Браво и благодаря за идеята .,,🙏.. Най много помогна за малините , защото купувам онлайн пръчки и...нищо! Сега ще знам как 😊голямо Мерси! ❤👏👏👍💚☀️🤗
@taniatosheva88049 ай бұрын
Едно чудесно видео! Благодаря ви!
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Благодаря!
@ЕмилияБаръмова9 ай бұрын
На мен също фаворит ми е червеният гигант.Тази година сложих и розов гигант. Меделина също много я прехвалиха, като вкусови качества-сладки,с тънка кожица. Всички семена са на Флориан. Успех🍀
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Пробвайте и момини сълзи. Раждат по-малко от гиганта, но пък вкусът е... По-хубави са по мое мнение от червения гигант, но лично аз поставям и двата сорта домати на първо място в моята класация.
@ЕмилияБаръмова9 ай бұрын
@@gradinata_na_toni Благодаря за отговора.Сложих Момини сълзи, Бабино чудо,розово и червено Биволско сърце и жълт едър.Общо 11 , но понеже са ми дадени не им знам сортовете. Посях ги,за да си извадя пресни семена и да си ги подбера.Най-вероятно за напред ще ги въртя,през година или две,да им запазя семената.Хубава вечер🍀
@ВиолетаИванова-ц8я9 ай бұрын
Успех
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Благодаря!
@GalinaBarnelova9 ай бұрын
Здравейте, пиша ви за първи път. Интересувам се може ли да се използва за поливане на разсад водата от върбовите клонки. Благодаря.
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Здравейте! Може да я ползвате. Аз също използвам и такава вода. Укрепва корените и растенията растат по-бързо. Цяло лято поливах с вода в, която киснеха корените на няколко дебели върбови клони.
@vanqslavova94458 ай бұрын
А поливане на растенията на вода със зеолит пробва ли ли сте !
@gradinata_na_toni8 ай бұрын
@@vanqslavova9445 Здравейте! Не, не съм пробвал. До колкото знам се използва да пречистване на вода във филтриращи инсталации.
@goraglamping6009 ай бұрын
Здравейте, как си добавяте азот в почвата, за да реванширате използването на мулч? Благодаря 🙂
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Здравейте! Лехите ми са направени от изцяло компостиран дървен чипс, който е достатъчно богат на хранителни вещества. Не добавям изкуствена тор. Горния слой изсъхва по- бързо заради слънцето и вятъра, и затова изглежда като мулч, надолу всичко е компостирато. Спазвам принципа на сеитбооборот, като правя ротация при някои от културите поне веднъж на сезон.
@ivangelovski895824 күн бұрын
@@gradinata_na_toniПроблем ли е да се добавят директно смляни клони в лехата без да са компостирани?
@gradinata_na_toni24 күн бұрын
@@ivangelovski8958 Здравейте! Лично аз първо компостипам чипса, но не е проблем и суров материал да се ползва. В този случай той изпълнява ролята на мулч. Сега, ако сложите дървен чипс то той до пролетта ще има известен процес на разпад.
@stangracias258 ай бұрын
Благодаря, беше интересно и полезно видео ! Пипера ще го пикираш ли или директно ще садиш ? И доматите кога ще ги закаляваш ? Успех, Тони ! 👍🍀🤗☀️
@gradinata_na_toni8 ай бұрын
Здрасти! Пипера не е пикиран, така е посят във формите. Ще го разсаждам по лехите. Бях готов за сега, но времето се захлади и ще изчакам до края на Април. Доматите една част ги разсадих вече в оранжерията, а друга отвън, и още имам да разсаждам също навън. Те се закаляваха в оранжерията още от началото на Февруари-денем при слънчев ден топло, вечер студено.
@tsvetageorgieva79237 ай бұрын
Здравейте, много полезно видео. Третият метод за вкореняване на рози от цветовете на майката по кое време на годината е подходящ да се прилага и цветовете увяхнали ли трябва да са или свежи, когато се залагат в пръстта?
@gradinata_na_toni7 ай бұрын
Здравейте! Есента е най-подходящо, октомври месец. Цветовете трябва да са прецъфтели с дръжки около двадесетина см. дължина се отрязват. Листата не се махат. Желателно е в деня на отрязването да се поставят в пръстта, ако ли не, във вода и при първа възможност да се посадят. Поливат се добре при слагането, покриват се с пластмасова туба или шише и така до пролетта. Не се поливат допълнително през студеното време.
@tsvetageorgieva79237 ай бұрын
@@gradinata_na_toni благодаря, със сигурност ще пробвам есента. Както казвате това е най-бързия и успешен метод.
@miglenanacheva32519 ай бұрын
Здравейте!Интересно е къде сте - в южна България,или?Пръстта ви каква е като тип,както и марката мулч?Благодаря.
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Здравейте! Намирам се в Северозападна България, тук почвите са чернозем. Растенията ги отглеждам само в компостиран дървен чипс, който сам си правя. Лехите ми са с дебелина от 15-20 см. направени само от компост.
@valentinvalchev77104 ай бұрын
Здравейте, ако резниците презимуват покрити в саксия на балкон дали ще оцелеят зимата?
@gradinata_na_toni4 ай бұрын
@@valentinvalchev7710 Здравейте! Може, но зависи колко е студено на балкона. Директно в почвата е друго. Саксийте замръзват зимата. Ако е остъклен няма да има проблем. При отворен балкон, най-добре увийте саксията с нещо от текстил, стара дреха например и после с найлон, а отгоре пластмасовата бутилка увийте със стреч фолио за самата саксия.
@miglenanacheva32519 ай бұрын
Водата топлена на слънце ли е?Кафето и банана не подкиселяват ли всъщност,освен калия?
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Здравейте! Бидона стои в оранжерията и каквато температура достигне водата с такава поливам. Старая се все пак да не е ледена, т.е. току що наточена от кладенеца. Що се отнася до утайката от кафето и банановите кори няма никаква опасност от висока киселинност. Пресни кори от банани и термично обработеното кафе имат неутрално Ph.
@miglenanacheva32519 ай бұрын
Благодаря ви!
@miglenanacheva32519 ай бұрын
Нямаме парник все още;домашен компостер отскоро сложихме и втори,незнам дали е правилно да смесвам домашен компост с градински...Черноморие,глина.Мулч купувам.Розовите резници изтървах,все още не живеем в имота и е трудно. Благодаря за видеото.
@joannev54037 ай бұрын
Здравейте! Колко време трябва да стоят банановите кори във водата?
@gradinata_na_toni7 ай бұрын
@@joannev5403 Здравейте! Няма срок. Най-малко три дни трябва да се киснат във вода, или докато водата промени цвета си и тогава се ползва. После доливате вода и ги оставяте да киснат, или добавяте нови кори към вече накиснатите.
@tincholazarov98069 ай бұрын
Здравейте!Искам да попитам дали е късно вече за вкореняване на рози?
@gradinata_na_toni9 ай бұрын
Здравейте! Не е късно. В момента съм сложил още рози за вкореняване, така че можете да го направите. Но използвайте първия метод- с подрязаните резници и покрийте с туба. Капачката я дръжте отворена и поливайте резниците редовно.
@ivangelovski895825 күн бұрын
Кербовка му казват. Работи метода и на стари рози и на дръвчета.
@НаташаДимитрова-ф9р5 ай бұрын
Текста който добавяш пречи да се гледа видеото
@gradinata_na_toni5 ай бұрын
Здравейте! Текста се скрива щом се отвори видеото.