Kapitalizm jako system represyjny - dr hab. Tomasz Wiśniewski

  Рет қаралды 5,929

Fundacja Panteon

Fundacja Panteon

5 ай бұрын

Jeśli zależy Ci na rozwoju tego kanału możesz nas wesprzeć na Patronite: patronite.pl/fundacja_panteon lub kupić nam kawę: buycoffee.to/fundacja-panteon
Pozdrowienia dla osób wspierających nas na Patronite i Buycoffee:
Piotr
Stanisław Madej
Rafał Pieterczyk
Sirin AL Gradina
Irena
Jan Wielgosz
Jakub Zbądzki
Tomasz Szymański
Łukasz Gut-Mostowy
Alina
Witold Lisicki
Mirosław Piróg
Artur
Iwona PZ
Marek Paszkowski
Mia Tzokas-Woźniak
Kamil Boryczko
Rafał Jędrzejczak
Iwona PZ
Katarzyna Głodny
Marcin Gościniak
Tomasz Grass
Hanna Olechnowicz
Daniel Btk
Tomasz Tkacz
Jarek Rippel
Kamil Lachowicz
Adam Łukojć
Artur Ostaszewski
Dołącz na FB: fundacja.panteon
Słuchaj nas na Spotify: podcasters.spotify.com/pod/sh...

Пікірлер: 74
@ewapaluchowicz8548
@ewapaluchowicz8548 5 ай бұрын
Wielka prosba o wiecej rozmow z panem Tomaszem
@fundacjapanteon
@fundacjapanteon 5 ай бұрын
Zrobimy wszystko, żeby ją spełnić :)
@marcinbreczko4777
@marcinbreczko4777 4 ай бұрын
@@fundacjapanteon Dołączam się do takiej prośby.
@szymonfandrejewski7984
@szymonfandrejewski7984 Ай бұрын
Ooo mialem 2 semestry filozofii nowożytnej z panem Tomaszem. Te zajęcia to była czysta przyjemność i dużo mi pootwierały w głowie. Zabieram się za słuchanie.
@laboratoriumnowegoantyimpe5096
@laboratoriumnowegoantyimpe5096 4 ай бұрын
Profesora Wiśniewskiego zawsze dobrze posłuchać, to klasa sama w sobie, mistrz przekazywania filozofii krytycznej w sposób absolutnie wyszlifowany i po prostu piękny, również językowo. Pozdrawiam.
@krzysztofwojcik6760
@krzysztofwojcik6760 5 ай бұрын
Fantastyczna rozmowa/wykład 👏 Więcej materiałów z Panem Tomaszem Wiśniewskim poproszę, bardzo dobrze się go słucha 👌 Można sobie przypomnieć wykłady na kulturoznawstwie sprzed 10 lat, gdzie szkoła frankfurcka była mocno obecna.
@andrzejtokarski7751
@andrzejtokarski7751 5 ай бұрын
Andrzej Tokarski - zapowiadający się banalnie lewoskrętny wykład przeistoczył się niepostrzeżenie w urozmaiconą nie pozbawioną dygresji opowieść o życiu skonfrontowanym z teoriami filozoficznymi... świetna robota
@fundacjapanteon
@fundacjapanteon 5 ай бұрын
Dziękujemy za docenienie!
@krzysztofjksiazek228
@krzysztofjksiazek228 5 ай бұрын
taka końcówka 📖 BIESÓW Dostojewski EGO
@TheNohol
@TheNohol 5 ай бұрын
Świetna rozmowa, bardzo ciekawy temat, mam wiele do przemyślenia.
@yoiu13
@yoiu13 4 ай бұрын
Świetna rozmowa, bardzo ciekawy temat, bardzo chętnie wysłucham kolejnej części
@jarekrippel9402
@jarekrippel9402 3 ай бұрын
Świetny materiał! A mimo, że wszystko jest towarem, choć nie powinno to ten akurat z chęcią "zakupiłem" choć jako patron to w zasadzie tak zrobiłem. Świetny raz jeszcze i z chęcią wysłucham kolejnych w sferze filozofii współczesnej
@annaukaszek
@annaukaszek 5 ай бұрын
Świetny wywiad !
@atanazy333
@atanazy333 5 ай бұрын
Dzięki wielkie bardzo dobra rozmowa
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
Przecież całkowicie pomija fakt że Marx był satanistą. No i Żydem - kumulacja jak w totku!
@KwiatPietruszki
@KwiatPietruszki 5 ай бұрын
Jakbyś sam poleciał na golasa, na lotni własnoręcznie wykonanej - to jest wolność jednostki. Wyjazd z organizatorem to jest towar. Usługa to też towar.
@eldoradose
@eldoradose 5 ай бұрын
Władza, sława i pieniądze, te trzy rzeczy kuszą człowieka od zawsze, a krytyka kapitalizmu jest tylko krytyką pieniądza, jednak i tak nic z tego nie wynika, bo nad pieniądzem jest potrzeba prestiżu i głód władzy. Chrześcijaństwo już dawno temu dało receptę na te problemy: - władzy postawiono poprzeczki moralne, biskup czy papież musieli się wykazać głównie na tym polu, podobnie król i przynajmniej w teorii powinni być moralnie nieskazitelni - sławie dano kodeks rycerski, wszyscy musieli się wykazać ochroną słabszych przed silniejszymi, przynajmniej tego wymagała teoria - pieniądzom dano wyzwanie pobożności i bogobojności, aż strach było być bogatym i mieć więcej kiedy sąsiad jest ubogi To są wszystko teoretycznie idealne przepisy społeczne, zawiedli tylko ludzie którzy się pod to podszyli a się do tego nie stosowali. Żadnej lepszej teorii nikt nie wymyśli.
@antysynteza777
@antysynteza777 5 ай бұрын
Prestiż - dominacja - prosta zwierzęca cecha ewolucyjna. Nic nadzwyczajnego. Ale że jedna grupa chce rządzić (skrycie) innymi i jeszcze przy tym wmawia wszystkim, że tak nie jest..
@eldoradose
@eldoradose 5 ай бұрын
@@antysynteza777 U zwierząt nie ma prestiżu ani dominacji, to nie są cechy ewolucyjne ale cofające w rozwoju. Zwierzęta są terytorialne, pilnują tylko swojego rewiru i nie pragną dominować ani kontrolować rewiru innych. Bogactwo, prestiż i władza to cechy cofające w rozwoju i destrukcyjne, to są umysłowe dysfunkcje i urojenia, trwają tak długo jak są zasilane ludzką wyobraźnią i chimerami umysłowymi. Ludzie z tym walczą od zawsze i jeśli ulegają to kończy się to upadkiem. Takich upadków było już wiele, mają cały czas tą samą prawidłowość.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
@@eldoradose "U zwierząt nie ma prestiżu ani dominacji," Chyba żartujesz. Walki o samice i całe haremy przy jednym samcu. Nie pisz po pijaku. Albo korepetycje z biologii.
@eldoradose
@eldoradose 4 ай бұрын
@@panpunkt5185 Walka o samice to przecież nie jest prestiż, nawet w podobieństwie, zwierzęta też nie mają żadnych haremów. Słowo prestiż oznacza rzucać urok, oczarować, obnosić się ze swoją pozycją w społeczeństwie. Jest to klasyczne zaburzenie umysłowe i wymaga innych umysłowo chorych którzy będą klaskać temu idiocie. Słowo harem natomiast oznacza miejsce zakazane w domu, wyłącznie dla kobiet. Walka o samice jest naturalnym sposobem zwierząt na łączenie najzdrowszych cech i przekazywanie ich dalej na populacje, najlepiej jak najszerzej. Żadne zwierze nie wytraca swojej cennej energii na kreowanie pustych wrażeń u innych osobników i pokazywanie im jaki to jestem żigolo, ani nie zagarnia samic tylko po to aby je trzymać pod sobą ze zwykłego egoizmu. W naturze trwonienia energii na marne nie ma. Biolodzy po prostu patologie i urojenia umysłowe człowieka dopisują życiu zwierząt, aby jakoś przepychać kłamstwo że od zwierząt się wywodzimy.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
@@eldoradose masz braki. Oczywiście że poroże jelenia to prestiż. Jak Ferrari abo biżuteria. Tak właśnie jest. Tak - zagarnia samice dla swojego egoizmu - przekazywania SWOICH genów. Są to pobudki egoistyczne a nie podudki altruistyczne. "Do części domu określonej jako harem nie mają wstępu obcy mężczyźni." Tak właśnie działają samce posiadające haremy. Odganiają inne samce. Róznica jest taka że one nia mają domów.Poza tym niczym się to nie rózni. Polecm redpill - jak panie się podniecają badboyami. Fakty są takie że lecą na te puste samczo-dominacyjne behawiory. Tak dokładnie jest! Potem jest efekt tzw ściany gdzie olaski względnie atrakcyjne po karuzeli kutangów badboyów stają przed nieubłaganym spadkiem atrakcyjności i - co za drmat! - muszą się zacząć zadowalać zwykłymi facetami. I stąd wiecznie nieszczęśliwe bo nikt tak nie zeszmaci jak badboy! Proszę się rozejrzeć. Proszę poptrzeć na gwiazdy estrady. Zostaną bidule z kotami - niema godnego samca! Szok!
@antysynteza777
@antysynteza777 5 ай бұрын
"niezaleŻność". My wam powiemy jak żyć, może się od nas odczepicie.
@wandastasiak5053
@wandastasiak5053 4 ай бұрын
Wciąż coś odtwarzamy....więc tworzenie nowego , prawie nie jest możliwe....
@januchwat5805
@januchwat5805 5 ай бұрын
Teraz pora na Szkołę Austriacką
@fundacjapanteon
@fundacjapanteon 5 ай бұрын
Fajny pomysł :) Mamy też pomysł, aby zorganizować rozmowę z udziałem prof. Wiśniewskiego i prof. Wielomskiego i pozastanawiać się, jak żyć - progresywnie czy konserwatywnie.
@januchwat5805
@januchwat5805 5 ай бұрын
@@fundacjapanteon Tzn. Prof Adam Wielomski nie jest w ogóle przedstawicielem ASE, jeśli chodzi o Szkołę Austriacką to w Polsce mamy np. prof Mateusza Machaja, Jakuba Bożydara Wiśniewskiego (on ma bardziej filozoficzne podejście) ( inne osoby z Instytutu Misesa). Austriacka Szkoła Ekonomii nie jest typowo konserwatywna, choć czerpią z niej wolnorynkowe ruchy konserwatywne, ale na jej podstawie powstał np. Libertarianizm, który jest dość progresywny, niektóre odłamy są skrajnie progresywne nawet.
@tememma
@tememma 5 ай бұрын
@@fundacjapanteon ani tak, ani tak, TAO
@TataKacpisia
@TataKacpisia 5 ай бұрын
A ja myślę że Wielomski ma w tej kwest wiele do powiedzenia
@januchwat5805
@januchwat5805 5 ай бұрын
@@TataKacpisia może mieć, ale nie reprezentuje on Szkoły Austriackiej
@absswiceprezes8084
@absswiceprezes8084 4 ай бұрын
A może teraz coś o społeczności ahmadiyya?
@marekkubala7254
@marekkubala7254 2 ай бұрын
Ta końcówka, zachęcająca do lajkowania itp., była świetną ilustracją przekazu tego tematu: możesz sobie robić podkasty na YT jakie chcesz (chociaż z tą wolnością ostatnio jednak różnie bywa), ale musisz sobie na niego zarobić, ściągając lajki, komentarze, subskrypcje, no i donaty na koniec.
@jar6193
@jar6193 2 ай бұрын
@marekkubala: Czy to co obecnie mamy można nazwać kapitalizmem? Praktycznie typowy kapitalizm przestał istnieć a zastąpił go system powszechnej dominacji światowych elit - koncernów przenysłowo-gospodarczych w wyniku kumulacji kapitału i środków produkcji. Twoje rozumowanie sprowadza się do skali "mikro" - indywidualnej jednostki. końcowa część filmu to doskonale obrazuje. Doskonałym przykładem może być UE, a właściwie Parlament Europejski, który europejskim (w sensie reprezentacji społeczeństw zrzeszonych w niej krajów) to wcale nim nie jest. Od dawna przejęły nad PE, władzę właśnie elity ekonomiczno-biznesowe które realizują swoje interesy społeczno-gospodarcze. Z jednej strony zapewnia wolność w sferze indywidualnej, a z drugiej zniewala go wymuszając konkretne zachowania ekonomiczne. Jesteś wolny, ale podporządkowany bytowo. (Przykład z piwkiem na ławeczce, choć banalny, ale Ci nakazuje iść do baru, aby tam na Tobie ktoś zarobił) Końcówka filmu doskonale obrazuje system jako typowo represyjny.
@marekkubala7254
@marekkubala7254 2 ай бұрын
@@jar6193 "Czy to co obecnie mamy można nazwać kapitalizmem?" -- tak, to też jest kapitalizm. To jest konsekwentne i nieuniknione następstwo i etap rozwoju tego "prawdziwego kapitalizmu", który tak kochają wszyscy liberałowie albo, jak kto chce, libertarianie.
@jar6193
@jar6193 2 ай бұрын
@@marekkubala7254 W takim razie czym się różni od dyktatury?
@marekkubala7254
@marekkubala7254 2 ай бұрын
@@jar6193 Tym, że kapitalizm jest formacją ekonomiczną, a dyktatura sposobem sprawowania władzy. Nie da się porównywać koloru z zapachem, chociaż niektóre pięknoduchy twierdzą, że można, a, co więcej , to czynią.
@jar6193
@jar6193 2 ай бұрын
@@marekkubala7254 Umyślnie użyłem takiego pytania. Jeżeli niemal każda dziedzina życia gospodarczego i społecznego ma być podporządkowana określonym grupom biznesowym to raczej trudno to nazwać liberalizmem. Jest to jednocześnie kierunek polityczny (tak wynika z definicji liberalizmu) Powszechnie stosowane praktyki socjotechniczne przez dominujące podmioty gospodarcze w celach ekonomicznych ale i politycznych prowadzą do uzależnienia i zniewolenia jednostek i grup społecznych poprzez działania na podświadomość i bezpośrednio wymuszając dokonywanie określonych zachowań i wyborów. Przerodzenie się poszczególnych podmiotów gospodarczych w globalne struktury zagraża nie tylko liberalizmowi ale i unifikacji całych społeczeństw podobnie jak to zakładał komunizm. Ponadto kapitalizm, aby nie popadł w recesję, musi zdobywać coraz to nowe tereny działania, co powoduje konflikty międzynarodowe gospodarcze i polityczne. Jesteśmy w końcowej fazie rozwoju kapitalizmu i w krótszym lub dłuższym przedziale czasowym ten system dojdzie do "ściany" i musi nastąpić nowa jakość. Tak jak system niewolnictwa przeszedł w feudalizm, a ten w kapitalizm.
@TataKacpisia
@TataKacpisia 5 ай бұрын
Miał być lewoskrętny wykład a wyszło potwierdzenie istnienia konserwatywnego grzechu pierworodnego ludzkości. 👍 Bardzo dobry wykład
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
"konserwatywnego grzechu pierworodnego" - możesz wyjaśnić czy gdyby był sam progresizm to nie byłby on grzechem? Lub inaczej - co grzesznego w konserwie?
@TataKacpisia
@TataKacpisia 4 ай бұрын
@@panpunkt5185 Chodzi mi o konserwatywną koncepcję grzechu pierworodnego .
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
@@TataKacpisia Przy tym temacie odcinka nie spodziewałem się poruszania kwestii grzechu pierworodnego. Troszkę nie w temacie. Myślałem że to przenośnia.
@pomidorwyzszejrangi
@pomidorwyzszejrangi 5 ай бұрын
Komentarz niedouczony: proszę potraktować go jako luźną intuicję. Głównym wkładem omawianej formacji byłby wkład negatywny: krytyka zastanych form opresji. Brak jednak dobrej wizji pozytywnej (przerysowany przykład pijanych dodekafonistów na nocnym przystanku) pozbawia krytykę mocy, czyni ją impotentną - a nawet niebezpieczną. Jeśli celem naczelnym jest emancypacja (totalna), cel jest demoniczny (będziecie jak bogowie); jeśli natomiast emancypacja służy celowi dalszemu - uwolnieniu od cierpienia - to jest utopijny i naiwny, dopóki pozostajemy zamknięci w horyzoncie doczesności, a takiego wyjścia tu nie ma. Nawet w najciekawszym pod tym względem momencie (minuty 43-45) "sam korzeń" przekazu ewangelii i judaizmu jest podporządkowany funkcji emancypacyjnej, a "relacje oparte na miłości" wiązane są z przekroczeniem samego siebie "w kierunku drugiego człowieka", mamy więc tu już religię bez zębów, zliaicyzowaną właśnie. Zapomniawszy o paradoksalnym, bosko-ludzkim początku i celu zostajemy z tym, co tylko ludzkie. Wtedy jednak emancypacja jest ostatecznie szaleńcza, a cierpienie traci szansę być drogą, staje się tylko opresją.
@chicot.
@chicot. 4 ай бұрын
Nie zapominamy o bosko ludzkim poczatku poprostu w niego nie wierzymy, powodzenia na drodze cierpienia, niech ci bozia wynagrodzi a na ziemi caluj pierscien biskupa kajaj sie przed bogaczami bo przeciez cesarzowi co cesarskie trzeba oddawac ;))
@KvikDeVries
@KvikDeVries 4 ай бұрын
Początek ok, cieszę się, że nie wyłączyłem - ostatnie 30 minut bardzo najciekawsze. Brakowało mi jednego wniosku: kapitalizm oferując odpowiedź na wszystkie możliwe zachcianki ogranicza wyobraźnię i to jest jego największym grzechem i podstępnym działaniem - rewolucyjne pomysły przychodzą do głowy tym, którzy nie są przebodźcowani i wciągnięci w wirtualną, kapitalistyczną rzeczwistość. Nie da się dążyć do czegoś, czego nie można sobie wyobrazić. Dlatego każdy nurt odśrodkowy musi być przejęty i skomercjalizowany, dla bezpieczeństwa systemu. Dlatego pan prowadzący zadał pytanie o społeczeństwa "wolne", których oprócz naszego miałby nie być - a misjonarze w Ameryce Północnej narzekali, że Indianie nie mają króli, władców i nadzorców, a jakoś są szczęśliwi. Pamiętam, jak dziecięciem będąc jeden patyk mógł, dzięki wyobraźni, być setkami rzeczy - a teraz sto rzeczy dla dziecka jest ("super rozwojowych zabawek") - i wyobraźnia będzie ograniczona do tych stu gotowych szablonów praktycznie do końca.
@ThePrometio
@ThePrometio 5 ай бұрын
Jak w kilku słowach opisać płytkość i nietrafność, poglądów, postrzegania i rozumienia rzeczywistości przez fankfurtczyków? Na to potrzeba pewnie więcej miejsca niż tylko skromny wpis na YT. Wszystko kryjące się za fasadą skomplikowanych przemyśleń i pozornie trudnych rozważań. Myślę, że Freud jest tu idealny ( pewnie dlatego niemal intuicyjnie przez nich "wchłaniany"). Te rozważania i obserwacje są są równie trafne jak psychoanaliza. Wydumane przez niego psychoanalityczne koncepcje, maja się nijak do psychologii i psychoterapii czy jakichkolwiek badań naukowych. Niestety wciąż są stosowane przez różnych szarlatanów często z tragicznym skutkiem. Podobnie zresztą jak idee frankfurtczyków. Ale zawsze miło posłuchać kogoś zorientowanego w temacie.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
W tej rozmowie np nie poruszono w ogóle faktu że Marx był satanistą. Albo z doopy tezy że rewolucja była reakcją na woję. Przecież to był wdrożony żydowski plan. Sfinansowany przez Żydów z USA i przynajmniej na początku blisko 100% zarządzających tą tragedią to byli Żydzi. To są fakty.
@janod3034
@janod3034 5 ай бұрын
Powołując się na Harariego z jego książki "Sapiens" autor uważa że: Zawdzięczamy kapitalizmowi cały rozwój Technologiczny. Żyjemy aktualnie w największym dobrobycie w historii dzięki podejściu kapitalistycznemu.
@fundacjapanteon
@fundacjapanteon 5 ай бұрын
Ale może jednak da się utrzymać ten dobrobyt, jednocześnie unikając zapędzenia człowieka do kieratu roboty od rana do wieczora?
@januchwat5805
@januchwat5805 5 ай бұрын
@@fundacjapanteon Do tego nie trzeba zwalczać kapitalizmu (rozumianego jako wolnej przedsiębiorczości). Należy się przede wszystkim skupić na walce z konsumpcjonizmem, oraz z korporacjonizmem. Paradoksalnie ogromne korporacje, które dla niektórych ludzi są symbolem kapitalizmu, w rzeczywistości są etatyzmem, i z kapitalizmem nie mają z nim zbyt wiele wspólnego. Tzn. są tak samo z kapitalizmem związane, jak np. socjaldemokracja, która w odróżnieniu od socjalizmu nie uważa każdej wymiany czy zatrudnienia jako wyzysk. Współczesne ogromne firmy mogły się tak rozwinąć dzięki kontaktom z politykami, i regulacjami.
@jakubgorka1628
@jakubgorka1628 5 ай бұрын
​@@januchwat5805 Korporacje jak najbardziej są związane z kapitalizmem, bo wynikają z natury kapitalizmu jako systemu, którego celem jest akumulacja kapitału przez podmioty gry rynkowej. Korporacje to firmy, które pokonały w tym wyścigu do gromadzenia zasobów inne, pomniejsze organizmy gospodarcze i często zajmują pozycje monopolistyczne na swoich rynkach. To, że państwo zacieśnia związki z tymi firmami jest następstwem tego, że w dobie, gdy państwo zarządza nielicznymi inicjatywami gospodarczymi, jest zdane na prywatnych inwestorów. Do tego dochodzi kwestia rozdrobnienia świata na państwa narodowe, które zabiegają o względy zglobalizowanego kapitału. Co do socjalizmu, to socjalistom przeszkadza głównie praca najemna w warunkach kapitalizmu. Przeciętny pracownik nie ma niczego innego poza własną siłą roboczą, którą sprzedaje właścicielom środków produkcji, którzy zawsze zbierają nadwyżkę powstałą w wyniku połączenia pracy i kapitału. Socjaliści powiadają więc, że praca nie jest towarem jak każdy inny i nie ma w nim nic z wolnej wymiany, bo strony transakcji nie są równe, a jednej z nich za odmowę grozi w dłuższej perspektywie śmierć z głodu.
@TataKacpisia
@TataKacpisia 5 ай бұрын
Człowiek potrzebuje pracy by nie zwariować
@TataKacpisia
@TataKacpisia 5 ай бұрын
Harrari jako ideolog korporacji cóż innego ma wychwalać.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
Jakiś system bez represji się obchodzi? Który?
@robertkawka1906
@robertkawka1906 4 ай бұрын
Człowiek wolny, to ten, który nic nie musi.Cywilizacja zachodu jest dla człowieka wolnością, tylko wtedy gdy jest okupione czyjąś niewolą.
@KwiatPietruszki
@KwiatPietruszki 5 ай бұрын
Dla mnie lewicowe jest to, co wykracza poza możliwości jednostki, ludzie łączą się w jakimś działaniu, żeby zwiększyć swoje możliwości. I łączą się na dobre, a nie na chwilę.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
Ciekawe jest pomijanie faktu satanizmu Marxa. Daje do myślenia.
@rfvvfr6666
@rfvvfr6666 4 ай бұрын
istota problemu tkwi w tym czy to łączenie się jest dobrowolne czy przymusowe, jeśli jest dobrowolne to niema to nic wspólnego lewicą, jeśli przymusowe to jest to esencja lewicowości
@Dobryotr-cn3lb
@Dobryotr-cn3lb 4 ай бұрын
Witam i serdecznie pozdrawiam mam prośbę czy mógł byś zrobić film na temat pokrewieństwa dobrego łotra i Jezusa Chrystusa a dokładniej to że dobry łotr był mlecznym bratem Jezusa Chrystusa a z kolei dobry łotr był rodzonym bratem zatwardziałego łotra o czym mowa w staro ruskich apokryfach staro ruskie apokryfy mówią także o tym że matka Boska kąpała dobrego łotra w tej samej wodzie co Jezusa Chrystusa bardzo bym był wdzięczny za taki film na ten temat ❤❤❤❤😊😊😊😊😊🎉🎉🎉🎉🎉
@tememma
@tememma 5 ай бұрын
Polecam książkę "Kultura krytyki" Kevina MacDonalda, oj nie lubi on chleba żytniego, nie lubi. Ale warto poznać i to stanowisko. W każdym razie, żeby nie wiem jakie mieć kontrowersje i zdanie odrębne, to zawsze lajkuję i komentuję, nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby dać łapkę w dół. Pewnie kompleksy.
@lilianabartkowska497
@lilianabartkowska497 5 ай бұрын
Otwierajacy oczy na Swiat wywiad.
@panpunkt5185
@panpunkt5185 4 ай бұрын
Nie zgadzam się. nie masz w ogóle włsnych uwag do tego? Dlaczego pomija się np fakt satanizmu Marxa? Albo pierdoły o rewolucji bo wojna. Bzdura - realizacja żydowskiego planu i przecież to oni sfinansowali i tym zarzadzali. Dla kogo takie wykłady manipulacyjne? Oczy Tobie to otwiera? Żartujesz chyba! To jest dramat że nazywasz to otwieraniem oczu.
@KwiatPietruszki
@KwiatPietruszki 5 ай бұрын
Pozostanie tak dopóki nie spalą w piecach wszystkich książek Marksa. 🫣
@antysynteza777
@antysynteza777 5 ай бұрын
HEGEL się mylił. Schopenhauer to wyjaśnił.
@Aye-Aye136
@Aye-Aye136 4 ай бұрын
Badanie marksizmu i neomarksizmu to sztuka dla sztuki. Marksizm okazał się w praktyce katastrofą społeczną, polityczną i gospodarczą.
@user-be7vj2kp8x
@user-be7vj2kp8x 4 ай бұрын
To co mówi ten "naukowiec" dowodzi, że marksizm naprawdę dawno się skończył.
@grzegorzotorzecze7444
@grzegorzotorzecze7444 4 ай бұрын
Cieszmy się z tego , że żyjemy w takich realiach jakie są, może to nazwać kapitalizmem. Oby żadnych zmian, rewolucji,
O czym milczy historia? Nazistowscy miliarderzy Hitlera
33:40
Radio Katowice
Рет қаралды 677 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 25 МЛН
THE POLICE TAKES ME! feat @PANDAGIRLOFFICIAL #shorts
00:31
PANDA BOI
Рет қаралды 25 МЛН
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 66 МЛН
O historii i teraźniejszości psychodelików - Maciej Lorenc
1:33:44
Fundacja Panteon
Рет қаралды 14 М.
Sir Roger Penrose (NOBEL 2020) - Sekret rzeczywistości [DOKUMENT]
51:50
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 466 М.
Jak działa czarna dziura? / prof. dr hab. Andrzej Dragan
49:57
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,1 МЛН
Czym jest szamanizm buriacki? - dr hab. Jędrzej Morawiecki
51:05
Fundacja Panteon
Рет қаралды 7 М.
Stalin - odrodzenie imperium | dr Marek Radziwon
1:27:33
Historia BEZ KITU
Рет қаралды 43 М.
O czym milczy historia? Świat pełen obrzydliwości
38:33
Radio Katowice
Рет қаралды 59 М.
Raport - opowieści arabskie Jana Natkańskiego S01E01
1:13:10
Dariusz Rosiak
Рет қаралды 97 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 25 МЛН