Gdyby Pan Paweł opowiadał o garncarstwie albo szydełkowaniu, słuchałbym go z takim samym zainteresowaniem! Niesamowity człowiek, mega pozytywna postać. Dziekuje Wam i czekam na kolejny odcinek ! 😊
@kamilwalicki Жыл бұрын
Wielkie dzięki w imieniu Pawła, bardzo dziękujemy i polecamy się na przyszłość 😉💥
@glebaaa Жыл бұрын
Akurat wczoraj spełniłem swoje marzenie i złowiłem dwa piękne liny jeden 50cm drugi 46!!! Lin to najpiękniejsza ryba naszych wód ! Super że dzisiaj pojawił się film o tych szlachetnych rybach 👌
@glebaaa9 ай бұрын
Dzień później wpadł kolejny rekordowy 51cm 😮 Coś pięknego 😉
@piotrmlynski2279 Жыл бұрын
Po tym pięknym wstępie niesamowita niespodzianka ! Nasz ulubiony dr Paweł! Dzięki pozdrawiam
@kamilwalicki Жыл бұрын
Cała przyjemność po naszej stronie, pozdrawiamy 😊
@piotrmlynski2279 Жыл бұрын
@@kamilwalicki trochę Cię pominąłem w komentarzu... a znów przebitkami i wstępem rozwaliłeś system! National Geographic może się od ciebie uczyć!
@obie_8214 Жыл бұрын
Obok okonia najladniejsza ryba polskich wod :) dzieki za kolejny swietny odcinek!
@MadMickey87 Жыл бұрын
Nie ma to jak przy popołudniowej kawce posłuchać dwóch sympatycznych fanatyków wędkarstwa. Dużo się człowiek dowie i miło spędzi czas. Jak najwięcej takich materiałów.
@Tomasz-tejot-J. Жыл бұрын
Lin to jedna z najpiękniejszych ryb występujących w Polsce, trudna wędkarsko, silna, waleczna. Mogę stwierdzić, że choruję na "linozę" praktycznie od początku mojej wędkarskiej przygody (czyli około 40 lat). Nie śmiałbym polemizować z dr Pawłem, ale moje osobiste doświadczenia z tą rybą troszkę się kłócą z jego słowami. 1. Wielokrotnie łowiłem liny (i to nie pojedyncze) przebywając na kładce w 2 i więcej osób i nie zachowując jakiejś super mega ciszy. Oczywiście nikt nie krzyczał i nie tupał, ale jednak normalnie się rozmawiało ect. 2. Na moim ulubionym linowym jeziorku z tego samego stanowiska, pod czas jednej zasiadki, łowię ryby o właściwie pełnej gamie ubarwienia (od zielonych po niemal czarne). Tu pewnie warto dodać, że jest to woda całkowicie dzika, nigdy linem nie zarybiana, więc nie można powiedzieć, że różnica barw wynika z różnic w materiale zarybieniowym. 3. Znam dwa jeziorka, po których wyglądzie nikt by nie przypuszczał, że może tam występować lin (w obu roślinność podwodna i wynurzona występuje w ilościach szczątkowych, brak również gęstych i rozległych trzcinowisk), w obu tymczasem łowię liny i to również nie pojedyncze. Na koniec jeszcze pytanie. Wspomniał o tym dr Paweł, również literatura określa lina jako rybę zasiedlającą akweny płytkie, lub strefy przybrzeżne (do 2 max 3 metrów głębokości) raczej omijającą miejsca, gdzie o pokarm musi konkurować z innymi gatunkami. Tymczasem, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, zdarzyła mi się zasiadka na leszcze, gdzie łowisko usytuowane na krawędzi spadu dna miało ok. 8-10 m głębokości, a w zanęconym polu oprócz leszczy, wyjąłem w ciągu 2 dni 5 linów. Gdyby to była jedna ryba, pomyślałbym, że to przypadek, ale tak? Cóż naszego pięknego prosiaczka mogło zagnać na takie głębokości?
@Klama_na_rybach Жыл бұрын
mógłbyś bardziej rozwinąć, jak nęcisz i na jaką metodę lowisz liny?
@Tomasz-tejot-J. Жыл бұрын
@@Klama_na_rybach Oczywiście, że mogę, tylko pamiętaj, że to co na jednej wodzie będzie killerem na innej może się całkowicie nie sprawdzić. Rzadko używam gotowych mieszanek, moja linowa zanęta to najczęściej zmielone ziarna słonecznika, bułka tarta, gruba kasza kukurydziana, czasem dodaję również zmielonych wafli. Ważne, żeby frakcja była dość gruba i ciężka, by ograniczyć jej pracę w toni (ściąga drobnicę), gotowana kukurydza (raczej unikam konserwowej) i na koniec, "magiczny składnik" - miód, całość mieszam z gliną w proporcji 1:1. To co według mojego doświadczenia ważne, to dopasowanie koloru zanęty do koloru dna, stąd dodatek gliny (nie jest niezbędny, ale pomaga właśnie dopasować kolorystykę zanęty do otoczenia). Nie dodaję do zanęty robaków, gdyż, z mojego doświadczenia, ściągają w łowisko wzdręgi i karasie czyli największych konkurentów naszego prosiaczka. Lin nie jest takim żarłokiem jak leszcz czy karp, więc nęcę dość delikatnie - na początek 4-5 kul wielkości cytryny, później w miarę potrzeb donęcam pojedynczymi kulkami wielkości orzecha włoskiego. Przynęta to najczęściej kukurydza lub czerwony robak (choć zdarzało się łowić liny i na białe robaki). Przeważnie łowię liny na spławik, używam stosunkowo miękkich wędek, które zdecydowanie lepiej amortyzują hol, przez co pozwalają "wycienić" zestaw. Żyłka główna 0,18 - 0,16 przypony 0,12-0,10, ale to już w największym stopniu zależy od łowiska (czasem trzeba na przypon dać i 0,18 bo inaczej nie "wydrzesz" ryby z zielska, wtedy oczywiście żyłka główna odpowiednio grubsza), haczyki dostosowane wielkością do przynęty, najczęściej między 16 a 12 (ważne żeby były to mocne haki, najlepiej kute). Jeszcze dwie kwestie, łowiska linowe są często bardzo mocno zarośnięte, absolutnym błędem jest w takiej sytuacji usuwanie roślinności (w takim "wyczyszczonym" miejscu lin się bardzo długo nie pojawi). Co wtedy robię? Po pierwsze zbijam kule tak, aby rozbijały się o powierzchnię wody (cząstki zanęty osiadają wtedy na roślinach), po drugie używam długich i bardzo długich (nawet ponad 1 m) przyponów. Dlaczego? Przy krótkim przyponie obciążenie wciągnie przynętę głęboko w zielsko i raczej marne szanse, aby lin ją znalazł, (zwłaszcza, że na roślinności ma dywan z zanęty) przy długim przyponie natomiast obciążenie schodzi do dna, zaś haczyk z przynętą zostaje na roślinach. Przy odpowiednio dobranej długości przyponu znacznie zwiększa to ilość brań, nie mając jednocześnie wpływu na ich sygnalizację. Mam nadzieję, że moje rady na coś się przydadzą i połamania kija ;-)
@Klama_na_rybach Жыл бұрын
@@Tomasz-tejot-J. dziękuję za tak obszerny komentarz, na dniach spróbuję wytypować odpowiednie łowisko i miejsce, i może uda mi się złowić pierwszego lina.
@Tomasz-tejot-J. Жыл бұрын
@@Klama_na_rybach dodam jeszcze jedno. Lin raczej rzadko pokonuje duże dystanse w poszukiwaniu pożywienia. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy odnajdziesz ich naturalną "stołówkę". Jak to zrobić?? W brew pozorom bardzo prosto. O świcie lub o zmierzchu (najlepsza pora żerowania) wybrać się nad wodę, w "podejrzane" miejsce i uważnie obserwować. Żerujące liny powodują uwalnianie pęcherzyków gazu z dna i z gęstej roślinności, przez co na powierzchni wody pojawiają się liczne bąbelki, często układające się w charakterystyczne linie/ ścieżki. Jeśli głębokość w takim miejscu nie przekracza 3 metrów masz 90% pewności, że to żerowisko linów.
@jarosawrumier892 ай бұрын
Dziękuję za ten odcinek , lin to moja ulubiona ryba pod każdym względem . Pozdrawiam panów i czekam na kolejne odcinki . Wspaniałą robotę panowie robią
@kamilwalicki2 ай бұрын
@@jarosawrumier89 dzięki za dobre słowo, bardzo dziękujemy i pozdrawiamy 😉🔥
@jerzy330 Жыл бұрын
Jak zwykle materiał igiełka. Dodam że udało mi się wyjąć 3 szt lina z jednej wody i każdy miał inna barwę, czarny, mocno zielony no i taki jasny zielony
@Klaku14 Жыл бұрын
Uwielbiam wasze wykłady w formie rozmowy. Genialny materiał. Dziękujemy 🐟 pozdrawiam
@andrzej140 Жыл бұрын
Odcinek super, niebieskiego nie złowilem ale za to intensywnie pomarańczowego się udało
@karpioweprzygodymariusza8034 Жыл бұрын
Jak zawsze miło się słucha :) ja swoją wiedzę ponad 30 lat temu czerpałem z takich małych książeczek chyba nazywały się "'Na ryby'' i każda przedstawiała innym gatunek między innymi Lin ,jak rozpoznać .kiedy łowić na co itp.chyba nawet gdzieś w piwnicy kilka mam
@DanteTeo Жыл бұрын
uwielbiam odcinki z Panem Pawłem. Skarbnica wiedzy
@jigheadhd4244 Жыл бұрын
Pozdrawiam panowie wędkarze.j3dna z najpiękniejszych ryb.
@elbursztyno14 ай бұрын
Mimo iż znam te ryby to film przekazal kilka fajnych informacji. Dziękuję
@rabenandrzej Жыл бұрын
A moze Pan Paweł pokaże kiedys na kanale te eksponaty, które pokazuje studentom? 😊
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dobry pomysł, podpytam Pawła czy jest taka możliwość 😉🔥
@eugeniuszw1775 Жыл бұрын
@@kamilwalicki9
@prochigandon7136 Жыл бұрын
W końcu! Oglądamy 😁
@kamilwalicki Жыл бұрын
Miłego 😊
@patapatatai3429 Жыл бұрын
Liny żyją w trudnych wędkarsko miejscach, są dosyć płochliwe - stąd nie łowi się ich dużo. Ale jest ich sporo w naszych wodach. :)
@kryniuk Жыл бұрын
Witam Swietny film o Naszej Pieknej i Tajemniczej rybie Prosiaczki potrafia zaskoczyc a zarazem nawet sie nie pokazac po kilku dniach zasiadki swietny Material dobry Duet 😊👍 pozdrawiam
@jacekheba3163 Жыл бұрын
Jak zwykle świetny film.Biedny samiec nie ma piórek to musi mieć dłuższe płetwy do stroszenia.Chyba najurokliwsza ryba naszych wód.Łowienie dorodnego lina czy karasia to prawdziwe misterium wędkarstwa.Takich filmów Panie Kamilu oby jak najwięcej i jak najczęściej.Mam jeszcze pytanie z innej beczki(odrobina prywaty)Panie Kamilu ponieważ jest Pan użytkownikiem i jak sądzę entuzjastą kołowrotków Penn czy może mi Pan udzielić informacji kto jest przedstawicielem Penna na Polskę lub gdzie można kupić zapasowe szpule do kilku Pennów które zakupiłem ponieważ w internecie gdzie szukałem nie są powszechnie dostępne.
@rafas........2241 Жыл бұрын
Uwielbiam Wasze materiały pełne merytorycznej wiedzy, mimo sporego doświadczenia w wędkarstwie zawsze można ją do uzupełnić dzięki ogromnej wiedzy Pana dr. Od siebie dodam że jeśli chodzi o ostrożność ryb, to uważam że jest przereklamowana. Jak dobrze żerują to całkiem o niej zapominają i zdażyło mi się złowić osiem ryb w ciągu dwóch godzin , hałasując przy każdym holu strasznie (połów z pomostu). Po długotrwałym, regularnym nęceniu (dwa miesiące) przyzwyczają się do plusku wpadających kul zanętowych a nawet hałas ten je wabi. Obserwowałem to stojąc na pomoście , głębokość wody 1,5m i po jednej minucie od wrzucenia kuli już się koło niej kręciły. Zrobiłem doświadczenie z kamieniem i efekt był podobny. Więc chyba wzbudził się w nich „odruch Pawłowa” po dłuższych nęceniach . 😄 Pozdrawiam i dziękuje za wiedzie .
@poradnikgier2482 Жыл бұрын
Potwierdzam, ryby przyzwyczają się do nęcenia do tego stopnia, ze przestają być ostrożne, pójde nawet dalej niz Twoj przykład z kamieniem, wystarczy ze podejdę do stawu a one juz podpływaja i obserwują czy coś wpadnie do wody, aczkolwiek liny trzymają się troszke z tyłu.
@siwydym3859 Жыл бұрын
Cześć, ja mam u siebie w stawie niebieskiego lina, jest śliczny. Kupiłem przypadkiem od chodowcy i jak były narybkiem to wszystkie były zielone.
@michelino888 Жыл бұрын
No już myślałem ze się nie doczekam ❤
@kamilwalicki Жыл бұрын
Troszkę to trwało ale mam nadzieję, że warto było poczekać 😊
@michelino888 Жыл бұрын
@@kamilwalicki jak najbardziej. 😉
@vip4883 Жыл бұрын
Idealnie !dziękuję !
@jacekdmowski6605 Жыл бұрын
Super ,nadal czerpie ciekawe wiadomości z Waszych spotkań,a łowię już 50 lat 😉 Pozdrawiam.
@zbigniewgutowski8556 Жыл бұрын
Liny w zielonej barwie i tak są najpiękniejsze. Mnie bardzo interesują bardzo małe rybki. Takie co mieszkają np. w rowach meriolacyjnych i gdzieś pod mostami. To jest bardzo ważne gdyż jest to karmowka dla wszystkich pozostałych ryb.
@szczekajew6358 Жыл бұрын
Fajny film pozdrawiam 👍
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, pozdrowionka 😊
@piotrkolodziej558 Жыл бұрын
Siemanko na taki odcinek czekałem od dawna i wkońcu jest na temat Lina. No to łapka w górę i oglądam. Pozdrawiam
@kamilfala6871 Жыл бұрын
Przydało by się kilka opisowych komentarzy.... Za krutkie te filmy... Proszę o więcej wzcz gółów... Pozdrawiam🎣
@WojciechB-bi9vr Жыл бұрын
Kamilu mam parę pytań do Pawła dotyczących karłowacenia ryb. Jakie czynnik poza brakiem pożywienia powodują karłowacenia ryb. Czy dotyczy to wszystkich gatunków. Czy "przesiedlone" do innego , bardziej żyznego zbiornika skarwołaciałe ryby zaczną rosnąć, przybierać na masie. Czy potomstwo skarwołaciałych ryb również będzie skarwołaciałe? Pozdrawiam
@kamilwalicki Жыл бұрын
Świetny pomysł na cały odcinek, dzięki wielkie! 😉💥💥💥
@Gacekskullcrusher Жыл бұрын
Super odcinek. Jak zawsze :) Dodam od siebie, że w Polsce też są liny złote, hodowlane...u mnie na stawie ktoś wpuścił takiego. Został złowiony przez wędkarza, miał około 50 cm, niestety został zabrany :( mówiło się o nim swego czasu że to lin złoty albo złota orfa :) PS: na OLX są do kupienia takie rybki do oczka wodnego.
@januszmach6332 Жыл бұрын
Złota orfa to ozdobna odmiana jazia, nie lina.
@elektronikadobrowa54182 ай бұрын
Skrobanie lina jest proste i szybkie trzeba polać gorącą wodą śluz odchodzi pięknie z łuskami Pozdrawiam
@leszekbadzinski5755 Жыл бұрын
Odcinek jak zwykle interesujący. Pozwolisz Kamilu,że podzielę sie wiedzą na temat koloru linków. Z mojego małego doswiadczenia zaobserwowalem jedną rzecz.Oczywiscie nie podważam słów P.Pawla, ale im mniejszy zbiornik wodny , tym liny bywały ciemniejsze.Natomiast z duzych zbiorników wodnych to liny przybieraly kolor bardziej żółty. Trochę , naście lat temu, bylem skoncentrowany na lesnych dolkach i tylko zdarzały sie osobniki ciemne(gdzie dojscie było bardzo trudne no i woda plytsza porośnięta z brzegów szuwarami).Ogólnie to zagadka koloru lina.Sumujac odcinek, jak zwykle bardzo pouczajacy,a wiedzy nigdy za dużo. Pozdrowionka dla ciebie i P.Pawla.
@anetasidor9383 Жыл бұрын
Jak zawsze 👏👏👏👏 ales gut 😁👌na pochybel sekcie 😬😀 pozdrawiam serdecznie panów 👍😀
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, pozdrowionka 😊
@lisjaroslawlis Жыл бұрын
Dziękuję i proszę o więcej.
@stanisawu7533 Жыл бұрын
Jeden z lepszych odcinków na temat ryb. 👍
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki, bardzo dziękujemy za dobre słowo 🥰
@dawidkudaty8398 Жыл бұрын
Ja ZŁAPAŁEM raz Lina na rękę a raczej w rękę, taki był wielki. Może w tym sezonie profesjonalnie się uda ;) Świetny materiał, jak zwykle. Pozdrawiam Was
@wedkarskitrip Жыл бұрын
Ile ja czekałem na ten odcinek 😍 Bardzo dziękuję 😁🎣💪
@MK-xl4mr Жыл бұрын
Mądrego to i miło posłuchać 👍
@sebastianpawlik4487 Жыл бұрын
Super odcinek, pamiętam jak za łebka łowiłem liny piękne w leśnych stawach, spławik z piórka, bułka świeża i te czekanie w ciszy niestety większość już wyschła. Pozdrawiam
@marianmaciocha1649 Жыл бұрын
I to jest klimat, prawdziwego wędkarstwa 😎👍
@maciejmarzec7159 Жыл бұрын
Dziękuję:) tyle razy pytałem aż wypytalenc
@fishholik7717 Жыл бұрын
Kolega złowił pięknego lina ALBINOSA z plamką na podbrzuszu... Po prostu niesamowity! 🤩
@jarosoawzysk5988 Жыл бұрын
👍👍👍Pozdrawiam serdecznie
@szak6253 Жыл бұрын
Skrobanie lina z wbitymi kapslami do kawałka drewna idzie całkiem przyjemnie, tylko trzeba odstukiwać co chwila śluz, który zatyka ostre krawędzie kapsli. :) pozdrawiam
@nikk2417 Жыл бұрын
JAK ZWYKLE EXTRA ODCINEK- DZIEKUJE👍👍👍👍👍👍👍
@maciejwuu Жыл бұрын
O kiełbiu bym z chęcią teraz posłuchał. To ryba mojego dzieciństwa. Łapałem ją w stosunku 1 do 1 z ukleją😂 A teraz jakby te kiełbie wymyło.😢😢😢
@dajusio Жыл бұрын
Panowie jak zwykle niezawodni.... Brawo
@mateuszwalkowiak973 Жыл бұрын
Super wiedza dzieki wam zdobywamy dziękujęmy. Jak znajde mam zdiecie z linem z Hollandi 5.600 kilograma
@januszmach6332 Жыл бұрын
Też czekałem na ten odcinek o wyjątkowo sympatycznej rybie - dziękuje!
@TorstenPL624 Жыл бұрын
Świetny film mega wartościowy. A co do skrobania lina najlepiej polać go wrzącą wodą i łuska schodzi bez problemu, żadko mi się zdarza zabrać te ryby ale czasem tak.
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo 😉💥
@janbialkowski4324 Жыл бұрын
Widziałem lina złotego (pomarańczowego) na wyrobisku po torfowym ok. 50 cm był piękny z trzydzieści lat temu.
@marianmaciocha1649 Жыл бұрын
A ja raz takiego złowiłem, był mały ale piękny 🙂
@SikoraDamian95 Жыл бұрын
Witajcie Jeszcze więcej filmów z Panem Pawłem i z tobą oczywiście ale co byś powiedział na film wspólne wiślane wędkarstwo z Pawłem nagrajcie coś takiego Jesteście Najlepsi Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą heej
@Dariusz_K44 Жыл бұрын
20:00 ludzie też zmieniają kolor w zależności od środowiska :)
@lukaslawrence8863 Жыл бұрын
NO W KOŃCU! :)
@AzbaBey1 Жыл бұрын
👍👍Super :) Pozdrowienia dla panów.
@marekj7069 Жыл бұрын
Co tu pisać, jak zwykle baaardzo ciekawie.
@SUPPERNOVA-i2g Жыл бұрын
Lina łuska sama się wytapia przy obróbce termicznej, więc nie trzeba skrobać.
@tomaszdrazba3967 Жыл бұрын
Dzięki za nowe informacje chłopaki, pozdrawiam 💪
@kubusplay1302 Жыл бұрын
Przedewszystkim o kazdej rybie trzeba wspomnieć czy zyje w rzece, tylko tego mi tu brakowalo wiec moze 2 godzinny wyklad o rybkach rzecznych tych wystepujacych i nietypowych wystepujacych :)
@jarosawswiadek6209 Жыл бұрын
Ja zwykle b.b.b dziękuje za ten materiał pozdro dla cb Kamilui oczywiście dla Pawełka
@wedkarstwopomojemumariuszm9877 Жыл бұрын
Jak zawsze super się oglądało a tak przy okazji kilka linów w swojej 45 letniej pasji wędkarskiej zjadłem i na skrobanie lina jest bardzo prosta metoda zresztą sprawdzona osobiście wystarczy zagotować wodę i wylać wrzątek na martwą rybę szybko przelać zimną wodą i łuska schodzi jak z pstrąga na okonia ta metoda nie działa na szczupaku nie testowałem bo ich nie zabieram już od wielu lat
@atesates2790 Жыл бұрын
Witam, fajnie by bylo pokazac na jednym zdiecju samca i samice lina
@wiktorstrupinski6588 Жыл бұрын
Wiem ze nie czas ani miejsce na licytacje ale potwierdzam, w UK sa rekordowe liny! Tylko przyklad tu dam poprostu jak jest w UK, albo bylo bo mieszkam w NL teraz, jako mlody czlowiek zlowilem tam najwiekszego w zyciu lina 4.90kg na splawik. Z 18 lat temu, czy 20, napewno jeszcze tam sa, na trupa lapalem wtedy jeszcze tez czasem, najwiekszy pajk 13kg. Zalana stara kopalnia odkywkowa kamienia na cement w Rugby (Warwickshire). Rekordowy polow moj tam na splawik na jedna wedke byl 5 linow 2 do 4 kg i karp 12kg od rana do 2 moze 3PM, przezoczystosc wody z 15m widac bylo zalane stare koparki na dnie. Nie do wiary jak sobie przypomne, lezka sie az w oku kreci :)
@marcinhorowski1656 Жыл бұрын
Samiec ma okrągłe durze płetwy. Materiał klasa. Ps w tym roku lin 65cm rekord pobiłem...Moja ulubiona ryba druda to sandacz Pozdro Kamil... Z mojch obserwacji często się te spławy zdarzają. Tarło nawet 6 tygodni na moich wodach
@pawegrabowski5566 Жыл бұрын
Dzięki do zobaczenia Jak zawsze miło oglądało się waszą dwójkę 😅😅😅
@adambugajski6416 Жыл бұрын
Witam111,Śledzę kilka kanałów o tematyce związanej z wędkarstwem ...i z każdego czerpię...ale tyle merytorycznych informacji pozyskanych od specjalisty...klękajcie narody.Pozdrawiam
@kamilwalicki Жыл бұрын
Bardzo nam miło, wielkie dzięki! 😊
@AdamAdamski69 Жыл бұрын
Fajny odcinek. Od siebie dodam, że lin to najbardziej nielubiana przeze mnie ryba. Gdy byłem dzieckiem, trochę ich złowiłem gdy chodziłem z tatą na ryby. Nie lubię linów ze względu na ich śluz. Ten śluz jest dziesięć razy gorszy niż gluty z nosa. Zawsze gdy wziąłem lina do ręki to miałem rękę oblepioną tym śluzem, a jest on taki wredny że nie daje się zmyć. Samo płukanie nic nie daje, a próba starcia powoduje, że robią się kleiste kulki jak kozy z nosa, których też się ciężko zmyć. Jak już wydawało mi się że ręka jest czysta i ją wytarłem to okazywało się, że znowu pojawiały się półsuche, ale w dalszym ciągu kleiste gluty. Nie znam innej substancji, która miałaby bardziej nieprzyjemne właściwości niż śluz z lina.
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki za dobre słowo, a z tego tekstu o glutach i kozach z nosa to leżę i wyję 🤣🤣 Fakt, coś w tym jest choć moim zdaniem śluz suma jest duuużo bardziej uciążliwy, bo tego to dopiero nie da się zeskrobać 🤷♂️🤣
@AdamAdamski69 Жыл бұрын
@@kamilwalicki to takie wspomnienie z dzieciństwa związane z linami 😉 Suma niestety, albo może na szczęście nie miałem okazji macać 😁
@AdamAdamski69 Жыл бұрын
@@kamilwalicki to takie wspomnienie z dzieciństwa 🙂Suma niestety, a może na szczęście nigdy nie miałem okazji macać 😁
@kamilwalicki Жыл бұрын
@@AdamAdamski69 Ja ostatnio wymacałem dwa sumy, chociaż to chyba bardziej one mnie wymacały (czyt. wypaćkały 🤣), ale absolutnie nie narzekam, bo przynajmniej będzie fajny film niebawem 🤷♂️😉
@AdamAdamski69 Жыл бұрын
@@kamilwalicki chętnie obejrzę 🙂
@harpmojatuba2951 Жыл бұрын
Jest pewne jezioro, gdzie biorą w toni i łowić je można na upatrzonego. Podtykając robala pod nos.
@piotrunio1330 Жыл бұрын
Lin najpiękniejsza rybka❤
@staszekzalcatraz34619 ай бұрын
Mi od dziecka mówiono że najlepsza pogoda na lina to ciepło i delikatny deszczyk. To prawda czy mit ? No i dlaczego brania są takie delikatne ? Za dzieciaka łowiło się liny na spławik z kolca jeżozwierza, to były bardzo czułe spławiki 🙂
@wielkopolaninn Жыл бұрын
Jakieś 20 lat temu przywiozłem z okolic Kalisza Pomorskiego kilka beczek linie żeby zarybić leśny staw i wśród tych ryb były liny zwykle zielone ,czerwone i takie jasne może nie biale ale bardzo jasne z kropkami czarnymi . Nigdy po tym i nigdzie już nie widziałem takich linów.
@pawexryby3610 Жыл бұрын
Ja wczoraj zlowilem takiego prosiaczka ponad kilo i trochę zdziwilo ze nie wytarty jeszcze , może dla tego ze zbiornik głęboki bo juz przy brzegu 3m , nie wiem. Pozdrawiam
@adamkarmel4390 Жыл бұрын
Mega ciekawy odcinek 👍🏻. Pamiętam ze swojego doświadczenia, gdy jeszcze nie chodziłem na ryby, że kiedyś mój Tata przywiózł złowionego w wodach Wisły blisko dwukilowego lina w kolorze ZŁOTYM- takim bardzo jasnym, powiedziałbym: szczerozłotym kolorze. Nawet żadnego śladu oliwkowego koloru tam nie było. To było ponad 40 lat temu. Więc trochę zdziwiłem się wypowiedzi o tych, tylko ozdobnych formach lina. A może to była jakaś forma albinotyczne 🤔. Choć bardziej sądzę że może to była charakterystyczna forma związana ze środowiskiem w którym przebywał ten osobnik gatunku. Czy ktoś jeszcze spotkał się z takim złotym linem? Pozdrawiam Serdecznie
@catfish1285 Жыл бұрын
Ja łowię na takim trochę opuszczonym stawie gdzie można złowić liny w różnym ubarwieniu, nie wiem czy to prawda że podobno są jakieś podgatunki linów , widywałem czasem złote liny w mętnej wodzie świeciły dosłownie w słońcu gdy innych ryb nie było widać
@arthur84dino Жыл бұрын
Kolejny mega materiał, pozdrawiam, dziękuję i czekam na kolejne odcinki. A czy był już odcinek o wzdręgach te większe można z powodzeniem łowić na spinning i też dają wiele radości na kijach do 5g😀
@andrzejkyk Жыл бұрын
Jeśli jest tak płochliwy to może stąd to niepowodzenie w czerwcu na Storsjon, a szkoda bo za tydzień jedziemy i chciałem połowić liny z łodzi. Film jak zwykle super
@mason_4487 Жыл бұрын
Właśnie wróciłem z kolejnej nocki w której próbowałem złowić lina , próbowałem … Lowilem mnóstwo linow w Polsce , jedna z moich ukochanych ryb pod względem wyglądu , wędkarstwa i zachowania , teraz mieszkam w Szkocji i o lina lub chociaż karasia jest bardzo bardzo trudno , wszędzie są szczupaki, pstrągi i okonie
@mason_4487 Жыл бұрын
W Polsce marzyłem o pstrągach i innych drapieznikach a tu marże o linie lub karasiu 😂
@marianmaciocha1649 Жыл бұрын
Życie jest przewrotne …😉
@przemysawboguszewski6019 Жыл бұрын
Suuuper kolejny odcinek!!!
@JarekO-j5b Жыл бұрын
Super.
@Stiven986 Жыл бұрын
Dziękuję 😊😊😊😊😊😊
@travelfishingpl9696 Жыл бұрын
Super materiał 👍
@dzami44 Жыл бұрын
Zajebiste i tyle!!! Pozdrawiam serdecznie!
@jakubs2535 Жыл бұрын
Polecam Bagry w Krakowie na lina. Jest ich mnóstwo
@DeS-Dzarro91PL Жыл бұрын
Kiedyś widziałem jak taki Lin,w lato wyskoczył z wody i do góry brzuchem na takiej płetwie do góry brzuchem w dół...A wtedy było tarło i tak myślę że to mógłbym samiec który chciał zaimponować samicy ..
@summo14922 күн бұрын
Jestem w posiadaniu 4 sztuk linów złotych, formy hodowlanej, więc w Polsce jak najbardziej dostępne
@thekamik2882 Жыл бұрын
No w końcu😊
@URSABROKERSP.zo.o Жыл бұрын
Na wakacjach złowiłem w małym stawie lina 25 cm - z doczepionym do ogona półmetrowym zaskrońcem :)
@tomaszknap8069 Жыл бұрын
To jest zastanawiające ,bardzo wcześnie przystępuje do tarła i składają najwięcej ikry i nie jest ich aż tak dużo jak np innych ryb np: karasi. Chyba że wszystko te małe liny zjada.
@Mothman___ Жыл бұрын
Lin rośnie baaaardzo wolno. A na patelni dziadków lądują wszystkie złapane sztuki.
@SebastianPlociennik1988 Жыл бұрын
@@Mothman___ To raz ,a dwa że brakuje coraz więcej takich miejsc dzikich z grążelami itp płytkie zbiorniki po mału zanikają ogólnie czynniki środowiskowe , wszędzie wpierdalaja karpia amura i na takich mniejszych wodach całą roślinność podwodna jest wykoszona ogólnie wszystko jest robione źle bez logiki bez pomysłu na przyszłość
@blizna43466 ай бұрын
Mam staw przy domu,do podlewania warzyw, puściłam parę lat temu liny,karpie,amury. Liny łapią się jeden za drugim,a reszta ryb pływa nad tafla wody i se patrzy😂namnozylo ich się tyle że trzeba dokarmiać, aby były większe 😢łapią się na zwykle robaki,kukurydzę
@piotrkonczal3771 Жыл бұрын
Jedna ze smaczniejszych ryb !
@maciejwuu Жыл бұрын
Najpiękniejsza ryba 😍 Niestety jakoś nie mam do niej szczęścia 😢
@arturkowalski204711 ай бұрын
Zgodze się z panami mam staw linowy niedaleko domu dość duży zarośnięty cały pod wodą dywany zielska ,żeby połowić trzeba wygrabić dziure w tym rogatku lub Moczarce,nęcić z tydzień i wtedy eldorado po 60szt dziennie się zdarzało i liny w tym miejscu neconym czasto się splawiaja nie wiem dlaczego
@spidikowa Жыл бұрын
Witam świetne materiały a sprawdzałem rekord Polski lina to 4,64 kg (56 cm)
@kamilwalicki Жыл бұрын
Dzięki za info i dziękujemy za dobre słowo 😉💥
@zrobto1968 Жыл бұрын
Siemanko witam👍🍻👊
@Joh7990-u4f Жыл бұрын
Lowilem je brodzac w woderach po uda przez 4, 5 h na skraju lilii wodnych😝😁
@kamilwalicki Жыл бұрын
Brały? 😉
@Joh7990-u4f Жыл бұрын
@@kamilwalicki Brały😉, na białe i kukurydze czasami bylem tak cicho, że 0.5 metra obok mnie przepływały.
@a_j130 Жыл бұрын
nic nowego nie wymyślę, dzięki i pozdro
@szczurekjinks Жыл бұрын
Mój dobry kolega złowił lina 70cm, 4,95kg na pewno są też większe :)
@kamilfala6871 Жыл бұрын
A mam pytanko czy szczupak albo sandacz czuje zapach? Zapach przynęt? Oglądamy filmy z pod wody jak szczupak płynie np za woblerem i nie atakuje... CZY czuje zapach ryby? Bo sum to na pewno a reszta?
@poradnikgier2482 Жыл бұрын
Lin pod koniec życia, po wielu latach jest ciemniejszy dlatego, że przez te wszystkie lata sie opalił. A tak na poważnie, mam lina rocznego w swoim oczku wodnym i jest praktycznie czarny. Nie wiem dlaczego prowadzacy sie zdziwil innymi barwami linow niz barwa zielona, mam w swoim stawie dwa liny pomaranczowe.
@kamilwalicki Жыл бұрын
Małe sprostowanie 😉 Nie zdziwiłem się innymi barwami, poza tymi o których Paweł wspomniał pod sam koniec nagrania 😉 Czasem poruszam pewne wątki czy zadaję pytania, na które sam znam odpowiedź - ale pytam, bo filmy nagrywam dla widzów, nie dla siebie 😉 Choć fakt, ta informacja o niebieskich linach bardzo mnie zaskoczyła 🤷♂️💥
@kamilfala6871 Жыл бұрын
I o linię bocznej ryb coś bym chciał usłyszeć... Np... Jak u białej jak u drapierznej?
@laserta1244 Жыл бұрын
Mam pytanie , mianowicie jak widzi lin jakie kolory odróżnia ?