Perfektní video, jsem netušil nikdy co vše se o betonu ještě dozvím, doma se žlutou michackou si vystačím s lopatou, kolečkem, písek, štěrk, cement a voda😂 jsou to skvěle videa, která když nepomohou v praxi tak minimálně se člověk dozví něco nového, na toto téma jsem ani pořádně nikde nic takto rozsáhlého neobjevil 👍
@ZeusJuri8 ай бұрын
Název "Abramsův kužel" je odvozen od jména amerického inženýra Duffa A. Abramse, který tento nástroj vynalezl v roce 1918 jako metodu pro měření konzistence betonul. Abrams byl průkopníkem v oblasti materiálového inženýrství a jeho práce měla velký vliv na moderní techniky testování betonu. Jeho metoda sednutí kuželem je dodnes standardem pro určení pracovitosti betonové směsi.
@Odisovic8 ай бұрын
Prvně publikoval výsledky výzkumy, při kterých právě tento kužel (ten pro tento výzkum vynalezl) používal, ne, že vynalezl v tento rok kužel... ;)
8 ай бұрын
Pecka, zase jsem chytřejší, pamatuji ještě klasické míchání betonu nebo i omítky s dědou na chatě. Měl sice nějaký svůj poměr a omítka za dva roky opadala, ale co se týče betonu, to by přežilo až nevím do kdy. Bohužel nakonec se chata prodala. Pak přišlo vše míchané, MV2 a pod a dnes s tím nakonec pracuji i já. Míchám na utopence, tedy dávám vždy o něco více vody pro lepší rozmíchání a krasicky v umělých neckách lžící, rozetři / stáhni. Ale jo tak na větší i kulatý kyblík a míchadlo :D. Podle toho jak s tím budu pracovat tak dohustím, jak jsi říkal, všechno 3x. Co pamatuji, děda dohodil vždy jen trochu písku :D pak měla ta omítka vydržet, vydrolila se :D Zkrátka pecka, tohle mi někdo zatajil, i když na ty moje díla (betonové patky, podlaha a pod) asi stačí. Pochopitelně podle dalšího využití vyhutňuji přebranou sutí nebo dráty. Tak tak nějak já. Ale ty super, jdu si přidat do sledování a podívat na další typy, určitě mám ve všem nedostatky, nebo se dá něco vylepšit. Dík za tvorbu! :D
@karlhowellbehr30428 ай бұрын
Hudba léčí, když ji má v péči Laco Deczi. Cením plakát. Tvůj beton je jako jazz Celula New York. 😊
@irinfo14268 ай бұрын
Je skvele sledovať skutočného odborníka..👍
@osliku18 ай бұрын
Ono záleží na tom, jak se do toho praští...😁
@danielc.58918 ай бұрын
Zaujímavé info, avšak po prezretí dodatočných info na nete musím dodať, že Abramsov kužeľ sa správne používa v opačnej polohe t.j. širší otvor dole. 🙂
@vitfryc49158 ай бұрын
V betonovem průmyslu nedal nějaký ten pátek, a k tomuhle dodám jen jednu informaci, tento kužel se používá jak širší stranou dole z důvodu aby se změřilo sednutí kužele, ale pokud se budeme bavit např. O samonivelačním betonu, tak v tom případě se kužel dává užší stranou dolu a měří se rozlití
@jg67348 ай бұрын
😂 ďakujem za informáciu 😊
@romanbabinec30068 ай бұрын
Skvělé. A jaký je poměr těch suchých složek? A co plastifikátor nebo jiná chemie? Nic z toho nepoužíváte?
@AdamBetonar8 ай бұрын
Poměr suchých složek na kubík je: 550 Kg cementu, 890 Kg písku, 850 Kg kamene 4/8. Plastifikátor používám. Bez něho by směs s takovou konzistencí nebyla kvalitní.
@sasahezina89598 ай бұрын
A teď by to chtělo rozpočítat na míchačky
@AdamBetonar8 ай бұрын
@@sasahezina8959 😀 beton se míchá hmotnostně
@atlantida85297 ай бұрын
@@AdamBetonar Ahoj Adame, tento poměr na beton je jiný než co jsi udával ve videu ohledně přesné receptury na beton jaký mícháš..Používáš tedy pro různé výrobky různý druhy betonu? A teď co z toho si tedy vybrat :D Děkuju.
@AdamBetonar7 ай бұрын
@@atlantida8529 Ahoj, ano pro různé výrobky míchám různé betony. To co uvádím ve videu ohledně receptury je receptura, kterou používám na 90 % výrobků.
@Neptunosable8 ай бұрын
Dobrý den, díky za video. Chtěl bych si udělat betonovou kuchyňskou desku. Nejlépe za pomocí - textilního betonu, tak se budu těšit na další videa a díky za video o betonové stěrce
@jancerny28318 ай бұрын
Jmenuje se tak podle jeho vynálezce a profesora. Byl jím američan Duff Abrams před cca 100 lety.
@aveja18 ай бұрын
Nepoužíva sa kužeľ náhodou opačne?a meria sa výška a nie šírka.
@karelnezbeda98038 ай бұрын
Takhle je to na rozliv kde se měří šířka rozlivu. U takovýhle konzistence se měří sednutí jak říkáte, a kužel obráceně.
@tomasnemcek42288 ай бұрын
Ja si myslim ze ten kuzel ma byť opačne otočený ale inak to video nieje najhoršie myslím si že ja by som ho urcite urobil dobre na fiasko 😂
@tanotech5 ай бұрын
Díky za videa. Pokud je zde šumafuk jak je kužel otočený, pak by mohlo být i jedno, jestli je to kužel. Tedy nahradit drahý kužel levným odřezkem trubky o stejném průměru hrdla a stejném objemu. Ten tvar kužele širší stranou dolů,zřejmě kompenzuje aplikace separátoru.
@dadazizala52718 ай бұрын
Konzistenci betonu umí určovat pan Lórenc 😅 Chyběl mi tu na něj prostřih 😮
@pavelkuchar8 ай бұрын
Abramsův kužel je pojmenován po Dudleyu Abrahmsovi, americkém inženýrovi, který tento test v roce 1910 vyvinul. Abrams pracoval v americkém Úřadu pro standardizaci (National Bureau of Standards) a zabýval se výzkumem materiálů. Test Abramsova kužele se stal standardem pro testování konzistence betonu a používá se dodnes po celém světě.
@ZeusJuri8 ай бұрын
Název "Abramsův kužel" je odvozen od jména amerického inženýra Duffa A. Abramse, který tento nástroj vynalezl v roce 1918 jako metodu pro měření konzistence betonu.
@josefpucholt79578 ай бұрын
kužel obracene?
@bla1568 ай бұрын
Ahoj, kužel nese jméno po svém vynálezci Duffu Abramsovi (americký inženýr a profesor stavební mechaniky). Kužel se datuje už někdy do dob kolem 1918.
@zandadanda48358 ай бұрын
Já bych ho český nazval jednoduše, Adamuv kuzel je to od A a je to hned jasné 😂😂😂
@jakubhajny68766 ай бұрын
čau super videa, Mám dotazy ohledně postupu míchání v klasické míchačce, máš nějaké rady? v jakém pořadí to tam sázet :) Druhý dotaz mám na dobu vibrování na stole, jak dlouho nechat nebo co pozorovat abych si neznehodnotil hotovej kus. Díky
@AdamBetonar6 ай бұрын
Ahoj a děkuju. Při míchání v klasické spádové míchačce doporučuji následující pořadí: Voda, kamenivo, cement, Voda pro dosažení požadované konzistence. Množství vody je naprosto zásadní. Na 25 Kg cementu doporučuji dát nejdřív cca 7 litrů vody a nakonec doladit požadovanou konzistenci dalšími 2-5 litry. Že to máš moc zvibrované poznáš například tak, že nahoře máš jen vrstvičku cementové vody bez kameniva
@ivo.zd.82518 ай бұрын
👍👍Super
@mattkiment99838 ай бұрын
*1:52** To byl vtip? Pár tisíc?*
@ptygr8 ай бұрын
Proč vtip?
@radekpastor65588 ай бұрын
Ještě by mě zajímalo jestli nám někdy ukážete takové ty designové betony kdy jsou experti schopni umíchat extrémně tenký a jemný. Viděl jsem z toho třeba extrémně drahý lampičky a podobný věci. To by mě zajímalo protože tam už podle mě vodu musela nahradit nějaká chemie.
@romanvybo8 ай бұрын
Jemny piesok, plastifikator pp vlakna
@matlal118 ай бұрын
Ahoj Adame, jestli to nejni tajné, prozradíš nám slozeni betonu? Tim myslim přesný poměr jednotlivých složek, případně jesli přidáváš nějaké "chemické zlepšovadla"?
@AdamBetonar8 ай бұрын
Ahoj, recepturu zde mohu uvést pro zajímavost. Neznamená to, že když to namícháš stejně tak budeš mít beton o stejných parametrech. Jde o to, že každá receptura se dělá na konkrétní typ jednotlivých složek, které má každá betonárka ve své oblasti k dispozici. Tím myslím, že písek a štěrk v Ostravě není stejný jako v Českých Budějovicích nebo Mostu. Proto se tomu vždy receptura přizpůsobuje. Moje poměry na 1 m3: 550 Kg cementu, 890 Kg písku, 850 Kg kamene 4/8. Jediná chemická přísada je Superplastifikátor MELMENT L10/40 od Stachemy.
@matlal118 ай бұрын
@@AdamBetonar mockrát děkuju 👍🏻 je mi jasné, že podle použití betonu se směs upravuje, ale šlo mi o nějaký ten základ 😉 Znám jen poměr našich dědečků 3lopaty písku na 1 cementu 😁
@AdamBetonar8 ай бұрын
@@matlal11 On ten poměr je v podstatě správně. Jen je potřeba to dávkovat hmotnostně a ne objemově. 75 Kg písku na 25 Kg cementu.
@David-wt4rh8 ай бұрын
@@AdamBetonar Též děkuji za takovéto výrobní tajemství, dalo by se říci. A cement je ještě prosím jaký, 42,5 nebo 32,5 R, N? Případně bych ocenil i hrubé množství vody, od kterého se odrazit. Lze odhadnout konzistenci? řekl bych S5. Určovali v laborce i stupeň odolnosti vůči okolnímu prostředi. Soudě dle vyhotovených děl by bylo vhodné alespoň XF1.
@AdamBetonar8 ай бұрын
@@David-wt4rh Já používám cement 42,5. Množství vody ti neporadím. Ovlivňuje to mnoho faktorů. Vlhkost kameniva, plastifikátor atd. To si musíš odladit ideálně tím kuželem. Stupeň prostředí já mám XC4 a XF2. Ještě znovu upozorním. Rád Vám všem poradím. Ale to, že já tady napíšu moji přesnou recepturu neznamená, že si doma uděláte beton o stejných parametrech. Ta problematika je mnohem širší.
@tiv77078 ай бұрын
Udelej prosim neco s vykladem s PP vlákny.
@AdamBetonar8 ай бұрын
To je náhodička. V jednom videu se PP vlákna brzy objeví :).
@636stunt8 ай бұрын
Má někdo zkušenost s betonem QCC ? Děkuji
@habrrecords86988 ай бұрын
U nás na statku platí jedno pravidlo co se týče betonu. "Jeden pytel cementu, na jednu míchačka. To je beton, který slípky nerozhrabou"
@habrrecords86988 ай бұрын
@@MySlammin máme doma starou vetší michačku než ty co se teď prodávají běžné v hobby marketech 🤷 Ale nejsem stavební dělník. Jen hobby stavitel. Ale s tou míchačkou postavil můj otec celý dům 😁
@karlhowellbehr30428 ай бұрын
Dá se slípkotest nějak normovat? Co když budete mít slípky s většími a silnějšími pařáty?
@habrrecords86988 ай бұрын
@@karlhowellbehr3042 normované to není, ale je to lety prověřené na tradičních českých sklípkách 🇨🇿😆
@karlhowellbehr30428 ай бұрын
@@habrrecords8698 Budu tomu tedy říkat "Nacionalistický slípkotest betonu". 😂
@Baximal8 ай бұрын
Dáváte Adame ten beton po té zkoušce zpět do míchačky nebo se s ním počítá jako s plánovanou ztrátou? Ptám se proto, že při každém takovém testu přijdete o zhruba 3 litry betonu, což se při menších pracích může nepěkně nasčítat.
@daniela81308 ай бұрын
Jestli jsem se dobře dívala, tak ten beton ze stolu dával zpět 😊
@AdamBetonar8 ай бұрын
Je to tak. Beton ze zkoušky vracím zpět do míchačky.
@mekkimech8 ай бұрын
Duff A. Abrams je na wikipedii
@moretttti8 ай бұрын
Mě by treba zajimalo jestli ve stavební míchačce clovek dolaze udelat beton c25-c30. A jestli je reálný nejak pripravit 2 kubiky a najednou to vylejt aby to udelalo jednolitou desku.
@vitfryc49158 ай бұрын
Problem to neni, tyto pevnostní třídy se ovlivňují množstvím cementu v betonu, takže ano jde i doma ve stavební michačce udelat C25/30
@randlepatrickmcmurphy27268 ай бұрын
A neovlivňuje to i kamenivo?
@RomanMikula-dl5xr3 ай бұрын
...kdes prisel nato - ze v Betonu musi byt pisek...??
@JanBono8 ай бұрын
Ze odbornika? Voda je v betone len na premiesanie! Si pozrite kolko vody ide do prefabrikatov!!! Skoro ziadna!!! Ach ludia...
@Milos-r3y8 ай бұрын
Nie náhodou koli rýchlosti? Dozrejel vzdušnou vlhkosťou.
@JanBono8 ай бұрын
@@Milos-r3y cim menej je vody,tym je pevnejsi! To len na domace lahsie spracovanie sa pridava viac vody! A potom beton pri tvrdnuti sada a voda sa vyparuje...nie je rovny!
@ptygr8 ай бұрын
Tady se neřeší konstrukční beton, ale pohledový na doplňkových betonových prvcích. Čili prioritou určitě nebude vysoká pevnost, ale kvalita povrchu.
@elbarto_wanted7 ай бұрын
Je to jako o vetsiny podobnych videi. Pouze vlastni reklama a zvaneni o nicem. Slozeni, chemii a skutecne zajimave veci stejne capek nepusti ...
@michalvicen33036 ай бұрын
možno na zlepšenie by sa hodilo vygravírovať do dosky kruhy s číslami aby ste to nemuseli merať metrom. Keď to robíte často, tak by Vám to uľahčilo a zrýchlilo prácu.
@tosuja33808 ай бұрын
Videa máš moc pěkný ale je ostuda, že neznáš otce moderního betonu. Abramsův kužel na zkoušky betonu je pojmenován po americkém inženýrovi De Volsonu Abramsovi. Abrams je známý svými příspěvky k teorii a praxi betonu a je považován za otce moderního betonu. 😀
@deniswolf12138 ай бұрын
Co tak ukazat rozne "recepty" betonu . Idem robit betonovy prijazd do garaze ,ako to robia amici , aby to vyzerslo ako velkoformatove platne a treba na to cestny beton. Kym som sa dopatral k jeho zlozeniu ... 🫣
@vitfryc49158 ай бұрын
Už nějakou tu dobu pracuju v betonarce a Zde by sme se bavili o litém betonu, pokud mohu doporučit na příjezd tak minimální beton bych zvolil C25/30 s frakcí minimálně 8/16 PDK, dale by sme se museli ještě bavit o tom jak velkou vrstvu betonu by si tam chtěl mít
@radekpastor65588 ай бұрын
Já to znám jako "slump test" protože jsem to kdysi poprvé v životě viděl na anglických KZbin kanálech. Poslední roky sleduji hodně Victory Style možná znáte, tam to Ryan používá při každé objednávce mixu. Co by mě ale zajímalo jak to je s tím když si v čechách objednám beton z betonárky podle nějaký normy a přijede hustej jak prase, řidič má zakázáno to ředit a chce podepsat že to naředí jen při ztrátě záruky. Přitom odjinud beru beton na sklápěčce tady z místních stavebnin, který vlastní chlap co se betonem zabýval celej život, na doklad píšou B12.5 přitom to není pravda a mám ozkoušený že to je výrazně vyšší třída a když se to včas posbírá tak je to lepší než z tý betonárky v mixu.
@MarekMilfait8 ай бұрын
Pokud jsi obyčejný stavebník, tak tě mají u zadku. Praxe je bohužel taková, že když je to husté, tak mix odjede za roh a naředí to vodou. Když je to moc řídké, buď trochu dosype, nebo počká až to bude hustější. Člověk na betonárce často nedokáže ani poznat jestli to míchá správně. Při stavbě svépomocí jsem místní betonárku prudil s kvalitou betonu, volal jsem až na jejich centrálu, abych dostal kvalitní beton. Hrají na to, že ty jako svépomocník stavbu v průběhu nezastavíš a nepošleš jim mix zpátky, protože to má málo vzduchu. Mě se třeba stalo, že mi ma desku dovezli první 2 mixy (celkově mělo jít o cca 70 m3) a pak jsem 45 min čekal na další. Beton se nespojil, udělalo to cementovou louži, platil jsem 6 lidí a pumpu a jim to bylo doslova u p*dele.
@dadazizala52718 ай бұрын
@@MarekMilfait A operaci slepáku si taky děláš sám? Když tomu nerozumíš, tak si musíš najmout profíka, a pak kontrolora. Popisuješ to jako kdyby ses rozhodl zkonstruovat vozidlo. Až budeš dělat 4. barák, tak už budeš vědět co a jak😅
@MarekMilfait8 ай бұрын
@@dadazizala5271 Pracoval jsem na betonárce, takže tomuto oboru poměrně dost rozumím a proto jsem věděl, že mi míchají nekvalitní beton, který neodpovídá tomu co jsem si objednal. A ano, dělal jsem si i zkoušky toho betonu. Každopádně jsem moc nepochopil tvůj příspěvek. Na lití desky jsem si objednal pumpu a 6 lidí co se tím živí celej život a jsou v okolí známí svou kvalitní prací. Za zadkem mi stál dozor. Takže jak to myslíš s tím slepákem? Můj "slepák" dělal doktor a já jsem požadoval, aby měl kvalitní nástroje pro svou práci. Což jsem od betonárky nedostal.
@AdamBetonar8 ай бұрын
Moje zkušenost s betonárkami je podobná jako Vás všech co tu píšete. Pokud to nemáte smluvně domluvené a neodebírají se na místě vzorky, které putují na zkoušky do laboratoře, tak je někdy kvalita pochybná. Hodně se mi osvědčilo být ten den první zákazník. Tzn. objednat mix třeba na 7. ráno. Díky tomu máte jistotu, že v bubnu mixu nejsou zbytky od přechozí várky (to je častý jev) a taky, že nedochází ke zpoždění dodání vlivem zdržení na jiné stavbě.
@michalfotocesty4 ай бұрын
Na otázku jsem se zeptal umělé inteligence a tohle je výsledek: Název "Abramsův kužel" pro pomůcku na kontrolu kvality rozlití betonu vznikl podle jména jeho vynálezce, který se jmenoval Duff A. Abrams. Duff A. Abrams byl významný americký inženýr a vědec v oblasti stavebnictví, který pracoval na počátku 20. století. Je známý především svými průkopnickými pracemi v oblasti betonu a jeho vlastností. Abramsův kužel, známý také jako zkušební kužel pro zkoušku sednutí betonu, je zařízení používané k měření konzistence čerstvého betonu. Tento jednoduchý nástroj má tvar komolého kužele a používá se k určení, jak moc beton sedne, když je uvolněn z kužele. Výška, o kterou beton klesne, se nazývá "sednutí" a je indikátorem jeho konzistence. Díky významnému přínosu Duffa A. Abramse k výzkumu betonu a jeho vlastností se jeho jméno stalo synonymem pro tento specifický testovací nástroj, který je dnes známý jako Abramsův kužel.
@rendlovadilna288 ай бұрын
Copak normy... já jednou zkusil namíchat beton podle návodu co byl natištěn.... a ani to nešlo rozmíchat! Padlo tam o dost více vody.
@elbarto_wanted7 ай бұрын
P.S. to nemluvim o faktu, ze rozliti se provadi obracenou stranou kuzele ... ale to jsou male veci .. Tady viz video rozliti znacne ovlivnuje rychlost zdvihu kuzele.
@jirivlcek62808 ай бұрын
🙂👏👏👏👍🙂
@robomuchaful8 ай бұрын
Jeden z ďalších čo objavili Ameriku...
@richardpetrovic89418 ай бұрын
Inak pevnosť a kvalita betónu závisí hlavne od piesku jeho zloženia a veľkosti použitích frakcií. Tak vie stavebný inžinier namiešať betón na dobre vybavenej betonárke ktorý bude niekolko stoviek krát pevnejší ako my namiešame doma
@PatrikVojtasek-ei3bx8 ай бұрын
Kubík pětačtyřicítky 🙂. Kdo tam dával ty dehy?😁😁😁 Pro kolegy betonaře s psg😆
@vitfryc49158 ай бұрын
Nene, musíš jim naložit 0.5m3 sedmatřicítky a poslat je 30km na stavbu😂😂😂 to určitě dovezou a vylejou úplně všechno😂
@josefkolda43128 ай бұрын
U míchačky stačí umět počítat do třiceti říkal jeden pán a beton byl vždy super
@levis269424 күн бұрын
Sikovnej betonar
@jirkacojetipotom21925 ай бұрын
Protože ho vynalezl Duff Abrams
@jansvatobojpecka5948 ай бұрын
Zajímavé video, ale ten Abramsův kužel se má používat obráceně. To užší je hrdlo a to širší je základna...
@vitfryc49158 ай бұрын
Nemáš pravdu, s kuželem se dělají 2 podobně zkoušky a toto je jedna z nich
@spojmesily66338 ай бұрын
@@vitfryc4915 Nemáš pravdu, jsou dvě zkoušky betonu kuželem a jak píše pán nahoře, kužel se používá širokým dolů.
@Ondri5ko8 ай бұрын
Nic v zlom ale dviha to zle a tym padom cela skuska nepresna a neplatna. Pada mu to z vysky…
@ZeusJuri8 ай бұрын
Pokud nevíš zeptej AI. 👍
@AdamBetonar8 ай бұрын
No vidíš. Díky za tip! Ještě jsem si nezvykl AI používat.
@richardpetrovic89418 ай бұрын
no namočíš prst a oblizneš😅
@MySlammin8 ай бұрын
Proč ten kužel používáte naopak? Kvalitní beton by se z toho kuželu neměl rozlít ale udělat kužel. Samozřejmě dle aplikace. Ale takový beton bude nejpevnější
@vitfryc49158 ай бұрын
Neni to tak, pevnost betonu závisí na množství cementu a dalších faktorech, a k té zkoušce, zkouška se děla z důvodu aby sme věděli jak moc bude beton řídký nebo hustý, s pevnosti to nema nic společného
@MySlammin8 ай бұрын
@@vitfryc4915 Samozřejmě, že závisí na poměrech....ale i vody! Čím víc vody, tím menší pevnost! Proto se část vody nahrazuje plastifikátorem pro lepší zpracovatelnost.
@AdamBetonar8 ай бұрын
Souhlasím. Čím víc vody, tím menší pevnost. Já pro dosažení této tekutosti také používám plastifikátor. Bez něho by směs při této konzistenci měla výrazně horší ne-li nevyhovující parametry.
@AdamBetonar8 ай бұрын
Jen z praktických důvodů. Snáze a rychleji se to plní. Díky tomu je i celá zkouška rychlejší. Když je v létě i na dílně 26 stupňů, tak je každá minuta dobrá.
@martinbohm1718 ай бұрын
Ty by si tak, moch stavět barák.
@pabloross99178 ай бұрын
Borce komu ty chces radit o betonu kdyz mas v michacce 5cm vrstvu …
@lesekmlynar94308 ай бұрын
Po 38 sekúndách vypínam, švejkoviny si nechaj burane..