Jak zawsze świetny materiał 🙂, ale niestety hipnoza nie zadziałała 😉
@aleksanderkrzywicki6749Ай бұрын
Pamiętajcie o łożyskach piast i drganiach przenoszonych przez koło.
@zaki792 жыл бұрын
Czyli, reasumując, kropki są dalej tajemnicą jeśli mamy opony innej firmy niż Yokohama i Bridgestone. Tak czy śmak dużo ciekawych informacji. Dzięki. Filmik świetny- szczególnie końcówka :).
@robertdeptula20032 жыл бұрын
Dziękuję.
@daniel944432 жыл бұрын
Z tego co byłem w salonie samochodowym to te kropki są malowane jedna na oponie a druga na feldze zaraz obok kropki opony
@najszybszymistrz3 жыл бұрын
Cześć Muszę kiedyś spróbować samemu wyważyć koła twoim systemem. Na moje pytanie do mechanika, dlaczego nie wyważył koła tylko od razu zakłada, powiedział że się nie opłaca 😂 miejsce Glasgow Pozdrawiam
@robertdeptula20033 жыл бұрын
To w Wielkiej Brytfannie gorzej niż tu w Kanadzie.
@edward8602 Жыл бұрын
Ma sens teoria w której zakłócenia-nierównomierną pracę zestawu powoduje nieidealny okrąg obwodu koła? (Zamiast kierować się odchyłkami mass, zmierzyć czujnikiem zegarowym?)
@alabama4659 Жыл бұрын
ja jako kierowca o tym wiem tylko o tym nie wiedzą zenkowie w mojej okolicy
@marcinnaecki15143 жыл бұрын
Dwie uwagi dotyczące przedstawianego sposobu wyważania koła: 1. Należałoby stopkę opony precyzyjnie umiejscowić w zamku obręczy - zamknąć układ pneumatyczny i wypełnić go czynnikiem - powietrze atmosferyczne lub inny odpowiedni gaz. 2. Uwzględnić rozkład siły grawitacyjnej planety Ziemia właściwy miejsca optymalizacji ustawienia opony względem obręczy koła. Po uwzględnieniu powyższych uwag należałoby uznać, iż większość wyważarek znajdujących się w dyspozycji warsztatów zajmujących się kołami samochodowymi to zbędny gadżet zwłaszcza biorąc pod uwagę brak kompetencji osób obsługujących urządzenia. Jeżeli masz inne zdanie to proszę o przedstawienie argumentów.
@robertdeptula20033 жыл бұрын
Maszyn nie należy się pozbywać. Zapewne są warsztaty, które robią to dobrze, ale ja już w to nie wnikam. Nie wyobrażam tez sobie, aby każdy musiał to robić sam przy swoim samochodzie. Z drugiej strony sami sobie jesteśmy winni. Dobry mechanik kosztuje, a ludzie szukają jak najtaniej: wymiana oleju w 10 minut, najtańsze hamulce z CRL itp. Pozdrawiam.
@tomaszgriwen49862 жыл бұрын
Mam takie pytanie ; czy te kropki są namalowane , i czy da się je łatwo zetrzeć?
@robertdeptula20032 жыл бұрын
Z czasem bledną i przestają być widoczne. Ale to oznakowanie ma tylko sens jak zakładamy oponę nówkę nieśmigankę na obręcz.
@piotryczek9114 Жыл бұрын
Ten bonus to jakbym słyszał Kaszpirowskiego z czasów PRLu ha ha ha ---- dobre 😆👍👍👍
@widzspectator9793 жыл бұрын
Aha i jeszcze to : czy jest różnica w założeniu ciężarka po zewnętrznej stronie, a po wewnętrznej stronie felgi?
@robertdeptula20033 жыл бұрын
Jest, ale balansowaniem statycznym nie idzie tego określić. Ja wklejam ciężarki w środku felgi.
@widzspectator9793 жыл бұрын
@@robertdeptula2003 Ale czy jest wpływ na zużycie gum, albo łożysk i całej reszty układu kierowniczego. O znaczący wpływ mi chodzi.
@robertdeptula20033 жыл бұрын
Nie jestem profesjonalista w tej branży. W zasadzie chodzi o to aby zminimalizować wibracje. Aby je wyeliminować całkowicie należałoby wyważać kola dynamicznie na samochodzie (sa takie maszyny) i powtarzać czynność okresowo (zużywają się gumy, dyski hamulcowe itd).
@buulee13 жыл бұрын
@@widzspectator979 oczywiście że jest , prezentowana metoda wyważania statycznego może być z powodzeniem stosowana ale tylko w przypadku wąskich felg - do 3cali jak np.w motocyklach. Dla szerokich felg tylko wyważanie dynamiczne daje gwarancję poprawnej pracy.
@RROOBBWWAANN Жыл бұрын
10:03 Nic z tego. Wentyl mnie rozprasza.
@widzspectator9793 жыл бұрын
Od kiedy przeprowadziłem się tu gdzie teraz mieszkam, gumiarze zmasakrowali nakrętki kół w ciągu paru lat
@robertdeptula20033 жыл бұрын
Nakrętki na kolach należny dokręcać kluczem dynamometrycznym do określonej przez producenta samochodu siły. Warsztaty zazwyczaj używają pneumatyczne klucze upewniając się abys nie odkręcił kola ręcznie jak złapiesz gumę.
@robertdeptula20033 жыл бұрын
A gdzie to tak masakrują?
@widzspectator9793 жыл бұрын
@@robertdeptula2003 No właśnie chyba tak, bo zauważyłem takie coś: dopie...li pneumatykiem na maxa, a potem pali głupa z dynamometrycznym kluczem żeby kliknęło. No jak ma nie kliknąć skoro jest dojeb..e mocniej niż nastawa na kluczu. Jeżdżę Voyager'em i miałem takie nakładki z nierdzewki na nakrętki, to wyglądają teraz jak zmięta folia z czekolady.
@widzspectator9793 жыл бұрын
@@robertdeptula2003 W Ostrowcu Świętokrzyskim
@robertdeptula20033 жыл бұрын
Montreal, Kanada. Tutaj wcale nie jest lepiej pod tym względem.
@buulee13 жыл бұрын
Jak wam chce się prawić te bzdury??!! W 90% przypadków kropki zawsze wychodzą gdzie indziej , a opona musi być często kilkukrotnie przekręcona żeby ciężarek był jak najmniejszy i żadna kropka nie jest wtedy na wprost zaworu. Mówiąc w skrócie kropka koło zaworu 60g , kropka całkiem gdzie indziej 20g i tak było już setki razy. I teraz najważniejsza sprawa - uwaga ludzie ! - kropka działa tylko jak jest nowa opona bo po pierwszym sezonie zmywa się w pizdu i drugi raz już nie zadziała ta kropkowa teoria i nic tego nie zmieni, więc sami się zastanówcie ile w tym prawdy . Nie masz pojęcia o tym co mówisz o tych oznaczeniach , a że mieszkasz na wsi i gumiarz ma wyjebane na robotę to nie zwalaj sprawy na kropki ! Sam sobie udowodniłeś w filmie że tylko chęć optymalizacji opony względem felgi przez wulkanizatora jest gwarancją jak najmniejszego ciężarka i kropki nie mają tu żadnego powtarzam ŻADNEGO znaczenia !