Komentujcie a jak Wam się temat podoba to proszę o łapkę w górę i pamiętajcie o subskrypcji. Kolejne materiały wkrotce.
@MarekStryjkowski3 жыл бұрын
Czy Fronius współpracuje z SunRoofem? Drugie pytanie - skąd brać takie SZRy?
@maciej.borowiak3 жыл бұрын
@@MarekStryjkowski Sunroof jest normalna instalacja pv i współpracuje z każdym falownikiem. O jakie SZRy pytasz?
@MarekStryjkowski3 жыл бұрын
@@maciej.borowiak chodzi o układ, o którym wspominał Twój gość, odłączający naszą instalację od sieci zewnętrznej w przypadku braku zasilania z sieci zewnętrznej (od operatora) tak aby nasza instalacja nadal pracowała.
@maciej.borowiak3 жыл бұрын
@@MarekStryjkowski falowniki hybrydowe, np Fronius GEN
@pagapaolo1232 жыл бұрын
Ppp
@sueski4 жыл бұрын
Jak zwykle perfekcyjny pogłębiony wywiad , mądre pytania i multum wiedzy
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
Dziękuje. Miło zacząć dzień od takiego komentarza.
@micha5503 Жыл бұрын
Kiedy będzie film o agregatach prądotwórcze z fotowoltanika ?
@BrewaPl Жыл бұрын
dobry pomysł! Dopisujemy do listy tematów :)
@radiotv20114 жыл бұрын
Uważam że off grid w dużym miescie ,gdzie przerwa w dostawie energii roczne to kilka godzin ,nie ma kompletnie sensu😀,dlatego że koszt akumulatorów potrzebnych do podtrzymania urządzeń np do 2 kw jest bardzo duży ,a za główne urządzenia to uważam pompa co cwu,podtrzymanie pieca czy to kopciuch czy gazowy ,jakis tv,oświetlenie ładowarki tel .laptopów routery,do których zasilania w przypadku zaniku energii w gniazdku polecam ups czysty sinus ,plus akumulator max 12v100ah,ładowany i podtrzymywany energią strikte z sieci używając systemu on grid😀 Off grid jak najbardziej w miejscach ,gdzie nie ma mozliwosci przyłączenia do sieci ,ale jak to Pan z Froniusa powiedział "pojemnosc aku zalezy od pojemnosci portfela"😀pozdrawiam Was Panowie serdecznie😀
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
Nasze zdanie jest podobne. Natomiast Fronius Gen wydaje się ciekawą alternatywą, bez aku a pozwala działać panelom bez prądu w sieci. Pozdrawiam Ciebie!
@radiotv20114 жыл бұрын
@@maciej.borowiak Dzięki fajny i ciekawy temat😀👍
@egonn874 жыл бұрын
@@maciej.borowiak jaki koszt froniusa gen?? no i na ile prawdopodobne jest, że za rok będą już tylko dopłaty mój prąd do instalacji off grid a do on grid nie będzie....
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
@@egonn87 przykro mi, ale obie odpowiedzi będą nie wiem 😉 Cennika GENa jeszcze nie ma, szczegółów dopłat także. Jedno wiem, obie rzeczy będą na pewno 😁
@egonn874 жыл бұрын
Oooo, pan z Froniusa. Jak tam się sprzedają falowniki???
@marekfeszak95373 жыл бұрын
Są rozwiązania lepsze niż Fronius i taniej. Koszt magazynu energii jest dla każdego obecnie wysoki. Pomimo że to w miarę dobra firma to ich technicznie rozwiązania już nie zawsze. Wszystko da się zrobić jednak off-grid to bardziej złożony temat i zdecydowanie wymaga przewidywania w stosunku do potrzeb przy zaniku zasilania. Systemy mieszane - wiatr i pv daje dużo większe. Dobry fachowiec i można dużo zrobić w "rozsądnych" pieniądzach.
@maciej.borowiak3 жыл бұрын
a możesz doprecyzować a najlepiej wrzucić jakiś przykład z pokazaniem kosztów?
@pawees81283 жыл бұрын
czy w przypadku dluzszej awarii zasilania, gdy odlaczymy sie fizycznie od sieci (np. za pomoca przelacznika wyboru zasilania 3P stosowanego przy agregatach), to czy dzialajacy agregat 3-fazowy jest w stanie uruchomic falownik on-grid? czy taki agregat musi spelniac jakies konkretne wymagania zeby falownik potraktowal go jako siec i zaczal produkcje energii na potrzeby wylacznie autokonsumpcji?
@BrewaPl3 жыл бұрын
Falownik jest w stanie się uruchomić, ale musi być w miarę zbliżone obciążenie faz. W przypadku dużej rozbieżności falownik się nie uruchomi. Agregat prądotwórczy musi również generować czystą sinusoidę. Aby falownik bezpiecznie współpracował z agregatem należy zastosować dodatkowe zabezpieczenia, które zapobiegną uszkodzeniu się agregatu w przypadku większej produkcji z instalacji fotowoltaicznej niż możliwości produkcyjne energii z agregatu.
@pawees81283 жыл бұрын
@@BrewaPl no wlasnie chodzi mi o te "dodatkowe zabezpieczenia", ztcw, to istnieja przemyslowe i drogie rozwiazania typu fronius pv-genset, czy deif agc150-hybrid ale mowimy tu o awaryjnym zasilaniu budynku w przypadku dluzszej przerwy zasilania. wyglada wiec na to, ze chyba tylko przelacznik wyboru zasilania + odlaczenie pv na styczniku + 3-fazowy generator sinusa na potrzeby kotlow c.o/pomp obiegowych sa akceptowalnym cenowo rozwiazaniem.
@technik873 жыл бұрын
Zamiast UPS'a do istniejącej fotowoltaiki lepiej jest założyć inverter/charger MultiPlus-II od Victron Energy. Dostajemy w pakiecie UPS, optymalizacje auto konsumpcji, "ożywianie" PV w czasie braku sieci (sterowanie mocą PV, np. 1-fazowy Fronius), możliwość użycia dowolnego typu akumulatora. Można też założyć magazyn Tesla Powerwall 2 lub Enphase ale są to dość drogie rozwiązania.
@Pan_kabelek4 жыл бұрын
Pytanie:a co jesli w sieci nie bedzie napięcia falownik się załączy i produkcja przez PV będzie większa niż moje zapotrzebowanie. Np produkuje 4 kW w danej chwili a potrzebuje 1,5kW. Co sie dzieje z reszta energii? Nie będą montowane akumulatory.
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
Zwykły falownik się nie załączy, tak jak radio czy telewizor się nie załączą bez prądu w gniazdku.
@Pan_kabelek4 жыл бұрын
Tak. Wiem i rozumiem bo ma chrinic tych co pracują na sieci. Ale chodziło mi o omawiany falownik Fronius symo hybrid. Co jesli w sieci nie ma prądu a my przełączymy się na zasilanie awaryjne z PV i co z nadmiarem energii.
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
@@Pan_kabelek jak nie ma baterii, to instalacja nie działa. Wyłączy się.
@pawegorecki69604 жыл бұрын
@@maciej.borowiak no, to trochę inaczej niż przedstawia to pan z Froniusa 6:33 ? reasumując: z baterią czy bez baterii?
@andyk96854 жыл бұрын
No to jak widze wybranie MultiPlus-II 48/5000 było sensowniejsze ;-)
@no_more_free_nicks4 жыл бұрын
A co z bateriami? Czy muszę kupić jedną baterię o zadanej pojemności i tyle? Czy mogę np dokupić później np drugą jeśli się okaże że chcę mieć większą pojemność?
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
Można system rozbudowywać
@Micha-lp6gc3 жыл бұрын
Powinna być możliwość przełączania się falowników na offgreed w sposób łatwy i legalny. Technicznie jest to proste. Nie wiem dla dlaczego producenci nie budują takich falowników. Wszyscy eksperci śpiewają pieśń o awarii i człowieku na słupie żeby go nie poraziło.
@maciejborowiak46083 жыл бұрын
Tu chodzi o kwestię kosztów. Podniosłoby to cenę falowników a nie każdy chce mieć offgrid. Jeżeli teki Cię interesuje falownik to popatr na Fronius GEN 24+
@marekfeszak95373 жыл бұрын
@@maciejborowiak4608 Słaby ten falownik gen 24.
@maciej.borowiak3 жыл бұрын
@@marekfeszak9537 dlaczego tak uważasz?
@czedek894 жыл бұрын
Rozumiem, ze jedyne wyjście na wypadek wojny lub katastrofy naturalnej gdzie przerwy w dostawie prądu mogą sięgać kilku tygodni to falownik hybrydowych i porządna bateria.
@BrewaPl4 жыл бұрын
Taki zestaw pozwoli na wykorzystanie prądu przy awarii sieci
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
i dużo fotowoltaiki, gdyby to się wydarzylo w zimę ;)
@czedek894 жыл бұрын
Bateria 10kwh pozwolilaby na zrobienie prania podtrzymanie lodówki na kilka dni i oświetlenie. W przypadku długoterminowego braku prądu warto nawet jakiś czas poczekać na te słońce niż zostać bez prądu w ogóle tylko przy świeczce. Takie preppersowe pomysły.
@maciej.borowiak4 жыл бұрын
@@czedek89 jak "świat" jest bez prądu, to myslę, że o praniu mało kto mysli, raczej w takiej sytuacji ważny jest prąd do oświetlenia i komunikacji, ewentualnie do ogrzewania, ale to jest bardzo prądochłonne.
@czedek894 жыл бұрын
Maciej Borowiak w czasach kiedy jest kryzys spowodowany katastrofa lub wojna, higiena jest równie ważna jak jedzenie, kiedy wszystko jest ok nie myślimy o tym bo żarówka się swieci a w kranie płynie woda, ale kiedy nie ma prądu a jedyna woda która o ile w ogóle jakąś dysponujemy może być skażona jakąś bakteria bo pochodzi np z deszczówki to już wszystko zaczyna wyglądać inaczej, bo jak sobie wyobrazić opatrywanie ran czy odbieranie porodu w warunkach gdzie nie ma czystych bandaży szmat czy prześcieradeł, wystarczy poczytać o problemach ludzi podczas wojny np II światowej lub chociażby relacje Bośniaków z przed ponad 20 lat. Nowoczesna lodówka nie pobierze więcej jak 1kwh na dobę, pralka 1kwh na cykl a oświetlenie ledowe to już naprawdę nie wiele. 10kwh bateria bardzo mogłaby nam ułatwić życie bo co innego nie mieć prądu przez kilka dni a co innego nie mieć go przez kilka tygodni czy miesięcy, nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji wiec nie na wszystkie rzeczy zwracamy uwagę możemy tylko opierać się na relacjach ludzi którzy takie rzeczy przeżyli, bo nigdy tego nie mieliśmy co nie znaczy ze nigdy do tego nie dojdzie, oby nie doszło, rozmawiamy preppersko ;)
@a7dpl2 жыл бұрын
fronius to lipa do backupu. Sofar hyd/ GoodWe a nawet huawei+backupbox o niebo lepsze
@maciej.borowiak2 жыл бұрын
nie wiem czy lipa, wszystko zależy czego szukamy, czy akceptujemy 30 sek. na przełączenie, tak jak Fronius proponuje
@a7dpl2 жыл бұрын
@@maciej.borowiak wszystko sie wylaczy zanim na backup przejdzie. Fronius jest moim zdaniem przepłacony i przereklamowany, a miałem okazję ich sporo montować. Z plusów to wyjścia do sterowania no i chyba tyle