Parádní video, vše skvěle vysvětleno, ani nemám námitek, leč jsem obraběč kovů. Dnes jsem u videa relaxoval. Paráda. Už se těším na další video.
@al3skoo14 ай бұрын
Zasa super informativne video, aj ked alpen vrtaky neodporucam.... Kto chce kvalitny vrtak, do betonu hilti, do kovu ruko....
@Cernozraky.7 ай бұрын
Díky!
@delejteneco7 ай бұрын
Díky! 🍻
@jansolony7 ай бұрын
Čítal som to včera v noci.... Mám rád to čítanie... A pripomienky! Poklona. Kutilom,domácim majstrom ,profíkom. Vďaka za ,,rozumy,,... Priklonil by som sa k téme brúsenia vrtákov. Od ,,doma,, až po prácu na stavbe... Tu by som dal prednosť flexibilite . 👍 Užitočné informácie.A čitam to rád. 🤝
@delejteneco7 ай бұрын
Roky dřiny a odříkání vybudovat takové skvělé publikum. Když to srovnám s Facebookem, kde reel o vrtácích do stavebních materiálů má sice milion shlédnutí, ale taky hromadu hnoje v komentářích. Ani to nečtu. 😁
@radeksima26087 ай бұрын
Vyřešena záhada vrtání do nerezu! Denně to nedělám, ale občas se k tomu dostanu a pak u toho strašně nadávám. Člověče, díky. A taky jsem pro video o broušení 😁
@delejteneco7 ай бұрын
Je tam víc věcí, které pomáhají. Nízké otáčky, větší přítlak. Takže ideálně vrtat ve sloupovce. V ruce raději tím kobaltem, protože tam to člověk většinou přehřeje.
@radeksima26087 ай бұрын
@@delejteneco Ve sloupovce to právě moc nejde, většinou je to "v terénu". I tak dík.
@rampik95947 ай бұрын
@DelejteNeco Ahoj, ohledně toho vrtáku který má špičku broušenou do tzv. do " kříže" neslouží pro lepší stabilitu či neuhýbání ale jedná se o celkem jednoduchou věc. Řezná rychlost se s průměrem mění, to znamená že na obvodu sice je řezná rychlost vysoká ale u středu vrtáku tak je nízká, tudíž špička vrtáku neřeže ale odvaluje materiál do stran kde už je větší řezná rychlost. To broušení do kříže znamená to že se minimalizuje odvalující se materiál . Může se zdát že je stabilnější ale je to jen způsobeno zmenšením stykové plochy vrtáku a obráběného materiálu. A jen pro doplnění řezná rychlost u HssCo vrtáků se pohybuje řezná rychlost do 11 373 kolem 30m/min a do nerezu ( potravinářská) 17240 kolem 7-10m/min. Když vidím u většiny lidí jak tam tlačej ten vrták a a z vrtáku skoro létají jiskry tak se mi otevírá nůž v kapse a při tom stačí mrknout na net a vědět že třeba vrtačka mi točí 2000ot/min tak ubrat na polovinu nebo i méně :D . Měj se krásně
@peterk8437 ай бұрын
Ahoj, dnes mam uz oddelano 12 hodin, takze relaxuji 😊
@stevovasil19837 ай бұрын
Výborné video a to predávam vrtáky od Boukala mam veci od milwaukee
@klasokkk7 ай бұрын
Za tie roky od môjho štúdia strojariny sa ten vývoj posunul riadne :} na nerez sme mali len štandartné vrtáky :}
@วัชระซีเน็ค7 ай бұрын
Pěkné video Tomáši mohl by jste udělat video broušení vrtáků myslím ručně bez přípravku byl bych moc rád kdyby přišla nějaká rada díky a mějte se fajn Lada až z Thajska
@delejteneco7 ай бұрын
Ahoj Láďo až z Thajska, nechystám se k tomu. Ručně si občas brousím obyč černé HSS vrtáky, sem tam oživím něco na dřevo (spirálu i Forstner), ale už minimálně, protože poslední roky raději vrtám tak, aby mi vrtáky vydržely tak dlouho, že už se pak vyplatí koupit si rovnou nový. Chápu, že tato odpověď tě neuspokojila, ale na YT jsou tisíce videí o broušení vrtáků.
@eggschanel66327 ай бұрын
Ahoj ja používam prevažne hss co5% a nemám problém s lámaním vrtákov v aku. Samozrejme keď vrtam jakel a druhú dieru mi "zatne" tak sa zlomí. Inak za mňa je lepší vybrus 135° aj na klasickom hss, ale možno len pocit
@chruscof17 ай бұрын
Ahoj vrtáky to je mierna alchýmia, každý sa podľa výrobcu správa inak. Je dôležité vedieť ho aj nabrúsiť a tam záleží na stúpaní fazetky a nielen na uhle ostria. Ale to že čím tvrdší materiál tým tupší uhol platí stále. Nedávno som trénoval brúsenie vrtákov do plechu a tam je dokonca opačná geometria.
@delejteneco7 ай бұрын
Ale přitom úhel 118 ° je prý stabilnější než 135 °. Ten tupý uhel je agresivnější, ale také se snadněji zakousne a vrták se může zlomit. Aspoň tak mi to vysvětloval výrobce. Ty do plechu mi připomínají vrtáky do dřeva, ostatně fungují na podobném principu.
@chruscof17 ай бұрын
@@delejteneco tie tupe uhly sú na dlho,ale zároveň aj dlho vydržia osobnne občas brusim aj nad 135 ak si to materiál vyžaduje + podbrus kôli predvrtavaniu. Áno vrtáky do plechu a do dreva sú podobné na pohľad ale vo finále skoro vôbec. Hádzanie ako také,hlavne pri utahovackach je viac o rukách ako stroji.
@jiripecka268511 күн бұрын
super
@martinspousta77897 ай бұрын
Dovolím si doporučit SMART STEP HSS od WURTH. Mají stupňovité ostří jako vrtáky do plechu. Dělají milimetrové špony a díky tomu lze vrtat vyššími otáčkami s většími vrtáky. Nekoušou se a lze je použít od plechu do tak 3cm. K chlazení a mazání používám jejich pastu přímo k vrtání. Jsou vhodné i do dřeva. Už ničím jiným nevrtám mám 2 sady už 2 roky, používám je velice často a nic jim není, vrtám nejvíc plechy a běžnou černou ocel do 5mm.
@JohnyJFFly7 ай бұрын
ano pouzivame aj my....sice sa nedaju brusit ale drzia a vrtaju paradne :)
@radovanjankovsky92527 ай бұрын
Ja som vŕtal 200dier do nerezovej brany. Čierny zvládol jednu dieru. Strieborný 5 a prebrúsiť. Zlatý všetky. 5krát vyššia cena mi vôbec neprekážala 😀
@motorkarluke7 ай бұрын
Takže do klasické aku vrtačky bude nejvhodnější který vrták? Univerzální do většiny druhů oceli. Klasické HSSko?
@AP575327 ай бұрын
Upřímně, ono na tom moc nezáleží. Hlavně to nesmí být vrták z hobby marketu, protože s vrtákem si hlavně kupujete jeho výbrus a na ten se u těch hobby dost kašle (i u těch nejlepších co tam mají - ty levné ani snad nepovažuju za vrtáky). Já osobně používám tzv. vybrušované vrtáky, HSS Co nebo HSS Co8 v univerzálním provedení (úhel špičky 118°, křížový výbrus se zkráceným příčným břitem). Vybrušované proto, že je fasuju v práci a tam se pro CNC stroje ty běžné válcované (černé) skoro nedají použít, zkrácený příčný břit proto, že stačí menší přítlak při vrtání. V příručkách píšou, že zkrácený břit = kratší životnost, ale pro ruční vrtání je to naopak. Tam zkrátíte životnost hlavně tím, že vrták nezvládnete dost rychle "prát do materiálu", ten bude to železo jen tak škrábat a rychle se tím zničí.
@delejteneco7 ай бұрын
Jde spíš o to, jak jste schopný dodržet řezné podmínky. Na některé vrtáky je potřeba celkem dost tlačit, což v ruční vrtačce bývá problém. Mám zkušenost, že vrták, který mi z ruky nevrtal, ve sloupovce bral krásně. Taky mi víc funguje vyšší přítlak a nižší otáčky, i pro vrták je to lepší (nezahřívá se tolik). Vrták prostě musí brát třísku, jinak se jenom tře a zahřívá. Kobalťáky jsou určitě fajn, ale ne vždy dávají ekonomicky smysl. Na konstrukční ocel kvalitní HSS funguje dobře, když se udrží teplota. U toho nerezu 17240 HSS na pár děr stačí, ale je to pomalejší. Kuželová špička 118 ° je pomalejší, ale stabilnější, vrták nemá takový odpor a tak snadno se nezakousne a nezlomí jako 130 nebo 135 °. Ale zase navrtávání je u křížového brusu lepší a vrtání rychlejší. Takže já vrtám většinou HSS, a když to jde, tak ve sloupové vrtačce. U ruční mi asi nejvíc vadí ten ráz při provrtání skrz. Zatím mi nikdo neřekl fintu, jak tomu předejít.
@pavelkokoruda54317 ай бұрын
Ahoj Tome, opravdu se dá nabrousit sukovník (forstner)? Hledal jsem na youtube ale o broušení forstnerů jsem nic nenašel. Když jsem si ten sukovnik tuhle v dilne prohlížel tak jsem si říkal tvl jak?🙂 Dekuji.
@delejteneco7 ай бұрын
Párkrát jsem oživoval takové ty nejjednodušší forstnery bez všelijakých kudrlinek (zářezů či vlnek na obvodu) a trochu to pomohlo. Jinak se určitě brousí i profesionálně.
@pavolbalaz3307 ай бұрын
Prosím Vás aké WD je to na chladenie / mazanie pri vrtani ?
@AP575327 ай бұрын
Dostatečné :-) Dá se debatovat o tom, že olej je lepší a olej od firmy XYZ ještě lepší, ale to je tak do výroby, na ruční vrtání stačí cokoliv. Já používám na železo včelí vosk se sirným květem :D Neupatlá a ještě voní. Na cokoliv jiného kromě plexiskla isopropyl.
@delejteneco7 ай бұрын
WD-40 má i přímo řezný olej, ale u nás se myslím neprodává. Já jsem použil běžné wédéčko pro ilustraci toho, že je lepší něco než nic. A navíc se dobře aplikuje.
@xmeda7 ай бұрын
Nakoupit si vrtaky se specialnim vybrusem ma jeden hacek - jak to potom dal brousit. Normalni HSS s klasickym vybrusem si muzu nabrousit bud na brusce nebo jeste lip na brusce na vrtaky (u Boukalu maji peknou Bernardo, co mame v praci a nabrousit s ni cca 40 vrtaku ruznych velikosti bylo sotva na hodku :)
@delejteneco7 ай бұрын
Zrovna ta bruska Bernardo by křížový brus měla umět taky. Jinak je to otázka celkem specifická pro Česko a možná další země bývalého soc. bloku, protože pán z Alpenu, když jsem se ho tenkrát ptal úplně stejně, se jen usmál a odpověděl řečnickou otázkou: kdo by se s tím při ceně vrtáků brousil? Mají prostě spočítané, že se to nevyplatí. Tedy za předpokladu, že vrták odvede předpokládanou práci (při dodržení všech řezných podmínek).
@svajnerkarel90027 ай бұрын
@@delejteneco Ano je to tak, většinou se pořídí vrtáky na zakázku a pak letí a pořídí se nové. Jasně když jsem domácí kutil a mám brusku, touhu, cit, čas a jak říká jeden kolega musí vidět, tak asi to nějaký smysl má. Dneska ve firmě zajedu do Wurthu vezmu takové super vrtáky, ani se to nedá brousit a po práci šup do sudu se šrotem. Vlastně ani nebrousime ty jejich obyčejné HSS. Možná když budu mít speciální vrtáky a budu to umět brousit, tak se to vyplatí.
@AP575327 ай бұрын
Je dobré umět nabrousit na brusce vrták z ruky, může se to hodit (myslím někde na stavbě, ne v zámečnické dílně), ale všechny ty mechanické brusky na vrtáky jsou na nic. Sám dávám brousit jen HM vrtáky, ale to se posílá do brusírny kde mají CNC brusku a stojí to několik stovek na jeden kus.
@xmeda7 ай бұрын
@@delejteneco podbrus to trochu umi, ale ne takovy hranaty. Mame tu ekologii a planeta nam pomalu hori, tak prece nebudeme vyhazovat vrtaky, ktere budou slouzit jeste vnoucatum :D Pan z Alpenu spis chce vydelavat.. a na lidech co si ty same vrtaky brousi tricet let nevydela nic :D
@delejteneco7 ай бұрын
Jo, planeta hoří, proto používám 50 let staré objektivy, i když podle vševědů mají mizerný bokeh. Já za tu planetu zodpovědnost dokážu přijmout. 😜
@michaldryk48597 ай бұрын
Dělal jsem si kovadlinu z kolejnice a radši jsem to hodil zase klukum na dílnu. Jo vrták 8 (10) s válcovou stopkou (žádnej morseho kužel) za bratru 10.000. To je raketa.....
@delejteneco7 ай бұрын
Potřebuji trochu napovědět... bylo potřeba provrtat patku kolejnice a vrták, který by to zvládnul, stál 10 TKč?
@michaldryk48597 ай бұрын
@@delejteneco patka kolejnice 4x 10mm (uchycení), hlava (dráha kovadliny) 1x 10mm (3.ruka) a 1x 17x17mm (na zápustky hranol 15x15). Hlava odrézována z horní a jedné boční části. Jeden řezný kotouč (230x3) se při opracování "roztekl" (jediný z 5-ti použitých) značky Lux. Jsem zvědavý jak se budou chovat kotouče zn. Pferd vyráběné výsekem nikoli tvářením (chybí středový plechový kroužek). Jo a Cubitron od 3M dělají jen do průměru 150mm. Taky zajímavé. Vrtáky, co používají stojí cca 10t./ks.
@AP575327 ай бұрын
@@delejteneco Monolitické karbidové vrtáky s vnitřním chlazením můžou na tuhle sumu vylézt, ba i výše. Nevím, jestli to byla ideální volba na kolejnici, možná se chtěli jen předvést :-) , já bych to nedělal. HM vrtáky jsou pro sériovou výrobu, protože dokážou vrtat opravdu rychle i do opravdu tvrdých materiálů, ale zase se na ně křivě kouknete a jsou vejpůl. Do běžné stojanovky zcela nepoužitelné, to musí být naprosto tuhý stroj jako obráběcí centrum nebo horizontka.
@delejteneco7 ай бұрын
@michaldryk4859 Zkusil bych keramiku od Flexovitu Maxx3. Dělají i dělicí 230 mm /tl. 2,5 mm (pak brusné 4,2 a 7 mm), prý lepší než Cub2.
@delejteneco7 ай бұрын
@AP57532 To věřím. Viděl jsem ty nástroje v uni-maxu na Mazaku a je to fofr. Ale běžně si lidi můžou udělat představu, že je velký rozdíl při vrtání z ruky, nebo i tou „blbou“ sloupovkou s chlazením. Když nemusím, z ruky nevrtám.
@georgeleo767 ай бұрын
Co mně nejvíc irituje na vrtacích s válcovou stopkou je že průměr vyráží na konci stopky kde většinou to sedře sklíčko, takže je to nečitelné. A pak aby u sebe nosil šupleru pardon posuvné měřítko.
@delejteneco7 ай бұрын
Naštěstí už dnes jsou vrtáky i s troj- nebo šestihrannou stopkou.
@georgeleo767 ай бұрын
@@delejteneco nebo u českých vrtáků od určitého průměru byl v horní části stopky zahloubený prstýnek kde byly údaje o vrtáku.
@delejteneco7 ай бұрын
Aha, tak to si nepamatuji. Ty Alpeny to mají každý trochu jinak, některé to mají taky o trochu výš. Ale obecně u malých průměrů je to fakt špatně čitelné.
@milanito71837 ай бұрын
@@delejteneco Niekedy je dobre, keď vrták pri zahryznutí prešmykne, lebo ináč by ho zlomilo, prípadne by začalo točiť s obrobkom pri jeho zlom, alebo žiadnom upevnení. To by niekomu mohlo spôsobiť aj vážny úraz.
@michalandrys86337 ай бұрын
Ohledne vrtaku musim rict ze Alp ma za rozumnou cenu nej vrtaky.Olej na vrtani oceli a lih na hlinik.Kdyz se vrta nerez nebo tvrde oceli tak musi vrtak jinak nabrousit pod jinym uhlem.
@delejteneco7 ай бұрын
V té tabulce u hliníku uvádějí emulzi. Ale pokud pro domácí použití je líh asi praktičtější. Eliminuje lepení hliníku na vrták?
@TheOgi222 ай бұрын
Tiež by ma zaujímalo prečo sa v komentaroch k vrtaniu sklonuje lieh alebo izopropil.
@johncoffi13167 ай бұрын
Ahoj, dělám něco a ještě i stíhám sledovat tvoji tvorbu v reálném čase...což je skoro neskutečné😜 Bude video o broušení vrtáků?
@heinrichjager38557 ай бұрын
No, vzhledem k té slušivé vestičce to bude slušně předtočeno.
@delejteneco7 ай бұрын
@@heinrichjager3855 Slušivá vestička je nezbytností i v létě od té doby, co mi kamarád přivezl velký sněhový hasičák.
@heinrichjager38557 ай бұрын
@@delejteneco Koukám, že stále neodpuštěno. 😢 Tak už se nezlob, Tomi. 😉
@web-devlop7 ай бұрын
Mna by este zaujimalo ako su na tom lepsie "lidl" vrtaky, co by malo byt hss s titan, alebo kobalt coated. Teda, ze vlastne to je hss a ten kobalt je len povrchova uprava.
@delejteneco7 ай бұрын
Tak si je kupte a vyzkoušejte. Myslím, že pro běžné vrtání a někoho, kdo nezná nic lepšího, budou dobré.
@web-devlop7 ай бұрын
@@delejteneco Praveze mam, ale neviem to porovnat s takymito plnohodnotnymi. Ze ci tieto hss coated su lepsie, ako uplne zakladne vrtaky, alebo je to viac placebo. A proste na 10 dier rocne staci uplne cokolvek a skoda priplacat za "nieco lepsie". A ked budem polo-profi, tak zase vyhodene peniaze, lebo nie su prakticky vobec lepsie a rovno mam kupit taketo poriadne. Ked uz sa tym clovek zivi, tak tam nie je o com a treba mat slusne naradie.
@frantisekvincze5347 ай бұрын
👌👌👍👍🙋♂️🙋♂️🇨🇿🇨🇿🇸🇰🇸🇰🇪🇺🇪🇺
@tomaskodaj40637 ай бұрын
Ty hex vrtaky nejsou z jednoho kusu? Nejsem si jisty, mam pocit ze jsme meli ten hex vrtak alpen a jak neni z jednoho kusu, okamzite se v tom hex drzaku protocil, nejlepsi druh tohoto vrtaku ma bez diskuze milwaukee ktery je z jednoho kusu
@delejteneco7 ай бұрын
Samozřejmě jsou z jednoho kusu. Bez diskuze a hlavně bez porovnání s konkurencí? 😁 Milwaukee to má hlavně naladěné na rázové šroubováky, takže vrtání z ruky.
@tomaskodaj40637 ай бұрын
@@delejteneco Hádat se určitě nechci, nejsem si 100% jistý, proto je to napsáno otázkou, ale na vašem videu je mezi válcovou stopkou a hexagonální vidět zápich, úplně nevím jak by ho dělali a proč, pokud to tam není nalisováno, ale to je jedno, bez porovnání s konkurencí to určitě neni, několik jsem jich zkusil, a s milwaukee, vrtám už asi 5 let, a v životě jsem ho nespálil, a v té době co jsem je kupoval, ani konkurenci pro mě neměly, měly kvalitní pouzdro a vrtáky od 1,5mm po 0,5mm až do 13 mm s 3,2 a 4,2 vrtákama navíc. Což nikdo neměl a nejsem si jistý jestli už má.
@delejteneco7 ай бұрын
Určitě ty Milwaukee vyzkouším, zvlášť když se chystám pořídit nějaké stroje od nich.
@tomaskodaj40637 ай бұрын
@@delejteneco Jako zámečník na ruční vrtání určitě hex vrtáky, jiné už nechci, neprotáčí se v sklíčidle, pokud přehazuji mezi bitem a vrtákem v nějakém držáku, je vyměněno za 1/2 vteřiny, pokud přehazuji ve sklíčidle, nemusim sklíčidlo vytáčet a zatahovat podle průměru, pokud potřebuji vrtat s úhlovym nástavcem, jde tam strčit pouze hex, podle mě jsou nespálitelné, v sadě je vrták 1,5-10mm a je v ní místo ještě na několik dokoupení do 13mm. Ten alpen má jaké rozmezí průměrů, v kterém tyto vrtáky prodává? Nejlépe v nějaké sadě, nesnáším mít něco někde poházené, nebo nějakou jinou podobně variabilní sadu? Nechám se také poučit, a klidně vyzkouším
@delejteneco7 ай бұрын
Ty HSS Pro hex mají jen sadu 6 ks 2-8 mm. Uznávám, že to je chyba a v tomto zaspali dobu. Na druhou stranu osloví aspoň jednoho potenciálního zákazníka, který tu někde psal, že má vlastně rád, když vrták může ve sklíčidle proklouznout, protože je to bezpečnější. 😁
@ptygr7 ай бұрын
jj, a když nemáš po ruce olej, tak aspoň plivni…
@delejteneco7 ай бұрын
Já bych tyhle praktiky do dílny netahal. 😜
@ptygr7 ай бұрын
@@delejteneco Co se v mládí naučíš, v dílně jako když najdeš 😈
@ptygr7 ай бұрын
@@delejteneco Jinak je tam klidně tahej, ale pamatuj, že bezpečnost je na pracovišti vždy na prvním místě! Takže před stykem na stole formátovací pily vždy nejdřív vytáhni stroj ze zásuvky!!!
@delejteneco7 ай бұрын
Tak jestli chceš přefiknout jednu, můžeš to klidně dělat růčo, ale při sériové produkci bych ten stroj klidně použil.
@ptygr7 ай бұрын
@@delejteneco Ví tvoje žena o téhle “temnější” stránce tvého intimního života? 😜
@PetrSilhan7 ай бұрын
Ono s těma černýma vrtákama to není zase tak černé, nechci říct, že je nepoužívám, nicméně říct nutně, že černý vrták musí být vždy sráč je trošku nefér. V česku máme několik kvalitních výrobců vrtáků a z vlastní zkušenosti vím, že "černý" vrták od renomovaného výrobce poslouží několikanásobně lépe než "stříbrný" z potravin. Nevýhodou černých vrtáků je, že ve většině případů nejsou broušené ale pouze za tepla tvářené. Bere se to prostě jako hobby sortiment. Vrtání si troufnu říct, že je mnohem více o rukách, než třeba abrazivní dělení či broušení... A ano, kvalitní vrtáky strojí za to nechat nabrousit, standardní rozměry se nechají nabrousit kvalitně a profesionálně za pár korun kus.
@delejteneco7 ай бұрын
Proto je ve videu chválím a nabízím tip jak s nimi úspěšně vrtat. 😉
@jirisvoboda48847 ай бұрын
Jako brusičskýmu hnidopichovi mi připadá, že hřbet šroubovice v náhledu videa pěkně odflákli😂
@delejteneco7 ай бұрын
Myslím, že vědí, co dělají. 😎
@jirisvoboda48847 ай бұрын
@@delejteneco a já bych řekl, že to rozhodně není ideální😀 je sice svým způsobem nefunkční plocha ale vlnitý je to hodně
@AP575327 ай бұрын
@@delejteneco Bohužel musím s @jirisvoboda4884 souhlasit, taky jsem si říkal, že to není zrovna ukázkově nabroušené.
@delejteneco7 ай бұрын
Ta vlnitost může být kvůli snížení styčné plochy, tudíž tření a menšímu zahřívání v díře. Je to shodou okolností ten vrták Forte pro vrtání hlubokých děr. Vzhledem k tomu, že jiné vrtáky mají hladké, není to asi neumětelstvím. Ale názor vám brát nebudu.
@marianvondenberg65937 ай бұрын
Boukal ma najhorsi vyladavaci system. On totiz to nema ziadny. Skor najdem vrtak inde ako na jeho stranke.
@delejteneco7 ай бұрын
Který vrták nemůžete najít?
@delejteneco7 ай бұрын
Aha, tak ten taky nevidím. 😁
@robertbrunclik71107 ай бұрын
Jenom pro klimbíky a vrtáci při práci. HSSCo vrtáky se díry nepředvrtávají. vrtá se rovnou čistý průměr..... .
@AP575327 ай бұрын
Možná tím chtěl říct "navrtat". Předvrtání je vyšší dívčí, může to pomoct a taky to může zničit díru i vrták.
@-COBRA7 ай бұрын
najnovšie ma zaujal tento nehorázne univerzálny vrták kzbin.info/www/bejne/eWPMgoeVl7NpY7M
@delejteneco7 ай бұрын
A ještě k němu dostaneš dárek, a když zavoláš do pěti minut, tak dva! 😁 Nevšiml jsem si detailu, ale není to něco jako Multicut?
@-COBRA7 ай бұрын
@@delejteneco neviem, ja sa tak nevyznám, ale ku koncu videa ho sám skúša v štúdiu a je tam aj detailný záber na špičku
@uznabi7 ай бұрын
Pouzivam na chlazeni vodu a nikdy mi zadny vrtak nechytnul rez. Vodu mam v male PETce s dirkou ve vicku, ke strojovemu vrtani levne a jednoduche reseni.
@delejteneco7 ай бұрын
Nejde ani tak o vrtáky, i když i ty dokážou krásně zrezivět, ale spíš o litinové stoly a další prvky na strojích. Já v dílně vodu jenom piju. Jinak petrolej, oleje.
@robertbrunclik71107 ай бұрын
Používám už jenom kobalťáky pro ruční vrtání. Ideální je chladit je Molybdenovou pastou. Ty černý šmejdy z bláta už ne. Kdo se má s tím dřít a hoblovat si mašinu.
@jansmatlak67777 ай бұрын
U toho prvního vrtáku šlo hlavně o to že neměl podbroušený střed , proto tancoval a bylo třeba násobně větší přítlačné síly . Stačí shlédnout video Vidlák - broušení vrtáků kde ukazuji to podbroušení . Téměř všechny vrtáky musíme dovážet protože soudruh Dlouhý tehdy šéf hospodářské komory - kozel zahradníkem zajistil aby naše Poldovka zkrachovala . Proč měla vyrábět ingoty a ne všechnu výrobu ocelí hned zhodnotit na nástroje . To se určitě ti zločinci se zahraniční konkurencí nedomlouvali telefonem a nenosili to v krabici od vína . Dobře znám už desítky let ocel Poldi Radeco , z té kdyby tam vyráběli i takové krejčovské nůžky tak mohli Japonci nebo třeba Solingen jen slintat . Dnes tu už nebudeme mít zásluhou takových zločinců český ani patník . Naše Poldovka už v roce 1912 měla veliký úspěch když na jeden most téměř na opačné straně Země hledali kdo vyrobí nejtrvanlivější hlavičkáře na nýty . Některý jich vydržel hodně , celou stovku a potom nějaká do té doby tam neznámá česká poldovka to předvedla , ten jich vydržel tři tisíce .
@delejteneco7 ай бұрын
Ano, 1912 možná...
@jansmatlak67777 ай бұрын
@@delejteneco To tady ještě nevládli komunisté , zvlášť po tom co převlékli ... vyměnili rudou hvězdu za modrého ptáka a co nerozkradli to rozprodali cizákům .