Witam. Świetnie, że wracacie z poradnikami na YT. Od jakiegoś czasu dłubię w skórze i coś już wiem, ale im dalej tym więcej pytań 🙂. Robiliście już wideo "Rzecz o skórze" ale może przydałoby się zrobić następne? Zwłaszcza przedstawiające produkty, które macie w swojej ofercie, skóry crazy horse, egzotyczne, bydlęce produkcji włoskiej itp. Zdjęcia na stronie sklepu są niewielkie i nie oddają walorów produktu Chętnie bym zobaczył jak wygląda skóra w rzeczywistości, zamiast kupować i stwierdzić że nie o tym myślałem. Pozdrawiam serdecznie
@3zhf8184 жыл бұрын
Świetnie że wracacie 😀
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
Też się cieszymy :) trochę nam tego brakowało.
@krocpokzboj62814 жыл бұрын
Gdy formuje skóre np na piórnik, namoczona skórę przed naciągnieciem na formatkę smaruje od strony mizdry wikolem - klejem do drewna. Rewelacyna metoda na mocne usztywnienie.
@wecha38184 жыл бұрын
Witam, fajnie się ogląda Wasze porady, co do usztywniania sodą oczyszczoną, praktykowałem to na bardzo miękkiej włoskiej skórze tzw ubraniowej 1mm i 1,4 mm grubość, usztywnia bardzo fajnie, 1 łyżeczka płaska na 200 ml wody, jednak mając skórę z efektem przetarć to niestety te przetarcia znikają, czyli się to wszystko zlewa do głównego koloru, natomiast jeśli wystarczy gładka nie tłoczona skóra to proponuję podkleić skórą wtórną, ja akurat mam dwie gruności, 0,4 i 0,6 mm, świetna sprawa, kupując beżową można ją tak samo fajnie barwić jak i skórę główną. Może się ta informacja komuś przyda. Pozdrawiam
@UKIZ1Ай бұрын
Witam, jak mocny efekt usztywnienia można uzyskać sodą oczyszczoną,czy stężenie sody w wodzie ma znaczenie ?
@roberthamera4 жыл бұрын
Ja usztywniam skórę licząc ja i szybko susząc. Czasami trzeba powtórzyć dwa razy. Ale generalnie jeśli potrzebuje zrobić sztywną "jak blacha" pochewke mocze skórę, susze , mocze ...prawie piorę , kładę na wytlocznik , czyli formę dwu częściowa, wyłączam , na przykład w imadła na gotowym wzorniku , czekam aż wyschnie. I gotowe. Potem obrabiam tradycyjnie. Mam kilka takich projektów. Pochwy noży, scyzoryka , zapalniczki Zippo i tym podobne. Jeśli nawet tak wyruszamy większy plat skóry to zawsze można to na nowo namoczyć i użyć do tłoczenia pod inny projekt. Oczywiście na nic innego już się nie przyda , tylko do tłoczenia na mokro.
@marcinskalski63264 жыл бұрын
Interesującym pomysłem na utwardzanie skóry jest też "wypiekanie". Słyszałem o tym na stronie Weaver Leathercraft. Nie testowałem tego w pełni, ponieważ nie mam piekarnika, ale polega na namoczeniu skóry, uformowaniu (jeśli skóra ma mieć konkretny kształt) a następnie "wypiekaniu ( w około 90 stopniach) przez kilka - kilkanaście minut. Osobiście testuję modyfikację tego pomysłu i po mocnym namoczeniu skóry suszę ją opalarką do drewna. Mogę dać znać, jak skończę testy, póki co element faktycznie jest znacznie sztywniejszy, a wg. autora pomysłu - będzie się go również dało pomalować etc.
@bartekrzepa8544 жыл бұрын
0:07 - Sąsiedzi :D Fajnie, że znów pojawiają się filmy :DDD
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
zastanawiałem się czy ktoś to wyłapie ;)
@MateuszStrompowski4 жыл бұрын
No i wiedziałem, że skądś to kojarzę!
@VolfGang0014 жыл бұрын
Poprosiłbym o kilka słów w temacie farbowania skóry, a konkretnie płynnych przejść tonalnych między kolorami przyciemniona krawędzie jasny środek. Najlepiej cały proces bez użycia aerografu. Pozdrawiam serdecznie!
@waliza0014 жыл бұрын
Dla mnie, po zrobieniu testow to ten fiebings spirytusowy to zwykla spirytusowa bejca do drewna tylko 300 razy drozsza :).
@mnb60974 жыл бұрын
Bardzo fajnie, że ktoś robi takie filmiki. mam tylko taka uwagę do realizacji. Jak idzie komentarz to muzyka powinna być wyciszana. W takim filmiku jak ten w ogóle muzyka nie jest potrzebna wręcz przeszkadza. Proponowałbym tez nieco dynamiczniejszy montaż :). Ale sama tematyka super.
@diakreo84324 жыл бұрын
Panie Jarku, moja skórzana (licowa) torebka w kolorze royal blue (błękit królewski) jest niestety miejscami nieco wyblakła od słońca. Mogę ją jeszcze uratować z pomocą farby? Jakiej farby muszę użyć? Nie będzie ona farbować przy noszeniu mojego ubrania? Pozdrawiam
@krocpokzboj62814 жыл бұрын
Leather Dye'm czesto maluję obrazy na swoich wyrobach metodą lawowania, czyli jak akwarelami, swietny efekt.
@mariusztraper99794 жыл бұрын
🌲🙂👍pozdrowionka
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
Pozdrawiamy!
@Mija85072 жыл бұрын
Jarku, zainteresowało mnie to co powiedziałeś na końcu. Najpierw olejowanie, później malowanie. Czy w takim razie nie trzeba po malowaniu już nakładać oleju? wystarczy finisz?
@Juchcikpl-yd8lb2 жыл бұрын
jeżeli będziesz widzieć, ze skóra nie jest przesuszona to nie ma potrzeby stosowania drugiej warstwy oleju.
@Ownerer1004 жыл бұрын
Cześć! Dwa pytania ode mnie: 1. Jak konserwować skórę pokrytą acrylic resolene? Czy mydło do siodeł, a następnie tłuszcz Palc (ten 40ml, który niby nadaje się do skór lakierowanych) będzie ok? 2. Czy w przypadku skóry pokrytej acrylic resolene, która pracuje, wyciera się itp. (np. pasek), jest sens po jakimś czasie nałożyć nowe warstwy finiszu. Czy w takiej sytuacji wymaga to zmycia starej warstwy np. Deglazerem? Dzięki i Pozdrawiam!
@edmundmajewski29144 жыл бұрын
Witam. Kupiłem ostatnio farbę "Pro Dye" czarną, pomalowałem kawałek skóry (bardzo ładnie wyszło), odczekałem 2h i zaimpregnowałem olejem lnianym. Po wstępnym wyschnięciu (może z 2h) położyłem ten zafarbowany kawałek na większym płótnie czystej skóry. Następnego dnia ku mojemu zdziwieniu skóra czarna odbarwiła na czarno skórę czystą na rogach. Zgaduję, że olej lniany nałożony przeze mnie rozpuścił farbę. Czy w takim razie należy odczekać dłużej, niż 2h między malowaniem, a olejowaniem? Lub może najpierw olejować, potem malować? Czy mój kawałek skóry po jakimś czasie przestanie farbować inne rzeczy? Z góry dziękuję za odpowiedź :)
@bizonmg3644 жыл бұрын
To i ode mnie pytanie... Do usztywnienia skóry używać tylko wosku pszczelego, czy może być inny?
@floriankulczynski68244 жыл бұрын
Przy robieniu pasków, do sklejenia mizdry użyłem gumy tragakantowej, efekt jest świetny a nie słyszałem nic o tym w waszych filmach. Może komuś się to przyda jak nie chce kupować wszystkich możliwych preparatów :)
@floriankulczynski68244 жыл бұрын
Polerowaniem te przestrzenie woodslickerem ale widziałem jak ktoś robił krawędzią małej szybki.
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
@@floriankulczynski6824 to w sumie fajny temat na film- zapisuję na listę!
@juliafryca7063 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie paska do spodni. Pofarbowałam go brązowa farbą Fiebing's a później zabezpieczyłam środkiem Carnauba Crema(tej samej firmy co farba). I teraz problem: farbuje mi spodnie. Mogę jakoś temu zaradzić?
@3zhf8184 жыл бұрын
Jak to jest wreszcie z wykańczaniem skóry, bo słyszałem iż film w którym opisujesz wprowadza w błąd? W jakiej kolejności nakładamy poszczególne preparaty?
@Observver4 жыл бұрын
Czy przypadkiem farba olejna jest mniej trwała na uszkodzenia mechaniczne? Szczególnie w miejscach gdzie skóra pracuje? Możliwe są odpryski lub kruszenie się farby olejnej na zgięciach skóry?
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
to nie jest farba olejna- to farba na bazie alkoholu z dodatkiem oleju. Nie pozostawia warstwy na powierzchni i w całości się wchłania. nie ma więc możliwości aby się kruszyła czy odpryskiwała.
@Observver4 жыл бұрын
@@Juchcikpl-yd8lb dziękuję za informację, będę testował. Pisał ktoś że malował pasek i farba miejscami się kruszyła.
@Jolly-Sid694 жыл бұрын
Witam, czy można prosić o film przedstawiający obszycie kierownicy do samochodu i ewentualnie jak "pogrubić" kierownicę? Pozdrawiam
@karols5484 жыл бұрын
Mam pytanie: jak mogę wygładzić poszarpaną włókienną mizdrę, aby skóra była gładka po tej stronie ,oraz żeby mizdra wyglądała naturalnie. Próbowałem wygładzić ją przy pomocy apretury w kolorze naturalnym, ale nie uzyskałem takiego efektu jakbym chciał (mizdra była gładka, choć włókna były sklejone)
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
Spróbuj zastosować Tan Kote lub Gumę tragacantową.
@Angelus1199888810 ай бұрын
No miałem w ręku ostatnio rękawice skurzaną jak robocza z dołączonymi wzmocnieniami z skóry po zewnętrznej stronie która był sztywna i twarda że w pierwszym odczuciu myślałem że to obklejona skóra blacha lecz po dokładniejszym sprawdzeniu okazało się że to tak bardzo usztywniona skóra że bez problemu wytrzymywała i amortyzowała uderzenia stępą ciężką szablą. Wie ktoś jak taki efekt uzyskać ?
@KrzysztofC74 жыл бұрын
Na kilku filmikach z USA widziałem jak przed antykowaniem skóra jest natłuszczana olejem. Myślałem, antykować trzeba przed olejowaniem?
@wollro14 жыл бұрын
Może to jakaś forma blokera?
@KrzysztofC74 жыл бұрын
@@wollro1 no właśnie nie wiem. Pierw olej potem antyk a następnie finisz. Widziałem też tankote antylkowanie tankote Tu tan kote. Myślałem, że się antykuje "surową" skórę przed finiszen kzbin.info/www/bejne/mWW9qXZ3m7Wrbq8
@emiliak48082 жыл бұрын
Jaki olej używać przed farbowaniem pro dye?
@Juchcikpl-yd8lb2 жыл бұрын
najlepiej olej kopytkowy
@mateuszabedzki13734 жыл бұрын
Jaka jest kolejność nakładania chemii? Chodzi mi o zastosowanie resolene i palcu.
@bartekklimaszewski75664 жыл бұрын
Najpierw łuszcz palc potem resolene.
@witolddobrzanski4 жыл бұрын
Która z tych farb, lepiej się nadaje, do malowania aerografem?
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
nie mam doświadczenia z malowaniem areografem, ale z rozmów z innymi rzemieślnikami polecam Fiebing's Leather Dye
@kvjat4 жыл бұрын
Wiemy juz ze Pro Dye lepiej sie sprawdza do calosci niz Leather Dye. A jak Leather Dye sprawdza sie do malowania calosci?
dzięki Jarku za wzmiankę! pozdrawiam! Pilot instagram.com/pilotleather/?hl=pl
@martinsrk18124 жыл бұрын
Pytanie: da się pozbyć zapachu oleju kopytkowego ze skóry? Nie, żeby mi jakoś specjalnie przeszkadzał, pytam z ciekawości.
@Juchcikpl-yd8lb4 жыл бұрын
Po pierwsze nie "lać" tego oleju za dużo. Po drugie, pozwolić mu porządnie wyschnąć- to już powinno załatwić sprawę. W razie czego po wyschnięciu przeciągnać cienka warstwą PALCa.