Jak jsem vylepšil svůj elektrický a vzduchový rozvod v dílně/garáži :)
Пікірлер: 159
@jirijirsa53823 жыл бұрын
Proč jsi ten kabel nedal do klasické plastové trubky co se na to prodává? Měl bys o problém s uzemněním míň. Ale vytáhnout měděnou pájecí fitinku a pak ji svařovat... 😄 Někdy to fakt vypadá, že si to děláš schválně složitější, abys měl o čem točit. To byl vtip samozřejmě 😁
@jangieraczka93263 жыл бұрын
Sorry ale ta pastová trubka by se mu nahoře ohnula. Já tam vidím, že to má chycené pouze dole na frézce.
@jangieraczka93263 жыл бұрын
A proč to komplikovat v ocelových trubkách se normálně rozvody dělají a jeho opatrnost je víc než jasná.A tím šroubem to potvrdil.
@Luk_as3 жыл бұрын
neskutečně mě tvoje videa baví. Sleduju tě už dloooouho, komentáře nepíšu, lajky dávám :D tvoje videa na mě mají uklidňující efekt :D nevím, jestli je to barvou hlasu, projevem, nebo tématy které mě baví ... asi všechno do kopy :D Ať se daří ;)
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
super, diky! to moc rad slysim! :)
@246824685623 жыл бұрын
Aby bylo jasno, na tyhle propojení se používá krabice Acidur s přívodním kabelem CYKY-J 5x4mm2 poté se až do zásuvek vede kabelem CYKY-J 3x2,5mm2 nebo CYKY-J 5x2,5mm2. Jinak si nejsem jistý jestli vůbec výrobce dané frézky dovoluje instalaci zásuvek na zařízení, nemusela by kvůli tomu projít revize. Na svářečku taky nesmíš dávat zásuvky navíc.
@edgarkoterle3 жыл бұрын
To je zase nejaká novinka? Veď CYSY môže byť aj pod omietkou, len musia byť spoje ukončené dutinkou (v skrutkových scorkách) a to má urobené.
@246824685623 жыл бұрын
@@edgarkoterle CYSY se vždy dávají do trubek. S dutinkami problém nemám. Jde mi o to že to co udělal není úplně košér. Já osobně bych udělal Nejdřív proudový chránič z něho na jistič C03x16A a pak kabelem CYKY-J 5x4mm2 přívod do krabice Acidur a z ní pak teprve na zásuvky právě kabelem CYKY-J 5x2,5mm2 aby tam šli 3 Fáze a byl tím pádem rovnoměrné rozložení proudu plus oddělení od sebe. Je možný že sem teda jenom moc přísný nebo pořádný, ale dělám to tak vždycky.
@246824685623 жыл бұрын
@@edgarkoterle Ještě pro doplnění, nejlépe Kabelem PraflaSafe-R-J protože ten právě splňuje i protipožární podmínky nebo což by byl ultra špica PraflaDur . Jelikož si z toho dělá průmyslovou zónu. Vím že je to drahé, ale je to tak.
@edgarkoterle3 жыл бұрын
Schválne som si už pozrel všetky komentáre nech sa neopakujem po ostatných, ale ideálne by bolo ten prepojovací kábel v bielych 3-zásuvkách vymeniť za taký, ktorý tam máš privedený, lebo nemali by byť dva rôzne prierezy pod jednou skrutkou 🙂
@jankostelny41873 жыл бұрын
Ale to platí pouze, pokud dáváš vodič přímo pod šroub. Originál propoj bývá zakončen očkem nebo vidličkou, tudíž různé průměry řešit nemusíš.
@edgarkoterle3 жыл бұрын
@@jankostelny4187 nebol by som si tak istý, aj tá podložka bude inak tlačiť na jednu stranu, než na druhú ak pod ňou budú rôzne prierezy
@edgarkoterle3 жыл бұрын
@@Edisson. neviem čo to má spoločné s tým, že sú 2 rôzne prierezy pod jednou podložkou
@cyberko2223 жыл бұрын
samozrejme že može byť kovová trubka.. hlinikove používame v praci bežne. ked sme robili jednu mašinu vonku tak tam zas boli všetky nerezove..
@tygrikslan3 жыл бұрын
Existují přímo /krabičky/montážní packy na zavěšení krabiček na drátěný el. program. Nemusí být pohozená jen tak v tom roštu. Taková krabička se dá pak přímo namontovat někam k té trubce na rošt a tak provést prodloužení toho přívodního kabelu k frézce. Při protahování je dobré konec obmotat izolačńí páskou a dá se, když je opravdu zle, kabel namazat neagresivní vazelínou/mazadlem, pak se kabel dá snadněji protáhnout (ale je třeba si být jistý, že to mazadlo nenaruší časem izolaci). Kovová trubka na vedení kabelu je zcela v pohodě, jen musí mít ochranné pospojení s frézkou a s roštem.
@jaborek47323 жыл бұрын
Taky jsem bohužel před časem koupil stejné zásuvky (myslí že v Hornbachu) a nadával jsem o dost víc než ty ;)
@NikiBretschneider3 жыл бұрын
Nastavení kabelu bych udělala u frézy nějakou acidurkou chycenou na ten žlab. Pokud s tou frézou bude potřeba v budoucnu hnout (což je samo o sobě děsivá představa), potom je vždycky lepší, když to půjde rozebrat někde v její blízkosti a především bez protahování tím kolenem. Jak jsem ho uviděla tak mě napadlo „no jestli toto protáhne…“. Prorvat silou to tam asi půjde, ale je to dílo. Já bych tam tu trubku asi dala tlustší a protáhla tím i ten luft. Ono se to tam takhle jaxi blemcá, nevím, no. Vím že by to byla pekelná roura.
@pavelboruta38954 ай бұрын
S těmi zásuvkami máš recht. Před pár měsíci jsem manželce v truhlárně tahal novou elektriku a z těch kablíků jsem byl docela vyřízenej 😳😳
@vacsou3333 жыл бұрын
Z jakého důvodu je fáze v pravo? :)
@dadazizala52713 жыл бұрын
Je to zvyk. Podle normy je to jedno :-)
@dadazizala52713 жыл бұрын
@@Edisson. doma si muze delat co chce, nema tam záestnance, ani tu masinu neprodava dal jako podnikatel, takze nema ani povinne revize. Nejste vy z elektrika cz, tam jsou militantni elektrikari kteri se nedohodnou ani mezi sebou a machrujou screenshotama norem a zlute do nich cmaraji ;-)) Nejaky Hajek tam urcite byl :-))
@jendak79213 жыл бұрын
Té dokončovací fréze jsme v práci říkali SCHAFT bylo to tak zapsáno i v tabulce nástrojů často i v programu ale byla to německá firma kde se používalo dost německých nápisů bez překladu i na výkrese atp. Osobně je mi příjemnější Dokončovací, Fréza na čisto nebo i to finišovací. Vedení přívodního kabelu ke strojům, transformátorům (některé starší zahraniční stroje měli napájení snad 3x220V trojúhelník atp.) a rozvaděčům v ocelové lakované trubce jsme měli běžně ale vždy byla rovná a na koncích měla plastový kroužek na ochranu kabelu. Ohyb byl volně kabelem ve vzduchu a pokračoval do další trubky nebo kabelového žlabu. Všechno podléhalo revizi kdy nám revizák občas stříhal zástrčky prodlužovaček, vrtaček, brusek atp. Kvůli odřené nebo naříznuté vnější izolaci nebo opletené elektrikářskou páskou. Chlapi by ho za to stříhání nejraději zabili gumovou paličkou do hlavy když třeba zničil original 3m pogumovaný kabel kvůli poškození 10cm u zařízení kdy stačilo ho zkrátit a zachovat nalisovanou zástrčku.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
to teda jo s tim strihanim! to bych ho hnal :) nebo bych proste odesel ja :) jinak byly ty trubky uzemnene? a co se tyce te frezy, dokoncovaci se mi taky libi, ale zase nekdo psal, ze ani hrubovaci nepouzivaji, tak tim padem dokoncujou uz od zacatku :) ale finisovaci je uplne stejny vyznam. a co teda myslis na to, ze nekdo nepouziva vubec hrubovaci frezu? me to s ni pripada takove nejake jednodussi, vidim jak se te frezce ta prace libi, i kdyz ubirame hodne. u te dokoncovaci se stane o hodne driv, ze uz ji to zacina davat nejakou praci, jinak si jede porad svoje :)
@jendak79213 жыл бұрын
Ty kovové korýtka, tunely, žlaby uzeměné byli ale u těch trubek si nejsem jistý bylo by to dost komplikované pospojit každý kus té trubky a nevzpomínám si že bych tam viděl nějaké spony se žlutozelenym nebo zemnící pásky už to neověřim. Dokončovací jsme moc nepoužívali na hrubování museli se dost změnit řezné podminky než při hrubovací nebo načisto aby nepískala neodskakovala nedělala špatný povrch a nezničila se. Spíš to bylo v nouzi kdy bylo snazší hrubovat frézou "Na čisto" než v seřizovně stavět a naměřovat a na stroji odjíždet další nástroj kvůli jednomu kusu
@janmorphe001010013 жыл бұрын
Ahoj, ty zásuvky Karlik jsou jedna z velmi mála polských věcí, které jsou při správné montáži a použití úplně v pořádku. Slabší 1,5mm vodiče propojů uvnitř jsou třeba i u vicezásuvek ABB, neni to problém, při předepsaném jištění 16A.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
o to ze tam jsou slabsi propoje mi ani tak neslo, horsi bylo, ze tam nebyla zadna svorka, na kterou bych to mohl pripojit a taky ani originalni propoje co tam byly tak nefungovaly spravne, jeden modry sam vyskocil, takze kdyby to nekdo nespravil, a pouzival jak bylo, tak by to nebylo dobre.
@janmorphe001010013 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna je potřeba zkontrolovat a dotáhnout i propoje od výrobce, i u zmíněných ABB nejsou z výroby dotažené fest, počítá se i s dalším možným smyčkováním. ABB má ty propoje ukončené lisovanými očky, jak Karlik už si nevybavuju. Každopádně v tvorbě pokračuj, jde Ti to dost dobře 😉
@milangal88073 жыл бұрын
Přesně tak, existují i mnohem horší zásuvky :-)
@_autopujcovna_DailyCar.cz_3 жыл бұрын
Čím dal peknejsi dilna 😉👍🏻
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Diky!
@TomH5193 жыл бұрын
Ty máš v celém objektu fáze vpravo?
@akarad75093 жыл бұрын
a ty máš obě uši ,nebo jen jedno?🤣
@VasilZizen3 жыл бұрын
@@akarad7509 😄😄😄
@TomH5193 жыл бұрын
@@akarad7509 Mám dvě. Jedním uchem tam a druhým ven :-) Poslouchám videa na pozadí, píšu faktury a tohle mi uniklo. A Klimbík jako skoro nemocnej puntičkář, by to měl konečně přepojit :-)
@tomaskytnar89503 жыл бұрын
Bezpečnost práce je důležitá ale co je moc to je moc
@janhavlik38743 жыл бұрын
Ty zásuvky jsme zapojovali asi před týdnem v dílně taky to bylo utrpení.
@krystof12343 жыл бұрын
Jo to souhlasím ale když už člověk ví jak na to tak ta další už jde sama
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Jsou hrozne no. Radsi bych si koupil teda jine, ale kdyz uz je mam, tak to tam necham. Snad to neshori.
@MasterBaymax_STUDIO3 жыл бұрын
Ty zásuvky (fáze na pravé straně) doporučuji předělat co nejdříve😉, samozřejmě hlavně z důvodu bezpečnosti😎. Ale jak Ti ta fréza "sežrala" ten kartáček,tak to mě fakt rozsekalo 😂😂😂😂.
@premekpoupa18733 жыл бұрын
Fáze na pravé straně nevadí, pokud je tak v celém objektu.
@cosworthbob207311 ай бұрын
@@premekpoupa1873 a čemu to vadí a odporuje v rozvodu TN-S ?
@premekpoupa187311 ай бұрын
@@cosworthbob2073Píšu, že to nevadí...
@adamtmk3 жыл бұрын
Ty máš do dílny přívod 32A? Já sehnal soustruh SN50 a je tam 5.5kW motor který samozřejmě bude vyhlazovat jistič. Chci tam dát jistič s Dčkovou charakteristikou ale nevím jestli to bude stačit když mám přívod 25A.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
nene, mame do baraku jen 25A a na trojfazovy jistic se muzu podivat, tusim ze by mel byt min nez ten hlavni asi, aby to davalo nejaky smysl, ne?
@adamtmk3 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna já právě chci dát 32A jistič s delší časovou charakteristikou, aby chvíli podržel ten počáteční ráz ve vedení když zapnu ten motor. Jaký máš prosím nejsilnější motor v dílně, který musíš krmit? Je možné, že to zbytečně hrotím 😬
@techHmrk3 жыл бұрын
@@adamtmk na 25 jistič startuju 7,5kw 1000ot soustruh sn 400. Ono jde i to, kolik je toho a motor připojeno a co se musí zrychlit.
@adamtmk3 жыл бұрын
@@techHmrk takže to mám asi napřed zkusit napojit napřímo, jestli to shodí nebo ne? Nevím kolik točí SN50 a jaké má zrychlení, myslím že na zavitovani to nebude, tam je to ráz jako prase. To mi ale nevadí, závitovat nebudu..
@techHmrk3 жыл бұрын
@@adamtmk No bez zkoušky to asi nezjistíš. :D Další možnosti jsou špatné. Slabší motor, nebo softstart.
@adriantunka6213 жыл бұрын
Ahoj co je to za tužku kterou si děláš značky. Děkuji
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
nevim co myslis, modra? skrabu s ni do barvy? to je z ciny nejaky skrabak
@adriantunka6213 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Aha děkuji
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
tady je link co jsem koupil, bohuzel uz nefunguje, ale pokud budes chtit, urcite najdes neco podobneho, nebo i stejne www.aliexpress.com/item/32553839863.html
@adriantunka6213 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna dík moc
@vaclavpolivka46383 жыл бұрын
S napětím čekám na výrobu kotle k parnímu stroji, nebo byl projekt již odložen?
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
No jako odlozeny jsou vsechny projekty krome toho ktery aktualne delam/tocim. Az budu ale delat dalsi dil parniho stroje, tak kotel to jeste nebude. Bude priprava na to ze tam pujde para. Takze co je plastove se musi predelat asi vsechno na kovove.
@vaclavpolivka46383 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Kovové bude muset být vše určitě. Teploty tam jsou hodně přes sto stupňů. Sleduji Vás se zájmem i proto, že mám těžko splnitelný sen, tj mašinka na páru na mou zahradní železnici. Držím palce.
@davidcervenka94483 жыл бұрын
ochraný (žlutozelený drát )má být vždy o něco delší z bezpečnostních důvodů plus skus do té trubky skusit stříknout trochu oleje wd nebo něco jiného pak by ten kabel mohl jít lépe skrz tu trubku
@Kwwwt3 жыл бұрын
Nebo mohl prostrčit ten kabel zezhora dolů a jen délku potřebnou do stroje a ne obráceně.
@WolfGamerBohumin3 жыл бұрын
Na oleje pozor, některé naleptávají izolaci, lepší je potřít kabel mokrým mýdlem.
@_j_a_r_v_i_s_4533 жыл бұрын
chtel bych se zeptat jaky typ vyrobniku vzduchu mas,jestli mas klasicky kompresor a nebo nejakou vetsi potvoru.Ja mam 50l kompresor a mam ho sice na koleckach ale chci si k tomu udelat trubky ktery by byli az ven.Duvodem je to ze to nechci furt tahat.Mam akorat strach z toho ze kdyz to budu tahat tolik m tak jestli tam bude furt ten tlak.Dík za odpoved
@maxdracek48643 жыл бұрын
tlak tam bude, není se čeho bát. :)
@martinhradocky3 жыл бұрын
Keď to nebude nikde fučať, tak tlak by mal byť v celom obvode rovnaký, ako na kompresore
@xlosxlos3 жыл бұрын
Tlak tam sice bude,ale zároveň (při použití)okamžitě klesne - malý průtok...Bude nutné ještě někde poblíž umístit (malou tlakovou nádobu)zásobu vzduchu a nebo ten vzduch nerozvádět tak stupidně v hadičkách s malým průřezem ale v plastových vodovodních trubkách 20mm - v nich tlak padat nebude cca 80m není problém...
@saimon14093 жыл бұрын
Ahoj, proč pořád říkáš OJEHLIT ! ???? Vysvětli mi to, protože je to proti srsti co děláš. ODJEHLIT: Jde o proces, při němž se odstraňují ostré zbytky materiálu, tzv. jehly na hraně opracovaného výrobku. OJEHLIT dle mého znamená, že něco jehlíš nebo-li dáváš jehly, tak babo raď !!!
@matesulrich89903 жыл бұрын
Vodjehlit
@janhavlik38743 жыл бұрын
Ojehlit je jednoduší už to říkal.
@saimon14093 жыл бұрын
@@janhavlik3874 Divné !
@samhawkins38473 жыл бұрын
Ten odjehlovač ho taky proto kousnul, protože nemá rád, když se mu říká ojehlovač. :-) Podle něho je teda: odrezovač je orezovač odmašťovač je omašťovač odšťavňovač je ošťavňovač, ...
@kutilmajkl50753 жыл бұрын
Je to marný, je to marný. On ví jak se to správně nazývá ale stejně to říká blbě.
@123Majdzi3 жыл бұрын
Pevný prívod je OK, hlavne na obrábacom stroji
@tochy53763 жыл бұрын
Zkus ten kabel od frézky na konci ustřihnout aby si tam neměl ty vodiče které se mužou seknout o hranu mezi kolenem a trubkov
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Tim koncem to neni, ten uz jsem prpstrcil ve videu. Ale vadi tam treba taky ten sroubek na uzemneni. Ale ja to nejak vymyslim! Diky!
@tochy53763 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna No jasně nebo ten šroubek
@moze-theonlyone3 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna stačí silikónový sprej, pekne premazať a je to
@krahakrer65233 жыл бұрын
Klimbíku... Na 15:19 Máš perfektní hodiny co by se mi hodili do dílny. Máš nějaký název? Díky za odpověď.
@krahakrer65233 жыл бұрын
@stchnzy Díky. Našel jsem kzbin.info/www/bejne/ql7SfX6bapmBnLM&ab_channel=klimb%C3%ADkovabastl%C3%ADrna Jen bohužel už link je mrtvý. Ale aspoň mám info. Dík
@krahakrer65233 жыл бұрын
Tak jsem našel i odkaz. Kdyby někdo chtěl www.aliexpress.com/item/1005002699644976.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.173a217cmWRoY9&algo_pvid=69b6e148-1946-4450-ba18-593085e8e9d4&algo_exp_id=69b6e148-1946-4450-ba18-593085e8e9d4-1
@jansabatka58493 жыл бұрын
Ty zásuvky na frézce být nesmí protože když se stane závada na některé ze zásuvek tak můžeš mít fázi na těle frézky. A asi by ti to neprošlo revizí.
@kutilmajkl50753 жыл бұрын
Setkávám se že na pevně instalovaných nových strojích zásuvky jsou a je to praktické. Tak nevím. Hlavně to má doma v garáži tam nikdo revizi řešit nebude. Samozřejmě všechny části stroje musí být uzeměny.Jinak tip zásuvky zapojit přes jističochránič.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Jako kdyz bude frezka uzemnena, tak nevim jak se tam muze objevit faze. Jistic asi dam, to je dobry napad, chranic uz v obvodu je, tak to snad staci jeden
@akarad75093 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna jistič tam určitě dej a bude to ok ,ale podle norem se to dělat nesmí
@NikiBretschneider3 жыл бұрын
Čeští revizáci tvrdí, že to být nesmí. Když jsem to chtěla něčím podložit, tak tvrdili, že to prostě být nesmí, že je to "naprosto jasný a ví to každej". Já na to mám jiný názor, pokud je ta zásuvka odpovídajícím způsobem jištěná, nebezpečné stavy to způsobit nemůže. Všechny ty pověsti o nebezpečných stavech se totiž vztahují k čtyřpólovým vidlicím a porušování norem, které se ale v minulosti dělo naprosto běžně. Pokud ta fréza je jištěná jističem větším než 16A, nebo má 32A vidlici, či tak něco, je potřeba dát před zásuvky jistič, nebo se dají pověsit na nějaký jištěný okruh v samotné fréze za předpokladu, že je tento jištěný na proud menší než 16A. Osobně bych tomu dala separátní jistič na nějaké menší proudy, typicky 6-10A, kombinovaný s citlivým RCD, ono pokud bouchne něco do té zásuvky připojené, potom je dobré, když to s sebou nevezme jištění celé frézy. Když se fréza zastaví v blbý moment, je to všechno, jen ne příjemné. Proto bych to udělala takhle, jiný důvod pro to není. Pochopitelně ta zásuvka musí být jištěná na max. 16A, ale takové proudy si z toho nikdo vedle té frézy stejně nevezme. Zdroj pro to odměřování bych nacpala dovnitř, vypadá to, že místa je tam dost a řekněme, že tam ten zdroj bude mechanicky velice dobře krytý.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Diky! Zdroj odmerovani jako nejaka dalsi specialni krabicka tam nebude. Do odmerovani jde 230v klasickym “pocitacovym” napajecim kabelem. Kdyz jsem o tom napjeni mluvil, tak jsem jen nahlas uvazoval, jestli to pichnundo te zasuvky, nebo to zapojim uvnitr primo na svorky. Ale zpocatku to dam jasne do zasuvky, kdyz uz je tam mam :)
@tulavy_pistik3 жыл бұрын
Prečo si nekúpiš ER32? Má to viac možností ako ER25. My heubovaciu frezu ani nepoužívame, len "finišovaviu". Mimochodom nieje hliník ako hliník, ten čo si mal teraz bol takzvaný liaty a frezovaný pre to tam bola aj tá fólia. Ak je veľká platná tak je pekne rovná. Potom je ešte valcovaný dural a ten na platni môže byť aj (väčšinou aj je, kľudne aj 1cm) a ten sa správa inak. Niektorý sa "lepí" iný zase "práši" atď.
@seqvito92452 жыл бұрын
Inak ak chceš lepšie popisovače tak odporúčam Markal z USA sú síce drahšie ale je to v podstate farba a drží to i na povrchu na ktorom je olej proste na všetkom schne to do 10sekúnd a emulzia ani olej ti to nezmijú len tak
@majstrujeme3 жыл бұрын
Ten prívod k frezke maš urobený špatne. Ak je stroj pripojený do siete trvale , tak sa na prívod dáva ešte vypínač . A stroj sa ešte musí dodatočne spojiť s externym ochranným vodičom . V prípade žeby ten v privodnom kábly zlyhal .
@usczechfarmer19473 жыл бұрын
myslím že přívodní vypínač je přímo na fréze , celá fréza by měla mít sezemění páskem do země , to bezdebaty. Přídavné zásuvky bych dojistil o řád nižším jističem. max 16A ( na to pravítko by stačila i 6A )
@majstrujeme3 жыл бұрын
@@usczechfarmer1947 Stroj musí mať na prívode externý vypínač pokiaľ je zapojený v sieti trvale. Mať hlavný vypínač v stroji nestačí. Ochranný vodič by mal byť pripojený na hlavnú uzemňovaciu svorku v objekte , na ktorú je aj pripojený rozvádzač. Samostatne zemniace pásiky do zeme nie . To už je nedovolená kombinácia ochrán .
@vojtechvalenta8162 Жыл бұрын
Lepil bych loctite 603 nebo 638
@bronislavbederka8883 жыл бұрын
Vzduchovú pištol sme mali vždy zavesenú na pozdĺžnom (x) stole.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
To je fakt, ze tam vlastne jedine bude po ruce. Diky za tip!
@bp-synapse3 жыл бұрын
Pokial mas natiahnutu siet TNS cize faza, nulak a PE samostatne, tak ci je faza vpravo ci lavo nehra rolu. Nemci a zabozruti to maju tiez obracene a nic sa nedeje. Dokonca ked si kupis nemecku predlzovacku bez stredoveho kolika tak tam to ani nemas ako poznat a vydlicu ti umoznuje zastrcit tak aj tak.
@Skiller1973 жыл бұрын
Neříká se tomu dokončovací fréza ale šlichtovací, takže je ( hrubovací, šlichtovací ).
@jardakakes99333 жыл бұрын
Faze v pravo je pro nas elektrikare sice nezvyk, ale nebezpecne to neni. Jedinne co se muze stat je ze to bude u nekterych starych zarizeni ci prodluzek vyhazovat jistic.
@siratharvontitleberg87413 жыл бұрын
Normálně si udělej tím frézováním různá těžítka a můžeš se tím kochat častěji a ještě to použiješ :-D
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Dobry napad! Diky:)
@siratharvontitleberg87413 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna Nejni zač, takových nápadů mám celkem haldy, kdybys potřeboval, jsem k službám 😀
@zdenekmaniak30453 жыл бұрын
Ta fáze v pravo může vadit např počítačovím zdrojům,a nějakým podobným přístrojům můžeš je takhle i zničit.Tak to radši přehod!!!!
@zdenekmaniak30453 жыл бұрын
@@Edisson. Tak proč mi Teda můj pc zdroj když jsem mu přehodil fazy s nulakem tak jen piskal a neměl žádné výstupní napětí, a když jsem to dal tak jak to má být fáze na fazy a nulák na nulák tak napětí tam bylo 12v,5v,3,3v,a už nepiskal.
@zdenekmaniak30453 жыл бұрын
@@Edisson. To jsem změřil merakem a fáze byla normálně v levo
@zdenekmaniak30453 жыл бұрын
@@Edisson. měřil jsem jestli je fakt hnedej vodič v levo na vydlici, protože se mi hodně krát stalo že to bylo naopak
@premekpoupa18733 жыл бұрын
Nesmysl. U TNS je úplně jedno, kde je fáze.
@therepairman7473 жыл бұрын
Proč se ti to tak seká vypadá to jako by jsi měl tiky 🤔
@jindrichsikl61263 жыл бұрын
Pokud používáš ledky na 12 V doporučuji na napájení použít nějaký starší počítačový zdroj, ten vykucháš necháš si z něj jenom 12v a GND a zelený spínací kabel to připojíš na LED panel uděláš si někde vypínač a je to :) já už s tím napájím světla asi 6 let :)
@karelsavel45773 жыл бұрын
Zprovozni chlazeni na te frezce, ta flaska je hrozna. Nebo alespon si porid chlazeni mlhou, od Nogy minicool....
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
jo tou mlhou se mi libi. jinak zprovoznit chlazeni na frezce uz nebude moc slozite, jen bych mel vyndat cerpadlo a roztocit ho rukou a pak uz muzu normalne jet, melo by to fungovat. ale me treba na soustruhu trochu vadi, jak je tam zbytecne silne to cerpadlo a ja chci jen maly curek emulze, protoze vic by zbytecne strikalo mimo atd.. takze ja bych chtel radeji neco mensiho asi a proto me to ani moc nelaka zatim. ale udelam to nekdy, to je jasne
@karelsavel45773 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna vzdyt jo, muzes ho privrit, cerpadlu se nic nestane, nemusi byt na plny prurez a chcat jak niagára...
@miroslavkucera28343 жыл бұрын
Je to marný, je to marný. Vysvetlime ti ze tam zásuvky nesmi být, mas tam snad dvě dro? Hned je tam flakneš. Vodni kolinko pomršené sikama, síla. Kdyz uz kovova trubka aby ti stala, proc uz ne kabelove koleno, jen si ho koupit. Vyrobis celkem hezkej drzak ale hned dojebes dil pitomostma, uz se na to fakt neda divat. Mozma se jeste podivam jak ty zásuvky v tom stroji separe neodjistíš, ale to video pak bude muset nahrat verča jako univerzalni dědic
@XxTrustNoOnexX3 жыл бұрын
Takhle tě zradit Noga ojehlovač no to je skandál :)
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
To teda jo! A neni to poprve, jedou to bylo krasne do krve! Hruza! :)
@hamplik67483 жыл бұрын
To ti ten odjehlovač dělá schválně protože se mu nelíbí jak ho oslovuješ.
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
:)
@martinhradocky3 жыл бұрын
Lankové vodiče sa musia na konci opatriť dutinkou alebo pocínovať. Ak tak neurobíš nebudeš mať plnohodnotné spojenie, a kábel nebude spĺňať prúdové zaťaženie garantované výrobcom. K tomu káblu k frézke, ti neodporúčam nadstavovať, je to lacnejšie ale veľmi nespoľahlivé a dochádza k veľkým prechodovým odporom, hlavne pri výkonových strojoch. Na záver krátka básnička aby nikto nezabudol ako zapojiť zástrčku: V ľavo fáza, v pravo nulák, kto to nevie ten je ču*ák. ;)
@maxdracek48643 жыл бұрын
Však v zásuvkách má dutinky a v té obo krabici ve žlabu to spojuje měkkýma wago svorkama, do kterých se dutinka nedává. A to nadstavování káblu k frézce se mi taky moc nelíbí.
@miroslavkucera28343 жыл бұрын
Cínování jo, tak na to zapomeň, nepoužívá se co existujou dutinky, skoro vsude by te vynesli v zubech pred vrata, kdyby viděli jak cinuješ vodiče! Zakázano
@error4143 жыл бұрын
proc ma byt faze v levo?
@hejrup21523 жыл бұрын
@@error414 Podle starých norem ČSN byla povinně fáze vlevo, podle nové dle EU je možná i varianta vpravo, ale vždy má být v celém objektu stejně. Podle mne je lepší dodržovat fázi vlevo a zbytečně to nekombinovat.
@error4143 жыл бұрын
@@hejrup2152 a nejaky prakticky vyznam to ma? Nekde jsem slysel ze deti jsou prevazne pravaci a strkaj veci prevazne do prave dirky, proto faze v levo. Ze norma rikala ze to ma byt v levo to vim, ale nevim proc to tak bylo rozhodnuto.
@Sparcly3 жыл бұрын
faza na lavo .. okamzite zmenit .. wago vyhodit a riadne zapojit na pevno . ..
@56pavel533 жыл бұрын
Měď s ocelí se nespojí,musel bys to skusit autogénem a mosazí to by šlo,Fázi v baráku můžeš mít vpravo,ale jen u celýho baráku.Doporučuji přehodit vlevo,už jen ze zvyklosti a samozřejmě taky u celýho baráku!
@klimbikovabastlirna3 жыл бұрын
Vidis a spojila se :) Tu fazi prohodim, at je to “spravne”, to jsem rikal
@NikiBretschneider3 жыл бұрын
No, ono tohle není tak jednoduché. Pokud budu dělat novou instalaci, budu z bezpečnostních důvodů trvat na fázi vpravo. Česká norma připouští obě možnosti, avšak musí to být v celém objektu (za jedním přípojným místem) stejně. Nevím proč si toto vymohli, neexistuje pro to logický důvod, ale je to tak. Vraťme se ale k tomu proč trvám na fázi vpravo. Totiž zásuvky stejné jako ty naše se používají už jen ve Francii (musíme být kompatibilní se světem a svět tehdy byla pro čecha Francie), no a z doběhu ještě na některých dalších místech, jako je část Španělska a část Belgie. Potíž je v tom, že ve všech zemích, kde se tyto zásuvky nějak používají, je normou fáze nařízena vpravo a to takovým způsobem, že na to musí být spolehnutí a bohužel lze vyrobit i zařízení, které na to spoléhá a podle tamních norem je to v pořádku. Takže takové ty vypínače do zásuvky, spínací hodiny do zásuvky atd. vypínají pouze pravou stranu. Takové věci se běžně do ČR dováží, pozná se to tak, že ta vidlicová strana není univerzální, tj. nejde vrazit do schuko. No a pokud mám v tento moment v celém baráku fázi vlevo, tak tyto věci radostně vypínají nulák, se všemi důsledky, které to má. Dokáže to být krajně nepříjemné, protože prakticky každé zařízení má síťový filtr, takže v kombinaci s takovýmto werkem přes něj vždycky nějaký proud teče, což má roztodivné projevy ve stylu lehce zářících zářivek a podobných pekelných jevů, ale horší je, že když takovým cajkem někdo něco vypne a jme se to přehrabovat, dostane jí jako z praku. A to není úplně dobrý výsledek. Totiž když český inža kopíroval Francii, tak sice chápal obrázky, ale už nerozuměl jazyku, že někde musí být fáze mu bylo jasné, tak do normy bacil, že musí být vlevo. No, těsně vedle. Nicméně celou situaci komplikuje jiná věc - projekt. Ono totiž nejde jen tak přeházet fázi na levou či pravou stranu v celém baráku, ono to má jisté závislosti. Například je-li v projektu uvedené, že fáze musí být vlevo, pak tam musí být. Druhý problém je v revizi, přesněji řečeno s dobou, kdy byla dělaná výchozí revize. Pokud tato byla dělaná v době, kdy byla fáze nařízená vlevo, pak to bez projektu a rekonstrukce zase nejde přehodit. Z hlediska faktického jsou to totální blbosti a tady měl už být dávno udělaný přechod na schuko, nebo to mělo být přeházeno fází na pravou stranu a mělo to být nařízené normou, současný stav je vyloženě rizikový, takže by mi tak nějak připadalo logické, že se tohle nebude moc řešit, protože v tom má autorita docela máslo na hlavě. Opak je bohužel pravdou a pokud člověk narazí na revizáka nácka (a těch je mezi nimi velice mnoho), potom francouzskou zásuvku s prohozenou fází a nulákem bere jako symbol národní hrdosti a začne dělat problémy. A protlačit přes takového blba fázi vpravo bývá dost velký problém a to i v případě, že je to v projektu.
@mirajanour10443 жыл бұрын
ABB practic nejlepší
@phajicek3 жыл бұрын
Fáze vpravo je mimořádně nebezpečná!
@Breaker447cz3 жыл бұрын
Fáze v pravo je podle normy již naprosto v pořádku.
@jarahajek3 жыл бұрын
@@Breaker447cz Přesně tak a platí to už docela dlouho...
@kutilmajkl50753 жыл бұрын
Fáze vpravo může být ale pod podmínkou že bude na celém rozvodu v domě. Jinak každý rozumný ji dává vlevo.
@jarahajek3 жыл бұрын
@@kutilmajkl5075 Zapojit fázi vlevo je rozhodně bezpečnější. Jsou spotřebiče, které to tak předpokládají a některé i "vyžadují". I když dle platné normy je to jedno, je zde pouze doporučení na její zapojení vlevo, nelze než souhlasit, že je lepší ji zapojovat vlevo. A každopádně v objektu hlavně všude stejně.
@martinleska42923 жыл бұрын
@@jarahajek Ktore (standardne) spotrebice to vyzaduju? Spotrebic, ktory ma pohyblivy privodny kabel a ma problem s fazou vpravo je vadny spotrebic. Predpisanu fazu a nulak mavaju hlavne spotrebice pre pevnu instalaciu - niektore kotle, obehove cerpadla s frekvencnym menicom a podobne. Ale suhlasim s tym, ze nejaka ta kultura by mala byt a aspon z lavej fazy by som nepolavil pri novej instalacii.