka-i9b
@Prosteholka-i9b Жыл бұрын
@@bedrichsmetana7022 Filip vysvetlil, aj napísal, že to B je H. Išlo o to, aby to bolo co najjednoduchšie vysvetlene pre začiatočníkov.
@bedrichsmetana7022
@bedrichsmetana7022 Жыл бұрын
@@Prosteholka-i9b Ale i začátečníka musíte učit správné (přímo ty “oficiální”)názvy not již od začátku, podobně jako např. slovíčka v angličtině, také je nevysvětlujete, jak vznikla či čemu jsou podobná, prostě se je nauč a hotovo. Otázkou, jak se název “B” či “H” měnil a vyvíjel, se pak můžete zabývat se studenty později a toto jim ukázat, ale rozhodně v tomto smyslu pro začátečníka nevidím žádné ulehčování, ba naopak. Takto se to naučit od začátku, tak nevím, co je “B” a co je zas “H” či “snížené B”.
@DL-kc8fc
@DL-kc8fc 4 ай бұрын
@@bedrichsmetana7022 Děti by se skutečně měly ućit "H". Až třeba později, kdy se chtějí odlišit americkou školou, mohou si H zaměnit za B, aby jim to sedělo v jakési "abecedě", kterou už fakticky nepotřebují. Středoevropská hudební kultura má H a naopak to ulehčovalo situaci, zejména ve cvičení stupnic (C-dur začíná od C, nikoliv od A a to je ta hudební abeceda, nikoliv jakási abeceda), což musí podsoupit každý, kdo chce hrát na vyšší úirovni, než šumař. Instruktor z videa by měl o tom uvažovat - i v té americe si jej budou víc respektovat podobně, jako my američana, který vzdálenost stále měří v mílích. :)
@user-bt5mz9ok5i
@user-bt5mz9ok5i 5 ай бұрын
Žadné střední C není,zrovna tak,jako nota bé není nota H,podivné vysvětlení!!
@pianosfilipem
@pianosfilipem 5 ай бұрын
V angličtině se notě h říká b. Middle c ( středové c) je přezdívka pro c1 jelikož se nachází uprostřed klaviatury. Děkuji za sledování.
@mplayer7620
@mplayer7620 4 жыл бұрын
A Filipe, křížky se čtou jak?
4 жыл бұрын
Křížek zvyšuje notu o půl tónu a čte se to tak, že ke jménu noty dáš příponu -is. Čili F s křížkem se čte jako Fis, a tak je to pořád dokola (Fis, Cis, Dis, Gis...).
@mplayer7620
@mplayer7620 4 жыл бұрын
@ To vím, ale myslel jsem v notách :D
@babcakaja5365
@babcakaja5365 3 жыл бұрын
@@mplayer7620 Už to víte? Například křížek před notou C = Cis a na klaviatůře je to černá klávesa vedle C vpravo - tedy mezi klavesami C a D. Takto postupujete dál. Křížky a béčka označují půlton a na klaviatůře černé klávesy. Křížky, jak už bylo výše popsáno, notu o půl tónu zvyšují, zatím co béčka notu o půl tónu snižují. To znamená, že výše popsané Cis je zároveň Des, když je béčko před notou D. V hudebce se začínalo stupnicemi a to je pro pochopení tohoto tématu nejlepší, včetně sluchového nacítění. Skladby se komponují ve stupnicích a ty lze rozpoznat dle umístění počtu křížků, nebo béček na začátku notové osnovy za klíčem. Pak se v notách ještě může vyskytovat tzv. "odrážka", která daný křížek, nebo béčko u konkrétní noty ruší, například místo Cis ve skladbě zahrajete C, pokud bude před notou C odrážka, ale jen tuto notu, ostatní jsou stále Cis, tak jak určuje křížek na začátku osnovy. Každopádně dnešní trend hledat vše na internetu opravdu nenahradí poctivou školu. Pokud se chcete opravcu naučit hrát, tak s lektorem naživo v hudební škole, kde k výuce hry na nástroj patří i teoretická nauka, ve které se naučíte všechny potřebné základy pro opravdové zvládnutí hry na nástroj a pak je to o spoustě času cvičení hry na nástroj. Vím to z vlastní zkušenosti - 7 ročníků klavíru.....
@josefout
@josefout 3 жыл бұрын
@@babcakaja5365 POZOR, skladby se komponují v tóninách. Stupnice může být součástí melodie, třeba ve Vyletěla holubička. Tónina = "rozházená" stupnice.
@klarasojcik6640
@klarasojcik6640 5 ай бұрын
Omyl. Čtení not není otázka vdeo ukázky. Čtení not je proces nácviků , stejně jako čtení abecedy.
@AdelkaPlatenikova-hg9cf
@AdelkaPlatenikova-hg9cf 3 ай бұрын
Já to nepochopila ale to není tvoje chyba ja jsem prostě blbá😑
@Yeah-q7u
@Yeah-q7u 9 ай бұрын
To jsem nepochopila
@time62have
@time62have 10 ай бұрын
Vůbec jsem to z toho nepochopil 🙄
@pianosfilipem
@pianosfilipem 9 ай бұрын
Ptejte se
@Itsjuliasek
@Itsjuliasek Жыл бұрын
nemelo by tam byt ABCDEFGAHC
@IrenaOvocna
@IrenaOvocna Жыл бұрын
nuda
@borisbernat5382
@borisbernat5382 3 жыл бұрын
Niekedy som sa ucil ze je stupnica C D E F G A H C, to B neviem odkial mate
@veronikac6895
@veronikac6895 3 жыл бұрын
Mozna z anglicke verze. Pred 15 lety jsem se taky ucila H a ted kdyz hledam noty, tak mi vsude skace jenom B.
Jak číst v notách basový klíč, když umíte jen houslový
2:45
Piano s Filipem
Рет қаралды 18 М.
Идеально повторил? Хотите вторую часть?
00:13
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 16 МЛН
How I Did The SELF BENDING Spoon 😱🥄 #shorts
00:19
Wian
Рет қаралды 33 МЛН
Proč se učit noty - vhodné aplikace do začátku
8:35
Piano s Filipem
Рет қаралды 14 М.
Hudební nauka - Čtení not
17:36
Lucie Dittrichová
Рет қаралды 262 М.
Hudební nauka: Stupnice, tónina, durové stupnice s křížky
15:48
Lucie Dittrichová
Рет қаралды 66 М.
How to Read Notes The EASY Way You Weren’t Taught
8:03
Pianote
Рет қаралды 979 М.
Jak znít na piano jako profík - lekce pro začátečníky
11:09
Piano s Filipem
Рет қаралды 49 М.
Ano, doopravdy to lze zahrát se třemi prsty (začátečníci)
6:55
Piano s Filipem
Рет қаралды 32 М.
Hudební nauka 1. ročník
5:36
ZUŠ studijní materiál
Рет қаралды 21 М.
Идеально повторил? Хотите вторую часть?
00:13
⚡️КАН АНДРЕЙ⚡️
Рет қаралды 16 МЛН