Dziękuję za filmik, teraz mam motywację do czyszczenia pieca. Panowie z którymi rozmawiałam, przechwalali się jak rzadko czyszczą piec np raz na 2 m-ce lub raz na pół roku. Teraz wiem, że to niekoniecznie dobre. Pan ma ten ekogroszek piękny po prostu. Ja w tej chwili muszę wypalić retopal, po którym mam masę popiołu, zgrzewów i sadzy, a idzie jak woda. Nie kupię go już w życiu. Proszę napisać mi, jeśli będzie Pan miał chwilę :,, Jaki to ekogroszek i ile kosztował?,, Pozdrawiam i życzę Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Palę różnymi, ale polecić mogę tylko: z polskich kopalni produkujących ekogroszki (trudno dostępne), lub ten testowany wcześniej: kzbin.info/www/bejne/oZaznqGXr5mSqpI
@jacekc795 жыл бұрын
Ja czyszczę piec raz na tydzień przy okazji uzupełniania zasobnika i wyrzucania popiołu. Nie wyobrażam sobie żeby to robić rzadziej. Także zgadzam się w pełni z Panią i z Autorem filmu.
@Joanna-ym1rb5 жыл бұрын
Rzeczywiście, oglądałam Pana wcześniejszy film w którym testuje Pan ten ekogroszek, ale pamiętam że już zamówiłam,, prometeusza,, na próbę i węgiela na tę zimę mi starczy. Za to będę pamiętać w przyszłości. Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź.
@grzegorzgrad72194 жыл бұрын
@@Joanna-ym1rb czasem jest tak że nawet ten niby ten sam z nazwy węgiel się różni. Ja zawsze biorę na próbę po 2-3 worki (ok 50-75kg) tych rodzajow groszka który mnie interesuje i patrzę jak się spala i jak spopiela. Ale fakt, czystość pieca to podstawa. Pozdrawiam autora filmu.
@3znakii4 жыл бұрын
Czy przed przystąpieniem do czyszczenia piec trzeba wygasić i wystudzić?
@naxos212 жыл бұрын
Świetny Pan prowadzi kanał, bo dużo się od Pana uczę. Szczęść Boże i pozdrawiam. 👍😊
@kasiakasia58683 жыл бұрын
Fajnie że pan jest. Muszę sama zajmować się kotłem. A słuchając pana wiele zyskuję. Pozdrawiam:)
@leszekskwierawski92326 жыл бұрын
Takie porady to ja lubie ;) Fachowo i na temat ;)
@pablodablo98693 жыл бұрын
Zgadza sie czyszczenie to podstawa.. Co wiecej najmadrzej jest dopracowac takie ustawienia sterownikow i termostatow, temp c.o., zeby caly czas cyrkulowala woda o zadanej temp np. 37-46 st. To zaleznie od temperatury i zeby piec tylko dogrzewal, podtrzymywal ta temperature. Najwiecej paliwa schodzi kiedy piec szybko musi dobic do wyzszej temp. np. Grzejac cwu. i wtedy tez widac czy paliwo jest kaloryczne. Takie grzanie sprawdza sie zwlaszcza przy budynkach ktore dobrze akumuluja cieplo czyli wolno sie nagrzewaja
@krzy275 жыл бұрын
Czyszczenie kotła jak najbardziej na duży plus. Ale taki rodzaj sadzy oraz szybkość jej nagromadzania sugeruje jeszcze jeden problem. W piecu masz ruszt wodny tuż nad palnikiem (7:30). Płomienie przechodząc przez ruszt schładzają się na tyle by zatrzymać dopalanie części lotnych. W efekcie powstaje ta sadza. A skoro mogła się dopalić a nie dopaliła to kolejne procenty straty plus częstsza robota.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Żadna sadza przy normalnym spalaniu nie powstaje. Tutaj było pokazane spalanie bez dostatecznej ilości powietrza i stąd tyle sadzy.
@normalny435 жыл бұрын
Witam Pana! tez na rożne sposoby testuje swój kocioł! Tak jak już kiedyś pisałem że węgiel wożę z pod Poznania to jest prawie 30 kilometrów lecz akurat ten mi pasuje ! na dobę spalam około 25 kilogramów. Nie ma różnicy czy na dworze jest plus pięć czy minus piec stopni! Ale do rzeczy mój kocioł tez tak się długo nagrzewał po wyczyszczeniu!!!.Chociaż mój kocioł jest tylno kanałowy wiec lepiej odbiera ciepło ze spalin ale również lepiej sie zapycha. Mam zamontowaną dmuchawę o zmiennych obrotach i po czterech latach uległ uszkodzeniu kondensator w dmuchawie. Efekt był taki że dmuchawa dziwnie pracowała. Za 10 zł wymieniłem kondensator lecz przy pracy rozebrałem dmuchawę o dziwo była oblepiona , zapchana popiołem sadza i kurzem z węgla. Wyczyściłem dmuchawę doznałem szoku piec nagrzewa sie aktualnie około 9 minut od temperatury 25 stopni do 50 stopni! Może warto żeby Pan sprawdził jak wygląda w środku dmuchawa?? Moja wizualnie wyglądała na db+ lecz po rozebraniu wywaliłem z dmuchawy i wirnika ilość pyłu który odpowiada 1/2 torebki od cukru! Nie pamiętałem czy tak się nagrzewał piec jak był nowy 4 lata temu lecz aktualnie jestem zaszokowany tempem nagrzewania!
@grzech106 жыл бұрын
Popieram pozdrawiam w nowym roku sam to sprawdziłem i to jest prawda ja czyszczę raz w tygodniu
@998michaszs9985 жыл бұрын
Mądrego warto posłuchać. Ma Pan ogromną wiedzę i dar łatwego jej przekazywania w sposób jasny i klarowny. Pozdrawiam!
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Dobre słowo zawsze wraca do dobrego człowieka. A pewien Ktoś przewidział nagrodę nawet za kubek wody...
@sawekpez19854 жыл бұрын
Świetny film ! Akurat używana kgm 29 i jest rewelacja
@MrTRex19595 жыл бұрын
Dobrze, że poruszył Pan ten temat. Co prawda wszystkim użytkownikom kotłów c. o. posiadającym wiedzę z fizyki na poziomie szkoły podstawowej, może się wydawać, że wyważa Pan otwarte drzwi, to jednak poziom nauczania tej szlachetnej dziedziny wiedzy w naszym kraju jest tak "wysoki", iż sporej części społeczeństwa trzeba objaśniać oczywiste oczywistości.
@karolbak27073 жыл бұрын
Dziękuję za filmik po dwóch tonach wkoncu go ustawiłem tyle że go czyczcze co tydzień teraz spala wszystko do zera sam pył dostaje
@bozenajan89653 жыл бұрын
Witam ja też czyszczę ale ciężko mi nabić tem długo dochodzi do zadanej tem
@tomasznowy14446 жыл бұрын
w sumie rzecz oczywista ale dzieki filmikowi zaczne czyścic piec nie co miesiac ale co tydzień ;)
@tomwisowski17365 жыл бұрын
Robi pan dobrą robotę, ale tym razem to się pan rypnoł. Czopuch to wyjście spalin z kotła a to znaczy że temperatura nie może być tam niższa od temp. wody w kotle . Bo to oznaczało by , iż spaliny ogrzewają się od wody, a rzeczywistość jest odwrotna. Prawdą jest fakt , wzrost temp. spalin oznacza generowanie wyższych strat w kotłach. Temp. spalin ok. 120 *c kocioł czysty a temp. ok. 180 i więcej ewidentnie do czyszczenia(przy małych kotłach temp. mierzona w chwili osiągania kotła zadanej temp. wody na kotle) . A straty w opale rosną proporcjonalnie do ilości zanieczyszczeń w kotle i jest to podstawowa wiedza ze sprawności kotów, przy obsłudze dużych kotłów w energetyce cieplnej.
@StigZina5 жыл бұрын
jeżeli czopuch między kotłem a kominem z cegły ma 1 metr powiedzmy to jaka powinna być jego temperatura? Jeżeli kocioł węglowy górnego spalania, temperatur miarkownikiem ustawiona na 65 stopni i tyle jest? Pytam bo spotkałem się z różnymi wpisami w sieci, niektórzy to piszą, że kocioł ma 60 stopni, a ręke kładą na czopuchu, no u mnie na pewno tak się nie da i się zawsze zastanawiałem jak to jest, ta temperatura spalin idzie w komin i jest strata, a wg tego co pisze i czym niektórzy się chwalą to u nich nie ma żadnych strat czopuch zimny - z tym, ze biorę pod uwagę mitomaństwo.
@robstark10773 жыл бұрын
Witam, tak jak ktoś już niżej pisał - bezwzględnie należy oczyścić także drzwiczki. Regularne - co tydzień/dwa tygodnie - czyszczenie pieca wewnątrz z zalegającej sadzy, co miesiąc czyszczenie z nagaru dolotu powietrza od wentylatora to absolutne minimum, aby palić w miarę oszczędnie ale także aby zachować żywotność kotła, no i nie wyłączać kotła na lato - w wielu przypadkach jest opcja trybu letniego - na CWU. Wiadomo, że te czynności obsługowe są męczące, ale dają efekt. Pozdrawiam serdecznie
@tomekswietyposlaniec64294 жыл бұрын
Mi spala przez caly rok kolo 2ton polskiego wegla ekogroszek po 950zl Dom 150m parter . Temp 22/23 stopnie . A popiul w zime raz na tydzien wynosze w czas wiosenny jesienny co 2tygodnie ...
@piotrszelag2373 жыл бұрын
powiedz jak to robisz
@mikikleinwald61183 жыл бұрын
@@piotrszelag237 nosi worek wegla na plecach dookola domu.
@andriuandy-grand68604 жыл бұрын
Dzień dobry. Nie mam gazu ziemnego a miałem JUŻ DOŚĆ czyszczenia i palenia więc zmieniłem piec miałowy na gazowy zasilany LPG. Wcześniej zużywałem 40 kg miału na dobę po 600zł/T a obecnie 12 litrów LPG na dobę po ok. 1,90-2,00 za litr. Koszt porównywalny więc po co się brudzić. A z kotłowni zrobiłem pralnię i składzik na różne rzeczy.
@tombouu9 ай бұрын
Po prostu fatalnie spalać miał ze sprawnością spalania poniżej 40%
@kamilbajcarz82456 жыл бұрын
Ostatnio ktoś powiedział mi, że kocioł czyści raz w miesiącu aż parskłem śmiechem.....ja czyszcze dwa razy w tygodniu....
@TelewizjaTychy6 жыл бұрын
Super; ale nie każdy ma czas... Poza tym jest to zależne też od zanieczyszczenia spalin sadzą czyli niedopalonymi częściami lotnymi węgla. Jest jej dużo jeśli jest za mało powietrza w spalaniu. Stosunek węgiel- powietrze jest zaburzony; sadzy będzie mniej jeśli doda się nieco powietrza.
@kamilbajcarz82456 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy tak racja. Palę pelletem Varmo....sadzy jest dużo, a co do pracy i czasu - 11h od poniedziałku do piątku i w niedzielę. Ale 15 min zawsze znajdę....bo chwila z piwkiem w kotłowni mnie odpręża 😀
@adamhenig12733 жыл бұрын
To prawda że czyste blachy w środku pieca dużo lepiej odbierają ciepło, a zanieczyszczenia to izolacja bardziej skuteczna niż nam się wydaje. Podejrzewam że różnica może czasem wynieść więcej niż 24%, tylko cały problem w dokładnym wyczyszczeniu pieca.
@TelewizjaTychy3 жыл бұрын
- To możliwe, bo kocioł jak był całkiem nowy grzał nie z tej ziemi...
@adamhenig12733 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy Właśnie w taki sposób doszedłem do tego wniosku kiedy 2 lata temu zrobiłem nowy piec, bo stary się rozleciał po 30 latach, ku mojemu zdziwieniu szybko zagotowałem wodę.
@tomaszbartkiewicz74593 жыл бұрын
Pan robił eksperyment aby do tego dojść a ja tak robię od samego początku jak kupiłem pięć w roku 2005 jak kupiliśmy kocioł ,dodam że jeszcze należy co jakiś czas przepuścić szczotką drukowaną do kotłów aby zedrzećzgorzel którą się nie wyczyścić szpachelkami
@dariuszdeptua54154 жыл бұрын
Pan szanowny posłużył się oczywiście skrótem myślowym. Temperatura kotła wzrosła szybciej o 24 %, co nie koniecznie przekłada się wprost (czyli w podobnej proporcji) na oszczędzanie paliwa.
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
Pan chyba nie widzi tego związku: skoro kocioł zagrzał się o 24% szybciej to kocioł pracował krócej. Po zagrzaniu zatrzymuje się podawanie węgla.
@Adamvega5 жыл бұрын
Kurcze. Ja tu czekam na ten sekretny sposób, a chodzi o zwykłe czyszczenie pieca, które raz na 3 tygodnie robię obowiązkowo :)
@silesianfisz3 жыл бұрын
Dla niektórych to novinka😉
@fedur82able5 жыл бұрын
Wiadomo że kocioł najlepiej czyścić przy każdym zasypie przy okazji, czyszczenie wymiennika w układzie poziomym jest szybkie i proste. Ja odkurzam ojcu popiół specjalnym odkurzaczem po wygarnieciu bliżej drzwiczek. Nie przepycham z góry na dół po półkach, spada potem na retorte a potem wentylator i tak cześć podbije. Co do temp na czoouchu to strasznie niska ale pewnie dobry komin z wkładem bądź systemowy. Ojciec ma ceglany i podczas optymalnej pracy ok 120 stopni na czopuchu na przy 100% wydajności a średnio 60 w górę. Kocioł sadzy praktycznie nie ma, sam pyłek bo spalanie ustawione przed sezonem pod dany węgiel. Jak damy za mało powietrza bądź paliwa to wiadomo że sądzą mocno się będzie odkładać. Na niskich mocach zawsze będzie problem. Szkoda komina i kotła. O czyszczeniu kotła mówi producent w instrukcji, po coś jednak je ktoś oprscowywuje.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
- A jaki to jest odkurzacz?
@fedur82able5 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy jakiś remontowy metrowy stojący z marketu budoelanegi, pył, gruz, woda wszystko wciąga od 8 czy 9 lat prawie. Nie mieszkam z ojcem to nie mogę sprawdzić modelu. Kocioł nie przewymiarowany to dużo roboty nie ma,ale ułatwia sprzątanie.
@tomekswietyposlaniec64294 жыл бұрын
Duzo daje jak Piec jest kat 5 i ma ruszta wodne nad paleniskiem. Plus przymkniecie wylotu do komina na jakies 75procent na przed ostatni zabek .... a takze dobrze ustawiony piec . Plus ustawienie Wody cieplej na dana godzine kiedy ma sie zagrzac bo po co ma sie grzac 120l wody w nocy ? U mnie od 21 do 6rano wody cieplej na dom CWU nie podgrzewam dopiero zalacza sie automatycznie o 6 rano później 12 15 21 i tyle reszte czasu CWU stoi pompka
@MrOprawca19784 жыл бұрын
Żeby zaoszczędzić 24% węgla, to należy 24% węgla mniej kłaść do paleniska. Proste.
@GoldenEye20195 жыл бұрын
Wkoncu ktoś coś mądrego pokazał 👍👍👍
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Ten "ktoś" robi inne filmy - dużo ważniejsze i mądrzejsze w treści i jakoś takiego wzięcia wśród mądrych nie mają - np. ten: "Romans w pracy, bulimia, anoreksja, alkohol, dziecko i..." Szkoda by się zmarnowały...
@dan911911dan5 жыл бұрын
Docieplić i założyć gazowy konwekcyjny i taniej,czysto,komfortowo, przyjemnie
@PiotrKravi822 жыл бұрын
Test ok ale można to sprawdzić w dużo łatwiejszy sposób. Mój sterowniki ma czujnik temperatury spalin. I po czyszczeniu kotła widać jak spada temp. spalin. Jest to jednoznacznie z lepszym odbiorem ciepła ze spalin przez wymiennik.
@TelewizjaTychy2 жыл бұрын
Tyle, że nie wiadomo jak to ilościowo zmierzyć.
@PiotrKravi822 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy Ilościowo w sensie ilości groszku? Jeśli temp. spalin powiedzmy spadnie z 100 na 90 stopni. To sprawność nam wzrosła o 10%. Tak na szybko myśląc.
@przemekklok6 жыл бұрын
To specjalistyczne narzędzie nazywa sie graca :-) Kolejny ciekawy materiał! Dziekuje!
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
od dziś będę używał tej specjalistycznej nazwy :-)
@przemekklok5 жыл бұрын
TelewizjaTychy Ja , jest fest specjalistyczno 👍😉
@KubaK925 жыл бұрын
Widać w tym sens i logikę. Wytłumaczone w sposób matematyczny! Zastanawiałem się dlaczego drzwiczki nie oczyszczone, skoro cały piec tak ładnie wyczyszczony. Po chwili dotarło, że w niektórych miejscach ta izolacja z sadzy się przydaje :D Od siebie dodam chociaż temat ten może był poruszony w innym materiale, że trzeba też pamiętać o wymianie uszczelnienia przy drzwiczkach, oraz ogólnie o uszczelnieniu całej instalacji żeby nie dostawało się fałszywe powietrzę. Pozdrawiam i szacunek za to co Pan robi!
@blurfilm22235 жыл бұрын
Nie muszę eksperymentować, mam sondę temperatury spalin, jak przy tep 0 stopni na zewnątrz spaliny przekraczają 120 to znaczy kocioł do czyszczenia, po czyszczeniu spada momentalnie do 80. Dodatkowo mam własnego projektu rekuperator ciepła ze spalin. Podczas dłuższych wyjazdów zdalnie obniżam temperaturę w domu a 2 dni przed powrotem powoli ją zwiększam, więc jak wracam mam ciepło w domu i o wiele mniejsze zużycie. Zimą spokojnie mogę wyjechać na 10dni.
@krzysiekm3046 Жыл бұрын
Witam fajne filmiki bardzo na czasie przy kryzysie węglowym lubię ten kanał 6 +
@TelewizjaTychy Жыл бұрын
Nie samym węglem żyje człowiek. Na kanale są też inne treści wartościowe. Zapraszamy. Szczęść Boże
@marekpsuja70815 жыл бұрын
Termometr ma Pan osadzony na zasilaniu a nie na czopuchu
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
na czopuchu, pomiędzy blachami rury i klapki wziernika. Jest wiadome, że pokazuje niższą temperaturę - bo temp. blachy. Ale pokazuje tendencję zmian temperatury.
@komonk15 жыл бұрын
Ja w kominku z płaszczem wodnym zmniejszyłem ruszt stosując cegły szamotowe . Dorobiłem deflektor z szamotu. Mam teraz czyta szybę , nie kopci do salonu po otwarciu drzwi i poprzez deflektor spalam ok 20-30 procent mniej drzewa . Kominek lechma std ( wg internetu to pojemnik na smole ) nie chwalę konstrukcji
@1976Thorgal5 жыл бұрын
Ja ostatnio kupiłem eko groszek luzem od prywatnego sprzedawcy który prowadzi skład węgla paliwo jest suche problem w tym że dużo w nim kamienia wiec przypuszczam że to nie jest eko tylko orzech pokruszony na kruszarce , podobno sprzedawcy tak robią kruszą zwykły węgiel żeby tylko granulat był odpowiedni i sprzedają jako eko
@angrycat46315 жыл бұрын
ekogroszek jest zawsze do granulacji 25mm ,jak więcej to orzech potem kostka , każdy z tych frakcji jest przerabiany na kruszarce z grubego węgla z kopalni . jeżeli jest w nim kamień to znaczy zwyczajnie ze węgiel jest Ruski czyt słabej jakości z kamieniem włącznie ,z polskim nie ma takiego problemu. Poza tym eko groszek jest eko ponieważ daje możliwość spalania w piecu z podajnikiem czyli EKONOMICZNIE dlatego jest EKO nauczcie się w końcu nie dlatego że jest ekologiczny heh absurd.
@subokay5 жыл бұрын
Czyszczę kocioł co 4 dni. Mam dymnicę na samej górze i jej wyczyszczenie daje najwięcej. Trochę sadzy się uzbiera. Niby niedużo ale po wyczyszczeniu temp. spalin spada o 15 stopni !!! Tak więc dbajcie bo to wasze pieniądze :)
@teesiu66345 жыл бұрын
Poza sezonem grzewczym lepiej grzać wodę grzałką przy bojlerze czy ekogroszkiem ? Lepiej dla kotła jak chodzi przez cały rok czy nie ma to znaczenia ?
@grzegorzgrad72194 жыл бұрын
Teesiu-tez się nad tym zastanawiam. Ja mam bojler na CWU 60l i poza sezonem grzeję grzalką 2kW do około 50 C. Zakładając że w małym domku przy trzech osobach latem spokojnie to wystarcza do kąpieli i mycia garów to grzalka załącza się stosunkowo rzadko, może 2 x dziennie na około godzinę łącznie co daje zużycie 2 kWh na dobę. Nie wiem na razie jak z piecem, ale mam go od początku sezonu podłączonego przez miernik zużycia energii i widzę że sama pompka do cyrkulacji CWU ma moc na najniższym poziomie 35W (przy temp CWU ustawionej na 45 C włącza się 3-5 razy dziennie na łącznie około 3 godz), wentylator w granicach 20-100 W w zależności od mocy z jaką pracuje piec , a podajnik prawie 380W. W chwili największego poboru prądu piec (9kW) zużywa około 550 W. Po sezonie zobaczę ile w ogóle prądu zużył piec w ciągu kilku miesięcy i zobaczę ile zuzyje grzałka.
@jankeb25364 жыл бұрын
Wg mnie naj lepiej spisuje się instalscja solarna mam zbiornik 200l i 2 kolektory zawsze ciepła woda wiosna latem jesienią a nawet w ciepłe słoneczne dni zimowe
@mariuszzielinski39325 жыл бұрын
Bardzo przydatny film, konkret, dzięki
@Krzysztof_kszyhu5 жыл бұрын
Proszę o podanie nazwy, producenta i parametrów kotła.
@przemysawwierzowiecki55463 жыл бұрын
Przy starcie pieca w okresie grzewczego oraz przy podnesieniu znacznie temperatury na sterowniku, to wrzucam na ruszt wodny- kilka sztuk drewna suchego. Oszczędność ekogroszku w moim przypadku 😉😉
@daniellojakubowski5 жыл бұрын
"Mądrego to i przyjemnie posłuchać" jak mawiał klasyk. Dziękuję.
@michaeltooth72766 жыл бұрын
Proste jest najlepsze... Sposoby jak widać też... Pozdrawiam.
@jaroj23425 жыл бұрын
Jakiej marki ma Pan kocioł ? i jakiej mocy ? . Bardzo fajny kanał , miło Pana słuchać , ma Pan radiowy głos taki przyjemny i łagodny . Pozdrawiam :)
@darek215 жыл бұрын
Witam .Duży błąd czopuch to jest to co ma Pan z tyły kotła i tam powinna być mierzona temperatura spalin przed i po czyszczeniu. To co jest pokazane to wylot gorącej wody i nawet jak brudny kocioł to będzie taka temperatura jaka ustawiony na sterowniku. Różnica jedynie w prędkości podgrzania przy brudnym i czystym.
@kryspin85715 жыл бұрын
U mnie w przegrodzie kominowej nie ma sadzy, jest tylko trochę popiołu 😀
@Booyashaka216 жыл бұрын
Osobiście czyszczę piec z sadzy raz w tygodniu i różnica w nagrzewaniu się pieca jest znacząca, nawet 2-3 razy szybciej nagrzeje się kiedy jest czysty.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Jeśli wymaga czyszczenia raz w tygodniu i jest taka kolosalna różnica - to coś za dużo sadzy - trzeba zweryfikować ustawienia spalania.
@maciejhaadyn32944 жыл бұрын
Witam serdecznie , co ma Pan na myśli mówiąc i pokazując temperaturę na czopuchu około 53 °C? Czy to jest temperatura wewnątrz czopucha?
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
Czujnik jest wsadzony pomiędzy blachy czopucha
@dariuszdeptua54154 жыл бұрын
Proponuję zatem zrobienie drugiego filmu. Ważymy paliwo (ekogroszek). Zasypujemy zasobnik. Mierzymy ile paliwa zużył brudny kocioł np. w ciągu jednego tygodnia. Następnie pozostawiamy kocioł brudny (dwa a może nawet trzy tygodnie). Palimy w kotle przez tydzień. Następnie sprawdzamy ile (wcześniej ważonego) paliwa (ekogroszku),, wziął" kocioł. Takie doświadczenie da bardziej wymierne wyniki. PS. No to czekamy na nowy film
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
A jak pan zamierza zważyć ile w ciągu tygodnia spalił kocioł?
@dariuszdeptua54154 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy Na wadze? Widziałem na innym filmie, że nie będzie problemu.
@jacekgajdzik11974 жыл бұрын
świetna uwaga ja czyszczę raz na tydzień tylko łańcuchem do żywej blachy polecam wymiennik się nie uszkodzi bo ma 6mm grubości a łańcuch 2mm zajmuje to 5 minut ale trzeba mieć okulary ochronne
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
Jakim łańcuchem???
@jacekgajdzik11974 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy pręt 8mm długość 50-60 cm na jednym końcu wiertarka na drugim końcu przykręcone po cztery oczka z łańcucha 2mm przykręcone do pręta za pomocą zacisków do linki stalowej łańcuchy umieszczone 2 co 90 stopni aby zniwelować bicie konieczne okulary ochronne czyszczę inaczej jak napisałem łańcuch raz na miesiąc natomiast wygarniam prawie codziennie nawet 1 mm sadzy nie jest wskazany w podobny sposób zrobiłem lancę kominową 10m z tym że nie na pręcie sztywnym a na spirali do kanalizacji z osłoną z węża gumowego na końcach ułożyskowaną po trzy łożyska zespawane punktowo migomatem
@nianiucha213 жыл бұрын
Temperatura na kotle powina byc 55 a 60 stopni wtedy takiego syfu niebedzie
@TelewizjaTychy3 жыл бұрын
@@nianiucha21 sądzą nie zapala się w temp. 60 st.C
@piotrlesinski26994 жыл бұрын
Podpisuję się obiema rękoma pod Pana opinią. Sam czyszczę piec co tydzień. Trening czyni mistrza więc dużo czasu mi to nie zajmuje. Efekt jest taki, że w nowym domu parterowym 120 metrów z podłogówką spalam w sezonie zimowym wraz z podgrzewaniem wody od 2 - 2,7 tony ekogroszku. Wydaje mi się że to niewiele. Żona śmieje się ze mnie, że znajomi czyszczą piec co 2 miesiące a ja bawię się co tydzień ale ja wiem swoje. Efekty obserwacji są identyczne jak w filmiku. Mam jeszcze pytanie do Pana - czy miał Pan do czynienia z ekogroszkiem z Taurona Jaret Plus. Czy warto go kupić?
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
Nie miałem tego ekogroszku, ale coś tam ktoś ze chyba niezbyt... Ale ja nie testowałem. Nie przysłali. Boją się?
@tombouu9 ай бұрын
Ja czyszczę codziennie, zajmuje to jakieś 3 do 4 minut, tak szybko właśnie dlatego że się to robi codziennie więc tylko niewielką ilość popiołu się wymiata
@darnio83554 жыл бұрын
Osobiście używam KGM i spalanie jest niskie przy ekogroszku 29 wiec jestem bardzo zadowolony
@tadeusz60614 жыл бұрын
KGM brałem i przywozili mi mokry węgiel więc nie polecam.
@duchduch19035 жыл бұрын
Widze,że nie ma Pan zawirowczy spalin, które podobno również obniżają koszty spalania.Czy mógłby Pan się wypowiedzieć na ich temat.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Miałem, ale nie chcialo mi się ich czyścić...
@banita94483 жыл бұрын
Na ile starczał pełen pojemnik groszku przed czyszczeniem?
@andreasvelnelas5 жыл бұрын
Tenat kotłów CO przerabiam od kilkunastu/z .... 40 lat. Wszystko co przedstawiłeś jedt ok.
@tadeusz60614 жыл бұрын
Temperatura czopucha to jedno, a co z temperaturą spalin ? Ja czyszczę regularnie piec, mam założony czujnik spalin, temperatura spalin w czopuchu ma 50 - 60 stopni, opał mam suchy a i tak końcówka komina jest mokra w środku, co z tym zrobić ?
@tombouu9 ай бұрын
To już zapewne wina deszczu z zewnątrz
@oRAMZESo6 жыл бұрын
Polecono mi ostatnio środek o nazwie "Sadpal", stosuję go od jakiegoś czasu, efekty są jakieś. Nie mówię tu o jakiś niesamowitych różnicach ale wydaje mi się że sadzy nie osadza się tyle co wcześniej. Nie myślę tu oczywiście o tym żeby stosować go zamiast czyszczenia kanałów, tylko w połączeniu. Czy mógłbym mieć prośbę żeby Pan przetestował ten środek u siebie? Nie ukrywam że chciałbym po prostu skorzystać z wiedzy kogoś kto zna się na paleniu w piecu.
@jasy1136 жыл бұрын
Istnieją pewne zagrożenia związane z nieumiejętnym stosowaniem Sadpalu. Przede wszystkim należy sypać go zawsze na żar. W kotle podajnikowym nie można sypać Sadpalu do podajnika, bo to przyspieszy korozję blach. Polecam poczytać czysteogrzewanie.pl/opal/cudowne-dodatki-do-wegla/
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Proszę nie używać tego preparatu ani innych tego typu. Są niezwykle toksyczne. Oto co znalazłem w sieci - badania prof. Grochowalskiego: "Kilka lat temu na naszym rynku pojawił się preparat SADPAL, który służył do zapobiegania osadzaniu się sadzy w kominach. Kiedy przebadaliśmy go w naszych laboratoriach, robił to mój doktorant, to okazało się, że w czasie spalania tego preparatu wytwarzają się ogromne ilości dioksyn. Dioksyny są niezwykle szkodliwe dla ludzi. Przypomnijmy sobie historię Wiktora Juszczenki i to, co stało się z nim, kiedy podano mu je w dużych stężeniach. W spalinach, o których mówimy, nie ma ich wprawdzie aż tak dużo. Nie spowodują, że natychmiast źle się poczujemy. Nie zatrujemy się nimi jak czadem lub cyjankiem. Ale za to będą powoli, ale bardzo skutecznie uszkadzać nasze organy wewnętrzne. Kiedy człowiek jest narażony na zwiększone stężenia dioksyn przez dłuższy czas, to kłopoty są niemal pewne. Napisano na ten temat tysiące artykułów naukowych, to nie jest nowość. Przedstawiałem kiedyś wyniki z badań nad spalaniem SADPAL-u na dużym forum międzynarodowym. Tam łapano się za głowę, że takie środki są jeszcze w sprzedaży i można je stosować w jakimkolwiek kraju. W większości z nich dawno wycofano się bowiem ze sprzedaży środków opartych na solach miedzi."
@krystiangorski62234 жыл бұрын
Ja palę ekogroszkiem z kgm i w porównaniu do innych spalanie dobowe spadło
@Xindak5 жыл бұрын
Dzień dobry! Panie Mariuszu, może zechciałby Pan podzielić się swoją wiedzą n/t spalania ekogroszku w kotle z podajnikiem? Mam dwa pytania, mianowicie: W mojej instalacji (kocioł 25kW przy 230m +- powierzchni grzewczej plus CWU nie na osobnej pompie), wkład kominowy jak i czopuch mam zrobiony wkładem o średnicy Fi 180. Pytanie: czy to nie za duża średnica? Mam wrazenie jakbym całkiem sporo ciepłoty tracił wypuszczając energię w eter. Pytanie nr 2, juz chyba legendarne: Przy sterowniku dwu-stanowym, co jest ekonomiczniejsze: Spalanie węgla w trybie pracy, czy przebywanie pieca w stanie podtrzymania i takie wyregulowanie sterownika, aby w tym stanie przebywał jak najdłużej? Z mojej obserwacji wynika że ta druga metoda jest ekonomiczniejsza... Pozdrawiam!
@Rafa-qx5ry5 жыл бұрын
ja się pytam jak można doprowadzić kocioł do takiego stanu :) chyba że nie był czyszczony specjalnie do testów. Obecnie palę sibugolem i nie wiem czym to jest spowodowane, ale kocioł nigdy nie wyglądał lepiej. Wieloletni nagar którego nie dało się niczym zeskrobać po prostu zaczął się odrywać. Przy pomocy "specjalistycznego narzędzia" (haczki) oczyściłem piec do gołej blachy.
@marekpsuja70815 жыл бұрын
Podaje pan temp nie na czopuchu a na zasilaniu
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
na czopuchu, pomiędzy blachami rury i klapki wziernika. Jest wiadome, że pokazuje niższą temperaturę - bo temp. blachy. Ale pokazuje tendencję zmian temperatury.
@paweiskrzycki34574 жыл бұрын
Witam takie odcinki powinny być odtwarzane w mediach. Skoro tak bardzo wszystko idzie w stronę ekologii, a niestety nie wszystkich jest stać na gaz to takie sposoby powiedzmy doraźne znacznie wpływają na nasze środowisko. Fajny kanał polecam wszystkim, sam pewne porady stosuje i działają.
@tombouu9 ай бұрын
Dokładnie tak jest, czystość kotła to jest maksymalne minimalizowanie zużycia paliwa
@dvBez6 жыл бұрын
Witaj z jakiej firmy masz piec jak długo go używasz ile kosztował i czy jesteś zadowolony z niego
@Zigi-pu2fl4 жыл бұрын
Ja przy używaniu kgm 29 mam naprawdę niskie spalanie
@MartiVW6 жыл бұрын
witam .Co ile czyszcisz piec bo widze ze duzo marasu w srodku.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
jest to wyjaśnione na filmie co i dlaczego
@konrad9245 жыл бұрын
Bardzo dobry test mam pytanie jak Pan uważa jaki wpływ na wielkość spalania ma zbyt mocny lub normalny ciąg kominowy prosiłbym o poradę posiadam piec na ekogroszek z rusztem wodnym i bardzo szybko zachodzi mi piec sądzą nie wiem czy za bardzo zamykam ciąg na czopuchu ale mam wrazenie że szybciej dochodzi prosił bym o odpowiedź a jeżeli to możliwie i nowy film z tym wlaśnie testem. Subskrybuje kanał i lubię oglądać Pana kanał Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Pozdrawiam
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Ciąg na kominie nie jest tak ważny jak przy tradycyjnym kotle, bo i tak wszystko zależy od nadmuchu dmuchawy. Jeśli jest dużo sadzy to prawdopodobnie jest za dużo węgla a za mało powietrza; będzie też widoczny koks w popiele. Proszę zmniejszyć nieco podawanie paliwa o np. 10-15%
@konrad9245 жыл бұрын
TelewizjaTychy Dziękuję bardzo za odpowiedź, zmienię nastawy i kolejny raz pozdrawiam Mądrego Człowieka Dzięki
@remontdomuzcegy50815 жыл бұрын
Witam. Jestem użytkownikiem Kotła dopiero pierwszy sezon i nie miałem w ogóle styczności z jakimkolwiek kotłem wcześniej. W domu w którym został zamontowany kocił to stary dom który remontuję od podstaw, a data budowy domu to 1956r. cegła. Mój kocioł to Stalmark Ekopionier 25kW dom będzie miał jak dobrze wyliczyłem około 200m2 które trzeba ogrzać, nie liczę do tego piwnicy która jest pod całym budynkiem. Nie wiem czy piec jest przewymniarowany, ponieważ usłyszałem też takie tezy. Jednak dom ma dwa pokoje o dosyć dużej kubaturze(poddasze wysokie) gdzie będzie potrzeba to ogrzać, oraz te piwnice w których piec również oddaje dużo energii. Dom na chwilę obecną jest nie ocieplony z zewnątrz jak i również dach jest jeszcze nie ocieplony. Te Dwa podaszowe pokoje ww. około 80m2 są nie ogrzewane odseparowane tylko wełną 15cm, czuć jak wychodzi zimno z tych pomieszczeń. Przy obecnych temperaturach na zewnątrz, czyli spokojna zima spalam worek na dobę czyli jakieś 25KG (skarbek bobrek 28-29MkJ około 1000zł tona) temperatura w środku to około 20 stopni. W pełni świadomy byłem wybierając taki typ ogrzewania, wiedząc że nie jest to tak jak przy piecu gazowym o którego nie trzeba się martwić. Pewnie gdybym budował nowy dom to wybrał bym gaz, albo pompę ciepła. Moi rodzice mają ogrzewanie gazowe i wiem jak wgląda zima w takim stylu, czyli w miarę ciepło i w miarę oby rachunek nie doprowadził do zawału(na szczęcie mają kominek ogrzewający cały dom). Jak bym założył teraz gazówkę w tym domu to pewnie by mi Putina przez palnik z Ruskich wciągnęło. Odłożyłem "Wygodę" na rzecz kotła na ekogroszek i jak na razie jest chyba OK. Przy tak krótkim doświadczeniu z Kotłem wiem jednak, że trzeba trochę przysiąść aby się nauczyć w "tym" palić, oraz 2 tygodnie to jest maksymalny czas czyszczenia. Godzinka roboty, a piec działa pięknie. Ja się wyposażyłem jeszcze w odkurzacz co ułatwia mi pracę. Mam nadzieję, że po wprowadzeniu się i dobrym ociepleniu będzie jeszcze lepiej. Widziałem komentarze, że "odkrycie" ale niestety są osoby które myślą o takim kotle, że tylko trzeb zasobnik napełniać hahaha. eh temat rzeka. Pozdrawiam
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Pompa ciepła nie nadaje się wszędzie; bywa tak że jest 15 stopni w domu i nic nie można zrobić. Produkuje wodę o niskiej temperaturze - wskazane jest podłogowe ogrzewanie wtedy. Pobór prądu też bardzo znaczny. Koszt rzędu 25 - 30 tys. zł. Nie doradzam... Natomiast cóż to za odkurzać jest i za ile kupiony?
@remontdomuzcegy50815 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy Pompa tak jak pisałem tylko nowy dom parter pełna podłogówka. Co do kosztu u mnie przy ekogroszku też wyszło sporo, ja za całą hydraulikę w tym remontowanym domu zapłaciłem 27tys(29 z szlamowaniem komina) natomiast jest to cała cena za Wodę-Kanalizację(łazienka, Kuchnia) i CO + CWU. Sama kotłownia(CO+CWU) z rabatami od hydraulika(ma dobre rabaty) kosztowała mnie 16tys. Dlatego nie biorę pod uwagę kosztów, ponieważ u mnie też nie były małe, Natomiast w tym domu Pompa Ciepła by nie dała rady(tak mi się wydaje ponieważ nie mogę tego niczym potwierdzić) a ogrzewanie gazowe by mnie Zjadło na śniadanie jak bym odebrał rachunek za gaz. Dlatego wybrałem taki system ogrzewania, co nie zmienia faktu, że gdybym miał więcej kasy na życie to wybrał bym gaz. Co do odkurzacza to jest to karcher wd3, kupiłem go do remontu domu jednak wyśmienicie sprawdza się do czyszczenia kotła i pięknie czyści sadzę z drzwiczek których Pan nie wyczyścił(mam nadzieje że mam pan dystans do żartów), ale i tak nie mają wpływu na kocił jednak przy otwieraniu doprowadza to człowieka do szewskiej pasji jak to opada :P . Jest jednak Jedna kwestia przy takim czyszczeniu! jedno czyszczenie jeden worek, sadza jest lekka, ale nadmiar w worku powoduje to że filtr dostaje w du.. pupe. Natomiast 10 worków kupuję za 30zł. Na sezon powinno wystarczyć(mówię powinno ponieważ to mój pierwszy). Moje czyszczenie również zaczyna się od tego "profesjonalnego" urządzenia do czyszczenia, którym wszystko zdrapuję do popielnika, a później wchodzi odkurzacz. W moim przypadku mam inny kocioł i mam czyszczenie od góry ze względu na wysokość piwnicy i mój kocioł jest niski ale szeroki. Z tyłu pieca mam również odbiór ciepła i to właśnie czyszczę od góry z sadzy, a na dole mam rewizję i tam później wkładam odkurzacz i wszystko wyciągam. Różnice w temperaturach spalin po czyszczeniu a przed(dwa tygodnie) to jakieś 20 stopni, dlatego staram się tego trzymać aby piec był czysty. Ja jestem palaczem pierwszego sezonu i wiele nauki mam przed sobą. Jak by kiedykolwiek Pan chciał udzielić mi porad praktycznych to jestem bardzo otwarty na takie coś gdyż nie wiem czy Pan z Tychów, jeśli tak to ja z Pszczyny. Ja bardzo doceniam doświadczenie u kogoś z czym ma do czynienia od dłuższego czasu. Pozdrawiam bardzo serdecznie.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawe uwagi. Natomiast drzwiczek nie czyściłem celowo: bo gazy ogrzewają drzwiczki za którymi nie ma płaszcza wodnego. No chyba że ktoś pragnie ogrzewać piwnicę, też można, ale i tak drzwiczki są dość ciepłe...
@AtakNAciebie5 жыл бұрын
Najlepsze i najmniej pracochłonne jest czyszczenie kotłów o dwóch rusztach. Ja tak po 3 dniach na ruszt tzw. awaryjny wrzucam trochę papieru i podpalam. Celowo uchylam popielnik aby zwiększyć cug. Proces trwa może 3min a sadza pięknie się wypala. Oczywiście mimo wszystko raz w tygodniu czyszczę piec .
@janpluta44426 жыл бұрын
Czy skontaktowałeś się z tymi osobami którzy proponują zdecydowanie lepszy i okologiczniejszy sposó spalanie węgla?( z łazisk)
@peterkowalski59535 жыл бұрын
Proszę cóś wiecej na temat
@robsro8134 жыл бұрын
pozdrawiam kotlarzy. ale obecnie mam dosc tego gnoju i kombinowania opału. w fazie testów podłaczylem dodatkowo kociol na gaz p/b z butli 11kg i testuje. napewno benda filmy
@dominikes73844 жыл бұрын
Z butli ? To się opłaci wg?
@robsro8134 жыл бұрын
@@dominikes7384 narazie jestem w fazie testu ale wstepnie moge powiedziec ze bawie sie tym grzaniem 4 dzien i jeszcze gazu w butli jest. fakt temperatura srednio byla 7-17'c na dworzu
@silesianfisz3 жыл бұрын
Jakby oczyścić drzwiczki to może jeszcze 0,5% oszczędzić 😀
@januszm71995 жыл бұрын
witam mamy podobny kocioł 12kw i pytanie jak ma pan ustawioną dmuchawe na podtrzymaniu u mnie jest 22 a podczas palenia 28 pozdrawiam
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Przecież wszystko zależy od tego jaki ma się węgiel, i jaką moc kotła chce się wyciągnąć z niego.
@tomekswietyposlaniec64294 жыл бұрын
Temp CWU zadaje na 37stopni bo po co wiecej ? Jak te stopnie sa idealne do kapieli ... piec nie oddaje nie potrzebnie Ciepla . Mam male dziecko wiec temp jest odpowiednia a nie zawysoka nie za niska ...
@silesianfisz3 жыл бұрын
Co jakiś czas proponuję podgrzać do 60 lub więcej. Wybije drobnoustroje które uwielbiają 37C
@mietekmietczynski15185 жыл бұрын
Czy ustawienia czasu podawania i pdzedmuchu a uniwersalne czy dojazdego rodzaju ekogroszku? Jeśli są różne to czym się kierować i jak zmieniać aby spalanie było ok?
@tomekpawowski26924 жыл бұрын
Nie jestem ekspertem ale widze ze nawet wegiel tego samego producenta kupowany w roznym czasie sie rozni I trzeba korygowac ustawienia generalnie niespalony wegiel nie ma spadac do popielnika a koncowki plomieni nie moga kopcic ja wlasnie ostatnio wsypalem groszek z nowego zakupu I zacza mi sie wysypywac. Skrucilem czas podawania o 2 sekundy
@robhur4 жыл бұрын
Niestety nie ma nic uniwersalnego, dużo zależy od węgla i tak jak tomek pisał wcześniej, ten sam węgiel tego samego "producenta" ma inne parametry i zawsze delikatnie trzeba skorygować nastawy.
@elmano43285 жыл бұрын
Co dwa tygodnie, to teraz czyszczę piec, palę peletem węglowym varmo, kaloryczność bardzo wysoka, ale popiołu, pyłu węglowego w kotłowni przeraźliwa ilość, jak paliłem ekogroszkiem, dobrym eko. co teraz jest szczęściem aby taki znaleźć, czyściłem co miesiąc. A co do testu, no, Ameryka nie została odkryta. Ale podziwiam że komuś się chce.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Dziwne; bo jak jest dużo popiołu to siłą rzeczy mniej częsci palnych i niższa kaloryczność. Nie wspomnę, że produkowany jest z flotu powęglowego i trocin... Sam jednak nie testowałem jeszcze tego paliwa więc nie wiem dokładnie...
@tadeusz60614 жыл бұрын
Może Pan zrobić test dla węgla Elmarex ( powyżej 28 kw ) ?
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
A kim Pan jest? Przedstawicielem firmy?
@tadeusz60614 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy nie, palę tym węglem w piecu miałowym, przy okazji jednego z Pana filmów powiedział Pan, że producent który jako pierwszy wypuści suchy opał zrobi fortunę, no ten opał jest suchy, jestem ciekaw jak wyszedłby Panu test.
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
@@tadeusz6061 Ze dwa trzy lata temu wszystko było mokre, a teraz wielu już ma suchy. To może część mojej zasługi. Tej firmy jeszcze nie spotkałem. Jak Panu zależy na tym teście - to niech napisze do tej firmy aby się skontaktowali i niech przyślą...
@tadeusz60614 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy ile Pan potrzebuje worków do testów ?
@alojzss92304 жыл бұрын
@@tadeusz6061 5,7ton🤣
@wiktor56075 жыл бұрын
Witam!regularnie czyszcze piec wewnątrz.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Tak powinni wszyscy; będzie mniej smogu i oszczędność paliwa.
@abstrahujacod51305 жыл бұрын
Witam 🙂 Czy temperatura spalin nie jest za niska? Nie wiem jak z groszkiem ale przy pellecie zalecają wyższa temp. spalin i większość sadzy wtedy się wypala to raz a dwa straszą gniciem komina. Jak to jest?...
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Przy drewnie/pellecie jest w ogóle mniej sadzy. Być może wyższa temperatura trochę pomoze; ale zarazem zwiększy spalanie...
@marekzegareck5 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy niekoniecznie wcale spalanie nie musi wzrosnac ... Tylko przy rozpaleniu w zimnym kotle czas jego nagrzania sie wydluzy
@chmielewskileszek50015 жыл бұрын
jak macie czopuch ustawiony max otwarty czy przymkniety? u mnie przy zamknietym (zostaje fabryczny otwór ) wychodzi ciut lepiej dochodzi 1min szybciej 1min dluzej zostaje w podtrz.i temp. spalin wyzsza 5st.
@oxygenium925 жыл бұрын
nie wolno zamykać czopucha pod żadnym pozorem! grozi to przedostawaniem się spalin do kotłowni.
@chmielewskileszek50015 жыл бұрын
nie da sie zamknac na max a ciag mam taki ze czapke zrywa przy otwartym kotle
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Pod jednym z filmów w sieci dot. reklamy kotłów 5 generacji znalazłem taki wpis (cytuję) : "Kotly 5 klasy? A co to wgl. jest? Ponad 90% sprawnosci? Chyba w laboratorium.. Jak ktos nie potrafi wysterowac procesu spalania to na nic mu kocial 5 klasy.. Ja Posiadam kociol na groszek 17kw i nigdy nie widzialem u siebie dymu z komina. spalam 17kg/24h przy mrozach i szczerze watpie czy piec z ekodesign spalilby mniej lub czysciej... Wgl do czystego palenia nie trzeba kotla z podajnikiem. Wystarczy dobrej jakosci kociol umiejetnie palony od gory. Oczywiscie znajda sie zawsze Janusze ktorzy opalaja piec czarna gumą... Ale to z nimi 3ba walczyc. A kotly 5 klasy to tylko wyzysk obywateli zeby kupic piec za 9.000zl i paliwo do niego za 1000zl/t " - Ciekawe, co nie?
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
No a ktoś inny skomentował tak: "Szkoda , że propaganda skupia się tylko na promowaniu kotłów 5kl. a nie wspominają ani słowem o tym czy paliwo no nich (czyli ten ekogroszek ) spełnia jakiekolwiek normy i czy ktoś to kontroluje , bo jak na razie dzieje się wolna amerykanka . I tak na prawdę problem leży w jakości paliwa a nie w urządzeniu , które je spala." - Też ciekawie...
@StigZina5 жыл бұрын
żadna nowość, wciskają nam kit zewsząd, ludzi powinni edukować JAK palić, a nie wciskać im kotły. Ludzie myśląc "ekogroszek" rozumieją, że to taki piec na węgiel, tylko działający jak piec gazowy - jest to nagminne !!! mało tego, często jest tak, że w lokalnych sklepach nie ma za wielkiego wyboru MOCY takiego kotła na ekogroszek, jest np. 13 kw i 18 kw, w ten sposób do małego czy średniego domu instalowane są kotły PRZEWYMIAROWANE i to znacząco !!! Ludzie "łyknęli" dofinansowania do tego stopnia, że nie zastanawiają się nad niczym, tylko CHCĄ dofinansowanie, efekty tego są różne, ale dochodzi do sytuacji, gdzie np. w domu nie było nigdy instalacji centralnego ogrzewania, domownicy zdecydowali się ją wykonać, bo piec za 7 tysięcy dostaną za darmo. Instalacja została wykonana, audyt był trochę później, audytor nakazał ocieplić poddasze - tzn. wylewkę na strychu należało zaizolować bo strych nie ocieplony, koszt 6 tysięcy z robocizną, do tego w kazdym pomieszczeniu były piece kaflowe oraz w dwóch kuchniach PIECE tzw. kuchnie, i o to rozpoczęła się największa wojna z seniorką w domu, bo Ona nie chciała dopuścić do rozbiórki tej kuchni. Efekt taki, że na siłę w cenie tego kotła 5 klasy za 7 tysięcy + zawór czterodrożny i inne kształtki oraz pompy spokojnie kupili by zwykły piec 15-17 kw, termobojler, wykonali instalacje i może na robocizne by starczyło, a tak to NIE NIE bo z gminy dają forse, a po fakcie piec niby darmowy ale ocieplenie strychu i drobne rzeczy trzeba było wziąć małe kredo ... I teraz ciekawa sprawa, będąc ostatnio na obradach rady gminnej, wchodzi prawdopodobnie przepis, że jeżeli będzie się brało dofinansowanie, a w domu dotychczasowym źródłem ciepła nie był piec węglowy tylko kominek, piec kaflowy czy tzw. kuchnia to nie trzeba ich burzyć, tylko należy trwale odłączyć od przewodu kominowego, ten fakt ma poświadczyć kominiarz, i w ciągu pięciu LAT nie będzie można tego ponownie podłączyć. hehehhehe Bez dofinansowania jeszcze są kotły z dodatkowym rusztem, przy dofinansowaniu nie ma już tego, więc choćby się miało w stodole jakieś drewno odłożone to lipa. Kolejna sprawa to taka, że porównywać kocioł pewnego producenta np. wyprodukowany wiosną 2018, a wyprodukowany np. wrzesień 2018 znacząco widać wizualnie chociażby różnicę w jakości wykonania tzn. popyt w ciągu roku TAK URÓSŁ, że kolokwialnie mówiąc liczy się sztuka która zeszłą z linii, bez dbałości o takie detale wykonania jak wcześniej.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Prawie że tak jest jak pan pisze. Ale większość ludzi po prostu zwyczajnie nie potrafi palić odgórnie w kotłach kopciuszkach. A nawet jeśli wiedzą to zwyczajnie im się nie chce, dokładają węgiel od góry jeśli jest jeszcze zar w piecu i tyle. Sprawność takiego kopciucha szacują na jakieś 45-50 procent. A sprawność kilkuletniego pieca retortowego oceniam na około 70 do 80%. - jest różnica? Jest różnica.
@piotrpawe10905 жыл бұрын
Film dobry, ale niy do kożdego pieca. Pisza pieca, żeby ktoś niy myśloł, że rozchodzi sie o kocioł, bo kocioł to jest kastrol co w nim moja staro warzi pranie. No to idzie o to, że jedyn piec trza pucować co tydziyń, a drugi co miesionc, a jeszcze inkszy roz na zima. Jak mosz na piecu durch wiyncyj niż 65 stopni i dobry wongel, to sadzy prawie nima. A jak kupisz wongel z gruby co piyrwyj z niego robili koks to mosz niy ino sadza, ale i tera. Jo mom piec z takom wajchom z boku co pociongo za fedry co łone som w poszczodku tych ruł, co bez nie leci kurz. Jak pokolybia tom wajchom, to te fedry drzom po tych rułach łod pośrodka i zdropujom sadza. Sadza spaduje do ekstra szuflodki, a niy do popieloka. To te pucowanie pieca może robić moja staro abo synowo. No ale tyn piec niy był toni.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Jo tyż mioł kiedyś taki piec z wajchom z boku. To był stary kopciuch i tam richtich było mniyj sadzy, ale tyż wonglo szło ze dwie tony wiyncyj.
@Kyzdzy5 жыл бұрын
Witam, mam piec na ekogroszek, i muszę codziennie ładować do podajnika, pożera mi praktycznie cały podajnik przez cały dzień :( może mi pan jakoś pomóc ? Już spaliłem 4 tony węgla ...
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
a jak wygląda popiół?
@Kyzdzy5 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy spieków nie ma, popiół prawidłowy czasami się znajdzie niedopalony węgiel, węgiel 25Mj/kg zawartość popiołu 4,5% temperatura ustawiona na piecu to 52 stopnie
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
jeśli jest dużo koksu to znaczy że za mało powietrza i się nie dopala. A piec trzeba wyczyścić od środka też. A dom jest izolowany styropianem?
@Kyzdzy5 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy Tak jest ocieplony, piec jest czyszczony, że tak powiem mechanicznie plus kompresorem przedmuchiwany, kanaliki powietrza czyste nie zatkane i powietrze podawana z zewnątrz też wydaje mi się na plus? zaraz zejdę do piwnicy i napiszę parametry podawania i procent powietrza
@Kyzdzy5 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy Tak jest ocieplony, piec jest czyszczony, że tak powiem mechanicznie plus kompresorem przedmuchiwany, kanaliki powietrza czyste nie zatkane i powietrze podawana z zewnątrz też wydaje mi się na plus? zaraz zejdę do piwnicy i napiszę parametry podawania i procent powietrza
@kamilswieboda66935 жыл бұрын
Proszę mi powiedzieć jaki ma pan czujnik wylotu spalin?
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Kupiłem na Allegro kilka czujników i porozstawiałem wszędzie... Dają orientacyjne wskazania, ale można też kupić taki do wędzarni i zrobić otworek w czopuchu wpuszczając w ciąg spalin - będzie dokładne wskazanie.
@kamilswieboda66935 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy czyli rozumiem że pan tylko tak jakby przykleił ten czujnik do czopucha i tyle? bo właśnie zastanawiam sie nad takim właśnie rozwiązaniem
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Jest zakleszczony między blachami czopucha u pokrywki wziernikowej. Pokazuje nieco niższą temperaturę, ale mam pogląd porównawczy.
@reni74945 жыл бұрын
@teodor xxx czujnik jest po to, aby można było zobaczyć jakiej temperatury spaliny przedostają się z pieca do komina - im wyższa temperatura tym więcej energii ucieka nam do komina i proporcjonalnie tym więcej tracimy więcej pieniędzy na opał. Im niższa temperatura, tym większą sprawność osiąga nasz piec, i węgiel jest bardziej dopalany, co przekłada się na oszczędności na opale. Myślę, że dobrze to pojmuję.
@grzegorzszeszua10975 жыл бұрын
Witam ,to prawda też czyszczę często niedopuszczam do brudu.Pozdrawiam
@danielzowada69824 жыл бұрын
Czy Pan zajmuje się również doborem odpowiedniego kotła? ew. montażem kotłów??
@TelewizjaTychy4 жыл бұрын
Nie, nie handluję, nie montuję... Wykonuję tylko w miarę obiektywne i rzetelne testy ekogroszków i paliw stałych.
@jazdabezcelu18645 жыл бұрын
Górnych drzwiczek Pan nie odskrobał
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
A po co mam drzwi ogrzewać?
@huberto445 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy a zeby w kotlowni bylo cieplej ))
@robhur4 жыл бұрын
@@TelewizjaTychy No bez przesady, jak się już czyści to porządnie wszystko, jaką też będzie Pan miał stratę cieplną. Nie popadajmy w skrajność.
@hdxgyfcg87434 жыл бұрын
Ja czyszcze raz w tyg w zime i raz na miesiac w okr.letnim. Na tydzień da rade.Ale niedopalonego groszku w popielniku.
@robertpyda97696 жыл бұрын
Mam piec z Pleszewa który ogrzewa warsztat 140 m i nie ma tyle osadu pracuje 20 minut 40 stoi używam eko groszku z Piekar popiołu z 165 kg jest około 10 kg
@saweks58125 жыл бұрын
Witam, czy mógłbyś podać ustawienia, walczę z takim kotłem od początku sezonu i nie mogę go ustawić
@robertpyda97695 жыл бұрын
@@saweks5812 dmuchawa 55% czas podawania 26sek czas między podawaniem 1.46min temperatura 50 stopni tel.696456540
@piotr145556 жыл бұрын
Witam , jakim aktualnie ekogroszkiem Pan pali?
@dariuszdeptua54154 жыл бұрын
Przepraszam za literówkę. Oczywiście mierzymy raz zużycie paliwa na wyczyszczonym kotle, a potem na brudnym. Da to bardziej wiarygodne (mierzalne) wyniki.
@krystianszymanski8615 жыл бұрын
jakie parametry na kom trzeba ustawić
@marekmarecki74165 жыл бұрын
Witam pana! Oszczędność węgla wynika z wysokiej temperatury na zewnątrz pomimo iż mamy zimową porę tą spalamy 24 % mniej! To taki żarcik z mojej strony! Pozdrawiam serdecznie!😜
@adek09095 жыл бұрын
Czopuch powinien być otwarty na całęgo? Cały czas mam tak i jakoś mnie to zastanawia :/
@oxygenium925 жыл бұрын
tak, nigdy nie wolno blokwać przepływu w czopuchu podczas użytkowania kotła.
@krzysztofbłaszczak33665 жыл бұрын
Powinien byc lekko przymkniety
@robhur4 жыл бұрын
Całkowicie otwarty
@MeonXT5 жыл бұрын
Witam, w innym Pana filmie widzialem, iz kociol jest podlaczony do zwyklego ceglanego komina, bez wkladu. Skoro na wyjsciu jest tak niska temperatura, nie boi sie Pan o komin? Podobno kondensat ktory bierze sie z wilgoci (nawet przy suchym ekogroszku) powoduje szybkie niszczenie komina. Ja w swoim kotle wyjąłem zawirowywacze, specjalnie nie czyszcze go za czesto aby wlasnie spaliny mialy swoja temp i nie zniszczyly komina. Dodam, ze przy bardzo dobrze ocieplonym domu spalam ok 2-3 worki ekogroszku 25kg na tydzien, temp w domu ok 22st, 150m2. Oczywiscie razem z cwu, ktore latem zabieralo mi jeden worek tygodniowo (codzienna kąpiel 2 osob).
@marekzegareck5 жыл бұрын
No wlasnie mnie tez to bardzo zdziwilo temperatura na czopuchu .... Czytalem ze 150.... 200 stopni to optymalna temperatura
@KrisKra735 жыл бұрын
Wszędzie tak piszą że niby min 150°C, ciekawe jak w rzeczywistości jest?
@cyberszwagier19855 жыл бұрын
@@KrisKra73 Rzeczywistość jest jest taka : żeby natępowało skraplanie się pary wodnej w przewodzie kominowym, spaliny muszą osiągnąć punkt rosy który wynosi 16 C. Czyli żeby nie następowało skraplanie spaliny na ostatnim metrze komina nie mogą mieć mniej niż 20 C .I to jest warunek który powinien być spełniony, bo każdy komin jest inny i inaczej trzyma temperaturę. Kolejną rzeczą jest wilgotność opału, kiedy będzie bardzo wilgotny kondensacja może wystąpić nawet w większej temperaturze spalin np 35C. U mnie temp spalin w czopuchu to około 75C przy nagrzewaniu się kotła ( powolnym nagrzewaniu) Komin 12m ostatnie 5 m nieizolowane. Brak skraplania się wody. Pozdrawiam
@KrisKra735 жыл бұрын
cyberszwagier1985 i to jest super informacja. W końcu ktoś rzeczowo napisał o co chodzi bo z reguły nastawienie jest takie żeby ludziom wciskać masę rzeczy nie potrzebnych 👍
@MeonXT5 жыл бұрын
Dzieki za zainteresowanie tematem, wg mnie jest bardzo wazny. U moich znajomych, ktorzy paili ekogroszkiem powychodzily wykwity na scianach, czyli jednak potrafia sie zrobic od tego. Po dyskusji z producentem kotlow, wnioskuje jednak ze spaliny ktore sa wypuszczane do komina (ceglanego) powinny miec ok 120-160st. W zaleznosci od wielu czynnikow jest to tzw kwasny punkt rosy. Od kiedy kolego palisz ekogroszkiem i masz nieocieplony komin ceglany? Ile spalasz, jak czesto podtrzymanie i czy uzywasz pid?
@19HarDMaN973 жыл бұрын
Czyste wymienniki to podstawa, inaczej ten osad tworzy izolacje
@dziadekmroz5 жыл бұрын
Mam pytanie, od razu zaznaczam nie znam się na piecach, kotłach węglowych jestem zwykłym użytkownikiem gazu ziemnego, ale co skłania ludzi w przypadku dostępu do sieci gazowej, że montują piece węglowe ? Proszę pomóżcie mi to zrozumieć.
@maciej81985 жыл бұрын
Ogrzewanie paliwem stałym jest dużo tańsze. Dla przykładu mi na cały sezon grzewczy idzie 2t groszku/pelletu (weglem już nie palę bo śmierdzi i ciężko trafić lepszej jakości) koszt około 2tys. zł na dom ponad 200m². Moi rodzice grzeją podobną powierzchnię przy użyciu gazu i za cały sezon zimowy płacą około 7tys. zł. Piece z podajnikiem są prawie bezobslugowe, a co roku zostaje mi w kieszeni kilka tys w sam raz na zimowe ferie ;)
@dziadekmroz5 жыл бұрын
@@maciej8198 :), nie wiem jak Pan to liczy i co robią Pana rodzice z tym gazem, ale ja mam 200 m2, 110 m2 grzane na moje 100% czyli 21,5 - 22,0 stopnie w dzień i 20,5 stopnia w nocy oraz 90 m2 grzane tak na 16-18 stopni, do tego gaz idzie na gotowanie i ciepłą wodę na 4 osoby. Dom wietrzony, ocieplony, okna w miarę dobre. Koszt zużycia gazu za cały 2018 rok nie przekroczył 3800 zł, samo paliwo gazowe to koszt 2310 zł plus te wszystkie dodatki : stałe, zmienne , abonamentowe. Niestety widać, że te opłaty stanowią 40% ceny. Skąd u Pana rodziców 7 tyś za sezon zimowy ? Gdzie reszta roku ( gotowanie, kąpanie ) chyba że na prąd, ale to też kosztuje i to dużo. Jeżeli mówi Pan, że piec z podajnikiem jest prawie bezobsługowy, to najwyraźniej "prawie" robi wielką różnicę bo co powiedzieć o piecu gazowym w tym przypadku. Dla porównania polecam film piwowara Tomasza Kopyry o kosztach palenia groszkiem i gazem : kzbin.info/www/bejne/Z6ibgKeNaJulo5Y . Dodatkowo poczytałem komentarze osób pod Pana filmami i jakoś entuzjazmu nie ma w tych postach, ale jak zaznaczyłem wcześniej, nie znam się i nie mądrzę się. Tylko czemu wszyscy sąsiedzi i rodzina przechodzą teraz na gaz. Wiem, wiem, że wódz ze wschodu może kurek zakręcić i cena gazu oszaleje, a węglowym można różne rzeczy palić co widzę po kominach ( Polak potrafi, tylko trzeba pieca pilnować ) Koszty serwisu okresowego i ewentualnych awarii pewnie są zbliżone. Zatem nadal nie rozumiem o co biega z tym wyborem gaz/węgiel. Dodam na końcu, że mój szwagier ma taki sam dom jak ja i warunki eksploatacyjne takie jak ja. On ma groszek , ja gaz. W sezonie grzewczym spala około 3 tony groszku ( od 15 października do 30 marca +/- ) a poza sezonem grzewczym ciepła woda z termy elektrycznej plus w kuchni gaz ziemny. Suma jego kosztów zdecydowanie przekracza moje koszta. :(. O robocie nie wspominam: pozamiataj, nasyp, wysyp, oczyść, osusz, a i tak kiedyś gnał z Zakopca do domu bo piec stanął przez jakiś kamień, ( nie wiem czy to był spiek czy w materiale) bo w domu było 10 stopni jak teściowa kwiatki przyszła podlać, a na dworze minus 20. Oczywiście awarii może ulec wszystko, ale kamień ?
@wojciechsypniewski63815 жыл бұрын
@@maciej8198 Dwie tony groszku w jakim okresie?Ogrzewanie plus ciepła woda w kranie?A w domu 18stopni.
@maciej81985 жыл бұрын
@@wojciechsypniewski6381 w domu 21-23°, zaczynam palić listopad-grudzień jak są pierwsze mrozy kończę średnio z końcem lutego jak mrozy się kończą. W okresach przejściowych jak temp. nie przekracza 0° przepale drzewem około metra rocznie. Wodę poza sezonem grzewczym grzeje drzewem lub dorywczo prądem jak z jakichś przyczyn mi się nie chce palić, albo nie ma mnie w domu kilka dni.
@dziadekmroz5 жыл бұрын
@@maciej8198 Właśnie cały szkopuł w tym, że użytkownicy piecy na groszek posiłkują się innymi źródłami ciepła i innymi metodami grzania wody.= oraz gotowania posiłków Potrafi Pan podać koszt na cały rok poniesiony w związku z ogrzewaniem, gotowaniem i myciem ? Ja potrafię : nie przekroczył w 2018 roku 3800 zł. Nie policzyłem tylko kosztów prądu jaki zużył sterownik pieca gazowego, ale taki sterownik jest w każdym piecu, plus podajnik w groszkowym więc załóżmy, że są to koszty takie same. Mój piec gazowy w moim domu zaczyna podgrzewać kaloryfery tak około 20-go października i grzeje do 30 marca ( +/- 7 dni ). No i proszę o info skąd u rodziców 7 tyś za sezon zimowy :( Hmmm.
@iksrabo5 жыл бұрын
Niedawno zmieniłem całą instalacje na nową razem z piecem, zostało mi trochę drewna i z tym mam pytanie : Czy można je spalić na ruszcie awaryjnym ?
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
Można, aczkolwiek drewno trudniej kontrolować w takim kotle; lepiej spalać w dzień gdy pompa CO jest na chodzie, aby nie doszło do przegrzania pieca.
@oxygenium925 жыл бұрын
potnij na małe kawałki i używaj jako rozpałki jak jest dobrze wysuszone
@Smuky13375 жыл бұрын
Witam serdecznie mam pyt jakie ma pan przerwy oraz podawanie paliwa w czasie pracy bo u mnie straszne spieki sie robia i nie mam sił juz z nim walczyc mam piec MetalFach Segplus 17
@mateuszsz37455 жыл бұрын
Jeżeli to nie wina węgla to zmniejszyć nadmuch, retorta jest szczelna? Nie ucieka nigdzie powietrze?
@Smuky13375 жыл бұрын
@@mateuszsz3745 retora jest szczelna a nadmuch mam na 25%
@kacjan5 жыл бұрын
@@Smuky1337 zmień eko. Generalnie różnie ludzie sobie z tym problemem radzą. Sypia wapno do eko, pellet, zwiększają częstotliwość podawania i zmniejszają wprost proporcjonalnie czas przerwy.
@mateuszsz37455 жыл бұрын
U mnie nadmuch dla przykładu fuzzy logic to min 3% a max 16% więc bardzo malutki.
@mateuszsz37455 жыл бұрын
Jaki masz czas podawania a jaki czas przerwy?
@Spawaczification5 жыл бұрын
Sprawa wydaje się prosta i oczywista (czyszczenie pieca),że nie przywiązujemy do tego należytej uwagi. Posłuchajmy więc mądrych rad udzielonych nam przez tego sympatycznego Pana i po prostu trochę opału zaoszczędzimy.
@TelewizjaTychy5 жыл бұрын
...i smogu też będzie mniej...
@kamilwziatek1505 жыл бұрын
Ja mam specjalne wajchy do czyszczenia bez jakiejkolwiek ingerencji,piec Ogniwo EKo Plus M 26kw
@margra686 жыл бұрын
Witam, co Pan robi ze ta sadza nie jest taka czarna?, jak w większości przypadków