Děkuji za toto video. Jsem jedna z těch, kterým nerostou.. Jdu pro hnojivo, snad seženu. Moc díky
@zahradavemeste Жыл бұрын
Určitě seženete, asi existují i jiné okyselovače, ale já jsem na to spěchal. Vídám velkou spoustu suchých borůvek v mnohých zahrádkářských skupinách.
@kanadskeboruvky9482 Жыл бұрын
Dobrý den, dovolte mi pár drobných připomínek. Borůvky na vysoké pH reagují záměnou barvy listů. Listy zežloutnou, pouze v okolí žilek zůstanou sytě zelené. Říká se tomu chloróza. Rostliny při vysokém pH nejsou schopny přijímat železo. Pomůže postřik v podvečerních hodinách roztokem zelené skalice. Koncentrace je jedna kávová lžička na 10 litrů vody. Nebo zálivka jedná polévková lžíce na 10 litrů vody. Při zálivce dojde i okyselení substrátu. To jsou moje zkušenosti. Nikomu nic nenutím.
@zahradavemeste Жыл бұрын
Díky za připomínky, chlorózu znám i z broskvoní, takže jsem projevy viděl a o jednu borůvku i přišel. O okyselení zelenou skalicí jsem nikdy neslyšel, používám ji pouze proti mechům a lišejníkům na stromech a keřích. Bohužel mám vypozorované i zasychání listů v kombinaci ostré slunce a vysoké PH. Tento problém mám ale jen s některými odrůdami, které jsou asi citlivější, protože některé nemají žádný problém. Třeba ta růžová je v naprosté pohodě a nic jí nechybí.
@kanadskeboruvky9482 Жыл бұрын
@@zahradavemeste Dobrý den, růžové odrůdy jsou mezidruhové křížení brusnice chocholičnaté s dalšími druhy pravděpodobně australskými. Proto jsou poloopadavé a mají větší toleranci k suchu a pH.
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@kanadskeboruvky9482 Díky, já jsem přemýšlel, jak je šlechtí. Mě to docela překvapilo, protože roky předtím jsem si toho nevšimnul. Díky za informaci.
@14jan141 Жыл бұрын
zakop nádoby do zeme, lebo sa im rýchlo prehrievajú, korene a preto schnú!!!! korene majú byť v zemi!!!😉
@zahradavemeste Жыл бұрын
Já mám část nádob zakopaných v zemi. Zkouším ten rozdíl v růstu a plodnosti. Po přesazení do větších je už zakopu všechny. Díky za připomínku.👍
@kedaross Жыл бұрын
Někde jsem četl, že při zalévání kohoutkovou vodou pro její okyselení přidat na 1litr lžíci kyseliny citronové a zalévat pouze ke kořenům, ne na list. Ten okyselovač je asi lepší řešení.
@zahradavemeste Жыл бұрын
Okyselovač je současně hnojivem a je určitě lepší, protože to má člověk pod kontrolou. Kyselinu citronovou a ocet jsem zatím nezkoušel, ale používá se. Možná zkusím za rok změřit PH roztoku a ten poměr vyladit ideálně pro běžné užívání.
@kotlinovajaroslava5668 Жыл бұрын
Boruvky mám v raseline v zemi. Je jim 14 let, vysoke 2 m, mam jich 8 a sklidila jsem asi 75 l. Kazdy rok jim raselinu přidávám a hnojim, ale nejvice stále zalévám. Pokud mozno kazdy den i ted na podzim, dokud nezamrzne. Jsou na plnem slunci. Boruvky chteji slunce a vodu a raselinu a hnojivo.
@zahradavemeste Жыл бұрын
Ono je to v nádobách bohužel složitější než v zemi. Soused má 3 borůvky v zemi, nedělá s nimi nic a jsou v pohodě. Určitě by snesly řez, ale nijak zvlášť se nemusí starat. Zalévání je samozřejmost. Je super, že na ně máte prostor, to by se mi taky líbilo, hned bych je dal do země.
@vierakarpielova2361 Жыл бұрын
Nevie mi tuna niekto povedat, ze preco mi jedna rastlina borievky nema toho roku vobec ani jeden plod.? Mam ju normalne v zemi,minuly rok mala plody. Ze vraj tato nasa, nepoznam uz ako sa vola, moze byt vysadena do normalnej pody? Su vobec aj take borievky? A kedy by bol spravny cas ju vysadit do raseliny pre borievky? Rozhodla som sa urobit taky krok. Inac je krasna zelena, ale ani jedna borievka. Dakujem❤️
@zahradavemeste Жыл бұрын
Pokud je možné ji pěstovat v normální půdě, tak není to Zimolez kamčatský nebo Muchovník? Neznám žádnou kanadskou borůvku, která by nepotřebovala kyselou půdu. Samozřejmě neznám všechny.
@vierakarpielova2361 Жыл бұрын
@@zahradavemeste muchovnik mame tiez, zimozel ma plody asi trochu ineho tvaru, ten sme este nekupovali, ale ako som pisala, minuleho roku tam boli plody borievky a teraz je to krasny zeleny krik. Nevadi, ja ho vysadim do velkej nadoby, neviem sice spravny cas, ze kedy a dam tam radelinu na borievky. Dakujem vam, rada pocuvvam a pozeram vase videa, mate prijemny hlas,.... okrem ineho. ❤️
@zahradavemeste Жыл бұрын
@@vierakarpielova2361 Nemohly konečky větví omrznout nebo nestříhala jste? Plodí jen na koncích větviček, takže tam prostě nemusely být květní pupeny.
@vierakarpielova2361 Жыл бұрын
@@zahradavemeste iba som odstranila v jari suche z krika. Ale nebudeme sa zase tak trápiť a uvidim, co vlastne urobim. Krik je prekasny zeleny, mozno hho necham a uvidim, co bude v buducom roku. My mame dve borievky vysadene vo velkej vani z kupelne a uz zberame urodu. Su prekrasne velke, 2 dni dozadu som zavarila kompotik pre vnucata a deti, zatial z kila a pol. Tesim sa. Tak sa drzte v zdravy a tocte dalsie fantasticke videa. ❤️
@kanadskeboruvky9482 Жыл бұрын
Dobrý den, příčin může být více. Některé odrůdy mají sklony k přeplozování. To znamená jeden rok hodně, příští rok nic. Mám cca 100 odrůd borůvek (pouze rod vaccinium) a všechny potřebují kyselý substrát.
@petrstach-cv3pj9 ай бұрын
Mulčuji borůvky trávou a nikdy nezalévám a borůvky rostou a plodí.Koncem dubna dám každé rostlině půl hrsti síranu amonného a přikryju vrstvou trávy a finito.
@zahradavemeste9 ай бұрын
Jenže já je nemám na záhonu v půdě, ale v nádobách a tam jsou ty podmínky úplně jiné. Bez zalévání je po 2 týdnech hotovo.
@martinzapletal7488 Жыл бұрын
Divim se že vám ty borůvky v tam malých nádobách vůbec rostou, já je mám v padesáti a sedumdesáti litrových nádobách v zemi v rašelině, vodu neřeším, zalévám tím co mám, ale skoro deně min. 10 litrů ke každé, hnojím kristalonem na borůvky, jsou celý den na slunci a mají1,5metrů, přesaďte a je po problému.
@zahradavemeste Жыл бұрын
Přesazovat je budu po sezóně do 45l nádob, větší nemám kam dát. I v malých nádobách to jde pěstovat, ale chce to vodu a živiny. Nemám hektar prostoru, jen 250m, tak vše pěstuju podle toho.