Kartki w PRL. Gospodarka niedoboru

  Рет қаралды 63,524

Muzeum Historii Polski w Warszawie

Muzeum Historii Polski w Warszawie

Күн бұрын

Napady na samochody transportujące cukier, mięso jako towar strategiczny i kartki nawet na… kartki - to wszystko się działo w komunistycznej Polsce. Choć reglamentacja niektórych towarów obowiązuje także dzisiaj, to nie ma wiele wspólnego z tym, co działo się w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Niewydolność centralnie zarządzanej gospodarki była boleśnie oczywista. Powodowała ona wiele sytuacji, w które dzisiaj trudno uwierzyć. Na przykład, w pewnym momencie Polacy masowo wykupowali dżem truskawkowy, którego cena została sztucznie ustalona na poziomie 40% kosztów produkcji słoika. Słoik z dżemem był tańszy od pustego słoika!
Zarobki Polek i Polaków rosnące od połowy lat 70. i związane z tym aspiracje doprowadziły do szeregu kryzysów społecznych. Państwo nie było w stanie produkować takiej ilości towarów, która zaspokoiłaby potrzeby Polaków. Robotnicze strajki z 1976 roku wybuchły po skokowej podwyżce cen mięsa. Podobnie stało się w 1980 roku, gdy w efekcie ogromnej fali protestów powstała "Solidarność".
W dzisiejszym podcaście opowiemy o gospodarce niedoboru i reglamentacji towarów w okresie PRL. Rozmawiają dr Michał Przeperski i jego gość dr hab. Andrzej Zawistowski, historyk z Szkoły Głównej Handlowej oraz Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckego.
Rozdziały:
00:00 Kartki w PRL.
01:11 Dlaczego w PRL brakowało towarów?
19:44 Lekarstwo na chorą gospodarkę
37:13 Kartkowa codzienność
Zapraszamy do wysłuchania podcastów Muzeum Historii Polski:
1. Odbudowa Warszawy - • Odbudowa Warszawy
2. Wielka wojna Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim - • Wielka wojna Rzeczposp...
3. Jan Karski - świadek, którego świat nie posłuchał - • Jan Karski - świadek, ...
Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
● KZbin • Podcasty Muzeum Histor...
● Spotify open.spotify.com/show/1p3AH9O...
● Google Podcasts podcasts.google.com/feed/aHR0...
● Audiotece web.audioteka.com/pl/podcast/...
● a także na innych platformach podcastowych.
Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podcast zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

Пікірлер: 273
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
Były jeszcze jedne, nietypowe kartki - makulatura wymieniana na papier toaletowy w punktach skupu makulatury. Dźwigało się dwadzieścia kilka kilogramów papierów przez pół miasta żeby dostać w zamian 4-5 rolek szarego złota :)
@snakeplissken6344
@snakeplissken6344 6 ай бұрын
Z kolegami złamaliśmy ten system. Wykupywaliśmy w całej okolicy Trybunę Ludu (miała najlepszy przelicznik cena/waga) i nosiliśmy do skupu makulatury. Uzyskany w ten sposób papier toaletowy sprzedawaliśmy na rynku i tak w kółko. Po pewnym czasie musieliśmy kupić wózek. Wszystko kręciło się do momentu milicyjnej kontroli na targowisku.
@nikos7869
@nikos7869 6 ай бұрын
Pamiętam, jak mama kazała mi stać w kolejce po kilogram cukru. Przeczytałem wtedy większość "Rogasia z Doliny Roztoki" którego kazała mi przeczytać nauczycielka. Dzisiaj widzę, że całą młodość wyznaczały mi kobiety. Nie to co teraz, jestem wreszcie dorosły i mog Musze leciec, zona cos chce
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
;) Nadal pod butem. Tak jak Polska była pod butem ZSRR, a teraz obywatele są pod butem " byłych " komuchów tylko nie zdają sobie z tego sprawy !
@271tomasz
@271tomasz 6 ай бұрын
Ja emeryt doskonale pamiętam PRL i najbardziej szokuje mnie to że wciąż jest tak wielu, którzy z sentymentem wspominają te czasy. Ja nie jestem w stanie wskazać ani jednej pozytywnej strony PRL.
@marcindiedik4324
@marcindiedik4324 6 ай бұрын
Zależy gdzie i w czym się robiło w Pgrach żyli jak paczki w maśle. Dlatego teraz tęsknią za PRL.mogli brać sobie świnie i zboże by je karmić wszystko za darmo nikt nie patrzył co i ile wynosisz.
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
Jest jeden, jedyny pozytyw - byliśmy sporo młodsi :)
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
Jest jeden zdecydowany plus dla . . . . dzisiejszych polityków. Nadal u władzy !
@renazurawel343
@renazurawel343 6 ай бұрын
@@erkraft Polskie dyplomy wszystkich polskich uczelni były uznawane na całym Zachodzie!
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Kartki na kartki to prawdziwy hit! :D
@vicktorbecker7424
@vicktorbecker7424 7 ай бұрын
Victor Bekker
@vicktorbecker7424
@vicktorbecker7424 7 ай бұрын
Bez Kartki nie ma bogrzebu gdy ojciec zmarl
@wg3288
@wg3288 6 ай бұрын
świetna audycja, ja urodziłem się w 1986 i mama opowiadała jak jechała do miasta wojewódzkiego, stała w kolejkach na zmianę z ojcem aby kupić pralkę i robot kuchenny Katarzyna, a jak w końcu rodzice odebrali to się popłakali ze szczęścia.. za to pralka działała chyba z 15 lat a robot 20
@HerrSztedke-yy9js
@HerrSztedke-yy9js Ай бұрын
a ja słyszałem jak ojciec kilka dni, dzień i noc stał za meblami które kilkuletni syn mu porysował nożem to wziął i mu siekierą ręce obciął
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
Bodaj pod koniec 1981 roku kupowałem na sezonowe kartki "tłuste" mleko dla mojego małego brata. Pani w sklepie miała łychę o kształcie walca (i chyba pojemności 1 litra), nabierała mleko z dużej bańki i wlewała do przyniesionej pustej butelki po mleku.
@AA-gf6kz
@AA-gf6kz 6 ай бұрын
i plastiku nie było 🎉
@jolatusk1410
@jolatusk1410 6 ай бұрын
Też po takie chodzilam, z wielkiej kany dużą miarką lała mi 4 lity mleka. Mama odstawiła je na noc w zimne miejsce a rano zbieraliśmy żółtą śmietaną, było masło, twaróg, kwaśne mleko. Nam mięsa nie brakowało, bo hodowało się własne, świnka, gąska,kura i jajko. Latem ogród, na zimę były własne zaprawy. Wszystko było wykorzystane, nawet pióra z gęsi, robiliśmy z nich poduszki i kołdry puchowe. Poduszki służą mi do dziś, wiele razy prane są w idealnym stanie.
@renazurawel343
@renazurawel343 6 ай бұрын
1981 rok - to juz koniec PRL-u, Po Okraglym Stole w 1989 - nastal w Polsce dziki kapitalizm. To byly sankcje USA nalozone na Polske. Proszę czytac przemówienia Reagana!
@tomaszdziamaek1839
@tomaszdziamaek1839 6 ай бұрын
A propos mleka: stało przed drzwiami mieszkania. To było fajne.
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 7 ай бұрын
Gdy w UK ogłoszono stan pandemii, miałem deja vu z peerelu. Puste półki w supermarketach, długie kolejki (wpuszczano ograniczoną liczbę osób by umożliwić zachowanie odpowiedniego dystansu między klientami), reglamentacja do trzech opakowań każdego towaru.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
A czy pandemię dżumy dymieniczej, czarnej ospy, " hiszpanki " odwoływało się zarządzeniem WHO ? Tak jak obecnie można odwołać jakąś epidemię zarządzeniem, a obecnie COvID - 19 tak się " odwołało " !?
@maciekszymanski8340
@maciekszymanski8340 6 ай бұрын
@@heniuszczesliwy9711 Nie o tym mówiłem. Zdarzenia takie jak pandemia, wojny, mogą wywoływać w codziennym życiu podobne skutki jak komunizm. Tyle że w krajach bloku było to codziennością, nie wyjątkiem. W UK zadziałały dodatkowo skutki brexitu. Dostawy żywności czy paliw były mniej regularne, w dodatku obłożone cłami. Stąd puste półki, inflacja, drożyzna. Dziś Brytyjczycy plują sobie w brodę za zerwanie z UE.
@slawomirblaszkiewicz2072
@slawomirblaszkiewicz2072 6 ай бұрын
A ja w Holandii miałem powtórkę ze stanu wojennego. Przepustkę zachowałem na pamiątkę jak mój Ojciec swoją.
@joannarembarz3676
@joannarembarz3676 7 ай бұрын
Moja mama ZAWSZE kupowała wódkę. Potem przychodził sąsiad.. Pamiętam jak dziś, prosił o tą wódkę i mama mu oddawała tą wódkę za mięsko albo coś.
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 7 ай бұрын
Następna waluta wymienna.W każdym bloku,czy osiedlu była melina,gdzie można było kupić bimber.Każdy wiedział,gdzie sprzedają.Obieg omijający kartki na alkohol.Mało towarów,dużo pieniądza=inflacja.
@zbyszekk.7326
@zbyszekk.7326 5 ай бұрын
A te albo coś to co?😂😂😂
@marcinmakowski5970
@marcinmakowski5970 5 ай бұрын
Ojciec byl kierowca zuka w zaopatrzeniu w miejscowym POM czsami jako maly chlopak jezdzilem z nim wodka lala sie tam litrami walili szklane wody przed wyjazdem i w droge pilli wszyscy kierowcy pracownicy kierownicy a nawet zdazylo mi sie byc swiadkiem jak miejscowy milicjant chlal z nimi bedac na sluzbie takie to byly czasy
@annazielonogorska555
@annazielonogorska555 3 ай бұрын
Na kartkach na cukier były bloczki na czekoladę ( 1 na miesiąc) dla dzieci. Miałam wówczas jakieś 14 lat i starszego brata, który nie miał takiego szczęścia. Za obietnicę podzielenia się czekoladą zawsze coś można było wytargować...😅 A w czarnych kozaczkach ( na kartę zgonu babci) chodziłam jeszcze z 5 lat. Bo to była prawdziwa skóra!!!! W kolejce za innymi butami (skórzane, odrzuty z eksportu do ZSRR!) stałam o 2 w nocy! A i tak jak otworzyli sklep z 4 w kolejce byłam setną, bo pierwszeństwo miały kobiety w ciąży i Zbowidowcy...- " utrapienie" kolejek PRL-u. Ale ludzie byli milsi i sobie pomagali!!!!!!!
@pandapanda-ng9cp
@pandapanda-ng9cp 7 ай бұрын
Do dzisiaj mam na półce dzieła zebrane Mickiewicza które"dostałam" za makulaturę😮
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
o łał? ale jak to?
@bahalasb633
@bahalasb633 7 ай бұрын
Pamietam te czasy , najgorsza sytuacja zaopatrzeniowa panowała w Polsce w latach 1980-83.
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 7 ай бұрын
PRL już wtedy bankrutował.Już Polska nie dostawała kredytów.Koniec był już w 1986 roku.Do 89 jeszcze komuna próbowała się ratować.
@albenalbus1198
@albenalbus1198 7 ай бұрын
A ja jeszcze z lat 1966-1968 r., choć nie kartki, ale kolejki już tak i z tą różnicą bez kolejek uprzywilejowanych np. Kobieta z widoczna ciążą czy z dzieckiem małym ora dla osób z podeszłym wiekiem...
@jerzykurkowski2535
@jerzykurkowski2535 7 ай бұрын
Były kartki, kolejki a tak jak ja jadłam za PRL-U to teraz mogę tylko pomarzyć,co z tego że mogę teraz kupić szynkie bez kartek tylko spróbuj ją zjeść ze smakiem.
@Jas111ld
@Jas111ld 7 ай бұрын
nie kazdy tak mial, no ale w tamtych czasach , karki na lapowki sie dawalo, takze byli tacy ktorzy mieli wszystko
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Ale o co chodzi? Dzisiejsza szynka jest jakaś niedobra? Czy tylu było wegetarian?
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
No bo kiedyś była po prostu jedna szynka, taka, jaką "rzucili" do mięsnego i smakowała jak woda na pustyni. Dziś wychodzi się na miasto i można przebierać w wędlinach, są do wyboru - do koloru. Jeśli kupuje się coś, w czym jest 80% mięsa, to nie jest to szynka nawet jeśli tak jest napisane na kartce z ceną.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 Poczytaj " normy PRL " - owskie, a normy współczesne. Wtedy z kilograma mięsa robiłeś 1,1 kilograma, a teraz z kilograma robią 1,5 kg i więcej ! Pozdrawiam
@papidrugi
@papidrugi 6 ай бұрын
Dlatego ja wolę zrobić swoją o normalnej zawartości mięsa w mięsie. I nie ślizga się na kanapce po dwóch dniach!
@renazurawel343
@renazurawel343 6 ай бұрын
Tomasz i inni piewcy obecnej Polski. Naturalnie, ze my, pokolenie wojenne, z wielkim sentymentem wspominamy czasy powojenne. Mimo zburzonej terytorialnie Polski, nie było bezdomnych ludzi w Polsce. Ja i tysiące, tysiące polskich dzieci chorych na gruzlice , niemal co roku spędzałam 3 miesiące w sanatorium. W latach 40-tych nie było antybiotyków, penicyliny, przemysłu farmaceutycznego - a jednak...troska o dzieci , o szkoły , edukacje i zdrowie była sto razy lepsza niż dziś. W każdej szkole był lekarz dyżurny i stała pielęgniarka. W każdej dzielnicy była przychodnia lekarska - a w każdej przychodni był lekarz- internista, ginekolog i dentysta. Nikt nie czekał miesiącami, żeby zobaczyć lekarza i ...czekać znowu na specjalistę... Zdumiewa mnie ta antypolska propaganda osób, które nie pamietają, nie wiedza i powtarzają zachodnie kłamstwa. To jest prawda, ze naszym rodzicom było bardzo ciężko. Nie było jeszcze przemysłu lekkiego, Polska budowala sie od samego początku. Ale rząd Bieruta i Spychalskiego postawił na budownictwo mieszkaniowe , edukacje i zdrowie. Wszystkie dzieci miały w szkole stołówkę z gotowanymi obiadami; nasi rodzice mieli gotowane posiłki w pracy - a my w szkole i na studiach. Marian Spychalski był przed wojna architektem i projektowal np. osiedla na Żoliborzu. Naukowcy ze Lwowa i Wilna no i oczywiście z Krakowa , a także z Warszawy, którzy podobnie jak mój ojciec przezyli wojnę, juz w 1946 roku rozpoczęli prace na uczelniach: we Wrocławiu, na Śląsku , w Krakowie. Polska wieś była zniszczona, i schorowana. W podkrakowskich wsiach brakowało nie tylko zdrowych ludzi do pracy ale brakowało sprzętu, nasion, pieniędzy na uprawe i zwykłych maszyn rolniczych. Rząd Polski utworzył gospodarstwa rolne. Pierwszą potrzeba Polski powojennej było nakarmić ludność. Wszystkie sklepy i zakłady pracy były ...polskie.Zachodnia propaganda i zachodni monopoliści -farmerzy wyli z oburzenia bo im uciekł sprzed nosa biznes żywnościowy. Od samego zakończenia wojny w Polsce szalała propaganda zachodnia i w latch 70-tych to już nie było właściwie ...polskiej Polski. Przyznaje sie do działaności anty-polskiej sam mistrz Wałesa, który z duma opowiada, ze 'działał' bardzo czynnie już od początku lat 70-tych. Nie rozumiem tych agresywnych opinii na temat okrutnie zniszczonej Polski powojennej. W Polsce nie było komunizmu!!! Nie było nawet Partii Komunistycznej. Partia komunistyczna rządzi w Chinach - i to nikomu nie przeszkadza. Naród polski po wojnie w ciągu 10 lat odbudował kraj: szkoly, szpitale, uczelnie, zakłady pracy, mieszkania. Huta Lenina produkowała 10 mln ton wysokogatunkowej stali rocznie!. Sprzedawaliśmy stal do USA, Australii i na Bliski Wschód. Polskie firmy miały państwowe zamównienia na całym Bliskim Wschodzie i w krajach Europy. Budostal -4 budował cale zakłady i rafinerie n Bliskim Wschodzie. Polskie firmy miały państwowe zamównienia na całym świecie. Budowaliśmy tez na Wegrzech i w DDR. Jakie mamy teraz wytłumaczenie, ze w ponad 70 lat po wojnie w Polsce sa ludzie bezdomni i głodni a dla polskich dzieci nie ma miejsca w szpitalach. I Polska jest zadłużona na następne 200 lat. I polskie wojsko bierze udzial w kazdej zbrojnej awanturze na świecie.
@Erintii
@Erintii 6 ай бұрын
Ja pamiętam jak w latach 90tych w szkole była pielęgniarka, dentystka i przychodziła lekarka jak trzeba było. Każdy miał opiekę lekarska i zęby wyleczone. A potem rozwalono wszystko.
@monikakierlanczyk2578
@monikakierlanczyk2578 6 ай бұрын
Ze słoikami dzisiaj jest tak samo, puste kosztują drożej niż z jakimkolwiek wkładem - i robimy dokładnie tak samo - a przynajmniej Ci trochę starsi 😉
@Falhaes
@Falhaes Ай бұрын
Co swoją drogą jest fascynujące. Mnie się w głowie nie mieści kupowanie pustych słoików, przecież śmietniki są ich pełne, za darmo.
@paf8015
@paf8015 7 ай бұрын
Jest jedno pytanie, na które żaden z Polaków nie chce odpowiedzieć. Mianowicie, dlaczego systemy sprzedaży na kartki były wówczas tylko w Polsce, a nie byl zjawiskiem powszechnym w RWPG?
@BratRemigio
@BratRemigio 7 ай бұрын
Odpowiedzi są dwie. Eksport do ZSRS i słaba efektywność rolnictwa. PGRy i RSP nie były w stanie ogarnąć tej ziemi, która im przypadła. Pięknie to widać z cukrem. Ktoś pamięta teraz co się działo na wsi w czasie tzw. kampanii buraczanej? Zwozili na place a, później to gniło. Teraz cukrownia Ropą sama wykopie załaduje i wanną odwiezie. Wtedy kiedy trzeba przerobić. Komuna była zła. Po prostu zła. Upodlała człowieka na wielu poziomach
@paf8015
@paf8015 7 ай бұрын
@@BratRemigio Komuna była zła. Po prostu zła. Upodlała człowieka na wielu poziomach..... Zgadzam się z tym. Ale jeżeli porównamy ówczesne Węgry, Czechosłowację i Polską (oczywiście NRD miała uprzywilejowaną pozycję także ze względu na „handel międzyniemiecki”), motoryzacja była w obu krajach na wyższym poziomie niż w naszym kraju. Mniej było tam także osób pracujących w rolnictwie, ok. 7-10% w porównaniu do prawie 25% w Polsce. I wszyscy kupowali podstawowe surowce - ropę, rudy bawełne w ZSRR. Na dodatek Polska miała przewagę w postaci masowej krajowej produkcji węgla, którą eksportowała także na Zachód. Czechosłowacja i Węgry nie miały takiej możliwości i płaciły ZSRR stosunkowo więcej za nośniki energii. Dlaczego więc, skoro w Czechosłowacji w ogóle nie było prywatnych rolnikow, a na Węgrzech odgrywali oni drugorzędną rolę, nigdy tam nie było deficytu żywności? Jedynym wyjaśnieniem jest to, że polscy rolnicy celowo produkowali tak mało żywności, aby wywołać kryzys, niezależnie od tego, jak cierpiała reszta populacji.
@user-nj7ez4lr9r
@user-nj7ez4lr9r 7 ай бұрын
U ruskich na pewno były kartki.
@paf8015
@paf8015 7 ай бұрын
Dla tych, którzy mają problem ze zrozumieniem tekstu pisanego - porównuję Polskę, Czechosłowację i Węgry, z oczywistych powodów pominąłem w tym porównaniu nawet NRD. A ZSRR, ze swoimi ekstremalnymi wydatkami na zbrojenie i wsparciem różnych terrorystów na całym świecie, zasłużył na te bony żywnościowe.
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 7 ай бұрын
@@BratRemigio Burak nie przetworzony traci na jakości i cukier się marnuje.Dodatkowo cukier był sprzedawany na Zachód za waluty wymienialne.Marki,dolary.Złoty był niewymienialny,a PRL potrzebował dewiz.
@ArtFilmStudio1
@ArtFilmStudio1 6 ай бұрын
Mógłbym wiele na ten temat powiedzieć mój tata świętej pamięci był konwojent w tych czasach a ja jako dziecko widziałem jak to się przekręca na tych kartkach jak to wszystko działało
@DonMartin17
@DonMartin17 4 ай бұрын
Fascynujący wykład! Zwłaszcza dla mnie, osoby urodzonej już po PRL, to co jest najciekawsze to właśnie taka historia "życia codziennego". Więcej takich audycji!
@redDevilET
@redDevilET 7 ай бұрын
Taki podcast aż prosi się o przetłumaczenie na angielski, żeby móc pokazywać co bardziej postępowej zachodniej młodzieży
@mateuszstrzyzewski3118
@mateuszstrzyzewski3118 7 ай бұрын
XD 🤦‍♂️
@nikos7869
@nikos7869 6 ай бұрын
Lepiej pokaż naszej. Nie trzeba tłumaczyć i też gówno wie
@mateuszstrzyzewski3118
@mateuszstrzyzewski3118 6 ай бұрын
@@nikos7869 czy pod tym komentarzem robicie zjazd mentalnego boomerstwa, panowie?
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
Pokaż to naszej i ofierze " reformy edukacji " w wykonaniu PiS i LPR oraz bezrozumnym czytaczom " podręcznika do historii " - " HIT " !!!
@ljlj5067
@ljlj5067 6 ай бұрын
Młodzież angielska może się osobiście przekonać co to znaczy braki w zaopatrzeniu i reglamentacja gdy idzie na zakupy po brexicie w lokalnym sklepie. Oczywiście nie jest to na taką skalę jak w PRL ale to nic przyjemnego jak idziesz do sklepu, a w nim np. nie ma jaj mimo że nad półką z jajami widnieje napis, że możesz kupić jednorazowo tylko 3 opakowania.
@Valery76PL
@Valery76PL 7 ай бұрын
35% ludności nadal chce gospodarki państwowej.
@djaccount5458
@djaccount5458 6 ай бұрын
Zapewne myli Pan gospodarkę państwową ze sprawnym zarządzaniem lub też gospodarkę państwową z inwestycjami strategicznymi.
@Embrod
@Embrod 6 ай бұрын
Raczej 90% skoro głosują, ciągle na te same komusze i solidaruchowe mordy.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
To zapewne ci co głosują na " partię " od 1989 roku, jedną i tą samą !
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
@@djaccount5458 Zapewne ci co popierali przekop mierzei i się nim zachwycają. Ale nie zapytali ile to kosztuje, jakie statki przepływają, ile dziennie i co się stało z bursztynem z przekopu ! I ile przy okazji " załatwiono " partyjnym lub im znajomym " materiału budowlanego " ! ;)
@jaroslawbilski3120
@jaroslawbilski3120 3 ай бұрын
90% procent ludzi w PL chce by nimi zarzadzać ponieważ nie potrafia samodzielnie sie rządzić i myśleć .
@JoannaOrlik
@JoannaOrlik 7 ай бұрын
W PRL jedzenie i inne dobra za pooldarmo były oddawane ZSRR a budżet państwa większości był przekazywany na wojsko. Która liczebność była dużo większa niż obecnie no i z tego co wiadomo wojska rosyjskie stacjonujące w Polsce też był na utrzymaniu częściowym polski 😮😮😮
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
"Jedzenie i inne dobra" nie były "oddawane" ZSRR za półdarmo, to mity, którymi próbowano wyjaśnić powszechne deficyty. Przypominam, że brakowało nie tylko żywności, ale i artykułów przemysłowych, mebli, ubrań, butów, zeszytów, papierosów itd. To po prostu efekt księżycowej gospodarki socjalistycznego PRLu.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
@@erkraft Ale faktem pozostaje, że wyroby przemysłu ciężkiego i węgiel do ZSRR jednak wysyłano !
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
A teraz dzieci i wnuki takich " wojskowych " są " prawicowcami " ! ;) I " uczą " jak być " patriotą " i jak " żyć " !!!
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
@@heniuszczesliwy9711 Przemysł maszynowy mieliśmy dość dobrze rozwinięty, więc nie dziwne, że produkty tego typu trafiały na eksport, przede wszystkim do RWPG. Nawet za licencję Fiata 126p płaciliśmy w latach 70-tych wyprodukowanymi później samochodami i silnikami. A węgiel to było nasze "złoto", którym płaciliśmy wszystkim dookoła od 1945 roku.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
@@erkraft Oglądnij film pt. : " MRÓWKA " chodzi tu o polską maszynę CNC ! Zacharski był jednym z " pracowników " centrali w USA sprzedającej obrabiarki ! teraz zdaje się nie ma typowo polskiej fabryki produkującej coś równie dobrego !
@JoannaOrlik
@JoannaOrlik 7 ай бұрын
Rekordem życiowa moim było stanie półtorej godziny po maslo❤ myślę że dobry rekord pragnę podkreślić że nie w całej Polsce było jednakowo na wybrzeżu było najgorzej obrywalismy za walkę z komuna parę kilometrów od Gdańska juz było znacznie lepiej
@wradzyminie5103
@wradzyminie5103 6 ай бұрын
Stałem 7 dni za na Żeraniu po cement. 7x 24 h. Kupiłem, nazywał się to cement "350". Był to cement, a nie dziś sprzedawane oszustwo. Wapno też kupiłem 11 ton do lasowania. Było to wapno, a nie torebka 5 kg z jakimś pyłem wapnopodobnym. Kupno telewizora, czy pralki? Hmm, każdy magazynier brał w łapę i było. Nie komuchy oszykiwały, tylko bracia robotnicy przy korycie dystrybucji towarow rąbali resztę narodu.
@krzysztofsawicki3636
@krzysztofsawicki3636 6 ай бұрын
O nie proszę pani wybrzeże Śląsk i stolica była bardzo dobrze zaopatrzona według innych regionów dlatego że władza was się bała wiem bo jeździłem z ojcem na wybrzeże z owocami lata 70/80 i kupowaliśmy praktycznie wszystko
@wojciechzawilinski9888
@wojciechzawilinski9888 5 ай бұрын
Stolica tak ale jeśli chodzi o inne rejony to już wszystko zależało od danej miejscowości. W jednej mogło być lepiej, innej gorzej@@krzysztofsawicki3636
@tomaszdziamaek1839
@tomaszdziamaek1839 6 ай бұрын
czekolada? wyrób czekoladopodobny w etykiecie zastępczej. :)
@JoannaOrlik
@JoannaOrlik 7 ай бұрын
Uprzywilejowaną grupa społeczna która miała własne sklepy pełne to członkowie pzpr
@marcindiedik4324
@marcindiedik4324 6 ай бұрын
Nie tylko górnicy również byli uprzywilejowani.
@raeidinnotnineng2471
@raeidinnotnineng2471 6 ай бұрын
​@@marcindiedik4324Przydałby się przecinek po "tylko".
@dziadekzajac248
@dziadekzajac248 6 ай бұрын
To nieprawda, szeregowi członkowie partii nie mieli jakichś szczególnych przywilejów.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
Zapomniałeś o górnikach i o " dewizowcach " dla tych był PEWEX i BALTONA !
@JoannaOrlik
@JoannaOrlik 7 ай бұрын
Kartki to wyznaczona ilość np wędlin cukru mąki które można było dostać na cały miesiąc Oprócz tego zostawał znajomy rolnik który sprzedał świnkę były to niewielkie ilości żywności artykuły higieniczne były na
@muflonik8458
@muflonik8458 7 ай бұрын
Żółte kartki na ślad węglowy :)
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Żółte a niedługo - czerwone,
@anitachmiel9825
@anitachmiel9825 7 ай бұрын
koszmarne wspomnienia
@xtg7676
@xtg7676 7 ай бұрын
Bardzo ciekawe. Pozdrawiam z 🇨🇮
@miras2222
@miras2222 6 ай бұрын
kraj żyznych ziem i tradycji rolniczych , a w komunie, w czasie pokoju (nie licząc de facto okupacji radzieckie armii pochowanej po lasach) w tym kraju brakowało wszystkiego, mięsa, cukru, masła, nawet chleba, mąki, kawy i herbaty. w apogeum reglamentacji były nawet kartki na buty, a żeby kupić meble stało się w kolejce przez tydzień. Rakowski przyznał że w pewnym momencie braki żywności, kartki i kolejki były decyzją polityczną żeby ludzi trzymać stwo w terrorze 'państwo ci da albo nie da'
@radekdecewicz1798
@radekdecewicz1798 7 ай бұрын
Świetny materiał
@krzysztoflewandowski1875
@krzysztoflewandowski1875 7 ай бұрын
Ile na tym kanale można się dowiedzieć to szok
@mslawmslaw5649
@mslawmslaw5649 7 ай бұрын
polecam ksiazki i polskie filmy - nawet komedie - dowiesz sie prawdy bo tutaj to sporo przeklaman
@vidtech2630
@vidtech2630 7 ай бұрын
Brzmi jak Swabba Reset
@jaroslawbilski3120
@jaroslawbilski3120 7 ай бұрын
Ta komuna 2;0 bedzie tysiąc razy gorsza myslę o terrorze cyfrowym
@annamorawska2824
@annamorawska2824 7 ай бұрын
Czyli kombinowanie mamy we krwi. Jak by każdy był uczciwy to by to miało szanse się udać. Ale to utopia.😊
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@handle1603 Celnie. Żadna fabtyka nie mogła działać w pełni legalnie według peerelowskiego prawa
@piotr8301
@piotr8301 7 ай бұрын
Do handle 1603. A dzisiaj myślisz że jest cokolwiek lepiej? Wg.mnie prowadzić biznes dzisiaj mogą głównie korporacje.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
@@piotr8301 Albo " zaradni " ludzie, którym się " udało " ! ;) Dojść do czegoś " ciężką i uczciwą pracą " !!!
@nifur1
@nifur1 2 ай бұрын
Były kartki ale NIGDY nie zauważyłem jakichś problemów z tym związanych . Ma ich pełno nie wykorzystanych.😜
@linka9999
@linka9999 4 ай бұрын
Swietny temat i super gość opowiada
@orshabal1000
@orshabal1000 6 ай бұрын
Będzie powtórka z tamtych czasów w nowym wydaniu.
@lukaszkaczmarzyk2318
@lukaszkaczmarzyk2318 7 ай бұрын
Bardzo ciekawe👌😉
@romekromek7528
@romekromek7528 7 ай бұрын
🙋‍♂️Dziękuję za program 👏Pozdrawiam serdecznie z Dublina i z Panem Bogiem🤗🙏❤️
@raf.b
@raf.b 7 ай бұрын
Proszę włączyć opcje do autotłumaczenia.
@MuzeumHistoriiPolski
@MuzeumHistoriiPolski 7 ай бұрын
Opcja jest włączona.
@Embrod
@Embrod 6 ай бұрын
Solidarność chciała przede wszystkim socjalizmu, ale z tak zwaną ludzką twarzą. "Wolność" poprzez dogadanie z komunistami, wyszła przypadkiem
@JoannaOrlik
@JoannaOrlik 7 ай бұрын
Na dzień kobiet rzucane w większych ilościach. I. Kolejki do apteki koszmar
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Księżycowe historie...
@krzysztofsawicki3636
@krzysztofsawicki3636 6 ай бұрын
U mnie w gminie jak była dostawa węgla to w biurze gdzie sprzedawano węgiel zawsze dzwi były wyłamane
@papidrugi
@papidrugi 6 ай бұрын
Karty do głosowania kopertowego tak na prawdę są kartkami żywnościowymi! Tylko nikt o tym nie wie! Leżą i czekają.....
@GokuGuti
@GokuGuti 7 ай бұрын
🎉🎉🎉
@marioordynario
@marioordynario 7 ай бұрын
Urodziłem się w latach 80, przełom lat 80/90 pamiętam doskonale i mógłbym tutaj pisać elaborat na ten temat, mając dużo starszego brata, byłem we wsztkim na czasiie... Antena satelitarna jedna na całe osiedle, wierza z magnetowidów i nagrywanie teledysków z MTV pijąć hektolitry wódki w trakcie... a potem zarzynane parapety 😂 Ależ to były czasy 😂
@andrzejnowak3886
@andrzejnowak3886 7 ай бұрын
Wieża piszemy przez samo ż.....a co to zarzynane parapety ?
@elareg4780
@elareg4780 7 ай бұрын
Byłeś bardzo małym dzieckiem więc nic nie wiesz. Mam syna z podobnego rocznika który uczestniczył w zakupach będąc w wózku.Corka, owszem pamięta wiele bo jako 6-8 letnie dziecko też stała w tych bardzo długich kolejkach. A tak wogole to gdzieś ty się chował i dlaczego nadal błędy robisz ?
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
@@elareg4780 Tu nie o błędy chodzi ale o tą " wieżę " z " magnetowidów " ! I " zarzygane " parapety ! To " hektolitrach wódki " ! ;) I " to " MTV ! Jedna " satelita " na blok i zapewne " spółdzielcza " z 3 - 6 maksymalnie 8 kanałów ! :)
@damakameliowa5712
@damakameliowa5712 6 ай бұрын
Jeszcze można było wymienić kartki na alkohol czy papierosy na słodycze.Rodzice tak robili.
@gklonowski
@gklonowski 6 ай бұрын
Asygnaty na samochody, przydziały na ciągniki i maszyny rplnicze.
@zibigugel8699
@zibigugel8699 7 ай бұрын
Ci co kupowali w sklepach z zoltymi firankami nie pamietaja...
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
Zapytaj tych " prawicowców ", którzy wyuczyli się za PRL albo mieli wysoko postawionych członków rodzin ! ;) Ojców lub dziadków w np. LWP, MBP !!!
@jarekbuckiewicz294
@jarekbuckiewicz294 3 ай бұрын
Co buyo to bedzie fartuszek stylonowy prloski i palacyk ujazdoski
@jaroslawzaloga7147
@jaroslawzaloga7147 7 ай бұрын
Nie wiem, może się mylę, kartki to ilość produktu, który możesz kupić. To nie dowód osobisty przy zakupie alkoholu.
@user-nj7ez4lr9r
@user-nj7ez4lr9r 7 ай бұрын
Porównanie kartek z czasów komuny z zakazem sprzedaży alkoholu nieletnim dla mnie jest bzdurne.
@armenian123
@armenian123 7 ай бұрын
@@user-nj7ez4lr9r nie porownywał, tylko stwierdził ze dzisiaj tez prowadzona jest sprzedaz reglamentowana.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
Kiedyś dzieci nie piły. Teraz się zdarza ! Zapomniałeś o " wieczornej prohibicji ", w niektórych miastach ! Za PRL alkohol tylko po 13, a w lokalu " sprzedaż alkoholu tylko z konsumpcją " ! ;)
@MsMiklosa
@MsMiklosa 6 ай бұрын
‼️PROSIMY O ANGIELSKIE NAPISY‼️
@elfeintwentyfives1620
@elfeintwentyfives1620 7 ай бұрын
o lived through this i remeber gettng hungry and i knew since it was open secret why basiccs like meat and sometimes bread and cheese were gone and un available. poland being vassal state was forced to ship over 60% of its food priduct to russia or cccp st thee time plus exported russian population about 10 million of them had to be fed. but what was exported to cccp was sold abroad by cccp. that is why poles had no food ir basics....economy had dveloped that farmers would sell potatoes and other things into an underground market and they would report lack of the goals due to spoilage...there is more to this but main cause was 60% of produce being shipped to cccp to be sold by them
@paf8015
@paf8015 7 ай бұрын
At that time, there was no longer a colonial relationship between the USSR and its vassals. Everything took place on the principle of sale and purchase within the framework of agreements, unfortunately on the platform of the "convertible ruble". (It wasn't actually convertible, but that doesn't matter.) The problem was that Poland was buying so many different things from the USSR that it wasn't able to pay for them with anything of value. And therefore it paid in food, which was an advantage. One day you deliver food, the Russians eat it, and the next day you can pay again with a new delivery of the same type of food. Food is not a tram that has a lifespan of 30 years and you need to pay for oil every day. The only problem was that Polish agriculture was at the level of the Middle Ages and refused to modernize. That's why the Poles were the only food stamps
@elfeintwentyfives1620
@elfeintwentyfives1620 7 ай бұрын
@@paf8015 yah farming was not modernized? had ypu lived there i did poland did have midern farming methodson par to level with rest of the countres behind the wall...this included farmi husbandry and chemical fertilizers so tell me another fairy tale about how poland had nothing but food to pay with.
@paweosinski4259
@paweosinski4259 7 ай бұрын
Kartki trzeba było rejestrować w konkretnym sklepie i tylko w tym jednym sklepie można było je zrealizować. były zatem dwie kolejki, jedna do rejestracji kartek, druga do zakupów. Ja zawsze stałem do rejestracji, a równolegle siostra do zakupów. z zarejestrowanymi kartkami podchodziłem do siostry i robiliśmy zakupy - o ile coś "rzucili".
@rdbonsao
@rdbonsao 7 ай бұрын
Tak ciekawe w jakim mieście bo u nas takich rzeczy nie było jak dwie kolejki o których piszesz
@paweldebek2813
@paweldebek2813 7 ай бұрын
Jakoś w Pewexach niczego nie brakowało więc w domu biedy nie było
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
#zazdro
@grzegorzbaszczynski759
@grzegorzbaszczynski759 6 ай бұрын
Łomże zostawcie w spokoju.
@grzegorzjacek3571
@grzegorzjacek3571 7 ай бұрын
Panie wez pan powiedz prawde jaki byl tego glowny powod a nie pier dolenie o Swistakach i sreberkach.
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 7 ай бұрын
Oswiec nas Grzesiu .
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
Tłumaczę: były 2 opcje, jedna to urealnić ceny żywności, co kończyło się strajkami i buntami(np. Wybrzeże 1970r, Radom 1976r), a druga - sprzedawać po taniości i na kartki, żeby każdy choć trochę mógł kupić i żeby był spokój. I wybrano opcję nr 2.
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 6 ай бұрын
@@erkraft Po taniosci sklepy komercyjne byly?
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
@@andreasseemann3325 Nie wiem, nigdy tam nie kupowałem - byłem za mały :) Ale mówią, że nie były "po taniości".
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 6 ай бұрын
@@erkraft Zamet dezimformacji szerzysz .Wylacz sie , duplomatycznie 🤣🍻
@elzbietaulas
@elzbietaulas 7 ай бұрын
Kartki to popularna nazwa reglamentacji , czyli wydzielania różnych towarów. Kartki wprowadzili u nas hitlerowcy. Chleb kartkowy z różnymi dodatkami, np.trociny.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
W ZSRR chleb z trocinami był normą do lat 60 XX w. 60 / 40 na korzyść trocin, a papierosy z tytoniu z trocinami 50 / 50 ?!
@user-io5ck9hz6n
@user-io5ck9hz6n 7 ай бұрын
a na Kubie wciąż funkcjonuje ten system...
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
60 lat komunizmu, to się w głowie nie mieści!
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@przeperescu a w Korei jeszcze lepiej. To znaczy - gorzej.
@jezalb2710
@jezalb2710 6 ай бұрын
Czyli nie funkcjonuje 😂
@stanminz1230
@stanminz1230 7 ай бұрын
Nigdy więcej komuny!!!
@bahalasb633
@bahalasb633 7 ай бұрын
Przydział papierosów na miesiąc wynosił 12 paczek.
@mariolapolinska8692
@mariolapolinska8692 6 ай бұрын
Dlaczego były kartki na żywność dlaczego gdyż musieliśmy przekazywac towary do ruskich niby za wyzwolenie nas od okupanta niemieckiego 2 wojny
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 5 ай бұрын
Gospodarka komuny była w zapaści.Poczytaj o Wenezueli,tam też zaczęli bawić się w komunę i wszystko zaczęło być państwowe.Efekt.Dzisiaj zarabiają 50 USD.Boliwar jest wycofany i zastąpiony Dolarem,bo już reklamówek z pieniędzmi na zakupy nie starczyło.Wypłata starczy na 6 Hamburgerów.Wenezuelczycy muszą jeżdzić do pracy w Kolumbii.Mają zarabiać 100 USD,co na Polskie daje 400 PLN.Zlikwidowali przemysł i wszystko oparli na ropie.Co zdawało egzamin przy drogiej ropie.
@romekromek7528
@romekromek7528 7 ай бұрын
Niedługo Czeka Nas podobna sytuacja z kartkami w Mumii Europejskiej😮😂😊
@vicktorbecker7424
@vicktorbecker7424 7 ай бұрын
Nie chcieli mi. Dac Altus zgonu bez Karelia na mieso
@bahalasb633
@bahalasb633 7 ай бұрын
Reglamentacja wódki dawała przydział 0.5 l na miesiąc.
@klaudiuszgoralewski4038
@klaudiuszgoralewski4038 6 ай бұрын
Górnicy mieli litra. Przynajmniej u nas na miedzi
@55Klat
@55Klat 6 ай бұрын
W knajpie mogłeś pić do oporu bez kartek.
@konradwojciechowski5331
@konradwojciechowski5331 6 ай бұрын
Myślicie ze to se ne wrati oby tak było!!!!
@jaroslawbilski3120
@jaroslawbilski3120 3 ай бұрын
Wróci w nowej formie komuna 2;0 nie biedziesz miał nic i będziesz szczęśliwy
@daran7093
@daran7093 6 ай бұрын
dziś na przykład butelki po piwie. Masz paragon sklep butelki przyjmie, niesz paragonu sory
@Jas111ld
@Jas111ld 7 ай бұрын
a jaka to wojna byla, ze kartki byly potrzebne, ? bo wystarczylo do rosji jechac zeby Polskie produkty kupic, bez kartek
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Wojna polsko-jaruzelska, jak mi się wydaje.
@rdbonsao
@rdbonsao 7 ай бұрын
cholera patrz a dzisiaj nasze produkty tez wywożą za granice czyli nic sie nie zmieniło
@RichardFrelich-xo6rh
@RichardFrelich-xo6rh 6 ай бұрын
Kto teskni za tamtym czasem? Nieroby I kombinatorzy którym dzisiaj Ciezko sie zyje CIEZKO? Wszystko mozna kupic! Tylko dziekowac Bogu
@cacaroto8731
@cacaroto8731 Ай бұрын
Chyba odwrotnie. Dziś nieroby i kombinatorzy mają raj na ziemi. A wtedy no cóż tacy ludzie lekkiego życia nie mieli.
@jacekszczepanski1034
@jacekszczepanski1034 6 ай бұрын
Po prostu jaja....😢
@sigibacko8829
@sigibacko8829 6 ай бұрын
I kartki żywnościowe istnieją obecnie a USA NIEMCZECH w niby krajach wysoko rozwiniętych kapitalistycznych
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 5 ай бұрын
NIE DLATEGO, ZE BRAKUJE JEDZENIA:)
@chrissasin6676
@chrissasin6676 7 ай бұрын
Masarnie produkuja mieso -nie wiedzial. Panstwo ma pieniadze?? Czary?? Skad??nieudolne wyjasniania 🤮
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Państwo nie ma pieniędzy?
@chrissasin6676
@chrissasin6676 7 ай бұрын
@@przeperescu ma?? Skad?z drukarni?? Ekonomia 101
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Ekhm, z podatkòw?
@chrissasin6676
@chrissasin6676 7 ай бұрын
@@przeperescu a podatki z kad
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Kad?
@mirek505
@mirek505 6 ай бұрын
Po co to opowiadasz a dlaczego nie mówisz o przyczynach i kto to wystartował i po co grasz barana.
@conradsz
@conradsz 6 ай бұрын
A kto?
@mirek505
@mirek505 6 ай бұрын
@@conradsz Łódź podwodna
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 7 ай бұрын
Mam 50 lat i doskonale pamietam czasy PRL-u i nie przypominam sobie zeby komukolwiek brakowalo jedzenia mimo ze byly kartki! Pamietam jak w szkole jedlismy sniadanie na stolowce, pilismy szklanke mleka na przerwach a w domu zawsze czekal obiad, kotlety mielone, schabowy, golabki, pierogi, i zawsze byla zupa!!! Zawsze byly dwa dania!!! To nawet dzisiaj ludzie nie jedza obiadow skladajacych sie z dwoch dan!!! Tak dobrego jakosciowo jedzenia juz nigdy pozniej po PRL-u nie jadalem!!!
@rdbonsao
@rdbonsao 7 ай бұрын
To prawda
@erkraft
@erkraft 6 ай бұрын
No cóż, zapewne nie miałeś okazji zobaczyć życia biedniejszych ludzi, szczególnie na wsi. Na co dzień chleb z sklepu GS-u, mleko od sąsiada, biały ser, kaszanka i czarny salceson, który przez wiele lat po PRLu uchodził za "śmieciową" wędlinę. Dzisiaj ludzie nie jedzą obiadów złożonych z 2 dań bo po pierwsze szkoda im czasu na podwójne pichcenie, po drugie wielu stać na jedzenie poza domem, po trzecie liczymy uważnie kalorie. A co "dobrego jakosciowo jedzenia" za PRLu to tylko przypomnę, że jak ktoś chciał ugościć rodzinę w święta, na chrzcinach czy pierwszej komunii, to zamawiał u rodziny na wsi albo u znajomego rolnika tzw. połówkę świniaka, w efekcie czego dostawał po pewnym czasie dwie wielkie torby przetworów mięsnych najlepszej jakości. Ale to nie była zasługa PRLu, to tylko zaradność Polaków i to mimo grożących kar za nielegalny ubój.
@WoTBlitzAddict
@WoTBlitzAddict 6 ай бұрын
Faktycznie, obecnie jada się jeszcze deser 😂 co do dostępności produktów to chyba jedynie partyjni i cinkciarze mieli taki dostęp do produktów
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
Dostosowanie do " norm ". Kiedyś z mięsa robiło się 1,1 kg wyrobów, a dzisiaj z 1 kg mięsa zrobisz i 1,5 kg np. " wędlin " !
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128
@pocaujmniewdupepocaujmniew5128 6 ай бұрын
@@WoTBlitzAddict Zapomnialem jeszcze dodac ze kazdy zaklad, fabryka, stocznie, kopalnie, jednostki wojskowe mialy przyzakladowe stolowki i bary gdzie robotnicy dostawali darmowe bloczki za ktore brali zywnosc, czesto brali wiecej np dla swojej rodziny! Sam przychodzilem po obiady dla mojego wujka ktory pracowal na zlomowisku gdzie byl spawaczem i bralem dla siebie tez! A jesli chodzi o cynkciarzy i politykow to oni jadali po luksusowych hotelach i restauracjach, tez znalem.
@wanda5685
@wanda5685 6 ай бұрын
Kartki byly dobre Ludzie szanowali jedzenie i kazda zywnosc zdobyta byla szanowana
@AVE_LUCIFERUS_666
@AVE_LUCIFERUS_666 5 ай бұрын
BUAHAHHAAAA
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian 7 ай бұрын
To smutne... Kiedyś było lepiej... 🎉🎉🎉😂😂😂
@Jas111ld
@Jas111ld 7 ай бұрын
to bierz gazete zamiast papieru toaletowego, szmaty zamiast podpasek, bedzie lepiej
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian 7 ай бұрын
@@Jas111ld znasz jeszcze jakieś podobne sposoby?
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 7 ай бұрын
​@@RobieMVPAplikacjeKarolBocianOwszem , okuPOwanie urn wyborczych do trzeciej nad ranem . POlak POtrafi 🇪🇺👎💩
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian 7 ай бұрын
@@andreasseemann3325 to było super:)
@andreasseemann3325
@andreasseemann3325 7 ай бұрын
@@RobieMVPAplikacjeKarolBocian Milego Weekendu w nowej swietlanej rzeczywistosci zycze 🇪🇺👎💩
@gregant9864
@gregant9864 7 ай бұрын
Ale ludzie byli razem mimo ze nie bylo. Rodziny byly razem, dzieci sie bawily. A teraz jest wszystko a ludzie stali sie ohydni i okropni, bez uczuc ludzkich. Tylko pieniadz i pieniadz
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Co to znaczy, że "byli razem"?
@gregant9864
@gregant9864 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 To znaczy ze ludzie sie spotykali, robili wspolne ogniska, prywatki, duzo czasu spedzali ze soba, sasiedzi sie odwiedzali. I nastala era kapitalizmu i wszystko sie zawalilo, ludzie zajeci szukaniem pracy, gromadzeniem, kupowaniem. Dobrobyt nie sluzy czlowiekowi, ruinuje go, sprawa ze czlowiek zajety jest zabieganiem o pieniadz. Teraz to globalnie kazdy ma nos w telefonie. Straszne co sie z ludzmi dzieje.
@Andi030592
@Andi030592 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 Nic, bezsensowne frazesy sfrustrowanych ludzi którzy nie poradzili sobie z budową szczęśliwego dorosłego życia i bazując na wspomnieniach z dzieciństwa tworzą sobie jakies wyidealizowane retrospektywy.
@vesemirbozy1593
@vesemirbozy1593 7 ай бұрын
co to znaczy byli razm ?
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@gregant9864 chyba aż tak strasznie ten dobrobyt nie przeszkadza...
@ewamariajanik4498
@ewamariajanik4498 3 ай бұрын
Co za brednie.
@Nord77
@Nord77 7 ай бұрын
Bardzo podobne absurdalne sytuacje jak teraz w UE
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
A gdzie to podobieństwo?
@Nord77
@Nord77 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 proponują przeczytanie pakiety fit for 55
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@Nord77 co tam znajdę?
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 strach pytać
@Andi030592
@Andi030592 7 ай бұрын
* jak w napędzanych ruską i chinską propagandą urojeniach półgłówków.
@hakade5846
@hakade5846 6 ай бұрын
...pan (ponoć) ekspert z pisowskiego Instytutu Pileckiego, zajmujący stanowisko NAUKOWE na SGD mówi "reNAMEnt". Paradne.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
" jezdem w terenie " , " wyszłem do miasta " ! ;)
@kapral_jedziniak
@kapral_jedziniak 6 ай бұрын
gdyby pisostwo nie zdechło, niedługo Polska wyglądała by znów tak samo.
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 6 ай бұрын
POPiS już rządził, a teraz będzie rządziło KOPiS ! W końcu dwie największe partie w " cyrku na wiejskiej " !!!
@jaroslawbilski3120
@jaroslawbilski3120 3 ай бұрын
Jak wycofaja gotówkę i w prowadzą system płatności CBDC to nowa normalność tzn komuna 2;0 będzie koszmarem .
@andrzejsteplewski1304
@andrzejsteplewski1304 7 ай бұрын
Zrobili socjotechniki.I tyle.Zadnych braków nie było.Bzdury!To była robota doradców z zachodu.
@johnymnemonic4657
@johnymnemonic4657 7 ай бұрын
Poczytaj co to jest gospodarka planowana.Niedobór i kombinowanie się w to wpisywało.Państwo ci mówiło ile ma być w sklepie chleba,żyletek,mydła.
@andrzejsteplewski1304
@andrzejsteplewski1304 7 ай бұрын
@@johnymnemonic4657 Zrobili podwyżki dla wszystkich po 18.87% .To dało ludziom pieniądze ale spowodowało wykupywanie wszystkiego.Poprawiono"Im gorzej tym lepiej"przestoje w zakładach.W hurtowniach i na zapleczach było wszystko!Po sufity!W sklepach było wszystko na zapleczach!Na półkach ocet.Ja piszę bo to widziałem.Ja piszę bo o tym mechanizmie pisano.Ta podwyżka była z "inicjatywy"..Kuronia i Michnika"takie dostali dyrektywy...Socjotechniki!
@ska1659
@ska1659 7 ай бұрын
Tylko Prezes.
@jajkomaster
@jajkomaster 6 ай бұрын
Nigdy nie było i nigdy nie będzie czegoś takiego jak "komunistyczna Polska". Co więcej, nigdy nie było i nigdy nie będzie żadnego państwa komunistycznego na świecie, gdyż osiągnięcie komunizmu skutkuje rozpadem struktur państwowych. Notoryczne powtarzanie przez prowadzącego zwrotu "komunistyczna Polska" całkowicie niweluje jakąkolwiek jego wiarygodność. Szkoda, bo temat podcastu jest niezwykle interesujący.
@jaroslawbilski3120
@jaroslawbilski3120 3 ай бұрын
Prosze nakręcić nowy odcinek o komunie 2;0 i agendzie 2030 którą chca nam wprowadzić nasi właściciel z Davos.
@wojtekborkowski967
@wojtekborkowski967 3 ай бұрын
najpierw wprowadzono kartki na cukier wprowadzono bo wódka była droga (licha dniówka to połówka ) no to pędzono na cukrze i cukru brakowało kzbin.info/www/bejne/lXbSZJuCm6idY8k
Centrum czy prowincja? Miasto po polsku
1:03:31
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 62 М.
Propaganda III Rzeszy
41:45
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 24 М.
Did you find it?! 🤔✨✍️ #funnyart
00:11
Artistomg
Рет қаралды 120 МЛН
How many pencils can hold me up?
00:40
A4
Рет қаралды 17 МЛН
Ostatnie lata PRL. Zaprasza Łukasz Starowieyski
43:07
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 29 М.
Zbrodnie nierozliczone. Niemcy, którzy uniknęli kary
30:31
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 55 М.
Rokosz, czyli wojna szlachty z królem?
45:13
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 26 М.
Dlaczego twierdza Poznań broniła się tak długo?
45:17
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 96 М.
PRL na kredyt.  Mit epoki Gierka
23:30
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 18 М.
Droga do stanu wojennego | Dudek o Historii
36:55
Dudek o Historii
Рет қаралды 284 М.
Dekada Jaruzelskiego, czyli schyłek PRL | Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem
41:34
Rosja. Tajemnice przyszłego imperium
57:55
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 247 М.
Inkwizycja - Ku wykorzenieniu herezji!
1:51:36
Podcast Historyczny
Рет қаралды 561 М.