Здравейте! Моят син е вече на 1г.10 месеца и продължава да хвърля храна от столчето въпреки всичките инструкции и обяснения. Също така от малък го оставях да пипа и мачка храната,но вече мисля е голям и не би следвало да продължава това желание за сензорна стимулация. Може да яде сам,но след 5-10 лъжички /бодвания с вилицата започва играта с мачкане и хвърляне на храната.До кога това поведение е нормално или е време за среща а терапевт?
@MagiPashovaKitchen Жыл бұрын
На 1г 10 месеца, ако детето хапва много малко количество и преминава към игра и хвърляне на храната, това може да се възприеме като знак, че нещо при храненето не се случва оптимално. Понякога може да става въпрос за пречки, които се отсраняват сравнително бързо и лесно като липса на рутина, удобство или определени умения. В други случаи това може да са първи прояви на по-сериозна форма на злоядство като в тези случаи колкото по-рано се адресира проблемът, толкова по-лесно се преодолява. Но само на база факта, че хвърля храна, не мога да кажа кое от двете е и какъв да е подходът.
@lera9329 Жыл бұрын
Синът ми е на 1г. и 1 м. и определено съм забелязала, че започва да хвърля храна, когато се е наял - предлагам още 1-2 парченца и ако хвърли и тях, спирам, тъй като знам, че се е нахранил. Но някой път съм забелязала, че ако предложа нещо друго, може да хапне от друга храна. Например, ако предложа сандвич на парченца, той хапва половината и след това започва да хвърля и ако дам банан на парченца, хапва от него и то с апетит, та понякога проявява и претенция към храната. Също определено виждам разлика, когато му давам парченце по парченце, иначе започва да си играе и бута цялата храна.
@MagiPashovaKitchen Жыл бұрын
След 1 годинка, апетитът естествено спада, а децата стават по-разсеяни и трудно се задържат повече от 10-15 минути на едно място. Това неминуемо се отразява на храненето. Практиката ми показва, че е добър подход на всяко хранене да предлагаме 2-3 неща едновременно. В слуая бих сложила пред детето 1/2 сандвич, 1/2 банан и 1/2 чаша кисело мляко. Така то може да избира, да хапне само от едната храна, да опита и трите, да ги хапне послеодвателно или едновременно, но при всички случаи има избор, както и повече стимули, които да задържат интереса му върху храната и храненето.