Рет қаралды 7,463
▶ Zimnowojenny podział naszego kontynentu po 1945 r. paradoksalnie spowodował dość długi okres pokoju. Dopiero po upadku żelaznej kurtyny sytuacja w Europie zaczęła się znacząco zmieniać. Konflikty zbrojne ogarnęły m.in. obszar dawnego Związku Sowieckiego. Gdy w maju 2014 roku separatyści rosyjscy naruszyli integralność terytorialną Ukrainy zajmując Ługańsk i znaczną część Donbasu wojna stała się faktem. Część państw zachodnich udawała, że nie widzi narastającego zagrożenia. Sytuacja zmieniła się w lutym 2022 roku, kiedy przez Władimira Putina została ogłoszona „operacja specjalna”. Nie wiemy ani kiedy, ani jak zakończy się ten konflikt. Jako państwo i jako społeczeństwa obserwujemy nie tylko okrucieństwo agresora, ale też dowiadujemy się jak w praktyce wygląda nowoczesna wojna i jakie są możliwości obrony. Widzimy jak walczą Rosjanie, co w ich doktrynie wojennej jest elementem stałym, a co doraźnym. Czy będziemy potrafili wyciągnąć z tego właściwe wnioski❓
👥 Marek Budzisz - polski publicysta, historyk, dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej oraz ekspert ds. Rosji jest gościem Rafała Dudkiewicza.
📢 Kolejne odcinki „Kulis historii” zawsze w sobotę o godz. 15.00 na IPNtv: bit.ly/3AM5DtT
➡ Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo jesteśmy zakorzenieni w historii; nie dostrzegamy, że to, co wydarzyło się w niedawnej przeszłości, wciąż ma wpływ na nas i nasze otoczenie. Dla zrozumienia własnej tożsamości musimy wiedzieć - jako jednostki i wspólnota - skąd przychodzimy i jak jest nasza historia.
📌 W ramach cyklu „Kulisy historii” szukamy odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj rzutuje na nas to, co stało się już przeszłością. Zajrzymy za kulisy wydarzeń, spróbujemy zrozumieć, jak działa machina historii i na ile decyzje jednostek zaważyły nad naszymi losami - pojedynczymi i zbiorowymi.
Produkcja: Biuro Przystanków Historia IPN i Biuro Prezesa IPN.
🔔 SUBSKRYBUJ IPNtv i bądź na bieżąco 👉 bit.ly/30XgzUe
#Rosja #walka #konflikt #geopolityka #MarekBudzisz #historia #edukacja #KulisyHistorii #PrzystanekHistoria #IPN #IPNtv #agressor