Dobrý den, co by jste doporučil. Je připravené plátno ošetřené akrylovým šepsem a vyschnuté hned připraveno k olejomalbě? Nebo je lepší je ještě před samotnou malbou jemně přebrousit ? Děkuji za odpověď i za krásně zpracované videa.
@JirkaHouska3 жыл бұрын
Dobrý den, dávám jenom uplně rychlé přebroušení jemným šmilgrpapírem, sníží se tím obrušování štětců, ale dá se malovat i bez toho.
@op-sz7cx5 жыл бұрын
Mal som množstvo hotových rámov, no dodané klínky neboli naozaj klínkami a ich použitie bolo k ničomu. Najčastejšie vždy vypadávali, pri silnejšom "nabití" do rohu prederavili plátno alebo sa rozišiel roh rámu. Takže tak. A ešte niečo, čím prebrúsiť vrstvy šepsu?
@JirkaHouska5 жыл бұрын
To je jeden zdůvodů proč klínky nepoužívám. Nejlpší je přebrousit to jemnějším brusným/ šmirgl papírem, větší uzlíky se dají seříznout žiletkou.
@op-sz7cx5 жыл бұрын
@@JirkaHouska Pane, ďakujem vám za radu.
@slitrovaart4 жыл бұрын
Dobrý den, mám dotaz ohledně praskání šepsu. Na koupené předšepsované (bílé, dvě vrstvy dle prodejce) plátno na rámu jsem natřela dvě vrstvy šepsu černého - v první vrstvě dost zředěného, ve druhé zředěného jen asi (3:1, šeps:voda). Mezi vrstvami jsem vždy čekala nejmíň den a po několika dnech jsem našepsované plátno (u kterého prasklinky nebyly, nebo jsem si jich nevšimla) celé natřela černou akrylovou barvou. Vše jsem nechala důkladně proschnout, a nyní když jsem chtěla jít malovat jsem zjistila, že mi v některých místech nános popraskal (nic obřího, tenké prasklinky, kterými lze trochu vidět až k bílé vrstvě). Vím, že je to nejspíš příliš tlustým nátěrem v těchto místech, moje otázka ovšem teď je - Co s tímto plátnem? Musí se zbrousit a začít od znova? Nebo by ho šlo přetřít lehce naředěným akrylovým médiem a tím praskliny zatřít, pružně zafixovat a ponechat jako efekt? Barva se v šupinkách neslupuje, ale trochu se bojím, že kdybych na něj dál malovala, tak začne.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, asi se to bude chovat anomálně už vždycky. Nejlepší je asi takový plátno sejmout a napnout obráceně. Mimochodem lepší, než černej šeps je tenká průsvitná vrstva tmavý barvy.
@zdenkapichova14 жыл бұрын
Co se stane, když se začne malovat olejovými barvami na nenašepsované plátno? Děkuji za odpověď
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Plátno pak pomalu oxiduje spolu s olejem a zkřehne, případně se rozpadne, závísí na množství oleje a síle plátna.
@iokarii4 жыл бұрын
Dobrý den, mohu tónovat šeps, 2.vrstva, např. šedou? děkuji, Saša.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, jo to se dá, akrylem, temperou, nebo jenom rozmíchanym pigmentem,
@marketahruba14164 жыл бұрын
Dobrý den, mohu se prosím zeptat na nějaké tipy, pokud chci malovat na nenapnuté plátno, popřípadě i nenašepsované? Chtěla jsem trošku zaexperimentovat a teď nevím moc co s tím :D pravděpodobně to ani našepsovat nepůjde, jestliže to plátno prvně nenapnu. Máte s tím nějaké zkušenosti? Děkuji.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Dobrý den, ono by to asi nějak šlo, ale bude se to kroutit a vlnit. Pokud malujete na nenapnuté a nešepsované, půjde to hlavně dost špatně, minimálně bych si ho po stranách zatížil. A hlavně na nenašepsované se dá malovat akrylem, ale s olejem by degradovalo.
@marketahruba14164 жыл бұрын
@@JirkaHouska Budu malovat akrylem. Moc děkuji za odpověď:)
@oldrichkolbasnjuk85754 жыл бұрын
Káždé plátno vyžaduje svoje , po staletí se natahuje na rám ! Nikdy jsem to neměl tak, jak popisujete paní Markétko!. Plátno se může natáhnut i na jiný materiál , než na rám dřevěný ! Solit , překližka , ale vše musí být vysušené , jinak se Vám to časem pokroutí a práce malování je fuč , ale toto vyžaduje určitý čas vysychání Jste ale šikovná a nebojíte se ptát !! Olda
@marketahruba14163 жыл бұрын
@@oldrichkolbasnjuk8575 šlo to i na nenapnuté a nenašepsované :) pro účely, kvůli kterým jsem chtěla plátno nenapnuté, to stačilo. Ale děkuji za starost :D
@jandrda99684 жыл бұрын
Je nějaký rozdíl při šepsování sololitu?
@JirkaHouska4 жыл бұрын
Prakticky je to stejný, pokud se maluje na hladkou stranu, tak je jí lepší zbrousit, aby se šeps nesloupal. Pokud by se sololit kroutil, tak je lepší natřít obě strany, ale v případě akrylovýho šepsu nebejvý velký pnutí.
@jandrda99684 жыл бұрын
@@JirkaHouska Díky, zrovna jsem dodělal 2. vrstvu, zdá se, že je u sololitu o chlup lepší výsledek šepsování molitanovým válečkem než štětcem (dělám více desek najednou). Šeps mám ten, co doporučujete.
@JirkaHouska4 жыл бұрын
@@jandrda9968 Váleček udělá trochu jinou, hrubší strukturu, takže se na to pak trochu jinak maluje.
@David-hz2gr5 жыл бұрын
Mužu použít misto klihu bílek?
@JirkaHouska5 жыл бұрын
Já osobně neklížim vůbec, plátno tím zbytečně křehne. Řekl bych, že bílek by se nemusel s následující vrstvou šepsu dostatečně spojit.
@oldrichkolbasnjuk85754 жыл бұрын
iii ne ne . Já to napínám kleštěmi k tomu určených , dám klínky , ale nic moc , aby se rámek byl stejnoměrně po celé ploše mírně natažen , ale to už je plátno napnuté a hned šepsuji ! První šeps je dost naředěný , aby se to dobře do plátna vpilo !! Pak udělám druhý nátěr hutnější a po čtyřech dnech dokončím!! Pokud plátno , někdy " koukají z něj nitky , po konečném vyschnutí brousným, jemným papírem šeps trochu vyhladím! Klínky nepoužívám , kleště mi pomohou pořádně napnout !!! Po prvé nastřelím od prostědka a to provedu kolem dokola! ONO ale zálež,í jak velký rám používám !! Dělám to 50 let a ok! Na stará kolena se ale jdu doučit k odborníkům, člověk nikdy není dokonalý . Těším se na lidi, se kterými budu pracovat !!!
@oldrichkolbasnjuk85754 жыл бұрын
Jinak jsem se poučil tady a šepsovat budu akrylem , je to lepší ano !!
@oldrichkolbasnjuk85754 жыл бұрын
rám nezpevňuji hřebíčkem , ale šroubkem tak , že jeho hlavička je zároveň ukrytá v rámu .
@oldrichkolbasnjuk85754 жыл бұрын
Jiří, na to že jste velmi mladý, jste super výtvarník a kam se na Vás hrabu !Budu se těšit na Vás !!!