Számomra ez hasznosabb volt, mint a "hogyan komposztáljunk" sok yt-on fellelhető okosság, mert azt kiskertben elég nehéz kivitelezni. Köszi szépen!
@egyanyakonyhaja1542 жыл бұрын
Ez nagyon tetszik! Én “alkalmas” vagyok a folyamatos odafigyelésre, viszont időben hiányom van, ÉS az tetszik a legjobban, hogy amolyan józan ész alapján történik mindez, semmi tudomány, szabály… ez a sokszor a tökéletlen az igazán tökéletes! Köszönöm!!! 🥰
@bozsikcsaba2 жыл бұрын
Örülök, ha hasznos volt! ;)
@csabanefeher52329 ай бұрын
Örülök,hogy rátaláltam erre a videóra,mert nekem is van egy ilyen ma.tárolóm és nem igazán tudtam hogyan hasznosítsam.Most már tudok vele mit kezdeni,jó tippet kaptam,mivel az "igazi"komposztáláshoz nincs sem időm,sem kedvem,sem erőm..Megegyszer köszönöm ezt a jó tippet.😀😀😀
@ritafodor8132 Жыл бұрын
Hatalmas arc vagy, imádom a szöveged és a videót, köszi! 😀🥰
@krisztinabalazs84053 жыл бұрын
Megnyugodtam. Én is belehajigálok mindent a raklapból összeállított komposztkeretbe. Működik. Régen, 40 évvel ezelőtt, a sváb ház kertjének végiben egy 2x2 méteres gödör volt ásva erre a célra. Nagyapám időnként átforgatta vasvillával, nagymamám meg vitte a veteményesbe. :)
@istvanmeszaros15272 жыл бұрын
Mi is így teszünk. Annyi kivétellel, hogy nálunk malac család lakik rajta. XD
@KissRichard_HU Жыл бұрын
Ha igazán lustáknak való komposztot akarsz, akkor a mosonmagyaróvári Compastortól rendelj 1 adag oltóanyagot, ami több ezer erre tenyésztett gilisztát tartalmaz. Ők helyetted átforgatják, átalakítják és semmit se kell csinálnod. Alul a tökéletes komposztot kiveheted. Tovább turbózhatod a dolgot, ha egy szellőzőcsövet állítasz bele (ehhez egyszer ki kellene ürülnie). A komposztálódáshoz kell az oxigén is. Zárt edénynél kevés az oxigén, ezért nem korhadás megy végbe, hanem rothadás és a kettő nagyon nem ugyanaz. Ezért nincs neked komposztfölded az edényben. Még tovább turbózhatod a hatást, ha az edény alját megemeled egy lábas vasráccsal, vagy téglákkal és a kifolyó komposztlevet felfogod egy edénybe. Ha már jó kávébarna színű, akkor azt kb. 10x hígításban kiváló öntözőlének használhatod. A növényeid kétszer szebbek lesznek. Ha még nem kávébarna a lé, hanem világosabb, vagy túl szagos, akkor vissza kell önteni a komposztba. A komposztot vízzel locsolni is kell. Az alá berakott edény egyben egy "mérőműszer" is. Ha meglocsolás után csurog ki a lé, akkor elég nedves, jól van az úgy. Ha nem csorog ki, akkor száraz és akkor tudod, hogy intenzívebben kell nedvességet adni hozzá.
@bozsikcsaba Жыл бұрын
Köszönöm a tanácsot! Hasznos volt!
@tamtamarta20 Жыл бұрын
köszi, nekem is hasznos volt 🙂
@lucidworldalomvilag60817 ай бұрын
Köszi! nagyon hasznos, praktikus!
@szszpeti2 жыл бұрын
A póló és a tartalom nem lehetne ettől kontrasztosabb! :) Jó anyag, köszönjük! Magam sem tennék ebbe több energiát, így is imádni fogja a veteményes a tápanyag bombát.
@istvanadok5957 Жыл бұрын
Szia! Szuper! Én a diófa alatt (minden fa alatt) hagynék levelet, hogy tudjon erősödni a fa immunrendszere. 👍
@aron68on_etoro95 Жыл бұрын
Annyit javíthatnál azon a komposztálón, hogy lyukakat fúrhatnál az oldalába, hogy levegőzzön. Vagy, ha nem akarod mefúrkálni, akkor egy szennyvízelvezető csövet helyezhetnél el bane, a végén egy könyökkel, és akkor nem tennéd fel alul az ajtót, hanem ott kinézne a könyök. és a cső lenne megfúrkálva. Már az is segítene, ha nem tennéd fel az ajtót.
@cstluresjigsoftplastic Жыл бұрын
Azta! :) Hatalmas arc vagy! Imádom! :) :)
@gutaigergo44804 жыл бұрын
Köszi a Feltöltést, egyszer ha nagyon fogok unatkozni akkor ki fogom próbálni már csak azért is mert hasznos ;)
@zuzanacunova971 Жыл бұрын
Ez olyan nekem való komposztálás😂.,koszonom😄👍
@zoltannegarancsy80752 жыл бұрын
Ez nekem nagyon tetszik,így fogom csinálni! Köszönöm!
@bozsikcsaba2 жыл бұрын
Szívesen! ;)
@SulekErus4 ай бұрын
Szia! Ha a fekete alj részt mellőznéd, akkor nem kellene mozgatni ezt a zöld búrát. Néha hagyd kinyitva, szellőzés céljából. De maga a komposztálás lényege, az a talajjal való közvetlen érintkezés, ezáltal össze esik (mivel a baktériumok, bogarak, giliszta dolgozik benne). Ahogy látom te így is meg vagy vele elégedve, ez tök jó. Én viszont ahhoz, hogy úgymond ne kelljen mozgatni, az alj részt kihagynám. :) Egyébként köszi a videót.
@zsofiatury7213 жыл бұрын
Szerintem jól csinálod :)
@istvanrimoczi67853 жыл бұрын
Nagyon jó!😃👍
@bozsikcsaba3 жыл бұрын
Köszönöm! :)
@Sol_Solis_3 жыл бұрын
Ha esetleg alkalmanként átforgatnád a komposztodat, akkor lehet gyorsabban beérne, nem? Legalább is a hagyományos komposztáláskor többször át szokták forgatni azt, persze az már nem lustáknak való. Nekem is volt az a zöld hordó, ingyen adták a városgondozásnál, de én két év után visszavittem. Ami abban a műanyag rettenetben keletkezik az csak valami berothadt, tocsogós, bűzös valami lett, ami nem igaztán egészséges komposzt. A komposztálás lényege tudtommal az, hogy levegős legyen (aerob lebontás) viszont abban a zárt tartályban inkább levegőtlen rothadás (anaerob lebontás) játszódik le, ami rendíkvül lassú folyamat és emellett sok ammónia is keletkezik. Ami miatt egyébként, ha esetleg ipari méretben komposztálna az ember, már meg is büntethetnek... Amúgy köszi, rendkívül jó ötlet ez a gödrös megoldás, ki fogom próbálni.
@csatacsibe2 жыл бұрын
Valóban nehezen érthető, hisz a hasonló méretű komposztálók pont az általad említettek miatt résekkel vannak tele. Levegőtől elzárva csírázni képes hulladékot szoktak erjeszteni, hogy csírázásra képtelen állapotában kerüljön később a komposztba.
@andrasujszaszi8167 Жыл бұрын
Én úgy oldom meg hogy van 4 komposztálóm meg 1 kupac és akkor kb mindig látom miből van többlet oda nem rakom. De amúgy teljesen igazad van , nem kell ezt tul dimenzionálni.
@sambalabambumm2 жыл бұрын
ezuton szeretnek bocsanatot kerni az elpusztitott rozsabogaraktol, meret alapjan tenyleg azt gondoltam, h cserebogar larva!
@mariak19784 жыл бұрын
szerintem azert nem komposztalodik rendesen, mert tul sok a nitrogen es keves a szen. Neha kinald meg a komposztalodat egy nagy marek szalmaval, vagy mas rostos humuszkepzovel, nem tart semeddig, es nem kell 2-3 evet varnod, hogy legyen belole valami.
@bereczkierzsebet46793 жыл бұрын
Szalmán kívül konkrétan milyen más hulladék a jó ami nitrogént termel? Gajj, gaz, kartonpapír, levél? Olyan amit nem kell megvenni, hanem akad a kertes házban.
@csatacsibe2 жыл бұрын
@@bereczkierzsebet4679 Nem szenet akartál írni? A felsoroltak mind jó szénforrások. Én a nagyobb ágakat faszénné égetve keverem bele.
@mariak19782 жыл бұрын
@@bereczkierzsebet4679 a szalma szenforras. Papir is jo, ha nem szines.
@szabomarton80642 жыл бұрын
@@mariak1978 a színes papír is jó, ha nem fényes...
@monikamadaras2550 Жыл бұрын
Nekem is ilyen zöld komposztáló van. Igyekszem rétegezni, száraz levelek, ágak, karton, tojás tartó, stb. Ha nedves, kis földet szórok rá. A kis ajtót kiveszem, kiszedem egy részét a komposztnak, és visszadobom a tetejére. Ezzel kiváltom a forgatást. Néhány helyen ki van fúrva, járja a levegő. 😏
@istvanmeszaros15272 жыл бұрын
Nagyon ott vagy. Én se csinálnám másképp. am. mi is így csináljuk :)
@parkanyiszabolcs4 ай бұрын
Ha fúrsz az oldalára 1-1,5 centis lyukakat, lenne egy "igazi" használható komposztálód🙂
@erikakatona43564 жыл бұрын
A rózsabogár pajorja lehet hasznos, viszont a kifejlett bogár irtózatos pusztítást tud végezni a gyümölcsösben. Nekem két éve a nyári almát 3 nap alatt lezabálták, egyetlen szemet se tudtam szedni. A kérdés az, melyik a fontosabb. A gyümölcstermés, vagy a komposzt? A komposzt megérik pajor nélkül is, a gyümölcsöknek viszont annyi.
@bozsikcsaba4 жыл бұрын
Hát ebben valójában igazad van, de csak akkor kártevők ha tömegével jelennek meg. Néhány bogár még nem fog a virágpornál és pár szirom elfogyasztásánál nagyobb kárt okozni. Nekem legalábbis nem okoznak. Ha meg sokan lesznek összeporszívózom Őket is. :D
@zsofiarosta50183 жыл бұрын
Lehet kapni bogár csapdát, nagyon jó
@evamolnarnetarnoki4025 ай бұрын
Koszonom, most helyrebillent a lelkiegyensulyom.!!
@pombio Жыл бұрын
Nem vagy elég lusta :) Régen ganédomb volt, nem ástak gödröt, nem aprítottak műanyag bödönbe... Persze ha a főnök mondja, akkor kell a dekoráció :)
@mariak19782 жыл бұрын
Ezert van nekem 2 godrom, szepen felvaltva evenkent valtogatom. Amugy nagyon igazad van, hogy a godor a legjobb komposztalo! Nem is gondoltam, hogy ilyen cimu videoban fog elhangzani ez a fontos dolog!
@gaborjilling77314 жыл бұрын
A hordót meg kellene fúrni pár helyen,hogy levegősebb legyen.A gödör halmot meg letakarni fekete fóliával, hogy nedvesebb maradjon.
@bozsikcsaba4 жыл бұрын
A fólia valóban hasznos. Szoktam alkalmazni csak elfelejtettem megemlíteni. A fúrás jó gondolat. Meg is próbálom. Köszönöm!
@istvanszilvassi70062 жыл бұрын
@@bozsikcsaba És ha már kifúrogatod, az alját ne tedd vissza alá, hagyjad, hogy a földdel legyen kapcsolata a cuccosnak, mint a gödrödnél is van.