Jesteś debeściak. Dobrze że uświadamiasz ludzi w kwestii zagrożeń czekających na każdym kroku. Zawsze oglądam. Pozdrawiam.
@katebush26232 жыл бұрын
"Co robić i jak żyć" - to jest perła w koronie każdego odcinka
@Tarvezz2 жыл бұрын
Oj tak tak! Powierdzam i całym serduszkiem biję na chwałę bezpieczeństwa ☺️
@elzbietadaniowicz775 Жыл бұрын
Słuchać to za mało należy USŁYSZEĆ, a słucha się Pana z przyjemnością a docenia Talent 71latka. Potwierdziło się co mnie spotkało w salonach operatorów zmieniłam złodziej bo można ich kupić a przy tym kłamczuchy i plotkary. Za naukę się płaci to też nie problem. Sklonowanie i przejmowanie to wiedziałam tylko rozmowa z głuchym jest trudna tym bardziej że on nie zna języka migowego jak większość "utalentowanych". Gratuluję ODWAGI i MĄDROŚCI I GŁOSU, który dociera do słuchaczy. Wizja też miła. Zdrowych Radosnych Dni w życiu z okazji Bożego Narodzenia życzę.
@bourne_2 жыл бұрын
Świetny materiał - temat jest ciężki, ale taka forma prezentacji daje wrażenie, że to zwykła wiedza popularnonaukowa. Dobra robota 👍
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
Bardzo dziękuje! Żaden telefon nie ucierpiał przy tworzeniu tego materiału.
@sylwiak52732 жыл бұрын
Takich poradników potrzebuje świat, dzięki!!
@abca00122 жыл бұрын
Znowu kawał dobrej potrzebnej wiedzy. Dziękuję 🙏🏻
@Kwiotas832 жыл бұрын
Super materiał. Takiej wiedzy powinni uczyć w szkołach.
@vernegunda Жыл бұрын
Jesteś moim nowym uzależnieniem i lekiem na prokrastynacje. Jestem z siebie dumna.
@szaibot2 жыл бұрын
Nie wiem jak dziękować za napisy! :):) No i temat pięknie przedstawiony! Dzięki!
@AndrewSpec2 жыл бұрын
Końcówka bardzo pomocna. O ile byłem świadomy tego typou zagrożeń to nie pomyślałem, żeby wyrobić drugi nr i używać go do odzyskiwania kont.
@ferdynand402 жыл бұрын
WOW! Za poruszenie i wytlumaczenie tego tematu 3 lapki w gore (ze wszystkich kont).
@szafirmeru2 жыл бұрын
W 2007 roku kupiłem swój pierwszy starter i od tamtego czasu używam tego samego numeru. Po jakimś czasie zdecydowałem się go zarejestrować u operatora (na długo przed ustawą nakazującą rejestrować każdego sima), fizycznie w salonie aby go mieć przypisanego już do siebie i móc wyrobić duplikat na przyszłość. Podczas rejestracji zostałem poproszony o ustalenie specjalnego hasła dla mojego konta - nie do obsługi online konta. Do dnia dzisiejszego trzy razy wyrabiałem duplikat karty sim (ze względu na jej wielkość, bo co nowy telefon to wymagał co raz mniejszego sima). Ani razu nie zostałem poproszony o podanie tego hasła - tak w kwestii tego dodatkowego płotu zabezpieczającego przed sim swapem.
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
Pozdrawiam jednego z bohaterów dzisiejszego odcinka!
@adam17092 жыл бұрын
jaki operator?
@szafirmeru2 жыл бұрын
@@adam1709 Kartę rejestrowałem w Erze a duplikaty wyrabiałem już jako T-Mobile.
@Slawek..2 жыл бұрын
Mądrego to aż miło posłuchać 👍
@koucz872 жыл бұрын
Taktyczny like pod filmem, taaaaak żeby sobie po prostu był. Nie żeby materiał był jak zawsze merytoryczny i z "jajem".
@st.john_one2 жыл бұрын
masz bardzo dobry content i warto Cie posłuchać, nawet gdy ktoś już coś wie :) Dzięki i Pozdrawiam
@xapixowy2 жыл бұрын
Mateuszu, jako, że większość osób jak swoje uwierzytelnianie dwuetapowe używa numeru telefonu, może zrobiłbyś film o kluczach 2FA tj. Yubikey? Myślę, że fajnie by się to pokrywało jako rozwinięcie tego filmu i może nakłoni to niektóre osoby na zainteresowanie się tym tematem. Dobrze by było jakbyś omówił też praktyczne zastosowanie takiego klucza na przykładzie. Wiem, że istnieje film Kacpra Szurka na ten temat, ale jego długość zdecydowanie odrzuca :/ P.S. Kolejny genialny film, cieszę się, że Klawiatur dał Cię odkryć 😄
@Peeter3062 жыл бұрын
Smutne jest tylko to jak mało firm wykorzystuje to uwierzytelnianie np. banki ... SŁABO
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
I cyk do TODO. Znajomy, z którym robiłem kilka startupów bawi się u2f ale nie yubico. Jak znajdziemy coś fajnego pewnie będzie odcinek. Miłego i dziękuje!
@xapixowy2 жыл бұрын
To prawda, a jest to chyba jedna z najbezpieczniejszych form uwierzytelniania.
@DamianDaszkiewicz2 жыл бұрын
Kacper Szurek nagrał video na ten temat
@xapixowy2 жыл бұрын
@@DamianDaszkiewicz Tak jak wspomniałem w komentarzu, film ten wiele osób odrzuca ze względu na kompleksowość i długość. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć 2h na tego typu materiał.
@piotrturkowski36902 жыл бұрын
Ależ dobry był ten odcinek. Dzięki!
@mattthew9619 Жыл бұрын
Super materiał - dzięki serdeczne za świetne przykłady i analizę! 👍👍
@Sec4Soft19 күн бұрын
Jak zwykle najwyższy poziom.
@tomasz-x76462 жыл бұрын
Dziękuję za wysiłek aby dostosować formę przekazu.
@michalsiadul852 жыл бұрын
Święty materiał 👌😊 Dzięki Miszczuniu 😁
@nihilistycznyateista2 жыл бұрын
Już raz się doczepiłem do słówe w kwestii kwantyfikatorów, to doczepię się i tym razem. No niby nazwanie NSO Group sławnym nie było błędem, ale po prostu dało się użyć lepszego słowa - sławetne, co oznacza owiane złą sławą.
@GrimmerPl2 жыл бұрын
Osławione w sumie też by pasowało.
@M4ciek2 жыл бұрын
Potwierdzam, że z przejęciem karty PLAY (po zmarłym tacie) miałem sporo zachodu i papierologii. Było z tym więcej kłopotu niż nawet ze wszelakimi operacjami bankowymi (wypłaty, zamknięcia kont, itp.), własnościowymi (nieruch.). Podobno kiedyś byli pozwani za wydanie duplikatu sim (nie mówię o celowym działaniu, wyłudzeniu)
@FrytaPL892 жыл бұрын
Ostatnio zakładałem gdzieś konto (nie pamiętam gdzie, ale jak sobie przypomnę to zedytuję komentarz), użyłem silnego hasła z menadżera haseł, ale dodatkowo byłem zmuszony do ustawienia pięciu pytań pomocniczych w razie gdybym zapomniał hasła, pytania mogłem wybrać listy, i były tak głupie że szok, np z jakiego miasta pochodzę, gdzie się urodziłem, imię mojego zwierzęcia itd. Teraz mimo silnego hasła dowolny znajomy, który wie o mnie co nieco może przejąć konto korzystając z pytań do odzyskiwania hasła. Ot taka ciekawostka ze świata bezpieczeństwa
@evilmuke5 ай бұрын
Dzień dobry, mała merytoryczna uwaga rozmiar plastiku to nie kaprys ani nostalgia. Te stare karty SIM i te nowsze są zawsze w dużym plastiku ponieważ są one wstecznie kompatybilne i oparte o ten sam standard (różne wersje), ta duża to 1FF ("Form Factor"), mini sim 2FF itd itd.
@plejton19242 жыл бұрын
- To ile potrzebujesz telefonów do tego materiału? - Tak.
@szymczakow1 Жыл бұрын
Drogi Mateuszu! Myślałem, że moja sprawa umarła, ale zainspirowałeś mnie. Mam 23 letni samochód z starą Nokią, która była z nim na wyposażeniu od nowości. Telefon działa i mam tam kartę pre-paid. Mój pomysł polegał na tym, że zrobię sobie na swoim smartfonie widget, który jak kliknę po wejściu do / wyjściu z samochodu to uruchomię tym samym lub wyłączę przekierowanie na ten numer samochodowy. Niestety, nie działa to na wszystkich nadajnikach (temat przegadany z operatorami), najczęściej kiedy przekierowanie jest włączone pojawia się komunikat, że abonent jest niedostępny, a na docelowy numer po chwili trafia sms z informacją o próbie kontaktu. Wpadłem wtedy na pomysł sklonowania karty SIM, ale żaden z operatorów nie świadczy już tej usługi. Mnie zależałoby na efekcie, że kiedy samochód jest odpalony (wtedy tylko telefon pokładowy jest uruchomiony) rozdzwaniały się oba telefony jednocześnie. Czy to w ogóle jest możliwe do zrobienia, czy też zabezpieczenia operatorów definitywnie wykluczają takie rozwiązanie? Oczywiście dużo prostszym rozwiązaniem jest wymiana systemu audio w samochodzie na taki z Bluetooth, ale zależy mi na oryginalności komponentów.
@Quetrix12 жыл бұрын
wiem ze dużo się o tym mówi aby zamiast korzystać z uwierzytelniania za pomocą smsów do bankowości lepiej korzystać z aplikacji swojego banku jednakże mnie to w wielu kwestiach nie przekonuje. Nad smsami i dostępem do sieci ja mam kontrolę. Kiedy utracę dostęp do sieci będę wiedział ze coś się dzieję i w miarę szybko będę mógł zareagować. dzięki temu że mechanizm jest prosty wektory ataków są mocno ograniczone. Z aplikacją jednak jest tak że nie wiem jak jest napisana, na ile jest bezpieczne, ile modułów ma w sobie zbędnych na ile z tych modułów można przeprowadzić ataki. Im bardziej rozbudowana aplikacja tym potencjalnie bardziej niebezpieczna. Mogę nawet nie wiedzieć kiedy ktoś uzyska dostęp do kodów generowanych przez aplikację. Nigdy nigdzie nie widziałem pełnej analizy tego dlaczego lepiej przejść na aplikacje po za pustymi sloganami ze jest bezpiecznie bo jest szyfrowane. Co z tego skoro to nie zaszyfrowany przesył jest atakowany a końcówki transmisji
@HapkinsPL7 ай бұрын
dlatego ja mam 2 maile jeden do prywatnych spraw a drugi do piedół typu fb gierki itd
@bukszpryt_2 жыл бұрын
problem z tymi komunikatorami jest taki, że chyba wszystkie wymagają podania numeru telefonu zamiast nadawać własne numery (jak to robiło np gg).
@odszczepciesie51282 жыл бұрын
Nie wszystkie
@bukszpryt_2 жыл бұрын
@@odszczepciesie5128 tan komentarz byłby więcej warty, gdyby zawierał jakiś przykład. czy jest jakiś stosunkowo szeroko używany, w miarę bezpieczny komunikator, z używaniem którego nie będzie problemów na komórce bez karty sim?
@tomaszm49362 жыл бұрын
Cześć. Właśnie zaczynam wchodzić w świat Cyberbezpieczeństwa. Na początek chcę przygotować się do egzaminu SC 900. Masz może jakieś sugestie co dalej? Jakieś ciekawe serwisy, lub książki? A to wszystko przez Ciebie i twoje filmy :) Dzięki za inspiracje!
@katebush26232 жыл бұрын
Powodzenia na tej drodze!
@adam17092 жыл бұрын
*
@shizuo6922 жыл бұрын
Czy w przypadku błędnego wydania karty osobie 3ciej przez naszego operatora - jest szansa obciążyć go kosztami strat? Przecież to operator odpowiada za bezpieczeństwo naszej karty sim
@nobodynemoq2 жыл бұрын
Bardzo fajnie przedstawione - ale rozumiem, że obecnie nie jest znany jakiś beznadziejnie skuteczny sposób na dokonanie ataku Sim-swap? Wiadomo - jeśli coś takiego się pojawi, jesteśmy zgubieni 😉 ale póki tak nie jest - jesteśmy względnie bezpieczni?
@hovardlee2 жыл бұрын
I teraz skoro mowa o USA, to czy Sean nie próbował pozwać operatora? Byłby ciekawy proces.
@Peeter3062 жыл бұрын
Pytanie tylko dlaczego w bankach nadal SMS jest najważniejszy ? Mam klucz usb ale nie da się go tam wykorzystać ... WHY ???!!!
@maciejbak2 жыл бұрын
Super materiał!
@Adam1-f4nАй бұрын
Witam ja miałem tego typu atak przez wścibskiego kolegę tylko wbił się mi na ruter później były telefony też miałem problem z zasięgiem i wylogowywało mnie z iCloud jedyną odznaką też był grzejący się telefon po zwykłym SMS od tej osoby nawet bez żadnego linku a i internet też zwalniał o stałych godzinach dopiero po półtora roku odpuścił bo gdy zmieniałem wszystko to przychodził pogrzebał w telefonie i problem powrócił ale gdy miałem pewność że to dana osoba poradziłem sobie współczuję wszystkim którzy takie coś przeżyli pozdrawiam serdecznie autorze jest sposób by się przed tym dobrze bronić?
@Izai-nm4qs17 күн бұрын
Opowiedz to wszystkim wspólnym znajomym, żeby dostał za swoje i by ostrzec innych. Mam nadzieję że kopnąłeś w dvpę tego "kolegę" i zerwałeś kontakty?
@0.v.02 жыл бұрын
dlatego do mojego głównego konta gmaila nie ustawiam uwierzytelnienia nr tel. bo to potencjalne zagrożenie. W zasadzie zawsze staram się usuwać nr tel, ale google wymusza często jego podanie.
@airwolf7782 жыл бұрын
Jak zmieniasz kartę dostajesz setki informacji że twoja karta będzie wymieniana. Więc by można by się kapnąć. Wymieniałem kilka razy swoje karty SIM i wiem ile info dostałem zanim nowa wymieniona karta zaczęła działać.
@pragmatycznymatt7402 жыл бұрын
Pls zrob odcinek-poradnik nt: zakładam 2gi nr SIM i jak operacjoniluje proces (tj np ze to prepaid, zmieniam nr tel w banku, dostawcy pradu etc).
@steraf2 жыл бұрын
Świetny materiał :) Zdradzisz pochodzenie intra?
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
To z jutubowej biblioteki premier. Tu kzbin.info/www/bejne/qWe4ZYN-e66Gors
@steraf2 жыл бұрын
@@MateuszChrobok Dzięki, byłem przekonany że to z epickiego japan sci-fi anime.
@pengwius26772 жыл бұрын
Apropo historii z crypto: nigdy się nie trzyma całego swojego kapitału na giełdzie, warto środki, którymi aktualnie nie gramy przesłać na swój portfel np. na kompie, czy skorzystać z rozwiązania w postaci portfela sprzętowego np. od ledgera, w taki sposób nawet jeżeli nasze konto na giełdzie zostanie skradzione, czy cała giełda zostanie ofiarą ataku, nie stracimy swoich wszystkich środków
@gbokota2 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o wyciskanie z tych plastików to nie nostalgia tylko wsteczna kompatybilność. Urządzenia wbudowane w samochody itp dużo wolniej są aktualizowane.
@wadabien92562 жыл бұрын
NAkręcanie tempa - szybciej, co raz szybciej, aż przestaniemy kojarzyć kim jesteśmy ? Jakaś formą białka?
@zuzanna7002 жыл бұрын
niestety miałam włamanie na telefon przejęli cały telefon jak się przed tym uchronić
@michakapis47312 жыл бұрын
Mnie nie okradziono z kasy ale mam blokowane połączenia telefoniczne, sms i kasowane maile. Szukam sojuszników żeby dopaść sq.... Jak na razie to nie wiem jak się zabezpieczyć przed atakami.
@adam17092 жыл бұрын
9:08 nowocześniejsze karty SIM - ciekawe, bo skąd wiedzieć czy ma się tą nowszą czy starszą kartę? kto taką wymienia skoro mu pasuje?
@AlexAlex-el6wl Жыл бұрын
super wiedza
@andrzej96182 жыл бұрын
Wpłat np. Tylko przelewem daje możliwość 2 zabezpieczenia. Przez to że potrzebujesz jeszcze lewą kartę
@samvimes23932 жыл бұрын
Tak, a ile banków korzysta z u2f? I dla czego zero?
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
Podobno pierwszy w PL jest już w drodze 😎
@samvimes23932 жыл бұрын
@@MateuszChrobok Jak się pojawi zmieniam bank
@dawiduk48102 жыл бұрын
Witam. Nie wiem czy można używać dwóch kart sim w tym samym czasie znaczy dwa te same numery
@matid84532 жыл бұрын
dobrze że ja w telefonie mam tylko 3 kontakty na krzyż, zresztą przez bts dzwoniłem zazwyczaj tylko najebany z imprezy albo w jakiś sprawach, osób z którymi inaczej niż przez telefon się nie skontaktuje
@dominojachas5185 Жыл бұрын
Dla zasiegu👍
@divadsn2 жыл бұрын
Ten dźwięk niszczącego szkła przy "rzucaniu" telefonami na początku xD
@frankmartin35662 жыл бұрын
Liste kontaktow zapisuje jedynie na SIM...nie uzywam spolecznosciowek oraz nie posiadam na siebie nr tel.
@Migs9912 жыл бұрын
Super materiał 😀 Ap ropo telefonów mam pytanko - siedzę w pracy, gra muzyczka . Obok głośnika leży telefon, nagle charakterystyczny odgłos w głośniku jakby ktoś dzwonił - ale nic. Po 2-3 minutach do pięciu osób z którymi pracuje dzwonią telemarketerzy z fotowoltaiki. Powinienem się martwić?
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
Nie wiem więc się wypowiem. W sieci bardzo dużo się dzieje. Być może ktoś miał chwilowy downgrade do GSM 900 albo coś siało w pobliżu. Nie wyobrażam sobie scenariusza by to było powiązane a już zużyłem 3m folii aluminiowej.
@odszczepciesie51282 жыл бұрын
Jest apka do sprawdzania, сzy warto dzwonić. W sensie że sprawdza, czy dany telefon z określoną kartą SIM jest włączony. Wysyła niewidocznego SMSa. A poza tym jesteś w bazie danych mieszkańców budynków jednorodzinnych. Do mieszkających w blokach nie ma sensu dzwonić w sprawie fotowoltaiki
@janekkrawiecki46542 жыл бұрын
Czyli wystarczy mieć jeden numer kontaktowy a drugi do uwierzytelniania i po problemie skoro tamtego nikt nie zna?
@Crsher-2 жыл бұрын
Łapka poszła
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
O/
@zabique2 жыл бұрын
brawo dla Play
@adam17092 жыл бұрын
15:54 a to nie powinno być tak, że link przychodzi po tych 24h ? bez sensu jeśli link przychodzi od razu
@crazyyLexa2 жыл бұрын
Co do nie używania smsów to to samo tyczy się też czatu rcs? 🤔
@rakonge55552 жыл бұрын
dla zasięgu ;)
@MrKamilk61211 ай бұрын
A do czego sluzy sim wallet w androidzie albo sluzyl ?
@dziabi32 жыл бұрын
a esim ?
@amenfiesta1573 Жыл бұрын
Czemu nie wzięto pod uwagę opcji, w ktorej znajomy oszusta pracuje Jakoo obsługa klienta w salonie np play?
@emiliumax Жыл бұрын
Już ekzekwuję co robić i jak żyć
@adam17092 жыл бұрын
Przepraszam bardzo, nie każdy korzysta z chmury do kontaktów, niektórzy nadal wolą stare rozwiązania ☺
@MinSziHo9 ай бұрын
Mówisz językiem i argumentujesz (np. ESIM, książka telefoniczna w chmurze) niczym >>idealny konsument
@outinfo-rsa42522 жыл бұрын
paranoja z odcinka na odcinek coraz większa:D możesz zrobić odcinek z gościem któremu pomożesz komputer zabezpieczyć czy tam smartfon:). (jak coś mam blisko do MCK😁)
@JaToCos-LivingSoul2 жыл бұрын
👍🏼
@KryptoMuza2 жыл бұрын
A czy mogę ukraść swój numer telefon? Szybciej niż u operatora duplikat wyrabiać 😅
@panprogramista5 күн бұрын
Tak można na procesorze odpalić dooma (żart)
@pinoktor2 жыл бұрын
Złoto
@bmwweedfun1462 жыл бұрын
Teraz jest taka technologia że ludzie nie mają pojęcia jak bardzo rozwinieta a dla zwyklych ludzi technologia dostępna 1/10
@janekkrawiecki46542 жыл бұрын
Czy to był dzwięk zbijania szkła z Minecrafta?
@SetamgoodSet7 ай бұрын
Aha
@tineczek36832 жыл бұрын
Polak przyznaje się do błędu, coś tu nie gra...
@TheGrzes19662 жыл бұрын
Klasyczny wpis zakompleksionego d***a.
@ToxicPomur2 жыл бұрын
Bardzo lubie tresci ktore prezentujesz ale znam Twoja slabosc i wiem ze cos ukrywasz i Ty wiesz o czym mowie. Czy jestem sosial hakierem?
@MateuszChrobok2 жыл бұрын
Tak. Nie spodziewałem się, że ktoś połączy tylkowentylatory, patro i śmiesznekotki tak szybko. Gratuluje. Na znaleziony adres wyślij maila. Nagroda czeka! 😎👍
@piotrr5972 жыл бұрын
Oj te stany xD
@jacekmalejko13092 жыл бұрын
Jakiś krotochwilny jesteś w tym odcinku ;)))))
@greggregowki2840 Жыл бұрын
Telefony zastąpiły komputery "w tym miejscu"... co to za bzdura 😂
@doughszynk61432 жыл бұрын
Mam telefon który ma faktyczny numer IMSI iphona a wcale iphonem nie jest... Te wszystkie twoje blogi są mega amatorskie no i okropnie machasz wielgachnymi łapskami przez co nie da się tego oglądać
@doughszynk61432 жыл бұрын
No i tragiczny angielski.... 4:07 Nie "slap" tylko "slop"
@adam17092 жыл бұрын
@@doughszynk6143 to po co je oglądasz.
@kamileqone2 жыл бұрын
Matko jakie ty masz włochate ręce bleh
@Izai-nm4qs17 күн бұрын
Mi się to podoba, bujne owłosienie to powinien być powód do dumy dla facetów. Mnie obrzydzają faceci co mają mało włosów na ciele.
@bartosz53422 жыл бұрын
Można mieć drugi numer do takich różnych powiadomień/weryfikacji, którego publicznie nikomu nie udostępniamy. Jeżeli nie zna się numeru telefonu to trudniej go sklonować. Oczywiście, jeżeli mamy kogoś w telekomie to można wyszukać numer po danych identyfikacyjnych. Ale taki numer można mieć też zarejestrowany na kogoś zaufanego. Poza tym bazowanie na numerze telefonicznym jest słabe. Tam gdzie tylko można lepiej korzystać z U2F, bądź 2FA. Operatorzy bankowi chyba są coraz bardziej świadomi i starają się wymuszać potwierdzenia przelewów poprzez aplikację. Co jest bardzo mądre, bo jednorazowy kod/potwierdzenie w aplikacji są dużo bezpieczniejsze od sms'a. Jeżeli chodzi o konta pocztowe to dosyć ciekawe rozwiązanie ma Gmail. Możemy podpiąć do konta pomocniczy adres email - jeżeli logujemy się na swoje konto pocztowe z nowego adresu IP to od razu leci wiadomość o tym fakcie na konto pomocnicze. Dodatkowo takiego Gmaila mamy możliwość spiąć tylko z fizycznym kluczem U2F i bez fizycznego wpięcia klucza do nowego urządzenia zalogować się nie da - przynajmniej w teorii, bo w praktyce można wykonać potwierdzenie logowania na urządzeniu, na którym już jesteśmy zalogowani. Ale jest to opcja dla paranoików, bo wystarczy nigdzie nie zapamiętywać logowania. Upierdliwe, bo za każdym razem trzeba używać klucza, ale bezpieczne.