Рет қаралды 2,817
1,3 млрд. евро е сумата, която българите в чужбина са внесли под една или друга форма в страната ни през 2015 г., потвърди проф. д-р Веселин Минчев от Института за икономически изследвания към БАН.
Той коментира данните от тазгодишния доклад „Икономическо развитие и политика в България: оценки и очаквания“ в частта, която засяга парите на българските емигранти. Документът анализира състоянието на икономиката през изминалата година и очертава перспективите за развитието й в средносрочен план.
Направихме опит да оценим как трансферите от чужбина се разпределят по райони, като най-много средства влизат в Южен централен район, следван от Североизточния и Югоизточния, а най-малко - в Северен централен район, обясни експертът.
По думите му от 28 области, разпределени в четири групи по степен на развитие, като „изоставащи“ са класифицирани цели 13. В тях съответно влизат цели 360 млн. лв.
Средствата се превеждат чрез международните разплащателни агенции, MoneyGram, Western Union и др., но много от емигрантите сами носят пари при връщанията си.
Само 6 от 300 получатели казват, че парите от техните близки в чужбина се инвестират у нас за бизнес.
До 90% от тези средства отиват за покриване на текущи разходи и сметки, погасяване на заеми, здравеопазване и образование, като например в Северозападния район, който е в критично състояние, влагането им в потребление е близо 95 на сто, обяснява проф. Минчев.
По думите му идентичното навсякъде са средствата, които се влагат в образование. При високо развитите области пък 20 на сто от сумите отиват за изплащане на заеми.