Tady si někdo vzpomněl na heslo od svého dvacátého KZbin účtu 😂❤
@kjumelive89418 сағат бұрын
Dokonalost šéfe díky za tento typ videí.
@PlivaCZ8 сағат бұрын
Skvělé téma skvěle zpracované 👍🙂🙂
@sweg-thetrainthatneverarri97203 сағат бұрын
Super video, ještě bych dodal, že neutrony nejen že aktivují stěny reaktorové nádoby, a produkty se rozpadají, ale "nárazem" můžou i vyrazit atom z mřížky, a tyhle defekty způsobují křehnutí, bobtnání, a další chuťovky. Mám dojem, že někde testovali "hojení" těhle defektů zahříváním, což prodloužilo životnost nádoby, ale zdroj z hlavy nevím :D
@vasekazda2 сағат бұрын
Pár věcí k videu: Životnost reaktoru lze obnovit žíháním. K poškození reaktoru se nevyužívá materiálu ve "štítu", ale materiálu uvnitř reaktorové nádoby, který je speciálně určený právě pro tohle (svědečné vzorky). U toho štítu si zřejmě, nebo aspoň mě to tak vyznělo, trochu zamotal co se zkoumá. Jedna věc je životnost reaktoru, k čemuž slouží svědečný program a druhá věc je životnost betonu, což nejspíš popisuješ. Obecně je ale životnost elektrárny dána spíš ekonomičností oprav. Většina prvků lze opravit a ty které nejdou zpravidla nejsou limitující. Se stářím elektrárny ale nutně přibývá množství potřebných oprav a jejich nákladnost, takže o životnosti rozhoduje to, jestli se ještě vyplatí jí opravovat.
@daviddovrtel83239 сағат бұрын
🇨🇿❤️🇨🇿
@tomaskonopac9431Сағат бұрын
Pokud je mi známo tak nejdůležitějším prvkem je samotný reaktor. Tam dochází především k tepelnému a mechanickému namáhání a k vytváření strukturálních trhlin pláště. Tak že se původně myslelo že životnost bude okolo čtyřiceti let. V pozdějším období v USA vyvinuli metodu vyžíhání reaktorového pláště. Lidově řečeno jde o to že se za velmi přesných a hlídaných podmínek uvnitř reaktoru řízeně nechá dojít k tak vysoké teplotě že dojde k vyžíhání a zapečení tedy k znovu obnovení pláště tak že po kontrole rentgenem se může reaktoru udělit za předpokladu výměny a údržby dalších dílů licence k provozu na dalších 10 až 20 let. Takhle už v USA některé nejstarší reaktory obdrželi licenci na provoz nad 60 let tedy do 80 let. Jinak řečeno čistě teoreticky se dá předpokládat že reaktor může sloužit velmi, velmi dlouho to jest sto a více let. Milé děti. Takže pohádky zelených o ošklivém opuštěném reaktoru jsou jen novinové články pro zelené děti. Jo a perlička na závěr 60 let starý reaktor v USA co vedl k oné legendární havárii kdy se ukázala nebezpečnost jádra už zažádal o licenci pro opravu a spuštění. Stejně tak Fukušima jede ze čtyř bloků dva další se má spouštět do deseti let a ten nejhůře zasažený se dlouhodobě sanuje a do dvaceti let se předpokládá spuštění provozu. Tak že věci jsou trochu jinak, než nám video říká. Ve videu se totiž mluví o radiačních štítech, ale nezmiňuje nejdůležitější část a tou je reaktor samotný.
@domecejСағат бұрын
Doplním, například na Dukovanech není z pohledu životnosti elektrárna kritická komponenta tlaková nádoba reaktoru (ta by podle průzkumu měla vydržet minimálně dalších 60 let) ale jsou to parogenerátory, ve kterých dochází k zeslabení teplosměnných trubiček a jejich následnému zaslepení -> tím pádem by nebylo odváděno dostatečně teplo z I.O. a musel by se snížit výkon či dokonce úplně nadobro zastavit reaktor. A vypadá to, že výměna parogenerátorů není rentabilní.
@Tucnak9.812 сағат бұрын
6:10 "tok neurotronů..."😂 Se divím že vás tam nechali natáčet.
@PetrNekonečný29 минут бұрын
Martin už je ozářený.
@stanaslavek551Сағат бұрын
Doplnění informace u titulku. U jaderných elektráren ze 70 a 80 let se postupně díky dalším investicím do jejich technologie prodlužuje životnost až na 50-60 let. Zajímavá je jí technika žíhání reaktorové nádoby, kterou je částečně obnoven její stav. Moderní jaderné reaktory generace III+ mají navrhovanou životnost min. 60 let. S těmi rezervami, které jsou popisovány ve videu se dá předpokládat následné prodloužení až na 80 let.
@PetrNekonečný27 минут бұрын
Je to úplně stejné, jako u člověka s odchodem do důchodu.
@karlhowellbehr30425 сағат бұрын
Gde Dana Drábová?
@PetrNekonečný26 минут бұрын
Už se rozpadla díky těm neutronům.
@justice4all5265 сағат бұрын
Martin Rota, není bota.👍
@PetrNekonečný25 минут бұрын
Martin Rota, jedna bota.
@erikziak12492 сағат бұрын
Záleží od typu, nové kľudne aj 80 rokov. Musím si púšťať video?
@IljaMichalic7 сағат бұрын
Hrozne rýchlo rozprávate, dosť to unavuje, snažte sa prosím hovoriť pomalšie a občas robte aj nejaké pauzy, toto je ako kanonáda 🙂
@karlhowellbehr30425 сағат бұрын
Pomalu posloucháš. 😉
@MynecraftCZ3 сағат бұрын
já to poslouchal na dvojnásobnou rychlost :D
@Hardmik2 сағат бұрын
Snížit rychlost přehrávání.
@ondrejsperl504543 минут бұрын
Asi vlezu na nemecky videa a budu tam nemcum psat ze na muj styl mluvi moc rychle. Neni dne abych na netu potkal nejakyho tupyho slovaka, vy v tom Ficolandu teda jedete bomby…
@PetrNekonečný23 минут бұрын
Tak si pusť Fica, ten mluví pomalu jako šnek.
@knizkyznameinezname93853 минут бұрын
co do nejake ai narvat vsechny zkusenosti za cca 80 let pouzivani techto technologii, tam by to melo smysl ne?
@PetrNekonečný24 минут бұрын
AI neumí vymyslet novou věc nebo postup.
@knizkyznameinezname9389 минут бұрын
@@PetrNekonečný takze to cemu se rika umela inteligence neni zadna inteligence je to neco jineho definice inteligence jak ji dneska zname je schopnost organismu se prispusobovat konkretnim podminkam ke svemu prospechu coz podle mne zadna AI zalozena na gigadatech nedela porad je to nejaky kod primitivni programovaci jazyk osklivych organiků
@PetrNekonečný30 минут бұрын
Jádro je humus.
@bosvideo65826 сағат бұрын
A kdy budete konečně měřit s pravdozemci zakřivení zeme?aha
@deniskutas77012 сағат бұрын
Zem neni plocha prestaň 😊
@vladkoky2787 сағат бұрын
podla toho kto a ako ho postavi,ruske funguju z roku 1950 francuzske sa rozpadaju teraz pri stavbe praskaju steny nekvalitny material,,no,a mas to
@Kamenik1236 сағат бұрын
Kterážeto ruská atomová elektrárna z roku 1950 ještě dnes funguje? Jinak video nebylo o betonu ale o reaktoru. To je trochu rozdíl.
@vladkoky2783 сағат бұрын
@Kamenik123 jasne a ja som co napisal? francuzom sa rozpadaju rekatory len par rokov v prevadzke lebo su nekvalitne urobene,a beton nema s tym nic spolocne vsak,,ten reaktor sa vznasa vo vzduchoprazdne ze,?.Chernobyl Voronezske reaktory Bohunice stale funkcne ,50 rokov v Bohuniciach sa idu dalsie postavit,najkvalitnejsie robia pol storocia len rusi to by si mal vediet,a ziadne kecy okolo to nezmenia,
@Kamenik1232 сағат бұрын
@@vladkoky278Problémy s betonem nastali na samém počátku stavby JE Olkiluto, už jsou dávno vyřešené. Ale to není podstatné, pořád bylo to video o reaktoru. Ten než se vůbec osadí tak už je beton opraven. RBMK se nikde mimo SSSR nestavěli, ani na Slovensku. V Bohunicích běží bloky od roku 1985, to je 35 let od roku 1950. Francouzům běží nejstarší bloky ještě o pět let déle, a nespadli.
@domecejСағат бұрын
@@Kamenik123 Ono třeba beton by měl být právě ještě pevnější, protože dochází k jeho "stárnutí" a třeba na Dukovanech je "beton" "hermetické obálky" mnohem pevnější než se předpokládalo a jeho pevnost stále narůstá.