Добро видео ! Поздрави! Добре е есента да се направи, за да може всичко положено в лехите да се поеме, да се слегне! Браво за прекрасното начинание!
@galiapeeva53503 жыл бұрын
Браво! Страхотна работа! И аз имам огромно желание да приключа с орането и фрезоването на целия двор! Аз също подкрепям идеята за повдигнатите лехи, както и наторяването им с компост. От всичко, което съм изгледала по въпроса за екологично чиста и здрава микрофлора, най-добрият метод е без непрестанна намеса от страна на човека. Поздравявам ви и ви желая много успех и вкусни зеленчуци!
@m9805602 жыл бұрын
Браво ,млади хора !!!
@ВеселинаБрукова-р1з2 жыл бұрын
Прекрасни,млади,свежи и вдъхновяващи. 💗💗💗
@dianavelichkova31373 жыл бұрын
Много добра идея за повдигнати лехи. Благодаря, за споделения опит!
@monikamiteva19083 жыл бұрын
Благодарим за видеото!! Много много полезно! ❤️
@valentinastoycheva57812 ай бұрын
Прекрасни сте!
@desi75ta3 жыл бұрын
Браво на вас! Благодаря за споделеният опит!
@vasilaivanova55952 ай бұрын
Браво, много нови неща за мен.
@matanikolova7502 Жыл бұрын
Мно, много благодаря за споделеният опит!!! Бъдете благословени!
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Боре, доста силен музикален фон.
@junakbalkanski9 ай бұрын
Благодаря за хубавото видео, полезните съвети и идеи. Мрежата е страхотна идея. Браво на вас. Аз бих добавил мембрана от вътрешна страна на дървените стени да отделя пръстта от дървото. Лично предпочитание.
@gentlestarcounter3 жыл бұрын
Страхотни сте! Продължавайте да ни вдъхновявате!
@danielanikolova3344 Жыл бұрын
Благодаря!
@milenia84593 жыл бұрын
Браво! Благодарим за това, което правите!
@ЛюбовСтефанова-р9к9 ай бұрын
Благодаря ви много ❤
@ЛюдмилаКолева-ч2я2 жыл бұрын
Имам интерес и ще следя всичко, което споделяте!
@ГеоргиМилков-г8е3 жыл бұрын
Здравейте,интересува ме от къде да намерим този препарат .
@ЕвдокияХристова-б1э3 жыл бұрын
Поздравления Продължавайте Беше интерес но и полезно
@КонстантинаИванова-ч3ы2 жыл бұрын
Благодаря за споделения опит, много е полезен. Интересува ме мрежата, която поставяте специална ли е, устойчива ли е на гниене, пластмасова ли е или метална? Предстои ми направата на повдигнати лехи.
@penkadimitrova2010 Жыл бұрын
Браво !❤🍀🌻
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Където имате засят фасул , наесен не скубете , а оставете корените му в почвата. Те я обогатяват с така необходимият за нея азот.
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Дъските се обгарят с газова горелка и след това се намазват с изгоряло масло./ маслото от колата, когато го сменяте не го изхвърляйте/
@ЮлиянНиколов-н2у3 жыл бұрын
Много интересно и полезно видео ❤️🌹
@violetanikolova77762 жыл бұрын
,,Мисия чиста храна" е първи етап. Втори етап ,, Запази бабините и стари сортове семена, защото вкусът бг е уникален и различен. Защо го пиша? Всичко, що е внос е различно на вкус. С друг аромат и селекция. Предвид уедряването и унифицирането, разнообразието и вековната природна селекция се унищожава под търговското и рационалното и поизчезва. ,,Гуменият" вкус на доматите с дръвцето и прорасналите семена за ,,изненада" отвътре. Но пък с търговски външен вид. Тази година го усетих с кайсиите, ягодите, пипера и ябълките. Внасяме 80% от храната си?! Сортовете, традициите(не само в земеделието, но и в различните области на битието, като процеси на съ-зиданието) и вкусовете се губят, предвид отдалечаването от Природата, потребителството, консюмеризма и глобализацията.... Която не е духовна, а самоизяждаща, като творческа различност - свят само на Кока колата, само на един сорт, само на една идея, само на един доминант - парите. Които, ако не са просто средства за размяна, водят до трупането. Българското броколи е нежно и вкусно, и дори стъбълцето става за добавка към супа, италианското е с твърд ствол. Пръскането на копъра с консервант убива вкуса му(изкисвайте в солена вода, иначе просто изхвърляме). Без дребно фермерство и домашно земеделие, коопериращи държавни програми за споделяне и изкупуване на излишъка (обвързвайки го с пенсионните), селото как да се възроди, скъпи политплагиатстващиръководители по синхронизация, хармонизация и опазване на ,,читавото", доброто и полезното?! Без селото и традицията, един ден няма ли да се изхранваме с биомаса, гледаме ,,безизразно" и губим лице и идентичност(само идентификация)?! Хармонията надгражда, егоизмът ,,самоизяжда". Проблемът с ,,-измите" е свързан с култа ,,превъзходство >
@momchilmladenov70379 ай бұрын
Здравейте. Бихте ли споделили коя марка препарат сте използвали за импрегнирането на дървото ? Вашият приятел спомена Естествен Фунгицид на борецова основа. Но аз не мога да намеря нищо такова онлайн . Благодаря
@emivassileva3 жыл бұрын
Да се използват такива лехи е добре, но трябва и климата да ви позволява. Имам подобни, от по една дъска от около 12 см от няколко години. През лятото температурата на пръстта се повишава над 40 градуса. Затова задължително мулчирам. Понеже нямам слама - с окосена трева.
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Да ще мулчираме, като сложим растенията със слама.
@SeloBGvideo3 жыл бұрын
Засега пиперът е добре в лехите. Имаме и първи чушчици люти. Но съм мулчирала
@AsenYosifov Жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д Внимавайте със сламата. Обикновено тя се получава от култури, които преди това са пръскани с какво ли не. За това е най добре да се мулчира с трева, която сами сте окосили или с ливадно окосена трева. Важното е снищо да не е пръскана.
@kostadinruychev4662 жыл бұрын
Здравейте, много вдъхновява ентусиазъма ви. Искам да попитам от икономическа гледна точка дали тези лехи са подходящо начинание? Все пак се влагат средства за качествен дървен материал, мрежа, найлон, специални торове и смески. Продукцията произведена по този начин, ще покрие ли вложените средства? Може това да не е от първата година. Може ли да се използват лехите многократно, за да е икономически издържано начинанието? Произведеното количество домати ще оправдае ли вложените средства?
@svilennikolov3473 жыл бұрын
Имам въпрос относно препарата за борба с троскота. Намерих нещо в нета, но ако може линк или информация за този препарат. Видеото е много полезно! Поздрави :)
@snezhanasz3 жыл бұрын
Добре е да не използвате химия в градината от която ще се храните.Старайте се да го премахнете ръчно ,троскота с многото си коренища аерира почвата и създава добра микоризна система и полезни бактерии.Премахвайте го по-усилено докато разсада е малък,на по-късен етап не пречи. Ако пък няма да садите зеленчуци,посейте нано-микро детелина,до 1 година махайте плевелите ръчно за да и помогнете да заякне,а след това тя сама ще потисне троскота и ще го спре.💐🌹🌺
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
@@snezhanasz Няма никаква химия.Ще сложа повече информация малко по-късно.
@SeloBGvideo3 жыл бұрын
@snezhanasz Това са живи микро-организми, които изяждат по естествен път бурените и не става въпрос за химически препарати. 👍
@snezhanasz3 жыл бұрын
@@SeloBGvideo Супер,не знаех.
@snezhanasz3 жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д Благодаря Таня!Това е нещо ново за мен,срещала съм и по упорит плевел/билка/от троскота и понякога наистина ще е удобно с такъв препарат.💐🍀🕊
@krasimirangelov63623 жыл бұрын
Поздравления и успех за напред, бих заменил картона с геотекстил 😉
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Не съм знаела за него, ще прочета по темата.Какви са предимствата?
@krasimirangelov63623 жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д пропуска влагата, използва се за дренажи, корените не тревите не преминават през него.
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
@@krasimirangelov6362 Благодаря!
@Nickson743 жыл бұрын
@@krasimirangelov6362 Да, но при компостирането е необходимо да се спазват определени пропорции на веществата. В случая - листа, клони и картон. Не мисля, че бих заменил картона.
@krasimirangelov63623 жыл бұрын
@@Nickson74 Не съм специалист, но простата логика казва друго, използваш листа, клони и окосена трева, по възможност смлени да стане по-бързо, микрооргмите преработват целулозата, не подбират клон и картон 😃 , в тоз картон има лепила, мастила няма работа там. Ама това мисля, че го слагат по-скоро за дренаж, таз година на тор няма да стане .
@TheDanilitta3 жыл бұрын
👏
@monikamini283 жыл бұрын
Браво!!
@leonetoleoneto3 жыл бұрын
Какви са микроорганизмите с които третирате почвата за да елиминират плевелите и от къде се сдобивате с тях ???
@NeliVasileva-se6xn Жыл бұрын
И аз се интересувам
@back2smile3 жыл бұрын
Благодарности за споделения опит🤗А пътеките с какво постелихте?
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
С дървесни стърготини.След дъжда са улегнали и е доста добре.
@li7smisal2 жыл бұрын
Можете да насеете например детелина. След това ще я косите и използвате за мулчиране на лехите, за зелен тор, да я слагате в компоста.
@stangracias25 Жыл бұрын
каква основа сложихте в лехите преди да ги напълните с пръстта?
@БорисБонев-й8ч3 жыл бұрын
Здравейте, може ли повече информация за: - препарата с който сте третирали дъските как се казва - какви са тези микроорганизми има ли ги по аграрните аптеки - какъв компост използвате и има ли го по аграрните аптеки Поздрави !
@valentinagenova4393 жыл бұрын
Аз се интересувам от рези отговори. Във видеото не става ясно.
@piperche2 жыл бұрын
И аз бих искала да науча, от къде се купува бораксовия разтвор/концентрат?
@ВЕСОМърдата Жыл бұрын
Откъде се купуват микроорганизмите?
@СтанимирГинев3 жыл бұрын
Здравейте, какъв препарат използвате за борба с троскота?
@SeloBGvideo3 жыл бұрын
mikroveda-farming-bg.com/%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b1%d0%be%d1%82%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d0%be%d1%87%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b0 Био Инжинеринг. Ето линк и информация
@Nickson743 жыл бұрын
Какъв вариант сте избрали за поливане на лехичките? Ако е с капково, то може би трябва да се положи преди фиксирнето и запълването?
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Принципно да, най-добре да се заложи предварително, но ние нямахме такава възможност и ще го направим сега. Ще покажем, как се поправят грешки в движение :)
@silviyatdimitrova2 жыл бұрын
Здравейте, може ли да споделите какъв компост ползвате?
@madlenailieva31673 жыл бұрын
Здравейте, къде във Великотърновско ви е селото? Питам заради глинестата почва, за която говорите. Засега само в Еленския Балкан съм видяла такава почвар но може и другаде да има...
@SeloBGvideo3 жыл бұрын
Близо до Къпиновският манастир
@ivanivanov19322 жыл бұрын
@@SeloBGvideo а как се казва препарата с който пръскате против троскота?
@elidolly652 жыл бұрын
Здравейте! Много полезно видео! Може ли ширина и дължина на една леха
@florailieva2278 Жыл бұрын
Защо не отговарят тези хора, ей ....
@junakbalkanski9 ай бұрын
Ами копаят
@AsenYosifov Жыл бұрын
Може ли да кажете с какво точно импрегнирахте дървения материал.
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Чаят от корени от троскот е лековит.
@АнгелРусев-х5ч3 жыл бұрын
Тези лехи не са удачни за нашият климат много бързо съхне почвата и трябва често поливане аз съм ги направил полуповдигнати без ограничение с дъски и засипани с дървесен чипс така се запазва влагата до 95процента А самите лехи съм направил по метода на Зеп Холцер работят много добре
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Здравейте, Ангел! Благодаря ви за коментара! Няколко уточнения да дам. Три години сме ползвали лехите без фиксация. Обяснили сме във видеото защо подходихме да ги фиксираме - дрениране, обогатяване на почвата, сляпо куче и къртици. В момента лехите не са мулчирани, покрити, защото бяхме оставили валежите и снегът да си свършат работата с възстановителната програма, която показахме. В следващите седмици ще ги мулчираме. Имахме и чудене дали да е слама или дървесен мулч. Предходните години сме провали и двата варианта и мислим, че сламата за нас е по-добрия вариант. Така, че лехите няма да са оставени голи, което ще покажем отново. В предходните години сламата вършеше перфектна работа и задържаше прекрасно влагата. Имаше проблем с голите охлюви, но сега дъските са високи, пастлано е с дървесина, което ще ги затрудни с пълзенето, така че и затова ще ни помогнат.
@АнгелРусев-х5ч3 жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д здравейте Таня проблемите със сламата са голите охлюви и множество плевели излизат аз определено залагам на чипса погледнете Пол Гаучи какво обяснява с 30г опит мисля че ще откриете нещо полезно и за вас .
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
@@АнгелРусев-х5ч Гледала съм и затова миналата година пробвах и с него.Може да направя две от лехите с него и да видя, кой вариант при нас ще е по-удачен. Благодаря за споделеното
@АнгелРусев-х5ч3 жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д утре ще ви пратя снимки от нашата градина Поздрави от Варна!
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
@@АнгелРусев-х5ч А може да дойдем и да я снимаме и споделите вашият опит.Поздрави и от нас!
@СмилкоКоджабашев3 жыл бұрын
можели по точна информация за препарата с който са обработени дъските
@niklinda3 жыл бұрын
момчето каза фунгицид, който може да намерите в магазините за растителна защита
@СмилкоКоджабашев3 жыл бұрын
Благодаря, надявах се на име но Итака ще опитам
@niklinda3 жыл бұрын
@@СмилкоКоджабашев не познавам имената на фунгицидите в България, но ви препоръчвам да попитате в съответния магазин. Предполагам, че продавачите са отлично запознати с продуктите, които предлагат
@rumyanahristova9892 жыл бұрын
Във видеото казаха: Фунгецит на бораксова основа (каквото и да значи това ☺)
@georgimitev19902 жыл бұрын
Каква е мрежата която използвате?
@ivanivanov19322 жыл бұрын
Как се казва препарата с който пръскате против троскота?
@stangracias252 жыл бұрын
едва ли ще дадат инфо ?!
@veselinastoycheva2332 Жыл бұрын
В интернет намерих този вариант: Боракс Естествена, неотровна сол без аромат. Използва се за керамични глазури, във воден разтвор за подсилване на текстили и като натурално средство предпазващо дървесината от бактерии, гъбички,насекоми, мухъл. За целта боракса се прилага във вид на воден разтвор. Рецепта: 80гр. Боракс на 1 литър вода
@snezhanasz3 жыл бұрын
Какъв вид са дъските и колко години ще издържат?
@borislav-portal123 жыл бұрын
Дъските са от иглолистна дървесина - чам, издържат около 7 години. Напръскани са с бораксова основа и са обгорени
@snezhanasz3 жыл бұрын
@@borislav-portal12 Много благодаря,нямаме опит и обсъждахме лехите с дъски ли да са или с тухли.
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
@@snezhanasz и двата варианта е добре.Ще покажем и градина в този вариант.
@snezhanasz3 жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д Добре,благодаря за полезните видеа,все повече хора се интересуват от екологично земеделие,което е в синхрон със природата.💐🌹🌺
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Снимайте и им покажете и градини от сламени бали също.
@BlackMan98513 жыл бұрын
Продължавам да ви следя в развитие. Много интересно видео. Мулчът които използвате за да оформите пътеките не ви ли притеснява, че е прекалено ситен и е възможно разпространение на гъбични заболявания в следствие на това, че задържа повече влага и не може да се оттича и проветрява. Ако е по-едър според мен ще се намали вероятността за появяване на подобни заболявания.
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
За пътеките не е проблем, защото лехите са фиксирани.Питали сме хора, които засипват с него, но ще видим на терен.
@AlAngelov Жыл бұрын
На тая мрежа от долу, не разбрах каква и е задачата ?
@VanyaDimitrovska3 жыл бұрын
🌻 🌳 🌱 🥒 🥕
@bezprizvanniy3 жыл бұрын
Къде мога да се свържа с вас, градината ви много наподобява на моята като използвани техники,ще се радвам да си обменяме опит занапред :)
@SeloBGvideo3 жыл бұрын
Пишете ми : facebook.com/tanya.borisova.399
@petyabobeva58063 жыл бұрын
Здравейте, и ние експериментираме с повдигнатите лехи. Кога слагате мулч, преди растенията и сменцата или след това? Миналата година имахме лош резултат с пипера, предполагаме, че влагата му е била в повече. Остана бонзай падаше във всички посоки(не сме го обривали)
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Ще мулчирам след като сложа растенията. Като зелето нама да мулчирам със срама, заради голите охлюви Ще покажем.Търся слама сега :)
@teodorenev53453 жыл бұрын
Имам такива лехи вече 4 години. Резултата е перфектен. Мулчира се след като се засади и почвата се стопли. Мушчирал съм със стърготини, окосена трева, слама и какво ли не. Най добър резултат с окосена трева при дебелина около 15см. До есента червеите са се справили почти напълно. Плевели малко.
@petyabobeva58063 жыл бұрын
@@teodorenev5345 , може ли да споделите опита си с пипера? На капково ли го гледате, като се сложи мулч не се прекопава и обрива, но миналогодишният ни пипер почти беше легнал по лехите?! Капковото ни е разделено само на 2 крана (краставици и всичко друго) и когато поливам поливам всичко и не знам.. дали не му е много влагата под мулча на пипера?
@teodorenev53453 жыл бұрын
@@petyabobeva5806 Капково, което е над мулча. Пипера обича топло и слънце. На повдигнати лехи вероятността да има преовлажняване е малка.
@petyabobeva58063 жыл бұрын
@@teodorenev5345 , а защо над мулча е капковото? ние сме го монтирали отдолу? Благодаря Ви за споделения опит!
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Вместо мрежа могат да се поставят дебел слой картони/в контейнерите около големите магазини може да си ги набавите безплатно. Те масово се изхвърлят./ И след това застилате с листна маса, миналогодишна слама и тор. Също и пътеките през които преминавате , между лехите се покриват с този дебел слой от картони , огнила слама и дърени парченца накълцани клони/bark chips/.
@rumyanakoprinkova32953 жыл бұрын
Книгите "Terra preta" on Tim Flannery...,"Biodynamic farm" от Karl-Ernst Osthaus и "Nutrition" от Рудолф Щайнер биха били от голяма полза на всички млади и по-възрастни градинари от селото /и не само/. Да се надяваме да са излезнали, или да излезнат и в български превод в най-скоро време. Дерзайте смело!
@ВладимирДимитров-э8б3 жыл бұрын
Мерси суперсте
@MrWaterpumpkin Жыл бұрын
Къртицата не пречи на зеленчукопроизводството. Сигурно имате предвид сляпо куче. Иначе всичко изглежда много добре, но колко струва е друг въпрос...
@ko6uta1333 жыл бұрын
Не съм сигурен че лехи се правят така.По принцип се оформят с обработки
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Обработили сме чрез фрезоване преди да издълбаем лехите. След това сме върнали пръста засимвайки мулча от дървета, листа картон, които играят ролята на дренаж и задушават и тревата отдолу и накрая сме насипали с компоста. От тук нататък няма да човъркаме почвата. Ще работим само с вила за леко разрохкване и ще обогатяваме всяка година с компост. Ефектът ще е най-видим след един сезон.
@СоняЙорданова-д2в2 жыл бұрын
Доста труд,но си струва!
@AS-tc3og3 жыл бұрын
Комплименти !
@teodorvidev59732 жыл бұрын
Чиста храна с фреза няма да стане .
@pdm355612 жыл бұрын
добре е. ама бая скъпичко.Успех.
@МиленаБедрова3 жыл бұрын
Адмирации за вас-отлично!!! Но, мисия,, чиста храна,, е невъзможно заради чернобил, фокушима, иначе сте права зарежда....!!!!
@vladivladi60043 жыл бұрын
И аз това се питам? Къде е това място къде е тази земя и почва?: Чиста храна: от къде идва тя като всичко е отровено😏и въздуха който дишаме е отровен. Или може би всички тези господа плюс водещата са на Марс??? Но и там не се знае какво е положението ......
@МиленаБедрова3 жыл бұрын
@@vladivladi6004 Е за този ви въпрос идва на реч?
@Apo53082 жыл бұрын
❤
@derag03 жыл бұрын
тази мацка не е ли водеща на портал 12...
@ТаняБорисова-ф8д3 жыл бұрын
Същата :)
@derag03 жыл бұрын
@@ТаняБорисова-ф8д браво и поздравления:)
@страхилбожикравов Жыл бұрын
много предвидливо това с мрежата
@KRISTALINA.EDREVA3 жыл бұрын
Като не сте професионалисти защо заблуждавате хората...
@niklinda3 жыл бұрын
е защо ги критикувате така? Те си казаха, че са любители и се учат. По-добре им дайте съвет отколкото да критикувате. Млади хора са и се учат а и много други ще се учат от тях.
@KRISTALINA.EDREVA3 жыл бұрын
@@niklinda Това е въпрос. Критика би било, ако кажа, че се казва “това„, а не “тува“, че няма как “във Великотърновско почвата да е глинеста“ , защото почвата се мени не по окръзи, а по височина, скали, вид растителност, наличие на вода и т. н. . Дървените дъски е отделна критика... Отделно и изобщо доколко е целесъобразно да се влага толкова труд и материал в такива лехи... На много повече би ги научил човек с опит. Днес е модерно да се “прави канал“, а това дали информацията е вярна, професионална, мисля че не е толкова важно... Тези млади хора със сигурност имат конкретни знания и интереси, неща от които разбират - по-добре да видим и чуем това. А от лехи - нито повдигнати, нито неповдигнати не разбират. Това исках да кажа в коментара си. Успех на канала.
@niklinda3 жыл бұрын
@@KRISTALINA.EDREVA почвознанието е огромна наука. Майка ми, сетъл да е пътят на Душата и, беше агроном със специалност почвознание. Разбираше си от занаята. В днешно време може да се намерят тестове с които да проверяваме всеки сезон състава на почвата: от какво има необходимост за всяко растение, след което обогатяваме. Ние предпочитаме да обогатяваме с органична животинска тор. Не винаги имаме добри резултати, но живеем в планинско-пустинен регион, с голяма сухота във въздуха, и с големи усилия постигаме нещо. Опитваме да засаждаме и домати, които идват от планински райони в България, и не винаги успешна реколта получаваме. Огромна наука и много познания е агрономията. Затова учат 5 години.
@KRISTALINA.EDREVA3 жыл бұрын
@@niklinda Благодаря Ви, точно това имах предвид, че е полезно да се споделят теми, които са ни близки и разбираме. В коментара Ви открих много опит и интересни мисли. Уважение към знанията, които е имала Вашата майка - така е, сериозните знания искат себеотдаване. Извинявайте, за критичните ми коментари и Ви благодаря, че сте вероятно благороден човек. Аз понякога съм доста рязка... Беше ми приятно да общувам с Вас.
@niklinda3 жыл бұрын
@@KRISTALINA.EDREVA и за мен беше чест да се запознаем тук. Уважавам искреността ви. Идеята е да дискутираме, обменямае опит и идеи и да си помагаме!