W filmie występuje błąd. Zobrazowany jest od 2-giej minuty, a urywek od 2.21 to już całkowicie makabra. Może komuś się uda zaobserwować jak to wygląda na moim kanale. Drugi typ maszyny od 6.09 to najprawdopodobniej Reishauer, szlifierka obwiedniowa. Szlifuje podobnie co frezarka obwiedniowa frezuje uzębienie, tyle że występuje więcej przejść. Co do klasy otrzymywanych kół z Nilesa, coś mi się wydaje że DTR-ka mówiła o kl 5, ale dotyczy to oczywiście maszyn w nienagannym stanie. Zależne jest to też od ilości przejść a tym samym od poświęconego czasu. Zaletą Nilesa jest to że raz zaprofilowaną ściernicą można szlifować koła o różnych modułach. Można także ściernicą o kącie przyporu 20 stopni szlifować koła o kącie przyporu np. 25 czy 30 stopni. Wchodzą w to również koła o modułach calowych. Niektóre typy Nilesów posiadały kołyskę pozwalającą na zacinanie zębów tzn. można było na nich szlifować dłutaki Fellowsa
@MarekPaszek4 жыл бұрын
Wygląda to jak przesunięty dźwięk. pokombinuję czy coś z tym da się zrobić, ale prawdopodobnie będzie ciężko. Końcówka znowu pasuje.
@MarekPaszek4 жыл бұрын
Jeszcze chciałem podziękować za zwrócenie uwagi na błędy. Niestety sam nie zawsze wyłapać potrafię.
@Vladimir_Viktorovich_Skrylev Жыл бұрын
☝😉👍👍💯
@kamil65584 жыл бұрын
W jakiej klasie udało się wykonać koło na takiej szlifierce ?
@MarekPaszek4 жыл бұрын
W tych czasach to prawdopodobnie więcej zależało od operatora maszyny oraz stanu maszyny. Oraz tego jak bardzo nam się spieszy.
@kamil65584 жыл бұрын
Zaciekawiło mnie to bo dzisiaj mamy numeryczne szlifierki i 6 klasę można uzyskać w miarę bez napinki ale obrabiarka jest jak dom z fundametem w ziemi a szlifuje kòleczka jak do kosiarki : D, swego czasu jak chodziłem do technikum a było to 4 lata temu nauczyciel nam puszczał te filmy i dla kogoś kto się interesował tematem to było złoto żeby później ja rozwinąć praktycznie już na tak wczesnym etapie pojmowania obróbki skrawaniem.
@MarekPaszek4 жыл бұрын
@@kamil6558 tam też tak mogło być. Instalowałem swoją tokarke zgodnie z tym co pisało w DTR. Tokarka jest malutka i stara a siedzi na 3t fundamencie;) sama waży 1.4t. Tzn śruby odkrecic itd, wypoziomowac itd a na koniec zalewać;) ewidentnie fundament jest elementem konstrukcyjnym tokarki, jak poprostu stała na gmach to wpadła w wibracje;)
@wojak2054 жыл бұрын
POG/SX
@tomaszdziurdzikowski6024 жыл бұрын
pierwszy
@MarekPaszek4 жыл бұрын
Powiedzmy;) Był już komentarz ale go ktoś usunął :)
@tomaszdziurdzikowski6024 жыл бұрын
@@MarekPaszek pierwszy i najbardziej zainteresowany