KOŃCÓWKA -Ę

  Рет қаралды 19,901

Pozdrowienia z Polski

Pozdrowienia z Polski

Күн бұрын

Пікірлер
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
UWAGA! 1. Mówiąc o czasownikach z końcówką -ę, mam oczywiście na myśli TYLKO formy JA! 2. Podane przeze mnie przykłady to najważniejsze sytuacje, w których na końcu jest -ę, ale nie wszystkie. Na przykład nie wspomniałam o słowie "książę" - to rodzaj męski. 3. W języku bywają oczywiście niejednoznaczności i jest to naturalna cecha każdego języka, ale język jako system i my jako użytkownicy umiemy sobie z tym dobrze radzić i mimo tych niejednoznaczności skutecznie się komunikować.
@polskizmackiem
@polskizmackiem 2 жыл бұрын
Święte słowa, świetny filmik! Mówmy o tym szeroko, bo bardzo wielu uczących się języka polskiego otrzymuje na starcie błędne wskazówki na temat wymowy samogłosek nosowych i potem zupełnie niepotrzebnie strasznie błądzi.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Bardzo Ci dziękuję za słowa wsparcia!
@Игорь-у2щ7э
@Игорь-у2щ7э Ай бұрын
Дякую за інформацію. Коментар для розвитку каналу. 🎉
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski Ай бұрын
@@Игорь-у2щ7э Dziękuję!
@marinakardis4994
@marinakardis4994 8 ай бұрын
Dziękuję!!!
@Hvitlys
@Hvitlys Жыл бұрын
Świetnie 👏🏻👏🏻👏🏻 Kiedy Polacy chcą mi pomóc mówić po polsku, zawsze mówią „ę” w końcu, ale to brzmi po prostu nie naturalnie, bo nie mówią tak (ale uważają, że tak jest najbardziej poprawne, więc myślą, że muszą nauczyć mnie tego). Moja pierwsza nauczycielka polskiego na uniwersytecie była specjalista wymowy i zawsze nas nauczyła, że najlepiej to mówić „e” na końcu a nie „ę”. Zawsze to robiłam / robię, nie chcę być pedantyczna ;) Pozdrawiam 🙂
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Zgadzam się z Pani obserwacjami!
@learnpolishwithweronika
@learnpolishwithweronika 3 ай бұрын
W końcu ktoś o tym mówi!! Mam dość Polaków poprawiających mnie - osobę po studiach z JPJO! Mam dość :D
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 3 ай бұрын
Proszę ich nagrać z ukrycia i potem im pokazać, że też tak mówią :)
@VicNoLastName
@VicNoLastName 2 жыл бұрын
Dziękuję! Teraz będę pamiętał, że piję kawę.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
A więc życzę Panu smacznej kawy :)
@VicNoLastName
@VicNoLastName 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Dziękuję!
@around_the_world_with_yuli69
@around_the_world_with_yuli69 2 жыл бұрын
Serdecznie Ci dziękuję, droga Gosiu! Pozdrawiam z Dolnego Śląska! 💞👍✍️🍀
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Dziękuję Julio, przesyłam słoneczne (choć zimowe) pozdrowienia z Warszawy :)
@around_the_world_with_yuli69
@around_the_world_with_yuli69 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Dziękuję! :)
@МаріяКоцюмбас
@МаріяКоцюмбас 2 ай бұрын
Dziękuję za filmik❤
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 ай бұрын
Owocnej nauki!
@serlopres8217
@serlopres8217 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za lekcję.Pozdrawiam p. Małgorzata
@bournestyle007mozesz5
@bournestyle007mozesz5 2 жыл бұрын
''To co jest bardzo poprawne, poprawnym nie jest''. Lubie to :o)
@OksanaReka
@OksanaReka Жыл бұрын
Ta lekcja jak i wielu innych , jest niesamowita! 🎉❤
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Dziękuję!
@mrDjemKo
@mrDjemKo 2 жыл бұрын
Super. Wszystko zrozumiałe i łatwe do zrozumienia. Proszę nagrać filmik na temat "u i ó" To jest czasem dość skomplikowana sprawa w pisaniu. Dziękuję i pozdrawiam
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Dziękuję! Dopiszę ten temat do listy. Pozdrawiam!
@janser2195
@janser2195 2 жыл бұрын
Bardzo dziekuje p Malgorzata
@oksanaprokofieva8733
@oksanaprokofieva8733 Жыл бұрын
Dziękuję!
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Owocnej nauki, Pani Oksano!
@ForeverYoung_982
@ForeverYoung_982 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie, to ułatwiło mi naukę języka polskiego 😉
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Cieszę się! :)
@SYSTEMMU
@SYSTEMMU Жыл бұрын
Sami sobie utrudniamy i komplikujemy życie.
@АлексОнил-э7е
@АлексОнил-э7е 2 жыл бұрын
Świetnie👍👍👍
@rumani6536
@rumani6536 2 жыл бұрын
Пани так понятно объясняет, что мне кажется, что я слушаю видео на русском языке.)Pani wyjaśnia tak wyraźnie, że wydaje mi się, że słucham wideo po rosyjsku.)
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Cieszę się, że wszystko jest zrozumiałe :)
@mykechaser
@mykechaser Жыл бұрын
Zgadzam się !
@varsoviaklimat2880
@varsoviaklimat2880 2 жыл бұрын
To nieprawda, że wszyscy czy choćby większość Polaków całkowicie zagubiła nosowość "ę" na końcu wyrazu. Pani w swoim wykładzie dba o to, by w celu potwierdzenia tej tezy zawsze wymawiać jak najbardziej otwarte [E] na końcu wyrazów. Ale kiedy mówi Pani szybciej i zapomina Pani o tym "obowiązku", to lekka nosowość wyraźnie "wychodzi na wierzch" także u Pani, i jest słyszalna (np. "tę" w minucie 2:36). Poza tym, wbrew temu co Pani sugeruje, w polszczyźnie istnieje nie tylko 1) jedno fonetycznie otwarte [E] lecz także 2) [e] ścieśnione, oraz 3) [e] przytłumione, skrócone (zbliżone do nosowego). Jeśli ktoś w to nie wierzy, to może sobie zrobić ćwiczenie z wymową "e" np. w wyrazach "Grecja", "miedź" i "się". Pani zwalcza tzw. hiperpoprawność, ale jednocześnie próbuje narzucić nową która jest obecnie w modzie, no właśnie, na przykład likwidację nosowości w końcówce "ę". Zapewniam, że ja z (lekkiej) nosowości w "tę" nie zrezygnuję, bo nie widzę powodu by to zrobić. Zresztą sprawa jest bardziej skomplikowana. Przypominam, że tradycyjnie w niektórych regionach Polski (np. na moim Mazowszu) słaba bądź niemal nieobecna nosowość bywała domeną ludzi gorzej wykształconych. Istnieją tu też różnice regionalne (np. tradycyjnie słabsza nosowość na Śląsku). Polszczyzna jest bogatsza, niż Pani to przedstawia.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Dziękuję za niezwykle ciekawy i wartościowy komentarz! Nie specjalizuję się w fonetyce i fonologii ani w dialektologii i chętnie czytam komentarze osób, które w tym temacie mają większą wiedzę niż ja. Ciągle się uczę! Moja specjalność to między innymi nauczanie języka polskiego jako obcego, glottodydaktyka, metodyka nauczania jpjo, gramatyka funkcjonalna. To prawda, że na potrzeby dydaktyczne pewne rzeczy upraszczam - robię to świadomie. Moja grupa docelowa to przede wszystkim cudzoziemcy pragnący osiągnąć poziom B1 w polszczyźnie. Jestem pewna, że moi bardziej dociekliwi widzowie, którym moje uproszczenia nie wystarczają, sięgną do bardziej wyczerpujących źródeł. Kilka rzeczy jednak chcę sprostować: 1. W nagraniu sama przyznałam się do tego, że czasami, np. w zaimku "tę", wymawiam nosowość. 2. Proszę mi wierzyć, mój brak nosowości nie jest zaplanowany ani zamierzony - po prostu tak mówię. 3. To, co mówię, to nie moja subiektywna opinia, a stanowisko językoznawców Zdaję sobie sprawę, że różni językoznawcy mogą mieć różne zdanie - i ta różnorodność jest ciekawa. 4. Proszę w żadnym wypadku nie rezygnować z nosowości! Lekka nosowość, tak jak powiedziałam w nagraniu, jest jak najbardziej poprawna. 5. Jako językoznawczyni nigdy nie oceniam ludzi przez pryzmat języka, jakiego ludzie używają (mam na myśli np. poprawność językową), a już w żadnym wypadku nie łączę tego z poziomem wykształcenia (a przynajmniej staram się tego nie robić). Pozdrawiam serdecznie i zachęcam wszystkich do dyskusji, bo temat jest niezwykle ciekawy!
@varsoviaklimat2880
@varsoviaklimat2880 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Martwi mnie to, co się obecnie dzieje z polszczyzną. Także tą w mediach. Jest prymitywizowana (np. stosowanie drugiej osoby zamiast trzeciej po "Państwo", usilne narzucanie formy "ty"), często nadużywane (lub stosowane niepotrzebnie, albo błędne jako tzw. kalki z języka obcego) są wyrazy obce ("relacje", "arbiter", "korner", "sugerowanie", i masa innych), błędy językowe stają się czymś normalnym bo się je toleruje, także w ustach polityków ("formułowanie rządu"), promuje się najsilniejsze wulgaryzmy (wiemy, o czym mowa), tłumacze pracują często źle, a lektorzy bezmyślnie czytają teksty z błędami (np. w zakresie list dialogowych w filmach). Dla mnie jest niepojęte, że nawet (znany) lektor w nagranych komunikatach nadawanych w warszawskiej komunikacji miejskiej błędnie odczytuje nazwy przystanków (np. "biblioteka narodowa" z akcentem na przedostatnią, zamiast na środkową sylabę wyrazu "bliblioteka"; inny jego błąd to przesadne akcentowanie spółgłosek). Próbuje się dezawuować a nawet likwidować bogactwo odrębności regionalnych. Nie wiem, dlaczego w takim kierunku zmierzamy z naszym (niegdyś?) pięknym językiem.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Zgadzam się ze wszystkim, co Pani napisała! Tak z ciekawości - czym konkretnie w obrębie języka polskiego się Pani zajmuje? Pamiętam swoje praktyki pedagogiczne wiele lat temu w gimnazjum - prowadziłam wtedy lekcję o dewulgaryzacji wulgaryzmów i pokazywałam na przykładzie zaje...isty, że tam w środku jest najwulgarniejszy polski morfem! Dopiero wymazanie na tablicy początku i końca wyrazu uświadomiło uczniom, że faktycznie tak jest. Co do drugiej osoby łączonej z "Państwo", to wydaje mi się, że niektóre źródła poprawnościowe już uznają tę konstrukcję za poprawną w normie użytkowej. Może potrzebujemy takiej formy półoficjalnej? Podobnie jak tę/tą - jeszcze na moich studiach biernikowe "tą" było uznawane za niepoprawne, a już pod koniec za poprawne w normie użytkowej. No cóż, język się zmienia, a uzus to potężna siła, której nie sposób zatrzymać.
@krzysztofnowak6027
@krzysztofnowak6027 Жыл бұрын
@@varsoviaklimat2880 biblioteka [wym. bibljot-e-ka, dopuszczalne biblj-o-teka] - Słownik poprawnej polszczyzny PWN, 2004. A więc lektor z tramwaju wybiera zalecaną formę. A co do -ę, to oczywiście z lekką nosowością jest bardziej eleganckie, niż chlapanie "dawaj te butelke" przy budce z piwem albo w reklamach. Szczególnie przed głoskami szczelinowymi wskazana jest lekka nosowość: "Zjawiła się wiosna ". Krystyna Czubówna, jedna z najlepszych polskich lektorek filmów dokumentalnych, w filmach zawsze czyta z lekką nosowością, ale podczas wywiadu, a więc niezbyt formalnej wypowiedzi, jednak w większości odnosawia: kzbin.info/www/bejne/jHTPdoFpicyJd7c
@alenalinevich6244
@alenalinevich6244 2 жыл бұрын
Dziękuję, Małgosiu!
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Miłych lekcji, Aleno! :)
@safwanali931
@safwanali931 2 жыл бұрын
🤩🤩🤩 w konku jest. pozdrawiam
@ginismoja2459
@ginismoja2459 2 жыл бұрын
Może pani zrobić wideo o tę i tą?
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Zrobię! Dopiszę ten temat do mojej listy.
@NikolasPoland
@NikolasPoland 2 жыл бұрын
Super nauczyciel!
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Dziękuję, owocnej nauki! :)
@SlowPolish
@SlowPolish 2 жыл бұрын
Ja też jestem team "e", jednak wielu uczniów koniecznie chce czytać mocno to "ę" na końcu, bo samogłoski nosowe są według nich fajne. :D
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Myślę, że jak wyjdą na ulicę do Polaków, to zaczną mówić, jak oni :)
@vanvan6755
@vanvan6755 2 жыл бұрын
Дякую Вам. На цей рік запланував екзамен по B1, але трошки пізніше😊тому будемо дивитися трошки пізніше, зберіг собі👍
@Масел13
@Масел13 2 жыл бұрын
Добрый день подскажыте как готовитесь к в1?
@vanvan6755
@vanvan6755 2 жыл бұрын
@@Масел13 ще нажаль ні))
@idvmaster
@idvmaster 2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo, zawsze podoba mi się słuchać wykłady Pani. A propos, co do tych TĄ a TĘ, może Pani to wyjaśnić nareszcie?
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Cieszę się, że moje lekcje się Panu podobają. Filmik na temat tę/tą nagram w tym tygodniu. Pozdrawiam!
@janser2195
@janser2195 2 жыл бұрын
Dziekuje za filmiki. Mam egzamin 6 lutego .Pozdrawiam
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Powodzenia na egzaminie!
@janser2195
@janser2195 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Dziekujie .Do zabaczenia 6 lutego w instytycie jezykowym w Warszawie.
@janser2195
@janser2195 2 жыл бұрын
SERHII SHMORH
@СветланаГончар-л3ц
@СветланаГончар-л3ц 2 жыл бұрын
Dziękuję
@liudmila1724
@liudmila1724 Жыл бұрын
❤👍
@serlopres8217
@serlopres8217 2 жыл бұрын
Spotykamy się na egzaminie 6 lutego w instytucie językowym w Warszawie Pozdrawiam.
@Масел13
@Масел13 2 жыл бұрын
Добрый день подскажыте как готовились к екзамину в1
@around_the_world_with_yuli69
@around_the_world_with_yuli69 2 жыл бұрын
@@Масел13 Добрый день, Вы сейчас находитесь в самом сердце экзамена. Если Вы с тетрадкой и ручкой докладно, шаг за шагом обработаете материалы изложенные Пани Малгожатой на этом канале, то Вы обязательно приобретёте солидный уровень знаний на сто процентов. К тому же, Пани Малгожата рекомендует очень много литературы именно в этом направлении, и сама написала учебное пособие. Очень рекомендую! Хотя каждый сам себе режиссер... :) Каждый сам выбирает себе нужную тактику подготовки к экзамену В1. Желаю Вам хорошей подготовки к экзамену и успешного экзамена. ✍️🙂
@svitlananemtseva
@svitlananemtseva 9 ай бұрын
Dzień dobry! Nie rozumiem różnicy w wyrazach "ugotować zupę" i "przygotuj informacje". Nie mamy ogonku w drugim wyrazu. Dziękuję za odpowiedź.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 9 ай бұрын
Świetne pytanie! Informacje to liczba mnoga, dlatego nie ma ogonka. Chyba że ktoś o ogonku zapomniał, to wtedy informację - ale to już liczba pojedyncza. A więc przygotuj jedną informację (z ogonkiem). Przygotuj dwie informacje (bez ogonka).
@svitlananemtseva
@svitlananemtseva 9 ай бұрын
Serdecznie dziękuję! @@PozdrowieniazPolski
@ТатьянаКот-ц5ш
@ТатьянаКот-ц5ш 2 жыл бұрын
👍👍👍👍
@agana1407
@agana1407 2 жыл бұрын
Ten filmik powinni obejrzeć też Polacy, bo bardzo często popełniają tu błędy, wymawiają albo pełne "ę" albo "em" . W piśmie natomiast notorycznie młodzież pisze "e" zamiast ę.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
I to jest ciekawe: jest potrzeba zapisywania zgodnie z tym, co się słyszy i potrzeba mówienia zgodnie z tym, co się widzi.
@agana1407
@agana1407 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski myślę, że kiedyś w końcu jakaś reforma ortografii to uprości
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Wydaje mi się, że nie za naszego życia :)
@TheViktorresh
@TheViktorresh 2 жыл бұрын
Jednocześnie słucham audio i czytam tekst ( w moim wypadku to Biblia Warszawska) i pomalutku widzę gdzie używa się ogonku a gdzie nie. I tak uczę się.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Świetnie! To bardzo dobra metoda! Owocnej nauki!
@TheViktorresh
@TheViktorresh 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Dziękuję ślicznie, Pani Nauczycielko!
@АняЗмеул-н9р
@АняЗмеул-н9р 2 жыл бұрын
Dziękuję za filmik! Czy z końcówką Ą tę same zasady?
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Nie, końcówkę -ą na końcu wyrazu zawsze wymawiamy z nosowością.
@ЛидияПахомова-п4л
@ЛидияПахомова-п4л 2 жыл бұрын
Jak mogę zapisać się na kursy języka polskiego
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Polecam Pani tę szkołę językową (ja nie mam wolnych terminów): www.instytutjezykowy.pl/pl/
@by_sonja4na
@by_sonja4na 9 ай бұрын
Dzięki 🇺🇦 bende pamiętać : to co dużo poprawnie - poprawnie nie jest
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 9 ай бұрын
Nie zawsze, ale w przypadku -ę na końcu wyrazu ta zasada się sprawdza.
@panisz4968
@panisz4968 Жыл бұрын
Proszę Pani, a będzie o 'ą' ? Super zrobiła Pani o 'ę'
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
Dziękuję! Końcówka -ą nie sprawia tyle problemów, co końcówka -ę, ale dopiszę ten temat do listy.
@panisz4968
@panisz4968 Жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski dziękuję! Pani się fonetyką (chyba tak się do nazywa) nie zajmuje, tak? Trudno wytłumaczyć obcokrajowcowi jak wymówić ą i ę :/
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski Жыл бұрын
@@panisz4968 Nie jestem specjalistką od fonetyki, specjalizuję się w gramatyce, ale fonetyka to nieodłączny element języka polskiego, więc muszę ją dobrze znać, żeby móc uczyć języka polskiego.
@vitroznovsky9482
@vitroznovsky9482 2 жыл бұрын
Prostě všude,kde je ve slovenštině koncovka -em,tak je to v polštině -ę+téměř všude jinde ,kromě 3.osoby jednotného čísla ženského rodu
@nikitakhliestov3578
@nikitakhliestov3578 2 жыл бұрын
Dla ludzi ze wschodu pomocniczą może być taka heurystyka: ę jest powiązane z ю,я. Naprzykład, końcówka ся to cząsteczka się.
@mainstream4you4tube
@mainstream4you4tube 2 жыл бұрын
Nie tylko! Jeszcze na przykład ukraińskie "у" - рука /ręka etc.
@hugodellarciprete9413
@hugodellarciprete9413 2 жыл бұрын
Fajne wideo. Ale dużo Polaków mówi mocną nosowością
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Warto "podsłuchiwać" Polaków i skonfrontować to z tym, co Polacy mówią, gdy zapytamy ich wprost. Jestem pewna, że większość osób na co dzień mówi [kawe], ale jak ich Pan zapyta, jak wymawia się "kawę", to powiedzą [kawę], czyli z mocną nosowością. Gdy ja "podsłuchuję" ludzi, to rzadko słyszę nosowość. Często też w internecie, na filmikach, w telewizji ludzie chcą wypaść dobrze i przesadzają z nosowością.
@polskizmackiem
@polskizmackiem 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Otóż to!
@varsoviaklimat2880
@varsoviaklimat2880 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski To ciekawe, bo ja nosowość (owszem lekką, ale jednak) słyszę najczęściej, a otwarte "e" jakie Pani promuje, to najbardziej u małych dzieci.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
@@varsoviaklimat2880 To prawda, to jest bardzo ciekawe, zgadzam się, ta różnorodność wymowy Polaków. Słyszymy e, słyszymy lekkie ę, słyszymy mocne ę. W swoim filmiku wyraźnie powiedziałam, że zarówno e, jak i lekkie ę jest poprawne, natomiast mocne ę jest niewskazane - jestem pewna, że w tym punkcie się zgadzamy.
@___-he4vs
@___-he4vs 11 ай бұрын
Dzięki. Ale było by bardzo miło gdyby Pani zrobiła podobny kontent kzbin.info/aero/PLD6SPjEPomaustGSgYNsn3V62BTQeH85X&si=WiOWffkjvwHYgb0n
@mysticbigmac8782
@mysticbigmac8782 2 жыл бұрын
Według mnie, inteligentny język byłby logiczny i niezbyt skomplikowany i zdecydowanie nie potrzebuje rodzajów słów
@danielmnet
@danielmnet 2 жыл бұрын
Są na KZbin polacy którzy wymawiają z pełną nowością. Brzmi dziwnie.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Nagrywając, ludzie często chcą dobrze wypaść i przesadzają z nosowością.
@varsoviaklimat2880
@varsoviaklimat2880 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Tak jak Pani przesadza z beznosowością.
@rafsgsgs8178
@rafsgsgs8178 2 жыл бұрын
Prosze pani mowi pawoli
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
To są lekcje dla osób na poziomie około B1, dlatego mówię w naturalnym tempie.
@anastasiia8865
@anastasiia8865 2 жыл бұрын
Это печально, в век технологий смотреть лекции на листочках. Сделайте красивые презентации.
@PozdrowieniazPolski
@PozdrowieniazPolski 2 жыл бұрын
Ależ Pani Anastazjo, te karteczki to mój znak rozpoznawczy! Gdybym z nich zrezygnowała, moi najwierniejsi widzowie by stąd uciekli! :)
@igorszczytynski2025
@igorszczytynski2025 2 жыл бұрын
А меня полностью всё устраивает. Супер! Но, если есть желание попечалиться, то не стоит себя сдерживать... )))
@izwitebska3120
@izwitebska3120 2 жыл бұрын
именно листочки добавляют душевности. я - за karteczki !
@around_the_world_with_yuli69
@around_the_world_with_yuli69 2 жыл бұрын
Od razu widać, że Pani się nie zna dobrze na kanale „Pozdrowienia z Polski". Pozdrawiam.
@around_the_world_with_yuli69
@around_the_world_with_yuli69 2 жыл бұрын
@@PozdrowieniazPolski Gosiu, kochana tak trzymać! Życzę Ci wszystkiego dobrego moja droga! Super kanał! ❤️❤️❤️
@НілаСаричева
@НілаСаричева Жыл бұрын
Dziękuję
TĄ, TĘ, TE
7:19
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 19 М.
Wasze ulubione błędy (2)
6:15
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 27 М.
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН
BAYGUYSTAN | 1 СЕРИЯ | bayGUYS
36:55
bayGUYS
Рет қаралды 1,9 МЛН
Wymowa francuska 🇲🇫 - e, é, è - w końcu zrozumiesz różnicę.
10:57
Zmiany głosek (alternacje) są łatwe!
8:13
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 5 М.
JE i NIE
5:39
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 16 М.
10 najczęstszych błędów w e-mailach i listach
10:03
Drewniak i Monika
Рет қаралды 6 М.
LICZEBNIKI W ZDANIU (składnia liczebników)
10:38
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 52 М.
GO - JEGO - NIEGO
6:48
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 26 М.
Wymowa francuska 🇲🇫 - H nieme i H przydechowe
12:47
Francuski Notesik
Рет қаралды 5 М.
Jak lepiej PISAĆ?
7:03
Pozdrowienia z Polski
Рет қаралды 23 М.
Liczebniki 0-20. Francuski od podstaw
18:29
Ach, ten francuski!
Рет қаралды 20 М.
小丑女COCO的审判。#天使 #小丑 #超人不会飞
00:53
超人不会飞
Рет қаралды 16 МЛН