Zapraszam do korzystania z naszego portalu pl.khanacademy.org. Khan Academy dostępna jest także w aplikacji mobilnej. Możesz mieć Khan Academy zawsze przy sobie w swoim telefonie :)
@pawekaszuk276510 жыл бұрын
dobrze wytłumaczone
@LoveLove-ke3ve7 ай бұрын
Głosu tej lektorki mogę słuchać na okrągło 😝
@DSW793 жыл бұрын
Nowotworem nie można się zarazić. Ale osoby mające nowotwór lub takie, które kiedyś nowotwór miały, nie mogą oddać krwi lub osocza. Po przechorowaniu Covid zapytano mnie czy oddam osocze, zgodziłem się, jednak wcześniejszy nowotwór wykluczył mnie jako dawcę.
@piotrhirsz79124 жыл бұрын
uszkodzenia DNA komórki następują podczas promieniowania jądrowego, myślę że ludzie powinni o tym wiedzieć, że jeśli w pobliżu zdrowej komórki znajdzie się cząstka promieniotwórcza (wchłonięta przez organizm z powietrzem, żywnością, czy też poprzez skórę z powietrza) to spowoduje w sąsiednich komórkach rozpad, uszkodzenie DNA, zmieniając jego strukturę, co w następstwie tworzy podział "zniszczonych" komórek...... nazywamy to komórkami rakowymi...
@jklapek36 жыл бұрын
Super wytłumaczone Jak powstaje nowotwór chemioterapia ma już schyłku swoich możliwości następuje nowa rewolucja w leczeniu nowotworów nazywa się immunoterapia odblokowanie układu odpornościowego który został oszukany i oślepiony
@tadeuszbloki29716 жыл бұрын
Nasunęło mi się pytanie. Komórki somatyczne mają określoną liczbę podziałów. Mówi Pani, że wynika to z faktu, iż w DNA mogą się gromadzić mutacje. Ale co z komórkami macierzystymi, które teoretycznie mogą się dzielić w nieskończoność? Przecież takie komórki muiały się podzielić mnóstwo razy żeby zbudować np. człowieka. Czy one są wolne od mutacji? Pozdrawiam.
@KhanAcademyPoPolsku6 жыл бұрын
To bardzo ciekawe pytanie! Na początek trzeba jasno powiedzieć, że liczba podziałów komórkowych ograniczona jest przez fakt, że z każdym z nich skracają się tzw. telomery - fragmenty DNA znajdujące się na końcach naszych chromosomów i zabezpieczające materiał genetyczny przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Kiedy telomery stają się za krótkie prawidołowe kopiowanie DNA przestaje być możliwe. Nie dotyczy to jednak komórek macierzystych, w których istnieją specjalne mechanizmy "odbudowujące" telomery. Co do uszkodzeń DNA - mamy z nimi do czynienia każdego dnia we wszystkich komórkach naszego ciała. Jednak nasz organizm wyposażony jest w mechanizmy naprawy materiału genetycznego, zapobiegające gromadzeniu się takich zmian. Żaden system biologiczny nie jest jednak idealny i nie da się uniknąć faktu, że z wiekiem grodzadzi się w naszych komórkach coraz więcej zmian w DNA, a nawet mutacji. Dlatego też zapadalność na nowotwory wzrasta z wiekiem. Dziękujemy za uważne oglądanie!
@Milicja726 жыл бұрын
Czy naukowcy wiedza co jest głównym powodem występowania dzisiaj raka?Wielu dziś na niego choruje.Nie tak jak dawniej.Zapewne będą to czynniki prowadzące do uszkodzeń DNA.
@pinkimuzg4 жыл бұрын
promieniowanie ... metale ciezkie .. randapy ... amerykanie kilka tys bomb jadrowych wystrzelili w stratosfere... odpady z produkcji tych bomb masz w pascie do zebow ;D