Jak układać PŁODOZMIAN? Zwiększ efektywność uprawy i zdrowie gleby z prof. Piechotą | e-pole

  Рет қаралды 12,929

e-pole

e-pole

Күн бұрын

W drugiej części rozmowy z profesorem dr hab. Tomaszem Piechotą rozmawiamy nt płodozmianu. Jakie rośliny uprawiać po sobie, a których unikać? Na co zwracać uwagę układając płodozmian? Jeżeli spodoba Ci się ten materiał, udostępnij go znajomym, zostaw komentarz i zasubskrybuj nasz kanał (jeżeli tego jeszcze nie robisz :). W zawieszonym komentarzu znajdziecie linki do wszystkich trzech części rozmowy z Profesorem.
Jak układać PŁODOZMIAN? Zwiększ efektywność uprawy i zdrowie gleby z prof. Piechotą | e-pole
Na skróty:
00:00 W tym odcinku
01:37 Udział zbóż w płodozmianie
06:11 Które rośliny oddają dużo składników do gleby?
08:19 Jakich roślin unikać w płodozmianie?
10:01 Układamy płodozmian!
17:36 Pytania od widzów
#rolnictwo #gleba #rośliny
#współpracareklamowa
* * *
Znajdziecie nas również:
serwis: www.e-pole.pl
FB: / serwisepole
Grupa na FB: E-pole, profesjonalnie o uprawie i ochronie roślin: / 47313. .

Пікірлер: 64
@epole_kanal
@epole_kanal 21 күн бұрын
Zobacz pozostałe odcinki z Profesorem Piechotą! UPRAWA POŻNIWNA --> kzbin.info/www/bejne/oKWapZqjrsp6aLc MIĘDZYPLONY --> kzbin.info/www/bejne/i5queHSdl9CFl7c
@krystianosmoa9481
@krystianosmoa9481 21 күн бұрын
Może zróbcie odcinek o azocie jak zachowuje się w glebie. Interesuje mnie ile przemieszcza się w głąb profilu glebowego forma azotanowa, amonowa, amidowa przy określonych opadach na różnych glebach. Dobrze rozumiem że forma azotanowa i amidowa są łatwo wypłukiwane a amonowa nie? Jak długo trwają przemiany azotu z formy amidowej do azotanowej przy różnej temperaturze. Jakie straty są do powietrza w różnych warunkach. Denitryfikacja to też straty do atmosfery? Na jakiej głębokości są warunki beztlenowe? Czy wraz z podsiakiem kapikarnym azot tez idzie do góry wraz z wodą? Jak na jakiej głębokości jest to już można powiedzieć że jest stracony na zawsze.? Jak długo działa mocznik z inhibitorem ureazy ? Czy on zdarzy się w ogóle przekształcić w formę azotanową zastosowany np. na pszenicę? Czy roślina będzie pobierac na bieżąco formę amonową? Planuje zastosować mocznik z inhibitorem ureazy pod buraki cukrowe jesienią gleba ciężka? Ile się może przemieścić w dół. Czy do wiosny wszystko już będzie miało formę azotanowa?
@ukaszk5885
@ukaszk5885 17 күн бұрын
Idealny materiał 💪 Dzięki👍 Serdecznie pozdrawiam
@marcinperkowski7363
@marcinperkowski7363 17 күн бұрын
Dzięki
@pawekubacka4175
@pawekubacka4175 17 күн бұрын
Dzięki Panowie za odpowiedzi na zadane pytania. Super sprawa i na prawdę pomaga. Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@pawekubacka4175 Dzieki za pytania! ;) Najbardziej sie cieszę, kiedy nagrywamy filmy, które są dla Was realną pomocą.
@user-jv7eo4xi7f
@user-jv7eo4xi7f 17 күн бұрын
Czemu nie wspomnienie o owsie ozimym jest już w sprzedaży płodozmianie zbożowym i zniszczy choroby podsuszkowe proste
@user-ci7sf1tl1x
@user-ci7sf1tl1x 16 күн бұрын
Poruszcie temat wsiewek np w zyto ozime . Saladera nostrzyk itp.to jest ciekawa alternatywa z tego co wiem wsiewka musi byc do 1 pazdziernika takze jest czas na zasiew ozimin
@M.stanciak
@M.stanciak 17 күн бұрын
O i super ze prof to głośno powiedział strączki wiążą azot który w wiekszości jest wywożony na przyczepie z pola, dopiero samosiew to co wyleci przed kosą a ci co sieją motylkowe wiedzą że koszenie tych upraw jest połączone z jednoczesnym sianiem poplonu.
@krisrolnikopowiada36
@krisrolnikopowiada36 17 күн бұрын
Witam ja też kombinuje 😁 np idzie rzepak po pszenicy, później dwa lata 🌽 wrcam z pszenicą, lub na gorszych polach po 🌽 idzie groch, wtedy rzepak idzie na 5 sezon 💆 wtedy uważam, że jestem w stanie wykorzystać jego potencjał 💰 pozdrawiam
@maciejk5155
@maciejk5155 17 күн бұрын
super odcinek ,
@blackstorm8186
@blackstorm8186 17 күн бұрын
Może pan profesor powie coś jak podejść do uprawy bezorkowej (jak robić, jakimi maszynami) na ciężkich madach na Żuławach, gdzie są to dość specyficzne gleby w porównaniu do gleb lekkich. Mając na uwadze nowe ekoschematy i presję wyczyńca. Może nawet cały odcinek poświęcić ciężkim glebą bo łatwiej podejść do uprawy bezpłużnej na glebach lekkich niż ciężkich.
@delosperos4354
@delosperos4354 16 күн бұрын
Sam chętnie bym się dowiedział jak skutecznie walczyć z wyczynem czy to w orce i bezorce
@krystianosmoa9481
@krystianosmoa9481 21 күн бұрын
Dodatek azotu na ściernisko przyspiesza rozklad słomy mineralizację i wtedy następne rośliny mogą z powrotem wykorzystać składniki pokarmowe. Aby powstawała próchnica lepiej jak nie następuje mineralizacja więc dodatek azotu działa nie korzystnie na powstawanie próchnicy. Aby powstawała próchnicy słomę muszą rozkładać grzyby a nie bakterie. Głęboka uprawa przyspiesza mineralizację. Czyli najlepiej jakby wszystkie resztki pozostały na powierzchni gleby jeśli zależy mi na próchnicy. Czy dobrze rozumuję?
@epole_kanal
@epole_kanal 20 күн бұрын
Tak, zawarłeś sedno w kilku zdaniach :)
@askaopo419
@askaopo419 17 күн бұрын
Bardzo ciekawa uwaga, której brakuje we wszystkich filmach o uprawie pożniwnej, może warto o tym zrobić odcinek?
@user-sc9vm6up5r
@user-sc9vm6up5r 17 күн бұрын
Witam przymierzam się do uprawy rzepaku po lucernie 4 letniej uprawa bezdotykowa czy to dobry pomysł pozdrawiam
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 17 күн бұрын
Tak! Gleba buduje się od góry! Zrób doświadczenie, skoś nisko trawnik połóż kawałek siatki i zobacz co się stanie jesienią a najlepiej następną jesienią. Tylko zapamiętaj to miejsce jak zostawisz na dłużej.
@M.stanciak
@M.stanciak 17 күн бұрын
Korzystając z okazji chciałem sie odnieść do ostatniej rozmowy , i z tego co sie dowiedziałem to mogę ten Agil zastosować , bo w świetle prawa to poplon wysiany teraz przed uprawą ozimą nie jest nigdzie zgłaszany i jest typowo praktyka rolnicza dla samego siebie tzn bez żadnej ekonomicznej nobilitacji w postaci dopłaty , czyli moge sobie zasaiać co chce kiedy chce skasowac kiedy chce opryskać czym chce i jak mam taki kaprys to nawet moge na niego saletrzaku nasypać ,
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@M.stanciak Sprawdzę, bo trochę wątpię, żebyś mógł użyć środek ochrony roślin gdziekolwiek chcesz i kiedykolwiek. Kwestie oddziaływania na środowisko, wody gruntowe itp.
@marcinluszawa2962
@marcinluszawa2962 17 күн бұрын
Chodziło o to, że do zwalczania chwastów w międzyplonach nie ma zarejestrowanego środka i Panowie nie mogą rekomendować takiego rozwiązania chociaż w praktyce sprawdza się dobrze, bo wtedy kiedy jest czas niszczenia samosiewów to nie chcą rosnąć bo jest sucho, a po posianiu poplonu wschodzą dobrze i potrafią zadusić porządane rośliny.
@M.stanciak
@M.stanciak 16 күн бұрын
@@marcinluszawa2962 a kto to powiedział ze to miedzyplon , jeżeli w gorczycy i łubinie jest zarejestrowany jakis oprysk to urzywam go zgodnie z rejestracją , a kto mi zabroni chcieć uzystać dwa plony w roku??? jezeli ktos po jecznmeniu albo wczesnych ziemniakach sieje buraczka ćwikłowego , to co to nie może go pryskać ??
@PatrykJRT
@PatrykJRT 21 күн бұрын
Ja ułożyłem sobie ziemniaki->kukurydza na ziarno (bezorkowo)->groch/łubin(bezorka)->pszenica/pszenżyto(bezorka)-poplon rzodkiew oleista, gryka, len->ziemniaki(orka). Kukurydza ze względu na zbiór ziemniaków do końca października i dużą ilość pracy, więc ciężko z planowanym siewem ozimin. Co tutaj można ulepszyć? Wydłużyć płodozmian o kolejną roślinę?
@Dominik-gt9sd
@Dominik-gt9sd 15 күн бұрын
Zależy ile masz ziemi żeby za bardzo nie rozdrabniać tych upraw,bo płodozmian masz dosyć bogaty.
@jackfarm4238
@jackfarm4238 13 күн бұрын
A co byście polecali po trawach nasiennych?
@sebastianm7956
@sebastianm7956 17 күн бұрын
Czy mozna siać rzodkiew oleista z facelia jako poplon pod buraki. Klasa gleby 3a,3b. Wcześniej rzepak i pszenica 2 razy wszystko w uprawie bezorkowej, po rzepaku pole było zrobione pogłębiaczem na 35 cm.
@epole_kanal
@epole_kanal 16 күн бұрын
Postaraj się zniszczyć przed osypaniem nasion i będzie ok
@lukaszseweryniak5272
@lukaszseweryniak5272 17 күн бұрын
Witam .Proszę państwa mam mozajkowatą glebę 4.5.3. klasa ziemi .chciałem zasiać przerzyto jakie byście polecili?
@chiro7464
@chiro7464 17 күн бұрын
Atletus, Tadeus lub jeśli pole z dobrym pH to orinoko
@rafako2683
@rafako2683 13 күн бұрын
A co z ziemniakami po strączkach ??
@GRHUBERTUKLEJA29
@GRHUBERTUKLEJA29 17 күн бұрын
Co robić kiedy mamy produkcje mleka krowiego i brakuje pola do prawidłowego płodozmianu a dwie główne uprawy to kukurydza i lucerna
@GRHUBERTUKLEJA29
@GRHUBERTUKLEJA29 17 күн бұрын
Zmianowanie tak co cztery lata na zmianę kukurydza z lucerna
@andrzejciesielski8320
@andrzejciesielski8320 17 күн бұрын
Czy moźrcie się zająć tematem poplonów wsiewanych w zboża tak 3 tygodnie przed żniwami? Jakie rośliny,maszyny do tego,a przede wszystkim inkrustowanie nasion,czy jest możliwość robienia tego w warunkach betoniarkowych? Chodzi mi o yakie coś jak otoczkowanie np. nasion drzew i zrzucanie tego z samolotu. Widziałem ,że takie techniki stosuje się w rolnictwie tylko nigdzie nie widziałem co wschodzi w skład takiej inkrustracji
@dawidg.9270
@dawidg.9270 17 күн бұрын
można też wiosną wsiać nostrzyk czy koniczynę, a może i lucernę. Sprzęt jest masz od Rauch pneumatyczny rozsiewacz czy obecnie też od Horscha szerokości do 36m. Pewnie niedługo będzie opcja siewu dronami.
@gosc147
@gosc147 17 күн бұрын
To mozesz bez problemu siac lubin gryke slonecznik kosisz zboze a to juz jest po wschoda a wsieki motylkowych to juz inna bajka
@Dominik-gt9sd
@Dominik-gt9sd 15 күн бұрын
@@gosc147 Kiedyś saradelę się siało ręcznie w żyto krótko przed jego kwitnieniem.
@gosc147
@gosc147 15 күн бұрын
@@Dominik-gt9sd takich roslin co mozna by tak zasiac jest duzo bo wilgotnosc na ziemi w scierni jest wysoka zwykle + 15 % tego co ma ziarno a to idealne warunki do wschodow .minusy np rzepak mozna by tak siac tylko ze termin siewu dosc wczesny
@wojtekp8041
@wojtekp8041 17 күн бұрын
Jaki międzyplon pod groch lub łubin? Obecnie jest pszenżyto
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@wojtekp8041 Zobacz tu kzbin.info/www/bejne/i5queHSdl9CFl7csi=tEZjZ2Mp8qsyh3Kr
@M.stanciak
@M.stanciak 17 күн бұрын
Siema witam , cos mi tu sie nie zgadza. mianowicie 4 godziny temu pojawił sie ten odcinek 155 a cztery dni temu pojawił sie odcinek Wszystko o MIĘDZYPLONACH z numerem 157. którego nie ma ogólnie na kanale e pole ale w jednym kometarzu został dodany link. dziwna sprawa
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@M.stanciak Wszystko pasuje :) Pamiętaj, że wszystkie 3 odcinki z Profesorem udostępniłem w tym samym czasie (w niedziele), ale tylko pierwszy (uprawa pozniwna) był publiczny (pozostałe dostępne z poziomu linków w komentarzu). Teraz udostępniliśmy publicznie odcinek o plodozmianie, za tydzien bedzie upubliczniony o miedzyplonie (na razie jest tylko z poziomu linku w komentarzach), a w międzyczasie pojawi sie jeszcze inny odcinek, o innej tematyce, ktory bedzie mial nr 156 :)
@damianred3946
@damianred3946 15 күн бұрын
Pole po jęczmieniu ozimym, wiosną będzie groch. Teraz chce posiać owies z słonecznikiem na poplon ozimy. Dobry jest to pomysł?🤔
@martin_93
@martin_93 5 күн бұрын
Facelie mozesz dorzucic, mega tania a zatrzymuje fosfor, robi biomase i jest z innej rodziny, wiec nie przenosi chorób
@czarek6719
@czarek6719 17 күн бұрын
Mam pytanie dlaczego rzepak po życie ozimym slabo rosnie na jesien. Ta sama ochrona herbicydowa co na pszenicę po zycie 70kg N po pszenicy 35kg N a na koniec października po zycie rosliny sa mniejsze o połowę i tak od kilku lat . Gdzie szukac przyczyny. Nawozenie pod pszenice 150N plon 7T zyto nawozenie 110kg N plon 5-6T
@marcinluszawa2962
@marcinluszawa2962 17 күн бұрын
Po życie większy głód azotu, mniejsze nawożenie w uprawie a więcej słomy, która zjada azot rzepakowi
@hymerjadwiga1265
@hymerjadwiga1265 17 күн бұрын
Może kiedyś zostanie poruszony temat uprawy prosa, jego udziału w płodozmianie?
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@hymerjadwiga1265 Może:)
@M_leczak
@M_leczak 17 күн бұрын
Chłopaki z e Pole mam pomysł zróbcie kanał coś o tematyce zwierząt i samego gospodarstwa mało jest tych tematów w necie a rolnictwo to nie tylko pola a zwierzęta
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@M_leczak Pomysł fajny, przemyślimy:)
@Dominik-gt9sd
@Dominik-gt9sd 15 күн бұрын
@@epole_kanal Może coś o hodowli zwierząt w kontekście zwiększania żyzności gleby?Dobieranie gatunków roślin na paszę,które jednocześnie były by dobre dla ziemi,ale też dla portfela gospodarza.
@kox7949
@kox7949 17 күн бұрын
można siać np soja jęczmień soja?
@epole_kanal
@epole_kanal 17 күн бұрын
@@kox7949 Można, Amerykanie sieją często soja - kukurydza - soja. Pamiętaj tylko, że każde "zageszczenie" uprawy jednego gatunku, na dłuższą metę nie jest dobre dla gleby. Po drugie, po tym jeczmieniu masz jednak kilka miesięcy gole pole, więc przydałby się jakiś międzyplon. Zakładam, że to jeczmien jary :)
@kox7949
@kox7949 17 күн бұрын
@@epole_kanal to nie jest cały płodozmian tylko po kukurydzy soja po tym jęczmień ozimy i na drugi plon soja i później jakąś pszenica/buraki/gryka
@askaopo419
@askaopo419 17 күн бұрын
Aktualny plodozmian to jeczmien oz. -> rzepak oz. -> pszenica oz. -> pszenżyto oz. Z uwagi na małą powierzchnię gospodarstwa podzieliłem działki na 3 kompleksy. Czy mogę wyrzucić z plodozmianu pszenżyto i stosować 3 uprawy czy lepiej pozostać przy 4 uprawach i co roku jednej z nich nie będę zasiewał? W pierwszej opcji ta sama uprawa wróci na to samo pole co 3 lata i nie wiem czy to dobry pomysł.
@chiro7464
@chiro7464 17 күн бұрын
Dla rzepaku lepiej jakby wracał na to samo pole co 5 lat więc z racji tego co napisałeś opcja czterech upraw jest lepsza
@epole_kanal
@epole_kanal 16 күн бұрын
Tez bym wolał, żeby ten rzepak nie był na tym samym polu czesciej niż co 4-5 lat. Może łubin/groch zamiast pszenżyta? Albo jako dodatkowa roślina w plodozmianie między pszenicą, a pszenżytem?
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 17 күн бұрын
Azot z worka jest dla gleby taki jak cukier dla organizmu człowieka.
@epole_kanal
@epole_kanal 16 күн бұрын
Ciekawe porównanie. Ale takiego normalnego człowieka, czy sportowca z wysoką podażą na węglowodany? ;)
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 16 күн бұрын
@@epole_kanal każdego, z teorii i praktyki zauważam, że azot powoduje całą lawinę problemów z którymi trzeba walczyć. Nie stosując sztucznego azotu mam przede wszystkim ograniczoną presję chwastów bo ich nie odżywiam. To trochę tak jak z dzikami u kukurydzą która pozwoliła im rozmnażać się w dużo wyższym tempie niż dawniej.
@M.stanciak
@M.stanciak 15 күн бұрын
@@polishhomestead3485 w teori może masz racje, ale jakie plony idzie osiagnąc bez dodawania azotu , a wiesz ze od 3 lat zapasy światowe pszenicy kurczą się , to wyobraź sobie nagle spadek plonu o tylko 20% , wiesz co by to oznaczało dla świata?
@polishhomestead3485
@polishhomestead3485 15 күн бұрын
@@M.stanciak no właśnie! Dlatego trzeba dbać o swoje pola i nie niszczyć ich sztucznym azotem. Azot nie musi pochodzić z big baga, płodozmian, naturalne nawozy czy chociażby zdrowa gleba w której mogą funkcjonować bakterie azotowe.
@Dominik-gt9sd
@Dominik-gt9sd 15 күн бұрын
@@polishhomestead3485 Nie demonizujmy nawozów mineralnych,po prostu trzeba ich używać z głową,najlepiej żeby decyzja o ich stosowaniu była poparta badaniami gleby na zasobność.Każdym obornikiem można przenawozić ziemię.
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 7 МЛН
50 YouTubers Fight For $1,000,000
41:27
MrBeast
Рет қаралды 199 МЛН
39kgのガリガリが踊る絵文字ダンス/39kg boney emoji dance#dance #ダンス #にんげんっていいな
00:16
💀Skeleton Ninja🥷【にんげんっていいなチャンネル】
Рет қаралды 8 МЛН
🌼 Masz Słabą GLEBĘ w Warzywniku? NIEPRAWDA!
14:38
Akademia Przyziemnych Umiejętności
Рет қаралды 35 М.
Dėmesys Jūsų laukams #13 apie startavusią javapjūtę
13:41
Agrotikslas
Рет қаралды 1,8 М.
A way of turning poor soil into fertile soil. Agriculture | Strip-Till
37:18
AGX LABS Skuteczne Doradztwo
Рет қаралды 177 М.
BERKOWICZ ZMIAŻDŻYŁ LEWACKIE IGRZYSKA I ZACHWYT ANTYPOLAKÓW!
17:39
Wolność i Niepodległość - WinTV
Рет қаралды 132 М.
- А что в креме? - Это кАкАооо! #КондитерДети
00:24
Телеканал ПЯТНИЦА
Рет қаралды 7 МЛН