Pouczający odcinek. Dziękuję. Bardzo chętnie posłucham również o gniazdkach, oświetleniu i sterowaniu urządzeniami w domu.
@Daniel-fb1tw2 жыл бұрын
Bardzo wartościowy materiał. Jest jedno ale- dużo włączników beee bo nie można zapamiętać, ale kombinacje na dotykowym to już klienci w lot zapamiętują 🤣🤣🤣
@RemiTywonek3 жыл бұрын
jak zawsze, świetne porady 👍
@andrzej_dacko3 жыл бұрын
Ciekawe i praktyczne porady dla każdego, kto jest na etapie decydowania, jak rozwiązać sterowanie swoim domem opartym o rozwiązania zautomatyzowane. Jedna rzecz, którą sobie uświadomiłem po niewczasie, to wysokość umieszczenia elementów/włączników z wyświetlaczem. Tak jak napisałeś w odpowiedzi na pytanie jednego z komentujących, powinno to być ok. 150 cm. Sam o tym nie pomyślałem, a elektryk wraz z projektantem instalacji smart nie zwrócił na to uwagi. Strasznie mnie to teraz irytuje, ponieważ są za nisko (na wysokości zwykłych włączników), ale nie chcę przenosić puszek, bo tynk został już położony.
@ma18993 жыл бұрын
Pozdrowienia z dzisiejszych Targów :)
@bartoszciesielski49903 жыл бұрын
Hey co to za program do robienia planów? Płatny?
@toronkas3 жыл бұрын
Z tego co udało mi się znaleźć, to jest "SEE Electrical | CAD elektryczny | IGE+XAO" www.ige-xao.com/pl/sklep/see-electrical/
@bartoszciesielski49903 жыл бұрын
@@toronkas wielkie dzięki
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Dokładnie tak, to jest SEE Electrical. Możliwe że uda mi się nagrać coś więcej o tym programie
@sonyka893 жыл бұрын
Hi! What kind of software that you using? Thank you!
@jakubherok51792 жыл бұрын
Jaką wersje SEE masz jeśli można spytać?
@kubagumowski3 жыл бұрын
Jakie konkretnie modele paneli czy włączników wielofunkcyjnych byś polecił?
@DominikRoszkowski3 жыл бұрын
Hej, bardzo fajne przykłady. Czy mógłbyś opowiedzieć dokładniej o tym, jak projektujesz i produkujesz takie panele dotykowe?
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Myślę że o projektowaniu paneli dotykowych nagram osobny filmik :)
@robertmartynka42593 жыл бұрын
Witam w jakich okolicach pan działa i Życzę Wesołych i spokojnych Świąt.
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
W sumie można powiedzieć że działam w całej Polsce
@ProgramistaNaBudowie3 жыл бұрын
Grzegorzu, dziękuję za materiał. Załóżmy, że mam w salonie 10 obwodów i chciałbym nimi sterować z 3 miejsc. Czy wtedy daję jakiś przewód typu 5-żyłowy i on jest podłączony do jakiegoś sterownika w rozdzielni i za pomocą topologii gwiazdy sygnały są wysyłane do odpowiednich obwodów oświetleniowych lub sterujących żaluzjami i innymi?
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Do lamp prowadzisz tylko obwody zasilające. Do włączników przewody sygnałowe żeby wysterować modułami w rozdzielnicy :)
@ProgramistaNaBudowie3 жыл бұрын
@@GrzegorzLata Dzięki!
@piotrpietro88862 жыл бұрын
Świetnie przedstawione pomysły jak przemyśleć wykorzystanie łączników oświetlenia w sposób funkcjonalny i ergonomiczny. Dzięki wielkie. Bardzo pomocne. Jestem bardzo za filmami z projektowania. NIe wiem czy już było robione na tym kanale ale chyba nie znalazłem połączenia automatyki z systemem wideodomofonowym tj. jej integracji. Czy w swoich projektach zaleca Pan integrację z wideodomofonem ( jakimiś modelami IP z rynku jak Dahua, Hikvision, Fermax itp.), brak intergacji tj. odrębne systemy automatyki i wideodomofonu czy jakieś rozwiązanie dedykowe od producenta automatyki,o ile taką posiada? Pozdrawiam
@GrzegorzLata2 жыл бұрын
Jeszcze takiego filmiku nie było, ale już dopisałem do listy
@maciejjakubiak1773 жыл бұрын
jakie przewody należy użyć do takich włączników ? filmik mega przydatny. poprosimy o więcej :)
@toronkas3 жыл бұрын
Do takich włączników wystarczy skrętka
@derkaderka34593 жыл бұрын
Może Pan polecić jakiś tani prosty sterownik (24V) na kabel Ethernet aby zastosować Smart Home. Proponowano mi system DEIMIC ale to wydatek ok. 10k. Polski Sterbox jest niestety na napięcie 12V.
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
A dlaczego akurat na 24v?
@ukaszwrocawski89603 жыл бұрын
Rozumiem że taki włącznik wymaga skretki ale czy da się włączyć takim czymś światło - naciśnięcie przycisku przekaże sygnał do przekaźnika i uruchomi światło nie mając żadnej centrali ampio? Czy wrzucając tylko skretkę do włącznika jesteśmy zmuszeni używać tylko najprostszych włączników dzwonkowych? A takie z ledami szklane nam nie będą działać?
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
W Ampio nie ma centrali, wrzucasz takie moduły jakie potrzebujesz. Jeden moduł już będzie działać.
@ukaszsiwek5463 жыл бұрын
Po obejrzeniu materiału zamierzam zasklepić 3 niepotrzebne (już teraz) krowy na włącznik oświetleniowy. Materiał jak zawsze strzał w 10! Mam do Ciebie pytanie. Na jakiej wysokości optymalnie zrobić włącznik do smart paneli? U mnie było przewidziane 120cm. Czy Twoim zdaniem nie będzie za nisko ?
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Jeżeli będziesz montować jakiś panel dotykowy to polecam na wysokości 150cm
@rafaszajwaj36882 жыл бұрын
@@GrzegorzLata 150 dla paneli z wyświetlaczem? Jaką wysokość polecasz dla paneli M-DOT-4?
@GrzegorzLata2 жыл бұрын
@@rafaszajwaj3688 tak, ja montuje mniej więcej na takiej wysokości
@rafaszajwaj36882 жыл бұрын
@@GrzegorzLata Nie ma problemów dla dzieciaków przy takiej wysokości?
@tymofiimosiychuk17953 жыл бұрын
Jak prawidłowo podłączyć zasilacze do LEDow, jak podłączyć wyłącznik na strone AC230V czy DC12V ?
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
To zależy od zasilacza. Nie wszystkie zasilacze lubią pracę ON/OFF. Wyłączanie strony 230 jest o tyle lepsze, że zasilacze nie pobierają niepotrzebnej energii przy spoczynku.
@MarekBury3 жыл бұрын
A ja lubię jednak jak mam przełącznik np przy rolecie czy świetle w danym pomieszczeniu. Dla mnie jest mega ważne, żeby on tam był, bo jest to po prostu intuicyjne. Nic bardziej nie wkurza w "smar home" jak konieczność myślenia jak teraz światło włączyć w domu.. tu chyba z tego panelu ... a nie czekaj to tam. Oczywiście z poziomu automatyki tez chce sterować danym punktem, dlatego wypracowałem sobie swoje własne rozwiązanie. Wszędzie mam włączniki, normalnie, tak jak bym żadnego smarthome nie miał. Korytarz - włącznik, taras - włącznik itd. Ale w przypadku świateł stosuję żarówki na wifi. Uważam że to dużo lepsza opcja, niż montowanie ściemniaczy. Każdy włącznik to 1,2 lub 3 punktowy włącznik dotykowy oparty o chip ESP. Przeprogramowany tak, aby przytrzymanie przycisku powodowało przełączenie przekaźnika, a zwykłe dotknięcie jedynie publikuje komunikat na mqtt. W praktyce więc punkt świetlny ma zasilanie cały czas(w razie konieczności mogę przytrzymaniem to zasilanie odłączyć), natomiast w HA zbieram komunikat z MQTT i włączam/wyłączam te światełka które chce.
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Każdy ma swoje upodobania. Jak mówi popularne powiedzenie "O gustach się nie dyskutuje" ;)
@jacadybo77083 жыл бұрын
Jak dla mnie, troche nie potrzebnie na sile chcesz zrezygnowac ze zwyklej elektryki. W niektorych pomiesczeniach idealnie pasuje po prostu zwykly lokalny wlacznik. Nie ma przeciez nic zlego w tym zeby wprowadzic system hybrydowy. W pomieszczeniach uzytkowych, sterujesz wszystkie swiatla z panela dotykowego, ustawiasz sceny, kontrolujesz co chcesz, jest pieknie. Natomiast w jakims pom gospodarczym, gdzie jest jedno swiatlo, mysle ze idealnym rozwiazaniem jest zwykly wlacznik. Wchodzisz wlaczasz, wychdozisz wylaczasz - Intuicyjnie. Wiadomo ze potem nie mozesz sterowac tym pomieszczeniem z innej lokalizacji, ale chyba w wypadku pomieszczenia do ktorego wchodzisz raz dziennie, nic w tym zlego. A zreszta z polaczeniem w gwiazde, jak kiedys Ci sie zachce wrzucic to pomieszczenie na system, to nie ma problemu. Oczywiscie chodzi mi o obnizenie kosztow poprzez wymieszanie dwoch systemow. (automatyki i zwyklej elektryki). No i bedac szczerym, nie jestem jescze przekonany co do tych wlacznikow dodtykowych. Pierwsza moja mysl na ten temat jest taka, ze wyglada to super, bardzo innowacyjne. Chociaz z drugiej strony (nawet jak sie przyzwyczajisz), jak wracasz do domu na zmeczeniu, uderzasz reka w wlacznik, nawet nie patrzysz, nie myslsiz, tylko intuicjnie zapalasz swiatlo. W tym wypadku, czy nie musisz stanac spojrzec, idealnie dotknac na dana ikonke (moze czasami nie wychwyci?). Moze byc frustrujace. Wiem jak to dziala z ipadem, uzywam go do kontroli muzyki, swiatel itp. Czesto sie irytuje. Moze nagralbys jakis filmik z dokladnymi opcjami takiego monitorka? jak to wyglada w praktyce itp. Pozdrawiam, dobrze sei oglada!
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Ja proponuję wszędzie oświetlenie podpięte pod automatykę z tego powodu, że mogę zrobić funkcję wyłącz wszystko i mam pewność że nic nie zostało włączone. A koszt dołożenia kilku obwodów do automatyki znowu nie jest tak ogromny. A co do dokładnego klikania to nagram filmik jak można to rozwiązać w taki sam sposób jak na klasycznym włączniku. Czyli podchodzisz do panelu, dotykasz całą dłonią i włącza się konkretna scena.
@wojciechserowka49203 жыл бұрын
Oglądając materiał zastanawia mnie co najmniej jedna kwestia a mianowicie Grzesiu w jaki sposób rozwiązujesz problem automatycznego oświetlenia w ciągu dnia w takich miejscach jak korytarz ? Osobiście uważam, że bezsensu jest co wykrycie ruchu włączanie światła, po co włączać światło skoro widzę :D Osobiście uważam, że w takich miejscach zasadnym było by mierzenie poziomu oświetlenia i wówczas na podstawie wyniku podjęcie decyzji o ewentualnym zapaleniu, jednak u siebie pewnie zastosuje włącznik. Pozdro
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
Masz totalną raczę. Bezsensowne jest włączanie oświetlenia gdy jest jasno. Dlatego ja każde włączenie oświetlenia warunkuję od wschodu/zachodu słońca lub poziomu nasłonecznienia :D
@wojciechserowka49203 жыл бұрын
@@GrzegorzLata Czyli działasz na wzorcu matematycznym lub czujniku ? Kiedyś coś podobnego opartego na wzorcu zrobiłem na Arduino
@GrzegorzLata3 жыл бұрын
@@wojciechserowka4920 Na zegarze czasu rzeczywistego lub czujników jasności
@wojciechserowka49203 жыл бұрын
@@GrzegorzLata no też prawda :d
@andrzej71066 ай бұрын
Jeśli właściciel zapomniał, to znaczy że nie używał. Na szczęście system radiowy rozwiązał problem kilometrów kabli i setki włączników. Teraz wszystko można sterować głosowo nie podnosząc tyłka z kanapy
@wolf-bx4zm Жыл бұрын
Jeden panel dotykowy Ampio srednio 2000 zl x3 w domu i jzu jest koszt prawie polowy instalacji (taki mniejszy dom), nie zebym krytykowal ale Automatyka Domowa to droga sprawa dla kasiastych-
@GrzegorzLata Жыл бұрын
Jeżeli przytaczasz najdroższy panel to owszem, kosztuje 2000zł. W Ampio jak i wielu innych systemach masz pełnądowolność. Możesz zastosować zwykłe mechaniczne przyciski za 20zł i też będzie działać. Smart home może być drogi i tani. Wszystko zależy co chcemy.