Jak wliczyć lata przepracowane w Irlandii do stażu pracy w Polsce?

  Рет қаралды 2,928

Powroty.gov.pl

Powroty.gov.pl

Күн бұрын

W Irlandii pracowałem 2 lata. Wróciłem do Polski w 2008 roku. Wiem, że już dużo czasu upłynęło od mojego powrotu, ale chciałem się dowiedzieć czy lata przepracowane w Irlandii wliczają się do stażu pracy? Gdzie i jakie dokumenty muszę złożyć w Polsce, żeby to załatwić?
Zagraniczne okresy zatrudnienia są wliczane do stażu pracy w Polsce. Kodeks Pracy nie reguluje szczegółowo uznawania zatrudnienia za granicą w zakresie uprawnień pracowniczych. Jednak art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi o tym, że udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.
Okresy wcześniejszego zatrudnienia za granicą możemy udokumentować przede wszystkim świadectwem pracy, ale także innymi dokumentami prywatnymi i urzędowymi.
Należą do nich:
- umowa o pracę,
- zaświadczenie wystawione przez pracodawcę,
- odcinki wypłat wynagrodzenia (payslipy),
- zaświadczenia o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym.
W przypadku Irlandii będą to dokumenty P60, P45, payslipy, ewentualnie inne dokumenty potwierdzające zgłoszenie do ubezpieczeń w ramach wykonywanej pracy. Na podstawie tych dokumentów możliwe będzie także ubieganie się o emeryturę na terenie Polski.
Więcej informacji znajduje się w serwisie Powroty: powroty.gov.pl/....
Serwis Powroty.gov.pl jest rzetelnym i użytecznym narzędziem informacji skierowanej do osób planujących powrót do Polski z emigracji zarobkowej. Zamieszczone w nim porady dotyczą wszelkich praktycznych i formalnych trudności, które można napotkać przy przenosinach do Polski. Serwis Powroty (www.powroty.gov.pl) to integralny element Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego Służb Zatrudnienia „Zielona Linia”. Nadzór merytoryczny nad działalnością Centrum prowadzi Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy podlegająca pod Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Kontakt z serwisem Powroty.gov.pl:
powroty@zielonalinia.gov.pl

Пікірлер: 2
@artursam971
@artursam971 8 ай бұрын
A czy renta inwalidzka (invalidity pension) wliczy sie do stazu w przypadku ubiegania sie o polska emeryture? Zakladajac ze nie ma tych 25 lat stazu z Polski.
@Powrotygovpl
@Powrotygovpl 8 ай бұрын
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, długość stażu ubezpieczeniowego nie ma znaczenia dla ustalenia polskiej emerytury w powszechnym wieku dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. Dlatego nie ma potrzeby uwzględniania do polskiej emerytury okresów ubezpieczenia z innego państwa UE lub EFTA. Emerytura w wieku powszechnym jest przyznawana jeśli mężczyzna urodzony po 31.12.1948 r., osiągnął 65 lat i ma opłacone w Polsce składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowych przynajmniej za 1 dzień. Osoba, która była ubezpieczona (pracowała) w rożnych państwach członkowskich UE/EFTA, może ubiegać się o przyznanie emerytury lub renty jednocześnie z każdego z tych państw jeżeli jej okres zatrudnienia w tym państwie wynosił co najmniej rok. Świadczenia ustalane są równolegle przez instytucje ubezpieczeniowe każdego z państw, w których osoba była ubezpieczona. W rezultacie osoba taka może otrzymać np. dwie emerytury, przyznane i wypłacane przez instytucje właściwe każdego z państw członkowskich, w których była ubezpieczona lub zamieszkiwała. W każdym z tych państw muszą być jednak spełnione wszystkie warunki wymagane do nabycia uprawnień (np. wiek emerytalny). Wniosek o emeryturę, składa się co do zasady w kraju zamieszkania. Np. po złożeniu w Polsce wniosku o emeryturę i wykazaniu zagranicznych okresów ubezpieczenia w innym kraju Unii Europejskiej/EFTA (formularze dostępne są tu tiny.pl/7j63k , ZUS przekazuje wniosek o emeryturę lub rentę do wszystkich państw UE/EFTA, w których dana osoba pracowała. Zagraniczna instytucja przyzna emeryturę, obliczoną proporcjonalnie do przepracowanego w jej kraju okresu, jeśli wynosił on co najmniej 12 miesięcy i osoba wnioskująca o emeryturę spełni pozostałe wymagane w danym kraju warunki (np. wiek emerytalny). Informacje nt. zasad przyznawania emerytur dla osób pracujących w krajach UE/EFTA znajdują się na stronie ZUS : tiny.pl/cv6xl
Czym jest mienie przesiedlenia? (1)
2:13
Powroty.gov.pl
Рет қаралды 263
Zgłoszenie celne (4)
2:24
Powroty.gov.pl
Рет қаралды 97
Pobyt w kraju trzecim (3)
1:16
Powroty.gov.pl
Рет қаралды 86
Czym jest karta EKUZ i komu może zostać wydana? (1)
1:42
Powroty.gov.pl
Рет қаралды 1,2 М.
Gdzie i jak korzystać z karty EKUZ? (2)
1:49
Powroty.gov.pl
Рет қаралды 360
Jak uzyskać EKUZ w Polsce? (4)
2:25
Powroty.gov.pl
Рет қаралды 3,5 М.
PROSTY STROIK NA GRÓB - ZRÓB GO NA CMENTARZU! WRZOS I SZYSZKI CHMIELU
7:32