Rozhovor se mi líbil tuze moc-včetně bonusové části. Chtěl jsem občas tu a tam něco dodat, protože z bezpečí domova se to doplňuje náramně! 😀 Věřím, že mluvit před kamerou naživo je pekelně těžká disciplina. Paní Katy se jí zhostila s mazáckou grácii. Díky moc.
@kristynastulova59982 жыл бұрын
Vzhledem k tomu, že jsem z drážního světa, tak bych byla raději za více odborný rozhovor, ale chápu, že o tom tento podcast není. Některé věci bych formulovala jinak (tím nemyslím češtinu), ale to je drobnost. Nebylo by vůbec špatné třeba časem pozvat i někoho z osobních vlaků (strojvedoucí, vlakvedoucí) - je to úplně jiný pohled a určitě také zajímavý. Kolegů, kteří mají co říct, máme hodně 🙂
@vicious_ariel2 жыл бұрын
Zase jsem se dozvěděla něco nového, super rozhovor, díky! :)
@pavelspura Жыл бұрын
Super rozhovor, znám Káťu osobně, hezky to řekla. Dávám palec, ahoj
@sabinakadeckova91252 жыл бұрын
Musím říct že se mi podcast jako pro laika hodně líbil, paní se naprosto skvělé poslouchá, má příjemný hlas
@olinmagot2 жыл бұрын
moc milá 😊
@jakubzachrdla68072 жыл бұрын
Rozhovor super, všechno jsem pochopil i jako lajk. Paní se hezky poslouchá. :-) Baví mě, jak se vždycky vyrojí hromada profesionálů, kteří z pohodlí domova opravují, co všechno host pověděl špatně. Ach jo, zkuste to trochu míň hrotit lidi.
@michael_K19862 жыл бұрын
Zajímavý rozhovor. Někdy méně detailní než bych si po technické stránce přál ale jinak dobrý. Jen ke konci padla jedna hláška od kluků a to, že tramvaje mají v Praze vždy přednost. Doufám, že nemáte řidičák :-D . Protože to opravdu není pravda. Ale jinak fajne rozhovor ;-)
@nostradamus80872 жыл бұрын
Prej to tak"na Kladne" maji. :D
@michael_K19862 жыл бұрын
@@nostradamus8087 Aha :-D člověk se na těch internetech dozvídá stále něco nového :-)
@vojtechvesely52962 жыл бұрын
Zajímavý rozhovor a šikovná paní.
@Muhammad800083 ай бұрын
Dobré
@cizekmilan2 жыл бұрын
Docela zajímavé téma. :-)
@marovokanal2 жыл бұрын
Krásná mašinfííííra :)
@neorite35907 ай бұрын
Taky jsme málem sundal dvě děcka (věk asi okolo 12-13) v Kolíně u 5.tého nástupiště když jsme jeli strojně s Traxxem do Kutné Hory. Naštěstí jen seběhly schody do kolejí a naštěstí radši odstoupili dál. To jsem poprvé seděl za řídícím pultem.
@barusshka922 жыл бұрын
Nymburk!
@litrpiva1232 жыл бұрын
Paní asi není původem z Česka, ale moc hezky vypráví :-)
@pavelczcena2 жыл бұрын
a kde je zas problém ?
@veronikamacikova82732 жыл бұрын
@@pavelczcena Kdo říká, že je někde problém?
@jirimaule96122 жыл бұрын
@@pavelczcena ??
@pavelczcena2 жыл бұрын
@@veronikamacikova8273 tak ja nevim, vůbec nevidím důvod to zmiňovat. Každý slyší přizvuk. To je jak klasické "nejsem rasista,ale..."
@MartyKay2 жыл бұрын
Už dle jména je snad jasné že je polského původu 😉
@pejan2 жыл бұрын
"Hlídací věže" byly ještě cca do začátku "Schengenu" na hranících s Polskem, na lávce byli vojáci a ti se dívali do vozů shora...
@olivercech5 ай бұрын
1:12:05 Potvrzuji, že tramvaje mají elektromagnetickou brzdu a dá se s ní brzdit v jakékoli rychlosti ve 2 stupních, když to situace vyžaduje. Jak je to ovšem na velké železnici nevím.
@jirkageorge19482 жыл бұрын
prej: Já jsem vůbec nevěděl že máme elektrický vlaky :D
@jandobes28192 жыл бұрын
Dobrá příprava :D
@psisteak41222 жыл бұрын
Není nad připraveného moderátora se základním všeobecným rozhledem ...
@Ondrapise2 жыл бұрын
@@psisteak4122 Doslova tam řekl, že to nevěděl PŘEDTÍM než si udělal přípravu. Takže kde je problém?
@psisteak41222 жыл бұрын
@@Ondrapise V tom všeobecném přehledu, což bys pochopil, kdybys věděl, co je všeobecný přehled ... Koukám, že úroveň je tu skutečně TOP :-)
Zajimavej rozhovor, překvapilo mě, kolik my tramvajisti máme společných veci s vláčky. A tramvaj nemá všude přednost🫠
@pejan2 жыл бұрын
Zkušební centrum se skládá ze dvou vlastních zkušebních železničních okruhů: Malý okruh je dlouhý 3,951 km s maximální přípustnou rychlostí 90 km/h. Velký okruh je dlouhý 13,272 km s maximální přípustnou rychlostí 230 km/h pro jednotky s naklápěcími skříněmi a 210 km/h pro ostatní železniční vozidla Ve velkém okruhu je jedna vesnice s názvem Sokoleč.
@Ondrus212 жыл бұрын
On nevěděl, že tu máme elektrifikované tratě? To zrovna přicestoval v čase z Rakouska-Uherska, ne?
@psisteak41222 жыл бұрын
Fajna kočka, roztomilej polskej přízvuk 👍👍👍😍😍😍
@abeljozef2 жыл бұрын
Páni strašne veľa vecí tu vysvetľujete zle a povrchne a laika skôr zavádzate. Možno by bolo lepšie skôr si zavolať niekoho skúsenejšieho a lepšie vysvetľujúceho alebo neriešiť to tak spontánne ale s poriadnou prípravou. Ono skúsenosti a aj schopnosť vysvetľovať sú tu dôležitejšie ako pohlavie. Tým sa rozhodne nechcem dotknúť pani strojvedouci ktorej fandím ale vysvetľovanie je dosť ťažká vec a dupľom pod kamerami. Ale ak aj niekto má skúsenosti ale ťažko sa mu vysvetľuje napr. pred kamerou a mikrofónom tak vznikne to čo sa podarilo Vám. Len jeden príklad napr. k tlačítku bdelosti. Na návestnom opakovači je 5 svetiel. Červené, Žlté, Zelené medzikružie, a modré. Na nekódovanej trati práve to modré svetlo indikuje vybavenie tlačítka bdelosti. Po stlačení tlačítka sa rozsvieti modré svetlo a svieti cca 10 - 15 sekúnd. Po tomto čase zhasne a tým žiada o vybavenie tlačítka bdelosti. Ak ho strojvedouci do cca 10 sekúnd po zhasnutí modrej nevybaví prichádza akustická výzva na stlačenie ktorá trvá pár sekúnd a ak aj tak strojvedoucí to tlačítko nevybaví je aktivované rýchločinné brzdenie. Na kódovanej trati ak vlak ide proti zelenej na opakovači mu svieti zelená a tak nie je potrebné tlačítko bdelosti stláčať. Ono to má aj svoj význam lebo aj to mačkanie tlačítka je rutinná záležitosť a dokonca je možné že ho bude strojvedouci vybavovať aj pri mikroskpánku. Skúste si predstaviť že túto činnosť robíte roky niekoľko hodín denne. Stane sa z toho podvedomá rutina. Aby sa tejto rutine čiastočne predišlo zabezpečovače "otravujú" strojvedouciho ak tlačítko vybavujú predčasne ešte počas svietenia modrého svetla. Modernejšie zabezpečnovače (MIREL) napríklad nevyžadujú stlačenie tlačítka bdelosti ani proti červenej ale namiesto toho zahája "modelovanie brzdnej krivky" čím strojvedoucimu znižujú jeho povolenú rýchlosť. Ak nebude brzdiť a tak VZ zavedie rýchločninné brzdenie. Ak bude brzdiť teoreticky to tlačitko bdelosti stláčať nemusí lebo reaguje a dostatočne znižuje rýchlosť. Ak sa chce dostať z režimu modelovania brzdnej krivky (čo býva často krát potrebné) tak potom musí vybaviť vlakový zabezpečovať ale už nie tlačítkom bdelosti (čím sa vylúči rutina) ale iným tlačitkom ktoré zavedie režim manuál a a po tejto operácii už tlačítko bdelosti musí vybavovať a časové limity na jeho vybavenie sú krátke a intenzívne. Takisto dosť zavádzate o nekovových špalkoch. Oni sú iné a majú svoje pozitíva aj negatíva a podľa toho s tým vlakom treba jazdiť.špalíkové. A predstavte si že podobné materiály majú všetky moderné osobné vlaky ale až na to že sú to nie špalkové ale kotúčové brzdy. A tiež sa tie brzdy chovajú inak ako na starých vagónoch a je to len vecou zácviku.
@pejan2 жыл бұрын
Nekovové brzdové špalíky = vynález vypatlaných zelených ekologů, špalky neskřípou, jako ty litinové, ale taky v porovnání s nimi velmi tragicky brzdí, což už asi nevadí. Bezpečnost až na druhém místě, hlavně když je vlak zticha.
@AB3-742 жыл бұрын
Ono jde hlavně o to, jaké nekovové špalíky. Kčkové jsou docela v pohodě. LL jsou levnější, nepotřebují zásah do brzdové výstroje vozu, ale brzdí úplně na kkt. A některým majitelům vozů jde přece jen o peníze.
@peterandrasik37862 жыл бұрын
Hlavne pekelně smrdí, kdoví co se z toho uvolňuje když se zahřejou, mě z toho občas i hlava bolí na postrku.
@MichalJanata2 жыл бұрын
jako vážně moderátor teprve při přípravě zjistil, že u nás jezdí i elektrický vlaky a že nejsou všechny motorový?
@Almorus2 жыл бұрын
ber to s rezervou prosímtě :D
@marketak.12572 жыл бұрын
A? Jako co?
@maro21742 жыл бұрын
ANO !
@skeewee662 жыл бұрын
Taky jsem to zjistil až teď, když vlakem ani jinou MHD nejezdím.
@Ondrus212 жыл бұрын
@@skeewee66 A v životě jsi nejel přes přejezd na koridoru.
@Lister88CZ2 жыл бұрын
Prý že tramvaj má všude přednost 🤣🤣🤣
@SmashCZ2 жыл бұрын
17:03 to jako fakt? Si člověk klade otázku, jestli byl celou dobu někde v bunkru nebo jeskyni ... nebo nikdy nejel vlakem? Příště by to chtělo zvát hosta spíše podle zkušeností a ne podle toho, že je jediná žena/muž v profesi. Z tohoto podcastu železičáři polezou po stropě.
@jjja42702 жыл бұрын
Taky mě to zarazilo, každopádně já jsem do nedávna nevěděl čím je slavná Slavia (nebo Slavie?) 😂 jestli hokejem, nebo fotbalem a po pravdě už to vlastně zase nevím 😂 Patrika aspoň z části omlouvá to, že je z Kladna a že mezi Prahou a Kladnem je stará pochybná trať bez elektriky 😂 pak je otázka, co omlouvá mě, asi jen to, že takový kraviny prostě neřeším a ani při výsměchu si to nezapamatuju 😂😂😂
@AB3-742 жыл бұрын
Navíc jediná žena v profesi rozhodně není!
@SmashCZ2 жыл бұрын
@@AB3-74 to určitě ne, ale je jediná kdo má zkoušky na páru, to tam i zaznělo.
@ŠárkaNovotná-g4t3 ай бұрын
@@AB3-74a kdo rikal, ze je? je videt, ze jste z toho rozhovoru skoro nic neslysel
@brynhildforkbeard50892 жыл бұрын
Jakožto strojvedouci je “uzasne” ze jste si pozvali ženu začátečníci . Na druhou stranu clovek ktery jezdi na lokomotivě 20 let by vam rekl mnohem vice nez tady ta pani . Protoze vysvětlování některých pojmu jejími slovy bylo otřesné a navic i klamave. Rozhovor jsem doposlouchal pres zuby a utržené uši , jinac bych to nezvládl .
@martinstepanda34812 жыл бұрын
No měla rezervy holka :)
@KhaosCD2 жыл бұрын
Kdyby to vysvětloval strojvedoucí s 20 letou praxí tak by to pochopili jen lidi co tomu rozumí… Myslím si že to vysvětlila dost rozumně pro to aby tomu lidi porozuměli. A navíc je to rozhovor a nikoliv odborný výklad… 😋
@AB3-742 жыл бұрын
Já to nedal. A to jsem zabezpečovák. A přitom je žen-strojvedoucích už docela hodně. Mohli si pozvat zkušenejší.
@jitkahalamova56742 жыл бұрын
Já ti dám baboblok :D
@maro21742 жыл бұрын
Zvláštní rozhovor,ale i tak jsem se dozvěděl něco nového, proč ne..
@emanmikoska27722 жыл бұрын
Moc pěkná osvěta, děkuji. Přibližovat se k drátům trakčního vedení není dobré, a to včetně močení z mostu pánové! (3 kV DC nebo 25 kV AC upeče každého ...)
@michael_K19862 жыл бұрын
Jako dobrý nápad to určitě není. Ale ohledně úrazu el. Proudem při močení na El. Vedení se jedná o mýtus. V pořadu Bořiči mýtů tomu byla věnována jedna epizoda. Opravdu podrobně testovaná. Nepodařilo se jim to napodobit. Proud moči není jednolitý ale spousta malých kapiček. Odpor byl po jednom metrů tak velký, že oblouk nepřeskočí. Určitěi bych to sám nezkoušel doopravdy :-D a také to nikomu nedoporučuji. Jinak jak jsem psal v jiném vlákně, rozhovor se mi líbil.
@pejan2 жыл бұрын
@@michael_K1986 proud moči opravdu není tak silný a kompaktní, aby jím nějaký proud protekl
@karelbursa9042 Жыл бұрын
No... Myslím, že kdybyste v libovolném depu hodili kamenem, tak vám to vysvětlí víc/líp. Spousta nepřesnosti i nesmyslů. Škoda. 😕
@pejan2 жыл бұрын
Jakákoliv čára navíc, tak už je to nechopný... To je samozřejmě kravina. Vůz je neschopný, pokud jsou zastříkaný, nebo nečitelný nápisy o konstrukčních parametrech vozu (hmotnost, brzdný váhy, délky a pod)
@ondrejhladik99202 жыл бұрын
Vlak s auty brzdí hůře, protože fyzika.. zákon zachování momentu hybnosti. p=m*v. Jelikož auta váží o něco "málo" více než prázdné vagóny/vagóny s ldimi, tak soustava má podstatně větší hybnost a tedy se podstatně hůře brzdí
@AndyCZchannel2 жыл бұрын
Brzdí velice špatně zejména kvůli druhu použitých nákladních vozů a zejména kvůli délce vlaku, která se většinou pohybuje okolo 600m. Skutečně největší problémy a nepříjemné situace pro nás Strojvedoucí způsobují zmiňované nové používané nekovové brzdové špalky z kompozitních materiálů. Které sice mají mít lepší koeficient brzdění, ale realita je taková že brzdí příšerně.. A zejména je to dost závislé na aktuálním počasí. I plně ložený cisternový vlak který bude mít 2800t, brzdí lépe než prázdný vlak s autobozy.
@AB3-742 жыл бұрын
Ne. Pokud porovnáme vůz Laaers ložený 12 Octaviemi s dálkovým osobním vozem Bmz245, tak Laaers má 1,87 tuny na metr a obsazený Bmz245 má 2,12 tuny na metr délky. Laaers je tedy o trošku lehčí než osobní vagon. V porovnání daleko těžší jsou třeba staré uhláky Falls, které se typicky loží na 20 tun na nápravu a tedy mají přes 5,9 tuny na metr délky. Hlavní efekt tu je délka vlaku (doba než změna tlaku vzduchu vůbec dorazí na konec vlaku), druh špalíků, a nastavení brzdy z výroby, kdy do hry může vstupovat i stabilita vozu při brzdění v oblouku.
@AB3-742 жыл бұрын
@@AndyCZchannel Plus tu prý do hry vstupovalo i omezení přípustného brzdění z důvodu stability v oblouku.
@AndyCZchannel2 жыл бұрын
@@AB3-74 Hmotnost na metr v tomto případě není důležitá, důležitá je hmotnost na nápravu která je celkem vysoká, a taktéž vůz má pouze 2 nápravy které jsou tedy brzděné.
@AB3-742 жыл бұрын
@@AndyCZchannel No, důležitá je. Udává poměr délky vlaku k jeho hmotnosti. Lehký a dlouhý vlak brzdí úplně jinak než krátký a těžký vlak. 🙂
@jirkageorge19482 жыл бұрын
btw. Fíra co ještě nikoho nezabil není fíra....
@kasiagryzgot40502 жыл бұрын
Tak v takovým případě máme málo firů😉
@martinprochazka69832 жыл бұрын
V tom případě se divím, že nabídku této práce nedostal například Kájínek nebo manželé Stodolovi:)
@pejan2 жыл бұрын
.... se orve sběrač strojvedoucího....tak leda se mu orve svěrač, ale sběrač je na lokomotivě.
@rostislavbrebis10012 жыл бұрын
Díky za vysvětlení, to jsem opravdu nevěděl 🤦
@janvodrazka2 жыл бұрын
Katarzyna řekla "sběrač U strojvedoucího". Podcast není železničářský a odborný, ale přiblížení profese ostatním posluchačům. Čili odborníci, kolegové by doplnili XYZ věcí, které nebyly řečeny, ale ostatní by zas byli rádi, kdyby něco bylo polopaticky (do)vysvětleno. 😉
@martinprochazka69832 жыл бұрын
Tak zase v dnešní době 70 druhů pohlaví se někdo může cítit jako lokomotiva, a když to není kuřák, tak má přece nějaký pantograf ne?:)
@Tomas_Stec2 жыл бұрын
Nevedieť o čom pani hovorí, tak to z toho rozhovoru nepochopím.
@premekkubak83102 жыл бұрын
Tak když se moderátor ptá, co a jak dělá strojvedoucí, jak se řídí vlak, jak se brzdí vlak, kdo kontroluje strojvedoucího, jak brzdí strojvedoucí ... Pak je dost pravděpodobné, že se hovoří o strojvedoucím. Slovo strojvedoucí tam zaznívá v každé třetí větě.
@Tomas_Stec2 жыл бұрын
@@premekkubak8310 O to nejde. Ale pochopili ste z toho rozhovoru, ako (napríklad) funguje návestný opakovač? Inak povedané, ako funguje "kódovanie" na trati? Alebo čo je to to "poznání tratě"? Ako fungujú trate D3? Keby som nevedel, o čom pani hovorí, tak by mi ten rozhovor príliš nepomohol.
@kasiagryzgot40502 жыл бұрын
To by ta nahrávka musela být měsíc dlouhá, abych měla všechno vysvětlovat do podrobná. To se fakt nedalo...
@pejan2 жыл бұрын
@@Tomas_Stec máte pravdu, výklady technických reálií kolegyně nebyly zrovna úplně profesionální, ale ono je těžký laikovi vysvětlit funkci autobloku, přenosů kódů na návěstní opakovač a do toho tlačítko bdělosti, kdy se musí a kdy nemusí mačkat a pod
@jitkahalamova56742 жыл бұрын
@@Tomas_Stec Říká to obecně, pokud chcete komplet přednášku, přečtěte si třeba SŽ D1 :D
@pajamrkev2 жыл бұрын
Jako člověku z branže, se mi to poslouchalo dost špatně. Být laik, tak z toho rozhovoru vlastně moc nepochopím. Každopádně tak nějak chápu, že se paní Martečíková slažila mluvit k lajkům, ale bohužel i tak vysvětlovaní fungování, některých věcí z praxe ji moc nejde.
@kasiagryzgot40502 жыл бұрын
Byla jsem nervózní, navíc nejsem Češka tak moje stavba vět je jaká je. A ano, snažila jsem se mluvit k lidem, co s dráhou nemají nic společného. A s toho co vím většina pochopila... hezký večer přeji
@barborasladeckova52612 жыл бұрын
@@kasiagryzgot4050 Dobry den, Vase cestina je krasne srozumitelna! Ziji uz 6 let na Novem Zelandu a neumim si predstavit, ze bych sebrala odvahu na rozhovor v anglictine. Zrovna Vas posloucham (jako naprosty laik) a je to pro me zajimave - vyznam nekterych pojmu, ktere jsem neznala mi ve vetsine pripadu dosel a jednou pomohl google :) Dekuji!