Odnalazłem pana kanał przed maturą i jestem bardzo wdzięczny, za wszystkie bardzo wnikliwe interpretacje. Oprócz tego, że jest to świetna forma powtórki do matury, robi pan to w niezykle ciekawy sposób :)
@tomfijakowski-panodpolaka3 жыл бұрын
Dziękuję panu najmocniej. Życzę powodzenia.
@kazimerzkostowski73173 жыл бұрын
Geniusz interpretacji, dlaczego nikt takich ludzi nie docenia w komentarzach !
@tomfijakowski-panodpolaka3 жыл бұрын
Dziękuję. Często ktoś docenia. Może tego nie widać, ale ja tam o lajki nie walczę. Kto będzie szukał, to mnie znajdzie. Pozdrawiam serdecznie.
@Heavy_Meal4202 жыл бұрын
Dzięki mordo
@tomfijakowski-panodpolaka2 жыл бұрын
Spoko.
@lombax25052 жыл бұрын
Świetny materiał, pozdrawiam
@tomfijakowski-panodpolaka2 жыл бұрын
Dzięki.
@niktnikt24983 жыл бұрын
Mam takie wrażenie, że ten wiersz to taka pochwała stagnacji i próba usprawiedliwiania nieróbstwa. "Nie oddam talentu, nawet za złotą koronę" (wątpliwe) to takie: nie będę nic robił i nie będę próbował się zmieniać, bo ja mam talent więcej warty niż ta zmiana. Problem w tym, że talent używany do obijania się i psucia siebie oraz innych (w końcu dekadentyzm) jest więcej niż bezużyteczny, bo szkodliwy. Film oczywiście ciekawy.
@tomfijakowski-panodpolaka3 жыл бұрын
Dziękuję za komentarz. Tak, to prawda. Można tak widzieć tych artystów. Nosili wysoko głowy, chociaż czasem nie mieli sobą zbyt wiele do zaoferowania światu. Oczywiście wśród nich było iluś naprawdę przyzwoitych twórców. No i cała masa naśladowców, średniaków. Pozdrawiam.
@aneczkaaaa022 жыл бұрын
🥰
@dorotachodkowska-blacha553 жыл бұрын
Eviva l'arte to z włoskiego, nie z francuskiego, tez tak myślałam...
@tomfijakowski-panodpolaka3 жыл бұрын
Oczywiście. Nie wiem, co mnie zamroczyło wtedy.
@joannabaryga63093 жыл бұрын
Tytuł jest z języka włoskiego...
@tomfijakowski-panodpolaka3 жыл бұрын
Faktycznie. A ja całe życie to sklejałem to z francuskim. Dziękuję.
@joannabaryga63093 жыл бұрын
@@tomfijakowski-panodpolaka Nie ma za co:) Pozdrawiam ze zdalnego polonistycznego placu boju i dziękuję za filmiki. Polecam uczniom czasem:)
@kamildominikwarszawski43073 жыл бұрын
Mam pytanko. Skąd się bierze różnica w tytule? Raz jest podawany z jednym "v", a raz z dwoma.
@tomfijakowski-panodpolaka3 жыл бұрын
Tego nie wiem. Dopuszczalne są obie wersje.
@nc9568 ай бұрын
Czy filister normalnie też ma nacechowanie negatywne ? Na wiki jest tylko technicznie wytłumaczone skąd to słowo pochodzi. Poza tym mam też wrażenie, że ta dychotomia filister-artysta jest bardzo fałszywa, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie dekadenckie idee niekiedy wzrastają w organizacjach akademickich. Filister o średnim rozgarnięciu mógłby być lepszym wsparciem dla społeczeństwa, niż skandalizujący i destruktywny artysta.
@tomfijakowski-panodpolaka8 ай бұрын
1. Filister zdobył negatywną konotację za sprawą artystów (bardzo uogólniając) modernistycznych. Pierwotnie było to słowo raczej neutralne i oznaczało dawniej: członek korporacji studenckiej niebędący studentem. To podobnie jak w przypadku imienia Janusz. Jeszcze 10 lat temu było to zwykłe imię. Teraz wiemy, czego jest symbolem. 2. Oczywiście, że ogarnięty "filister" to dość pożyteczna społecznie istota, której praca i konsumpcja pozwala rozwijać się społeczeństwom. Nie ma tu wątpliwości.