Czy wyrówniarka jest potrzebna? Bazowanie desek krok po kroku | Tipy Stolarskie

  Рет қаралды 184,675

Kępa Marzeń

Kępa Marzeń

Күн бұрын

W filmie staram się odpowiedzieć zarówno teoretycznie jak i w praktyce czy wyrówniarka jest potrzebna do warsztatu czy pracowni stolarskiej. Poza tym na konkretnym przykładzie pokazuję jak bazować tarcicę, czyli wyrównać deskę krok po kroku.
Pasjonaci w dechę:
/ pasjonaci w dechę
/ 1865703090393905
/ pasjonaci-w-dechę-3447...
Jeżeli chcesz być na bieżąco z tematyką dotyczącą stolarstwa i pracy w drewnie, którą będę poruszał w następnych filmach, dołącz i obserwuj Nasz kanał :)
/ kępa marzeń
www.kepamarzen.pl
www.sklep.kepam...
/ kepamarzen
/ kepa_marzen

Пікірлер: 211
6 жыл бұрын
W związku z dalszymi pytaniami dotyczącymi wyrównania desek, przedstawiam Wam dalej mój pogląd na ten temat :) Oczywiście technik wyrównania desek jest znacznie więcej. Jeżeli ktoś raz na jakiś czas chce wyrównać jedną deskę to może to zrobić strugiem ręcznym czy elektrycznym, frezarką górnowrzecionową oraz grubościówką z prowadnicą! Tradycyjne metody wyrównania desek strugiem, dla hobbystów jak najbardziej, ale jak bym miał się tyle narobić żeby zarobić to bym nie zarobił - czas wykonania jest długi. Ale rozumiem takie podejście jak ma wielu hobbystów, bo pamiętam jak zaczynałem i też kombinowałem :) Poniżej filmiki z innymi możliwościami wyrównania desek: kzbin.info/www/bejne/fHqlamZqeM6prMk kzbin.info/www/bejne/fpTRaml-mbSUodE kzbin.info/www/bejne/jqO4lHuLprmGr68 kzbin.info/www/bejne/hZPMaYmvopyJfcU Tylko jeżeli wykonamy taki planer np. ze sklejki to trzeba mieć świadomość, że po jakimś czasie może się on Nam wypaczyć ponieważ to drewno, które cały czas pracuje...po drugie trzeba mieć na prawdę wprawę żeby ręcznym strugiem idealnie wyrównać deskę i nie zawsze będzie ona idealnie wyrównana...w filmie chciałem pokazać że w ten konkretny sposób nie da się wyrównać na grubościówce...wiadomo wszystko zależy od budżetu i potrzeb! POZDRAWIAM :)
@Irek_Poland
@Irek_Poland 3 жыл бұрын
Frezarka górno wrz. Plus łata daje radę. No...ale jak mówisz, przy sporadycznych pracach. Na chleb się tak nie zarobi.
@americanwoodworkingtrickss6543
@americanwoodworkingtrickss6543 6 жыл бұрын
Swietny film.To jest to co kazdy powinien wiedziec i o tym pamietac. Ja na szczescie takich desek tu nie moge dostac wiec mam latwiej. Najwaznieisze to jest aby palce po struganiu nadal byly na swoim mniejscu ..! Milego weekendu.
6 жыл бұрын
Dzięki Johny! Fakt najważniejsze żeby palce były całe i żony zadowolone :) Pozdrawiam i wzajemnie miłego weekendu :)
@gmikus
@gmikus 6 жыл бұрын
"Za moich czasów" były tylko książki (które trzeba było wyszukać) i jakiś dobry znajomy rzemieślnik by się czegoś nauczyć. Teraz wystarczy znaleźć tylko dobry kanał na YT, a ja się cieszę, że odnalazlem najlepsze. I wydaje mi się, że Twoim atutem jest połączenie drobiazgowosci z konkretami w podejściu do tematu
6 жыл бұрын
Dzięki Grzegorz za tak pozytywną ocenę! Pozdrawiam Cię serdecznie :)
@gmikus
@gmikus 6 жыл бұрын
Jestem ciekaw, czy przy tak ciekawym wzorcowym kawałku drewna nie jest bardziej efektywne zbazowanie jednego boku na pile formatowej, lub przy jej braku mocując materiał do płyty o równej krawędzi prowadzić przy listwie piły stołowej, a wykorzystując np płytę o równej powierzchni bazowej, przymocować taki materiał i wykorzystać np grubosciowke... wiem ze trochę komplikuje ale zaciekawił mnie jeden z wpisów odnoszacy się do majsterkowiczów z troche ubozszym zapleczem maszynowym
6 жыл бұрын
Witaj Grzegorzu oczywiście technik wyrównania desek jest znacznie więcej. Jeżeli ktoś raz na jakiś czas chce wyrównać jedną deskę to może to zrobić strugiem ręcznym czy elektrycznym, frezarką górnowrzecionową oraz grubościówką z prowadnicą! Tradycyjne metody wyrównania desek strugiem, dla hobbystów jak najbardziej, ale jak bym miał się tyle narobić żeby zarobić to bym nie zarobił - czas wykonania jest długi. Ale rozumiem takie podejście jak ma wielu hobbystów, bo pamiętam jak zaczynałem i też kombinowałem :) Poniżej filmiki z innymi możliwościami wyrównania desek: kzbin.info/www/bejne/fHqlamZqeM6prMk kzbin.info/www/bejne/fpTRaml-mbSUodE kzbin.info/www/bejne/jqO4lHuLprmGr68 kzbin.info/www/bejne/hZPMaYmvopyJfcU Tylko jeżeli wykonamy taki planer np. ze sklejki to trzeba mieć świadomość że po jakimś czasie może się on Nam wypaczyć ponieważ to drewno które cały czas pracuje...pozdrawiam serdecznie Grzegorzu :)
@gmikus
@gmikus 6 жыл бұрын
Dziękuję za odpowiedź. Mam wrażenie (graniczące z pewnością), że teoria teorią, (chociaż bez podstawowej wiedzy, także z zakresu BHP, nie ma sensu podchodzić do drewna) to jednak praktyka na dostępnym zasobie wyposażenia warsztatu pozwala wybrać najbardziej optymalne rozwiązania. Ja na przykład ostatnio wynalazłem u stryja jego starą (własnoręcznie zrobioną przez Niego) grubościówko wyrówniarkę i chociaż przekładnia czasem przerywa, co powoduje ślad przy pracy grubościówki to blat wyrówniarki jest wyjątkowo równy a silnik na siłę (mimo ponad 30 lat) pociągnie wszystko, jedynie co to muszę odświeżyć i znaleźć nowe noże. A wracając do Waszych porad (Pasjonaci w dechę - to najlepsze na co mogłem trafić) to kompilacja teorii w pigułce z praktyką, jak patrzę jak się rozwijacie, to "serce rośnie" i co "gorsza" sam mam wielką ochotę coś zrobić i bardzo często dzięki Tobie i całej grupie wiem jak. Jeszcze raz dzięki.
@rafalwoodland6054
@rafalwoodland6054 5 жыл бұрын
Super filmik. Jestem początkującym majsterkowiczem i Twoja wiedza bardzo mi się przyda . Dziękuję Pozdrawiam !!
5 жыл бұрын
Ciesze się że się filmik przydał :) Pozdrawiam Rafale i powodzenia w majsterkowaniu!
@piotrseidel4353
@piotrseidel4353 6 жыл бұрын
Witam, nie miałem do tej pory możliwości nic napisać ale oglądam z uwagą każdy Twój film i to co mi się osobiście podoba to to, że w bardzo rzeczowy sposób dzielisz się wiedzą i zdobywanym doświadczeniem. Ja mam na wyposażeniu dw733 ale jak narazie wystarcza. Serdecznie pozdrawiam.
6 жыл бұрын
Ciesze się Piotrze że to doceniasz i pozdrawiam Cię serdecznie :)
@Bazarack
@Bazarack 6 жыл бұрын
Fajnie wytłumaczone, ja do tej pory żeby nie tracić materiału radziłem sobie tak że przy każdym przejechaniu deski przekładałem ją odwrotnie, ale muszę spróbować tego sposobu od środka :)
6 жыл бұрын
Łukasz też kiedyś próbowałem jak Ty ale jak brałem w druga stronę cYli kładłam na łódkę to ciężko było to robić dokładnie...pozdrawiam serdecznie :)
@projektdavinci7328
@projektdavinci7328 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za dzielenie się wiedzą.
@remekkr3582
@remekkr3582 3 жыл бұрын
Fantastyczny film. Bardzo Dziękuję za kolejne porady. Są niezwykle "czytelne", pomocne i co najważniejsze zrozumiałe. Pasja, Doświadczenie, Dobre Serce i chęć dzielenia się wiedzą - to jest Coś Wspaniałego. Dziękuję z całego serducha.
@laskowski1988
@laskowski1988 4 жыл бұрын
Super film nie ma to jak pokaże to fachowiec :)
@GuciombdGuciombd
@GuciombdGuciombd 4 жыл бұрын
Super. Film dla Amatora. A więc czas przetestować lekcję teoretyczną
@PiotrPiowelWeltrowski
@PiotrPiowelWeltrowski 4 жыл бұрын
No i wreszcie łapię różnicę pomiędzy wyrówniarką a grubościówką.
@tomaszprzytarski8603
@tomaszprzytarski8603 3 жыл бұрын
to jeszcze duzo nauki przed Toba
@PiotrPiowelWeltrowski
@PiotrPiowelWeltrowski 3 жыл бұрын
@@tomaszprzytarski8603 Maj już lepiej. Dużo!
@marcinkulagowski9312
@marcinkulagowski9312 4 жыл бұрын
Dzięki za te uwagi. Przydatne techniki. Sporo takich desek miałem ostatnio z odzysku i straciłem dużo materiału. Się człowiek uczy całe życie a ja dopiero zaczynam. Za "pod osłoną nocy" :-) ... oskar
@zdzislawTrancyngier
@zdzislawTrancyngier 9 ай бұрын
Dzięki lubię jak to prowadzisz i życzę w dechę dobrego biznesu
@grzegorzb746
@grzegorzb746 6 жыл бұрын
Super poradnik. Ja osobiście oszczędzając swój czas, obcinam, strugam, potem obcinam następną krawędź i potem grubościówka. Każdy sposób jest dobry, jeżeli jest skuteczny. Noże heblarki to delikatna rzecz i większość prac wykonuję piłą a potem już tylko delikatnie zbieram strugarką. Fajnie jest jak mamy krótkie i wąskie rzeczy do obróbki. Długość 3 lub 4 metrów i szerokość 0,4 metra to już niezła zabawa. Pozdrawiam
6 жыл бұрын
Też Grzegorzu tak robię, tutaj był ciężki przypadek :) Faktycznie krótkie elementy to prosta sprawa....zbazować długie to wyzwanie :) Ja u siebie maksymalnie mogę bazować 2,5 m ze względu na powierzchnię...ale zauważyłem, że już po 1,5m długości trzeba stosować różne metody :) ja w tych tipach chce pokazywać podstawy dla początkujących...pozdrawiam Grzegorzu!
@rush1986r
@rush1986r 6 жыл бұрын
niezłe kompendium wiedzy :) Właśnie dlatego kupiłem wyrówniarko grubościówkę, żeby się nie zastanawiać czy dam radę samą grubościówką.
6 жыл бұрын
no i super! pozdrawiam i dzięki za ocenę :)
@DAKAGARAGE
@DAKAGARAGE 6 жыл бұрын
Dobra wiedza. Ja sam jestem tego przykładem że najpierw kupiłem grubościówkę bo myślałem że nią zrobię proste dechy:d da się ale trzeba sporo kombinować. Jeśli chodzi o struganie to człowiek nabiera wprawy z każdym metrem przestruganej dechy. Czyt. Ja :D dzięki za film jak zwykle miło się ogląda
6 жыл бұрын
Dzięki śliczne i dokładnie doświadczenie, doświadczenie :) Pozdro
@proxxonproxxon
@proxxonproxxon 5 жыл бұрын
Witam. Super filmik dla amatorów przygód z obróbka drewna..... dla wszystkich czytających ten komentarz na wstępie dodam i podkreślę ze wyrówniarka jest najbardziej niebezpieczna maszyną stolarska i przacujac na niej naprawdę należy zachować szczególną ostrożność . Co do obróbki na niej drewna i wyrównywania to mimo wszystko powinno sie je wyrównywać "garbem" do dołu . na filmiku masz krótki i gruby element jesli nie jest dłuższy znacząco niż długość blatu to ok wyrównamy go uwzględniając nacisk na materiał w przypadku cieńszej deski i dłuższej uzyskujemy efekt równania podobny jak omawiasz przy równaniu na grubościówce tak wiec mozna zestrugać cała deske i nie wyrównamy jej idealnie . . polecam autorowi filmu jak i wszystkim zainteresowanym przetestowac ten sposób np równając dwie deski w sposób garbem go góry i dwie gardem do doł i złozenie ich do siebie obrobionymi płaszczyznami . obrabiajac garbem do góry uwzgledniajac nacisk deska sie prostuje na blacie a nóż zbiera materiał po całej długosci w momecie kiedy przestrugamy i przestaniemy naciskac wygięcie materiału powróci oczywiscie bedzie prostsza niz przed obróbka mimo wszystko.Pozdrawiam miłośników drewna oraz autora filmu
@PiNT_Pavel
@PiNT_Pavel 2 жыл бұрын
W końcu ktoś na Yt porzadnie wytłumaczyl
@pawenowacki1076
@pawenowacki1076 4 жыл бұрын
Super film dla początkujących i nie tylko, widać że czujesz temat. Sam szkolę praktycznie i teoretycznie wykonawców w budowlance (choć sam do końca życia nie będę wiedział wszystkiego) , czasem również z metod zabezpieczeń drewna oraz jego budowy i obróbki, a jestem byłym wykonawcą i zawsze przepraszam za to że wszystkim tłumaczę jak debilom, ale to się sprawdza bo nawet wieloletni wykonawcy często nie znają podstaw pewnych zagadnień, głownie z chemii budowlanej, tak jak u Ciebie z budowy drewna. Potem Ci odważniejsi i z większym dystansem do siebie dziękują i mówią że po 30 latach pracy nie mieli pojęcia o pewnych podstawach. Pewnie jak sam wiesz Polaka jest ciężko przekonać szczególnie samą teorią że mogą być inni lepsi w czymś od niego :), po co kombinować skoro najtaniej jest zapytać?. Trzymaj taki poziom i tłumacz jak `debilowi`, ten co chce to zrozumie i się nauczy, a na tego co już wie wszystko- szkoda czasu.PZDR
@arek_arash
@arek_arash 6 жыл бұрын
Bardzo przydatny i instruktażowy film Przemku👍 Ogląda się jak zwykle z przyjemnością i czeka na więcej😉 Pozdrowienia dla Ciebie, Asi i wszystkich "Pasjonatów w dechę"👍💪☝️✌
6 жыл бұрын
Dzięki Arku! Również pozdrawiamy Cię serdecznie :):):)
@robertk4597
@robertk4597 6 жыл бұрын
ciekawy temat zawsze sie czlowiek czegos nauczy super pozdrawiam
6 жыл бұрын
Dzięki Robercie - pozdrawiam!
@WiejskieInspiracjePL
@WiejskieInspiracjePL 4 жыл бұрын
Jak zawsze mądre rady - przydadzą się!
@madebypapa3795
@madebypapa3795 6 жыл бұрын
Jak zawsze super👍👍👍
@postacpostac2127
@postacpostac2127 5 жыл бұрын
Masz maszyny którymi możesz robić wszystko Chłopie . Ja tylko miałem 2 strugi ręczne, 3 Piły oraz garść dłut, jak się uczyłem to były moje techniki . Czuje się biedniejszy hehe . Macie tyle kasy na te sprzęciki ,to jest niesamowite . Powodzenia życzę i budowy twórczej .
@niebieski9061
@niebieski9061 4 жыл бұрын
Można robić wszystko wszystkim Chłopie. Nie ważne czy masz strug ręczny czy strug-wyr za 1 pln czy za 30pln. Same urządzenie roboty nie robi.
@igoren9085
@igoren9085 Жыл бұрын
Fajna koszulka z wspol. Filmik ciekawy 👌🚀
@dariuszmadej6553
@dariuszmadej6553 6 жыл бұрын
Fajny film tylko jedna uwaga. Nie ma co mówić że wyrówniarka może się przydać jest to obowiązkowa maszyna a bazowanie jest pierwszą czynnością w stolarstwie jaką robimy aby dalsza praca przebiegała prawidłowo i tak jest zapisane w każdym podręczniku do stolarstwa. Pozdrawiam miło oglądać Twoje filmiki
6 жыл бұрын
Dzięki za ocenę i jak najbardziej się z Tobą zgadzam...tytuł filmu był dostosowany dla początkujących, którzy często zadają sobie to pytanie :) pozdrawiam serdecznie!
@dariuszmadej6553
@dariuszmadej6553 6 жыл бұрын
Pozdrowienia na początku :) i jak najwięcej takich pasjonatów z małym i dużym doświadczeniem w dobie Internetu niech ludzie korzystają z wiedzy i doświadczeń innych
@danielbaron158
@danielbaron158 6 жыл бұрын
Konkretne video. Jak chłopu na miedzy, z pewnością potrzebny był taki film 👌. Wszystkiego dobrego ✌
6 жыл бұрын
Dzięki Daniel za docenienie! Pozdrawiamy
@jacekmaolepszy5342
@jacekmaolepszy5342 6 жыл бұрын
Przemas, rewelacyjny film. Rownanie desek to bardzo ciezki chleb. Ciagle mam z tym problem. Jesli moge cos dodac I to jest nie tylko moje spostrzezenie (Bralczyk tez o tym mowi) ,to dosc popularne slowo "tak naprawde" powinno sie uzywac z umiarem. Wybacz, musialem. Pozdrowienia I czekam na kolejne rownie edukujace materialy.
6 жыл бұрын
Jacek Małolepszy dzięki Jacku za docenienie i zwrócenie uwagi o "tak naprawde" :) przyznam szczerze że nie zwróciłem na to uwagi, ale postaram się poprawić w następnych filmach bo poprawność języka polskiego jest też dla mnie ważna! P.s nie mów tylko nikomu ale dopiero ostatnio po paru latach nagrywania pozbyłam się przerywnika "yyy". Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam serdecznie :)
@Marcin-yw9if
@Marcin-yw9if 6 жыл бұрын
Fajny film ! Bezpieczeństwo to podstawa !
6 жыл бұрын
Zgadza się bezpieczeństwo to podstawa i dzięki S&B :)
@pawelbroniewski7100
@pawelbroniewski7100 6 жыл бұрын
Super... Tego brakowało na KZbin po polsku ;-)
6 жыл бұрын
Ciesze się że trafiłem w Twój temat Pawle ! Pozdrawiam
@piotrb6150
@piotrb6150 6 жыл бұрын
dzięki za wskazówki, przyda mi się w pracowni, fajny i bardzo przydatny filmik :)
6 жыл бұрын
Piotr B cieszę się Piotrze że mogłem pomóc :) pozdrawiam
@grzegorzkowal6476
@grzegorzkowal6476 6 жыл бұрын
super wiedza ! co do psikania blatów świetnie spisuje się psikadło do kokpitów :D
6 жыл бұрын
dzięki za info i docenienie :) pozdrawiam !
@wojciechdobropolski1821
@wojciechdobropolski1821 6 жыл бұрын
Przemek bardzo fajny film ,wartosciowa instrukcja -a ,,stolarskie triki z Ameryki ,,tez super wiedza do przyswojenia pozdrawiam
6 жыл бұрын
Dzięki i pozdrawiam Wojciechu!
@haku2368
@haku2368 2 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał, dzięki 👍
@mieczyslawsobecki4012
@mieczyslawsobecki4012 3 жыл бұрын
witam obejrzałem dopiero teraz ten film i jest bardzo pouczający też jestem stolarzem już na emeryturze ale musi kolega przyznać że jest sposób zbazowania deski tylko na gróbościówce w każdym bądź razie ja go znam
3 жыл бұрын
Witam Panie Mieczysławie. Oczywiście że metod jest kilka i tak jak Pan wspomina również i na grubosciowce. kzbin.info/www/bejne/fpTRaml-mbSUodE że stolarskimi pozdrowieniami ✌️ wszystkiego dobrego dla Pana i rodziny 👍
@grzesiekk1599
@grzesiekk1599 3 жыл бұрын
Dzięki. Pozdrawiam!
@marcinromuald
@marcinromuald 9 ай бұрын
Ja sie uczyłem całe 4 lata, żeby umieć szybko opowiedzieć prosty temat. Bo to jest temat prosty, i mógł to być filmik 10cio minutowy :) ogólnie spoko
@wojciechzychowski3966
@wojciechzychowski3966 6 жыл бұрын
Super film. Konkretnie i na temat. Dzieki
6 жыл бұрын
Cieszę się że się podobał! Pozdrawiam serdecznie :)
@maciekszafraniec5455
@maciekszafraniec5455 6 жыл бұрын
Przemo super i mam temat na nastepny film o konserwacji pilarki i strugarki jak czesto i czym czyścić. Nie wiem dlaczego ale u mnie na A341 wyszly na blatach dziwne plamy i to samo na B3 winner. Lapa w gore i pozdro
6 жыл бұрын
Dzięki Maćku i pozdrawiam serdecznie i pomyślę nad takim filmem, ale czasu mało i zobaczymy jak się uda...a z tymi plamami to mnie zaskoczyłeś! pozdrawiam :)
@MaciejDanielTomczuk
@MaciejDanielTomczuk 6 жыл бұрын
Super film, dzięki! Pozdrawiam!
6 жыл бұрын
Dzięki Maćku - pozdrawiam :)
@marcinwitczak7263
@marcinwitczak7263 6 жыл бұрын
Witam bardzo fajny instruktażowy film pozdrawaim
6 жыл бұрын
Dzięki Marcinie i pozdrawiam wzajemnie!:)
@kmylpenter
@kmylpenter 3 жыл бұрын
Witaj ponownie! Przy niedzieli czas na relaks na Twoim kanale więc odpaliłem dzisiaj ten film. Z zaskoczeniem widzę, że jeszcze dwa lata temu byłeś posiadaczem Felder Hammera. Sam zdecydowałem się na SCM Minimax FS41C z wałem spiralnym. W nowym filmie widzę, że masz podobna maszynę. Skąd zmiana z Feldera na SCM?
@stolarniakrzysztofszocinsk851
@stolarniakrzysztofszocinsk851 6 жыл бұрын
Niezły kawałek Babanus Fornirus znalazłeś do tego filmu ;) Super materiał dla początkujących pasjonatów.
6 жыл бұрын
Dokładnie Krzychu nieźle zwichrowany :) Dzięki Krzychu i pozdrawiam
@dubajakustyka9938
@dubajakustyka9938 6 жыл бұрын
Super filmik! Dzięki :)
6 жыл бұрын
Ciesze się ze się pdoba! Pozdro :)
@DawidKliszewski
@DawidKliszewski Жыл бұрын
kupilem na allegro mala wyrowniarke shinko AH150 z walkiem spiralnym 12 nozykowym. Jestem zadowolony, super powierzchnia wychodzi i jest w miare cicha. Noze sa dwustronne, to na dlugo wystarczy amatorowi.
Жыл бұрын
Dzięki za info niech idzie w świat i niech inni skorzystają! Pozdrawiam
@turanilgin6329
@turanilgin6329 3 жыл бұрын
Thanks
@papajpapaj3426
@papajpapaj3426 6 жыл бұрын
Dziękuję za dzielenie się wiedzą obyś my potrafili to docenić i brać z ciebie przykład. Mam jednak poważne (jak dla mnie) pytanie: czy da radę nagrać podobny film ale o tematyce "Czy grubościówka jest potrzebna?" Myślałem, że wiem o niej wszystko, ale z biegiem czasu zastanowiło mnie, po co ona tak naprawdę jest potrzebna, i jak naprawdę można wykorzystać cały jej potencjał (sposoby jej wykorzystywania, metody i techniki pracy na niej,triki z jej wykorzystaniem, jakie materiały można obrabiać (znaczy czy można żywicę, czy tylko deski) )? Owszem, nie posiadam takowego urządzenia, ale czy nie można tych samych rzeczy dokonać właśnie wyrówniarką? Oraz: owszem, jestem początkującym, rozgryźliście mnie!!! Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy, oby o grubościówce również (lub proszę o namiary jeżeli był, bo ostatnio nie śledziłem waszego kanału z powodu pisania pracy licencjackiej).
6 жыл бұрын
Witaj serdecznie...o grubościówce już nagrywałem wstępnie, może coś znajdziesz w tym filmie dla siebie! kzbin.info/www/bejne/r5jSc52Bfpejhpo pozdrawiam :)
4 жыл бұрын
Można też skonstruować regulowane sanki podpierające materiał i wyrównać go w grubościówce. Pozdrawiam!
4 жыл бұрын
to moj komentarz przypiety...W związku z dalszymi pytaniami dotyczącymi wyrównania desek, przedstawiam Wam dalej mój pogląd na ten temat :) Oczywiście technik wyrównania desek jest znacznie więcej. Jeżeli ktoś raz na jakiś czas chce wyrównać jedną deskę to może to zrobić strugiem ręcznym czy elektrycznym, frezarką górnowrzecionową oraz grubościówką z prowadnicą! Tradycyjne metody wyrównania desek strugiem, dla hobbystów jak najbardziej, ale jak bym miał się tyle narobić żeby zarobić to bym nie zarobił - czas wykonania jest długi. Ale rozumiem takie podejście jak ma wielu hobbystów, bo pamiętam jak zaczynałem i też kombinowałem :) Poniżej filmiki z innymi możliwościami wyrównania desek: kzbin.info/www/bejne/fHqlamZqeM6prMk kzbin.info/www/bejne/fpTRaml-mbSUodE kzbin.info/www/bejne/jqO4lHuLprmGr68 kzbin.info/www/bejne/hZPMaYmvopyJfcU Tylko jeżeli wykonamy taki planer np. ze sklejki to trzeba mieć świadomość, że po jakimś czasie może się on Nam wypaczyć ponieważ to drewno, które cały czas pracuje...po drugie trzeba mieć na prawdę wprawę żeby ręcznym strugiem idealnie wyrównać deskę i nie zawsze będzie ona idealnie wyrównana...w filmie chciałem pokazać że w ten konkretny sposób nie da się wyrównać na grubościówce...wiadomo wszystko zależy od budżetu i potrzeb! POZDRAWIAM :)
@michab6848
@michab6848 5 жыл бұрын
Po prostu świetny materiał. Bardzo się cieszę, że trafiłem na ten film. Kilka już widziałem i wiem, że jeszcze dużo do obejrzenia przede mną. Na wiosnę planuję a właściwie planowałem zakup dewalta 733 i makity mlt100. Dopiero zaczynam przygodę z drewnem i zastanawiam czy taki zestaw na początek wystarczy, czy jednak wyrówniarkę też lepiej mieć? Jeżeli tak to jaką polecasz, oczywiście cenowo w okolicach w/w urządzeń. Wielkie dzięki za informacje zawarte na filmie. Pozdrawiam :)
5 жыл бұрын
Zdecydowanie i wyrówniarka i grubościówka...można kombinować samą grubościówką, ale to bardzo czasochłonne...pozdrawiam
@MrMayacorps
@MrMayacorps 5 жыл бұрын
Pięknie. Tylko pomyśl ile czas zmarnujesz na wyprostowanie np 20 takich desek... Wyrównanie krzywizny wzdłużnej deski wymaga praktycznie dwóch cięć na pile stołowej. Na wałku wyrównywarki pozostaje jedynie korekta krzywizny poprzecznej. Pozdrawiam ;)
5 жыл бұрын
Jak najbardziej się z Tobą zgadzam i taka metodę również stosuje :) ten film jest dla początkujących którzy potrafią zbierać na jedna dobra deskę pieniądze i to dla nich ten film...pewnie ze co innego przy hurtowej robocie :) pozdrawiam
@dariuszkarnaszewski3276
@dariuszkarnaszewski3276 2 жыл бұрын
👍
@jacekpietraszko7237
@jacekpietraszko7237 6 жыл бұрын
Fajny filmik. Jednak nie podoba mi się teza, że na grubościówce nie da się dobrze zbazować zwichrowanej deski. Oczywiście nie neguję zalet wyrówniarki. O ile ktoś ma na nią pieniądze i miejsce to jak najbardziej. Ja mam na razie tylko DeWalta DW733 i sobie radzę w sposób jaki pokazuje to zdjęcie lumberjocks.com/projects/16325. Problemem małych grubościówek jest za krótki stół. Zanim deska końcem przejdzie pod nożem to już z przodu traci podparcie. Wydłużenie stołu powoduje, że nie następuje powielenie krzywizny. Jednak zasada jest taka, że najpierw heblujemy "górkę", a po uzyskaniu płaszczyzny bierzemy się za "dolinkę".
6 жыл бұрын
Wiem JAcku że się da ale czy jest sens...dla osób które mają ograniczony budżet i potrzeba im wyrównać jedną deską dziennie ok może i tak, tak jak tu: kzbin.info/www/bejne/jqO4lHuLprmGr68 Ale są wady takiego rozwiązania, bo taki planer robisz z drewna, które zawsze będzie pracować i po jakimś czasie się delikatnie zniekształci i będzie trzeba poprawiać żeby deska faktycznie była równa...kolejna rzecz jak bym miał tak robić pod klejonkę tą metodą to bym odpuścił bo ekonomia czasu pracy ! Po prostu by się nie opłacało ze względu na czas wykonania blatu! Dlatego w filmie o tym nie wspomniałem bo nie polecam tej metody....tylko się człowiek niepotrzebnie narobi i wyda kilka stów na wykonanie takiego planera który i tak do końca nie zda w dłuższym czasie egzaminu...kolejna rzecz to pokazuję że się nie da w ten sposób w jaki przepuściłem deskę, bo niektórzy myśleli że przepuszczenie tylko przez grubościówkę wyrówna deskę...są jeszcze inne metody pracochłonne jak wyrównanie strugiem ręcznym czy elektrycznym, o czym mówię na końcu filmu (no ale nie obejrzałeś do końca:) albo planerem z frezarką górnowrzecionową, co pokazuję na przykładzie planowania plastra drewna: kzbin.info/www/bejne/b2q9n5V4oqp1isU I jeżeli ktoś chce raz na jakiś czas wyrównać jedną deskę to ok niech się męczy, ale do wyrównania kilku desek pod klejonkę niestety jak dla mnie tylko wyrówniarka...wiele rzeczy da się zrobić, tylko ja najpierw przed wykonaniem jakiejś czynności zadaje sobie pytanie czy warto? Ale wybór należy do każdego..ja przedstawiam tylko Swój pkt widzenia :) Ale rozumiem Twoje podejście bo jak zaczynałem miałem tylko DW733 :) Pozdrawiam serdecznie
@jacekpietraszko7237
@jacekpietraszko7237 6 жыл бұрын
OK, OK. Ja na prawdę nie krytykuję tego co omawiasz i przedstawiasz w filmie. Nawet bardzo bym się zdziwił jakby profesjonalny stolarz, a za takiego Cię uważam, dorabiał sobie stół z płyty MDF do grubościówki. Chodziło mi tylko o to, że oglądają Cię również amatorzy hobbyści, którzy potrzebują wyrównać kilka desek raz na jakiś czas i co mają zrobić jak Kępa powiedział, że się nie da, a ich nie stać na dodatkową maszynę. Sam zrobiłem na moim Dewaltcie kilka blatów klejonych i nie wiem czy mnie to kosztowało więcej czy mniej pracy bo nie mam do czego porównać, ale efekty były zadowalające. Film jest naprawdę bardo dobry, a przede wszystkim merytoryczny. W swoim komentarzu chciałem tylko zwrócić uwagę, że amatorzy hobbyści, którzy nie mają profesjonalnej maszyny i pewno mieć nie będą mogą sobie poradzić z tym problemem w inny sposób, a czy efekty końcowe tych działań są warte włożonej pracy niech każdy oceni już sam. Pozdrawiam serdecznie.
6 жыл бұрын
Jak najbardziej rozumiem i zgadzam się z Tobą i szanuje Twój pkt widzenia...fakt mogłem wspomnieć o tych technikach o których rozmawiamy, ale skoncentrowałem się na podstawach...ja na początku po prostu też kombinowałem w różny sposób z różnymi sankami i planerami ale stwierdziłem po jakimś czasie użytkowania te planery się krzywią i nie dają oczekiwanego przeze mnie efektu...tematów jest tak wiele że nie da się w każdym filmie o wszystkim powiedzieć, dlatego w komentarzach o tym pisze i dzięki również Tobie za ten komentarz...w ty filmie miałem scenariusz i tego się trzymałem....w dodatku pokazałem metodę jaką się nie da wyrównać, więc tez przekłamań nie ma...ten film był dla osób które myślą że właśnie w ten sposób można wyrównać deskę na grubościówce a ja pokazuję że się tak nie da...oczywiście wezmę pod uwagę Twój komentarz i pozdrawiam serdecznie
@87wlodek
@87wlodek 4 жыл бұрын
Witam, świetnie przekazana wiedza i porównanie wyrówniarki i grubościówki. Czy może Pan polecić coś dla totalnie początkującego z takiego sprzętu w granicach do 1000zł? Wiem że pułap finansowy wyjątkowo niski, ale na razie budżet nie pozwala... Pozdrawiam serdecznie.
4 жыл бұрын
Trochę cieżko w tym przedziale będzie coś nowego znależć...będziesz musiał szukać używanych...pozdrawiam
@januszstolarstwa1321
@januszstolarstwa1321 5 жыл бұрын
Witaj Przemek widzę że nigdy nie pracowałeś w zakładzie przy produkcji np. klejonki gdzie przez 8 godzin bazujesz deski obracasz słoje i kleisz na prasie .Przy produkcji nie ma czasu na zabawę z osłona z układaniem deski na blacie strugarki i zastanawianiem się która stronę bazować to wszystko dzieje się automatycznie rzut okiem na płaszczyznę stronę tzw prawa lewa odwracanie sloi strumienie i następna. Ja na szczęście po 23 latach spędzonych przy różnych obrabiarkach posiadam wszystkie palce czegoś Wam wszystkim życzę.
5 жыл бұрын
To fakt nie pracowałem nigdy przy seryjnej produkcji...to o czym piszesz zauważyłem jak miałem wykonać zamówienie 6 blatów dębowych i trzeba było trochę materiału przestrugać :) Natomiast ten film jest dla początkujących i chciałem zwrócić uwagę na parę rzeczy które zawarłem w filmie i przede wszystkim BHP. Gratuluję ostrożności i życzę Ci dalszych lat w pełni zdrowia jak i sobie...wiem ze bardzo doświadczeni stolarze nawet powyżej 30 lat z nieuwagi potrafili tracić palce, pomimo tego że ich ruchy już były wyuczone i instynktowne...pozdrawiam serdecznie
@jankos1380
@jankos1380 3 жыл бұрын
Cześć, dziękuję super film. Czy mógłbyś napisać jak można wyprostować deskę narzędziami ręcznymi bez użycia wyrównywarki? Pozdrawiam.
@jareksokoowski5171
@jareksokoowski5171 5 жыл бұрын
Brawo i dziękuje :)
5 жыл бұрын
Ciesze się że się przydało :) Pozdrawiam
@digidandan
@digidandan 6 жыл бұрын
nastepny film poprosze to samo ale w praktyce :)
6 жыл бұрын
??? Tu też było pokazane w praktyce :) Pozdro Daniel
@SzumiProject
@SzumiProject 4 жыл бұрын
Witaj, mi ten filmik przyniósł wiele odpowiedzi na moje błędy przy bazowaniu desek, szczególnie to zbieranie materiału przy wejściu na nóż. Zostało mi jeszcze jedno co zalega mi do wyjaśnienia. Jaki zbiór dajesz przy takim bazowaniu? Może na Twoim sprzęcie to nie ma znaczenia bo moc wału nie zatrzyma, ale u mnie na małej "maszynce" to już jest spore obciążenie. Mam teraz sporo do strugania i zastanawiam się jak to zrobić efektywnie.
4 жыл бұрын
Maksymalnie na wyrowniarce 1mm, a na grubosciowce 1 mm szerokie przekroje A wąskie 2 mm...pozdrawiam :)
@SzumiProject
@SzumiProject 4 жыл бұрын
@ dziękuję za pomoc:)
@TM-by8sv
@TM-by8sv 4 жыл бұрын
Cześć mam pytanie. Mam deskę szeroka skorytkowaną zależy mi aby jak najmniej straci na jej grubości natomiast mogę ja rozciąć. Tak sobie myślę czy w te sposób postępując nie zaoszczedze na jej grubości. Proszę o pomoc.
@korpodruciarz
@korpodruciarz 6 жыл бұрын
cześć, film w bardzo przystępny sposób opisuje i potem pokazuje kolejne kroki dla bazowania materiału. Mam jednak mały niedosyt, spieszę z tłumaczeniem. Pewnie ja jak i wiele osób, które Cie oglądają nie posiadają sprzętu takich gabarytów( czy to z kwestii finansowych, miejsca, innych - mniejsza o to) . Drewno kupowane w marketach czy pochodzące z rozbiórki palet, które skądś można wytrzasnąć jest nie zawsze ultra płaskie :) zakładając, że deski ok 82mm czy możesz przygotować kiedyś film dogrywkę, który pokazałby jak można taką deskę wyrównać przy pomocy ręcznego struga elektrycznego(ręcznie czy też przy pomocy konstrukcji, gdzie strug jest odwracany do góry nogami). Chodzi mi o przygotowanie takiej deski pod drugi krok czyli grubościówkę. Ją łatwiej upchnąć w przydomowej komórce :) pozdrawiam
6 жыл бұрын
Witaj Bart...rozumiem i postaram się w wolnej chwili nagrać taki film! Dzięki za merytoryczny komentarz i pozdrawiam Cię serdecznie
@korpodruciarz
@korpodruciarz 6 жыл бұрын
dzięki :) pozdrawiam.
@pawelmolin
@pawelmolin 6 жыл бұрын
Czy ze względu na miejsce w "stolarni" i budżet jakim dysponuję, jest sens kupna zestawu do prostowania desek złożonego ze struga elektrycznego i grubościówki ?
6 жыл бұрын
Paweł Molin witaj Pawle moim zdaniem zamiast Struga elektrycznego i grubosciowki kupiłbym wyrowniarko-grubosciowke...rozumiem że ogranicza Cię budżet ale żeby wyrownywac strugiem elektrycznym trzeba mieć doświadczenie i nie zawsze uda ci się tak równo zbazowac deski jak wyrowniarka...pozdrawiam
@pawelmolin
@pawelmolin 6 жыл бұрын
ok, dzięki. Wiem już na co zbierać ;)
@dawidpilarski641
@dawidpilarski641 2 жыл бұрын
Ile zaplaciles za maszyne???kupiles sam czy byla w czesci sponsorowana.???Jestem ciekaw....Pozdrawiam..
@marianzielinski4620
@marianzielinski4620 Жыл бұрын
Podoba mi się przyrząd dociskania deski,gdzie ewentualnie można kupić?
Жыл бұрын
O kótry konkretnie pytasz?
@hornetcsww6656
@hornetcsww6656 2 жыл бұрын
A przy prowadzeniu deski na strugarce dociskamy deskę na blacie podawczym czy odbiorczym ,oraz czy ma to jakieś znaczenie na jakim blacie dociskamy deskę ,pchamy ja ?
@woodandgarden3073
@woodandgarden3073 5 жыл бұрын
witam jaką strugarke proponujesz na początek przygody z drewnem
@cezariuszszlachcic9233
@cezariuszszlachcic9233 5 жыл бұрын
Gdzie można znaleźć wskazówki odnośnie obrabiania długich desek? Będę chciał obrabiać deski o grubości 55 m i długości 3,5 m i szalówki o długości około 5 m
@tytubapl
@tytubapl 5 жыл бұрын
Bardzo fajny film ale... Mając taki sprzęt każdy człowiek pięknie wyprostuje i wyrówna deskę. Musi się tego nauczyć, pewnie coś zepsuje ale potem już sam miód - tak jak ta maszyna. Biorąc jednak pod uwagę tytuł filmu zastanawiam się czy powinien go Pan zmienić na "wyrówniarka jest bezwzględnie potrzebna" czy może nakręcić jeszcze jeden pt. "bazowanie desek bez wyrówniarki krok po kroku". Piszę to, jak mi się wydaję, w imieniu rzeszy garażowych majsterkowiczów, którzy nigdy nie będą mieli takiego sprzętu jak Pan a ich budżet pozwala na zakupienie lepszego lub gorszego struga elektrycznego 82mm. I właśnie ta grupa ludzi chce się dowiedzieć jak przygotować drewno z efektem zbliżonym do Pana prezentacji. Może Pan oczywiście stwierdzić "dajcie sobie spokój, uprawiajcie lepiej grządki" ale jako człowiek z pasją do drewna rozumie Pan innych pasjonatów tego materiału, którzy chcą sobie dłubać i wytwarzać ciekawe przedmioty we własnym zakresie. Myślę, że niejeden ewoluuje do Pańskiego poziomu ale od czegoś trzeba zacząć. Jeżeli mogę więc Pana prosić o równie fachowy poradnik równania desek bez maszyny za kilkanaście (kilkadziesiąt?) tysięcy zł, będę bardzo zobowiązany. Pozdrawiam.
5 жыл бұрын
Ok postaram się na jesień nagrać taki film ale nie obiecuje...rozumiem Twoje podejście, ale temat jest szerszy i postaram się o tym w filmie powiedzieć jak będę nagrywał...pozdrawiam
@arrongoldberg697
@arrongoldberg697 3 жыл бұрын
Strasznie ryzykowna jest Twoja praca na wyrowniarce. Mam nadzieje ze masz wszystkie palce
2 жыл бұрын
Witaj Aeron,a w którym miejscu konkretnie jest ryzykowna?
@polakko8351
@polakko8351 2 жыл бұрын
Ciekawe jak to zrobić ręcznie bo posiadam tylko strug ręczny. Pozdrawiam.
@proxxonproxxon
@proxxonproxxon 4 жыл бұрын
Taki sposób równania na tylko sens jeśli obrabiany materiał nie jest dłuższy niż długość blatu podawczego jeśli materiał jest dłuższy należy strugać garbem do dołu
@MrPiotoma
@MrPiotoma 5 жыл бұрын
Cześć, A czy posiadając tylko wyrownywarke jestem w stanie wyrównać płaszczyzny deski. Zastanawia mnie czy grubościowka jest niezbędna. Pozdrawiam Piotr
@jerzykubasiak3919
@jerzykubasiak3919 4 жыл бұрын
Witam serdecznie - jaki model jest tej wyrówniarki ? Dziękuję za odpowiedź
4 жыл бұрын
maszyna kombinowana hammer c331...pozdrawiam
@proxxonproxxon
@proxxonproxxon 4 жыл бұрын
Na grubosciowce da się wyrównać deski idealnie jednak tylko płaszczyznę ale trzeba zrobić odpowiedniej konstrukcji przyrząd ale gorzej z wyrównaniem kantów chociaż i to da się zrobic
@americanwoodworkingtrickss6543
@americanwoodworkingtrickss6543 5 жыл бұрын
Who knows maybe one of your friends is looking for something that's why, all whoo Polish speaking people, please share. Kto wie, może któryś z twoich przyjaciół szuka czegoś, dlatego wszyscy, którzy mówią po polsku, proszę udostepnijcie.. Ksiazka juz od jutra do kupienia.Tu link:kzbin.info/www/bejne/l3SkZGmIf8iYZpo Podaj dalej...!
@paszkamax
@paszkamax Жыл бұрын
Tylko czasem wartość pracy nad taką deską może być większy od wartości materiału
@andrzejzawia3717
@andrzejzawia3717 4 жыл бұрын
A jeśli mam kantówkę 10x10, ma 3m długości i jest kopniętym kwadratem (prawie rombem) ? Jak to najlepiej zrobić?
4 жыл бұрын
Przy długich i zwichrowanych elementach to już inna sprawa...jest kilka metod...jak masz wprawę to możesz to zrobić na samej wyrówniarce, raz jedna raz druga zstrona i przejazd na końcu z dociskiem na blat podawczy...inna metoda to pobawić się strugiem i potem przejść na wyrówniarkę...pozdrawiam
@frankie_van_Drops
@frankie_van_Drops 4 жыл бұрын
stoje przed zakupem grubosciowki i astanawiam sie czy nie poszukac od razu z rowniarką poniewaz mmam obawe czy deska waska na 20mm puszczona pionowo sie nie przekrzywi..? jak z twojej praktyki to wyglada? 8cm wysoka 2cm gruba i pionowo? nie jestem stolarzem tylko chce sobie robic w drewnie...
4 жыл бұрын
Zdecydowanie Jak masz możliwość to kup wyrowniarko-grubosciowke....Tak jak pokazywalem w filmie jak dasz tylko na grubosciowke to powieli Ci z drugiej strony krzywizne...bazujesz najpierw dwie płaszczyzny na desce, szeroka i wąska a kolejne dwie strony na grubosciowce...obejrzyj dokładnie film to Ci się wszystko rozjaśni...jest oczywiście jeszcze metoda wyrównywania desek za pomocą ręcznych strugow, ale to trzeba mieć dużo doświadczenia i wprawy żeby robić to ręcznie...powodzenia i pozdrawiam
@frankie_van_Drops
@frankie_van_Drops 4 жыл бұрын
@ Dzięki za odpowiedź :) zastanawialem sie jak ogarnac temat ....głównie krawędziaków zeby te kąty wszedzie były 90stopni a nie np przepuszcze przez grubosciowke i bedą z lekkie romby... Co do zakupu maszyny to tak szukam do 6500zl używana też wchodzi w grę tylko mam nadzieje że ewentualne noże są jakimś standardem tj jest kilka standardów czy ewentualna wymiana na nowe wiąże się z koniecznością szukania?... Polecasz coś? Patrzę litościwym okiem na Holzmann te niedrogie cos kolo 4000zl ale ewentualnie cos droższego wchodzi w gre wlasnie do 6500. Pozdrawiam
@Sinnersslayer
@Sinnersslayer 5 ай бұрын
Wystarczy położyć deskę na równiej płaszczyźnie, podeprzeć klinami tak, aby przestałą się kołysać, puścić w grubościówkę i po kilku przejściach mamy jedną stronę równą.
5 ай бұрын
Jak najbardziej można, o czym mówię w filmie sprzed 7 lat o grubościówce DW. Można też i strugiem. Ale warto moim zdaniem stosować tą metodę, jak mamy jedną ewentualnie kilka desek do przestrugania. Ale jak robimy np. szafę z drewna, gdzie tych klejonek, a w związku z tym desek jest do przestrugania kilkaset, to zdecydowanie wyrówniarka przyśpiesza nam pracę i zaoszczędzamy czas. Pozdrawiam
@blackowl6890
@blackowl6890 4 жыл бұрын
Używam struga elektrycznego jako wyrowniarki. Obracam go do góry nogami i wprowadzam materiał od lewej. 120 cm dąb i zawsze wychodzi mi banan. Czy to dlatego, że blatu tam są króciutkie?
4 жыл бұрын
Dokładnie tak...pozdrawiam
@blackowl6890
@blackowl6890 4 жыл бұрын
@ ok dzięki
@itcentrum1
@itcentrum1 2 жыл бұрын
Przemku, właśnie ponownie wróciłem do Twojego filmu aby upewnić się, że niczego nie przeoczyłem i nie zapomniałem. Właśnie walczę ze śmigłami na RP PT260 i przy krótkich stołach jest to wyzwanie dla amatora - nie mogę ich zniwelować do zera i to mnie strasznie irytuje. Może jakaś rada?
2 жыл бұрын
Najpierw spróbuj zrobić większy zbiór, czyli stół podawczy niżej od odbiorczego o 2 mm, spróbuj właśnie taki zbiór bo czasem 1 mm to za mało. A jak nie da rady to rogi te wyższe ręcznie strugiem po przekątnej a potem wyrowniarka. Ale większy zbiór powinien na wyrowniarce pomoc. Pozdrawiam
@itcentrum1
@itcentrum1 2 жыл бұрын
@ Bardzo Ci dziękuję. Jutro wcielam rady w życie. Szkoda, że już tak późno bo odpaliłbym maszynę i już zaczął działać😉.
@kaczordonald7813
@kaczordonald7813 Жыл бұрын
Jaki koszt maszyny wieloczynnościowej którą posiadasz?
Жыл бұрын
Już 3 lata jej nie posiadam bo mam oddzielnie maszyny. Zerknij na nowe filmy. A jaki koszt jest obecnie niestety Ci nie odpowiem. Pozdrawiam
@sebaaaxy1
@sebaaaxy1 6 жыл бұрын
Wyrówniarka to podstawa, bez niej to można sobie deskę w dupe wsadzić nie skleić, a powiem jeszcze im dłuższy blat tym lepiej się ,, spuszcza elementy długie,,,
@munterhitch3886
@munterhitch3886 4 жыл бұрын
19:20 muzyka z Off The Ranch :)
@w-a-r-m-i-a-k
@w-a-r-m-i-a-k 2 жыл бұрын
Co robisz z drewna brzozowego?
2 жыл бұрын
Elementy toczone głównie
@lordno-name6438
@lordno-name6438 6 жыл бұрын
Hej Przemku, Gdzie zaopatrujesz się w drewno do swoich projektów? Jestem z okolic Radomia, niestety nie znalazłem w pobliżu żadnych podmiotów "produkujących" interesujący mnie towar, tj.: deski klonowe, orzechowe (orzech włoski), czereśniowe, jaworowe, itp. (interesuje mnie oczywiście zakup detaliczny). Od około roku jestem hobbystą, pasjonatem pracy w drewnie w warunkach garażowych. Powyższy towar potrzebuję do drobnych, domowych projektów... Z góry dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam serdecznie Tomasz
6 жыл бұрын
Witaj wiele tartaków znajdziesz w okolicach Iłży oraz w Garbatce i Zwoleniu! Ja się zaopatruje w Zwoleniu! Pozdrawiam
@lordno-name6438
@lordno-name6438 6 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź; pisząc, że nie znalazłem w pobliżu żadnych podmiotów "produkujących" interesujący mnie towar "rozglądałem się" raczej w kierunku Szydłowca
6 жыл бұрын
Znam te rejony ale jeżeli chodzi o tartaki z suszarniami nie słyszałem a raczej się nie orientowałem :) Pozdrawiam
@lordno-name6438
@lordno-name6438 6 жыл бұрын
Dziękuję za szybką odpowiedź Czekam z niecierpliwością na kolejne filmy, a co za tym idzie - ogromną dawkę praktycznej wiedzy :) Pozdrawiam
@Irek_Poland
@Irek_Poland 3 жыл бұрын
Jaki to model tego Hammera?
3 жыл бұрын
C331 ale już maszyny zmienione na scm. Pozdrawiam
@Irek_Poland
@Irek_Poland 3 жыл бұрын
@ czyli Hammer dupy nie urywa? Czytałem, że się rozkalibrowuje po kilku deskach. Generalnie chińska lipa.
3 жыл бұрын
@@Irek_Poland jak miałem warsztat mniejszy tonswojaj robotę zrobil. Nie ma idealnych maszyn. Każda jedna trzeba dobrze poznać żeby wiedzieć jak korzystać z niej i jak kalibrować. Pozdrawiam
@vstm3950
@vstm3950 3 жыл бұрын
Ludzie ile kosztują takie maszyny Feldera? Orientuje sie ktos?
@sawomirgrabski7402
@sawomirgrabski7402 Жыл бұрын
Najwięcej ze wszystkich, felder nie jest najlepszym produktem, lepiej poszukać scm
@grzes5371
@grzes5371 5 жыл бұрын
dużo filmu przegadane mało praktyki tłumaczenie jak by oglądający byli bez wyobraźni .ja nigdy nie byłem stolarzem a wiem na wstępie o co chodzi
5 жыл бұрын
To dobrze ze od razu zrozumiałeś, natomiast inni widzowie w emailach pisali że chcą też i teorii na temat krzywizny i żeby im dokładnie wytłumaczyć o co chodzi, dlatego jak widać większości się podoba...pozdrawiam
@lechlep4989
@lechlep4989 5 жыл бұрын
Chłopie, "zagadujesz" ciekawe tematy, pół filmu, a ty jeszcze nie włączyłeś maszyny.
5 жыл бұрын
Bo to jest dla początkujących...filmów z praktyki jest wiele na YT a ja się skoncentrowałem też i na teorii, żeby Ci co zaczynają wiedzieli jakie są wady tarcicy i jak do nich podchodzić
@IgorS1986
@IgorS1986 3 жыл бұрын
Filmik pomocny ale lubisz przedłużać i gadać i gadać ważne info to 5 min z robotą
@mixmater
@mixmater 4 жыл бұрын
Jak wyrównać deskę kiedy na szerokości są różnice grubości?
4 жыл бұрын
albo strugiem najpierw podrownujesz albo wyrowniarka a potem na grubosiowce wkladasz od najgrubszej strony...
@mixmater
@mixmater 4 жыл бұрын
@ Tylko że deska na szerokości jest nierówna z jednej ma 30 mm a z drugiej 25 mm
4 жыл бұрын
@@mixmater to musisz wyrownac najpierw na pilarce z przykladnicą wzdluzną albo pilarka reczną....
@unclezygi8220
@unclezygi8220 6 жыл бұрын
Siema Przemas zobacz sobie to : kzbin.info/www/bejne/jqO4lHuLprmGr68 sztukmistrz znalazl na ten problem rozwiazanie.
6 жыл бұрын
Ciekawy pomysł i rozwiązanie, tylko trochę dźwigania :) Do jednej deski raz na jakiś czas dla majsterkowiczów to na prawdę interesujące rozwiązanie! Zaoszczędzasz na kupnie wyrówniarki i dajesz radę...fakt faktem że wykonanie takiego planera w polskich realiach trochę by kosztowałobo sklejka tania nie jest...dodatkowo to jednak drewno i też będzie pracować w zależności od wilgotności...mi szkoda czasu na takie projekty bo dla mnie to już jest praca i w tygodniu strugam przynajmniej kilkadziesiąt desek...nawet jak bym miał majsterkować raz na jakiś czas to chyba jednak został bym przy wyrówniarce :) ale to tylko moje skromne zdanie i oddać trzeba że pomysł i wykonanie rewelacja :) pozdrawiam Cię serdecznie!
@unclezygi8220
@unclezygi8220 6 жыл бұрын
Natknolem sie kiedys na to przez przypadek... ja zrobilbym to z aluminium (np z jakiejs drabiny) a tylko te gorne sówaki z drewna . Na powrot zeby nie dzwigac stojaki z rolkami obok maszyny i zalatwione. Podalem tu ten link bo wiem ze zagladaja tu do Ciebie tez ci bez wypasionych maszyn i mam nadzieje ze komus sie przyda. Pozdrawiam Cię serdecznie i uciekam bawic sie radełkowaniem na tokarce. PS To co pokazales na filmie to cenna wiedza i jedna z dróg prowadzacych do Rzymu.
@rorigillmore141
@rorigillmore141 5 жыл бұрын
czemu si enie robi wszystkich czterech stron na wyrowniarce ?
5 жыл бұрын
Bo będziesz powielać błędy krzywizn...bazuje się tylko dwie strony a potem na grubosciowce z mocnym dociskiem :)
@marektrznadel4198
@marektrznadel4198 4 жыл бұрын
Akurat wszyscy moi znajomi stolarze radzili mi odwrotne, zaczac wyrownywanie deski od wybrzuszenia.
4 жыл бұрын
No mi kilku stolarzy z 30 letnim doswiadczenwim, jak konczylem szkołe stolarska z 70 letnia tradycja radzili w ten sposób. Zreszta testowałem obie metody i żeby wyrównać deskę z wybrzuszeniem jest o wiele trudniej, bo nie ma punktów podparcia...więc chyba ktoś sobie żarty robi :) A jak nie to niech każdy struga jak uważa...ważne żeby deska była zbazowana...
@postacpostac2127
@postacpostac2127 5 жыл бұрын
Dłut ostrzenia, uczyłem się od tego Starszego Człowiek . masz tu film z nauką i opowiadaniem cechowym ,jak się ostrzy narzędzia tnące ręcznie. . kzbin.info/www/bejne/jnbClad9m9WEf8k. . Takich dziadziusiów jest jeszcze dużo . Dłuto Tempe "Tępe" jest bardziej niebezpieczne , jak Dłuto ostre .
5 жыл бұрын
Znam Pawła Dudzinskiego :) teraz też ostrze na kamieniach, zarówno dłuta stolarskie, snycerskie i nawet niektóre tokarskie...bede chcial nagrac o tym film bo mam swoje spostrzeżenia...dzięki i pozdrawiam
@postacpostac2127
@postacpostac2127 5 жыл бұрын
@ łaa, to poradzisz sobie ,ze wszystkim .Taki Swój Człowiek jesteś . Nagraj. Jak np zrobisz pierwszą Ławkę pod dupe, do siedzenia bez użycia maszyn .
@marcin12357
@marcin12357 6 жыл бұрын
PROTIP: nie robisz 4 płaszczyzn na strugarce, bo szkoda czasu. Robisz tylko dwie lub trzy (w zależności od wielkości deski), reszta na pile.
6 жыл бұрын
Zgadza się Marcinie, dlatego w filmie pokazuję że robię dwie na wyrówniarce a później przechodzę na grubościówkę i wspominam o tym że można w między czasie skorzystać z piły, ale to wiadomo w zależności od tego do czego chcemy taką deskę użyć i w jakim projekcie...to już temat na kolejne filmy...pozdrawiam
@highroad15
@highroad15 5 жыл бұрын
Brdzo źle się Ciebie słucha kiedy coś potwornie brzęczy w podkładzie muzycznym, jeśli już muzyka to podczas wykonywania prac a kiedy mówisz to wyciszona. Dziękuję za uwagę.
@zbigniewmichalak4971
@zbigniewmichalak4971 6 жыл бұрын
Oj chłopie..wal do logopedy :) świetny film, pozdrawiam
6 жыл бұрын
hahaha dobre :) czasem jak dużo gadam to język zmęczony :) pozdrawiam Cię Zbigniewie :)
@ktrk7785
@ktrk7785 6 жыл бұрын
Do konca nie jest to bezpieczne dla poczatkujacych 🤕
6 жыл бұрын
Zgadza się dlatego zwracam na to uwagę w filmie dwa razy
@klinsmann87
@klinsmann87 6 жыл бұрын
Kępas, co to za kątownik?
6 жыл бұрын
Witaj Klinsmann...zerknij tutaj kzbin.info/www/bejne/eWLZhJ2EaN-Sa8U pozdrawiam :)
@klinsmann87
@klinsmann87 6 жыл бұрын
dzięks
Budowa szafki na kawę na kursie stolarstwa
6:02
Kępa Marzeń
Рет қаралды 10 М.
escape in roblox in real life
00:13
Kan Andrey
Рет қаралды 67 МЛН
Angry Sigma Dog 🤣🤣 Aayush #momson #memes #funny #comedy
00:16
ASquare Crew
Рет қаралды 50 МЛН
Clever things you can do with an electric hand planer
10:58
Stumpy Nubs
Рет қаралды 2,4 МЛН
How to make slabs to the door with a flattening cutter and profiled edges
13:03
Brzegowanie tarcicy na małej pilarce stołowej
8:56
Wood Flow
Рет қаралды 88 М.
Jak ręcznie strugać długie deski
22:00
5m2
Рет қаралды 92 М.
Jak szukać DZIAŁKI na SYCYLII ❓ Nasze METODY i TIPY 👍
34:57
Kępa Marzeń
Рет қаралды 16 М.
escape in roblox in real life
00:13
Kan Andrey
Рет қаралды 67 МЛН