Subskrybuj nasz kanał, żeby być na bieżąco z filmami! Zapraszamy na I KONFERENCJE kanału e-pole, które odbędą się 19 lutego w Poznaniu oraz 25 lutego w Lublinie. Rejestracja ruszyła na www.e-pole.pl/konferencje Do zobaczenia w lutym!
@marcinwito26959 сағат бұрын
Czy po stosowaniu dużych dawek pofermentu co rok podniesie się próchnica Czy opłaca się wymieniać obornik za poferment?
@janmarkiewicz6343Сағат бұрын
@@epole_kanal Szkoda że osoba która niewie jakie jest prawidłowe pH z waszego filmu się niedowie.
@epole_kanalСағат бұрын
@janmarkiewicz6343 Masz cała serię filmów na kanale w których więcej mówimy o odczynie gleby, ale ok. Rozumiem Twój zarzut i przyjmuje go na klate. W połowie stycznia zobaczysz videopodcast, który będzie w pełni poświęcony tematom wapnowania, odczynu gleby i podania Ca. A na Twoje pytanie odpowiem teraz: zależy:) Od tego jaki jest skład gleby między innymi, ale przyjmuje sie w bardzo duzym uproszczeniu że optymalne pH gleby (pod kayem wielu mechanizmow) jest między 6,2-7,2
@janmarkiewicz634331 минут бұрын
@@epole_kanal dziękuję za odpowiedź, nie wszyscy wiedzą i jeśli w filmach będziecie mówić prawidłowy czy to jest wapnowanie lub inne zabiegi należy mówić zrozumiałe, żeby każdy kto ogląda wiedział o co chodzi. Pozdrawiam.
@jerzyrutecki629711 сағат бұрын
Piękny prezent na Święta w postaci potężnej dawki wiedzy fajnie opowiedzianej. Dziękuję i pozdrawiam.
@epole_kanal11 сағат бұрын
@@jerzyrutecki6297 Wesołych Świąt Panie Jerzy! :)
@pawekubacka4175Сағат бұрын
W sam raz do posłuchania w aucie 👍. Pozdrawiam
@Jacek_Maliszewski12 сағат бұрын
Dzieki, za ten podcast :) Uprawiamy jabłonie na 12 ha. Typowa uprawa gleby ma miejsce tylko i wyłacznie po wykarczawaniu sadu, a przed sadzeniem nowego, młodego sadu. Na uprawę więc mamy poźna jesień i wczesną wiosnę, także zabiegi uprawowe muszą być tak wykonane, aby drzewka jabłoni przez kolejne 15-20 lat rosły w komfortowych warunkach. Uprawa polega na rozdrobnieniu murawy, zerwaniu podeszwy płużnej, głebokie spulchnienie, wyrównanie pola, bardzo wazne- wymieszanie nawozów mineralnych z glebą- fosfor, potas, wapń, oraz nawożenie organiczne- w naszym wypadku, a także regionie mamy duży dostęp do podłoża pieczarkowego, które po sezonowaniu na pryzmie podajemy w ilościach 40-60 ton w pasy przyszłych drzew. Kolejnym etapem jest sadzenie drzewek i aplikacja kwasów humusowych. Od kilku lat stosujemy Carbohumic w róznych dawkach- od 250 do 600 l na ha. Poźniej delikatna ściółka z sezonowanego podłoża pieczarkowego. Takie wydaje sie dokłądne i pracochłonne przygotowanie gleby daje nam dobre rezultaty w UTRZYMANIU WODY, a także w utrzymaniu bardzo dobrej kondyci gleby co poźniej przekłąda sie nie tylko na plony, ale także na zdrowotność sadu. Serdeczne pozdrowienia dla Pana Jerzego, którego miałem przyjemność poznać osobiscie. Odkąd słucham Pana wykładów całkowicie zmieniłem podejscie do gleby, kultury jej utrzymania, nawożenia i ogólnego gospodarowania tym co mamy. Pozdrawiam też redakcje kanału e-pole, bo nieważne co uprawiamy- wszystko zaczyna sie od gleby!
@epole_kanal11 сағат бұрын
@@Jacek_Maliszewski Dziekuje za komentarz i pozdrowienia! Wesołych Świąt :)
@jarekbandosz9 сағат бұрын
Cześć. Czekam na konferencję 😉 mam nadzieję ze uda sie powiekszy grono ekspertów. Jak zwykle ciekawie. Może udalo by sie rozwinąć temat wypełniania kompleksiu sorpcynego podczas powstawania próchnicy?? Wpływu wyscycena na jakość powstającej próchnicy. Samo pH jest ważne ale i obecnosc zasad musi być wystarczająca co tez da sie latwo policzyć. Szanuję za to ze w końcu ktos powiedział że podniesienie poziomu próchnicy sa to dekady ( a nie jak ma to miejsce przy reklamowanych wszelakich produktach polepszakacych* glebę gdzie juz po roku czy dwóch sa kosmiczne różnice)
@danielxx736412 сағат бұрын
Witam na wstępie chcialbym życzyć wesołych i zdrowych świąt. Może troszeczkę z innej beczki ale ostatnio robiąc przegląd plantacji pszenżyta ozimego dostrzegłem piękne wykwity mączniaka prawdziwego i to sianym na początku października w woj mazowieckim sytuacja ma miejsce prawie na wszystkich polach sianych w terminie optymalnym czy lekko opóźnionym nie chce być czarnowidzem ale jeśli będziemy mieli takie zimy bez zim to plony zbóż ozimych będą mizerne "grzyb nas zje" prosiłbym o poruszenie problemu szerzej na kanale
@epole_kanal11 сағат бұрын
@@danielxx7364 Dziekuje! Tobie również wszystkiego co najlepsze na te Święta, a co do mączniaka i chorób- ruszymy ten problem jeszcze "tej zimy" :)
@g.r.makodem19068 сағат бұрын
Spotkałem się w tym roku z sytuacją w okolicy na wiosnę zaorany obornik pod qq i z powrotem wyorany po qq na kiszonkę pod pszenżyto orka dwa razy w roku 😢 Super odcinek mega dawka wiedzy 😅 Zdrowych wesołych świąt 🎄
@beatapoznan79 сағат бұрын
Gleba jest bazą zdrowej i smacznej żywności.
@mirekcich8 сағат бұрын
Profesjonalnie!
@MariuszGr6 сағат бұрын
Zapewne chodziło o juglon, a nie junglan. W sieci jest dużo sprzeczności w różnych źródłach, część twierdzi że juglon rozkłada się kilka tygodni/miesięcy. Inne, że nawet 2-3 lata (to skrajnie negatywna wartość). Sam stosuję zrębki/liście z orzecha włoskiego i nie zauważyłem żadnego negatywnego wpływu. Zwykle kompostowane maks. przez rok (liście przez pół roku). Wesołych Świąt.
@dawidg.92708 сағат бұрын
Odnośnie drzewnej biomasy jaki wpływ ma kora drzew iglastych? można ją przygotować przez dodanie kurzaka czy obornika i kompostować. A konopie jako roślina międzyplonowa która raczej nie da nasion a da dużo masy?
@lexperfecta50189 сағат бұрын
Dziękuję za fajny prezent pod choinkę. Wiele już filmów Waszych widziałem, i często w nich przewija się temat poplonów,...Czy można przy okazji zapytać Pana dr Próchnickiego, o jego opinię na temat nostrzyku dwuletniego. Dzisiejszy film w części o działaniu nawozów zielonych jest de facto numerycznym wyliczeniem tego co daje daje ta roślina glebie uprawiana w tym charakterze. Rzadko, albo w ogóle jednak nie jest wymieniana przez fachowców. Czy dlatego że chyba nie ma jej na liście roślin objętych dopłatami?
@gerardcvx8807Сағат бұрын
Witam Moze nie na temat ale mam pytanie czytałem trochę wirtuoz pro niby jest trochę słaby na t1 i tak się zastanawiam czy dobrym rozwiazaniem bedzie zastosowanie wirtuoz pro w dawce 0.6 i do tego cyprodynill powiedzmy 0.3? Głównie zależy mi żeby zwalczyć łamliwość i mączniak bo z tym mam najwiekszy problem na wiosnę w pszenicy.
@arturkiryczuk910011 сағат бұрын
Witam, zastanawiałem sie nad zakupem pewnej działki. Niestety teren lekko pagórkowaty i w jednym miejscu około 0,5ha jest bagno. Myślałem żeby zasadzić tam lipę drobnolistną, ale w tym dole jest słup wysokiego napięcia. Czy w takim wypadku jest to możliwe? Co ewentualnie mogłoby być lepszą opcją?
@stasiekkosyl173011 сағат бұрын
Zasiać lucernę na całości
@joepyra8 сағат бұрын
takie pytanie mam . uprawiam ziemniaki w systemie orkowym i z racji szkodnikow glebowych tylko taki system sie u mnie sprawdza( reszta upraw uprawiana bezorkowo) , zawsze przed ziemniakami po zbiore zboz jest wysiewany miedzyplon a nastepnie jesienia mulczowany i teraz kwestia czy dla gleby bedzie mialo znaczenie czy ja tą orkę wykonam jesienia czy zostawie mulcz na wierzchu i wykonam orkę wiosna przez co ten okres, gdy gleba jest "goła" będzie znacznie krótszy. Która opcja bedzie lepsza w kontekscie dbania o glebe?
@epole_kanal7 сағат бұрын
@@joepyra Trochę o tym będzie w rozmowie z Profesorem Piechotą, ale niestety użyje słowa "zalezy". Zależy od warunków wilgotnościowych wiosną - jeżeli po tej orce wiosennej bedzie sucho, to może być kiepsko (dlatego nie może być za gleboka). Też zależy jaki będzie poziom wilgoci w glebie przed wykonaniem orki. Gdybyśmy mieli prawdziwe zimy, to taka orka zimowa mogłaby być fajnym pomysłem. No ale nie mamy... Wesołych Świąt!
@ArmaniGonzale12 сағат бұрын
Panie Profesorze ktore rośliny uaktywniają fosfor zapasowy łubin gryka czy soja ma tez te zdolność
@gosc1477 сағат бұрын
Przyjacielu slonecznik bija na glowe
@pawe73987 сағат бұрын
Odnośnie poplonów ,sieję poplony na jesień , trzymam do wiosny i nie zauważyłem żeby roślina poplonowa rosła w okresie wegetacyjnym a w filmie każdy zwraca uwagę żeby poplon nie wydał nasion a czy ktoś sprawdził czy takie kwiaty są płodne -czy kwiaty są płonne ?
@epole_kanal3 сағат бұрын
@@pawe7398 Jak się osypią do gleby to tam już swoje odczekają, żeby być płodne. Przy siewie jesiennym to ryzyko o którym mówimy jest niejszego, ale zobacz ile w tym roku było poplonów sianych w lipcu i sierpniu, i potencjalnych problem związanych z ich osypaniem. Dzięki za komentarz! Wesolych Świąt :)
@ArmaniGonzale12 сағат бұрын
Z racji siewi soji i kukurydzy czy wysiew zbóż ozimych w formie piplonu ma sens i niszczenie go miesiąc przed siewem kukurydzy tanim środkiem chemicznym
@epole_kanal11 сағат бұрын
@@ArmaniGonzale żeby poplon mial sens, powinien być wielogatunkowy. Same zboża jako poplon? Średnio
@gosc1477 сағат бұрын
@@epole_kanal tu gosc ma fajny plodozmian soja i kukurydza w kukurydzy moze zrobic wsiewke bobowatych drobno nasienych w spi moze tez probowac z wsieka ale po soi moze zasiac facelie z wyka ozima
@ukaszbober98992 сағат бұрын
Siew zbóż w miedzyplonie ze względu na mszyce i wirusy należy uznać za szkodliwy środowiskowo.
@ukaszbober98992 сағат бұрын
@@gosc147jaki jest sens wprowadzania wsiewek jeżeli to woda jest czynnikiem limitującym plon?
@epole_kanal2 сағат бұрын
@ukaszbober9899 to jeszcze zależy od gatunku. Owies jest ok
@janmarkiewicz63437 сағат бұрын
Witam życzę zdrowych i wesołych świąt Bożego Narodzenia. Mówicie o p h tylko szkoda, że nie mówicie jakie jet prawdłowe p h czy tego nie wiecie.Jeśli tego nie mówi skąd ma wiedzieć zwykły Kowalski. Więcej praktycznych porad pozdrawiam.
@epole_kanal7 сағат бұрын
@@janmarkiewicz6343 Ależ przecież mówimy! Nawet dopytuje czy mierzone w wodzie czy w KCl! Wesolych Świąt :)
@ArmaniGonzale12 сағат бұрын
Witwm na jednych z kanałów wspominają o e pole i o gosciach występujących.Film można znałeś pod tytulem Wiem ale nie powiem wiedza kosztuje.A tak na serio 78. "jak odsiać ziarno od plew?" - czy robić rozszerzone badania gleby?
@epole_kanal11 сағат бұрын
@@ArmaniGonzale a w której minucie? ;)
@ArmaniGonzale11 сағат бұрын
@epole_kanal musiał bym jeszcze raz oglądać ale czasu i chęci brak .
@jarekbandosz8 сағат бұрын
@@epole_kanal . Nie ma wymienionego z nazwy. Cały filmik opiera się na narracja że tylko inni mają rację a wszyscy inni się mylą.
@mmmggulala12 сағат бұрын
Wydaje mi się że do Pana doktora nie wypada mówić po imieniu a raczej zwracać się tytułem naukowym.
@AgroStig12 сағат бұрын
To zależy od samej osoby. Czy i jak długo się znacie itd. Wielu doktorów czy profesorów woli żeby zwracać się po imieniu. To nie szkoła średnia gdzie pierwszy lepszy magister każe się dzieciakom tytułować nie wiadomo jakim prawem profesorem ;)
@sylwestertatara83072 сағат бұрын
Ojej na bezorke zagłosowało tylko jedna osoa :) i co na to prowadzący :)
@epole_kanal2 сағат бұрын
@@sylwestertatara8307 Cieszę się, że większość wybrała ważniejsze elementy :) A tak poza tym to trochę manipulujesz odpowiedzią i na siłę próbujesz mi przypisać intencje:) Wesołych Świąt!
@sylwestertatara8307Сағат бұрын
@@epole_kanal atam :) Wesołych Świąt :)
@amdsizu10 сағат бұрын
Pan Jerzy lub Pan Jurek to człowiek pracujący jako murarz, dekarz, mechanik itd. Nie rozumiem tego zwracania się do gościa prawie że na ty. Gość odcinka ma tytuł doktora i tak należałoby się do niego zwracać. Te anglosaskie zapożyczenia braku kultury w języku polskim brzmią paskudnie.
@DB-bikerr10 сағат бұрын
Może razem wódkę pili i są po prostu w dobrych relacjach
@amdsizu9 сағат бұрын
@@DB-bikerr Jak widać są w pracy a nie na wódce.
@joepyra9 сағат бұрын
@@amdsizu znasz ich wzajemnie relacje? a może sam Pan Jerzy wyraził aprobate, aby tak sie do niego zwracac?
@amdsizu7 сағат бұрын
@@joepyra Jak nie rozumiesz co to kultura to się nie wypowiadaj.
@bromar25737 сағат бұрын
Nie zesraj się. Do takiego na przykład Dudy czy Bodnara doktorów nauk prawnych będziesz zwracał się doktor?