No video

Jak wygląda SZKOŁA w Japonii? - Podstawówka, gimnazjum i liceum

  Рет қаралды 84,875

Gabriel Hyodo

Gabriel Hyodo

2 жыл бұрын

Edukacja w Japonii to źródło wielu stereotypów i mitów. Obalam niektóre z nich i opowiadam jak wygląda szkoła w Japonii.
Czy faktycznie jest tak strasznie i ciężko? Czy dzieci nie mają czasu na rozwijanie swoich pasji?
Koniecznie oglądajcie cały film, żeby dowiedzieć się o wszystkim ;)
DZIĘKUJĘ za wsparcie na Patronite!
PATRONITE: patronite.pl/g...
Instagram: / gabriel_hyodo
REF:
• 漢字の成り立ちを書いてみた
• ATARASHII GAKKO! - Sei...
• 【尊き】日本の手作り学校給食 feat. 小...
• Japanese Junior High S...
• Koshien Summer High Sc...

Пікірлер: 270
@lauramajcher6175
@lauramajcher6175 2 жыл бұрын
Hejka, mam pytanie. Nagrasz film po japońsku z polskimi napisami?? Wydaje mi się że to było by ciekawe, a teraz idę oglądać
@m.maziarz
@m.maziarz 2 жыл бұрын
Świetny pomysł!!
@katarzynakitlinska4781
@katarzynakitlinska4781 2 жыл бұрын
Super pomysł ! Tak 👍
@aaakotkidwa2804
@aaakotkidwa2804 2 жыл бұрын
Fajny pomysł
@Julia_ska
@Julia_ska 2 жыл бұрын
Taak, mega pomysł!
@GolompReformed
@GolompReformed 2 жыл бұрын
super pomysł
@Agnieszka-vr9sd
@Agnieszka-vr9sd 2 жыл бұрын
Tak właśnie mnie zawsze zastanawiało - wszyscy mówią, że w Japonii to tylko nauka i nauka, ale przecież ktoś tam chyba zamiata ulice, pracuje w sklepie albo strzyże włosy. A chyba doktoratu do tego nie potrzeba.
@maciejmanna9246
@maciejmanna9246 2 жыл бұрын
Taka ciekawostka językowa - nazwa "semestr" pochodzi od dzielenia czegoś na dwie części (tu: roku szkolnego). W przypdaku gdzy dzielimy jakiś okres na trzy części (np. popularnie robi się to z okresem ciąży), adekwatniejszą nazwą byłby "trymestr". Niezależnie od tego, świetny film! Pozdrawiam :)
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
Oo chyba masz racje :D
@Acaquowara
@Acaquowara 2 жыл бұрын
@@Noloshi255 quadremest *
@moje12a
@moje12a 2 жыл бұрын
Kiedyś w Polsce był też podział na okresy których było 4 (system obowiązywał do lat 50/60) tyle że między 1 i 2 oraz 3 i 4 nie było żadnej przerwy jedynie między 2 i 3 były normalnie ferie.
@_xveiskq
@_xveiskq 2 жыл бұрын
Może teraz o najbardziej i najmniej opłacalnych pracach i ogólnie o pracy w Japonii? Nie widziałam u ciebie takiego odcinka!
@rodarvarkmat7437
@rodarvarkmat7437 2 жыл бұрын
Najbardziej mi się podoba to że nie potrzeba ocen żeby zdać klasę i w technikum sam sobie wybierasz 3 przedmioty rozszerzone, które są najważniejsze, tymczasem u mnie mnie cisną z biologii xD większość klady ma zagrożenia i mówi, ja was nie przepuszczę jak wszystkiego nie będziecie umieć
@dariakrakowiak5176
@dariakrakowiak5176 2 жыл бұрын
Witam niedawno trafiłam na twój kanał i to najlepsze co mnie spotkało.Pozdrawiam❤🥰😃
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
😍 pozdrawiam!
@blanka.nowaczyk
@blanka.nowaczyk 2 жыл бұрын
Jak to jest z technikum w Japonii? zaczęłam coś czytać i doczytałam, że trwają sześć lat. Chciałabym wiedzieć jakie profile można zrobić i inne ciekawe rzeczy.
@panwilku6146
@panwilku6146 2 жыл бұрын
Materiał fajny, dla mnie zbyt powierzchowny i sporo kwestii zostało pominiętych. Jestem w trakcie pisania pracy o edukacji w Japonii i zabrakło mi poruszenia kwestii ijime, juku czy hensachi. Myślę, że widzowie chętnie posłuchali by o bardziej nieoczywistych rzeczach ^^
@piotr004
@piotr004 2 жыл бұрын
To prawda. Znęcanie się w japońskich szkołach jest wyjątkowo wredne, bo działające głównie na psychikę, czyli coś, co poniekąd jest taboo w Japonii.
@Anirs
@Anirs 2 жыл бұрын
*Dziękujemy za film
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
❤️
@kizuyama7491
@kizuyama7491 2 жыл бұрын
Dzięki wielkie za film, czekam jeszcze na studia, których już nie mogę się doczekać. Jesteśmy coraz bliżej 100k, oby jak najszybciej ci się udało dobić bo robisz super robotę.
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
Dzieki wielkie 🚀🚀🚀
@Dreamy9905
@Dreamy9905 2 жыл бұрын
Fajny prezent na urodziny hehe :D uwielbiam twoje filmy! Tłumaczysz lepiej niż nie jeden nauczyciel a forma twoich filmów jest zajebista. Trzymaj tak dalej!
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
Sto lat! 🚀🫡
@Dreamy9905
@Dreamy9905 2 жыл бұрын
@@GabrielHyodo A dziękuję bardzo! :D
@ewa5245
@ewa5245 2 жыл бұрын
Najlepszego ! 🎉🥂
@Dreamy9905
@Dreamy9905 2 жыл бұрын
@@ewa5245 Dziękuję! :)
@ghstairsoft
@ghstairsoft 2 жыл бұрын
Spóźnione ale najlepszego!
@Yuka5
@Yuka5 2 жыл бұрын
Fajnie, że w japońskich szkołach młodzież może rozwijać swoje pasje i są one traktowane poważniej niż w Polsce
@KindmanV
@KindmanV Жыл бұрын
Polska(w sumie prawie cała zachodnia edukacja) została stworzona rdzennie w Prusach, miała przygotować ludzi do pracy(w fabryce, urzędach niższego sortu itd) i do wojska, dlatego w przełożeniu na "nasze" czasy ten system edukacji jest po prostu przestarzały i nie ma jak zadziałać.
@Rafalator3000
@Rafalator3000 2 жыл бұрын
Chce więcej takich świetnych filmów
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
😍
@aisap887
@aisap887 2 жыл бұрын
chodziłam do gimnazjum i szczerze powiem że wydaje mi się że Japonia ma mniej przedmiotów niż Polska.. mieliśmy w gimnazjum Historię , Hisorię regionalną , Matematyka , J.Angielski, J.Niemiecki , Wychowanie do Życia w Rodzienie , Wiedza o Społeczeństwie , Religia , Muzyka, Technika , J.Polski , WF, Fizyka, Biologia , Chemia , Informatyka , Geografia ... przechodząc do Liceum nie wiele sie zmieniło bo wypadła muzyka technika wychowanie do życia w rodzinie i Historia regionalna ... ale doszly nowe przedmioty i nadal bylo sporo do zapamietywania ... i szczeze moje uczenie kojarze tylko z bolem glowy xD
@the_wolak1489
@the_wolak1489 2 жыл бұрын
A chodziłaś do jakiegoś gimnazjum dla mniejszości narodowych, że miałaś historię regionalną?
@aisap887
@aisap887 2 жыл бұрын
@@the_wolak1489 nie ...normalne gimnazjum ;)
@MakoSFSD
@MakoSFSD 2 жыл бұрын
Kolejny genialny odcinek No normalnie złoto informacyjne Łapa leci jak zawsze Czekam na następny Pozdro
@yetorixx6542
@yetorixx6542 2 жыл бұрын
Dawaj film o studiach bo tak ciekawie o tym opowiadasz że nie mogę się doczekać
@aka_tski1358
@aka_tski1358 2 жыл бұрын
Czy w Japonii jest coś w stylu technikum? I czy to prawda że licealiści często pracują dorywczo?
@agataizabela3811
@agataizabela3811 2 жыл бұрын
Przerywnik mnie rozbrajał za każdym razem. Kocham. xD Generalnie nie wiem, dlaczego ludzie tak się czepiają tych mundurków. Dla mnie to całkiem spoko pomysł, o ile są dobrze zrobione (i nikt nie każe się nikomu w nich gotować). Problem naśmiewania się z czyjegoś ubioru byłby z głowy, jeżeli każdy nosiłby to samo. A dzieciaki, chyba szczególnie w gimnazjum, bywają wyjątkowo okrutne pod tym kątem. Dziękuję za film i czekam na następny!
@karolinagalant3215
@karolinagalant3215 2 жыл бұрын
Ogólnie to ja praktycznie od 1 klasy podstawówki marzę o szkolnym mundurku. Wogóle to mój styl jest sweet i przez to wiele osób ze szkoły myśli, że jestem lesbijką albo, że jestem dziecinna. Tylko dlatego, że po prostu dobrze się czuję w takich ubraniach, ale nie ma to odzwierciedlenia w moim charakterze
@leni420_
@leni420_ 2 жыл бұрын
Oglądam od niedawna i chciałem tylko powiedzieć, że ciekawe filmy robisz 😎🔥
@ADASSANOK
@ADASSANOK 2 жыл бұрын
Cześć Czy w szkole byłeś zaczepiany z powodu bycia pol Polakiem? Czy w twojej szkole były jakieś osoby czarnoskóre? Czy posiadałeś jakiegoś kolegę który też Był Polakiem Czy pol Polakiem w Japonii Czy szkole? Kiedy nam powiesz ile lat mieszkałeś w Japonii i kiedy wyjechałeś do Polski i czy urodziłeś się w Hiroszimie ? Dziekuje
@kaxik3981
@kaxik3981 2 жыл бұрын
Zawsze czekam na twoje filmy uwielbiam je !
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
😍😍
@achillesfearless1796
@achillesfearless1796 2 жыл бұрын
U nas jest to samo. Uczysz się, by zdać do następnej klasy i by się dostać na studia jeśli chcesz studiować. Z angielskim miałem identycznie. Uczyłem się angielskiego w podstawówce, gimnazjum, liceum i nic. Dopiero po latach, korzystając z komputera do gier/filmów nauczyłem się tego języka. Straszny jest poziom szkolnictwa.
@fiksuss
@fiksuss 2 жыл бұрын
Wszystko zależy od szkoły i nauczycieli, w jednej nauczyciel nie każe ci się uczyć na pamięć i rozumie to, że najważniejsza jest praktyka. W innej, będzie patologia, a nauczyciele mają wyjebane w zawód.
@achillesfearless1796
@achillesfearless1796 2 жыл бұрын
@@fiksuss dokładnie
@Mithandune
@Mithandune 2 жыл бұрын
Mojego kolegi wujek, uczył się angielskiego, startował w konkursach, olimpiadach, tam zajmował wysokie miejsca. Pojechał do pracy do Anglii a tam nic nie rozumiał jak do niego mówili, musiał się nauczyć angielskiego od nowa :)
@achillesfearless1796
@achillesfearless1796 2 жыл бұрын
@@Mithandune no właśnie tak to wygląda w praktyce:D uczą nie tego co trzeba
@Miranda1571
@Miranda1571 2 жыл бұрын
Tak to niestety wygląda, bo umiejętności pisania, czytania i uzupełniania ćwiczeń gramatycznych są czymś innym niż umiejętność swobodnej konwersacji, a te pierwsze najłatwiej ćwiczyć przy dużej ilości osób w jednej klasie.
@tedybundybundy9703
@tedybundybundy9703 2 жыл бұрын
Czemu nie powiedziałeś nic o znęcaniu się w szkole japońskiej, która czasami bardzo mocna jest tak zwane Ijime - gdzie prawie cała klasa jest przeciwko jednej osobie, gdzie potrafią tej osobie całą ławkę zamazać słowami, żeby zdechli lub kładą białe kwiaty oznaczające śmierć.
@gwandmk
@gwandmk Жыл бұрын
Po obejrzeniu można stwierdzić, że sens filmiku był o tym jak wygląda system edukacyjny, a nie z jakimi problemami się w szkole uczniowie zmagają ;) także bądź w tym odpowiedź, dlaczego nie było to o co pytasz.
@elbrus998
@elbrus998 9 ай бұрын
6:30 a najlepsze jest to że w polsce dzieci uczą się angielskiego od pierwsze klasy i efekt zazwyczaj jest taki sam :P Ludzie zazwyczaj zaczynają ogarniać ten język w okolicy liceum/technikum gdzie zazwyczaj potrzeba korzystania z niego i rozumienia go przekłada się na zwiększenie poziomu. Zazwyczaj nie jest to efekt nagłego zwiększenia się poziomu edukacji (chociaż to już też może zależeć od nauczyciela).
@bartoszpufal6251
@bartoszpufal6251 2 жыл бұрын
Proszę opowiedz swoje jakieś ciekawe historie z szkoły :)
@damiang3541
@damiang3541 2 жыл бұрын
Są jakieś przerwy, ile trwa 1 lekcja? Super film!
@niunia19991
@niunia19991 2 жыл бұрын
Super film! Jak tak porównuję, to nie do końca jest tak samo w Polsce i w Japonii, mimo wszystko. * 2 semestry u nas są bardzo tradycyjnie podzielone od przynajmniej dwudziestolecia międzywojennego, więc 1 września zawsze jest nie tylko rozpoczęciem roku szkolnego, ale też apelem dla upamiętnienia wybuchu II wojny światowej i pamięci tych, którzy wtedy w 1939 roku nie mogli iść już normalnie do szkoły. Polacy kochają daty, wspominki, apele szkolne o patriotycznych lub smutnych wydarzeniach. *Angielski od 5 klasy? 😱 U nas od wielu, wielu lat zaczyna się w przedszkolu. Zasadniczo jak ktoś mówi, że nie umie angielskiego w Polsce, to ma około poziomu A2/B1. Wyjątkowi nieucy mają mniej, ale nie da się nie umieć w dzisiejszych czasach. Polacy mają nieuzasadnione kompleksy na tle umiejętności innych nacji. A od gimnazjum dodatkowo ciśniemy kolejny język (teraz to nie wiem od kiedy). *Nasza edukacja jest trochę niepozorna, bo wydaje się, że mamy dużo czasu po lekcjach, jesteśmy krótko w szkole itp, ale przerabiamy szaloną ilość materiału w roku szkolnym. *Egzaminy są państwowe, więc czy chcesz czy nie, to musisz je zdać na jakimś minimalnym poziomie, żeby iść dalej. Mało kto sobie siada, ale postraszyć można skutecznie. *Odpowiednikiem testów z kanji muszą być nasze dyktanda. Umiejętność pisania poprawnie ortograficznie i interpunkcyjnie, która dzisiaj szybko umiera... *Myślę, że swoboda w naszych szkołach jest o wiele większa, jednak możemy od połowy podstawówki chodzić normalnie po całej szkole, można się ubierać jak się chce, można mieć telefon itp., ale wymagania są podobne, bo my się aż tak nie profilujemy, ostatecznie każdy musi zdać maturę z języka obcego, matematyki i polskiego, zaliczyć obowiązkowe przedmioty typu chemia/historia/geografia również w szkole średniej na całkiem wysokim poziomie, porównując globalnie. Uczymy się historii od Mezopotamii do PRL tak Polski jak i świata, co nie jest aż tak często spotykane. A matematyka, mój istny koszmar, to są rzeczy, których w wielu krajach zaczyna się uczyć dopiero na studiach. Tak samo inne ścisłe przedmioty. My generalnie musimy umieć wszystko, liczyć, książki, wiersze, historię naszą i nie naszą, geografię, 2 języki, prawa natury itd. No może to trochę za dużo, ale dzisiejszy świat dużo wymaga. *A gimnazja swoją drogą to u nas były lepsze i gorsze, bo mimo rejonu, można się było dostać do lepszych na dobrych wynikach z egzaminu szóstoklasisty i ocenach. Sama byłam dumna z chodzenia do jednego z najlepszych gimnazjów w moim mieście i trzeba przyznać, że poziom był zupełnie inny niż na takiej wsi czy coś, a nawet w pozostałych szkołach mieście. *Zajęcia pozalekcyjne to u nas zawsze były zajęcia pozaszkolne. W samej szkole najpopularniejsze to raczej teatralne, chór, SKS czyli generalnie sport, głównie dzielony na lekkoatletykę, siatkówkę, piłkę nożną i koszykówkę, mało co poza tym. Wszyscy mieliśmy wiele zainteresowań, ale chodziliśmy do domów kultury albo na prywatne lekcje gry na instrumentach, taniec ludowy lub towarzyski czy nowoczesny, malowanie i takie tam. W sumie to od muzyki są szkoły muzyczne każdego poziomu. Każdy raczej robił swoje poza szkołą, więc często znało się dzięki temu pół miasta.
@szebolnator
@szebolnator 2 жыл бұрын
Haha niesamowite to jest bez kitu znowu sram i znowu filmik ❤️
@ksiadz3849
@ksiadz3849 2 жыл бұрын
Dużo bardzo ciekawych informacji Dzięki za dobry filmik!
@Joannaluterek
@Joannaluterek 2 жыл бұрын
Szkoda ze nie wymieniłeś jakie konkretnie są przedmioty na danym etapie edukacji i czy na geografii i historii uczy się raczej tylko o Japonii, czy ogólnie o świecie :) mam jeszcze prośbę, od razu jak wprowadzasz jakieś japonskie słówka typu Kanji to wytłumacz od razu co to jest :) ogólnie super prowadzisz filmiki (obejrzałam już prawie wszystkie😅), ale czasem zdarza Ci się powiedzieć coś po japońsku i tego nie wytłumaczyć😔 czekam na filmik jak opowiadasz o swojej historii (gdzie Ty się uczyłeś, gdzie mieszkałeś w danym wieku itp.) i może jakieś Q&A? :) trzymam kciuki za 100k subs!✊🏻
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
dziękuję Asiu! jasne, bede sie z tym pilnowac :D dziekuje za podpowiedz ^ ^ taaak chętnie jakieś Q&A niedługo
@pawer4518
@pawer4518 2 жыл бұрын
Ja z angielskim mam tak samo, słabo mówię (bo nie mam z kim pogadać) ale wszystko napiszę i rozumiem większość co się do mnie mówi ^^ Jak zwykle fajny i ciekawy film!
@takeiteasy6650
@takeiteasy6650 2 жыл бұрын
Czekam na film o studiach :D
@Nusia12655
@Nusia12655 2 жыл бұрын
Bardzo fajny, ciekawy odcinek Pozdrawiam
@ogniolis9998
@ogniolis9998 2 жыл бұрын
mam pytania czy zamierzasz zrobić odcinek w którym będziesz opowiadać o tym jakie bronie używało się w Japonii o wojownikach z Japonii np. samuraj i jeszcze o takich walkach jak sumo jak byś zrobił taki odcinek to bym się bardzo ucieszył PS. twoje filmy są kozackie zawsze mi poprawiają dzień dosłownie oglądam każdy odcinek który wrzucisz na kanał bo bardzo mnie interesuje Japonia i przyjemnie opowiadasz
@GolompReformed
@GolompReformed 2 жыл бұрын
Super film jak zawsze nic dodać nic ująć
@usmiechnietyjamajczyk9556
@usmiechnietyjamajczyk9556 Жыл бұрын
Hej. W sumie to zacząłem oglądać cie od niedawna. Ciekawie nawijasz o Japonii, więc fajnie się to ogląda 😊👍. Słuchaj, a jak jest u was z piłką nożną? Wiem, że mówisz o tym, że baseball to główny sport, ale jak wiesz, w Europie piłka to jednak sport zazwyczaj nr 1 (zwłaszcza w Polsce). Nie ukrywam, jestem mocnym fanatykiem Legii, ale ciekawi mnie, jak to wygląda u was, ale pod względem dopingu, grup kibicowskich, opraw (wiesz flagi, race itp - zobacz przykładowe oprawy Legii na YT, jak nie za bardzo wiesz, o co mi chodzi 😊) i ewentualnych kwestii awantur, jak to ma miejsce na stadionach w Europie. Czy tam też są jakieś awantury a jak tak, to jak sobie z tym radzicie? Czy policja też tak mocno obstawia mecze i pilnuje porządku? Dzięki za info. Pozdrawiam.
@danieljewasinski573
@danieljewasinski573 2 жыл бұрын
Kiedy chodziłem do szkoły podstawowej w latach 1962-70 w szkole zarówno podstawowej były cztery okresy. Każdy z nich kończył się wystawianiem ocen i wywiadówka.
@damiang8953
@damiang8953 2 жыл бұрын
Jak dzieci reagowali na Twój wygląd, nie do końca japoński? W jakim języku mówiłeś w domu? Który jeyzk był Twoim pierwszym?
@mefju2115
@mefju2115 2 жыл бұрын
Nie spodziewałem się, że tak szybko rozwiniesz swój kanał. Niedawno był filmik na 75k, a zaraz bedzie na 100k
@nata7nata
@nata7nata 2 жыл бұрын
bardzo ciekawie opowiadasz, kocham twoje filmy!❤️
@neversaynever999
@neversaynever999 2 жыл бұрын
Uwielbiam oglądać twoje filmy
@magdalena22896
@magdalena22896 2 жыл бұрын
Zapowiada się bardzo fajny film 😇
@aloryt
@aloryt 2 жыл бұрын
Podoba mi się liceum, nauka tylko wybranych przedmiotów 😃👍
@adam1984pl
@adam1984pl 2 жыл бұрын
od 3 klasy,nie przez całe liceum.
@l.1m0n62
@l.1m0n62 2 жыл бұрын
Mam pytanie czy zrobisz odcinek o jedzeniu pałeczkami historię jak ich używać itp.
@QuCom
@QuCom 2 жыл бұрын
Super film!
@GabrielHyodo
@GabrielHyodo 2 жыл бұрын
Dzieki!!
@ney123dziedzic8
@ney123dziedzic8 2 жыл бұрын
Wpadłem przypadkiem i zostałem 😎mega świeży kanał o czymś ciekawym tym bardziej że człowiek planuje wycieczkę do Japonii
@niesberk9884
@niesberk9884 2 жыл бұрын
Kolejny ciekawy odcinek Ponad 10k nowych subskrybentów w 10 dni Coraz bliżej setki
@ItachiUchiha-bc2co
@ItachiUchiha-bc2co 2 жыл бұрын
Gabrielu, czy zawod lakiernika samochowego jest w japonii dobrze platny i czy jest zapotrzebowanie na niego, jestem mistrzem lakiernictwa i powaznie mysle o emigracji na stale. Czy jest jakas strona gdzie moglbym ewentualnie wyszukac rekrutacje na dane stanowisko. Prosze o odpowiedz.
@rafaltrzcinski5677
@rafaltrzcinski5677 2 жыл бұрын
Ciekawe to było czekam na te studia
@SirithPL
@SirithPL 2 жыл бұрын
Nie miałam pojęcia o kompletnym ignorowaniu przedmiotów nierozszerzonych w liceum! Trochę szkoda, chociaż w Polsce też się to zdarza, ale to raczej wina uczniów. Dla przykładu: w moim liceum, które było bardzo dobre, zwłaszcza pod względem nauk ścisłych, byłam w klasie o profilu matematyczno-informatycznym. Pod tym kątem byli dobierani do tej klasy nauczyciele przedmiotów profilowych. Dodatkowo każdy uczeń mógł sobie wybrać dowolny pakiet dwóch dodatkowych przedmiotów jeszcze bardziej rozszerzonych (zazwyczaj była to matematyka i fizyka, choć miałam w klasie ludzi na rozszerzeniu biologiczno-chemicznym, a nawet jednego humanistę z wiedzą o społeczeństwie i historią). Poza tym mieliśmy taki sam pakiet przedmiotów podstawowych jak każdy: polski, dwa języki obce, wiedza o kulturze, fizyka, chemia, geografia, wiedza o społeczeństwie, historia, wychowanie fizyczne. I jakoś mimo wszystko mieliśmy trzech laureatów olimpiady polonistycznej w klasie i pół klasy finalistów. Ignorowanie przedmiotów nieprofilowych to wybór ucznia. To, co z przyjemnością bym do Polski przyniosła, to te rzeczywiście poważne koła zainteresowań i ich spory wybór. Tak naprawdę jedyne w miarę poważne zajęcia pozaszkolne w Polsce to są najczęściej z piłki nożnej, siatkówki lub koszykówki. Nawet w szkołach o wyższej renomie inne koła nie są traktowane jako coś, gdzie nabiera się umiejętności przydatnych w przyszłości, może nawet jako wstęp do rozwoju kariery. Ba, nawet nasz w-f jest zazwyczaj lekceważony, coś, czego należy unikać.
@mariuszshoty4472
@mariuszshoty4472 2 жыл бұрын
A powiedz jak są traktowane osoby niepełnosprawne? Da radę tam żyć (chodzi o podjazdy dostosowanie budynków, ulic, i np czy jest np takie coś jak u nas renta socjalna? Po prostu jak to wygląda :)
@majasobiech1258
@majasobiech1258 2 жыл бұрын
Hej. Bardzo ciekawy film, zwłaszcza dlatego, że lubię, jak ktoś obala stereotypy, niezależnie, czy twierdzą, że edukacja jest dobra, czy na niskim poziomie. Mam parę pytań. Pierwsze to takie, jakie przedmioty ty lubiłeś będąc w szkole, a przy okazji również chętnie bym się dowiedziała coś więcej o tym, jakie przedmioty w ogóle są. Znaczy rozumiem, że pewnie podobne, ale mówiłeś, że np. historia czy geografia gorzej, albo, że angielski pojawił się stosunkowo niedawno. Są jeszcze jakieś różnice? Drugie pytanie dotyczy tych innych osób w klasie. Interesuje mnie to głównie dlatego, że jestem niewidoma. W podstawówce byłam w szkole, w której uczyli się głównie niewidomi, w liceum natomiast w zwykłej szkole masowej. Widziałam więc oba rozwiązania i ciekawa jestem, jak to jest w Japonii z edukacją w momencie, kiedy jesteś niepełnosprawny. Są szkoły specjalne dla takich ludzi? Już pomijam to, czy to dobry pomysł czy nie, jestem po prostu ciekawa, czy w ogóle są. Albo z innej strony, czy spotkałeś się ty, albo twoi znajomi, z kimś niepełnosprawnym w szkole? Jak są tam traktowani? Dla mnie, jako niewidomej, normalnym było, że z jednej strony są trudności, typu, że nauczyciel musi przeczytać z tablicy, ale są też udogodnienia, ja mogłam pisać na komputerze itd. Japonia kojarzy się z krajem dużo bardziej rozwiniętym technologicznie, więc prosto myśląc wydawałoby się, że i dla niepełnosprawnych tych ułatwień jest więcej, ale tak naprawdę nie wiem, jak to wygląda. Wiem, że nie każdy spotyka się z takimi sytuacjami, ale spytam, bo ciekawa jestem, czy coś o tym słyszałeś.
@matanr49
@matanr49 2 жыл бұрын
Jak wyglada wersja 2 wojny światowej w Japoskiej szkole??
@JustMartha07
@JustMartha07 2 жыл бұрын
A co do szkół, jak to jest z festiwalami szkolnymi? Czy jest to bardzo powszechne w Japonii? I czy są przymusowe dla uczniów?
@marlena.4605
@marlena.4605 2 жыл бұрын
Ja dzisiaj trafiłam na twój kanał bo wyświetlił mi się w proponowanych i obejrzałam już kilka filmików. Jakoś specjalnie nie interesuję się Japonią ale miło się ciebie słucha i na pewno zostanę na dłużej. Bardziej interesuje mnie Korea bo oglądam dramy ale o innym azjatyckim państwie też fajnie będzie posłuchać. Gdy na ciebie patrzę to w jednym filmiku bardziej przypominasz mi Azjatę, a w innej fryzurze i stroju wyglądasz bardziej Europejsko. Masz bardzo ciekawą urodę.Zapytam z ciekawości. Masz polskie imię czy po prostu będąc w Polsce używasz polskiej wersji?.
@patrykkurczewski3020
@patrykkurczewski3020 2 жыл бұрын
Co do angielskiego to pamiętam jak pisałem maturę rozszerzoną z angielskiego i miałem napisać wypracowanie na podajże 250 słów jak to zobaczyłem to byłem lekko przestraszony bo po polsku ciężko było mi tyle słów uzbierać ale na szczęście temat był całkiem okej i udało mi się bez większego problemu 😁🙈 to tyle ode mnie miłego dnia wszystkim!
@briggan_usia9222
@briggan_usia9222 2 жыл бұрын
Jeśli mam być szczera, to mundurki to bardzo dobry pomysł, bo (przynajmniej tak mi się wydaje) nie ma tego, że dzieciaki lub młodzież wyśmiewa się z innych, bo ktoś się biedniej ubiera czy coś
@Vertexbratek
@Vertexbratek 2 жыл бұрын
nikt obecnie się nie wyśmiewa z takich ludzi oprócz pseudo 12 latków patusów
@Vertexbratek
@Vertexbratek 2 жыл бұрын
@Szczurza bułka w weekend w sumie wystarczy XD
@Vertexbratek
@Vertexbratek 2 жыл бұрын
@Szczurza bułka przy tym wątpię, że na jeden mundurek się leci, to tak jak z habitami z zakonów pewnie, że mają po 2/3
@Vertexbratek
@Vertexbratek 2 жыл бұрын
@Szczurza bułka co jest, jestem ciekaw skąd tak drogo XD, meanwhile codzinny katering w pokoju nauczycielskim
@Sofiya-wy9gj
@Sofiya-wy9gj 2 жыл бұрын
zajebiście się słucha ciebie na siłce :D pozdrawiam
@mateuszek7028
@mateuszek7028 2 жыл бұрын
Gabriel mam pytanie co bardziej czujesz jako swój język np ja bardzo dobrze umiem ale czasem mam z nim tak że się zawaham a po polsku dużo łatwiej mi się mówi
@north_.
@north_. 2 жыл бұрын
Już oglądam
@danielbodziony5292
@danielbodziony5292 Жыл бұрын
Siema czy jest możliwość nagrania filmu o przerwach w szkole jak to wygląda a tak poza tym to bardzo fajne są twoje filmy ☺️
@ALX415
@ALX415 2 жыл бұрын
Wow JUŻ MASZ PRAWIE 💯 tyś subów super
@Niemiec_w_Polsce
@Niemiec_w_Polsce 2 жыл бұрын
Hej mam pytanie, za co można zostać wydalonym z szkoły? I czy potem reputacja spada jeśli ktoś chce iść do innej?
@dariagrochowska5205
@dariagrochowska5205 Жыл бұрын
Czy tylko mi MEGA się podobają te mundurki? Naprawdę, jakby takie były u nas w szkole to bym się nie obraziła (oczywiście słabo że nie ma '' wersji na lato'' ale poza tym to piękne 😍❤️)
@John_WickX
@John_WickX 2 жыл бұрын
O co chodzi z tzw. "debiutem" w nowej szkole? Czy jest to po prostu wymysł stricte anime, by mieć dobry żart z tego, czy jest tutaj coś głębszego i dzieciaki stresują się przy przedstawianiu i spędzeniu pierwszego dnia w szkole tak, by zrobić jak najlepsze wrażenie?
@tamashii6670
@tamashii6670 2 жыл бұрын
Czyli w Japonii kładzie się większy nacisk na naukę, ale nie można oblać klasy? Ciekawe. W Polsce uczniowie nie poświęcają (zazwyczaj) tak wiele czasu na naukę, ale jest jednak ta świadomość, że można oblać, więc starają się nie mieć samych jedynek. :D W Polsce angielski jest chyba od początku podstawówku, prawda? Nie wiem jak to teraz wygląda, ale ja tak miałam, no ale kiedy ja tam do podstawówki chodziłam, haha.
@airisu4927
@airisu4927 2 жыл бұрын
3:45 aż mi się przypomniała ostatnia afera jak jedna ze szkół w Japonii kazała dziewczynie przefarbować jej naturalny jasny brąz na czarny kolor 🤷‍♀️
@Mithandune
@Mithandune 2 жыл бұрын
Też słyszałem na kanale Let's ask Shogo gdzie opowiadał o zmuszaniu farbowaniu dzieci włosów na kolor czarny, opowiadał tam jak jednego chłopaka tak nauczyciele tępili że miał inny kolor włosów, że do końca szkoły golił włosy na łyso. Inną dziewczynę nauczyciele zmusili do przefarbowania włosów na czarno, gdzie miała naturalny inny kolor, że aż jej włosy farba zniszczyła. Opowiadał też że szkoły wymuszają na uczniach posiadanie specjalnego certyfikatu ze szpitala że inny kolor włosów niż czarny, jest ich naturalnym kolorem. A i to nie jest wszędzie respektowane.
@imothen4263
@imothen4263 2 жыл бұрын
jestem ciekawa jak to wypada godzinowo. ile lekcji dziennie jest w liceum, po ile minut?
@kasiorekruda2463
@kasiorekruda2463 2 жыл бұрын
Uuuu ❤️ a Ja jestem ciekawa japońskich słodyczy! Tradycyjne przekąski itp. Opowiesz kiedyś?! ^^
@pokrec
@pokrec 2 жыл бұрын
Eee, jak sie nie dogada, do się dopisze. Czyli zasadniczo działa. Generalnie wymowa angielska jest trudna dla nieanglojęzycznych a Japończycy, którzy jak mają wymówić dwie spółgłoski bez samogłoski między nimi - doznają szoku lingwistycznego i skrętu języka. Oczywiście, wszystkiego się da nauczyć, ale cóż - motywacja i czas mają rózną wartośc dla każdego z nas. Znam Japończyków, którzy po angielsku mówią wręcz idealnie. Ja słyszałem, że w Japonii jest wręcz "wyścig szczurów" niemal od przedszkola a człowiek uczy się po to, żeby zdać egzamin wstępny do jak najlepszej nastepnej szkoły: zakuć, zdać, zapomnieć. Chyba szczytem edukacyjnej kariery jest dostanie się na Uniwerek Tokijski (Todai), na którym mozna niewiele się uczyć, za to po studiach ciężko jest nie zrobić solidnej kariery, w której hajsu nie trzeba zarabiać, bo on się sam zarabia. Wiem, wiem, to mogą być (i pewnie są) mity, co najwyżej pewnie było tak 30 lat temu ale nie dziś...
@22aagnieszkaa22
@22aagnieszkaa22 2 жыл бұрын
Hej, masz jakiś filmik na temat tego w którym kraju i ile lat chodziłeś do szkoły?
@sigurdowy4511
@sigurdowy4511 2 жыл бұрын
Hej Gabriel, a jak z edukacją muzyczną w szkołach średnich. I w ogóle jak z edukacją muzyczną - wiesz, lub znasz kogoś kto wie, jak wyglądają szkoły muzyczne ?
@edytasuzuki6391
@edytasuzuki6391 2 жыл бұрын
Nagrywaj, nagrywaj!
@bzykofficial4318
@bzykofficial4318 2 жыл бұрын
siema mam pytanko opowiedział byś coś więcej o szkołach typu technikum/zawodówka w Japonii bo żem ciekaw
@kaczorpix
@kaczorpix 2 жыл бұрын
Siemka mam pytanie, może nagrasz o tym film, a mianowicie, o co chodzi z cenzurą w japońskich filmach "dla dorosłych" czemu tylko męskie genitalia sa ocenzurowane? To jakaś dyskryminacja dla kobiet żeby nie mogły sobie popatrzyć xD, czy japończycy są tak nieśmiali ? I co to w ogóle ma na celu ta cenzura?
@2A4ri5su9
@2A4ri5su9 11 ай бұрын
Mam tylko pytanko, czy na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego też ubiera się mundurki?
@Narmon600
@Narmon600 2 жыл бұрын
oj... 4:40 to tego stopnia nienawidze mleka że rzygam po nim... musiałabym pić?
@malwinawinkowska6483
@malwinawinkowska6483 2 жыл бұрын
Mam pytanie czy całą edukacje miałeś w Japonii czy tez coś w Polsce.
@maksymilian8103
@maksymilian8103 2 жыл бұрын
Jest różnica między nauką dobrego wychowania,a wciskanie na siłę jak w jakieś dystopii,albo jakimś totalitaryzmie.
@d.slayer4177
@d.slayer4177 2 жыл бұрын
Mam pytanie ? Czy właśnie w szkołach w Japonii można mieć zarost czy jest on dopuszczalny , czy raczej nie?
@m.mbocianowskie
@m.mbocianowskie 2 жыл бұрын
Jak wygląda szkoła specjalna w Japonii? Jest to bardzo ważny temat dla mnie, opowiesz coś? :d
@l.1m0n62
@l.1m0n62 2 жыл бұрын
Ja im bardzo zazdroszczę dobrego jedzenia na stółówce
@Angel_o0
@Angel_o0 2 жыл бұрын
Mam wrażenie że japońskie szkoły są bardziej zorganizowane a sam system edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce.
@sendii9286
@sendii9286 2 жыл бұрын
A jak w Japonii wygląda sprawa z technikum czy zawodówkami? Ile trwa edukacja tam?
@gabrielamalek9589
@gabrielamalek9589 2 жыл бұрын
mam pytanie czy w Japoni ktoś nie ma dziecka to jest jakiś nacisk by mieć dziecko?
@konwa_official
@konwa_official 6 ай бұрын
1:44 To by się u nas przydało.
@jawiowo5188
@jawiowo5188 Жыл бұрын
W wielu anime i grach jest motyw pracy po szkole. Jeśli młodzież siedzi w tej szkole do wieczora bo kluby, dodatkowe lekcje i sprzątanie tejże, kiedy znajdują czas na tą pracę?
@malgorzataj6356
@malgorzataj6356 Жыл бұрын
Uczniowie pracują dorywczo. to jest powszechne
@segito2647
@segito2647 2 жыл бұрын
Ogólnie to WoW bo ogólnie to myślałem że Japońskie szkoły to inna gęstość a tu wychodzi że prawie to samo :D Tylko mi by brakowało bójek po szkole xD Bo wtedy się poznawało najlepszych kolegów :D Ale to moje zdanie super odcinek i czekam na studia ;P
@Belejako30
@Belejako30 2 жыл бұрын
Po lewej albo po prawej stronie, powinieneś miedź godzile, czy jak to się tam pisze
@FanMetraWarszawskiego143
@FanMetraWarszawskiego143 2 жыл бұрын
Hej a co powiesz na zrobienie japońskich szczekocin?
@YukkiX3___
@YukkiX3___ 2 жыл бұрын
Druga nagraj jakie japończycy mają opinie o anime naruto
@yuu-zq2mo
@yuu-zq2mo 2 жыл бұрын
4:20 a co jak przyjeżdża uczeń z innego kraju na wymianę i ma naturalny kolor włosów, inny niż brązowy i czarny, np. rudy albo blond? + z tego co widzę po komentarzach, dużo osób pisze o ljime - i ja też chętnie bym o tym posłuchała, bo mimo że temat jest nieprzyjemny, to bardzo merytoryczny :)
@jagodakrzeminska7112
@jagodakrzeminska7112 2 жыл бұрын
Zazdroszczę tego trybu w liceum chciałabym zamiast marnować mega dużo czasu na jakieś bezsensowne przedmioty
@Pablito-rf9lr
@Pablito-rf9lr 2 жыл бұрын
Siema Łatwo poderwać Japonkę i czy są one dobrym materiałem na żonę ?
@majawasilewska2869
@majawasilewska2869 2 жыл бұрын
Lubię twoje filmy fajne są lol
@keanu9736
@keanu9736 2 жыл бұрын
ciekawe te zasady
@darek7764
@darek7764 2 жыл бұрын
A co z kolorem oczu? Czy wszyscy Japończycy mają czarne oczy, czy zdarzają się inne kolory?
@edytasuzuki6391
@edytasuzuki6391 2 жыл бұрын
Prosze, nagraj odcinek z Ignacym😊
@andrzejwozniak1960
@andrzejwozniak1960 2 жыл бұрын
Pytanie do odcinka oglądałem ostatnio Initial D (przez twoje polecenie btw najlepsze anime wszechczasów) i tam w sobote chodzili do szkoły, czy dawniej w japoni do szkoły chodziło się 6 dni w tygodniu?
@steelforge1273
@steelforge1273 2 жыл бұрын
a jak to jest z nałogami w japoni, wiesz mam na myśli papierosy w śród młodzieży i dorosłych jak na to patrzą pracodawcy czy młodzież kiedy są już w takim wieku że można sobie na to pozwolić ?
Najdziwniejsze zasady w japońskich szkołach - NIE UWIERZYSZ!
19:10
Gabriel Hyodo
Рет қаралды 646 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН
Fortunately, Ultraman protects me  #shorts #ultraman #ultramantiga #liveaction
00:10
Little brothers couldn't stay calm when they noticed a bin lorry #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 17 МЛН
ОБЯЗАТЕЛЬНО СОВЕРШАЙТЕ ДОБРО!❤❤❤
00:45
DLACZEGO ANIME JEST DOBRE DLA CIEBIE ?!
27:19
Gabriel Hyodo
Рет қаралды 103 М.
UPADEK POLSKIEJ EDUKACJI | foundoblivion
17:21
foundoblivion
Рет қаралды 47 М.
Wypalenie i Przemęczenie przez szkołę
23:31
Nie wiem, ale się dowiem!
Рет қаралды 373 М.
Co jest nie tak z... Japonią? - REAKCJA
27:22
Gabriel Hyodo
Рет қаралды 194 М.
GESTY W JAPONII - ZUPEŁNIE INNE ZNACZENIE!
9:24
Gabriel Hyodo
Рет қаралды 94 М.
Moja dziwna japońska żona
13:58
Aiko i Emil
Рет қаралды 95 М.
21 porad - Wycieczka do Japonii - REAKCJA - Czy aktualne???
17:39
Gabriel Hyodo
Рет қаралды 130 М.
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 2,9 МЛН