Niewolnictwa wcale nie zniesiono w USA, tam nadal wykorzystuje sie pracownikow. Mieszkalem w USA przez 6 lat i dostalem tam bardzo ostra szkole zycia (tyle sie tam zlego dzialo, ze mozna by z tego zrobic serial z wieloma sezonami). W Warszawie wzielem udzial w targach pracy. Po przejsciu bardzo stresujacej rozmowy kwalifikacyjnej podpisalem umowe z firma Paramount King's Island. W umowie bylo napisane, ze bede zarabiac $6.5 USD "after tax" (po opodatkowaniu). Gdy przyjechalem na miejsce to okazalo sie, ze umowa podpisana z ich przedstawicielem w Polsce nie jest wazna i trzeba podpisac nowa i stawka byla juz "before tax" (przed opodatkowaniem) do tego doszlo wiele roznych kosztow. Jezeli mi nie pasuje to moge wracac do domu i trace wize pracownicza. Konieczny byl zakup firmowych ubran PKI i butow do pracy (na moj koszt), drogie dojazdy, drogi hotel (nie mialem prawa sam sobie znalezc stancji), malo godzin w pracy, potracenia od wyplaty za rozne wymyslone bzdury. Mowiac krotko to byl scam.
@pokineusz35019 ай бұрын
W Polsce kelner nie może pracować za mniej niż normalna stawka minimalna, do tego dostaje napiwki, choć znacznie mniejsze niż w USA. Efekt jest taki, że pracownicy obsługi w lepszych lokalach zarabiają całkiem niezłe pieniadze i wydaje mi się, że taki system, a właściwie jego brak, się dobrze sprawdza. To co jest w USA jest chore. Kilkanaście lat temu miałem ofertę pracy na cruise ship na Zatoce Meksykańskiej, gdzie w przedstawionej mi do podpisu umowie widniała pensja miesięczna wynosząca 32 dolary. Przekonywali mnie, że goście tych statków mają obowiązek zostawić dziennie 20 dolarów napiwków pracownikom obsługi, więc i tak minimum ten 1000 dolarów spokojnie się zarobi, ale ja nie miałem zamiaru tego sprawdzać i odmówiłem. Co mnie wtedy najbardziej uderzyło, to to, że ja wtedy jako dzieciak nie miałem jaj żeby powiedzieć im wprost dlaczego nie chcę jechać, więc o prostu powiedziałem że ni stać mnie na lot do USA. Wtedy agencja która organizowała ten nabór pracowników, zaproponowała że sami mi opłacą lot za 3000zl. Musieli gruby hajs kosić za każdego wysłanego frajera, skoro opłacało im się wydać tyle kasy byle bym poleciał
@kaszub9 ай бұрын
Jak to się mówi: "Nikt tobie tyle nie da ile pracodawca naobiecuje"
@TrolekAmatorek9 ай бұрын
Kiedyś słyszałem, że niektóre bardziej wykwintne restauracje w Polsce pobierają coś takiego jak serwis. Tylko ze to nie idzie do kelnera tylko do pracodawcy ta kasa.
@kaszub9 ай бұрын
Jeśli wiesz o tym ile zostanie pobrane przed zamówieniem to nie ma problemu. Jeśli dowiadujesz się dopiero przy rachunku to jest oszustwo.
@adamdymurski93429 ай бұрын
Fajny materiał i masz rację, jak można oczekiwać napiwku za nie wykonanie żadnego serwisu. Ja jak daje napiwek w restauracji to za profesjonalna i miłą obsługę. W USA odlecieli z tymi napiwkami za wszystko. Pozdrawiam i czekam na więcej.
@kaszub9 ай бұрын
Strasznie odlecieli z tymi napiwkami, a amerykanie czują presję, aby dać napiwek wszędzie, gdzie o to proszą. Ogólnie to ilość miejsc z napiwkami bardzo wzrosła, ale ilość ludzi, którzy dają napiwki mocno maleje bo ludzie mają dość i przestają dawać napiwki gdziekolwiek - niestety powoli ten trend pojawia się.
@adamdymurski93429 ай бұрын
Czyli efekt zaczyna być odwrotny do oczekiwanego. Gdzieś są granice a widać ta się właśnie pojawiła.
@kaszub9 ай бұрын
Jest też efekt gotującej się żaby, czyli jak dotrze się do granicy to się lekko odpuści, poczeka się, aż ludzie się przyzwyczają i dalej zacznie się to co teraz, po pewnym czasie - bardziej takiego efektu, realistycznie się spodziewam.
@adamdymurski93429 ай бұрын
@@kaszubbrzmi całkiem realistycznie i pewnie tak będzie. Teraz wszyscy tak robią, tworzą problemy rozwiązują je a i tak dopinają swego.
@dako21559 ай бұрын
Tylko, że teraz tam już często napiwki są normalnie wliczane w cenę jedzenia automatycznie czyli 15% do rachunku.
@ZenonPagacz15 күн бұрын
Pracowałem w Ameryce Większość mojego życia nikt w życiu nie dawał mi napiwków za moją wykonywaną pracę dlaczego ja mam dawać w restauracji napiwek niech właściciel utrzymuje swoich ludzi słyszałem że były przypadki za nieuiszczenie napiwku wzywano policję z drugiej strony Jeżeli nie dasz napiwku to ktoś ci może napluł do twojego jedzenia najlepiej unikać restauracji chcesz wprowadzić taki biznes płać swoim pracownikom a nie każ płacić klientowi
9 ай бұрын
Dobry materiał poruszający ważny temat. Na początku zacząłeś szeroko, mówiłeś o różnych zawodach i usługach. Ale potem mówiłeś wyłącznie o tym jak to wygląda u kelnerów i co się zmienia w tym temacie. Ważnym by było temat potraktować szerzej, tak jak na początku filmu.
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki za rady :). Obawiałem się, że wciąż za szeroko temat opowiedziany i nie będzie w stanie utrzymać oglądalności. Może kiedyś to jeszcze rozwinę, jak się inne, ciekawe tematy wyczerpią :).
@Sasiak19 ай бұрын
Te amerykańskie żebry są żenujące i ubieranie ich w jakieś "świeckie tradycje" to śmiech na sali.
@kaszub9 ай бұрын
Tak jest i będę opowiadał o nich od czasu do czasu, a jest ich sporo.
@xenia1169 ай бұрын
Cześć Kaszub! Bardzo ciekawe to o czym mówisz, kiedy byłam w USA nie miałam pojęcia o tym jak te zasady wyglądają od strony prawnej itd, przyswoiłam sobie jedynie, że tam napiwek to niemal obowiązek i zawsze go dawałam. Natomiast mam małą wątpliwość co do tego nie dawania napiwków- w sensie czy to nie jest (słuszna) walka z systemem, na której jednak ucierpią pracownicy, bo w efekcie w czasie przejściowym- teraz, kiedy nowych przepisów nie ma a napiwków jest mniej, ci ludzie naprawdę dostają śmieszne pieniądze... I żeby nie było, nie krytykuję tego działania, i popieram cel, tylko jednocześnie, trochę widzę potencjalny minus. No ale wiem też, że nie da się nic zmienić- a system jest chory- godząc się na to co jest. ehhh
@kaszub9 ай бұрын
Pracownicy teraz cierpią skoro połowa nie dostaje z napiwków nawet do minimalnej krajowej, co jest sporo poniżej minimalnej Stanowej. Ludzie będą mieli więcej motywacji do odchodzenia z pracy kelnera bo są kłamstwem zwabianie do tej pracy i jest to najczęściej zmieniana praca w USA - właśnie przez zarobki. Pracy w USA jest masa i nie dawanie napiwków sprawia, że więcej osób będzie pisać do swoim reprezentantów (tak się robi w USA - sam wczoraj pisałem do moim senatorów i reprezentanta 🙂) o zmianę przepisów, co poskutkuje usunięcie tego dyskryminującego przepisu w większej ilości Stanów.
@krystynawojcik48839 ай бұрын
Masz zupelnie racje !! Dziekuje bardzo !! Pozdrawiam :)
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i pozdrawiam :)
@jsbr9 ай бұрын
Wreszcie nowy film !!! Dziękuje niezmiernie 😄
@kaszub9 ай бұрын
Miłego oglądania i dzięki za wspieranie :)!
@maciejmiotk14009 ай бұрын
Super film, bardzo ładna jakość obrazu! Czym nagrywasz?
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i miło mi, że się podoba🙂. Nagrywam iPhone 14 Pro Max
@jakubosek5405 ай бұрын
Bylem 3 razy w USA, podczas kazdej wizyty (gdy bylismy zadowoleni, a nie dla zasady) dawalismy napiwki w wysokosci ok 18% (co dla nas, Polakow i tak jest kosmiczna kwota). W tym roku spotkala nas ciekawa sytuacja, mianowicie zrobilismy zamowienie za okolo 91$, gdy przyszlo do zaplaty po zjedzonym posilku dalismy Pani nas obslugujacej po prostu banknot 100$ i powiedzielismy, ze dziekujemy. Reakcja kelnerki byla taka, jakbysmy ja okradali z pensji, zaczela zadawac pytania dlaczego tak malo i co bylo nie tak w serwisie, i ze powinnismy dac jej suggested >=18%. Dzieki temu incydentowi nie dalismy juz ani razu napiwku przez cala reszte wyjazdu i podliczajac "zaoszczedzilismy" jakies 290$ z samych napiwkow :)
@Magdalena_ol5 ай бұрын
Wow, jakie były reakcje? Bo na pewno były 😅
@jakubosek5405 ай бұрын
@@Magdalena_olPodchodziłem sam do terminala (bo płatność telefonem, nie fizyczna karta) i nie zwracając uwagi zaznaczałem „no tip”. Czasami dało się wyczuć mocne wkurzenie ze strony kelnerów albo to, że nawet nie powiedzieli „bye”, ale i tak nigdy prawdopodobnie w życiu ich nie zobaczę, w związku z czym średnio mnie to obchodziło :)
@JackBoeau9 ай бұрын
Wow! Umocowana prawnie dyskryminacja... myślałem, że to możliwe tylko w krajach 3-ciego świata. Świetny materiał. 3mam kciuki za 100 tys. subów! :)
@kaszub9 ай бұрын
USA to są Stany trzeciego świata w wielu aspektach :). Dzięki!
@pawez18499 ай бұрын
@@kaszub Powiedzenie najbogatszy kraj 3 świata nie wzięło się znikąd :)
@kaszub9 ай бұрын
Co ciekawe, my wciąż wybieramy życie w nim niż w innych, których żyliśmy, jak: Polska, Niemcy i Anglia 🫣
@AndrzejCharubin17 күн бұрын
Dzieki za dobry edukacyjny reportaz
@kaszub17 күн бұрын
Miło mi, że się podobało :)
@RadekGrzesiek9 ай бұрын
Mnie ostatnio trochę zszokowało, jak na reddicie przeczytalem, że (chyba tylko w niektorych miastach/stanach) napiwek dla dostawcy jedzenia daje się przed dostarczeniem jedzenia. I dostawcy widzą, jaki napiwek ktoś dał i mogą nie przyjąć zlecenia. Jaki to ma sens?
@kaszub9 ай бұрын
Nie rozumiem jak można dać napiwek przed otrzymaniem usługi, a to coraz częściej jest spotykane.
@MrPowerLine11169 ай бұрын
Ciekawe uczucie, to kiedy oglądałem Twoje filmy od kilku lat, marząc o tym żeby zostać tak dobrym developerem żeby pracować w Googlu albo chociaż wyjechać do Stanów, a teraz mogę sobie wyszukać Ciebie na go/moma 😁 Dziękuję za dawkę motywacji która dajesz ludziom, nie bezpośrednio a poprzez to że pokazujesz jak wygląda życie tam, i że można żyć inaczej
@kaszub9 ай бұрын
Bardzo mi miło to słyszeć, że filmy spowodowalt taka motywację i osiągnięcie celów! Dzięki i pozdrawiam🙂
@prawdachocbolitoprawdawasw11555 ай бұрын
Mogę wiedzieć co to jest go/moma?
@MrPowerLine11165 ай бұрын
@@prawdachocbolitoprawdawasw1155 wewnętrzna aplikacja Google
@kinomaniak379 ай бұрын
Nigdy nie rozumiałem tego procederu czyli napiwek. Chore to było i bardzo dobrze że to się zmienia.
@PROGRAMISTANAWAKACJACH9 ай бұрын
W miami jest tak ze juz sobie doliczaja service - 20% ale nadal daja ipada i tam masz 3,5 albo 8% i obrazeni jak sie wybierze ta najmniejsza opcje na koncu czyli no tip ktory juz przeciez wliczony 😂 nie wiem czy to bylo naprawde ale na insta ludzie pokazywali ze kasa samoobslugowa w target miala ekran do tipa 😂
@kaszub9 ай бұрын
Ja widziałem w DollarTree 😅, ale szybko to znieśli. W wiadomościach powkzywlai nie raz różne sklepy wprowadzające to. Dla właściciela to kolejna rzecz to krojenia klientów 🙂
@nnnnnn3647Ай бұрын
Nienawidzę napiwków. Nigdy ich nie płacę, kiedy jestem sam. Niestety presja społeczna działą na moją żonę/ Dla mnie ten system jest poniżający dla obydwu stron. Powiem więcej. Unikam przez to chodzenia do restauracji, więc restauratorzy tracą.
@Ndriu29 күн бұрын
Czyli klienci płacą napiwki oraz podatki które po części idą na zasiłki. Złoty biznes mieć takich pracowników.
@Piotr.90789 ай бұрын
Napiwki to dyskryminacja bo ładna dziewczyna zawsze dostanie więcej napiwków od mniej urodziwej i od mężczyzny kelnera.
@boyufgibi81979 ай бұрын
To fakt w USA pojęcie napiwku zostało całkiem skarykaturyzowane i doprowadzone do absurdalnej i niedorzecznej formy..
@prawdachocbolitoprawdawasw11555 ай бұрын
Tak samo brzydki gość zawsze dostanie dużo mniej, niż ten przystojny. Zresztą o czym mowa, w takim kraju jak Polska gdzie jest swojego rodzaju,, kult piękna " jak ja to lubię nazywać już od wielu lat, tego brzydkiego gościa w tak reprezentacyjnym zawodzie jak kelner nawet nie będą nigdzie chcieli zatrudnić, bo szef/szefowa uzna że przez swój brzydki wygląd ten gość będzie powodował małe zyski dla lokalu.
@Magdalena_ol5 ай бұрын
A możenie dyskryminacja, a wyróżnienie dla ładnej? Napiwek i tak każdy dostanie minimalnym co najmniej.
@kaszub5 ай бұрын
@Magdalena_ol wyróżnienie dla ładnej to dyskryminacja.
@kaszub5 ай бұрын
Wyróżnienie dla ładnej to jest dyskryminacja.
@ewande09 ай бұрын
Mieszkam w Kolorado i najbardziej denerwują mnie te wszechobecne tablety przy kasie, które pytają o napiwek w kawiarni, pączkarni itp przed otrzymaniem produktu. Koszmar. Zawsze klikam 'no tip', ale wiem, że są ludzie, którzy mają z tym problem. Dzięki za poruszenie tego tematu i pozdrowienia z Denver!
@kaszub9 ай бұрын
Te tablety tez należą do tipflation. Tragedia z nimi jest. Oglądałem wywiad profesora psychologii o tym, jak to sprawia, że ludzie przez to zostawiają napiwki w miejscach, gdzie gdyby nie było takiego tabletu, nigdy by nie zostawili. Dzięki i pozdrawiam 🙂
@piotrekmarzec60449 ай бұрын
no właśnie jak przyjechałem na wakacje to myslałem że koniecznie trzeba dac i głupio było nie dac :D jeszcze by mi coś dorzucili do jedzenia pomyslałem, ale jak zobaczyłem, że inni nie dają to ja też przestałem.
@pomaranczowy37399 ай бұрын
Cześć, Opowiesz coś może, co sądzisz o tym, że praca programisty zostanie zastąpiona AI? Czy w USA widać może tego typu ruchy? Mówi się, że w ostatnim czasie jest dużo redukcji etatów i firmy przeczekują czekając na to jak rozwinie się AI.
@kaszub9 ай бұрын
Cześć, Chciałem o tym nagrać rok temu, ale przez zwolnienia w IT, w tamtym roku przeszła ochota, a teraz już AI nie jest takie chodliwe na KZbin i nie wiem czy byłoby zainteresowanie. U nas nie widać zastąpienia przez IT, ale to dlatego, że nie współpracuję z juniorami. W wiadomościach mówili nie raz, że juniorzy mają teraz problem z szukaniem pracy bo mało jest dla nich ofert, gdyż pracę juniora, wykonuje AI. Nie ma redukcji etatów ze względu na zastąpywanie przez AI, a redukcje są ze względu na to, aby tylko pracować na dochodowymi projektami, tnie się reasearch i całą kasę w AI wrzuca, przynajmniej tak jest w Krzemowej Dolinie. Moim zdaniem, za 10 lat, zawód Software Engineer będzie 10% obecnej ilości zatrudnionych.
@pikachulovesketchup6665 ай бұрын
@@kaszub ciekawe ile z tego ma związek z sytuacją, że po 2020 firmy zatrudniały jak głupie w zasadzie każdego kto oddycha. Firmy dostały budżety na wydanie, trzeba było się pochwalić przed inwestorami że się coś robi, a potem ta kasa po prostu się skończyła i jest nagłe cięcie kosztów. U nas korpo w zasadzie praktycznie nie zatrudniało w tamtym okresie (poza normalną rotacją pracowników) i potem zwolnień w zasadzie też nie było.
@milPOLAND9 ай бұрын
Uważasz że przez ten przesyt napiwków w losowych miejscach coś się zmieni? Ubędzie takich bezsensownych miejsc?
@kaszub9 ай бұрын
Nie, do momentu aż ludzie nie przestaną dawać napiwków. Ja już nie daję od dawna i całe szczęście coraz więcej osób publicznie mówić dosyć.
@verno36429 ай бұрын
"Niewolnictwo zostało zniesione, restauratorzy wpadli na pomysł żeby zatrudnić byłych niewolników i nie płacić im nic" xD
@kaszub9 ай бұрын
Ludzie i ich pomysły!
@PaBliToSs33xD6 ай бұрын
Bardzo fajny i ciekawy odcinek . Pozdrawiam :)
@kaszub6 ай бұрын
Dzięki, bardzo mi miło i pozdrawiam 🙂
@1figofago19 ай бұрын
Ładny obraz, pierwszy plan ostry, drugi nie. Czym kręcisz? Dalej komorką? W tym odcinku masz problem ze słońcem, nie kręć pod słońce
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki. Wszystko nagrane jest iPhone 14 Pro Max
@1figofago19 ай бұрын
@@kaszub jakość super jak z większej odległośc, wszystko robi się ostre. A jakie to miasto?
@kaszub9 ай бұрын
@1figofago1 Carmel By The Sea
@nieziemskim9 ай бұрын
Obejrzałem do 5 minuty i przez cały ten czas miałem wrażenie, że znam miejsce w którym jesteś. A chyba do tego czasu nie zdradziłeś :). A miejsce to Carmel By The Sea, które poleciłeś kilka lat temu i które odwiedziłem z Żoną właśnie po Twojej rekomendacji. Rewelacyjne miejsce :). A materiał o napwikach bardzo ciekawy :)
@kaszub9 ай бұрын
Tak, to jest to piękne Carmel By The Sea. Super, że przekonałeś się na własne oczy jak tam jest pięknie 🙂! Dzięki i pozdrawiam!
@Matheo969 ай бұрын
Ja tak kombinuje że jak coś zamawiam do domu a nie odbieram mówię zostaw przed drzwiami głównymi i tyle unikam odbierania spotkania która wozi to jedynie u fryzjera daje tak naprawdę ale nawet jak zamawiam coś i jadę pick-up to nigdy nie było sytuacji że ktoś miał pretensje oto aby dawać tipy 🙌🙌 ogólnie fajny materiał bardziej rozszerzony masa tego na yt jest ale w inny sposób poprowadzony i nie zawsze to trafia do osoby oglądającej a to tak
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki, a podsumowując to najgorsze jest to jak napiwek staje się wymuszony i wymagany, co nigdy nie było jego celem.
@jacekjanusz98409 ай бұрын
Zgadzam sie. Fajnie Was widziec 🫶 zawsze czekam na Twoje filmy :)
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i dobrze Ciebie u nas widzieć ponownie :). Pozdrawiamy :)!
@marcinm19819 ай бұрын
Trzymam kciuki, że uda się w miarę regularnie nagrywać ;) Dzięki za filmik.
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki :)! 2 godziny po premierze i 0 łapek w dół, a 125 w górę. Nigdy nie było tak dobrego rezultatu stosunku łapek w górę do w dół! Niestety z jakiegoś powodu film na najmniejsze wyświetlenia z ostatnich 10 filmów. Zastanawiam się dlaczego. Taka tematyka nie jest ciekawa (komentarze mówią, że jest), czy KZbin nie lubi tak, lekko kontrowersyjnych tematów?
@marcinm19819 ай бұрын
@@kaszub lobby restauratorów zapłaciło Y... i widzisz jak działa to na wyświetlenia.
@kaszub9 ай бұрын
haha, true :D
@Farmingtoon9 ай бұрын
@@kaszub ciekawe na ile to kwestia algorytmu. Większe wyświetlenia powinny być jak nagrasz coś o pracy, dlaczego zmieniłeś prace, o zarobkach czy może jakiś vlog jak wygląda obecnie sytuacja w Californii (syf, bezdomni, imigranci). Ja też lubiłem te stare filmy. Te z Puerto Rico i karaibów mniej. Tripy po West Coast i NYC były fajne.
@kaszub9 ай бұрын
@Farmingtoon nagram o zmianie pracy 🙂obecnie: 200 likeów i 0 dislikeów
@benrado69139 ай бұрын
ja działam odwrotnie,mam cheć skorzystania z usługi to pytam ile pan pani zejdzie z ceny,w ten sam sposob inni podchodza do mnie,mówic mi na dzien dobry a tak naprawde panie ile to bedzie kosztowac xd
@dako21559 ай бұрын
Zależy też jak na to spojrzeć. Taki kelner z napiwków więcej zarobi niż za najnizsza krajową. Miałem znajomego kelnera w Anglii to mówił że zarabiał po 3 tys funtów z samych napiwków.
@mike.k9 ай бұрын
Czym nagrałeś ten odcinek jeśli można zapytać?
@kaszub9 ай бұрын
Iphone 14 Pro Max
@mike.k9 ай бұрын
@@kaszub ohh ok… skłaniałem się do dji osmo pocket 3 albo kamery większej przez to rozmycie tła … nie idealnie iphon to robi ale na tyle dobrze że mnie zrobiło confused przez chwile 🫣
@kaszub9 ай бұрын
W porównaniu do GoPro i DJI to camera iphone'a jest nieporównywalnie lepsza, jednak będę szukał innej kamery bo co GoPro i DJI ma lepsze to wygodę użytkowania. To jest o wiele bardziej istotne niż trochę lepsza jakość.
@mike.k9 ай бұрын
@@kaszub rozumiem, chodziło mi o ten DJI pocket 3 z gimbalem i 1inch sensor tyle że on będzie mniej odporny na upadek i nie-wodoszczelny, osobiście wciąż mi się tęskni za normalnym aparatem Canona czy Fuji 😉
@kaszub9 ай бұрын
@mike.k wszystko się sprowadza do tego, co się chce robić z kamerą. Jak vlogi to wygoda jest ważniejsza nad jakością obrazu 🙂
@maciekdzialo9 ай бұрын
Fajnie, że wrzuciłeś kolejny, ciekawy film. Czekam na następne 🙂
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki Maciek i do zobaczenia w następnym odcinku :)!
@neal49419 ай бұрын
Sama prawda, kompletnie nie rozumiem tego systemu. Tez bym nie dawal napikow dla samej idei
@kaszub9 ай бұрын
Dobrze podsumowane: "dawanie napiwków dla samej idea"!
@neal49419 ай бұрын
Idąc ich tokiem myślenia to np. Pielęgniarki powinny dostawać za każdym razem ogromne napiwki bo zakres ich usług jest nieporównywalnie większy niż przyniesienie talerza z jedzeniem. Sanitariuszki w szpitalu niedość, że przyniosą to jeszcze nakarmią jeżeli nie jest się w stanie jeść. W wielu innych zawodach tez by się coś znalazło i nie miałoby to końca. Ale przyjęło się to akurat w branży gastro.
@kaszub9 ай бұрын
W krajach rozwiniętych ludzi dotyka empatia nie dla tych co na prawdę tego potrzebują, dlatego zapomnieć można o tym, aby pielęgniarka dostała napiwek. Już nie wspominając o tym, że pominięcie napiwku dla osoby dostarczającej jedzenie (oczywiście napiwek zostawia się podczas zamówienia, przed dostarczeniem) jest uznawane w USA za bycie najgorszą osobą na świecie ;).
@neal49419 ай бұрын
@@kaszub Odbijając trochę od tematu, to osobiście jako chłopak 18-19 lat byłem zafascynowany Stanami. Teraz z perspektywy 25 latka czuje, że bym się tam nie odnalazł i duży wpływ mają właśnie takie różnice kulturowe i mentalności. Patrząc tylko z perspektywy widza bo nigdy tam nie byłem, to widzę aktualnie więcej wad niż zalet. Czasem wam zazdroszczę patrząc na widoki i sam klimat ale jednak człowiek sobie z czasem uświadamia, że to wcale nie wszystko jest takie kolorowe jakie się wydaje.
@kaszub9 ай бұрын
Dla każdego jest coś innego. Nas tutaj fascynuje największa wartość USA, czyli natura, jak i większość bardzo przyjaznych i easygoing ludzi(głównie rodowici amerykanie), pogoda i zarobki są jeszcze bardzo wysokie.
@janjuszczuk10779 ай бұрын
Ciekawy film! :) W pełni się z Tobą zgadzam. Niestety w Polsce w ostatnich kilku latach też pojawił się taki trend wpychania kelnerom napiwków pomimo, że często dostają oni od pracodawcy więcej niż najniższa krajowa. Ja osobiście nie daję napiwków, bo pamiętam, jak będąc w szkole średniej dorabiałem jako kelner śniadaniowy i nigdy ich sam nie otrzymywałem:)
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i miło mi, że się podobało. Najgorsze jest to, jak napiwek wejdzie do społeczeństwa do takiego stopnia, że czujesz się źle nie dając napiwku, a nie, że go zostawiasz bo czujesz się nadzwyczajnie obsłużony. Dzięki i pozdrawiam 🙂
@polkawstanachusa56149 ай бұрын
@@kaszubNie zgadzam się z wami ,ponieważ w Stanach kelnerzy bardzo mała zarabiają ,dzięki tips mogą żyć w miarę normalnie i w ten sposób stać ich na wynajęcie najtańszego mieszkania i opłaty .
@kaszub9 ай бұрын
@polkawstanachusa5614 opowiedziałem na filmie dlaczego mało zarabiają i że połowa nie zarabia z napiwków nawet do $7.25 przez co pracodawca musi im dopłacać, jak i połowa kelnerów w Stanach, które mają tą dyskryminację musi pobierać zasiłki. Dawanie napiwków sprawia, że ten system dyskryminacji nigdy się nie skończy, a restaurstorzy będą zawsze wykorzystywać prawie darmowych pracownikow przez luki w prawie, zamiast im płacić jak płaci się wszystkim innym zawodom - czyli minimalne pensje Stanowego.
@polkawstanachusa56149 ай бұрын
@@kaszubJa wiem o tym ,ale to ,że nie będą dostawać napiwków nic nie zmieni a oni nadal będą żyć poniżej średniej i albo dostaną pomoc od stanu ,albo nie dostaną. Nikt nie zbiednieje ,jak im da a prawda jest taka ,że bardzo rzadko się zdarza ,że ktoś nie daje . Ja szanuję ich pracę bo i nasze dzieci pracowały w restauracjach jak były w high school ,to jest ciężka praca i użeranie się z klientami i ich dziećmi wychowywanych bezstresowo 🫣
@klimastermobilevideosphoto95839 ай бұрын
@@kaszub jako Polak nie miałbym problemu z nie dawaniem napiwku hehe 😅
@cinderella-an_umbrella9 ай бұрын
Wszystko o napiwkach już opowiedział Mr. Pink we "Wściekłych Psach"
@kaszub9 ай бұрын
Zgadza się, ale niestety przekaz nie trafił do ludzi przez ponad 20 lat, a problem nieporównywalnie się powiększył.
@renatasaraziemska77299 ай бұрын
Hey Wpadlam na Twoj kanal znow i bardzo dobrze ,Kawka espresso pistacio ogladam ,i ..budze sie😉 .,.Bardzo milo sie ogladalo i napewno tu wroce🤗 .Pozdrawiam //London/Lisbon//😎
@kaszub9 ай бұрын
Dziękuję i bardzo mi miło 🙂. Miłej kawki i niedzieli ☺️
@renatasaraziemska77299 ай бұрын
🤠😎😃@@kaszub
@RòżaDekowska9 ай бұрын
Pozdrawiamy również z Sunnyvale ! :)
@kaszub9 ай бұрын
Dziękuję 🙂!
@Farmingtoon9 ай бұрын
To jest na pewno wielki temat. Kultura tipów jest bardzo zakorzeniona w USA, także jestem ciekawy czy coś się uda zmienić. No i pytanie jak faktycznie wygląda podział pieniędzy. Czy restaurator tak na prawdę ma dobre marże i okrada swoich pracowników bo panuje taka kultura, że klienci im zapłacą ekstra? Mega dziwne jest takie dopłacanie ekstra. Jak ktoś tworzy produkt lub usługę to niech poda cenę jaką trzeba zapłacić i tyle i wszystko jasne. Z tego co słyszę czasem od ludzi, to mam wrażenie, że nie zostawienie napiwku w niektórych stanach jest wręcz nielegalne. Zobacz jaką sytuacje mieli ostatnio oni kzbin.info/www/bejne/qWOXp4yZmN-kbsU zostawili 10$ tipa w restauracji w NYC a kelner powiedział, że powinno być 20%. Jeszcze co do twojego filmu, to wolałem jak był kiedyś szerszy kadr bez rozmytego tła.
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i to jest to o czym mówię. Pracodawca płaci ludziom prawie nic, a pracownicy mają problem do klientów zamiast do pracodawcy, który myśli, że ma niewolników za pracowników, którym nie musi płacić i którzy nawet go za to nie obwiniają, że im nie płaci 🤦♂️. Dzięki i jak zacząłem składać film to też zauważyłem, że szeroki kard powinien być domyślnie, a pozostałe kadry wyjątkowo, jak chce podkreślić jakieś zdanie np 🙂
@monikapasierbiewicz79429 ай бұрын
Cześć. Mam 8 godz niedzielę. Piję kawę i co widzę: Kaszub i nowe video. Pełnia szczęścia. Dziękuję. Lepsza niedziela 😊😊😊 pozdrawiam
@kaszub9 ай бұрын
Dziękuję za bardzo miły komentarz i za oglądanie od tak dawna. Super niedzieli życzę i miłego oglądania przy kawce 🙂!
@ManFromNorthtv9 ай бұрын
Pozdrawiam z Londynu! Trochę szkoda ze ostatnio mało zamieszczasz filmów.
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i również pozdrawiam. Staram się poprawić z filmami🙂
@Wwolnejchwili_Iga9 ай бұрын
Ja też czuję się nieswojo kiedy muszę sama obliczać ile mam dać napiwku. W każdym kraju jest to inaczej. A nie chciałabym dać za mało i tak naprawdę ten kto się naprawdę stara to dostania tyle samo ile ten który robi to od niechcenia.
@Sobi4879 ай бұрын
Cześć. Nagrasz coś w Teksasie i całej sytuacji z migrantami?
@kaszub9 ай бұрын
Cześć, boję się, że mogę mieć zablokowany kanał za prawdziwe rzeczy, które powiedziałbym, a ciężko się powstrzymać przy niektórych decyzjach rządu, jak uwolnienie nielegalnych, którzy kopali policjanta, albo zwolnienie z deportacji nielegalnych, którzy ukradli komuś tożsamość, niszcząc życia tych osób lub wielokrotna jazda po pijaku ze skutkami śmiertelnymi, a w tym tygodniu demokraci głosowali, aby z takimi wyrokami nielegalnych nie deportować 😕
@Sobi4879 ай бұрын
@@kaszub Szkoda. Ciekawa byłaby opinia kogoś z wewnątrz. Ale rozumiem bo to nie wygodny temat.
@MAJOR7629 ай бұрын
@kaszub Myślałeś może aby stworzyć kanał na alternatywnej platformie która nie jest tak "poprawna politycznie" specjalnie do filmów o takiej tematyce a tutaj/na FB tylko go promować/odsyłać do niego? Myślę że oglądalność by była a w ten sposób zminimalizował byś ryzyko wyłapania bana.
@kaszub9 ай бұрын
Za dużo fundusze taka platforma kosztuje, a reklamodawcy nie lubią takich platform więc to byłby skarbonka bez dna. Mam dobrą pracę, własne hobby i plany na przyszłość, przez co wszystkie inne pomysły nie znajdują czasu w moim życiu, już nie mówiąc o inwestycji pieniędzy.
@pmielecki9 ай бұрын
Ludzie, to jest tradycyjnie przyjęty zwyczaj, od wieków. Dlatego w amerykańskich knajpach nie lubią Europejczyków.
@kaszub9 ай бұрын
Posłuchaj historii tego i jak większość kelnerów w dyskryminujących napiwki Stanach zarabia przez to mało oraz: zawód kelnera jest najczęściej zmieniana praca w USA bo ludzie spodziewają się czegoś innego: dużych naoiwkow, a większość nie dostaje z napiwków nawet do minimalnej federalnej. Zły zwyczaj jest zmieniać.
@pmielecki9 ай бұрын
@@kaszub Zdarza mi się czasem bywać za Wielką Kałużą i wiem, jak tam to działa od zawsze. Nawet druczki na rachunki mają wyraźnie wyodrębnione miejsce na wpisanie napiwku. Czy dostanie ten napiwek ta kelnerka (ten kelner) to już tak naprawdę nie ode mnie zależy. Po prostu inne zasady tak samo, jak np. inny format papieru gazetowego i inny kształt deski sedesowej.
@noreckkos9 ай бұрын
Qrwa ale głupota. Daje napiwek za miłą obsługę, profesjonalny serwis, ale, ale wprowadzili ze pieniądze z napiwków są rozdzielane jak za Lenina. Dla wszystkich uczestników cyrku w tym procederze. Kelnerzy to wiedzą i olewaj swój serwis.
@kaszub9 ай бұрын
Warto dodać, że w USA napiwek lub jego spora część potrafi iść do właściciela całej restauracji.
@noreckkos9 ай бұрын
@@kaszub taka prawda
@astralogic82459 ай бұрын
Lubię Was oglądać!! Pozdrowienia z Wrocławia!!!
@kaszub9 ай бұрын
Dziękujemy i pozdrawiamy :)!
@NieTeChiny9 ай бұрын
U nas w Chinach nie zostawia się napiwków
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki za potwierdzenie
@erikahilker72789 ай бұрын
Twoje filmy sa zawsze bardzo ciekawe! Pozdrawiam z Deutschland.
@kaszub9 ай бұрын
Dziękuję i bardzo mi miło. Pozdrawiam :)!
@MarcinEasyRider9 ай бұрын
Jadę do usa to szanuję ich zwyczaje i jak chce jeść w restauracji to daje napiwki. W Polsce też teraz daje ;) Chociaż moja wrodzona cebula mówi mi że szkoda kasy na takie zbytki 😂 W Polsce płacą minimalną i czasami obsługa jest beznadziejna, obrażona obsługa nie zachęca do odwiedzin 👍🇺🇸🇵🇱
@pawkapawka-yv1np9 ай бұрын
Potrzebna jest zmiana systemowa - cena za obsługę i napiwek dla restauratora za jedzenie.
@kaszub9 ай бұрын
Powinien restaurator płacić normalne stawki, tak jak to jest np. w Kalifornii i wtedy każdy sam decyduje, czy chce zostawić napiwek, a nie że jest prawo, które zwalnia kelnera z pensji minimalnej i pracodawca ma prawie darmowego pracownika.
@dinoxel79439 ай бұрын
dobrze wrocic na ten kanal po 2 latach
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i witam ponownie 🙂!
@Vteka9 ай бұрын
Ale deptasz, gdzie tak pędzisz? 🙂
@kaszub9 ай бұрын
Gonię życie, aby nie uciekło 🤪
@pz17929 ай бұрын
w Japonii jakoś funkcjonuje nie dawanie napiwków wcale, a restauracji mają wiele i ludzie korzystają
@kaszub9 ай бұрын
W całej Azji napiwki są mało popularne, a Japonia to już w ogóle przykład antynapiwkowego kraju. Tak jak opowiedziałem: napiwki to system wyzyskowy wymyślony przez januszy biznesu i do dzisiaj działający.
@zaorskishoty74663 ай бұрын
przepraszam ze tak wprost ale czy Anka przez te lata poszla do pracy?
@kaszub3 ай бұрын
Jeszcze przed pandemią zaczęła pracę i do dzisiaj tam pracuje🙂
@Lamed-gu5vk3 ай бұрын
@@kaszub jezcze raz przepraszam za tak chamski komentarz. Pozdrawiam wszystkich
@filipsz67286 ай бұрын
Jak tam kalifornijski rynek automatyzacji branży restauracyjnej w 2024?
@piotrm85199 ай бұрын
O w końcu nowy film. Co się z Tobą działo?, bo już się bałem, że kończysz z nagrywaniem
@kaszub9 ай бұрын
Tak jak opowiadam na końcu, słaba pogoda do nagrywania. Ciągle pada. Wyjątkowo opadową ta pora deszczowa w tym roku w Kalifornii.
@AndreWall19629 ай бұрын
Dzięki za ten i inne materiały,pozdrowienia.
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i wszystkiego dobrego :)!
@wdobrastrone9 ай бұрын
Halo ziemia 🇵🇱 Może jakis odcinek nt.tego co sie dzieje w Texasie/granicy pozdro
@filipsz67286 ай бұрын
Zaraz by mu szytki z jutuba monetyzacje zdjęli 😂
@zyxiryxiciachmach13319 ай бұрын
4:34 Restauratorowi wychodzącemu ze swojeego businessu nie podobało się Twoje sianie defetyzmu
@kaszub9 ай бұрын
W Kalifornii musi płacić kelnerom jak każdemu innemu człowiekowi więc jego to nie dotyczy, no chyba, że tymczasowo jest tutaj z jednego z 43 Stanów, które pozwalają na pracę prawie darmowego pracownika.
@yuuki61369 ай бұрын
Jeszcze napiwki w restauracji to ok można się zgodzić. Ale kiedyś w targecie napiwku żądał UWAGA !!! Skaner do odczytywania cen 😀 Daj napiwek, że ci ujawniłem cenę produktu. Masakra.
@kaszub9 ай бұрын
Daj napiwek, że przyniosłem jedzenie do stołu 🤪
@aero.framez9 ай бұрын
Ciekawy odcinek. Pozdro!
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i miło mi, że zaciekawił. Pozdrawiam :)
@maciejmarulski4839 ай бұрын
Masz rację w listopadzie lecę na Florydę i też nie będę dawał napiwków
@izabelamangin19519 ай бұрын
Tak tylko ze jak nie dasz napiwku albo dasz mały to następnym razem albo cię nie obsłużą albo będącymi nie mili ze ci się odechce tam jesc. W niektórych miejscach turystycznych napiwek w wysokośći co najmniej 18% doliczają do rachunku automatycznie bez twojego pozwolenia.
@kaszub9 ай бұрын
W tych restauracjach, w których jest automatycznie doliczony, musi być to bardzo widoczne w cenniku, jak nie ma to nie płacisz i tyle, no chyba, że poprawią cenę. Jeśli z jakiegoś powodu nie poprawiliby, co byłoby dziwne, to można powiedzieć, że nawet jak zapłacisz to transakcję zablokujesz na karcie kredytowej bo zostałeś oszukany, a oni wiedzą, że nie dadzą radę odzyskać tych pieniędzy od banku. Jeśli natomiast wie się o tym obowiązkowym napiwku przed zamówieniem to można zmienić knajpę albo zaakceptować ten napiwek bo jest on fair, jeśli zostajemy powiadomieni o takim obowiązku. Całe szczęście, ja tylko raz się spotkałem z takim czymś i było to widoczne na większości stron na karcie dań.
@izabelamangin19519 ай бұрын
@@kaszub nam się zdarzyło chyba 2 czy 3 razy taka niespodzianka. Na karcie żadnej informacji nie było ze sami sobie dolicza 18%. Dopiero na rachunku była zapisane ze taki napiwek doliczyli. Już nie chcieliśmy się kłócić bo nie lubimy takich sytuacji. Mimo ze zawsze zostawiamy napiwek przeważnie 20%. Pozostał niesmak
@kaszub9 ай бұрын
@izabelamangin1951 ja bym nie zapłacił takim oszustom, ale też rozumiem, że czasami lepiej odpuścić i oszczędzić sobie nerwów.
@izabelamangin19519 ай бұрын
@@kaszub dokładnie. Czasami człowiek ma już dosyć użerania się bo tu jest dużo takich sytuacji do „wyjaśniania” . A na wakacjach chcesz odpocząć. Mam prośbę. Czy mógłbyś nagrać filmik na temat ubezpieczeń zdrowotnych w tym kraju proszę. Pierwsze 10 lat tutaj mieliśmy ubezpieczenie francuskie. Nie płaciliśmy za nic. Wszystko mieliśmy pokrywane w 100%, żadnego deductible. Dwa lata temu mój mąż zmienił prace i przeszliśmy na amerykańskie ubezpieczenie. To jest dla nas w ogóle nie zrozumiałe takie duże koszty usług medycznych. Nawet dobrze zarabiając przy takim systemie zdrowotnym ciężko będzie cokolwiek odłożyć a nawet można skończyć z długami. Wiem ze ty masz odmienne zdanie od mojego w tej kwestii. Ale może ja nie wiem jak się w tym temacie poruszać. Nie wiem gdzie szukać tych korzystniejszych ubezpieczeń. Tak żeby się nie zrujnować w tym kraju. A już dwa razy nam sie zdarzyło ze corka wyładowała w szpitalu. Nie wiem jak niektórzy Polacy sobie chwała tem system i twierdzą ze nie płaca dużo.
@elzbietahoffa67149 ай бұрын
Nikt ciebie nie smusza do dawania napiwkow😅😅😅😅
@kaszub9 ай бұрын
Nie jest to prawda. Wielu kelnerów zmusza i jeszcze się obrażają lub obrażają klientów jak zbyt niski napiwek dostaną.
@amekgliwice9 ай бұрын
nareszcie nowy odcinek 🙏
@kaszub9 ай бұрын
Miłego oglądania 🙂
@zygmu9 ай бұрын
Piękny widok w końcówce filmu...
@kaszub9 ай бұрын
Podczas składania filmu doszło do mnie, że powinienem domyślnie nagrywać szerokim kątem, aby takich obrazów było więcej :)
@neestearthfalous9 ай бұрын
O stary tak dawno nie nagrywales ze zapomnialem o twoim kanale, licze na czestsze transmisje ❤
@kaszub9 ай бұрын
Postaram się to poprawić i dzięki 🙂!
@siben119 ай бұрын
Hej,są plusy i minusy napiwków,np mc to żadna restauracja a niby napiwek się należy jak w restauracji,2 sprawa jeżeli w prawdziwej restauracji zapłacisz 100$ za obiad kolacje i dasz 10$ kelnerowi/kelnerce osobiście to nikt nie zbiednieje,3 sprawa w większości kelnerzy czy kelnerki to młode osoby chcące dorobić do szkoły czy ciężka sytuacja w rodzinie itd.i oni nie pójdą do szefa że chcą więcej bo ten janusz wyzyskiwacz im powie to wypad jak nie ty to przyjdzie inny małolat a oni raczej nie mają związków zawodowych,ostatnio czytałem reportaż o Polaku co mieszka w NY i za sam wynajem 5000$ i obowiązkowy parking 1000$ na miesiąc i mówi że nie możesz wjechać osobiście i wyjechać z parkingu,tylko o 7 rano dajesz napiwek kierowcy i wracasz załóżmy o 15 i chcesz o 18 znów gdzieś pojechać i musisz znowu dać napiwek kierowcy bo jak nie to czekasz 30 min na samochód to jest dopiero dziadostwo.Inna rzecz to jak przychodzisz do knajpy i się źle zachowujesz albo nie płacisz tip to masz dodatki w daniu.Pozdrawim
@kaszub9 ай бұрын
Hey, Ja nie widzę plusów napiwków, poza plusami dla pracodawcy. Z przykładem młodych ludzi, że nie pójdą do szefa, właśnie o to chodzi aby szef ich nie traktował jak niewolników, tylko obowiązywała ich minimalna Stawka godzinowa Stanowa, a teraz w 43 Stanaxh są traktowani podzawód. Płacąc $10 napiwku za obiad o wartości $100 to jak nie dać napiwku. Tak niskich napiwków nie ma nawet do wyboru. Teraz średnia napiwków to 25%.
@siben119 ай бұрын
Dokładnie 10$ jest ok z 100$ ale 25% to już jest zdzierstwo też o tym oglądałem jakiś reportaż że już amerykanom to się nie podoba @@kaszub
@zygiusa84029 ай бұрын
@@kaszubCT , 15-20% , na moje oko ja zrobią minimalną , to kelnerzy zanikną , bywam w restauracjach okazjonalnie i nie mam z tym problemu żeby napiwek zostawić , nawet za głebokiej komuny bywało , „ bez reszty pani Basiu lub Kasiu” taki już jestem .
@kaszub9 ай бұрын
@zygiusa8402 w Kaliforni masz opcje do wyboru napiwku: 15, 20 i 25%, a coraz częściej 20, 25 i 30%. W wiadomościach kilka miesięcy temu mówili, że średnio zostawiają ludzie 25%.
@olasek79729 ай бұрын
@@kaszub ja widzę jeden plus - znacznie lepszy serwis, w takich Włoszech naprzyklad napiwki są dużo mniejsze i naprawdę kiepski serwis jest tam normą. W Meksyku też wszyscy spodziewające napiwków i tam standard obsługi duży wyższy niż we Włoszech. 😮
@toiowousa7 ай бұрын
napiwki to standard❤
@RadoslawAdamStachnik9 ай бұрын
Nigdzie nie zostawiam napiwków. Nigdzie, a mieszkam w Europie, w Danii. W sumie nigdy Europy nie opuściłem, ale nie będę przyzwyczajał kogokolwiek do napiwków. Płacę za produkt/usługę i się żegnamy. Żadnych napiwków.
@tomekdzwonkowski74699 ай бұрын
Ciekawie to u nich wygląda, trochę to pokręcone,ale co kraj, to obyczaj... Pozdrowienia dla was, fajnie, że znowu dodałeś film 👍😊
@kaszub9 ай бұрын
W USA firmy kupują sobie prawo u polityków na niewyobrażalną skalę i jest to legalne. Kiedyś o tym nagram film bo to przerasta pojęcie, do jakiego stopnia do dochodzi. Dzięki i pozdrawiam :)
@michbro45389 ай бұрын
Totalnie popieprzona sprawa z tymi napiwkami w USA. W Polsce praktycznie tylko w restauracjach to funkcjonuje i to też nie zawsze. Chcesz dajesz nie chcesz nie dajesz i nikt na Ciebie krzywo nie spojrzy.
@AnnaRewatii15 күн бұрын
Jako spawacz zarobisz około 5tys brutto i nie licz na podwyżkę 😢
@izabelamangin19519 ай бұрын
16$ to jest dla ciebie bardzo wysoka pensja?
@kaszub9 ай бұрын
Nie jest to wysoka pensja, ale jest to wysoka minimalna możliwa pensja, jak się żyje w małym miasteczku w Kalifornii jak na najniższą płacę. W dużych miastach tak niskich zarobków nie ma bo: 1. Miasta zwiększają minimalne pensje. 2. Nie widziałem, przez całe 8 lat jak mieszkam w Kalifornii, aby w większym mieście ktoś oferował minimalną pensją za jakąkolwiek pracę. Znam osoby, które dobrze sobie radzą i radziły za $18 na godzinę żyjąc w Krzemowej Dolinie - jednym z najdroższych miejsc na świecie. Wszystko zależy od tego do jak wysokich standardów jest się przyzwyczajonych. Jak idę do fastfooda w Krzemowej Dolinie to widzę jak pracownicy mają Iphony, najcześciej najnowsze, w przerwie idą bo niewyobrażalnie drogą kawę do Starbucksa albo podobnie drogich konkurencji. A gdy kilka miesięcy temu byłem przed otwarciem HomeDepot (czyli takiej Castoramy amerykańskiej) i czekałem ponad pół godziny na parkingu to połowa pracowników przyjezdżała drogimi autami.
@izabelamangin19519 ай бұрын
@@kaszub No właśnie ja się zastanawiam jak ludzie sobie radzą na takich pensjach tutaj. Ja mieszkam w Iowa nie dużym miascie. I ja uważam ze za taka pensje nie utrzymam się tutaj. Nie wiem jak ludzie to robia. Dla mnie to są pensje głodowe. Wyjście do sturbacks na kawę to tez nie jest znowu jakiś luksus. W Polsce są ludzie którzy chodza codziennie do eleganckiej kawiarni na kawę i ciastko na śniadanie i często jedzą w dobrych restauracjach nie fastfoodach. I nie chodzi mi o biznesmenów tylko normalnych ludzi. Ludzi z mojego otoczenia. To nawet mnie nie stać żeby tyle korzystać z takich przyjemności jak tam pojadę. Samochody wypasione tez widzę wszędzie do okola ale jak wejdziesz w szczegóły: przebieg, rok…. To się okazuje ze taki samochód nie więcej warty jak 6000-7000$. Tak ze to się tak nie da określić ma jakim poziomie człowiek żyje patrząc z zewnątrz. Szczególnie ze Amerykanie bardzo lubią zachowywać pozory bardziej zamożnych niż są w rzeczywistości a często są bardzo pozadłużani. Chyba muszę założyć te same różowe okulary co ty, bo moje już dawno spadły.😀 Chociaż właściwie nigdy ich nie miałam. A w Polsce jestem z Lęborka btw. Pozdrawiam 😊💚
@kaszub9 ай бұрын
Mi się wydaje, że ja zarabiam sporo i uważam, że Starbucks jest dla mnie za drogi. Nie rozumiem jak osoby, które zarabiają mniej niż $100 na godzinę chodzą do Starbucks. Starbucks jest super drogi. Te osoby, o których pisałem z Krzemowej Doliny kupiły sobie nawet samochody, niektóre na kredyt, a inne oszczędziły z pensji $18/godzinę :). Za to znam inne osoby, które chodzą do Starbucksa kilka razy dziennie, płacą za rachunek telefoczny $150 na miesiąc, aby mieć wszystko najlepsze (najnowszy iphone, wszystko bez limitów), kupują zamiast w outletach, które są na każdym krotku to idą kupić spodnie Levis 4 razy droższe niż w outletach bo muszą mieć najnowsze modele, a zarabiają $30-35 na godzinę i oczywiście cały czas na dlugach są. Ja chodzę tylko w butach asics i raz się zdarzyło, że kupiłem je za $50, a tak to za $30-40 i kupuję 2-3 pary na raz jak jest kilka razy w roku duża promocja na końcówki kolekcji. Nie rozumiem jak mój znajomy, zarabiając nie tak dużo, kupował też asics, tylko najnowszy model oczywiście za $160. Tak jak napisałaś, ludzie żyją na pokaz i w pozornym luksusie, niektórzy w luksusie prawdziwym, ale zadłużęni na $20,000 na rzeczy, które nie są ani samochodem, ani domem i czują się z tym dobrze. Dzięki i pozdrawiam :)!
@kkforytube9 ай бұрын
@@kaszub kto zarabia 100$ na godzinę? Prócz lekarzy, prawników, programistów, i naprawdę dobrych mechaników?
@izabelamangin19519 ай бұрын
@@kaszubja robię dokładnie tak samo jak ty. Do sturback chodzę okazyjnie. Poza domem tez jem okazyjnie. Ubrania, buty, wyposażenie domu ogólnie większość rzeczy kupuje na wyprzedaży albo nawet używane na Facebook, stuff, goodwill. Samochody mój mąż kupił powypadkowe i sam zremontowal. Tak ze my naprawdę uważamy na wydatki. Mimo ze mój mąż jest inżynierem i bardzo dobrze zarabia. Może nie jak lekarz chirurg czy CEO ale naprawdę dobrze. W Polsce moi znajomi i rodzina to nie żadni inżynierowie a jednak nie liczą tak wydatków jak my tutaj. Dlatego zastanawia mnie jak ci ludzie tutaj żyją za te 16$ na godzinę. Albo są poważnie pozadłużani albo maja inne dodatkowe źródła dochodu oprócz tego oficjalnego zatrudnienia. Bo za 16$ na godzinę nie da się tu na normalnym poziomie żyć. Opłacić wszystkie ubezpieczenia, wynajem albo kredyty za mieszkanie do tego opłaty, koszty utrzymania samochodu plus jedzenie i jakieś podstawowe wydatki. Nie ma takiej możliwości żeby to wszystko pokrywali z 16$ na godzinę. Musza jakoś kombinować na boku.
@sa_me30k9 ай бұрын
miłego oglądnia wszystkim
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i Tobie również :)!
@boryssie9 ай бұрын
ale te stany są nieoczywiste
@kaszub9 ай бұрын
Ładnie podsumowane :)
@scyzoryk249 ай бұрын
Ja daje tylko napiwek jak kelner wykaże się czymś nadzwyczajnym lub wyjdzie po za zakres swoich obowiązków np. Ogarnie wolny stolik przy pełnej sali gości i nie idzie na łatwiznę mówiąc nie ma miejsc. Za zwykłe podanie jedzenia do stolika to nie daje bo to jego praca
@maciejw.88029 ай бұрын
👍 ✔️ Pozdrowionka.
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki i pozdrawiam :)
@teddy01399 ай бұрын
Generalnie się z Tobą zgadzam, że to pracodawca jest odpowiedzialny za płacenie pracownikom, ale też to nie jest takie proste. Jeśli zamawiam cokolwiek to-go (na wynos), to raczej nie zostawiam napiwków, bo nie korzystam z lokalu i obsługi i nie zajmuje miejsca. Poza tym sugerowane kwoty na paragonach: 15%, 17%, 20% są od czapy. Jeśli natomiast jem w restauracji (szczególnie w takiej, do której wracam) i nie jest to jaka multi-miliardowa sieciówka, to uważam że powinno się zostawić napiwek adekwatny do obsługi. I min 10-15% jest ok. Kiedy przyjechałem do Stanów 10 lat temu, miałem podobne podejście jak Ty, a moja żona (która też jest imigrantką, ale przyjechała tu z Azji jako dziecko) wciąż nie mogła zrozumieć skąd w nas Polakach taki problem ze zostawianiem napiwków. Powiedziała mi, że generalnie jest zasada, że jeśli Cię nie stać albo, Ci żal na napiwek, to zamawiasz na wynos, albo gotujesz sam. I po latach mieszkania tutaj troche do tego dojrzałem.I myślę, że to fair wobec kelnerów, bo to ciężka praca, ale za inne usługi albo kawę to-go nie zostawiam napiwków. Są też odstępstwa od tego, np. Ktoś naprawdę super się zachowa wobec moich dzieci, da im jakiś mały upominek, albo special order będzie wykonane na konkretny czas, w takich momentach, jestem ok zostawić napiwek. PS, ktoś tam napisał że $30 na godzinę to jest ok pensja. Nie wiem, w jakim regionie, ale w większych miastach na East Coast, to jest naprawdę minimum na jakim można skromnie żyć mając dzieci i dom na kredyt (chyba nawet bez raty za auta, bo te przez ostatnie lata kompletnie zwariowały)
@kaszub9 ай бұрын
Ja się z tym nie zgadzam bo to dyskryminowanie pracowników, a dawanie napiwków sprawia, że pracodawca więcej zarabia, a nie pracownik bo większość kelnerów nie wyrabia nawet do $7.25 i pracodawca musi im dopłacać. To jest odwracanie odpowiedzialności, chory i dyskryminujący system, negować, jeśli chcemy sprawiedliwego systemu. To, że jest kultura taka, nie oznacza, że to jest dobre. To jest bardzo złe i wzięło się z czasów post-niewolnictwa, a fakt, że do dzisiaj kelnerzy są wykluczeni w 43 Stanach ze Stanowych płac minimalnych jest tylko dlatego, że National Restaurants Association opłacało rząd USA, aby przypadkiem nie wymusił by traktować zawody napiwkowe jak inne zawody, czyli z szacunkiem. Całe szczęście to się zmienia powoli :). Właśnie sprawdziłem na Forbes: Average annual salary nationwide: $59,428. Average hourly rate nationwide: $28.34. Co oznacza, że $30 na godzinę to jest ok stawka, skoro to jest średnia stawka w USA za rok 2023, a jednak amerykanie, w większości wiodą luksusowe życie więc tyle wystarcza, aby luksusowo żyć(kupować na co ma się ochotę, bez praktycznie ograniczeń).
@kaszub9 ай бұрын
Ciekawe co wspomniałeś o żonie z Azji, gdzie napiwki są rzadkością w większości krajach Azji (oglądałem o tym kiedyś materiał i właśnie potwierdziłem też na chat GPT-4), a w niektórych krajach wręcz obrazą, jak np. w Japonii zostawienie napiwku jest obrazą dla kelnera.
@teddy01399 ай бұрын
@@kaszub to prawda, ale moja żona wyemigrowała z Wietnamu jak miała 9 lat i sie zamerykanizowała :-)
@8Dox9 ай бұрын
4:35, facet wychodzący z restauracji chyba nie był zadowolony z tego co mówisz o tipach, albo rozumiał j.polski, śmieszne ma spojrzenie :p
@kaszub9 ай бұрын
Haha, Dobre to było ujęcie 😀
@zemekf19 ай бұрын
jeśli masz małą pensję, idź do fabryki ))))) profesjonalna i miłą obusą to Twój obowiązek....
@kaszub9 ай бұрын
Można iść do każdej innej pracy, nawet w McDonald's płacą minimalna lub wyższą stawkę. Kelnerzy są najczęściej zmieniającą pracę grupą w USA właśnie przez źle oczekiwania zarobkowe, którymi są okłamywani.
@grazynawasowicz475115 күн бұрын
kaszub ,Co ty opowiadasz teraz minimalna placa jest 15 $ a w Californi znacznie wiecej.
@kaszub15 күн бұрын
Ten film był nagrywany w styczniu. Właśnie sprawdziłem na oficjalnej stronie US Department Of Labor, że minimalna płaca to $7.25 W Kalifornii to obecnie $16.
@t3d3d9 ай бұрын
A jaka jest minimalna płaca youtubera w Twoim stanie i dlaczego youtube nie płaci Ci więcej? 🤣 Ja nie będę przykładał ręki do tej dyskryminacji i nie dam nic na paypalu 😋 A napiwki daję jak mam ochotę, zarówno w Polsce jak i za granicą.
@kaszub9 ай бұрын
Haha, kiedyś liczyłem i wychodzi mi około $0.40 na godzinę, czyli 1.60zł na godzinę 🫣
@szczery.madMax777x9 ай бұрын
Ty wiesz że jesteś przez kogoś śledzony? Ciągle jakaś baba za Tobą chłopie łazi!!!😅 się ogladnij czasem za siebie 🤦♂️
@kaszub9 ай бұрын
Haha, muszę się zacząć obracać bo to przestaje być zabawne :D
@tomaszmielczarek73419 ай бұрын
Lada moment gość który daje Nam kredyt hipoteczny w banku będzie wymagał napiwku. Przecież poświęca klientowi kilka godzin analizuje doradza i często jest miły a na końcu załatwia 500tysi krechy :D Proponuje dać 5/10 procent napiwku.🤑🤑🤑
@kaszub9 ай бұрын
W USA do tego to zmierza!
@jandaniluk44659 ай бұрын
Ale przecież w fast food nie daje się napiwków
@kaszub9 ай бұрын
Teraz w wielu fastfoodacg dostaje się pytanie na koniec płatności o napiwek.
@art-OLIN9 ай бұрын
Nareszcie, czekam na następne.
@kaszub9 ай бұрын
Będą następne 🙂!
@trance19869 ай бұрын
Carmel by the sea?
@kaszub9 ай бұрын
Tak 🙂
@peetz32209 ай бұрын
Ta sama dysputa była w Polsce ostanio😊😮🎉
@kaszub9 ай бұрын
Tylko, że w Polsce nie ma dyskryminują, o której opowiadam na filmie i każdy kelner zarabia nie mniej niż minimalna. W USA w 43 Stanach zarabia mniej niż minimalna, legalnie i jedynie właściciel restauracji na tym zyskuje.
@mattt43099 ай бұрын
Nie zrobiles na mnie wrazenia 'WOW' nie dostajesz napiwku. Period.
@5490bobo17 күн бұрын
❤️💖🇺🇸
@dreamtheater88189 ай бұрын
💪💪💪
@kaszub9 ай бұрын
Dzięki!
@patrycja56334 ай бұрын
W Polsce niestety też zaczyna się Ameryka, to pracodawca jest odpowiedzialny za wypłaty. Zamiast tego odpowiedzialność spada na klienta. Kelner irytuje się na klienta za duże zamówienie, a brak napiwku. Pracodawca natomiast kupuje nowe auto
@kaszub4 ай бұрын
Patrzą co się sprawdza w USA i kopiują niestety. Taki mały update to: coraz więcej osób publicznie mówi w social mediach i pytani w wywiadach w wiadomościach, że mają tego dość i przestają zostawiać gdziekolwiek napiwki.
@damiandamiano909 ай бұрын
Ale ta Ameryka to kosmos ze stawkami ..
@kaszub9 ай бұрын
Nie tylko że stawkami. Będę od czasu do czasu robił materiały o "dziwnych" dla całego świata rzeczach w USA, a czymś normalnym dla Amerykanów.
@damiandamiano909 ай бұрын
@@kaszub ja tylko słyszałem że wyjechać do pracy do USA to dobra opcja lub była .. A leczyć się w Polsce .. Bo tam leczenie to też masakra jakaś .. Oo
@kaszub9 ай бұрын
Nie jest tak drogie leczenie jak się wydaje, a leczenie jest super bo poziom leczenia jest bardzo wysoki.
@olasek79729 ай бұрын
@@damiandamiano90zdecydowanie wolę się leczyć w USA, mam ubezpieczenie i poziom medycyny znacznie w Stanach wyższy, nie ma żadnego czekania na zabiegi, itp
@poprostupan19922 ай бұрын
Dave z Ameryki by sie z Tobą nie zgodził jeśli chodzi o tytuł
@kaszub2 ай бұрын
Ciekawe czy zna argumenty, które podałem bo amerykanie ich nie znają.
@poprostupan19922 ай бұрын
@@kaszub Obejrzę cały odcinek i się wypowiem
@BoreHernandez9 ай бұрын
USA to nie socjalizm Unijny za uslugi sie placi prosta sprawa nie rozumiem oburzenia. jakos amerykanie nie emigruja masowo jak na przyklad polacy z kraju bo jest tak zle :D jesli gosc zarobi z napiwkow w godzine wiecej niz jakas "stawka minimalna" to juz lepiej i stara sie sie w tedy i jest jakosc
@kaszub9 ай бұрын
Niestety większość nawet nie zarabia do minimalnej federalnej, która jest przeważnie sporo niższa niż Stanowa i przez to kelnerzy często zmieniają pracę na inną bo zostali oszukani że będą zarabiać dużo z napiwków.
@m.mbocianowskie5 күн бұрын
Nie emigrują? A co ich tak dużo w DE poza bazami? Chyba ten socjalizm europejski wcale nie jest taki zły jak się wydaje?
@snietywacek16234 ай бұрын
jprdl, chory system....
@kaszub4 ай бұрын
Zgadza się.
@katrinannify2 ай бұрын
Komentarz dla zabiegów
@kaszub2 ай бұрын
Dziękuję 🙂
@izabelamangin19519 ай бұрын
Ten kraj to żart
@kaszub9 ай бұрын
Ma sporo plusów ale też sporo minusów. Ja jeszcze nie zacząłem opowiadać o absurdach, które nie mieszczą się nie amerykanom w głowach, a w USA są czymś normalnym.
@izabelamangin19519 ай бұрын
@@kaszub mieszkam tu od 12 lat i widzę w większości minusy. Czekam na filmik o absurdach. Pozdrawiam
@olasek79729 ай бұрын
@@izabelamangin1951to dlaczego niby mieszkasz w Stanach skoro to „żart”? Ja mieszkam w Stanach bo wszędzie indziej wydaje mi się to żart. 😊
@kaszub9 ай бұрын
Jakbym widział większość minusów to bym od razu wyjechał bo szkoda życia mieszkać gdzieś, gdzie się źle czujemy :).
@izabelamangin19519 ай бұрын
@@olasek7972 jeszcze mieszkam z różnych powodu. Nie każdy jest taki wolny jak ptak ze może sobie podejmować decyzje dobre tylko dla siebie w każdym momencie swojego życia. Ale to jest typowo męskie myślenie.
@dzikjestzly19 ай бұрын
Czesc,dlugo nie wrzucales nic na youtube;)
@kaszub9 ай бұрын
Cześć, niestety, głównie z powodu, który na końcu filmu wspomniałem :)
@dzikjestzly19 ай бұрын
@@kaszub Nagrasz moze cos o nowej pracy?
@kaszub9 ай бұрын
Chyba tak, dlaczego zrezygnowałem z Facebook na rzecz powrotu do Google 🙂
@dzikjestzly19 ай бұрын
@@kaszub Czesc Wiktor,wrzucasz dzis cos moze jakis vlog?