Bardzo fajnie że firma LMSC (od marki Yokuchi) zareagowała na film. Znaczy że panowie (a i może panie) myślą i obserwują kanały akwarystyczne, a to bardzo dobrze o nich świadczy. Obojętnie co im tam teraz chodzi po głowie, ale na 100% przyniesie to pozytywne skutki, bo tematu nie odpuścili. Na czym oczywiście wszyscy skorzystamy. Podłoża Yokuchi są znane, Przemek Wilk zrobił na nich masę zbiorników, a widziałem chyba wszystkie filmy z jego udziałem. Z resztą mam nadzieję że będzie nadal nagrywał nowe w przyszłości bo świetnie opowiada .... jest jak Krystyna Czubówna w niedzielę w filmach przyrodniczych (nie wiem czy też tak macie, ale na drzemkę na kanapie są idealne), więc taki talent nie powinien się marnować tylko rozwijać. Fajnie się układa ta akwarystyka na YT bo aż chce się czekać na kolejne wasze nagrania w ramach kanału AquaTest. Z resztą przy okazji oszczędza to pieniądze i nerwy wielu ludziom, gdyż po prostu sprawdzacie wszystko co jest na rynku w wielu sprawach i na pewno wiele osób zanim zrobi zakupy powie SPRAWDZAM bo przecież ktoś to już w rękach miał i może coś powiedzieć. To nam (widzom) dużo daje i naprawdę Dziękuję i proszę o więcej.
@JantosAleksander7 күн бұрын
Dzięki za ten film. Wychodzi na to że Yokuchi będzie zmieniać podłoże przynajmniej czwarty raz i bardzo dobrze, bo ja z tego podłoża jestem bardziej zadowolony niż Maflora light, zwłaszcza że się nie rozpada.
@PawełOrłowski-w8e7 күн бұрын
Dziękuję za kolejny ciekawy film . Pozdrawiam i czekam na następne.
@sylwesterm99787 күн бұрын
Co do Yokuchi kilka zbiorników odpaliłem obecnie też kupiłem 😊 do nowego projektu. Co do Panów też poznałem ❤i cieszę się że Polskie firmy się tak rozwijają i to jest piękne 😊 jakoś tak premium się czuję 😅 ale Państwa kanał i badania 🔬 to powiem tak lepszego nie spotkalem robicie Panowie świetną robotę 😊❤ ps Panie dr Łukaszu zapowiadał Pan wymianę lampy kiedy pojawia się Hyperspoty 😊
@TadeoMuller5 күн бұрын
Bardzo ciekawe chłopaki!
@in4moon6 күн бұрын
19:34 Garra postanowiła oczyścić skalara 😂
@damianwlodarczyk97327 күн бұрын
Witam. Kierowniku a co sądzisz o przykrywaniu akwarium szybą lub plexi aby ograniczyć parowanie wody z akwarium ? Zwłaszcza w miejscach zabudowanych takich jak regał, szafka itp. Pozdrawiam i łapka w górę za waszą pracę 👍👌
@HyldenLord7 күн бұрын
Jest to sposób dawniej stosowany ale przy akwarium roślinnym pojawia się problem ograniczenia natężenia światła, bo lampę masz wówczas nad szybą, która zaparuje i pokryje się brudem.
@damianwlodarczyk97326 күн бұрын
@@HyldenLord dziękuję za odpowiedź. Miałem plan taki aby zrobić pokrywę z 3 mm plexi i przy podmianach wody ją czyścić. Nad akwarium 5 cm powyżej mam blat z płyty wiórowej Jeśli chodzi o rośliny to planuje cieniolubne ze względu na to że jestem świeży w temacie. Tem w akwarium będzie ok 23 stopnie Myślicie że to zły pomysł ? Martwię się o wilgoć w szafce
@lukaszk766 күн бұрын
@@damianwlodarczyk9732 Obawiam się, że tu czyszczenie raz na tydzień nie wystarczy. Poprostu na szybie przykrywowej będzie stale skraplać się woda i powodować jej "zamgławienie". To oczywiście nie jest tak, że światło przez to w ogóle nie przechodzi ale będą dodatkowe straty, Na upartego można próbować kompensować mocniejszym oświetleniem ale czy przy rosnących cenach energi elektrycznej to dobry pomysł to mam wątpliwości
@damianwlodarczyk97326 күн бұрын
@@lukaszk76 dzięki za odp . Szczerze to chyba nie mam wyjścia jeśli nie zrobię pokrywy to będę mieć wszędzie wilgoć. Masz napewno rację że lampa musi być mocniejsza wezmę to pod uwagę.
@mlodysensy9 күн бұрын
Dziękuję za odpowiedź w sprawie lamp, już kilka tub ledowych miałem i mam ale jak wszystko co jest tanie nie jest dobre. Myślę że za te wszystkie tuby które kupiłem to bym już miał kilka firmowych lamp więc moim zdaniem lepiej dołożyć i kupić lepsza lampę
@dominikminiof14767 күн бұрын
Mam to samo. Przerabiałem różne tuby i skoczyło się na skylight.
@tomekadamiec56187 күн бұрын
Kup 2 x Skylighta Entriq 150cm na mijankę :)
@joannafiglarz58487 күн бұрын
Ach ten Skylight ! Znalazłam swoją wymarzoną lampę 😊 do mojego wymarzonego akwarium. Będę musiała częściej prosić męża żeby wrzucił mi do "świnki"
@Duszy-Rap6 күн бұрын
Witam Doktora i Profesora 😁 Czy węgiel aktywowany przed ceramiką to naprawdę zbrodnia na bakteriach? Dużo wygodniej jest wrzucić na tydzień w prefiltr troche węgla niż otwierać kubeł żeby umieścić go jako ostatnie medium... Prawda Czy mit z tą kolejnością?
@weronikadabrowska5835 күн бұрын
@@Duszy-Rap Podłączam się do pytania 🫣 Pozdrawiam
@lukaszk76Күн бұрын
@@weronikadabrowska583 Będzie odpowiedź w jutrzejszym Q&A
@piotr07727 күн бұрын
Czarne tło i czarne podłoże. No to powiem tyle że na przykład Paletki potrafią zmienić kolor w zależności od podłoża. W związku z tym ich kolorystyka robi się ciemna co powoduje że te paletki robią się po prostu brzydkie, ponieważ tracą kolory (wybarwienie). No więc można powiedzieć że czarne tło i czarne podłoże TAK ale nie dla wszystkich ryb jak widać. Z resztą obserwując hodowle i duże akwaria (np. Lady Discus i Zenon na przykład (1000 litrów). Pozdrowienia dla Zenona przy okazji) to palety pływają nad jasnym piaskiem (albo na gołym szkle, ale to teraz nie mówimy o tym, więc temat gołego szkła jest na inną rozmowę). Ma to po prostu uzasadnienie. Myślę że znajdą się jeszcze inne ryby o podobnych właściwościach ... trzeba by zapytać jakiegoś specjalisty, np. Damiana Lewińskiego który ma w głowie encyklopiedje 1000 ryb akwariowych chyba, albo innych mądrych ludzi. Oczywiście nie umniejszam tu wiedzy prowadzących kanał bo nie o to chodzi. Tylko po prostu temat daje do myślenia więc ... wszystkie ręce na pokład. Niech każdy powie co wie. Chętnie posłucham różnych mądrych ludzi w tym czarnym temacie. (Czarny temat a tu Barbórka dzisiaj, co za zbieg okoliczności, trzeba pozdrowić górników bo oni mają fajną wodę w kranach i chyba nigdzie takiej nie ma w Polsce jak tam, przez co w latach 70-80tych prawie każdy górnik hodował ryby). W ramach rozwiązania dylematu zawsze można zrobić dno które wygląda jak Yin Yang. Ten znany rysunek daje do myślenia w kwestii aranżacji, myślę że ktoś już też na to wpadł i założył właśnie takie dno w akwarium :-) A praktycznie to bardzo często przecież na jasnym piaszczystym czy żwirowym dnie robimy ciemne wyspy z podłożem aktywnym dla roślin, więc nam te zróżnicowane kolorystycznie podłoża same wychodzą. Jak to wygląda? Dobrze - patrz zbiornik dr Łukasza 🙂 dzięki temu zapewne ma lepiej wybarwione neonki niż inni akwaryści, na co wszyscy oglądający zwracają uwagę. Kiedyś ktoś nawet je chyba liczył nawet. W każdym razie te neonki są tak popularne u niego jak sławny podkoszulek z benzyną. To są takie trwałe kamienie milowe KZbin i to przejdzie do historii akwarystyki chyba. I bardzo dobrze. Pozdrawiam serdecznie.
@maciejpodwysocki7 күн бұрын
Mam pytanie odnośnie kranówki na które być może nieco światła rzuci Pan Łukasz. Otóż zdarza się dosyć często, że po odkręceniu kranu (np. rano lub po południu po powrocie z pracy) przez kilka chwil wyczuwalna jest wyraźna woń (czy też po prostu smród) siarkowodoru. Sprawa dotyczy też innych mieszkań w bloku (stara część Nowej Huty w Krakowie). Na razie przeczytałem gdzieś że odpowiedzialne za to mogą być jakieś bakterie (np. Beggiatoa, Thioploca, Thiothrix) żyjące w rurach. Pytam w kontekście możliwości używania takiej wody do akwarium, oczywiście mieszanej z wodą RO, ponieważ akurat w sporej części Nowej Huty woda jest wyjątkowo twarda - ujęcie jest z Dłubni która płynie przez Jurę Krakowsko-Częstochowską, czyli 500% wapna w wapnie ;) Z góry dziękuję za ewentualna odpowiedź.
@piotr07727 күн бұрын
Ja mam ujęcie z Raby. Woda jest z akwarystycznego punktu widzenia spoko. TDS 300-320, pH 7,7-7,8, wapń 95, magnez 39, twardość dN 7,45. Z mniej fajnych rzeczy jedynie siarczany jakieś 15-18 mg/dm3 więc tu jakiś absorber do filtra. Tylko wiadomo, tylko część miasta ją ma. Do wody RO nie ma co porównywać, ale po przegotowaniu, odstaniu itd. to w zasadzie wystarczy zbić pH przy pomocy CO2 i gotowe. Dla zwykłych ryb to w zupełności wystarczy. Jak ktoś chce się bawić w RO to jasne, można. A przy gorszej wodzie to wiadomo że nawet trzeba. Ale tu Kraków i tu Kraków a takie różnice.
@ZenonOchrap7 күн бұрын
Przechodzac na wode RO, jakie robic podmiany z wody kranowej? Codziennie 10% czy inaczej ? Nie chcialbym wybic biologii. Teraz pytanie do czesci pana Lukasza, rozumiem ze dodajac wode o nizszym ph z wody ro na podlozu yokuchi bede mial wiecej krzemianu i glonow niz z kranowki?
@jedrzejwawrzyniak94126 күн бұрын
Witam! Mam pytanie odnośnie lamp pod pokrywę.... aktualnie mam 4 tuby ledowe aquaela dwa day & night i dwa plant. Łączna ilość lumenów to prawie 7000 przy 200 litrowym akwarium. Chciałbym powoli iść w stronę bardziej wymagających roślin czy jeden chichiros WRGB 100 dał by radę albo proponowany przez Mistrza Skylight? Tam jest lumenów mniejsze bo 4200.
@ZenonAqua8 күн бұрын
Idealnie kawka po obiedzie, siadam i "paczam"
@januszmamica16928 күн бұрын
A ja prawie obiadek jem 🙂
@Podwodneswiaty8 күн бұрын
Taki to ma dobrze 😎
@piotr07727 күн бұрын
Znowu się rozgadałem. No sorry panowie. Do następnego razu. Ale przynajmniej widać że widzowie czuwają.
@piotr07727 күн бұрын
Z tematów innych czy w ramach propozycji jeszcze na różne sprawy akwarystyczne, to jeszcze taki temat z dzisiaj u mnie, mianowicie. Zacząłem się zastanawiać nad kamieniami szlachetnymi (na bogato) czy powiedzmy pół szlachetnymi (już lepiej, bo taniej) w akwarium. No nie jestem geologiem, choć na giełdę z kamieniami (geologiczną) czasem lubię chodzić. W każdym razie coś w tym temacie można by nakręcić. Dla ułatwienia dodam że w zasadzie sprawa sprowadza się do tego które kamienie coś oddają a które nie oddają. No i które są w miarę bezpieczne a które są wręcz tragiczne. W internecie jest sporo informacji na temat kamieni których nie powinno się moczyć, więc zakładam że oddają. Natomiast jest mało informacji na temat kamieni które moczyć można. Nie mam tu na myśli lawy wulkanicznej, dragone stone czy innych, które można spotkać w sklepie bo o nich to wszyscy wiedzą, lub jak nie wiedzą to prędzej czy później sobie te wiedzę uzupełnią bo jest z czego. Nie zastanawiam się tutaj nad rzeczą oczywistą czyli "Panie jak to będzie wyglądać? Szopkę pan chce zrobić z tego akwarium?" Swoją drogą święta idą i szopki są tematem jak najbardziej na czasie. Tylko zastanawiam się bardziej , że jeśli już .... to co się nadaje. Z ładnych kamieni to nie nadaje się Malachit i nie nadaje się Fluoryt. A kamienie naprawdę ładne. Malachit oddaje miedź do zbiornika, a Fluoryt fluorki więc niestety. A teraz całkiem na poważnie to jakieś przykłady: 1. Jest taki kanał Mroczny & Kubek ... no i ten znany z YT akwarysta w swoich zbiornikach trzyma na przykład AGATY. I nawet sam o tym czasem mówi na swoich nagraniach. 2. Jest taki kamień. Nazywa się Szungit szlachetny. Pochodzi z Rosji. Służy do uzdatniania wody. Dzięki niemu wojska Carskie w bitwie pod Połtawą pokonały wojska Szwedzkie bo Rosjanie tym uzdatniali wodę. Pan doktor Łukasz mógłby coś na ten temat powiedzieć choć przewrotnie powiem że historykiem nie jest :-) ale właśnie o tym uzdatnianiu. Szungit ma 99% węgla na pokładzie. Tak teoretycznie to ja na Wikipedii widzę w nim też długą listę pierwiastków śladowych (1/3 z Mendelejewa tak na oko) .... pytanie czy to ma sens? Mamy przecież węgiel aktywny stosowany w filtrach akwarystycznych i może to jest lesze. No właśnie. Dobre pytanie. Poza tym ten szungit występuje jako kamień polecany ludziom do picia (znaczy nie sam kamień tylko woda spod ogórków ... rano, na kaca oczywiście - tak odbiegając od tematu lekko). Wiadomo o co chodzi. Jest dostępny w handlu do celów spożywczych. Czyli np. sanepid tego nie odrzucił, nie zakazał. 3. Kryształ górski się chyba nadaje. Ale też jest Ametyst i Cytryn. To też kryształ górski. 4. A zastanawiał się ktoś na przykład czy nasz Bursztyn się nadaje? A jak się nie nadaje to może nadaje się do akwarium morskiego? Osobną kwestią jest jego wyporność w wodzie bo wiadomo, że może pływać. Ale właśnie ... dobre pytanie. Nadaje się czy nie? W zasadzie taki znaleziony jest dosyć dobrze wypłukany że tak powiem. Czy on jeszcze coś oddaje do wody? Pojęcia nie mam. Teoretycznie to żywica, więc mógłby być szkodliwy. Korzeni z drzew iglastych się raczej w akwarium nie trzyma, choć powiem że raczej, bo są tacy co pokazują jak je obrobić żeby się dało. 5. Wiadomo ... woda RO, TDS do ręki i jedziemy z koksem. Tylko że to nie takie proste. Wodę z podłożem aktywnym to sobie możemy badać miesiąc i nam to wyjdzie. A tutaj jest kamień. Struktura twarda, całkiem inna, która w tej wodzie może 1000 lat jeszcze leżeć i nic jej nie ruszy. Może nic nie dać po miesiącu takie badanie bo różnica będzie zerowa. Badania wody - no wiemy ile to kosztuje, więc na dłuższą metę też bym wolał uniknąć tematu bo nam laboratorium zbankrutuje .... badając wam (i nam) wszystko za darmo w dobrej wierze i w ramach nauki. 6. Znacie jakiegoś geologa akwarystę? Przydał by się taki na 1 film chociaż. Nie wierzę że nie sprawdzał - sam, dla siebie, dla własnej ambicji i z czysto naukowego podejścia. Tu akwarium, tu kamienie - taki ktoś musi wiedzieć. Tylko znajdźcie takiego. Będzie świetny film z tego. Wiadomo też że jak chodzi o kamienie to są kamienie typowo naturalne w postaci np. przeciętej geody., czy takie gdzie widać tylko żyłę szlachetną a reszta to zwykły kamień. A są też kamienie po obróbce ... całkowicie wypolerowane. Tu kamień i tu kamień, wydaje się że te po obróbce są trwalsze i przez to bezpieczniejsze w zbiorniku bo nie posiadają na swojej powierzchni otwartych wtrąceń niewiadomego składu i często o mniejszej twardości. Oczywiście z punktu widzenia ryb też należy pomyśleć żeby się nam ryby na takich kamieniach nie rysowały, bo mogą się łatwo uszkodzić np. zbrojniki czy kiryski, więc unikajmy raczej kamieni ostrych jak brzytwa. No tak czy inaczej ... widziałbym jakiś film na taki temat. Możecie pomyśleć w jakiś słoneczny ładny dzień o tym żeby coś takiego nagrać. Wiadomo, do tematu trzeba by się trochę przygotować (może i geologa poszukać), ale wy zawsze przygotowani jesteście, tak żeby nam tu nic źle za bardzo nie wciskać 🙂 Pozdrawiam.
@kazimierzpieczynski7217 күн бұрын
Witam serdecznie i pozdrawiam 👍👀☕️🐳🐬🦈🐠
@kabe87077 күн бұрын
Dr Łukaszu jakich rozmiarów jest Twój zbiornik??
@lukaszk767 күн бұрын
150 x 50 x 50
@kabe87077 күн бұрын
Prośba o kilka zdań albo nawet odcinek o restarcie akwarium przy okazji restartu zbiornika Dr Łukasza. Nie ma pół filmu na YT jak mądrze przeprowadzić restart. Może i temat większości wydaje się banalny ale dla mnie nie do końca. Jak zrobić to krok po kroku by obsada przeżyła, a by zrobić to szybko. Mam w planie przesiadkę z 60tki na 144l. Chce przenieść, rośliny (epifity i crypto) hardscape, obsadę i filtr kubełkowy ultramax 1000. W aranżacji oczywiście dołożyć planuje parę rzeczy plus podłoże aktywne w jednym miejscu, którego obecnie nie mam. Reszta dna w piasku jak teraz. Szczerze nie wiem jak to po kolei zrobić i rozłożyć w czasie. Czy uda mi się to w 1 dzień czy muszę odpalić nowy zbiornik i przeprowadzić normalnie cykl? Co wtedy z pracującym u mnie kubłem, co z obsada? Co gdzie, kiedy jak? :) Prośba o pomoc w temacie bo chyba nikt na poważnie nie omówił tego tematu na YT. Dzięki i pozdrawiam.
@lukaszk767 күн бұрын
planuję całą serię na temat tego restartu.
@przemosuja53967 күн бұрын
👍Pozdrawiam 👍
@MIROGce6 күн бұрын
Super ale Tysiaka za lampę ?😮😮 Jestem początkującym po raz 2gi są jakies tańsze dla roślin mało wymagających roślin i razbor mieszkających tam? Polecicie coś? Dzięki
@d.m.m.57057 күн бұрын
Ooooo... a gdzie haiku?
@klata19817 күн бұрын
Ja mam lampę w akwa 200 cm i robiłem ja na zamówienie. Na powerledach.
@areks80256 күн бұрын
Którą lampa według Pana bedzie lepsza do 200l chihiros universal wrgb 100 59w czy, skylight entriq fxl 90
@piotrpapierniak66237 күн бұрын
Gdzie można kupić taki trzymak węża do akwarium??????????