Mam taką małą refleksję do wspomnianych predyspozycji fizycznych, na które nie mamy wpływu i predyspozycji umysłowych. Nie do końca jest prawdą, że każdy może stać się ekspertem jeśli będzie ciężko pracować. Nasze predyspozycje umysłowe nie są co prawda tak jak fizyczne uzależnione stricte od genów, ale od wychowania i otoczenia w jakim dorastamy. Kiedyś sam myślałem o tym trochę zero-jedynkowo. Aczkolwiek o ile stoimy na tym samym torze wyścigowym, to każdy z nas startuje z innego miejsca i sam tor nie jest równy. Oczywiście paradoksalnie zdarza się, że osoby z biednych rodzin w rezultacie osiągają bardzo dużo, bo całe życie pcha ich do przodu głód i chęć wyjścia z otoczenia, w którym żyją. Jednak ciężko jest przeskoczyć fakt, że dzieci, których umysł rozwija się poprawnie, stają się inteligentne i mają lepsze narzędzie do dalszego samodzielnego rozwoju, podczas gdy te wychowane przez przysłowiową ulicę, już na starcie mają wysokie poprzeczki w swoim umyśle, które trudno pokonać. Co oczywiście nie zmienia faktu, że to faktycznie od nas samych zależy czy osiągniemy swoje cele, ale jednak nie jest tak, że nasze umysły są równe. Tak samo jak ktoś dziedziczy wzrost, tak i po części dziedziczy możliwości umysłowe.
@ius7790 Жыл бұрын
Jestem prawnikiem, nie przywiązuję wagi do gadżetów typu telefon czy samochód, ale spostrzegł, że ci prawnicy którzy jeżdżą lepszymi samochodami mają więcej klientów, nie są lepsi ode mnie, nawet gorsi bo ja mam więcej spraw wygranych, ludzie ich postrzegają za lepszych bo jeżdżą lepszymi samochodami... Nie w każdej dziedzinie te rady się sprawdzają.
@iirekm7 ай бұрын
Zależy gdzie mieszkasz, w małych miastach niestety wszystko o wszystkich wiedzą. Z kolei mieszkając w większych miastach sprawy takie jak prawnik, doradztwo podatkowe, informatyka, a ostatnio nawet porady lekarskie, można załatwiać przez telefon czy Zooma. Jeśli raz na jakiś czas trzeba się spotkać można korzystać z biura coworkingowego, jeśli trzeba dojechać tylko raz na jakiś czas samochód (nawet bardzo luksusowy) można wypożyczyć. Te narzędzia mądrze użyte pozwalają zaoszczędzić masę kasy które normalnie trzeba byłoby wydać na samochód czy biuro.
@czarnymozg78473 ай бұрын
Wiec zainwestuj w siebie (samochód) który wygląda na drogi a wcale nie jest.
@Erips01kk2 жыл бұрын
Dłuższa forma super. Można więcej wiedzy i swoich wniosków przekazać. Odcinek w formie podcastu Idealny do słuchania np. podczas jazdy samochodem. Bardzo ciekawy odcinek.
@flop3r898 Жыл бұрын
Osobiście przeczytałem dwie książki MJ Demarco. Mam 16 lat i naprawdę się cieszę że książki te trafiły w moje ręce w tym okresie w życiu. Zamierzam poświecić resztę życia idąc ścieżką przedsiębiorczości. Zamierzam przeczytać jescze wiele książek.
@afijalski Жыл бұрын
Gratuluje tych decyzji w tym wieku. Zacząłem dużo później...
@ellee-k9h Жыл бұрын
im szybciej przejdziesz od czytania do zarabiania tym lepiej, najwiecej nauczysz się działając ! ja stracilem b. dużo czasu na naukę i jestem na tym samym poziomie finansowym co kolega z podstawówki, który ledwo zdał maturę a teraz zatrudnia bezrobotnych magistrów w swoich hurtowniach + co roku zgarnia kilkadziesiąt tys. dofinansowania z budżetu państwa za tworzenie nowych miejsc pracy
@Kronos5079 Жыл бұрын
Skąd jesteś?
@iirekm7 ай бұрын
@@afijalski Wiele osób zaczęło później nie dlatego że się nie starało, ale dlatego że jest niewiele wartościowych materiałów. Ja rozwojem osobistym interesowałem się gdzieś od 18-go roku życia, niestety ciągle trafiałem na bezwartościowe bagno self-help w stylu "Bogaty ojciec, biedny ojciec", "Obudź w sobie olbrzyma" czy "Zjedz tę żabę", "The secret" (zresztą te "dzieła" wyśmiewa De Marco w jednym z rozdziałów). Na wartościowe materiały (De Marco czy kanały YT poświęcone finansom czy biznesowi) ja trafiłem tak naprawdę dopiero w wieku trzydziestu paru lat. Choć osobiste działania i podejmowanie odpowiedzialności są kluczowe, nie można pomijać jednak też kwestii szczęścia o czym De Marco zdaje się nieco zapominać (czy spotkasz mądrych ludzi po drodze, czy trafisz na dobre książki, czy twój biznes wypali - 90% zwija się w ciągu 5 lat, nawet jak będziesz próbował 8 biznesów przez 40 lat, to nadal masz 0.9 do potęgi 8 = 43% szansy że żaden nie wypali i nigdy nie dożyjesz bogactwa, podobnie jak na etacie). Życie to niestety loteria, jednak w pewnym stopniu szczęściu można (i trzeba) pomagać!
@attkacz41358 ай бұрын
Odkryłem dziś kanał. Pozdrawiam. Komentarz dla zasięgów :)
@patpatrykowski67443 ай бұрын
Ja dopiero dziś ale lepiej późno niż wcale
@smoleto80412 жыл бұрын
Nienawidzę takich tytułów, bo spodziewałem się po nim coachingowego pierdolenia. Więc za pierwszy razem gdy pojawilo się na moim feedzie, to minąłem z obrzydzeniem. A tu takie zaskoczenie, mega wartościowa treść 😮
@ogrodnik401811 ай бұрын
Szacunek i sympatię moją zyskałeś przede wszystkim za wypowiedzi, łączenie słów, przejrzyste przekazywanie myśli oraz entourage dający poczucie siedzenia i rozmawiania z osobą z którą można porozmawiać w eleganckim wystroju. Pozdrawiam
@raffaelLOGO2 жыл бұрын
Podoba mi się ta forma. Przydatna wiedza 👍
@jolaCh310 ай бұрын
Swietny material, rzetelnie jasno i tresciwie, brawo❤
@SzczypiorUSA Жыл бұрын
Genialna analiza i streszczenie. Ogrom wiedzy w krótkim czasie, TOP
@annaojowska94262 жыл бұрын
jaki długi odcinek ! dzięki
@revolutionare2 жыл бұрын
Mega film. na początku spojrzałem że to ponad 1,5h ale jak sobie oglądałem to nawet nie zauważyłem jak zleciało :D
@martex8735 Жыл бұрын
Już Michałek Wiśniewski nie zastanawiał się, czy go stać na Porszaka, czy go nie stać...efekty ? Przepieprzył 40 milinów złotych bodajże w dwa lata....dzisiaj jest dziadem, proszącym internautów o sfinansowanie jego jakiejś tam płyty....wie Pan, że Warren Buffet kupuje tam, gdzie taniej ? Nie szasta pieniędzmi...a przecież na wszystko go stać ! Jeżeli mi będzie wszystko jedno, czy coś kosztuje 5 czy 6 tysięcy dolarów, to z milionera bardzo szybko będę Michałkiem Wisniewskim....milionerzy są bardzo oszczędni...dlatego są milionerami !
@Karolo011 ай бұрын
Skąd wiesz, że się nie zastanawiał? Bo to że kupował tego jednoznacznie nie udowadnia. Po prostu nie potrafił liczyć
@dassus545110 ай бұрын
Deb il
@arekkulig9228 ай бұрын
Ewidentnie nie zrozumiałeś tego przykładu.
@jacektuzimek70788 ай бұрын
Słuchać trzeba że zrozumieniem. Jeżeli już oglądasz taki filmy znaczy że cis w głowie masz . Obejrzyj jeszcze raz może czegoś nie doslyszales, czasami tak się zdarza i wtedy nie można zrozumieć całego sensu danego przykładu. Pozdrawiam.
@ceeth95652 ай бұрын
Tutaj chodzi o to, że taki Michał Wiśniewski to prosty człowiek, zdaje się, że z domu dziecka o ile pamiętam. Tacy ludzie statystycznie są po prostu głupi, także on pewnie nie widział niczego dziwnego w tym, że jak ma pieniądze, to sobie kupuje jakieś zbędne przedmioty typu Porsche czy on tam jeszcze kupował.
@bartoszniewiadomy9694 Жыл бұрын
Podoba mi się jak mówisz, to jak opowiadasz, jakie masz podejście do słuchacza, jak tłumaczysz oraz analizujesz. Leci gruba subskrypcja!!! Zabieram się w takim razie za kolejne różne Twoje odcinki
@Celsubowpoprzezpisaniekomentar2 жыл бұрын
Super pomysł z dłuższymi odcinkami. Zawsze do snu słucham kogoś mądrego :)
@lordstray9042 жыл бұрын
Bardzo dziękuję
@jacekjakubiak5 ай бұрын
Powiem ze z przyjemnością słuchałem tego audiobooka w pana wydaniu. Jakby sam autor opowiadał…good job 👍
@martakaras32019 ай бұрын
Świetny odcinek. Bardzo się cieszę, że na niego trafiłam i że w ogóle trafiłam na Twój kanał ❤
@Frugomax Жыл бұрын
Sam ten film potraktuje jako przypomnienie książki i okazję do zapamiętania większej liczby rzeczy, dziękuję!
@ryspop Жыл бұрын
Muszę powiedzieć, że dobrze się Ciebie słucha. Odcinek super!
@sylwiasudolskamajorkareale19782 жыл бұрын
najlepsze streszczenie książki jakie do tej pory słyszałam, rzeczowo, na temat, bez zbędnych upiększaczy marketingowych, bardzo dobra i wartościowa treść materiału :-) abonuje kanał i czekam na kolejne video
@jacekwozny95922 жыл бұрын
1.5*. Super się ogląda 🍻😁💰
@marekten97442 жыл бұрын
Super odcinek, jako wierny fan kanału proszę o więcej takich recenzji 👍👍👍👍🖐️
@SzPMarianJanoszka Жыл бұрын
Bardzo fajna forma. Chętnie posłucham kolejnych poleceń i esencji z Twoim komentarzem!
@krzyk8404 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy i wartościowy odcinek. Dziękuję za polecenie tej książki i przedstawienie zawartej tam wiedzy.
@mpl26782 жыл бұрын
Fajny odcinek i cenna treść. Podoba mi się spokój w wypowiedzi i to że nie ma tu błyskotek montażowych tak modnych na wielu kanałach. Przynajmnie tu co minute nie jest wrzucane nachalne i sztuczne ujęcie z profilu 😊
@supersalamander41302 жыл бұрын
Super. Publikuj więcej takich treści. Niczego nie zmieniaj bo forma jest ok.
@panscyzoryk5554 Жыл бұрын
Takie streszczenie książki z własnymi wnioskami to idealne połączenie. Super sprawa
@NataliaJG7 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Dobrze się przy nim sprzątało ;) ale serio masa wiedzy, ciekawego podejścia i kategoryzowania ludzkości. Jestem chodnikiem 🙈
@jakijacek2 жыл бұрын
Fajna recenzja, dzięki
@martea77 Жыл бұрын
Tak, zdecydowanie czas to pieniadz i ja zawsze przeliczam nie na pieniadze ale na czas, ktory jest dla mnie duzo bardziej wartosciowy.
@wisdomelevate2 жыл бұрын
Podoba mi się ta nowa forma! Dobrze się Ciebie słucha i bardzo ciekawy materiał! ;)
@Xrobinho07X6 ай бұрын
Dzięki za streszczenie! Niestety wynika z niego, że jestem na slowlane z brakiem pomysłów na przejście na fastlane, ale przynajmniej dało do myślenia ;)
@irrko12 жыл бұрын
o I takie odcinki to ja lubię ..
@miczeel2 жыл бұрын
super forms podania. a treść mistrzowska !
@BartoszBanasiak2 жыл бұрын
Bardzo fajna forma, oby takich więcej.
@karolsobanski8913 Жыл бұрын
Zaspokoiłeś moje potrzeby, osiągnąłeś Patrik sukces. Dzięki za przepełniony wiedzą i mądrością materiał super mi się Ciebie słuchało i oglądało, czekam na kolejny tak treściwy długi film :)
@vannibeats59162 жыл бұрын
Dzięki za świetny materiał, bardzo doceniam ;)
@NokiaN87 Жыл бұрын
Super material. Pozdrowienia z Gdyni ;)
@krzysztofkopciewicz66062 жыл бұрын
Wspaniała recenzja. Dziękuję.
@marcin82682 жыл бұрын
Super materiał
@Davenport832 жыл бұрын
Super materiał, dzięki :)
@miru6miru6 Жыл бұрын
Świetny pomysł z opowiedzeniem o książce 👍
@Rutember Жыл бұрын
Świetne. Wartościowe opisanie oraz rozliczenie książki z prawd opisanych w niej, oby więcej takich na polskim youtubie. (Oraz na kanale ;)
@michalpopadenczuk57632 жыл бұрын
Dzięki za to strasznie. Świetna książka :) Czekam na więcej takich materiałów 👍🙂
@tomaszgolik32652 жыл бұрын
Kupuj tanio, trzymaj długo, dla dywidendy. Do każdego zakupu przygotowuj się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, poznaj dokładnie spółkę i jej perspektywy. To moje giełdowe motto. P.S. Nienawidzę materiałów 15 minutowych i krótszych. Mam 30 minut do pracy i potrzebuję czegoś dłuższego.
@kamils707511 күн бұрын
Jedna lekcja- działać. Po prostu działajcie. Chcecie dużo pieniędzy to wystawiajcie się na różne sytuacje które mogą potencjalnie dać Wam zysk. Działajcie, ryzykujcie. Zdrowe jedzenie, 7 h snu, trochę sportu i działanie. Nic więcej. Potrwa to kilka lat ale nie ma drogi na skróty. Powodzenia.!
@agataka49542 жыл бұрын
Bardzo fajna forma. Uwielbiam ten kanał i cenie wartość merytoryczną każdego odcinka. Jestem za kolejnymi oczywiście, pozdr serdecznie
@cieszyn7 Жыл бұрын
Bardzo fajny film. Dzięki
@Mimis9224 ай бұрын
Rewelacja. Super kanal, świetny kontent, czekam na więcej, pozdro !
@seweryn900211 ай бұрын
lubie cie sluchac, inteligentny you are
@SebHStu Жыл бұрын
Szacunek. Dziękuję za Twoją pracę.
@dawid28672 жыл бұрын
Świetny odcinek, świetna robota. Dzięki.
@grzegorzwojcikiewicz325111 ай бұрын
Bardzo dobry film !!!
@szalonapoliglotka25122 жыл бұрын
Odcinek super, bardzo ci za niego dziękuje. O tej książce słyszałam kilka razy, miałam ją na liście do przeczytania ale w sumie po twoim filmiku po nią sięgne na pewno. Sporo fajnych rzeczy wyłapałeś. W sumie chętnie posłuchałabym twoich wniosków też z innych książek bo taka forma filmików jest naprawdę świetna
2 жыл бұрын
To będę co jakiś czas tworzył tego typu odcinek :)))
@karrg4992 Жыл бұрын
Nie owijając w bawełnę - świetny materiał . Dłuższa forma recenzji i wyszczególnienia kluczowych wątków zawartych w książce jest bardzo przydatna i zdecydowanie czekam na kolejne odcinki tego typu ;)
@Szczupak_Senpai2 жыл бұрын
Bardzo chciałbym odcinek o najważniejszych zależnościach np.: - Odczyt inflacji, a kurs złotego/dolara - kurs dolara, a GPW - stopy procentowe, a inflacja - bezrobocie, a inflacja itd. wszystko w jednym filmie, taka kompensacja wiedzy w formie podcastu
@gromax22 жыл бұрын
Przepraszam, ale co z tych zależności miałoby wynikać? że złotówka jest po dwa euro a inflacja 76%? i ze w ciągu ostatniego czasu kurs spadł o 0.1% a dolar w tym czasie wzrósł o 4% względem złotówki. Zwróć uwagę na abstrakcję liczb (oby) które podałem. To że w tym samym momencie zejdą się wydarzenia typu: amerykanin kupił za euro wymienione z dolara w Szwajcarii a zarobił je na sprzedaży czegoś w Singapurze i niestety robił to w jenach które sprzedał mało korzystnie..... i tenże amerykanin przyjeżdża i kupuje dużo akcji na GPW jakąś, na przykład firmę produkcyjną to wpłynie na pewno po pierwsze na cenę tejże spółki (popyt-podaż) oraz na sytuację bezrobocia w miejscu gdzie dany zakład sie znajduje bo albo wywali ludzi albo będzie wzrost zatrudnienia. Tym samym miejscowi mogą być wspomagani "kuroniówką" czyli wspomagani pustym pieniądzem, a to oznacza wzrost czynnika inflacyjnego na który byc może RPP będzie musiała zainterweniować podniesieniem/obniżeniem stóp Pomieszałem ci wszystkie punkty, pokazałem że każdy jest od siebie zależny. I co zrobisz z ta wiedzą? poprosisz wujka żeby ci nadrukował pieniędzy? będziesz się zastanawiać jak lepiej przechowywać oszczędności? A może interesuje cię odpowiedź na pytanie "jak moje pieniądze są mi kradzione"? Generalnie pytania które zadałeś są ok, ale czy to są na pewno najważniejsze zależności? Jeżeli ktoś z zagranicy chciałby zainwestować w PL to musi mieć do tego podstawy. I tu jest duzo istotniejsze jakie sa tego powody (może tylko inwestycja finansowa a może wykończenie/przejęcie konkurencji). To czy fizycznie zapłaci taka czy inną walutą ma z punktu widzenia transakcji niewielkie znaczenie, bo po prostu kupujący i sprzedający umawiają się między sobą na transakcję wynoszącą X PLN albo Y USD i taka suma jest przekazywana z konta na konto. Tak że po prostu się zastanó o co chcesz się zapytać, czego chcesz sie dowiedzieć i być może ktoś podkast na ten temat nagra.
@tom-thomas Жыл бұрын
Warto słuchac dobrych rzeczy.
@moonrafan492 Жыл бұрын
Dzięki za przypomnienie Czytałem książkę latała temu Dobry materiał 👍
@marcin__k2 жыл бұрын
O kurcze 1,5h słuchania. No to zostawiam sobie na inny czas jak będę robił obiad jutro lub pojutrze :)
@biznesimmigration2014 Жыл бұрын
Bardzo dziekuje za ten material. Postawiles mnie do pionu. Pomoze mi to utrzymac sie na mojej drodze.Pozdrawiam.
@dawidmordak1985 Жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się słuchało ☺️👍
@HajarBahri-s3q Жыл бұрын
Super i dzięki
@michakwiatek62022 жыл бұрын
Świetny odcinek, kiedyś czytałem dobrze sobie przypomnieć. Pozycja obowiązkowa .
@vilemusic8813 Жыл бұрын
Mądrego warto posłuchać
@Cszysiek2 жыл бұрын
Wydawało się długie, ale szybko poszło :)
@danutagren2009 Жыл бұрын
Dziekuje. Slucham z uwaga i troche probule zmienic sie
@krisbudz22818 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek. Recenzje książek jak najbardziej przydatne. Dluga forma tez OK. Pozdrawiam.👍
@mariusz26728 ай бұрын
Da się dość łatwo znaleźć ebooka za darmo. Trafiłem na ta książkę z przypadku i wciągnęła mnie na tyle ze w ciągu kilku dni byłem w połowie. Niestety później uszkodziłem inkbooka, a ze nie lubię papierowych książek i bolą mnie oczy od nadmiaru czasu przed ekranem to zawiesiłem czytanie do momentu kupienia nowego urządzenia i ten material jest czymś czego potrzebowalem
@tobyemja5070 Жыл бұрын
no sztosik mordziu :)
@gie19801 Жыл бұрын
Dobra robota :)
@AkroAngels2 жыл бұрын
Obejrzałem 2 Twoje filmy. Anulowałem subscribe 70% KZbinrów, zrezygnowałem z zamiaru zmiany auta, planuje przejść z altów, tylko na BTC i 3 inne krypto, bez żalu, że może alty odbiją lekko mocniej, w mojej głowie doceniłem właśnie swój biznes usługowy który daje mi fajne zarobki i umożliwia wejście w kolejne, lepiej skalowalne branże. To wszystko w jeden poranek. 2 lata zagubienia, mając więcej kasy niż potrzebowałem i brak pomysłu na życie, perspektyw, konkretnych celów i z nudą monotonii i może nawet też braku wyzwań.
@jacekplacek2189 Жыл бұрын
Jejciu.i jak ci idzie?
@artem4am4052 жыл бұрын
Fajny film, Patrik kontunuuj ten "program"
@czowiekmaejwiary32922 жыл бұрын
Świetna robota. Być może warto trochę bardziej "oddzielić" od siebie pojedyncze rady, może jakieś tło z danym fragmentem książki. Dodatkowo można by w materiale zaznaczyć momenty z poszczególnymi radami, tak aby wracając kiedyś do filmu móc szybko odnaleźć interesujący nas fragment. Na koniec może jakieś podsumowanie? To mi na szybko przychodzi do głowy.
2 жыл бұрын
Bardzo dobre pomysły! Będziemy tak robić w przyszłych odcinkach z tej serii. Dzięki za dobrą radę :)
@mardudus Жыл бұрын
Świetny odcinek, dużo wartości, dobrze się słucha . Dziękuje
@mariuszgontarekАй бұрын
Ciekawa recenzja, ale sama ksiazka promuje troche takie podjescie " kasa przede wszystkim" . Jak ktos juz wczesniej tu napisal, zycie to tez emocje nie tylko kalkulacja. Mozemy zyc jak roboty programujac z wyprzedzeniem kolejne kroki, ale chyba nie wszyscy po to pojawilismy sie na swiecie. Jezeli ktos np. gra na instrumencie i sprawia mu to przyjemność, to wg nnie nie jest to strata czasu. Bardziej cenie podejsce typu zrownowazony rozwój - praca/inwestycje/oszczędności ale tez nie zaniedbywanie sfery BYĆ.
@ukaszbec54334 ай бұрын
Cześć, pozdrowienia od Chodnikowca... ☹️
@616homer2 жыл бұрын
Dobry materiał, ze swojej strony polecam książkę Zasady Ray Dalio - facet nazywany „Stevem Jobsem inwestowania”
@miieczu7 ай бұрын
Zastanawiałeś się nad spotify? Albo czegoś nie wiem ? Mega fajne masz materiały uwielbiam Cię słuchać a za razem czytam książki które tez omawiasz
@escobard.41967 ай бұрын
Ja zarabiam bardzo mało, oczywiście chciałbym znaleźć lepszą pracę, ale wszędzie słyszę, że nie mam doświadczenia, a nikt nie chce dać mi szansy, aby te doświadczenie nabyć, mimo że jestem osobą rzetelną w działaniu. Ale mimo tego utkwienia w swojej roli życiowej to wypłatę dzielę na 3 części - pierwsza największa to wydatki, które posiada każdy, druga część to inwestycje - w moim życiu to książki, ubrania, narzędzia i trzecia część to oszczędności, mimo, że życie w Polsce jest drogie w porównaniu do moich zarobków to zawsze uda mi się zaoszczędzić kilkaset złotych, które umieszczam na koncie oszczędnościowym, a gdy zbierze się już jakaś znaczna kwota to w lokatę i pewnie mógłbym wydać te pieniądze na porządny samochód, aby się pokazać, albo polecieć na jakieś wyspy na urlop, ale nasuwa się pytanie - po co? Skoro to nie zmieni faktu, że jestem osobą słabo zarabiającą i tyle...
@gostek907110 ай бұрын
pomozesz? chce kupic obligacje roczne np za 5tys i co miesiac beda odsetki okej a jak cche zerwac te obligacje np za 4 miesiace to jaka jest kara? czy dostane 5 kola spowrotem?.
@janie76352 жыл бұрын
Rady intrygujące, ale mam wrażenie, że książka raczej jest dla ludzi, którzy już mają pieniądze i nie posiadają zmysłu w co zainwestować. Wspominał Pan, że autor nie jest w stanie zrozumieć, czemu ludzie czekają godzinę po kurczaka za dolara. Poszperałem trochę na temat autora książki i sam w jednym z wywiadów mówi, że pochodzi z bogatej rodziny, w której o pieniądze się nie martwiło. Ba, posiadał dostęp to środowiska, w którym ludziom nie brakowało pieniędzy, więc mógł podpatrywać i uczyć się od ludzi, którzy faktycznie byli bogaci. To nie jest historia od pucybuta do milionera. Prawie w każdej historii dorobku milionerów i multimiliarderów jest element bezpieczeństwa finansowego. To nie są ludzie, którzy musieli żyć za minimalną od dziecka. Nawet Warren Buffet znany z dorobku na giełdzie, nie pochodził z biednej rodziny. Jego ojciec był kongresmen a Bill Gates cały czas był wspierany przez bogatych rodziców. Rozumiem, że dla milionera stanie w kolejce godzinę, żeby dostać darmowego kurczaka jest czymś niepojętym, ale dla ludzi, którzy muszą liczyć każdy grosz to często jedyne wyjście. Łatwo powiedzieć, że jeśli masz miliony na koncie to wydanie 100 tys. $ na biznes jest faktycznie racjonalne. Ale kto da takie pieniądze osobie bez doświadczenia i koneksji? Druga rzecz, która mnie zaintrygowała to sugestia, że jeśli człowiek musi liczyć czy go stać to znaczy, że go nie stać - zawsze sądziłem, że jeśli się inwestuje w cokolwiek to lepiej jest właśnie liczyć czy to się opłaca. A co do opowieści o braciach to wydaje mi się, że autor dobrał zły przykład. Właśnie, ten pierwszy brat posiadał doświadczenie - siedział w branży piramidowej kilka lat. Raczej jeśli już to konkluzją tej historii jest, aby pracować mądrze a nie ciężko. Poza tym sylwetka drugiego brata jest sylwetka życzeniową. Ot, tak przez 20 lat opracowuje sam maszynę, która buduje piramidę. Jest takie ładne powiedzenie, że w teorii pomiędzy teoria a praktyką nie ma różnicy w praktyce jest. Skłaniam się do interpretacji historii, która mówi o współpracy, gdyby bracia połączyli siły to nie potrzebowaliby bogactwa ojca.
@jacekplacek2189 Жыл бұрын
Bo to książka dla miliarderow nie dla nas, źle jest promowana i zły źle jest określony odbiorca docelowy. Książkę powinien otrzymać Kulczyk, Gates, Bafet itp.
@user-ez3cr6dw2u6 ай бұрын
Jestem chodnikowcem,bo co coś odłożé to wiecznie coś się spieprzy albo lodówka się zepsuje albo kot się rozchoruje itd.itp.
@nierosne2 жыл бұрын
Zdecydowanie warto przeczytać ta książkę, ale autor mógł ją spokojnie skondensować do połowy jej zawartosci
@Rutember Жыл бұрын
Apropo przypowieści o Egipcjanach, dobry cytat wypowiedział Abraham Lincoln:"Gdybym miał 4 godziny na ścięcie drzewa spędził bym 3 na ostrzeniu siekiery". Pozdrawiam
@tomasz15282 жыл бұрын
fajny materiał, ciekawe przemyślenia. Jednak z materiału bije przekonanie, że nie warto robić rzeczy, które nie dają nam wymiernych korzyści i trzeba działać zawsze racjonalnie. Tu się nie zgodzę. Esencją życia są emocje, spontaniczność i działanie pod ich wpływem. Warto wiedzieć co wolno, a czego nie wolno,. I wszystko co niezabronione jest dozwolone. Majątek bez endorfin jest nic nie warty.
@MGradowskiTrip Жыл бұрын
Ciekawe, że to piszesz, bo jakiś czas temu doszedłem do podobnego wniosku. Z tym, że mój kontekst nawiązywał do relacji międzyludzkich. Moim wnioskiem było to, że "kim byśmy byli, gdybyśmy ciągle patrzyli rozumem i podejmowali racjonalne decyzje? Jesteśmy ludźmi, którzy mają duszę, którymi targają emocje i uczucia, które z kolei kierują naszymi, często właśnie nieracjonalnymi, zachowaniami. I to nas odróżnia od zwierząt." Dzięki, że przypomniałeś mi o tym. Pozdrówka.
@tomasz1528 Жыл бұрын
@@MGradowskiTrip wszystkiego dobrego!
@ceeth95652 ай бұрын
Czytałem tę książkę kiedyś. Wyróżnia się na tle innych książek o finansach osobistych czy o inwestowaniu, gdzie rad udzielają np. osoby pracujące u kogoś na etacie. Natomiast nie zgadzam się z MJ DeMarco w wielu kwestiach - np. kompletną bzdurą jest, że zdobywanie bogactwa to proces. To bardziej by pasowało właśnie do mentalności chodnikowca lub slowlane'owca. Oczywiście, że "złote strzały" mogą zapewnić bogactwo - w to celują niektórzy ludzi czy to w biznesie (np. affiliate marketing i dobrze sprofilowana reklama), czy w inwestowaniu (oczywiście mowa tu nie o inwestowaniu typu "dopłacaj do portfela i rób 10% średniorocznie", która jest typowo slowlane'owa).
@lucekmelec3829 Жыл бұрын
mogą napisać milion książek o bogactwie ale jedna jest zasada bez szczęścia nic nie osiągniesz, żeby mieć miliony musi wiele czynników jednocześnie zagrać, rodzina, zdrowie, współpracownicy, pomysł na karierę, bezpieczeństwo kraju gdzie żyjesz itd...
@babachasan35512 жыл бұрын
co myślisz o Dash 2 Trade ?
@Totalnabiologia Жыл бұрын
🎯 Key Takeaways for quick navigation: 00:00 💰 Inwestowanie w nieruchomości wymaga zazwyczaj dużej gotówki, ale istnieją alternatywy. 02:23 🤝 Możesz inwestować w nieruchomości nawet mając niewielką kwotę poprzez udziałnictwo w projekcie z innymi inwestorami. 04:05 🏦 Państwo odgrywa kluczową rolę w gwarantowaniu praw własności, zarówno nieruchomości, jak i innych aktywów. 06:47 🏢 Możesz inwestować w nieruchomości poprzez spółki REIT, które pozwalają na udział w zyskach z wynajmu nieruchomości. 08:13 📋 Spółki REIT mają specyficzne warunki, takie jak wypłata większości zysków w formie dywidendy i rozproszenie akcjonariuszy. 09:10 💰 Inwestycje w nieruchomości i spółki REIT mogą generować regularny przepływ pieniężny, podobnie jak wynajmowanie nieruchomości. 09:32 🏢 REIT, takie jak Realty Income Corporation, mogą zapewnić wysokie stopy zwrotu, często przekraczające 10% rocznie, przy stałych wypłatach dywidendy. 11:16 🛒 Niektóre REIT posiadają nieruchomości handlowe wynajmowane znaczącym klientom, co może zwiększać stabilność inwestycji. 12:13 💻 REIT, takie jak Digital Realty Trust, specjalizują się w centrach danych i mogą skorzystać na rosnącym zapotrzebowaniu na przetwarzanie danych w chmurze. 13:30 🏢 Inwestowanie w REIT pozwala na dywersyfikację portfela nieruchomościowego i regularne wypłaty dywidendy, ale wymaga ekspertyzy. 14:25 📦 REIT, takie jak Extra Space Storage, oferują różnorodne inwestycje w nieruchomości, a ich stopy zwrotu mogą przekraczać 15% rocznie. 17:10 📊 Średnie stopy zwrotu na rynku REIT są często wyższe niż na rynku nieruchomości, zwłaszcza przy dłuższym okresie inwestycji. 18:30 🏘️ Inwestowanie w REIT może być bardziej atrakcyjne niż inwestowanie w nieruchomości fizyczne, zwłaszcza bez wykorzystania kredytu. 19:28 💰 Inwestowanie w akcje i REIT może być bardziej atrakcyjne od obligacji, oferując wyższe stopy zwrotu. 19:55 🏠 Inwestycje w REIT pozwalają na inwestowanie małych kwot i łatwiejszą dywersyfikację w porównaniu do inwestowania bezpośrednio w nieruchomości. 20:21 📊 Koszty inwestycji w REIT są niższe niż w przypadku nieruchomości fizycznych, ze względu na brak dodatkowych kosztów utrzymania i opłat notarialnych. 21:14 💵 Nieruchomości finansowane kredytem generują dodatkowe koszty, a inwestycje w REIT są bardziej płynne, pozwalając na sprzedaż w każdej chwili. 22:09 🏢 Wartość REIT zmienia się codziennie na giełdzie, co może być psychicznie trudne do zaakceptowania dla niektórych inwestorów. 23:04 🕒 Inwestowanie w REIT wymaga mniej osobistego czasu i energii niż inwestowanie w nieruchomości fizyczne. 23:33 📈 REIT są atrakcyjną opcją dla inwestorów, zwłaszcza przy mniejszych kwotach, ale posiadanie nieruchomości może zapewnić dywersyfikację i komfort psychiczny. Made with HARPA AI
@Maczete86 Жыл бұрын
Super
@obsellion2514 Жыл бұрын
Jak już ma jechać do Gdyni, za 8zl w jedna stronę to za 13 jest całodobowy aż do Wejherowa 😎
@martin_staf Жыл бұрын
Fajna recenzja. Tylko dodam, że za reakcje emocjonalne odpowiada układ limbiczny, a nie móżdżek - on odpowiada za np. ruch, motorykę, koordynację.
@henryk3393 Жыл бұрын
😂😅😊Znam polską wersje z PRL-u tej historyjki o 2 braciach! Założyli się o to który z nich pierwszy kupi sobie samochód. Pierwszy ciężko pracował, wszystkie pieniądze wpłacał do banku na lokaty - oszczędności rosły szybko ale ceny aut rosły szybciej.....Drugi brat również pracował ale zarobione pieniądze wydawał na alkohol. Kiedy po latach pierwszy brat zgromadził już w końcu kwotę równą cenie nowego fiata126p okazało sie że wciąż nie może odebrać swojego malucha bo zabrakło mu pieniędzy na łapówkę dla urzędnika który wydaje przydziały na samochód..... W tym czasie drugi brat ogarnął sie, sprzedał butelki po wypitym alkoholu i za gotówkę kupił na giełdzie mercedesa!!! pozdrawiam wszystkich na fast lainie!!! "Work smart not hard!!!!"❤🇵🇱💪💞
@RtoipKa2 жыл бұрын
Co do przykładu z Rivierą, to najważniejsze, że mógł zobaczyć Gdynię ;) A tak poważnie, to ostatnio byłem po raz pierwszy w Forum. Ceny tam to spokojnie +50% w tych samych sklepach. Także akurat ten wyjazd jak najbardziej by mu się opłacił.
@januszwieczorek38676 ай бұрын
Milionerami najczęściej zostają osoby w wieku 40-50 lat z wieloletnim doświadczeniem pracy na etacie, którzy zakładają własne firmy na bazie doświadczenia. Dwudziestoletni milioner to mit ;)
@kupczyn19052 жыл бұрын
W empiku w wersji ebook za 36zł jest dostępna, fizyczna faktycznie ciężko do zdobycia.
@maciejfiglarz48712 жыл бұрын
Dałbyś radę zrobić odcinek o spółce UNH? Niewiarygodnie urosła podczas bessy.
2 жыл бұрын
Niebawem jakieś analizy przygotujemy :)
@maciejfiglarz48712 жыл бұрын
@ dziękujemy pięknie za Twoją pracę 😉
@michalmyszkin7714 Жыл бұрын
Bogactwo ma się w genach. Bez predyspozycji genetycznych określających poziom IQ, sprytu, samopoczucia i motywacji można całe życie słuchać mentorów, czytać książki, odbywać kursy i pozostać biednym. Kluczowe jest samopoczucie psychofizyczne.