Czytam co poniektóre komentarze i jestem załamany. Jednak KZbin nie jest miejscem na wiedzę tylko treści na poziomie debila. Jeszcze komenty dla beki całkowicie rozumiem i propsuje ale te pseudo mądrości bez zrozumienia tematu to przyprawiają o zaburzenia perystaltyki.
@Roy-u8h4 жыл бұрын
Chrisie nie załamuj się. Rób dalej to co robisz bo robisz dobrą robotę!
@sebastianpatapik2574 жыл бұрын
Drogi Profesorze ... Mogę jedynie zacytować Stanisława Lema. "Nigdy bym się nie spodziewał ilu idiotów jest na świecie, dopóki nie wszedłem do Internetu". Część ludzi na YT (ta mniejsza) jak Ty to ludzie którzy coś potrafią i dzieła się tym a reszta ... 🤔
@milosz72104 жыл бұрын
Tak było jest i będzie a będzie jeszcze gorzej. Dzisiaj im głupszy filmik, tym jest bardziej promowany. Takie mamy czasy ;)
@kamilstryjek4 жыл бұрын
Ajtam. Gadasz głupoty. Ja tam betonem zalałem dwumas i działa do tej pory xD xD. Chcisie, chyba nie myślałeś , że film o tytule "co to jest koło dwumasowe" będą oglądać jacyś mistrzowie mechaniki ;)
@arassVip4 жыл бұрын
Profesorze, łatwo da się zauważyć fakt, że "tabliczka mnożenia" sprawia spory problem młodym osobom. To już nie jest śmieszne, ale tragiczne.
@Karbonara4 жыл бұрын
Moja przygoda z dwumasem: Byłem w renomowanym warsztacie na jakąś wymianę części eksploatacyjnych, jednym z objawów bylo pojawiające się stukniecie, przy agresywnym wciśnięciu pedału gazu. Padło na dwumas, spytałem czy wykluczyli inne rzeczy, usłyszałem tak, no to róbcie mówię. Po wymianie, poszedłem się przejechać i dalej to samo. Od razu się wkurzyłem, 'poprosiłem' zeby zwolnili mi jedno stanowisko, bo podjerzewalem którąś z poduszek i przy mechanikach wzialem łapkę i poduszka na skrzyni zerwana jak byk. Tamta sytuacja skłoniła mnie do swiadomszego zgłębiania mechaniki, żeby nie było nawet okazji oddawać auta na warsztaty. Także po 5 latach mi przeszlo i widzę pozytywy tamtej sytuacji . Pozdro :D
@jaceks719821 күн бұрын
A tak po 4 latach Ci skomentuję. Mi diagnosta uparcie diagnozuje zużyty dwumas. Rzecz w tym, że ten samochód go nie posiada. Inna sprawa, że nie wiem co to za dźwięk, ale tamtego chłopa nie mogę przekonać i tak.
@dres129t4 жыл бұрын
Fajnie się ogląda gdy widać jak mówisz o jakimś problemie i się przy tym uśmiechasz. Widać pasję. Dobrze że tacy ludzie są. Pozdro
@lukaszszewczyk85714 жыл бұрын
A jak to denerwuje ludzi jak sie czlowiek za czesto usmiecha. Przecież to nie po Polsku. Pozdro dla optymistów 😁😉
@marmar3734 жыл бұрын
Wkurza mnie to ze nie jest z mojej okolicy bo mial bym pewniaka zeby auto oddac na naprawy ktorych sam nie ogarne
@karoleq224 жыл бұрын
@@marmar373 Ja mam 13km do Profesora, a jeszcze nigdy go nie odwiedziłem, byłem jedynie pod warsztatem.
@ravx60754 жыл бұрын
@@karoleq22 to dobrze, szanuj jego czas i prywatność. Jeśli zechce zrobić spotkanie do widzów, albo walnie Ci dwumasa to pojedziesz 😉
@karoleq224 жыл бұрын
@@ravx6075 Na szczęście nie mam dwumasy, a tak w ogóle to uczę się zawodu mechanika :)
@norbi78424 жыл бұрын
Profesor Chris: volvo miało iść na szrot, ale sprzedałem je Mariuszowi Też Chris: w sumie wychodzi na to samo. XD ajlowju.
@marekyzr5684 жыл бұрын
😂😂😂😂😂😂
@bmwalpina46284 жыл бұрын
Moze ten Mariusz prowadzi szrot :-D
@marcin_bruczkowski2 жыл бұрын
Dlaczego ja nie miałem takich nauczycieli w szkołach? Skarbnica wiedzy plus absolutne mistrzostwo w jej przekazywaniu.
@-_Arturo_-4 жыл бұрын
Chris jest tak zajarany gdy tłumaczy te niuanse że aż z przyjemnością się ogląda jego wykłady ;-)
@ganeradaimos30544 жыл бұрын
Najlepszy materiał odnośnie DMF kiedykolwiek widziałem! Brawo! Brakowało mi tylko wisienki na torcie w postaci: czy wciskać sprzęgło podczas rozruchu silnika dla "dobra" dwumasy czy nie...
@mare-g4 жыл бұрын
Jaka to jest sympatyczna gęba 🙂 pozdrawiam profesora.
@Razor13794 жыл бұрын
Profesor jakiś szczęśliwy dzisiaj.
@kris8564 жыл бұрын
czym starszy, tym bardziej profesorowaty - lata słuza naszemu profesorkowi.. :)
@georgezardecki58884 жыл бұрын
Jestem z zawodu mechanikiem ale nie samochodowym. Mechanika precyzyjna budowa specjalistycznych maszyn i urzadzen .Bardzo fajnie oglada sie te twoje filmy widac ze znasz temat i masz dar przekazywania tych wiadomosci . Na swiecie jest bardzo nie wielu dobrych nauczycieli .Kiedys bardzo dawno to znaczy w latach 60tych mieszkalem w Bialymstoku na Nowowarszawskiej 38 a teraz od ponad 40 lat w Chicago. Pozdrawiam Szczesliwego Nowego Roku
@slawekosowski4 ай бұрын
Znów potężna dawka wiedzy! Profesorze nadajesz się na wykładowcę na wyższej uczelni, nie żartuje :)
@mirror_63364 жыл бұрын
Wiadomo, warsztat B zregenerował koło dwumasowe.
@MrBuli694 жыл бұрын
Podobno u Majstra regenerowali :p zrobił jak do BMW haha
@kamil0044 жыл бұрын
az mi sie bukkake przypomnialo xD
@HanSolo__4 жыл бұрын
@@kamil004 W którym filmie było?
@kamil0044 жыл бұрын
MrKansai1 teghe kzbin.info/www/bejne/rpXRZKOPnN18Y6M w koncowej czesci o sutuacji warsstatu wzgledem dostawcow i klientami
@Dikej924 жыл бұрын
😂🤣👌
@szymon7xx73 ай бұрын
Pięknie opowiadasz o tych drganiach wału, widać że to czujesz i rozumiesz, uwielbiam słuchać pasjonatów. Ogromny szacun. Pozdrawiam
@TheMatisd4 жыл бұрын
Mimo, że się kompletnie na tym nie znam ani za bardzo nie interesuje, to czasem z nudów bądź chwilowej zajawki oglądam z zaciekawieniem. Super, że potrafisz przekazać swoją wiedzę w ciekawy sposób, nie każdy to potrafi mimo posiadanej wiedzy ;)
@michalk54694 жыл бұрын
Kilka minut temu żona mnie pyta czy Chris to profesor czy doktor bo nowego ministra zdrowie szukają a tu cyk i film wleciał.
@sebastianwisniewski26344 жыл бұрын
Szybko by go tam zmarnowali😆😆😆
@wojciechbladowski5424 жыл бұрын
Haha! W sumie brzmi to jak dobra nazwa dla konkurencji Chrisa "Minister AutoZdrowia" :)
@maciej12844 жыл бұрын
Minister od utylizacji katalizatorów
@marmolada1114 жыл бұрын
Prafiesor doktor habilitowany.
@tomaszfraczak67824 жыл бұрын
Nie pasował by do innych ministrów. Za dużo wie o tym co robi. A tam tak nie można pracować. Tam trzeba udawać, że coś się wie jak się nic nie wie i w razie W wiedzieć na kogo zwalić :)
@ralfxx59304 жыл бұрын
Z technicznego punktu widzenia koło dwumasowe zostało wymyślone kiedyś dla wydłużenia życia podzespołów układu napędowego i dla komfortu, a następnie zostało odkopane żeby robić dokładnie to samo co wcześniej ale z zupełnie innego powodu. Żeby spełniać normy Euro, silnik musi mieć w spalinach poniżej pewnej ilości NOx. Tlenki azotu powstają w trakcie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Powstają one dość wolno więc da się skracać proces spalania jednocześnie dostarczając energię wystarczającą do dynamicznej jazdy. Pamiętając o tym że w trakcie minuty na jednym cylindrze zapłon może wystąpić ze 2000 razy mówimy o ułamkach setnej części sekundy w których powstają NOx. Kolejna, kolejna norma euro mówi o tym że NOx nie ma być wcale… Inżynierowie mówią że technicznie da się cykl spalania przeprowadzić tak szybko że NOx nie powstaną wcale … ale … no i tutaj jest walka z takim cyklem spalania, coraz szybszym, coraz krótszym coraz bardziej udarowym dla całego układu napędowego. Te silniki dla siedzącego we wnętrzu auta albo dla stojącego obok - pracują jak silniki… Są ciche, mają moc, mało palą - ogólnie miód. A w środku toczy się walka, silniki pracują coraz bardziej jak wiertarka udarowa. Bez dwumasy bez tarczy ze sprężynami bez kolejnych elementów tłumiących drgania, nie da się spełnić kolejnych norm Euro. Dla kolejnej, kolejnej normy Euro cykl pracy będzie tak udarowy jakby ktoś w denko tłoka walił młotem pneumatycznym, jeszcze bardziej ślizganie się po spalaniu stukowym. To się nie da Panie Profesorze, nie da się i ch…
@piotrgosztya43094 жыл бұрын
@Rafal Ch Dzięki za wytłumaczenie, szacun za wiedzę i chęć podzielenia się nią 😊
@ferdynandkowalski19864 жыл бұрын
Da się to zrobić i na jedno masie, ale wtedy masz nadal inny problem. Dynamika;) Silnik pracuje efektywnie w bardzo ograniczonym zakresie obrotów.
@daniello14 жыл бұрын
@@ferdynandkowalski1986 no i tu wchodzą hybrydy, gdzie silnilk elektryczny działa na full blast na niskich obrotach
@sebastianpatapik2574 жыл бұрын
A do tego oszczedność materiałów i masy w skrzyniach biegów półosiach, wałach, wałkach i innych elementach (mniej materiału mniej kasy ksiegowy się cieszy i częściej się psuje ale klient częściej kupuje lub naprawia i interes się kreci). Wiem to od kolegi który pracuje jako metalurg w Wielkiej Brytanii właśnie przy pomiarach wytrzymałościowych podczas odchudzania z zachowaniem parametrów w określonym czasie. Do tego ten czas trwałości producenci skracają.
@predator98704 жыл бұрын
Powstawanie tlenku azotu jest bardziej zwiazane obciążeniem silnika temp i cisnieniem panującym w komorze spalania wtedy O2 laczy sie z n2 tworząc tlenek azotu ktory swoja droga nie jest szkodliwy a wrecz przeciwiwnie sluzy organizmowi w wielu procesach nawet spelnia pewna role podczas erekcji ale mniejsza z tym Dla nas jest szkodliwy dwutlenek azotu ktory jest trucizna i ma ostry zapach przypomniajacy chlor ale NO2 powstaje dopiero po opuszczeniu komory spalania NO utlenia sie w atmosferze tworzac NO2 do walki z tym procesem służy SCR, EGR oraz wielowtrysk paliwa czyli łagodzenie pracy silnika,dopalanie itp Nie wiem jak bys chcial skrócić czas spalania w silniku diesla jesli to wlasnie jego zaleta tego obiegu termodynamicznego wraz ze wzrostem objetosci ciśnienie jest stale. Dwumas jest przede wszystkim kompensatorem,stabilizatorem kondensatorem energii jak chris powiedzial ma niwelowac zjawisko rezonansu szkodliwego dla elementow ukl napędowego. No i o drugie po prawa komfortu.
@piotrpawowski26404 жыл бұрын
Brawo krzysztof. Bardzo zrozumiale i obrazowe wyjaśnienia. Dzięki wielkie
@Red_Ford4 жыл бұрын
Jeden z najlepszych odcinków moim zdaniem.
@Tal0Rash4 жыл бұрын
Przyszla pora na Profesora.❤
@Tal0Rash4 жыл бұрын
Ja Ciebie tez Chrisku...
@bogdanr13444 жыл бұрын
Dupowłazy 😅
@Blejk_Karington4 жыл бұрын
@@bogdanr1344 bo Profesora to jeden z najlepszych chyba kanałów gdzie prowadzący pokazuje mechanikę bez napinania się i popisywania tajnymi zasobami wiedzy😁 Łysy co jakiś czas pieprzy że będzie mechanika na kanale a jest tylko jego samopoczucie, marketing, reklamy, marketing, reklamy....marketing...piniondze
@Tal0Rash4 жыл бұрын
@@bogdanr1344 tak i co z tego. Wolalbym zgubić z Profesorem niz znaleźć z ... kims innym 😌
@arturwylupek49293 жыл бұрын
1
@Renumitni234 жыл бұрын
Czekam na odcinek prosektorium pompy abs/esp 😄
@MajkelBanas4 жыл бұрын
Popieram 👊
@bigi74 жыл бұрын
Mam uszkodzoną pompę ABS na półce z Fiata Marea Weekend. Silnik i sterownik w niej wariuje. Mógł bym wysłać. 🙂
@JanJan-fs8mw4 жыл бұрын
ESP to już wyższa szkoła jazdy, bo tam już nie chodzi tylko o to by koła niezablokować ale o to by np na zakręcie niektóre koła bardziej dohamowywać a niektóre mniej, masa czujników i wydajny procesor który szybko analizuje sygnały i odpowiednio dozuje ciśnienie na tłoczki cylinderków
@lizakostokowski2194 жыл бұрын
Jak już kiedyś wspomniałem zapłaciłbym żeby chodzić do szkoły z takim nauczycielem! Pozdrawiam i dzięki za nową wiedzę 😃
@pawepulak45934 ай бұрын
mega materiał ! dzięki za Twoją pracę - miło posłuchać fachowca i praktyka
@dunhill99574 жыл бұрын
U mnie Krisie nie ma problemu, ja zawsze dochodze, moja żona dochodzi i Twoje filmiki zawsze dochodzą 👍
@korek19754 жыл бұрын
Moja żonka przed ślubem miała jednomas a 20 lat po ślubie jest na dwumasie jak to wytłumaczyć ?
@TylerDurden03314 жыл бұрын
Wpierdala majonez jak nie patrzysz
@Dd-ft2tp4 жыл бұрын
Zrobiła lifting 😂
@Sacrum_Profanum4 жыл бұрын
Musisz ją jeszcze przetulejować, przebieg swoje zrobił. Ale później to już tylko przyjemna eksploatacja 😆
@mortiferum874 жыл бұрын
Jeździć obserwować, wskazane wysokie obroty.
@cebulomir4 жыл бұрын
a mocno trzeszczy? Jeśli dokuczliwie to poupalaj, wóz albo przewóz, youngtimer albo szrot
@spox2474 жыл бұрын
Puk puk... -Kto tam? -dwumas...
@wojciechpanufnik73144 жыл бұрын
A dziś Blogo pisał że to on puka...
@szczepmysiedupami4 жыл бұрын
@@wojciechpanufnik7314 chyba jego pukają
@JanJan-fs8mw4 жыл бұрын
Pewien jegomość postanowił że pójdzie do jasnowidza w jakiejś tam sprawie, więc puka żwawo w dzwi a tam głos: -kto tam ? - a ja chromole takiego jasnowidza
@akustykagdansk33944 жыл бұрын
Jak zwykle, mądrego Profesora dobrze posłuchać.
@pawelpanda224 жыл бұрын
Wiedza płynie strumieniami Pozdrawiam Profesorze
@gacekldz4 жыл бұрын
Nie wiem dlaczego, ale włączam zawsze Twoje filmy przed snem i usypiam jak dziecko 😁 to jest epickie 😅
@marekyzr5684 жыл бұрын
Witam profesora. Ja bym dodał jeszcze że: Koło dwumasowe generalnie jest po to aby wyrównoważac pracę silnika , dzięki swojej budowie jest procentowo dużo lżejsze od standardowego koła zamachowego dzięki czemu silnik dużo szybciej wkręca się w obroty. Jak wiadomo wał korbowy przyśpiesza i zwalnia , tak więc masa wtórna jest w częściowej bezwładności ograniczonej w tym przypadku sprężynami. Dzięki swojej bezwładności wyrównuje pracę silnika na biegu jałowym, ponieważ bezwladna masa wtórna hamuje przyspieszenie gdy jest praca na którymś z cylindrów a następnie siła bezwładności popycha wał kiedy ten zwalnia sprezajac mieszankę na jednym z cylindrów. Takie rozwiązanie daje możliwość zmniejszenia wagi koła zamachowego.
@karaluh82944 жыл бұрын
No przecież było.
@JanJan-fs8mw4 жыл бұрын
No niepowiedzialbym że dużo lżejsze, bo waży około tyle samo albo jest i cięższe od jednomasy, wiem bo w a4 b5 wymieniałem, idealnie podchodzą od 80 b4, ale wymieniłem bez potrzeby bo stukot a raczej głuche dudnienie pochodziło od zmęczenia materiału na śrubie trzymającej podporę wału.
@Kill3rs44 жыл бұрын
Jako osoba, która ma dość małe pojęcie o mechanice samochodowej słucha mi się bardzo przyjemnie i bardzo łatwo przyswajam sobie Twoją wiedzę, Kris. Wincyj filmików!
@mofomantcz4 жыл бұрын
Córka narysowała domek, mamę, tatę, drzewko. Pochwaliłem ją za ładny rysunek silnika. Popłakała się...
@grafensteiner13834 жыл бұрын
Zycze kazdej mamie i tacie takie dziecko pozdrawiam
@kris8564 жыл бұрын
inżynier rośnie - nowe pokolenie nie mówi jej tylko nigdy nic o wltp - może wrócą wraz z Twoją córką kiedyś normalne czasy motoryzacji i V8 pod maską
@AN-tx2rl4 жыл бұрын
Bardzo dobra robota super przedstawiłeś zasadę działania oraz budowę itp itd . Good job. Wielkie dzięki pozdrawiam i tak jak mówisz tutaj nie ma miejsca na dziadowanie jeżeli wymieniasz sprzęgło A samochód ma już dość duży przebieg nie ma się co zastanawiać nad wymianą dwumasu bo później koszty tylko tego wzrosną tutaj nic nie oszczędzimy.
@ventyll18974 жыл бұрын
Jako absolwent Politechniki Gliwickiej i osoba pracująca od 20 lat w przemyśle motoryzacyjnym stwierdzam że dość dobrze zobrazował pan poszczególne działania/działanie zespołu napędowego . Podjął się pan karkołomnego zadania przekazania w prosty sposób jak działają poszczególne mechanizmy , dla osób z odpowiednim ilorazem inteligencji i dobrą wyobraźnią te podstawowe zagadnienia są proste . Ale są osoby (Młodsze) dla których kultura techniczna to tylko pusty slogan
@edbytr78304 жыл бұрын
Jako osoba po Politechnice popieram tę wypowiedź.
@lukaszp.31344 жыл бұрын
@@edbytr7830 jako osoba po politechnice (rocznik 80.) twierdzę, że prof. Chris ma dużo większą wiedzę i mega większe umiejętności od wielu moich znajomych po politechnice, w tym i ode mnie :) Pozdro dla miłośników kanału Prof. Chrisa.
@przemyslawjanik4 жыл бұрын
Jako osoba po Uniwersytecie Warszawskim, informuję, że nie mam bladego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi i co Prof. Chris do mnie rozmawia ;)
@pawkapawka-yv1np4 жыл бұрын
Czy kolega absolwent wie, czym się różni maść od kremu?
@lukaszp.31344 жыл бұрын
@@pawkapawka-yv1np ja wiem tylko czym różni się ciecz od płynu. Dawaj Pawka19701, czym? ;)
@doris7826 ай бұрын
Dziękuję za omówienie tematu z którym się właśnie zmagam, dowiedziałem się o wielu żeczach o których nie miałem pojęcia, klołem na dwumasę a to po prostu moja niewiedza, dziękuję za materiał, pozdrawiam LUTER
@kamilsiudek32134 жыл бұрын
Chris otwieraj prywatne kursy warsztatowe, każdy chce mieć takiego nauczyciela.
@marekkusal78542 жыл бұрын
Chris jak zwykle, z uśmiechem, pełną informacją w temacie, werwą w głosie prowadzi wykład przed niewidocznym dla Niego audytorium. I te paluszki ....co jakiś czas jakby liczyły banknoty NBP. A one, tylko wspomagają szukanie odpowiedniego wyrażenia w prowadzonym wykładzie. Tak trzymaj Chris. Pozdrawiam
@kanalios4 жыл бұрын
Gdzie znajduje się koło dwumasowe? W naszym serduszku. Bo gdy trzeba je wymienić, ono pęka na pół 💔
@alkoholik1284 жыл бұрын
to trzeba dużo pic !
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
uwierz mi są gorsze rzeczy niż zużyta dwumasa .
@arekS794 жыл бұрын
Po 13tu latach potrzebuje nową dwu-masę!!!Rozwód
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
@@arekS79 Z kolegą planujemy zbiorowy ( 2 osobowy pozew BMW ) że się rolka paska alternatora zużyła . Kto to wogóle myślał żeby już po 22 lata się coś zepsuło .
@makuszko4 жыл бұрын
a gdy uszczelniacz wału i łożysko igiełkowe i mechanik przytnie przewody skrzynią to pęka na cztery. Jak myślicie czy dwa przewody spowodują skrzywienie skrzyni względem silnika? Raczej nie powinny.
@sebastianu64404 жыл бұрын
Szacunek za włożoną pracę w przygotowanie filmu.
@sonofinfamy37784 жыл бұрын
Chrisie czegoś ty się upalił żeś ty taki wesoły w tym odcinku haha 💪🏻🙏🏻
@piotrekk95034 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów Profesora :)
@bombayystarachowice4 жыл бұрын
Chris nie świruj z tym Volvo. Mariusz przejął bo wypłaty nie dostał 😉 pozdrawiam
@sylwektokar47423 жыл бұрын
Dziękuję Prof Chris i ubolewam nad obecną cenzurą która w większości nie daje już powiadomień, nie tylko twoich ale i wielu innych równie rozwojowych kanałów V
@bmouman76134 жыл бұрын
Super wytłumaczone, temat wyczerpany :)
@franklyn774 жыл бұрын
Można mieć kobietę kilka lat i tego jednego dnia doświadczyć z nią czegoś innego....taki właśnie był dzisiejszy odcinek. Inny. Taki nieChrisowy. Szybki, zwarty, intensywny...
@karaluh82944 жыл бұрын
W niektórych skrzyniach są też trociny, które tłumią i wyciszają :p
@tomaszfraczak67824 жыл бұрын
Ja to się zastanawiam jak to jest , że jest mechanikiem i wykładowcą 2w1. Tak widać w tym miłość do tego co się robi i to się chwali :) tak trzymaj.
@wojciechpanufnik73144 жыл бұрын
Bardzo dziękuję dla pana Profesora za ten odcineczek...
@lucasr80594 жыл бұрын
Super odcineczek Chrisie. Zmieniles moj poglad na DMF. Nie zdawalem sobie sprawy, ze pelni role bezpiecznika. Dzieki i pozdro.
@zbyszkozp4 жыл бұрын
Nareszcie wiem jak działa "dwumas". Tyle razy się zastanawiałem po co te "udziwnienie", teraz już wiem. Dzięki Ci Chrisie za tę lekcję. Pozdrawiam Serdecznie.
@jakublis45604 жыл бұрын
Uczcie się od Profesora jak się mówi poprawnie, aż przyjemnie posłuchać o załączaniu lub rozłączaniu sprzęgła...
@ukaszwojtun87024 жыл бұрын
Kozak! Kozak! Kozak - Profesor jak zwykle na wysokim poziomie - dzięki! :)
@stanislavzogata54203 жыл бұрын
Jestes swietnym fachowcem, posiadasz szeroki zakres wiadomosci i z taka niespotykana latwoscia umiesz podac ich szerokiemu zakresu uzytkownikow aut, brawo!!! Tyle cenných informacji w kazdym odcinku, gratulacje i tak trzymaj Krzysiu, pozdrowienia z Czech.
@adamwojtowicz39724 жыл бұрын
Ten dźwięk linijki na biurku to: "sztymbrrrrrrrrrr" pozdrawiam
@TheBestPogo134 жыл бұрын
gorszy dzwiek markera :)
@xarturro94x4 жыл бұрын
widac ze bardzo chciał go pokazac ale nie chciał wyjsc nam idiote xD
@korbendallas1024 жыл бұрын
Czekałem na ten odcinek jak progi na konserwację! I jest^^
@dareknosek58764 жыл бұрын
Najważniejsze to założyć gumę przed, a nie po. Faktycznie temat rzeka ale fajnie gadasz więc proszę o więcej wykładów.
@Macieja874 жыл бұрын
Profesorze robisz KAWAŁ DOBREJ roboty! dzięki!
@marcinszymanski84384 жыл бұрын
Podoba się dla mnie :)
@kris8564 жыл бұрын
:0
@HanSolo__4 жыл бұрын
O tak o?
@MarcinvRS4 жыл бұрын
@@HanSolo__ no i czego😀
@eSeSman14 жыл бұрын
Witam. Bardzo ciekawa lekcja Profesorze i naprawdę sporo z tej lekcji wyniosę do ludzi na przyszłość... ogólnie z kołem dwumasowym nie miałem za wiele wspólnego, gdyż na ogół obracam się w autach z lat 90-tych lub dużo starszych... dzięki zatem za wiedzę i pozdrawiam serdecznie.
@skansen04 жыл бұрын
6:30 Najlepszą odpowiedzią na pytanie po co jest koło dwumasowe jest Ursus C-330, "ciapek": koło zamachowe jest tam tak wielkie, że samo rozkręcenie silnika bez obciążenia z prędkości minimalnej do maksymalnej zajmuje kilka sekund.
@michu58724 жыл бұрын
Świetny material, polecam kazdemu kto chce sie dowiedziec więcej o tym co w aucie burcy. Naprawde warto posluchac, brawo Profesorze!
@kszychop16984 жыл бұрын
Jeżdżę hondą, Z dwumasy się śmieję. Niestraszne mi wibracje, Mam zniżki na oleje.
@andrzejmauricz54734 жыл бұрын
kszycho p - na rzepakowy też ?
@techeltomek3 жыл бұрын
półosie dobre???
@szymonkwiatkowski95204 жыл бұрын
Dziękuję Ci Profesorze Chrisie że jesteś, mój dzionek stał się dzisiaj lepszy bo obejrzałem odcineczek
@TheZbignievas4 жыл бұрын
Ja bym powiedział: filtr dolnoprzepustowy dla ruchu obrotowego.
@StejSiplus4 жыл бұрын
Bardziej mostek prostowniczy
@Kanc1erz4 жыл бұрын
Raczej filtr pojemnościowy za mostkiem ;)
@peropero41574 жыл бұрын
Taki układ całkujący
@arkadiuszsalski20512 жыл бұрын
Profesor Chris jeden z nielicznych mechaników który wie że mówi się spoina a nie spaw - Dziękuję 😀
@matttomzak2befluent5234 жыл бұрын
Mam propozycję uzupełnić ten odcinek : profesorze Chris, muszę się podszkolić ze sprzęgła bo długo nie robiłem, proszę o filmik istruktarzowy dla młodych mechaników albo tzw. DIY ( Do it yourself - zrób to sam ) mechaników - jak się wymienia sprzęgło, da się sklecić filmik na szybszych obrotach by zajął godzinkę a nie 4 albo 6 albo i 8 hehe jak w realu :). Zobowiązuję się dać zapomogę na Paypal-a
@MaciejW04 жыл бұрын
Dzieki. Nareszcie wiem o co chodzi z tym kolem i jak to dziala nawet w zakresie mikromechaniki. A za jakosc jezyka polskiego...szacun. Pozdrawiam.
@marcinstaszak62074 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Dużo ciekawych informacji. Dzięki Chris :)
@yeniferka Жыл бұрын
Dzięki za super filmik o dwumasie. Dokształciłam się i mam nadzieję że nie bede czynnikiem uszkadzającym dwumasę w moim aucie. Pozdrawiam
@maniekf23054 жыл бұрын
Ostatnio wymieniałem silnik i sprzęgło w Ursus C-330, tam jedno masa trochę waży.
@MaciekRugała Жыл бұрын
Pięknie się ogląda, jak ktoś uczy i sprawia mu to frajdę. Dzięki! :D
@jakubponeta39194 жыл бұрын
Kolejny świetny wykład. Dziękuję i pozdrawiam 😁👍
@qwertyqwe30012 жыл бұрын
Świetny odcinek, bardzo dobrze wyjaśnione i cieszę się, że przekazales wiedzę, a nie domysły i mogę doczytać resztę (np. smar w kole) pozdrawiam ;)
@Labiel74 жыл бұрын
Co do zastępowania dwu jednomasą, Chris z grubsza masz rację. Ale nie do końca. Wszystko zależy od ceny. Jeśli w aucie wartym 3 tyś pójdzie dwumas to czy sens jest go wymieniać jeśli cena dochodzi do ceny auta? Czasem to kwestia kalkulacji. Niestety trzeba iść na ustępstwa - albo oddajemy auto na szrot, albo "podwajamy" jego wartość robiąc fachowo (w głowie zastanawiając się czy za chwilę nie padnie co innego), albo robimy po kosztach - i jak to mówią, jeździć i obserwować. A co do kosztów, mała anegdota. Mam auto w LPG. Gadałem ostatnio z jednym gościem, który się brzydzi LPG - Panie tylko PB, bo szkoda silnika. Po czym wsiadł do swojego gruza wartego "tysiąc pińcset", odpalił silnik który chodził jak kosiarka i pojechał zatankować za 20 zł "szlachetne" PB :p
@Marcin_Grabarz4 жыл бұрын
@@biglightball jedno i drugie czasem, co tym bardziej dziwi...🤔
@ewita72724 жыл бұрын
Moj poprzedni wlasciciel Skody Octavii 1.9 TDI zainstalowal jedno mas i co sie okazalo po kilku tysiacach kilometrow na pierwszym biegu sa szarpania. Wymienilem ten jedno mas na dwu mas i nowe sprzeglo. Teraz to jest poezja z jazdy. Niewiarygodne jaka roznica, wszystko jest wyciszone, zcharmonizowane i dla mnie kierowcy to jest poezja w kierowaniu tego samochodu. Nsprawde warto wydac troche pieniedzy by miec przyjemnosc z jazdy. Polecam. Kierowca zawodowy.
@MarcinvRS4 жыл бұрын
Jaki silnik?
@endriuszcz82414 жыл бұрын
Tylko i wyłącznie dawać w palnik🔥🔥🔥🔥🔥🔥
@franekkonopka3333 жыл бұрын
Wielki szacunek Profesorze.Nie przejmuj sie h..komentarzami osob ktore roweru nie potrafia naprawic,nie mowiac o centrowaniu kola.Kazdy mechanik powinien zaczynac od napraw roweru,motoroweru typu Komar,sam osobowych, comp dignostic,osobowych z hybryda.Pozdrawiam.
@franekkonopka3333 жыл бұрын
Dzieki za wyroznienie mojego postu.Osobiscie uwazam ze caly trend motoryzacji zostal zapedzony w slepa uliczke tj silniki tlokowe.Dlaczego nie hybrydy z silnikami turbinowymi ktore byly produkowane juz w latach 60tych ze sprawnoscia 70%(tj silniki turbinowe z temp.pracy 300C)?Patrz Moldy Technik z 2004.Zamiast ze sprawnoscia 35% tlokowych?Uklady typu:diesel,generator,silnik elektryczny z powodzeniem jest stosowany w lokomowywach spalinowych od lat 60tych.Przy setkach tysiecy NM torque zadna skrzynia czy sprzeglo nie wytrzyma.Kazdy silnik elektryczny mozna pieknie wyseterowac,bez sprzegla czy innych dual mass flay wheel.Wtedy moto koncerny pozbawione bylyby 1/2 dochodu z servisu czy sprzedazy czesci.Dlatego klijentom wciskany jest produkt zawodny,z setkami psujacych sie czesci.Nikt wtedy nie patrzy na ekologie,wydobywanie mineralow czy przetworzenie zuzytych czesci.
@johny64504 жыл бұрын
Dwymasa robi ogromne spustoszenie w portfelu.
@danbida49484 жыл бұрын
Dziękuję Krzysztof za temat z dwumasą teraz wiem co robić z moją astrą g (100-lecia ) 🖒👊
@bogdanr13444 жыл бұрын
Złomowanie 😀
@Pitermanus4 жыл бұрын
Szkoda tylko, że te dwa kawałki żelastwa połączone sprężynkami mają tak horrendalne ceny.
@HanSolo__4 жыл бұрын
Przecież wysoka cena dotyczy kół dwu-masowych z kompletnym sprzęgłem. Co zresztą się nawet opłaca wymienić skoro już się odłączyło skrzynię.
@Pitermanus4 жыл бұрын
Wymieniałem w zeszłym roku w e39, cały komplet około 2500zł z czego jakbym oddał z powrotem dwumas bo mój okazałby się dobry dostałbym z powrotem ok 1500zł. Dlatego uważam, że jak na dwa kawałki metalu połączone elastycznie to i tak dużo. :) Ale cena pewnie taka, dlatego że to wymienia raz na nawet kilkanaście lat, więc nie materiał i technologia tutaj determinuje cenę.
@HanSolo__4 жыл бұрын
@@Pitermanus Do Tourana wyszedl mnie 1400 za komplet Luk. Ogolnoie mam doswiadczenie z kazdego BMW z drogimi zamiennikami. Podejrzewam ze oryginaltmy winduja ceny, czesto są to najzwyklejsze czesci. Inna sprawa ze robi sie mniej osprzetu do takich 3,0-3,5l niz do jakichs tam 1,6 z Forda. Aktualnie w Mazdzie 2,5 za sprzeglo zaspiewali mi 900... Czesc rzecz jasna tylko.
@ripLunarBirdCLH4 жыл бұрын
Generalnie wyjaśnienie jest proste. MONOPOL. Dwumasy produkuje wąska garstka firm, które dogadały się z koncernami. I zasada jest prosta: płacisz ile chcemy albo wypierdalaj - tylko my mamy w łapie dokładne specyfikacje. Konstrukcje dwumasów są opatentowane, co uniemożliwia sprzedawanie europejskich zamienników. Oczywiście jakieś tam chińskie firemki robią zamienniki i srają na europejskie sądy, ale generalnie monopol dalej istnieje i stąd wysokie ceny.
@Pitermanus4 жыл бұрын
@@ripLunarBirdCLH Też właśnie wydaje mi się to główną przyczyną.
@szymox4 жыл бұрын
Jestem amatorem - mechanikiem. Jak dla mnie film mega wartościowy i treściwy 😊 Dzięki Profesorze!
@sylwiam91464 жыл бұрын
te 6 cylindrowe rzędówki miały znacznie mniej drgań i były znacznie bardziej przewymiarowane są motory które wypuszczano z jedno masą i dwu masą np 1.9 tdi ATD i nic się nie urywało
@xablo654 жыл бұрын
Profesorze, trafiłeś filmem prosto w punkt mojego problemu. 3 tygodnie temu wymieniałem to ustrojstwo u lokalnych mechaników. Ze względu na bardzo wysoką marże za kompletny zestaw (3500zł) dostarczyłem zestaw do zamontowania zakupiony w sklepie w moim mieście 900zł taniej ( LUK 600 0196 00 ) Po wymianie wrzucić bieg żeby ruszyć z parkingu po pracy to prawdziwe wyzwanie. Po zgłoszeniu problemu mechanik posmarował linki i powiedział ze to wina skrzyni. Przejechałem kilkadziesiąt kilometrów i dwumas zaczoł klepać z rana, głośniej niż stary. Ręce mi opadły. Chodzę cały tydzień i myśle czy nie podjechać do Ciebie. Volvo S60 2.4 benzyna + gaz. Olsztyn pozdrawia.
@ireneusz4274 жыл бұрын
Czasami lepiej zacisnąć zęby i zapłacić trochę więcej. Odpowiedzialność spadłaby na warsztat, a tak będą zlewać temat, bo to nie części od nich. Naszykuj się na zakup drugiej dwumasy. Szansa na uznanie reklamacji jest mała. Będzie Ci potrzebna faktura z kolejnej wymiany, najlepiej z opisem problemu zrobionym przez warsztat. Wszystko trzeba udokumentować, zwiększy to marna szanse na uznanie reklamacji. Bez faktur z montażu nawet nie ma co zaczynać tematu. Niestety, ale obecnie jakość części jest beznadziejna, a rozwalone nowe dwumasy to codzienność.
@stalewiakTV4 жыл бұрын
Ty powinieneś być doktorem i najwyższą rangą nauczycielem w szkole 👌👍👍 Lekcja 45min by jeb... migiem.Ja dostałem powiadomienie. Pozdrawiam
@kris8564 жыл бұрын
no a ja własnie już w ogóle już powiadomień od chrisa nie dostaję...
@MlchelDeNostradame4 жыл бұрын
@@kris856 ja nie dostaje ZADNYCH powiadomien od 2 tyg.
@szymongajda10624 жыл бұрын
Wreszcie ogarnąłem o co pięć. Dzięki. (Interferencja fal. Każdy układ będzie miał swoje częstotliwości rezonansowe. W przypadku silnika dużo zmiennych częstotliwości rezonansowych ) EDIT: pl.wikipedia.org/wiki/Interferencja
@mg32894 жыл бұрын
Krzysztofie, jeżeli wmontowujesz rysunki lub zdjęcia warto żeby były nieco dłużej wyświetlane. Dużo lepiej będzie się taki materiał oglądało. Pozdrawiam 👍🏼
@mohavk24414 жыл бұрын
Znam osoby które pozakładały jedno mas i są zadowolenie, ale znam też taki przypadek że po założeniu jedno masy nie dało się jeździć autem, po tygodniu szarpania spowrotem był wkładany dwu mas... Piona.
@kileroooPL4 жыл бұрын
Też jestem zdania jeżeli ktoś się namęczył wyliczał że powinna być ta dwu-masa to powinno tak zostać i nie ma co zmieniać
@bridgebuilder96714 жыл бұрын
super robota. Prawdziwy Profesore :) dzięki za włożoną pracę i humor!
@konradchojnacki38654 жыл бұрын
Fajne takie odcinki wyjaśniające wiele rzeczy :)
@michazielinski96424 жыл бұрын
Świetnie się ogląda takie filmiki. Wiedza przekazywana z pasją. Super.
@7oyful4 жыл бұрын
Chris zrób odcinek o katalizatorach i praktyce warsztatowej!
@przemulo794 жыл бұрын
Ooo Jak wyciąć,żeby klient się nie pokapował
@marcinnieweglowski17654 жыл бұрын
Żeby w tak łatwy i przystępny sposób mówić o tak trudnych zagadnieniach to szacun.Na politechnike👍
@solkompleksowa4444 жыл бұрын
To nie bezpiecznik, tylko dławik idąc w analogie elektroniczne ;) a właściwie kondensator plus dławik :P
@EkoKolo_Katowice4 жыл бұрын
taki układ rezonansowy . gdzieś było że maksymalna amplituda jest przy 1500 obr no a potem są harmoniczne gdzieś przy 3000 ale to już na tyle szybko wiruje że nie ma znaczenia . dlatego mocno obrywa ten układ jak ktoś se na 6 biegu z 70 rozpędzanie uprawia .
@bartekrzad814 жыл бұрын
Przyjemnie ogląda się tak wartościowe produkcje na yt, uwzględniając również satyrę którą niektórzy rozumieją i lubią, niektórzy nie . Szanuję Twoją pracę 👍 Oby więcej takich fimów Pozdrawiam
@dawidgrzesiczek89984 жыл бұрын
6:55 i klucza 10 nie ma jak w kazdym porządnym warsztacie 😂
@pseudobudowlaniec4 жыл бұрын
Ale 13 jest! :)
@michaljankowski7654 жыл бұрын
pojechał na podszybiu któregoś klienta
@dareknosek58764 жыл бұрын
Żona jak pojechała do mechanika to fajna przegubowe zlaczke przywiozła.
@hondacbr1164 жыл бұрын
Czego szuka pedofil w warsztacie ?? Płaskiej 13tki
@dawidgrzesiczek89984 жыл бұрын
@@hondacbr116 to juz teraz wiadomo gdzie moze byc i ta 10..
@szymonandrzejak74964 жыл бұрын
W dużym skrócie, kiedyś drgania tłumiły pojedyńcze sprężyny na tarczy sprzęgła, dziś w dwumasie tłumią je sprężyny bardziej precyzujne potrójne sprężyny dzięki czemu możemy robić skrzynie i mosty "g*wno litu"😉 dzięki temu koncerny więcej zarabiają tłumacząc to tym "lekką poprawą komfortu".
@kamilmaurycy4 жыл бұрын
Biorę bucha i oglądam 👍👍😁😁👊👊
@DIeSEL20d4 жыл бұрын
Pięknie wszystko opisane czarno na białym. Nic dodać nic ująć. Pozdrowienia dla Mariusza.
@KapitanOrgazmo4 жыл бұрын
W jakimś małym Fiucie w najbogatszej wersji był dwumas a w tańszych zwykle koło zamachowe. Nie wiem czy czasem nie Punto.
@Ivecos4804 жыл бұрын
Passat B5 1.9 tdi AFN 4 Motion: po założeniu jedno masa w środku zrobiło się bardzo głośno na wszystkich prędkościach obrotoeych, tak na granicy komfortu. Pojawiły się wibracje z okolic silnika i wału napędowego, (fabryczna podpora wału od nowości, ledwo wyczuwalne luzy na przegubach) a na starym dwu masie była cisza. Auto poszło na Ukrainę, ale gdybym wiedział to w 4 Motion nie zakładał bym jedno masa. Pozdro! ;)
@Leszczykbl4 жыл бұрын
Profesorze , upraszczając temat drgań pomyliłeś 2 pojęcia: rezonans i interferencja. Interferencja to inaczej sumowanie się drgań/fal. Rezonans to zjawisko, w którym małe pobudzenie do drgania powoduje dużo wyższą amplitudę drgania, a występuje dla tzw. Częstotliwości drgań własnych. Każdy układ ma kilka takich częstotliwości (patrz Figury Chladniego). Z ilustracji wynika, że mówiąc o rezonansie opisujesz interferencję (są różne częstotliwości po stronie silnika i skrzyni biegów i np. jedna na 20 "górek" idealnie się zsumują). Rezonans jest wtedy gdy silnik będzie miał taką samą częstotliwość/prędkość obrotową jak koło dwumasowe czy skrzynia biegów. Wtedy wszystkie "górki" będą się sumowały, a amplituda tego drgania będzie bardzo duża. Dwie różne sprężyny w kole dwumasowym powodują, że częstotliwości drgań własnych każdej że sprężyn są inne i nawzajem się tlumią w przypadku rezonansów.
@sebastianpatapik2574 жыл бұрын
Tez mi się tak wydaje. Co do rezonansu i interferencji mechanicznej.Opis zjawisk nic dodać nic ująć.
@HanSolo__4 жыл бұрын
No tak ale wał juz rezonuje. Wraz z oddalaniem się od masy jego lżejszy koniec dostaje drgań o wyższych, coraz wyższych wartościach.
@Quetzalcoatlv33 жыл бұрын
Tak trzymaj Chris! Przekazujesz nie tylko wiedzę ale i dobrą energię poprzez sposób w jaki opowiadasz. Uśmiech w oczach 8:57 :) Na początku należałoby powiedzieć po co wymyślono koło zamachowe, mianowicie myślę, że najważniejszym powodem było wyrównanie prędkości obrotowej wału, a dopiero potem zredukowanie drań. Jeszcze jedno! Pokazuj zdjęcia części przez kilka sekund dłużej :)