Pred 5 leti sem z ekipo delal na dizajnu platforme za Kriptomat. Mislim, da je to en izmed dobrih načinov kje kupiti Bitcoin + gre za SLO podjetje z vsemi EU licencami. Če bo komu pomagalo, tukaj je link: kriptomat.io/aidea
@matictesner27693 жыл бұрын
Definitivno eden najboljših podcastov trenutno, ta epizoda pa je nasploh benchmark za to, kako se v dveh urah iz gosta izvleče maksimum koristnih informacij. Bravo!
@lukabertoncelj70153 жыл бұрын
Super tematika in odličen pogovor. Bi pa bilo zanimivo izvedeti tudi kako je z obdavčitvijo dobička različnih oblik investicij. Npr., če se ne motim za Revolut v primeru nakupa delnic, potrebno vsakršen prenešen denar prijaviti na FURS v roku osmih dni. Ko delnice/vrednostne papirje prodaš, ti odmerijo dohodnino od dobička ne glede na profit ali izgubo. Po drugi strani za kriptovalute je drugače. To so stvari, ki v končni fazi mnogo koga odvrnejo od investiranja in če boš imel kdaj v prihodnosti možnost dobiti specialista za področje davkov, bi bilo zelo dobrodošlo!
@klemn913 жыл бұрын
Se strinjam. Obdavcitev bi bila izvrstna tema.
@moonlightsky48403 жыл бұрын
Se pridružujem - upam na podcast (ali pa del podcasta) o obdavčitvi na Revolut appu, crypto, nepremičnin..drugače pa thumbs up za tematiko, odličen pogovor!
@MadamoiselleBossica3 жыл бұрын
Odličen podcast!
@klemenselakovic3 жыл бұрын
Zvočni posnetek epizode (podcast) na voljo na: kite.link/49-aidea Časovnica pogovora: 00:00:00 - Intro 00:01:32 - Koncept obrestno obrestnega računa 00:07:35 - Najbolj primerna filozofija investiranja 00:31:55 - Nasveti investiranja za različna obdobja življenja 01:01:00 - Kam in koliko naj investiram? 01:25:16 - Najpogostejše finančne zablode ljudi 01:53:38 - Bitcoin, blockchain in DeFi 02:06:36 - Filozofija stoicizma Če začutite, pustite všeček (like), komentar in / ali delite videoposnetek! Vsaka vaša akcija KZbin algoritmu sporoča signale, ki omogočajo, da se posnetek prikaže več ljudem. To je to. Hvala, ker ste tukaj. ❤️
@akulracer Жыл бұрын
Zakon podcast. Imam pa še eno vprašanje za @Luka Gubo . Ali imaš tudi individualna finančna svetovanja in kako lahko stopiva v kontakt?
@rokmazej61143 жыл бұрын
Hvala za tale podcast, bil je odličen! Vprašal bi samo glede ETF. Ali ima fiksen nabor delnic oziroma drugih naložb ali deluje kot normalen sklad, ki redno spreminja izbor delnic/naložb v katerega investira? Hvala za odgovor
@popeyen75509 ай бұрын
90 % fuknit v sklade, 10% v en bolj riskanten, npr kojne ali delnice kake firme npr micro$oft, tej je vrednost v zadnjigh 10 letih zrasla za 10X vložiš 20 jurju imaš 200 čez 10 let. samo katere sklade izbrat, itak visoke tehnologije ampak te provizije pa to to se pa ne morem odločit
@philopapos3 жыл бұрын
Hvala obema za odličen pogovor! Bi lahko na temo stoicizma priporočila kakšno knjigo?
@Kopovsky3 жыл бұрын
Ryan Holiday je en bolj znanih avtorjev na tem podrocju, tako da preveri njegova dela :)
@guboluka3 жыл бұрын
Ryan Holiday je super začetek v stoicizem, vse njegove knjige in tudi podcast. Je pa pri stoicizmu (in verjetno vseh pomembnih stvareh v življenju) tako, da je potrebno tak način razmišljanja preizkusiti v praksi in ne samo brati o tem.
@UrskaCAR3 жыл бұрын
Super podcast, zanimivo in poučno. Si pa sama zadnje čase belim glavo z izbiro platforme za trgovanje, če prav vem, so v Sloveniji na voljo samo tri. Rada bi čim ugodnejšo, verjetno ne bom naredila več od treh transakcij mesečno, vložila bi majhen znesek, rada bi imela možnost trgovanja z deli delnic. Je Revolut zame ustrezna možnost?
@guboluka3 жыл бұрын
Revolut zna biti OK, Degiro je pa tudi malo bolj napredna moznost, najbolj napredna (ampak mislim da nimajo fractional shares) pa je InteractiveBrokers (OptimTrader je zastopnik za Slovenijo)
@UrskaCAR3 жыл бұрын
Hvala za odgovor🙂
@ivantroha64973 жыл бұрын
@@guboluka Prim trader ima omejitev minimalnega začetnega pologa 5000€ ter 12 € stroška na transakcijo. Imajo pa tudi fee na neaktivnost. Ravno raziskujem degiro.
@640702043 жыл бұрын
Kaj pa naložbeno življenjsko zavarovanje (Wienerstadtische UFOS)?
@lukabertoncelj70153 жыл бұрын
Še eno vprašanje imam, verjetno aktualno tudi za Luko Gubota. Zanima me, kakšna globina razumevanja stanja nekega področja je najbolj ustrezna pri odločanju glede nakupa in prodaje delnic, obveznic, kriptovalut…; bom dal primer. Npr. da delaš v podjetju, ki za nemškega kupca proizvaja komponente e-vozil. V podjetju prejmeš napoved naročil za nekaj mesecev vnaprej in ta imajo pozitiven trend rasti; torej po logiki, povpraševanje po e-vozilih narašča. Posledično veš, da bo nemško podjetje prodalo več električnih vozil kot lansko leto, bo ustvarilo višji pozitiven cashflow in višji EBITDA, torej bo bolj profitabilno. Ker je podjetje tudi na borzi, na podlagi napovedi o naročilih, ki se praviloma skladajo z napovedano prodajo, veš, da bo po vsej logiki vrednost teh delnic narastla, če ne prej, po javni objavi letnega poročila in izkaza o poslovanju. Torej bi to pomenilo, da preko napovedi naročil lahko dobiš nekakšno konkurenčno prednost o poznavanju trenutnega stanja povpraševanja v neki industriji, kamor na podlagi tega investiraš. Kar mene zanima je, ali takšna logika pije vodo, ker po drugi strani pa vemo, da je trg delnic vse prej kot racionalen in napolnjen z »dumb money«. Primer tega je Tesla, ki zraste ob vsaki dobri novici SpaceX, The Boring Company ali Neurolink… torej stanje kateregakoli Muskovega podjetja ima vpliv na vrednost Tesle, čeprav podjetja razen lastništva nimajo nobene povezave. Ali obstaja še kakšna bolj racionalna pot vrednotenja smiselnosti nakupa neke delnice, razen poznavanja nekih internih trendov določene industrije (kot sem podal primer zgoraj)? Mnogi uporabljajo ekstrapolacijo DCF in na podlagi tega izračun »intrinsic« (dejanske) vrednosti delnice, katero potem primerjajo z njeno tržno vrednostjo in če je razlika zadostna, je nakup upravičen. Drugi, kot npr. Peter Lynch, so bolj zagovorniki (vsaj glede na moje razumevanje, ki je skopo), nekih osnovnih cenilk, kot je P/E razmerje (katero je npr. v primeru Tesle preko vseh racionalnih meja) in še kakšnih drugih elementarnih knjigovodskih parametrov itd,… precej podobno kot Buffet. Nisem ekonomist in ne prihajam iz finančnega sektorja, a želim vsaj po neki logiki razumeti kako vedeti, ali je smer investiranja prava; kako vem, da je neka naložba dolgoročno upravičena z zadosti visoko verjetnostjo (>50%), katere metode vrednotenja so najbolj smiselne in realne… ali je res vse skupaj samo špekulacija, kot tudi v svoji knjigi 'The Black Swan' govori Nassem Taleb? Hvala za odgovor in lep pozdrav!
@guboluka3 жыл бұрын
Če imaš dostop do takšnih informacij, ti je dostikrat prepovedano trgovati na podlagi teh informacij (kar je sicer težko nadzorovati s strani regulatorjev...), ampak je takšen način lahko kar dobičkonosen - je pa tudi res, da posameznik ponavadi nima dostopa do takšnih informacij oz. lahko ima dostop samo do informacij v podjetju, kjer je zaposlen. (side note: iz vidika razpršenosti tveganja ni smiselno imeti prevelikega dela lastnih sredstev v podjetju kjer si zaposlen, ker če ima to podjetje težave v poslovanju lahko zgubiš službo in tudi vrednost naložbe v takšnem primeru izgubi na vrednosti). Vrednotenje naložb je pa res umetnost - ni metode, ki bi bila univerzalna, pa tudi ogromno različnih pristopov je. Eni so precej enostavni (poglej ceno delnice in jo primerjaj z dobičkom podjetja), drugi precej bolj kompleksni (modeliranje makroekonomskega okolja in industrije, napovedovanje prihodkov in stroškov podjetja, ocena stroškov financiranja in na koncu diskontiranje napovedanih denarnih tokov, vseskupaj obteženo z verjetnostjo po scenarijih). Jaz osebno spremljam kakovost poslovanja podjetij s kvantitativnimi modeli (ne morem narediti analize 10.000 podjetij naenkrat, lahko pa imam model, ki iz teh 10.000 podjetji izloči najboljše) in kupujem tiste, ki so podcenjene po razmerju EV/EBIT. Več o tem kako sam izbiram naložbe in prilagajam portfelj makroekonomskemu stanju tukaj: kzbin.info/www/bejne/nIOcn5t_htN7jrs in pa tukaj: kzbin.info/www/bejne/p4epl4xrmK6mhNE Še en primer kako pogledati posamezno letno poročilo in ugotoviti ali podjetje dobro posluje ali ne (brez primerjave z industrijo): kzbin.info/www/bejne/o5q7poCGp5pjrc0 Metode, ki bi z visoko verjetnostjo ugotovila ali je neka posamezna naložba dobra ali ne, ni. Zato je bolj pomembno imeti portfelj razpršenih naložb s katerim se lahko izpostavimo več virom tveganj, zato da lahko dosežemo nek dober donos (PS: da se doseže nek donos, mora biti tudi tveganje - če kdo pravi drugače je verjetno prevarant ali pa nima pojma).
@SuperMyself203 жыл бұрын
O Brewdog mam knjigo doma. Huda zgodba in definicija 'na glavo pa ko j**e' pristopa. :D
@SimonFabcic3 жыл бұрын
Kot prvo, Klemen pohvale za tvoj vložen čas in trud! Kot drugo hvala tudi g. Luku, da je bil gost. Ko govorimo o odstotkih investicij. Ali so to odstotki vloženega denarja, ali so to odstotki trenutnih zneskov? Torej, če npr. kripto zelo zrase, vlagamo le v delnice in obveznice dokler ne dosežemo planiranega razmerja, ali vodimo vlaganje naprej po takem razmerju, kot smo si ga zastavili na začetku?
@guboluka3 жыл бұрын
Rebalansiranje portfelja je smiselno na četrtletnem ali letnem obdobju (ob večjih spremembah mogoče tudi na mesečnem, ampak se velikokrat zgodi, da potem začneš že trgovati/špekulirati). Torej, če imaš recimo 10% portfelja v kripto, ki pa močno naraste, da je sedaj ta delež že 25%, je smiselno zmanjševati ta odstotek - ne prodajati samo zato ker je iz 10% portfelja naraslo na 11%, ampak si določi pravilo, da 1x na 3 mesece narediš rebalans portfelja (lahko tudi pravilo, da zmanjšaš izpostavljenost do posamezne naložbe po X% rasti cene, recimo po 50% ali 100% rasti). Če pa upoštevaš še mesečna vplačila v naložbe, pa lahko dinamično prilagajaš - če imaš ene naložbe več kot si planiral, pač v naslednjih mesec daš drugam, da povišaš delež drugih naložb.