No video

Какво означава името Балкан и колко древно е то? 17 юли 2024

  Рет қаралды 7,075

Павел Серафимов Sparotok

Павел Серафимов Sparotok

Күн бұрын

*Името Балкан, което ние използваме за Стара Планина е много древно. Официално то е от турски произход, но учените често грешат в своите анализи. В миналото думи като къща, баща, борсук и др. бяха обявени за прабългарски тюркски думи. В последствие стана ясно, че в стремежа си да услужат на неиздържаната теория за тюркските корени на Аспаруховите българи, редица езиковеди не са си свършили работата добре. Думата къща има паралели в санскрит, сръбски, хърватски, словенски. Думата баща пък се отличава с невероятна древност. Смята се, че тя идва от по-стара форма *batja и е сродна на минойски и пеласгийски титли за владетел. За борсук пък бе установено, че има паралел в келтските, а именно broch. Това показва убедително, че учените ни са направили груба грешка.
*Грешка е и определянето на Балкан като тюрска дума. Вярно е, че точно този вариант на името на Стара планина става популярен чак след XV в., но в това няма нищо странно. Евмолпия е най-старото име на Пловдив, то идва от името на героя Евмолп, който е живял по време на Бронзовата епоха. Селищното име Евмолпия обаче се среща едва през IV в. в труда на Амиан Марцелин [Amm. XXVII.4.12]. Колко древно е едно название и кога е популяризирано то са две различни неща.
*Важното е друго - по време на Античността са регистрирани названия, които са сродни на името Балкан. В западна малоазийска Мизия е имало селище с име Балкеа. За него пише Плиний Стари в своята Естествена История. Важна е не само близостта на Балкеа с Балкан, но и факта, че древното селище е мизийско. А точно мизите са наричани българи в продължение на повече от 1100 години.
*През Античността, в Европа е локализиран и друг интересен топоним, а именно Балкия.За него знаем отново благодарение на Плиний Стари. Той предава свидетелството на живелия няколко века по-рано Ксенофон от Лампсак за огромен остров с име Балкия, който се намира на няколко дни плаване от Скития [Plin.IV.95]. В същия регион Плиний разполага и Мори Маруса [Мори Маруза], чието име е тракийско. Това е устанановено от Георги Сотиров. Мори (или морiе) е тракийската дума за море, по виждане на акад. Вл. Георгиев и др.Тя се среща се в етнонима морисени - траки спомати от Плиний Стари [Plin.IV.41'].
*Характеристиката, която Ксенофон дава за Балкия ще ни помогне да разберем значението на името. Старият автор е обяснил, че се касае за огромен остров, т.е. имаме индикации, че значението на Балкия е голям, масивен. Коренът бал намираме в тракийския топоним Балеос - название на върховния бог. Според Димитър Дечев значение може да се даде със санскр. bala-m - сила [Thrakische Sprachreste, с. 41]. Дечев е пропуснал да добави, че санскритската bala означава не само сила, но също и едър, голям, масивен.
*Съществува и тракийска планина Балайон орос - Balaion oros. Тук коренът е бал и е обяснен със стблг. болий-по-голям, чиято древна форма е била *балии.
*Така разбираме, че името Балкан е тракийско, а фактът, че е обяснимо на български език е само едно от многото доказателства за това, че тракийски и български са две названия на един и същ език, но в различни епохи. Езикът говорен от Орфей не е изчезвал, просто се е развил и днес носи името български.
*Самото име Стара планина също е тракийско. Акад. Георгиев тълкува елемента СТАР от теонима Стар-Аскенос [Σταρ-ασκενος] със стблг. старъ-стар. За жалост никой не прави връзка между тракийското название Стар и името на Стара планина.
Снимка на Соня Неве
#траки
#българи
#тракийскиезик
#тракийскиглоси
#древност
#античност
#средновековие
#балкан
#балкански
#орфей
#бог
#божество
#старапланина
#планински
#скития
#мизия
#евмолпия
#пловдив
#филипопол
#пулпудева
#история
#исторически
#минало
#археология
#дионис
#индия
#поход
#херакъл
#гети
#лампсак
#василевс
#титла
#баща
#бато
#етимология
#значение
#лингвист
#лингвистика
#архив
#летопис
#тълкуване
#летописец

Пікірлер: 385
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Езикът на Орфей е древна форма на българския, това е доказано в книгата Древните корени на българския език. Тя може лесно да се поръча при Издателство Атеа ateabooks.com/world-history-series/7227-drevnite-koreni-na-blgarskiya-ezik-trakijski-rechnik-9786197624342.html Ако видеото ви допада - моля ви да се абонирате за този канал, а и да сложите харесване на видеото. В случай, че има въпроси по отношение на съдържанието - настреща съм след около два часа. Приятно гледане!🙂
@dimitarmitev7176
@dimitarmitev7176 Ай бұрын
...Пълдин... 🙄🙂
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@dimitarmitev7176 🙂
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@dimitarmitev7176 Хехехе. Как истимаро подаде главица юнака балкански🤣
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 даа, изненада ни 🙂🙂🙂
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc Но го упреквам приятелски че написа неправилно името на нашият роден град😎
@paveldeliradev449
@paveldeliradev449 Ай бұрын
...веднъж пътувах с автобус от София до Карлово...на гости...не бях се прибирал в България с години...Боже Мили Господи...покрай Балкана...това Величествено "нещо"...даже не е и т'ва думата...плаках в автобуса...хората ме гледат...не ми пука... данък обществено мнение не плащам...чувството е неописуемо!...преди години скитах с камиони поради работата ми...и в северната част е красиво но откъм южната...та т'ва "нещо" стига чак до небето...❤
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Звучи ми познато😊
@tomashomola272
@tomashomola272 Ай бұрын
Говорим езика на траки и пелазги. Бъдете здрави!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@tomashomola272 Да, говорим развитата форма на трако-пеласгийския език.
@mladenmikov3220
@mladenmikov3220 Ай бұрын
Бъди жив и здрав ❤. Бяхме в Тоскана в Bulgarno преди 3 седмици. Всичко Българско е заличено.Вие сте уникален.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@mladenmikov3220 Вярно е, че много е заличено, но не и всичко, ние сме оставили прекалено много следи, важни следи.
@nadejdak1945
@nadejdak1945 Ай бұрын
Благодаря, г-н Серафимов! От все сърце, Ви желая здраве!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@nadejdak1945 Благодаря!!!
@dankovassilev58
@dankovassilev58 Ай бұрын
Много са имената топоними с Български корен,Белград, Болград, Болгар,Беласица. Благодаря, жив и здрав да си 👍🇧🇬🇧🇬🇧🇬
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@dankovassilev58 Благодаря!!!
@svetoslavstanev3741
@svetoslavstanev3741 Ай бұрын
Топонимите с български корени Да но тук става въпрос за думата БАЛ КАН - тук дори алтернативните историци не могат да обяснят от къде идва думичката КАН . БАЛ вече е ясно Голям , Велик !
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 Ако знаете как са образувани думите малък, тънък, ще разберете и каква е ролята на К в БалКан.
@dankovassilev58
@dankovassilev58 Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 Балкан също е топоним🤔
@diyanivanov4107
@diyanivanov4107 Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 Бал - Бел е богът почитан от траките и българите преди да приемат християнството. В библията е познат като ваал зевул. Бал отговаря на тракийските думи балайос (голям, силен) и бален (принц, владетел), а Збул отговаря на тракийската дума збул (сияние, светлина), Т.е. Бал Збул означава Светлият Господар. .... За Кан нямам представа
@jordanjordanov3839
@jordanjordanov3839 Ай бұрын
Благодарности за прекрасната лекция!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@jordanjordanov3839 Радвам се, че това видео Ви е допаднало!!!
@margaritavasileva809
@margaritavasileva809 Ай бұрын
Много Ви благодаря!❤
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Моля 😊
@nikolaykolev1438
@nikolaykolev1438 Ай бұрын
Сравнението с думата Бал е точно/Три-тройно Бали-силни,Балиос,Боили/Както повечето ни древни думи,Балкан е сложна дума: Бал-силно,голямо и АКА-око.Това е най-дългата планинска верига на Балканите.Вижда се отдалече на север и юг.Като голямо и силно око на Бог,което наблюдава всичко и всички край него.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@nikolaykolev1438 👍👍👍
@svetoslavstanev3741
@svetoslavstanev3741 Ай бұрын
БАЛ - КАН Бал добре обаче КАН какво означава ??
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 Кан, Канас, Княз - Вожд, Водач 😊
@svetoslavstanev3741
@svetoslavstanev3741 Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 Дори и така да е !!! Но какво прави това трибуквие в Северна Америка и Австралия ?? КАНада , КАНбера ????
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 Кан не е отделна дума, Бал е корен, К е остатък от наставка, а пък -ан е също наставка. По същият начин К в тънък, малък и др. не е елемент на някаква екзотична дума -ък.
@tsvetelinavladimirova
@tsvetelinavladimirova Ай бұрын
Много интересни факти! Благодаря!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@tsvetelinavladimirova Благодаря Ви и аз за интереса!
@user-vi2kp4vq8j
@user-vi2kp4vq8j Ай бұрын
❤Благодаря 🌹!Информацията Ви,не само за названието на планината Балкан,винаги е много ценна,защото е добре обоснована,както лингвистично,така и древно топонимно!Поздравления!❤️🍀🇧🇬
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@user-vi2kp4vq8j Благодаря!!!
@user-fm5of9bs9e
@user-fm5of9bs9e Ай бұрын
Благодаря Ви много😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Моля!!!
@mladenmikov3220
@mladenmikov3220 Ай бұрын
Via Pavirana 1291 това е улицата и номер на къщата 21. Най старата къща в района. На самата къща пише Bulgeria.Ние Българите трябва да сме най гордият народ.❤🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@mladenmikov3220 Със сигурност ние имаме с какво да се гордеем.
@forestall3029
@forestall3029 Ай бұрын
Гордостта е един от смъртните грехове , а да се гордееш с минало, което не олицетворяваш е и нахалство. България е уждържава със затихващи функции, а по- голямата част от българите са самодоволни и вечно недоволни говеда. Набийте си го в спаротошките куфалници.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@apostolstamatov4424 @@forestall3029 Думи на лукав хазарин е това, което казахте 🙂
@MariaGeorgeva
@MariaGeorgeva Ай бұрын
В коя държава , в кой град ? Благодаря предварително !
@mladenmikov3220
@mladenmikov3220 26 күн бұрын
Bulgarno малко село в провинция Тоскана. Наи старата къща е извън Bulgarno но собствениците са Стара Италианска фамилия.Съпругата на собственика е Холандка,така че ние се запознахме ,гостуваха ме им и лесно с Нидерландски език си общуваме.Много мили хора но за България нищо не знаят и за миналото несе говори.Станахме си добри познати.❤🇧🇬🇧🇬🇧🇬​@@MariaGeorgeva
@silvianopert2000
@silvianopert2000 Ай бұрын
Благодаря ти!!!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Моля!!!
@GankaSlavova
@GankaSlavova Ай бұрын
БЪДЕТЕ ЗДРАВ И ЗДРАВ, Г-Н СЕРАФИМОВ!!!😊БОГ ДА ВИ ДАРЯВА-СИЛИ...,УСТОЙЧИВОСТ...И ДУХОВНА СВЕТЛИНА!!❤😊БОГ ДА ВИ БЛАГОСЛОВИ 😊АМИН ❤
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@GankaSlavova Благодаря!!!
@Richerin
@Richerin Ай бұрын
браво!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Благодаря!!!
@user-jh2hs2fm8j
@user-jh2hs2fm8j Ай бұрын
Бал(голям;силен;потентен;мъжествен;висок...);КанАРа(голям камък,скала огряна от слънцето).Това значи!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
😊
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
Чак се замислих за река Балъкчийка .😊
@IvoIYI
@IvoIYI Ай бұрын
Огромни благодарности, приятелю за този епизод!Важно е повече хора да го гледат!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@IvoIYI Надявам се много хора да видят това видео, надявам се и да им допадне!
@IvoIYI
@IvoIYI Ай бұрын
@@Sparotoc на хората, които се интересуват и имат нещо в главата би трябвало да им допадне.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@IvoIYI Да! Аз се радвам, че техният брой расте!!!
@IvoIYI
@IvoIYI Ай бұрын
@@Sparotoc това е призванието ти :)
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@IvoIYI Сърдечно благодаря за добрите думи!!!
@lyudmilpetrov79
@lyudmilpetrov79 Ай бұрын
Благодаря ви за просветителската ви дейност, и Бог с вас. Да добавя, че думата "бал", е още употребявана в някой региони като във врачанско на "пре много" се казва "пре бол", което е близко до "бал" = голямо и "бол" = много, аи в руски го има "бал"шой = голям
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@lyudmilpetrov79 Да, изразът от врачанко има връзка с балии-голям, едър, силен, масивен.
@user-kt3bq8uc8y
@user-kt3bq8uc8y Ай бұрын
Точната дума на руски не е бальшой ...а е большой...
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-kt3bq8uc8y Господинът има предвид произношението, в нашите родопски диалекти има същото произношение.
@AnnieKoloff-ov6no
@AnnieKoloff-ov6no Ай бұрын
Bulk на английски също означава нещо голямо, с големи размери
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@AnnieKoloff-ov6no Английската дума е заето от старонорвежки, по-точно от думата bulki - купчина, товар. А иначе като германска сродна дума бих посочил balg - торба, подутина, мях. Сродна е и галската дума balco - голям, едър силен.
@user-fm5of9bs9e
@user-fm5of9bs9e Ай бұрын
Интересно 👏
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Благодаря!🙂
@user-od4jb9er1u
@user-od4jb9er1u Ай бұрын
И на двете ми сестри първите думи бяха АТА. В един от техните исторически сериали Destan може да видите как се формира Елита на народа им от Небесните с тотем орел и планинците с тотем вълк,който е най стар при гетите.
@Sparotoc
@Sparotoc 26 күн бұрын
😊
@user-hw2bj5zd1p
@user-hw2bj5zd1p Ай бұрын
Благодаря ти сърдечно за Видеото! За отново Огромния труд който полагаш! Траките наистина са дали Културно наследство на нашите Балкански съседи. За жалост Гърци и Турци са ни Крали и Приписват много от нашата Древна История! В името Балкан не съществува нотка на Тюркско Татарски Турски произход! По моят край на нашите(Съседи по Граница. И безсмислено говорене. Имаме наш сиЖаргон. КОЧ КАФАЛИЯ) Жалкото е че винаги са ни Предавали Историята! А тя напук като Плевел Оцелява! На Хора като Теб ТРАКИЕЦО! Бог да ти помага и дава Сили за Делото ти! Към България!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@user-hw2bj5zd1p Да, дедите на съседите ни са крали здраво от нас, но по-лошото е, че тези, които трябва да изобличат престъпленията се опитват да ги укрият, приписвайки азиатски корени на нашите предци. И това се прави от учени!
@user-hw2bj5zd1p
@user-hw2bj5zd1p Ай бұрын
Това е най трагично като Упадък! Напълно те разбирам. Жалко е че и днес продължава тази Тенденция! А живее в друго време!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-hw2bj5zd1p Някои хора следват личния си интерес, а не този на българския народ.
@user-hw2bj5zd1p
@user-hw2bj5zd1p Ай бұрын
@@Sparotoc От това си патим вече много много време! Хубава вечер. Жив и здрав да си. Бог ще ти помага!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-hw2bj5zd1p Благодаря за подкрепата!!!
@dimitartodorov8390
@dimitartodorov8390 Ай бұрын
Здравейте, благодаря за чудесното видео г-н Серафимов . С интерес следя вашите изяви. Бих искал да Ви попитам изследвана ли е някаква връзка между Мадара, Модар и mother?
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Имам цяло есе по темата, ако желаете мога да Ви го пратя по Месинджър.
@user-zg5wx7us7q
@user-zg5wx7us7q Ай бұрын
Аз лично предпочитам нашето стара название Хемус/ Хем и бих искал то да се върне отново в употреба.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
То си е живо в името на нос Емине.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
БалКан - двусъставна дума , Бал - Голям , и Кан - Водач. Балкан - Голям Водач , Голяма Планина. Поздрави Павле.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Аз лично не мога да приема, че тук има дума кан. Все пак, ако разгледаме Вълкан, ще разберем, че основата е вълк, а пък -ан е наставка.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc Да приятелю, нно тук се касае за Бал, а не за Балк- Ан. Не забравяй никога че ти си моят учител, но все пак и аз понякога искам да се изказвам. А ти пък ще ме коригираш когато е нужно. 😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 Всеки има право да изрази виждането си 🙂
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc Благодаря за съдействието Павле.😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 Разбира се!
@user-fm5of9bs9e
@user-fm5of9bs9e Ай бұрын
Сега зная, че името на Балкана е древн😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
даа...🙂
@georgiparushev1743
@georgiparushev1743 Ай бұрын
Има ли тракийска следа на територията на Туркменистан? Защо там се срещат старобългарски символи? Чувал съм подобни твърдения във факултета по туркулогия в Гьотингенския университет.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Ако не се лъжа Пърсивал Йетс е първият, който забелязва приликата между китайската керамика от Неолита и Халколита с тази от Туркменистан и Източна Европа. У нас тази тема е табу, защото никой не иска да признае за тракийското влияние над народите на Средна Азия.
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
Японците най открито заявиха че са ни роднини след дългогодишното прекопаване до основи и пресяване на Дядовската селищна могила. А като видяха градежа на платформата в основата и заявиха , че това е българската Атлантида.😊
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
Също като Атлантида, древният град Дядово е бил опасан от концентрични кръгове и ровове. У нас те са три големи с два полукръга. Платон пише, че митичният континент също е бил опасан от три големи кръга с ровове помежду им. "Българо-японската експедиция, която прави разкопки на Дядово, установява, че у нас между кръговете има също големи ровове. Ръководителят на експедицията от японска страна проф. Хитоши Камуро казва, че в Дядово може да се проследи животът на древните в продължение на 8 хиляди години."
@lifestealanimations9438
@lifestealanimations9438 Ай бұрын
Дойде ми на ум, вероятно Атика произлиза от Ата? Атика означаващо Татковина (родина) на тракийски.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@lifestealanimations9438 Да, Атика навярно означава земя на отците, отечество-
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc А Атина дали няма някакво сходно значенние😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 Да.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc 😎
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 👍👍👍
@user-fm5of9bs9e
@user-fm5of9bs9e Ай бұрын
Балканът е магическо място😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Така е, Балканът е магия!
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
На санскрит, баща е "таата" (तात) което е доказателство че думите отец и тати са с един и същ произход. Те са две изменения на една и съща дума.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Официално са бълболни думи.
@user-qv7ee9kk4o
@user-qv7ee9kk4o Ай бұрын
На ПОВЕЧЕТО езици думите за "мама" и "тате" звучат сходно, но не защото тези езици са сродни по някакъв начин, просто устните звуци в комбинация с широки гласни са най-лесни за произнасяне. В грузински, например "мама" е "баща", a "деда" е "майка". Тъй като комбинации като "аба/ама/ата/апа" са лесни за произнасяне и едни от първите звукове, които човек се учи да произнася, родителите обикновено се асоциират с тези първи техни "думи", които честно казано са нищо повече от бръщолевене. Просто родителите искат да се асоциират с тях и им придават смисъл. Да вземем за пример думите за "баща" и "майка" на езици от различни езикови семейства - "baba" и "mama" на суахили, "até" и "ina" на лакота, "pa/papa" и "mae" на кхмерски, "아빠(appa)" и "엄마 (eomma)" на корейски и т.н. и т.н., могат да се дадат стотици примери. Не се връзвайте на евтини манипулации, приликата в думите за "майка" и "баща" не говори за родствени връзки между езиците.
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
​@@user-qv7ee9kk4o Прав си но ведическия санскрит действително един от диалектите на древнобъларския. Ето още думи които сме запазили присъсващи в Санскрит: света - белина балака - невръстно дете снаха - любовница конкретно снаха авика - завивка сатра - обединени заедно каквото и да стане, сътрудничество мауща - битка с юмруци, от което идва мощ коща - къща бара - бреме, тежест, товар живита - живот вадати - говоря, от това че вадиш мисли чрез думи красита - слаба, за жена, и от там красива букти - храня се, и от там бухти видава - вдовица ващу - вещ, предмет вартана - въртене грасати - поглъщам, и от там гриза дама - дом дохаяте - доя дарва - дърво дина - ден двесата - двеста дан - даряващ, благотворителност и от тама името Дана (бог) Митра - и от там Димитър (бог на водата) Варуна - и от там Варна (бог на огъня) Агни - и от там огън, Огнян и агне, което ритуално се сготвя на огън по празници и до днес (бог на боговете) Индра - и от там Андрей (бог на бурята) Маруц - и от там Марица (богиня на змийте) Манаса - и от там Манасий (бог) Мартанда - и от там Мартин, Мартина (бог на слънцето) Сурия - и от там Сурва, Сурва нова година, празнуващо започващото удължаване на деня и светлите часове Занимавам се сам да проучвам и бъркам по речниците и си водя таблица
@todorkichukov2187
@todorkichukov2187 5 күн бұрын
Павел, нали преди Евмолпия, Пловдив се е казвал Одрюза или Одрюзон!? По темата Балкан, дори да я разбием на Бал и Кан, всеки мислещ българин ще разбере, че иде реч за български произход на думата! Дори да я разделим на Бал(Бол)к(г)ан пак ще е наше творение!
@Sparotoc
@Sparotoc 4 күн бұрын
Нямам такива сведения.
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
Напълно подкрепящ аргумента ви за древния произход на думата къща е санскритската дума "пракоща" (प्रकोष्ठ) означаваща стая - в къща/сграда, кажи речи затворено пространство. В миналото предполагам много от по-малките селски къщи са били едностайни и за това така.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Да, кошта е санскритската успоредица на къща.
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
А думата брат на китайски как е.😊
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
@@user-dp8qn1qb1l На санскрит думата брат е "bhrAtR", на кирилица "бхраатър". На санскрит снаха е "снеха" (स्नेह) и означава буквално любовница Думата от санскрит "балака" (बालक), означава момченце и някой който се държи като дете. Днешната дума е балък.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-dc6ez9uu4e 🙂
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
​​@@user-dc6ez9uu4eпредполагам, че и на Ватан звучат доста сходно.😊
@diyandraganov2660
@diyandraganov2660 Ай бұрын
Сещам се за името Балан. Има го при нас българите, има го и при руснаците. Също така за бала(например бала слама).
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@diyandraganov2660 Балан е древна дума, присъства в тракийския топоним Балан-стра, което лингвистите тълкуват като бяла струя и посочват нашата дума балан.
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
Подледнах и дали има дума в санскрит която да се иговаря "стара" и отрких че тя присъства. (स्तर) "Стара" означава слой, покривка (не за маса), етаж и в по-късните научни писмени текстове на санскрит се употребява със значението земен слой от камъни, конкретно този който днес в английския се казва "stratum". Глагол формиран от корена "стара" в санскрит е "старана" (स्तरण) който означава наслояване и постилане. Тоест според мен, Стара Планина не идва от днешната дума за възрастен а от по-древната дума от тракийски (арийски) за каменен повърхностен слой. Стара само по себе си е алтернативно име на Хемус. Отделно исках да проверя дали има връзка с племето Сатри но излиза че няма. "Сатра" (सत्रा), е прилагателно което означава обединени, съюзени, винаги заедно каквото и да стане, заедно до край. Това означава че Сатрите може да са били тракийски племенен съюз а не само едно племе.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@user-dc6ez9uu4e Стар на санскрит е джира, има връзка със стблг. жьрати. Хемус има връзка с хима-зима. Сатри си е с идентично значение в старата ни реч.
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
@@Sparotoc Идентично е и в новата ни реч. Днес употребяваме думата сътрудничество (сатр-удничество)
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-dc6ez9uu4e 🙂
@user-qv7ee9kk4o
@user-qv7ee9kk4o Ай бұрын
@@user-dc6ez9uu4e Коментар от човек, който очевидно още не е завършил пети клас. :) Думата "сътрудничество" е изградена от корен "труд" и префикс "съ-", къде видя "сатр-удничество"????? И - не, "стар" означава точно това - стар. В по-ранен етап е била с по-широк смисъл на нещо устойчиво, нещо стабилно (исландската дума stór със значение "голям, огромен" е сродна на "стар", с вече изменено и стеснено значение)
@СвиленТодоров
@СвиленТодоров Ай бұрын
Баал(Ваал) е божество в Шумеро-Акадската митология ,а по късно в еврейската .Най вероятно това божество е привнесено от т.н морски народи които в основата са тракийски племена ,по точно древни Българи.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@СвиленТодоров Проблемът е, че шумерите не познават бог Баал, акадците имат Белу, а арамейската дума балена-господар, няма ясна етимология.
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
бог Бел от град Завулон ( Баалзебуб или Веелзевула) ,статуята му е приличала на теранозавър Рекс. 😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-dp8qn1qb1l 🙂
@petiata
@petiata Ай бұрын
А Хем, Хемус как се връзва тук?
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
Хемус идва от Хима , а тя от Зима. Зимна, заснежена планина. Хима - Хималаи 😎
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@petiata Хемус е сродно на арийските думи хима, зима - зима, сняг. В речта на далечните ни деди Хемус означава заснежена планина и действително в миналото върховете на Стара планина са били винаги покрити със сняг.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 Точно, съвсем точно!!!
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc Чувствам се като потупан по рамото одобрително. Благодаря братко Тервеле. Надявам се да не досаждам с моите включвания, но кръвта ми завира при всеки твой клип , и повярвай ми, правя го от Сърце.😊
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc 😊
@angelkyurkchiev3733
@angelkyurkchiev3733 Ай бұрын
Според Уики произходът на думата Балкан е неясен; може да е свързано с турски bālk 'кал' (от пратюркски * bal 'кал, глина; гъсто или лепкаво вещество', срв. също тюркски bal 'мед') и турската наставка -an 'блатиста гора' или персийски bālā-khāna 'голяма висока къща'. Според мен Балканът нито е кален и глинен, нито горите му са блатисти.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@angelkyurkchiev3733 Често езиковедите търсят не логиката, а начин да угодят на тези, които някога си са казали нещо без да си направят труда да проверят как точно стоят нещата.
@andrianaetimova6244
@andrianaetimova6244 Ай бұрын
Убедена съм, че “болии” в старобългарски език се е произнасял като “бАлии” и за това има поне 2 доказателства “большой” на руски език се произнася като “бАльшой” и в диалекта на едно от най-старите села в Родопите произношението на гласната “О” е като “А”, а ние знаем, че в Родопите са се съхранили едни от най-архаичните говори, които са дори все още падежни. А селището Балкеа в Мала Азия е в Мизия или Витиния където селджуците и в последствие и османските турци се настаняват и обитават почти 2 века преди да настъпят към Балканите. И да, аз също смятам , че в османския турски балканизмите се дължат на българския език - такава е и думата “кория”-“гора”, защото тя присъства в османски турски, но не и в други тюркски езици. Отново много интересно видео !
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@andrianaetimova6244 Турците действително заемат много от дедите ни. Ако не се лъжа себастиан Мюнцер пишеше, че до 16 в. в двора на султана се говори славянски език, а това може да е само българския. Защо употребата на български в султанския двор прекъсва през 17 в. не зная., но във всеки случай можем да говорим за повече от два века българско влияние над турците...и това само в Константинопол. Несъмнено еничарите са внесли още български думи в речта на тюрците.
@andrianaetimova6244
@andrianaetimova6244 Ай бұрын
@@Sparotoc Това е много интересно и смело твърдение, което обаче не е без основание. Не само еничарите, които са се издигали до много високи нива в йерархията им, но потока от Балканско население, отвличано с една или друга цел в Мала Азия.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@andrianaetimova6244 "Sclauonica lingua queae nonnullis…..Bulgari multaeque aliae circumunicae regiones Constantinopolim sere usque adeo ut eius etiam inter Turcos frequentissimus usus est." 🙂
@milenpetev811
@milenpetev811 Ай бұрын
@@Sparotoc Не е само до еничарите, макар от техният корпус да излизат не само войници но и чиновници. Ако се погледне произхода на везирите на империята, повечето не са с тюркски произход, а балкански, арменски, анатолийски. За майките на султаните и харема няма смисъл да се споменава.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@milenpetev811 Да, това също е важно.
@bgwest6384
@bgwest6384 Ай бұрын
Османския султанат на територията на Фригия и Лидия ли възниква?...или нещо се бъркам...И има ли нещо общо с Галатите? Поздрави Павка!!!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@bgwest6384 Османлиите асимилират както потомците на фригите, така и на лидийците, галатите, киликийците, пафлагонците, кападокийците и т.н.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@bgwest6384 Поздрави!!!
@bgwest6384
@bgwest6384 Ай бұрын
Мисълта ми е...Дали пък Галатите ,заставайки на чело на Фригия,като военна аристокрация,не създават всъщност и османския султанат...май това се е случило..
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@bgwest6384 На този въпрос не мога да отговоря.
@bgwest6384
@bgwest6384 Ай бұрын
Галатите, доколкото знам, са много войнствени и силно капсуловани,дошли от горното течение на Дунав...траки...българи...дали някой може да ги асимилира...както и да е...
@user-my6up4fy1s
@user-my6up4fy1s Ай бұрын
Кое от имената е по старо:Хемус,Стара планина,Маториеви гори,Балкан?Но всички те са с тракийски произход.Ами древната Балхара?Прочетох,че в Исландия има Боргарфиорд/фьорд/.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@user-my6up4fy1s Името Хемус е регистрирано към 6 в.пр. Хр. Името Балкеа е регистрирано през 1 в. Името Матори Гори е от 16 в. В БЕР, т.1 не е указано кога най-рано е регистрирано името Балкан. Името Балхара се налага след 9 в., като то няма никаква връзка нито с Балкан, нито с България. Балхара е арабското представяне на vallabharaja-любим господар.
@svetoslavstanev3741
@svetoslavstanev3741 Ай бұрын
То и българска планина има в сегашна Турция но обяснениеbg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%B0%D1%80то ще е пак нещо съшито с бели конци
@user-my6up4fy1s
@user-my6up4fy1s Ай бұрын
Благодаря,желая Ви крепко здраве
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 В региона на Булгар даг има финикийски надпис, в който се споменават хора наречени BLKR...
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-my6up4fy1s Благодаря!!!
@yordantodorov7105
@yordantodorov7105 Ай бұрын
Кога е бил похода на Дионисий и това ли е истинското му тракойско име?
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Най-ранното документирано име на Дионис е Дивонусо - преди около 3350 години, а кога е бил походът не зная, навярно преди повече от 3350 години.
@apostolstamatov4424
@apostolstamatov4424 Ай бұрын
Същата дума "балкан" се ползва от келтите и присъства в езика в днешният шотландски келтски!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@apostolstamatov4424 До колкото ми е известно balc означава хребет, връх.
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
За гледалите филма Шотландски боец, ще припомня началото му което що годе пресъздава ритуала за обезсмъртяване и пращането на пратеника на небето при Залмоксис.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-dp8qn1qb1l Шотландци и ирландци реално са един народ до 5в. Голяма част от предците на тези хора са дошли от Балканите и западна Мала Азия.
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
Ползва още македонски полички, шопски полички и родопски гайди.😊
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
Престилки.
@official.bulgaria.army_
@official.bulgaria.army_ Ай бұрын
Господин Серафимив, вие какво мислите за това, че унгарците са били скити, които обаче по културно влияние от народите на Урал са проговорили техния език? Нещо като ирландците имам предвид... Защото генетично ние и унгарците сме близки и те носят същите като нашите хаплогрупи
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@official.bulgaria.army_ По-скоро обратното е вярно - унгарците са уралски народ, който е повлиян от скитите в няколко периода.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@official.bulgaria.army_ Има обаче и подробности, които трябва да се споменат. Най-важното е това, че унгарците са приели наши думи принадлежащи на уседнали хора: bab - боб borostyan -бръшлян gereblye - гребло gomba -гъба kasa - каша kasza - коса за косене kaszal - кося len- лен kapor-копър mez- мед mezsör- медовина bukk- бук rozsda-ръжда zab-зоб Унгарците са взели от нас също думите szoba-соба, стая, utca-улица, udvar-двор, kulcs-ключ, szomsed-съсед, Старите българи са научили унгарците и на занаяти. Това става ясно от kovacs-ковач, takacs-тъкач, pek-пекар, хлебар... csordas- пастир пък идва от нашата дума чарда-стадо. Колко дълбоко предците ни са повлияли унгарското общество става ясно от присъствието на основни думи като baty -бате, брат, basci -бачо, baba -баба, акушерка, dada -дада ( гледачка), dajka -дойка ( гледачка), szolga- слуга, rabszolga- роб, работник, слуга. Други интересни български думи в унгарския са bagoly -бухал, beszed - беседа, разговор, beszel -беседвам, bolha-бълха, csizma -чизма ( ботуш), csoda -чудо, csütörtök- четвъртък, draga-драг, ценен, glist -глист, görbe - гърбав, görbul - гърбя се, прегърбвам се, iga-иго, kerek -кръг,
@AnnieKoloff-ov6no
@AnnieKoloff-ov6no Ай бұрын
@@Sparotoc Още сродни думи: kutya - куче kocsma (пр. кочма) - кръчма
@user-xr9tb4do3r
@user-xr9tb4do3r Ай бұрын
Знаете ли за акад.Фаргат Нуридинов,за неговата история на Българите ?
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Нутрудинов не е академик, не е и българин.
@user-jo7tx3mm7w
@user-jo7tx3mm7w Ай бұрын
А тате?
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
Ата, Тата, Татко, Тате
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@user-jo7tx3mm7w Има тракийски лични имена като Татес, Татос, те отговарят на нашите имена Тате, Тато, а и думите тате, тато.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 🙂👍
@lifestealanimations9438
@lifestealanimations9438 Ай бұрын
Титлата Бат е дълбоко древнобългарска. Един от синовете на Кроват е Бат Баян а днес я употребяваме за Бат Бойко
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@lifestealanimations9438 То и на мен ви викат Бате Павел...
@petarpetrov4561
@petarpetrov4561 29 күн бұрын
Славянска езикова група ?алоо
@Sparotoc
@Sparotoc 28 күн бұрын
Дано разбирате английски www.britannica.com/topic/Slavic-languages
@kloiko7917
@kloiko7917 Ай бұрын
разкажете моля за надписа "болгар " открит в Македония ?
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@kloiko7917 Надписът е върху фрагмент от керамична икона намерена край Виница, където е имало крепост от времето на Античността. Някои учени дават датировка 4-5 в., а други 6 в....защото така е по-удобно. Иконата явно е место производство, създадена е от местен жител, защото римляните биха написали Vulgarus, а не Bolgar.
@user-hg2vk9ju4u
@user-hg2vk9ju4u Ай бұрын
ХЕМУС Хем - кръв Ус - мед Така ли е? И ако е така, защо?
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Хемус няма връзка нито с кръв, нито с мед, а с арийските думи ХИМА, ЗИМА-зима, сняг.
@user-dc6ez9uu4e
@user-dc6ez9uu4e Ай бұрын
@@Sparotoc Невероятно, на санскрит зима е "хеманта" (हेमन्त) в мъжки род, и "хемала" (हेमल्ल) самото съществителното в женски род зима, за това така се казват така Хималаите. Значи Стара Планина и Хималаите имат едно и също тракийско име, само че едното е в единствено число мъжки род а другото в множествено число женски род. И да, не мисля че траките са използвали окончанието -ос, така че Хемус сигурно се е наричал Хем, Хема, Хемя, Хемен, Хемър или нещо от сорта.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-dc6ez9uu4e При Хималая срещаме две думи, а те са хима-зима и алая-обиталище. Алая идва от по-стара форма валая, която пък е успоредица на валꙗѭ сѧ, т.е. нещо обиколено, обградено.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
Да, в планината е имало много върколаци които са пиели кръв, отделно в по късни времена е посещавана често от ХЕМингуей, съчетали са го и се получило Хемус 😎
@svetoslavstanev3741
@svetoslavstanev3741 Ай бұрын
Сега остава да обясните от къде идва думата Канада , КАН - АТА и примерно Канбера - КАН Бера ??? Дали траките са биле в Северна Америка или пък в Австралия ??
@diyanivanov4107
@diyanivanov4107 Ай бұрын
това какво общо има с темата? Или само се заяждаш?
@svetoslavstanev3741
@svetoslavstanev3741 Ай бұрын
@@diyanivanov4107 как какво общо има , в различни части на света има имена на държави на столици на държави топоним на цял полуостров в които се съдържа едни три букви КАН и това бива обяснявано с траките ?!! КАН е древна българска титла и означава ИМПЕРАТОР .
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@diyanivanov4107 Имате право - някои хорица си нямат друга работа.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Чел ли сте нещо за омонимите?
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@svetoslavstanev3741 щом казвате 😁
@yordantodorov7105
@yordantodorov7105 Ай бұрын
Един професор (няма да споменавам имена за да не се създават конфликти) тълкуваше името балкан от шумерски като врата към небето!
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Хубаво, но българският език не е сроден на шумерския, нито пък на Балканите е имало шумери.
@135teo
@135teo Ай бұрын
поздравявам всички шарани които ти вярват
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Колко мило😊
@user-dp8qn1qb1l
@user-dp8qn1qb1l Ай бұрын
Каза Лелека и отлетя при жабите. Шарана трудно се поглъща от лелеците, освен ако не е мъничък.😊
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@user-dp8qn1qb1l 🙂
@INNOCENTWIZZARDS
@INNOCENTWIZZARDS Ай бұрын
За Индия че са били примитивни нв мога да се съглася, виж Мохенджо Даро и Харапа, долината на реката Инд. А за ата на полски има tata, на български татко, тате.
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@INNOCENTWIZZARDS Крепостните стени на Провадия са около 2000 години по-стари отколкото тези на Мохенджо Даро. Това е добър повод за размисъл.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
И на гръцки и румънски е Тата 😉
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 Даа.
@milenpetev811
@milenpetev811 Ай бұрын
То ползваме и батя, бате, батю, батьо като обръщение към по-голям, по-старши
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@milenpetev811 Да, и тази дума е много древна, регистрирана е по време на минойския период., т.е. преди около 3750 години.
@user-hg2vk9ju4u
@user-hg2vk9ju4u Ай бұрын
Също съм чела, че Бал е мед, а кан - кръв ???
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
Много хора обичат да спекулират - ето за това се пускат такива измислици с ирански етомологии.
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
Имате право. Кан - кръв, идва от КАНче, в което се е събирала кръвта от закланите животни , и после кръвожадните българи са я пиели до насита . Затова са им викали кръвожадни Варвари🤣🤣🤣
@Sparotoc
@Sparotoc Ай бұрын
@@zlatkodimitrov4833 🤣
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@Sparotoc 😎
@DEEDee-ro9sv
@DEEDee-ro9sv Ай бұрын
означава планина на турски
@user-ul9zp5rw3e
@user-ul9zp5rw3e Ай бұрын
Отворете речника и вижте Как е планина на турски на В никакъв случай не е Балкан
@DEEDee-ro9sv
@DEEDee-ro9sv Ай бұрын
@@user-ul9zp5rw3e пише го в речника на чужди думи, което си е научен текст а не свободни съчинения
@opushead
@opushead Ай бұрын
На мен ми излиза , че планина на турски е Dag. А и 4 век след Христа не е имало турци на Балканите. Аналогично същата глупост, която развиват привържениците (тюркомани) на тюркския ни "произход" е тъпотията ,че името на Кубрат идвало от турското Курт.
@vassilpetrov19
@vassilpetrov19 Ай бұрын
​@@opusheadКурт не е тюркско име !
@zlatkodimitrov4833
@zlatkodimitrov4833 Ай бұрын
@@opushead Кубрат идва от латинското Кубрир - покривам, покровителствам. Правилното име е КровАт. Ганчо Ценов не пише за Кубратова България а за Кроватова. Коренът КРОВ - Покров, Покровителство. Ат от Ата, Атец. Кроват означава Покровител и Бащица на българите.
Magic? 😨
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 20 МЛН
لااا! هذه البرتقالة مزعجة جدًا #قصير
00:15
One More Arabic
Рет қаралды 52 МЛН
Cute kitty gadgets 💛
00:24
TheSoul Music Family
Рет қаралды 15 МЛН
Из тайния свят на прабългарските жреци - 15.06.2023
21:32
Българска Национална Телевизия БНТ
Рет қаралды 13 М.
The first human writing system comes from the balkans
10:19
Прастари времена с Ирена Григорова
Рет қаралды 14 М.
Елеазар Хараш - Какво се е говорило на Тайната вечеря?
17:02
Борислав Борисов Портал12
Рет қаралды 7 М.
Как се спасява история от кофите?
30:09
Bulgaria ON AIR
Рет қаралды 18 М.
Magic? 😨
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 20 МЛН