Napiszcie moi Drodzy, czy chcieli byście mieszkać przy koksowni ;) Ps. A jak ktoś pracuje na takim zakładzie, to może chciałby o tym opowiedzieć, najlepiej przed kamerą. Piszcie moi Mili :)
@dziaboongowaty2 жыл бұрын
Mieszkam niedaleko zlikwidowanej koksowni Knurów, w czasach jej działania trochę uciążliwy był zapach oraz sadza na oknach
@Paawlo952 жыл бұрын
Owszem, pracuje na koksowni Jadwiga i mogę co nie co powiedzieć na temat tej pracy jeżeli chcesz :)
@TheJuniorCRX2 жыл бұрын
Ja pracowałem na zlikwidowanym Dębieńsku, teraz na Radlinie. Mało osób ma pojęcie i tych zakładach które produkują jedno z najczystszych paliw....
@Paawlo952 жыл бұрын
@@TheJuniorCRX mój ojciec i brat robili na Dębieńsku. Jak zamykali koksownie to mój brat jako najmłodszy pracownik pod względem stażu pracy i wieku miał tą "przyjemność".
@mesing2 жыл бұрын
@@Paawlo95 Na byłą kopalnię i koksownię Dębieńsko mam widok z okna.
@pralkatv34852 жыл бұрын
2:50 Fachowo nazywa się to maszyną wypychowo-wsadową. 3:05 Widoczny "pojazd" pośredniczący między baterią, a wozem gaśniczym to tzw. wóz przelotowy 3:08 Dokładnie chodzi o to, żeby go ostudzić. W koksowni Przyjaźń odbywa się to metodą na sucho, tutaj klasycznie na mokro pod wieżą gaśniczą, widok z poziomu operatora wozu gaśniczego (na przykładzie wałbrzyskiej Victorii): kzbin.info/www/bejne/eXbaoop8Z9l3p5Y 3:27 widok wnętrza wieży tuż po zagaszeniu (na przykładzie Victorii): kzbin.info/www/bejne/eXbaoop8Z9l3p5Y 4:10 zapomniałeś wspomnieć o benzolu. W instytucie, w którym pracowałem krążyła historia o pewnym doktorze, który realizował prace naukowe dla przemysłu koksowniczego i regularnie bywał na obiektach. W dobie utrudnionego dostępu do etyliny tankował swojego Fiata 125p właśnie benzolem. Niezbyt długo się nacieszył bo w niedługim czasie zatarł mu się silnik. 4:35 Tzw wydział węglopochodnych. 5:23 Podobno pracownicy chronili przed kancerogennym wpływem tej koksowni przy pomocy maści węglowej, którą smarowali się na czas pracy, dlatego nikogo w okolicy ul. Hagera nie dziwił widok człowieka ucharakteryzowanego na "murzyna".
@qbaka66452 жыл бұрын
Dzięki. Podpisałem pod filmem te fachowe nazewnictwo. Bo nagrywałem na żywo i mi "floł" zabrakło :)
@tyr6662 жыл бұрын
Super komentarz!!! A i koksownia Victoria jest Mi bardzo bliska i znajduje się w pięknych okolicznościach przyrody! Tam można podejść „pod sam ogień” i poczuć go - bo jest przy ogrodzeniu i drodze... Pozdro 😁
@andrzej44692 жыл бұрын
urodzilem sie (rocznik 79) i imieszkam we Wroclawiu ale sercem i dusza jestem za Slaskiem. Fajni ludzie, fajne miejsca... Kiedys jak nocowalem e hotelu to z jakiejs stalowni chyba odglosy dobiegaly jakby walczyly stalowe dinozaury :) super material...jak tylko zacznie sie bardzo wczesnie robic ciemno to biore statyw i jade pod to miejsce....foty na dlugim czasie kozak :)
@tomekpazera95842 жыл бұрын
Super film i doskonale znane mi miejsce bo często tam jestem przejazdem Fajnie ze wróciłeś na kanał Mam nadzieje na kolejne ciekawe filmy
@qbaka66452 жыл бұрын
Dzięki :) Postaram się z filmami, bo kilka nowych pomysłów jest. Gorzej z czasem.
@tyr6662 жыл бұрын
Piękny film i „dźwięk gazu”... Pozdro z Hindenburga miasta ognia, węgla i stali 😎
@qbaka66452 жыл бұрын
Dzięki za słowa uznania. Ja też jestem z Hindenburga, skąd również pozdrawiam :) Ps. O zabrzańskiej Jadwidze tez będzie.
@tyr6662 жыл бұрын
@@qbaka6645 super! Pozdrawiam 😁
@martinezbyk2 жыл бұрын
W latach 90-dziesiątych, jak wracałem z dziadkami z ogródka z orzegowa na szombierki to całe niebo było pomarańczowe. Babcia zawsze mówiła "na bobrku koks robią"
@konikgarbusek4915 Жыл бұрын
Jako bajtel (lata 64 - 74) mieszkałem w pobliżu na Szombierkach. Na boisku obok koksowni odbywały się piłkarskie turnieje dzikich drużyn. Wszędzie wokół zalegała warstwa brunatnego pyłu a po deszczu śliskiej mazi. Czas pokazał że to przekleństwo okolicznych mieszkańców. Pod koniec filmu pada zdanie "Cieszcie się tymi widokami puki jeszcze są". Ci co doświadczyli obcowania z tym zakładem powiedzieliby "przekleństwem było/jest mieszkać obok zakładu który tych widoków dostarczał". Wtedy mówiło się że w ciągu roku mieszkaniec Bytomia wchłania 1 cegłówkę pyłów i 1 wiadro sadzy. Potem w Katowicach 5 lat mieszkałem obok Burowca gdzie stara huta ołowiu, coś znacznie gorszego i bardziej zdradliwego niż w Bobrku.
@qbaka6645 Жыл бұрын
Ja twierdzę, że nie ma nic za darmo. Ja jako bajtel mieszkałem w Mikulczycach - od koksowni Jadwiga 2 km, od Huty Zabrze 3 km, Huta i Koksownia Bobrek 5 km i paląca się hałda 200 metrów :) Pamiętam ten smog, te kawałki sadzy latające w powietrzu, kwaśne deszcze, osady itp. Ale z drugiej strony, zobacz jaka tu była kasa z tego. Nowoczesne miasta, budynki, dobrze wyposażone szpitale, dobrze wyposażona Straż Pożarna. Przecież kopalnie czy inne zakłady sponorowały wszystko. Budowały osiedla, domy wczasowe, fundowały imprezy dawały kase na kluby piłkarskie. Jak standardową karetką w Polsce była nysa, to szpital górniczy w Zabrzu miał mercedesa z zachodnim wyposażeniem - i takich przykładów było tysiące. No, a potem zachód nam wmówił, że ten cały przemysł to takie zacofane, brudne i... polskie (wpajana w mediach taka polityka wstydu, że niby Polacy są zawsze jacyś gorsi od zachodu). I teraz przemysłu nie mamy, nie jesteśmy już w pierwszej dziesiątce eksporterów węgla, koksu, stali, nie sprzedajemy maszyn, a smog niby dalej jest. Opłacało się to likwidować? No, pytanie retoryczne.
@paul054510 ай бұрын
@@qbaka6645Caly mafijny plan balcerowicza i jego sitwy to bylo zniszczenie polskie3go przemyslu aby nie byl konkurencja dla zachodu. Zaklady byly sprzedawane czesto za mniejsze kwoty niz byly w kasach tych zakladow, mniejsze kwoty niz wartosc zlomowa wyposazenia. Taka dzika "prywatyzacja" w ktorej czestro kupcami byly panstwowe firmy zagraniczne takie jak orange ktore kupilo za bezcen telekomunikacje. Podobnie wiele sieci wodociagowych, cieplnych jest sporzedana zagranicznym panstwowym firmom, teraz zyski z tych przedsiebiorstw sa transferowane za granice.
@edwardacki49472 жыл бұрын
Naprawdę fajny materiał . Dobra robota . Czekam na więcej filmów.👌
@gabrarchanarchangel6472 жыл бұрын
Widzę znajome ujecia 🙂 Dobra Robota!
@qbaka66452 жыл бұрын
Dzięki :)
@sawatresor2 жыл бұрын
Super. Wiosną stałem w Wałbrzychu na wzniesieniu i obserwowałem pracę koksowni. Fascynujące to było. :)
@teodorkonopka28842 жыл бұрын
W Włbrzychu pociąg do/z Jeleniej Góry przejeżdżał obok muru koksowni. Fascynujący był widok gdy z pieców wysypywał się płonący koks i gaszono go wodą z węży. Równie fascynujący był smród tam na miejscu, okna trzeba było w pociągu zamykać. No i - sąsiednie osiedle Sobięcin...! Teraz chyba ta koksownia jest nieczynna.
@sawatresor2 жыл бұрын
@@teodorkonopka2884 byłem w styczniu dawała ognia pełna para.
@migacz19812 жыл бұрын
@@teodorkonopka2884 działa pełną parą tylko nie ta widoczna z pociągu, bo tamtą zamknęli w 89r
@scurekburek20922 жыл бұрын
Zapraszam do Przyjaźni (za granicą, w Zagłębiu :), jest to jedna z najnowocześniejszych koksowni w Polsce. I jedyna, gdzie koks gasi się na sucho w specjalnych silosach za pomocą tzw. gazu inercyjnego. Gaz ten chłodzi się potem zwykłą wodą, która zamienia się w wysokociśnieniową parę, a z niej produkuje się prąd, a po obniżeniu ciśnienia obsługuje wszystkie ciągi technologiczne: płuczki gazu, smoły, itp. Kłęby brudnego dymu to raczej rzadki widok.
@am55taf Жыл бұрын
Byłem ladowalem tam auta po wybuchu jak taśma stala
@bubel91022 жыл бұрын
Dziwne, że marnuje się energię ze spalania gazów zamiast stworzyć instalację która by te ciepło pochłaniała np. do ogrzewania samego zakładu i wody lub okolicznych budynków.
@jhhenio2 жыл бұрын
Film naprawdę fascynujący, jak pozostałe na kanale QbaKa. 👍 Film nie tylko fascynujący ale i ciekawy, tym bardziej dla kogoś kto nie ma możliwości zobaczyć czegoś takiego, czegoś co jeszcze istnieje. Ja mieszkam na Pomorzu i nie mam możliwości oglądania takich widoków, a coś takiego widzę po raz pierwszy - to zadziwiające. Miasto w którym mieszkam nazywa się Grudziądz. Było to najbardziej rozwinięte miasto pod względem przemysłowym na Pomorzu w ubiegłym wieku. W Grudziądzu istniały i pracowały między innymi zakłady i fabryki takie jak: GZP-gum Stomil, w których produkowano słynne na całym świecie materace, łodzie i tratwy ratunkowe, które do dzisiejszego dnia są na wielu jednostkach pływających po morzach i oceanach całego świata, ponadto obuwie gumowe i filcowo - gumowe, trampki, tenisówki (tzw. pepegi), obuwie dla wojska, górnictwa, przemysłu spożywczego, chemicznego oraz wiele innych wyrobów które można było kupić nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Agromet - Unia Fabryka Maszyny Rolniczych w której produkowano pługi 2,3,4 i 5-cio skibowe, glebogryzarki, brony, oraz części do maszyn. Pomorska Odlewnia i Emaliernia H.V. w której produkowano wanny oraz pompy. Zakłady Mięsne słynęły z produkcji szynek, bekonów i konserw HAM, które trafiały do USA. Pomorskie Zakłady Urządzeń Okrętowych WARMA - osprzęt statków i okrętów. Grudziądzkie Fabryki Mebli, Browary, oraz wiele innych zakładów i przedsiębiorstw po których nie ma dziś nawet śladu, a po niektórych ruiny straszą do dziś. Jedynymi zakładami które istnieją jeszcze od ubiegłego wieku są Wojskowe Zakłady Uzbrojenia (WZU), a także Wytwórnia Octu i Majonezu OCETIX, oraz Grudziądzka Spółdzielnia Mleczarska. Swego czasu Grudziądz był też miastem które słynęło z tego że było w nim najwięcej Jednostek Wojskowych w Polsce. Teraz nie ma tu nic oprócz Marketów i Hipermarketów. To naprawdę fascynujące i ekscytujące że można jeszcze zobaczyć istniejące i pracujące zakłady, fabryki i kombinaty które pracują od ubiegłego wieku. Bardzo Dziękuję za ten, oraz wszystkie inne filmy na kanale QbaKa, i czekam na kolejne. Pozdrawiam Serdecznie - Henio z Grudziądza. (h).
@qbaka66452 жыл бұрын
Dziękuję za miłe słowa i za ten komentarz. Może komuś da do myślenia, że ta długa lista zakładów, które zlikwidowali, to tylko z jednego miasta jest. A takich miast w Polsce jest mnóstwo. Polski przemysł został zniszczony. Gdybym zaczął wypisywać co zlikwidowano w Zabrzu i okolicy, to by tu miejsca zabrakło. Cóż, pozostaje mi jedynie uwieczniać to na filmach i zdjęciach. Dzięki raz jeszcze i również pozdrawiam :)
@wojciechmyszor65382 жыл бұрын
Pozdrawiam panowie z Katowic, miło wiedzieć że jeszcze ktoś tak i o tym myśli. Polska to miłe miejsce do życia.
@jhhenio2 жыл бұрын
@@wojciechmyszor6538 Dzięki Serdeczne. Pozdrawiam. 🖐️ (h).
@kretesciezkipawelszulc19602 жыл бұрын
Witam. Super film. Pozdrawiam serdecznie.👍
@qbaka66452 жыл бұрын
Dziękuję za słowa uznania. I jak to mówią, polecam się na przyszłość :)
@steam70872 жыл бұрын
Załapałem się nawet na końcówkę pracy pobliskiej karbidowni. Widok koksowniczych pochodni płonących na horyzoncie był niesamowity. Zresztą całą tą górnośląska maszyneria była fascynująca. Acz bardzo niezdrowa, niczym współczesna żywność :)
@qbaka66452 жыл бұрын
No niezdrowa, natomiast dająca "piundze" :) Coś za coś, w życiu nie ma nic za darmo. Ps. A posiadasz może jakieś zdjęcia karbidowni, huty, albo kolei z tamtych lat?
@steam70872 жыл бұрын
@@qbaka6645 Niestety... Z innej beczki. Ciekawe co będzie z "Wujkiem". Tamtejsza maszyna wyciągowa AEG z urządzeniami towarzyszącymi, to niezły rarytas. Krakus "klatka" o ile dobrze pamiętam.
@grzebacz1002 жыл бұрын
Palenie koksem to coś cudownego,duża temperatura,brak dymy,tylko że drogi był zawsze
@pawepakulski14612 жыл бұрын
Na mazowszu koks jest tańszy teraz niż węgiel kamienny.
@grzebacz1002 жыл бұрын
@@pawepakulski1461 niesamowite, mogę poprosić o namiary
@Rafael.Martinez2 жыл бұрын
Super materiał
@krzysztofk46052 жыл бұрын
Super ciekawe materiały
@exynosexynos6832 жыл бұрын
Nakręć film w nocy jak buchają siarczyste płomienie 💥💥💥💥
@MrMichal20dg Жыл бұрын
Pozdrowienia z koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej
@Samba2222222222 ай бұрын
Dziś wreszcie zobaczyłem na własne oczy, niesamowicie to wygląda. Żar czuć nawet stojąc koło garaży po drugiej stronie torów
@adamhoffman78772 жыл бұрын
Dobre Kubuś 👍
@micha44312 жыл бұрын
Te łuny w nocy są w istocie świetnym materiałem fotograficznym! Da się je wyłapać jeszcze w Bytomiu wieczorkami?
@peberbtm2 жыл бұрын
Tak, płomień wciąż jest obecny na Bobrku
@magdalena90922 жыл бұрын
Z okna z 10 piętra widziałam ta koksownie przez 5 lat, teraz sobie jak pomyśle co wdychałam z synem to mnie aż ciarki przechodzą. Mieliśmy astmę i kilka razy w roku zapalenia oskrzeli i płuc. Teraz mieszkamy już w czystej strefie i przyjazd do rodziny w te okolice zawsze się kończy infekcja oddechowa. Mam ciarki gdy na to patrzę. Ps. 38 lat swojego życia spędziłam w okolicy tej „ cudnej” infrastruktury!
@dominikjaworski8052 Жыл бұрын
Masz problem trza było pojechać na ciepłe eko wyspy...
@magdalena9092 Жыл бұрын
@@dominikjaworski8052 nie mam problemu… może lepiej by było gdybys mi nie odpowiadał!
@Tomek1985 Жыл бұрын
Zawsze fascynowały mnie takie stare budowle technologiczne
@vt1100 Жыл бұрын
Jakie stare... jeszcze w 1997 w Nowej Hucie beztrosko sobie hulała (Zakład Koksochemiczny przy Hucie im, Tadeusza Sędzimira w Krakowie). Pracowałem sześć lat. Jak się odciągi (eżektory) gazu zepsuły to tak może wyglądać przesionek piekła... całe baterie się palą a bateria miała kilometr długości hahah. Aha i żeby nie było że to niby straż gasiła hahahahah..... paliło sie godzinę... po uruchomieniu odciągów gazu wszystko gasło i widowisko dla połowy Krakowa się kończyło... smród był jeszcze ze dwa dni w kolicach Nowej Huty hahah. Ale to cena postępu co poradzisz jak nic nie poradzisz ;P
@mariuszsiwiec6464 Жыл бұрын
Urodziłem się na Zandce wychowalem się koło huty Zabrze potem przeprowadziłem się z rodziną na Pawlów tam zawsze podziwiałem wieczorem magiczne światełko tak je nazwałem a było to z koksowni Makoszowy miałem kiedyś pojechać i ją zobaczyć ale było już za późno 😢ma może jakieś filmiki jak jeszcze funkcjonowała???
@vt1100 Жыл бұрын
Są chyba filmiki z ZK Nowa Huta Kraków.... to była koksownia. Baterie maiały po kilometrze długości... ile tam mogło być komór 1000... każada załadowana 50 tonami węgla koksującego... wiesz co się tam wyprawiało hahahah......
@szymonowczarski23032 жыл бұрын
Dzień dobry. Przyznam zawsze ciekawiło mnie jedno. Dlaczego energia płomienia nie jest wykorzytywana, np. do ogrzewanie wody czy tworzenia prądu ?
@qbaka66452 жыл бұрын
Było to na porządku dziennym "za komuny" i jeszcze w latach '90. Potem przyszła nowoczesność...
@Richard_Green_1432 жыл бұрын
To samo pomyślałem. Tyle kilowatów w chmury idzie.
@pralkatv34852 жыл бұрын
@@Richard_Green_143 kiedyś na którejś koksowni ktoś w latach 90tych wyliczył, że równowartość ówczesnego Poloneza spalą dziennie.
@zajuszmarek2 жыл бұрын
Ale tak się robi. Pod warunkiem, że ma się na to pieniądze i jest to opłacalne. Na początku trzeba oszacować ilość i jakość ciepła odpadowego. Jakość można uprościć jako temperaturę, do której można podgrzać wodę/parę wodną bez wkładania dodatkowej energii. Im niższa temperatura tym mniejsza liczba zastosowań, do których takie ciepło się nadaje. Stare instalacje zazwyczaj były baaaaardzo energochłonne i równocześnie musiały zrzucać z siebie bardzo duże ilości ciepła o stosunkowo wysokiej jakości. W przypadku koksowni, również produkcja gazów koksowniczych była bardzo duża. Tak, że gazy te stosowano zamiast metanu w instalacjach gazowych. (Pomimo tego, że zawierał CO, który jest niebezpieczny). Więc opłacalność zużytkowywania odpadów była bezsprzeczna. Wraz z postępem rozwoju technologii ilość energii odpadowej gwałtownie malała, ale równocześnie malała także jej jakość. A z drugiej strony, rosły wymagania odnośnie jakości ciepła pobierane przez ich odbiorców. Np. ciepłownie w moim mieście w okolicach lat 2000 przeszły remont i rozpoczęły dostarczanie ciepła wodą o temperaturze ~120 C. Doprowadziło to do tego, że w niektórych przypadkach wykorzystywanie ciepła odpadowego stało się nieopłacalne. Ale należy pamiętać, że to dalej jest bardziej opłacalne i ekologiczne niż przed nastaniem "nowoczesności".
@piotrszylwanski75012 жыл бұрын
👍👍👍 👏
@bytastralny2 жыл бұрын
Piękny widok, aż chyba się wybiorę w najbliższy weekend w okolice koksowni Jadwiga w Zabrzu, tam mam nadzieję też palą się "świeczki". Tylko trochę strach w zabrzu w nocy a ciekawe musi to wygladać
@qbaka66452 жыл бұрын
Proponuje miejsce nieopodal przejazdu kolejowego. Widać całą baterie jak na dłoni. Mozna podejść dosłownie na 20 metrów. Następnie kawałek za przejazdem w stronę Osiedla Młodego Górnika. Jest pole z którego widać całą panorame koksowni. W nocy niezły widok, szczególnie jak gaszą koks.
@kaacpeeer2 жыл бұрын
@@qbaka6645 co ile godzin jest takie widowisko? łatwo trafić na taki "pokaz"
@am55taf Жыл бұрын
Spokojnie możesz podejść blisko pracuje tam i świeczka pali się często
@kasztan8583 Жыл бұрын
Cieszcie się z takich widoków póki są , chyba autor ma poczucie humoru najwidoczniej Niczego pięknego tu nie dostrzegam , wręcz przeciwnie Masz chłopie poczucie humoru ,trzeba przyznać
@datenmeister Жыл бұрын
Koksownia to smród i astma i wszystko z sadzy! Koksownia Radlin 500m od mojego domu!
@mateuszm6760 Жыл бұрын
Smród i rak. Super!
@indusand37202 жыл бұрын
Trochę dziwne, że tyle energii się marnuje i ucieka kominem.
@kobrabobra15242 жыл бұрын
ja pamiętam smród tego całego przemysłu ale miało to swój urok, trochę za tym tęsknie😁
@BreathOfIndustry2 жыл бұрын
Koskownia huty Bobrek to obecnie Koksownia Bytom :)
@thegiq2 жыл бұрын
Cóż to za urządzenie w 4:36? Jakieś mechaniczne wspomaganie rozładunku węglarki przez boczne wrota?
Bo jest cos takiego jak rozszerzalność temperaturowa materiału. Chodzi o to, że przy temp. rzędu 1000-1200 st C ceramika i metal z których zbudowano wielki piec czy baterie koksowniczą, rozszerza się. Normalnie zwiększa się długość. Tak samo jak np. szyny kolejowe w upale. Oczywiście jest to wzięte pod uwage w obliczeniach, dlatego np baterie koksowniczą po wybudowaniu rozpala się kilka tygodni. Zeby łagodnie przebiegał ten proces rozszerzania i nic nie popękało. I co ciekawe komory baterii są szczelne dopiero jak bateria osiągnie swoją roboczą temperature. A jakby zabrakło np. koksu do wielkiego pieca, to gwałtownie zacznie się ochładzać i popęka wszystko. Piec się gasi tylko na remont albo likwidacje. A jak np. w Hucie Katowice wygasili piec, bo się nie opłacało, to żeby go rozpalić trzeba było cały środek wymienić.
@Arteko772 жыл бұрын
@@qbaka6645 Jako były pracownik wielkiego pieca w Krakowie nie zgodzę się z tym co mówisz. Da się kontrolowanie powoli ochłodzić piec bez niszczenia wymurówki. Tak był gaszony WP5 w Krakowie. Wypełniliśmy piec azotem i azot odbierał ciepło od wymurówki i schładzany był powoli. Były tylko drobne prace remontowe w wielkim piecu i poprawa niektórych fragmentów uszkodzonych. Gorzej sprawa wyglądała z nagrzewnicami. O ile starego typu nie były problemem to chińskie badziewie które przy modernizacji wybudowali(nagrzewnica nr4) miało wymurówkę laną i obniżenie temp poniżej 700-800C powodowało ze pękała wiec jak była decyzja o tymczasowym wstrzymaniu to cały czas opalaliśmy tą nagrzewnice do momentu decyzji o całkowitym zamknięciu zakładu. Taki samy proces wygaszania zastosowali w Katowicach na WP3.
@Olashenco2 жыл бұрын
Aż mnie ochota na Frostpunka wzięła ;)
@BreathOfIndustry2 жыл бұрын
A od siebie dodam link do swojego wideo gdzie można też zobaczyć koksownię w środku: kzbin.info/www/bejne/gYTaiIuMmKmWZ6M
@TheBlindWalkersFriends2 жыл бұрын
👍🏻👍🏻👍🏻
@pawii1112 жыл бұрын
A te się dziwią skąd smog w Krakowie XD
@solaris3622 жыл бұрын
Przynajmniej jedna taka koksownia powinna być zachowana jako muzeum.
@MatiMK2 жыл бұрын
👍
@am55taf Жыл бұрын
Pracuje na Jadwidze w Zabrzu
@ukaszgomoluch19742 жыл бұрын
Cieciu na bramie na Konstytucji nie wyleciał się pultać? :P
@qbaka66452 жыл бұрын
Wręcz przeciwnie. Patrzyli się na mnie i się śmiali. Nawet wyłaził ochroniaż z tej budy i mnie widział, ale nawet nie podszedł. Więc albo mądry ochroniarz, albo są już nauczeni od innych, że nie ma sensu. I tak nic nie ugrają :)
@solaris3622 жыл бұрын
Przynajmniej jedna taka koksowania powinna być zachowana jako muzeum.
@qbaka66452 жыл бұрын
Czytałem gdzieś, że niby jest taki plan. Ale pewnie skończy sie na tym, że wyrównają teren po wyburzeniu i zrobią tabliczkę :) Aha, no i koniecznie ścieżkę rowerową, hehe
@pralkatv34852 жыл бұрын
@@qbaka6645 Po Concordii pozostawili nierozpoznawalne dla laika fragmenty baterii.
@m.kworldatomchannel300 Жыл бұрын
Polacy wszystko rozpierdolą
@vt1100 Жыл бұрын
hahaha... oj tam. Mamy koksownie w Dortmundzie na ch,,,j nam a Ktowicach hha
@indianajons86802 жыл бұрын
Spalają się gazy
@marekb19882 жыл бұрын
Tyle ciepła jest bez sensu wypuszczane do atmosfery, w rafineriach już nie ma świeczek, bo szkoda i gazy wykorzystywane są do ogrzewania procesów a tu nadal jak w XIXw. Dać rok na modernizację albo zaorać. Do tego ten cały czarny syf wypuszczany w powietrze... katastrofa.
@Olashenco2 жыл бұрын
No nie? Od dzieciaka się zastanawiam nad tym problemem. Ale jakby spojrzeć na całokształt naszej cywilizacji, to zazwyczaj marnujemy energię i nasz potencjał. Gdybyśmy tylko mieli na to jakiś wpływ - co za ironia...
@kamilanowacka90742 жыл бұрын
Taki widok, że aż chce się zamykać kopalnie...
@qbaka66452 жыл бұрын
Dlaczego? Koksownia nawet w Niemczech dymi i na razie nie wynaleziono lepszego sposobu koksowania węgla kamiennego. A koks i inne chemikalia węglopochodne są bardzo potrzebne dla całego przemysłu. Także nie bardzo rozumiem dlaczego chce Ci się zamykać kopalnie.
@kamilanowacka90742 жыл бұрын
@@qbaka6645 to był sarkazm kolego, sam jestem górnikiem
@fikuscus2 жыл бұрын
Radlińska dokłada swoją smogową cegiełkę w okolicach Rybnika.
@sylwekz25092 жыл бұрын
O boże to tam narkotyzuja się
@qbaka66452 жыл бұрын
No żebyś wiedział :) Nie jest zdrowe wdychanie tych chemikaliów, dlatego mają dodatki do pensji i chyba dłuższe urlopy.
@sylwekz25092 жыл бұрын
To zupełnie jak w naszym sejmie i Senacie
@Elcicikos2 жыл бұрын
@@qbaka6645 Jaka jest średnia długość życia takiego "koksiarza"?
@sawomiryszkowski63512 жыл бұрын
nie ma żadnej deindustrializacji Polski (oprócz haseł wyborczych), co roku przemysł stanowi od wielu lat ponad 20% całego PKB - trwa tylko zmiana struktury. Już nie produkujemy masowo najprostszej stali tylko stale jakościowe albo wyroby stalowe, z dużym udziałem recyklingu - co powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na koks, ot cała tajemnica
@qbaka66452 жыл бұрын
Aha, to tylko hasła wyborcze? To czemu węgla brakuje na rynku? jaki jest powód? W jakich hutach te stale jakościowe produkujemy? W polskich? Czy tylko leżących w polsce, a należących do zagranicznego kapitału? A maszyny jakieś produkujemy jako kraj?
@QBOSS822 жыл бұрын
Nie ma jak pisać coś nie mając o tym zielonego pojęcia - pokaż mi gdzie są te nasze POLSKIE huty ?? które według ciebie produkują tą wysoce jakościową stal ?? Bo z tego co mi wiadomo to większość już dawno zrównana z ziemią a to co zostało dawno nie jest POLSKIE. Dziś większość stali jest importowana z chin albo rosji bp polski przemysł już dawno został zrównany z ziemią ,co widać obecnie np po kopalniach i drastycznym braku węgla
@myENZYM2 жыл бұрын
W Polsce maja być tylko kapitały zagraniczne typu amazon , my jako kraj nie mamy prawa się rozwijać i mieć coś swojego ;) wmawiać lata , ze coś się nie opłaca
@franekkimonowy94122 жыл бұрын
zeczywiscie facynujaca , noooooooo
@barbararota85848 ай бұрын
Żyję w Bytomiu 72 lata i pracowałam w hucie Bobrek i nadal tam pracują ludzie.A wam wszystko śmierdzi i dymi .A jak idziecie do ubikacji to pachnie wam różami ????👎🏼👎🏼