Opět pěkné video na které se člověk rád podívá. Myslím, že i takovéto pěstění třeba borůvek nebo malin na zahradě má i mnoho pozitivního pro člověka ale i třeba pro ty Vaše děti. které si toto co dělá jejich tatínek berou jako další zkušenost do života. Můj táta také rád zahradničil a já jako dítě jsem to bral jako samozřejmost, že trávíme jako rodina hodně času na poměrně velké zahradě. Vzpomínky na tuto část dětství jsou velmi příjemné a často na to vzpomínám. Dnes jsem již důchodce a také se rád takzvaně hrabu v hlíně na zahradě. Bolí už u toho hodně záda ale stále mne to baví. Těším se na další vaše videa a zvláště jak se vám daří pěstění borůvek.
@zahradavemeste8 ай бұрын
Děkuji, borůvek mám asi nejvíc, je to doma jedno z nejoblíbenějšího ovoce. Hrabání v hlíně mě taky boc baví, i když mám nejradši ovoce. Zeleninu péstuju spíš na nakrmení rodiny, i když se snažím o neustálé inovace a stále zkouším nové odrůdy a plodiny.
@zdeneknovak2733 ай бұрын
Dobrý den. Máte nějakou zkušenost nebo informace o tom, že někteří pěstitelé borůvek v nádobách přesazují sazenice borůvek od menších nádob třeba od dvou litrů do dalších třeba 5 litrů, další po dvou nebo třech letech do 10 litrů, dále po zahuštění kořenů do 20 litrů atd. Prý z důvodu vícepatrového zahuštění kořenů. Vybuduje se prý mohutný kořenový systém a ten je důležitý pro velkou tvorbu plodů, samozřejmě z podáváním kvalitních hnojiv. Četl jsem to a také někdy sledoval také na cizích příspěvcích na KZbin.
@zahradavemeste3 ай бұрын
Přiznám se, že jsem se s tím sice setkal na YTB a FB, ale u profesionálních pěstitelů to nikdy neuvidíte. Byl jsem na borůvkové farmě a mluvil s majitelem, ale oni sází třeba 2-3 leté hned do země. Keře jim rostou neskutečně rychle a silně s neskutečnou vitalitou. Proto bych se těmi návody neřídil a považuju to za nesmysl. Osobní zkušenost s tím nemám, borůvka prokoření časem každou nádobu svými jemnými kořínky tak, že je bal úplně tvrdý.
@purusottamadas4314Ай бұрын
Přeji pěkný den Co jste udělal se zbytkem po namáčení Borůvkového balu?
@zahradavemesteАй бұрын
Donrý den. Nalil jsem zbytek k jednotlivým sazenicím. Udělal jsem klackem díru do balu, nalil zbytky a pak jsem to zahrnul.
@vontony46628 ай бұрын
ja miluji boruvky a ostatni do milk sejk do kotejlu mlecnejch nepiju alkohol ani pivo jinak super mlecnej koktjl je s cerveneho ryb, je hustej a je fakt hodne dobrej jsem prazak s male strany s kampy a odhaluji vesnici zahradnistvy a pestovani ovoce ted to mam dost na zahrade toho dost presne nevim kolik keru myslim tak pres sto a porad pridelavam a zlepsuji zahradu miluji zahradu lidi uz min hlavne na milk sejky a na buchty proste pochoutka
@eugenkotek77688 ай бұрын
100 keru? Tak to ste u m. Ja mam do 40 a mam co robit, aby sa o ne postaral. (josta, ribiz, borovky, egrese, kamcatke). Zahradku mam v Beskydech, a nemam moznost byt na zahradke kazdy den.
@zahradavemeste8 ай бұрын
@eugenkotek7768 Tak to máte úplně z ruky a já si stěžuju, že sojíždím 15 minut. Taky mám kolem 50-ti keřů, ale dá se to v pohodě.
@546531005 ай бұрын
Mám dotaz.Nechá se použít dubové hobliny nebo piliny s drcenou dubovou kůrou.Myslím přimýchat do rašeliny.Děkuji za odpověď
@zahradavemeste5 ай бұрын
Určitě dá a pokud bych je měl navíc, tak bych je taky použil. Na druhou stranu nebudou zakyselovat substrát jako jehličnaté a bude se to velmi pomalu kompostovat. To tvrdé dřevo je oproti jehličnatému strašně odolné rozkladu. Problém to ale není vůbec žádný a i když je vhodnější jehličnaté, tak dubové použít lze.
@546531005 ай бұрын
@@zahradavemeste Děkuji za odpověď,dubových pilin mám dost,vloni jsem pořezal 2 návěsy dubu a nechal jsem piliny na hromadě.Zkusím to rozhrábnout a vzít piliny od spodu,kde by za ten rok už budou trochu rozložené a smíchám to se smrkem.
@zahradavemeste5 ай бұрын
@54653100 Jj, smrk a borovice je ideální, ale na vylehčení substrátu lze použít skoro každé dřevo. Asi není vhodný ořešák, bříza, apod., které obsahují inhibitory růstu.
@71rtep4 ай бұрын
Zdravím, jak často zalevate borůvky v těch nádobách?
@zahradavemeste4 ай бұрын
Teď v těch největších hicech 1x za 2-3 dny. Menší nádoby častěji a velké méně často, ale vychází to tak nějak obden nebo 1x za 3 dny.
@71rtep4 ай бұрын
@@zahradavemeste děkuju, já to v 90 zalévám jednou týdně asi
@zahradavemeste4 ай бұрын
@71rtep Já tam mám mykorhizu s hydrohelem, takže 65 1x týdně stačí. Radši ale zalévám častěji, ona ta rašelina špatně nasakuje vodu, tak ji nechci nechat přeschnout.
@tribula1234568 ай бұрын
držím palce ať vám to vyjde a brzy se vidíme na kurzu, rád dojedu :)
@zahradavemeste8 ай бұрын
Děkuji, bylo by to super, snad to zase nepadne.
@janalacnakova87748 ай бұрын
Dobrý den, můžu přidat i kůru z jehličnatých stromů? Jinak super video, moc Vám fandím, ráda zkouším nové věci. Děkuji 😊
@zahradavemeste8 ай бұрын
Dobrý den, můžete použít jakýkoliv materiál z jehličnatých stromů. Bude se pomalu rozkládat, tvořit humus a udržovat kyselost substrátu.
@davidstriz20268 ай бұрын
Dobré ráno,zdravím do Brna a děkuji za opět naučné video 🙏 V úvodu krásně řečeno panu HEJTEROVI a k tomu prosím jednu odpověd...Mám kvalitní lesní hrabanku.Je možno namíchat rašelinu s ní,místo hoblin a jehličí? Díky hezký den a hodně zdaru 🤝
@zahradavemeste8 ай бұрын
Dobré ráno, namíchat to lze, pokud je z jehličí a vlastního lesa. Hrabanku je z lesa zakázané odnášet. Šlo by to asi i jen v hrabance, ale asi bych si nejdřív změřil PH.
@davidstriz20268 ай бұрын
@@zahradavemeste Ano je od kamaráda z jeho vlastního lesa,chci namíchat kvůli úspoře rašeliny/přesně tak,jak má jeden Váš sledující rád 🤣🤣🤣/
@zahradavemeste8 ай бұрын
@davidstriz2026 Když tu možnost máte, určitě bychnto namíchal. Já míchám s čimkoliv jehličnatým, abych ušetril jak peníze, tak přírodu. Při tom množství je to docela náročné a těch balíků rašeliny už padlo dost.
@vontony46628 ай бұрын
tady soused to dela nedava raselinu a vubec mu boruvky nejdou rikam mu mam krasnou raselinu z dara prijed nakopej ne to bych mu to musel ja udelat a privest
@zahradavemeste8 ай бұрын
@vontony4662 Ony jdou pěstovat i ve štěpce nebo kůře, ale mě vyhovuje ta namíchaná rašelina. Kdo je zasadí rovnou do půdy, tak moc úspěšný nebude. Kdybych chtěl něco bez rašeliny, tak budu pěstovat jen Muchovníky.
@agataagata72106 ай бұрын
Zdravím, děkuji za Vaše přínosná videa. Chci se zeptat, jestli se může stříhat kanadská borůvka i v průběhu roku například stará odplozená větev nebo to nechat zásadně až na jaro. Děkuji.
@zahradavemeste6 ай бұрын
Stříhat se může, ale větší zásahy se doporučují v předjaří, aby se podpořil růst nového dřeva. Pokud je potřeba, klidně stříhejte i teď, taky budu muset jednu borůvku výrazněji zredukovat a nebudu čekat na jarní období.
@agataagata72106 ай бұрын
@@zahradavemeste Děkuji
@vontony46628 ай бұрын
ja se vratim, vzdy po sezone na farmach to bylo v lete s noveho zeland jsem jel na 3 mesive do australie naa ryby pak jsem se vratil teprve zacala nova sezona prace na novem zelande
Keřů mám asi 25 ks, odrůd bude asi kolem 17-18. V létě určitě natočím video s odrůdami, ať je vidět tvar a velikost plodů a budu porovnávat i chuť.
@SUPERFRUITofficial8 ай бұрын
@@zahradavemeste 👏bravo. A kamčatiek koľko...?
@zahradavemeste8 ай бұрын
@PROLIFICCeu Jen 2, nemám místo. Jednu obrovskou jsem měl u tchánů, než se přestěhovali. Ta měla tak 3m v průměru, nikdy jsem nikde jinde tak velký keř neviděl.
@milansenko7406 ай бұрын
odporúčam odrodu NELSON, je neskorá, úrodná, vysoká 2m a výborná chuť
@zahradavemeste6 ай бұрын
Děkuji, Nelson tam někde mám a je pravda, že je to opravdu jedna z těch lepších borůvek. Mě to ale tak velké nevyroste v těch nádobách, takže budu muset časem do větších.
@vontony46628 ай бұрын
mzdar,boruvky ja miluji je sazet a pestovat ja kopu diry tak primerene a padne tam tak 100 litru raseliny uz jch mam 50 kusu ruzne druhy mam raselinu kousek za domem u rybnika jen to narejpat a prinest akorat ted mrzlo tak jsem zzvedav co sostliny vydrzi uz jsem pocital ze uz jsem prinesl ze rybnika 3 tuny raseliny davam ji vsude je krasna cerna stara v okoli rezou stromy a delaji s toho piliny takze i ty mam zadrmo takze porad vozim piliny a nosim raselinu na zahradu bydlim u humpolce tam prodavaji hlinu ta je podle spatna to ta moje u rybnika za dara je lepsi
@zahradavemeste8 ай бұрын
Pokud bych sázel do volné půdy, kdybych mél místo, tak bych daval taky tak 100l, je to ideální a pak už stačí jen doplňovat mulč a člověk se nemusí o nic starat.
@vontony46628 ай бұрын
vratim se k milk sejkum ja zil par let v thaisku a tam jsem se naucil pit mlecne koktejl s banany s pajou meloun a vsechny mozny thaisky ovoce pul litru vyslo na 10 kc skousim ted pit a delat mlecne kkoktejl s ovoce s zahrady a co bylo super pit kokosove mleko super jinak thaisko bylo fajn na ovoce jeste byl dobrej novej zeland na kotejly mlecny zmrzky a slo to australie nic moc uz chemije a strasne drahy
@tomaszivny6468 ай бұрын
Jen tak otázka, co znamená neplytvat? Pro me je plytvanim jen to, že je touha po borůvkach, nestačí maliny? Kdyby nebyla touha po boruvkach, nepotřebovala by se rašelina....😂 Připočítávat ano, ale i na energii, kterou do toho vrazime jako člověk. Čím více energie, tim více potřebujeme jídla a už je to ten zacarovany kruh. Není to žádný hejt komentář, jen se také snažím pestovat "jidlo" ale nejlepe efektivně, nebo pak to nemá význam a dru se jen na to, abych měl energii zase na zahrade drit
@zahradavemeste8 ай бұрын
Rašelina je ve většině substrátů, takže asi bez borůvek svět nespasíme. Spíš to beru jako trošku zodpovědnější hospodaření s přírodními zdroji a předcházení zbytečnému plýtvání. Borůvek se ale nevzdám, moje děti je milují a já miluji své děti. 😉 Jinak malin mám asi 7 nebo 8 odrůd, jen už nevím ty názvy.
@tomaszivny6468 ай бұрын
@@zahradavemeste jo, kdyby děti neznaly borůvky, milovaly by jen maliny a myslím si, ze milujete své zrave děti i kdyby nemilovaly maliny. Ano i ty subtraty nepotrebujeme, jak říkám, ta vrazena energie/peníze a energie/ nesmí prevysovat výnos, jinak něco nestimuje. Jak to vypadá u vás s nektarinkami?
@zahradavemeste8 ай бұрын
Zatím mi nektarinky kupodivu nezmrzly a násada je krásná. Přitom mam omrzlou révu, která je metr vedle. Až budu natáčet květnovou procházku zahradou, tak to snad bude vidět lépe, v té dubnové to jestě nebylo moc poznat.
@pavlaflorianova41788 ай бұрын
@@tomaszivny646 osobně myslím, že je lepší si to pěstovat, než nakupovat. Ono chodit do obchodu pro borůvky, ať už tyto, nebo třeba lesní je docela darda... takhle k tomu mají třeba ty děti jiný vztah, protože vidí, že to neroste v plastu. Syn má rád taky různé ovoce, něco více, něco méně. Stejně tak se zeleninou i jiným ovocem. Jen borůvky potřebují trošku jinou půdu. Ono za mě je myslím důležitá i ta pestrost co se týče vitamínů a nejíst jen maliny, ale i ostatní ovoce.
@tomaszivny6468 ай бұрын
@@pavlaflorianova4178 samozřejmě pestovat ano, ale máme maliny, ostružiny, angrest, rybiz/černý, bílý, červený.../ proto jsem toho názoru, že borůvky jsou spíš vydobytek blaha a rašelina pro tyhle účely je pro mě plýtvání. A co se týče vitamínů, ta obměna se dělá i bez borůvek, které jsou narocnejsi na pěstování než zbytek jmenovaného ovoce. Také si koupím boruvku, nebo si ji necham natrhat v lese, ale bez borůvky by clovek přežil. Nevím jak to shrnout