Jestem od dłuższego czasu związany z przemysłem morskim, byłem odpowiedzialny za instalację różnych systemów na statkach i muszę powiedzieć, że wielokrotnie nakazywane były odgórnie instalacje systemów, które nie przynosiły armatorom żadnych korzyści, kosztowały nawet kilkanaście milionów $, a jednak, w ramach ochrony czystości wód takie pomysły były przeforsowywane. Urządzenie typu scrubber (płuczka spalinowa) kosztuje majątek, jej instalacja wstrzymuje statek na nawet 2 miesiące, dochodzi do tego koszt wynajęcia doku w stoczni. Nie wspominając o kosztach związanych z częstszym serwisowaniem układu napędowego. Instalacja syreny infradźwiękowej, w porównaniu do takiego systemu, to mówiąc kolokwialnie, "pikuś". A należy dodać, że nie tylko koszt samej instalacji jest stosunkowo niski, ale odpadają koszty naprawy statku po kolizji z wielorybem, które są stosunkowo wysokie (nie wystarczy blacharz jak w przypadku samochodu - stocznia, sporo roboczogodzin dla kadłubowców, spawaczy, kowali stoczniowych, malarzy, piaskarzy itd).
@gonzogorf70194 күн бұрын
no i koszty leczenia wieloryba!
@bartoszligocki27853 күн бұрын
@gonzogorf7019 obawiam się, że dotychczas nikt nie przejmował się losem tych łagodnych olbrzymów po kolizji...
@LukaszLamza2 күн бұрын
Wielkie dzięki za komentarz! To są gigantyczne pieniądze i niestety każdy "genialny pomysł" będzie musiał się prędzej czy później z tym zmierzyć. Pozdrawiam!
@MondrianAtawiz2 күн бұрын
To jak u kierowców diesli DPFy. Im nie są potrzebne, więc zostają często wycięte.
@jacekswiech5304 күн бұрын
W programie na żywo można w pełni podziwiać intelekt prowadzącego. Gratuluję dobry człowieku.
@prjk73392 күн бұрын
wiedza może i tak, doświadczenie w wąskiej dziedzinie albo dwóch tak, charyzma raczej tak...ale jakiś wyjatkowy intelekt to nie zauważyłem. raczej normatywny dla człowieka który zajmuje się nauką.. i co to ten intelekt właściwie
@radmr174 күн бұрын
Gratuluję wygranej w konkursie!
@Artur-c1f2o4 күн бұрын
Przydatny podcast dzieki :D
@sircichozbieraczzbluszczym22204 күн бұрын
To nie jest tak że nie wiadomo czemu się AI degraduje pod wpływem własnych danych. Po prosu sieci neuronowe uogólniają sobie dane wejściowe a nie magazynują, przez co nawet "niezatruta sieć" może wypluć tylko gorsze dane od oryginalnych. Więc nie dość że biorąc własne dane nie nauczy się niczego nowego( bo już to wie) to jeszcze średnio pogorszy swój stan. Trochę tak jak w głuchym telefonie
@LukaszLamza2 күн бұрын
A ja dodam, że w odcinku Czytamy naturę #221 ("Kolaps AI") opowiadam trochę więcej o tym, na czym polega to "zatrucie" i pokazuję to na konkretnym przykładzie. Pozwoliłem sobie powiedzieć, że nie do końca wiadomo, co wywołuje tę degradację, bo widziałem już kilka wersji wyjaśnienia - zakładam, że jest to ciągle badane, a może być i tak, że nieco inne architektury będą miały swoje własne reakcje na trenowanie na danych syntetycznych. Pozdrawiam!
@Dokuzu2 күн бұрын
Props dla Ignacego!!
@jacekkecaj39884 күн бұрын
Czy jeśli jesteśmy w stanie projektować takie nano roboty z dna, to czy nie są to początki projektowania materii ożywionej?
@omeleq3 күн бұрын
54:53 - tu blad. Cena rosnie przy zwiekszeniu popytu, a nie maleje. Ale cena malec moze pozniej bo ktos widzi, ze jest zwiekszony popyt wiec trzreba zainwestowac w to cos. Jak sie zainwestuje to pojawia sie wiecej produktu(podazy), a jak dopiero wtedy sie pojawi wiecej to dopiero wtedy cena maleje
@pawekie87443 күн бұрын
Pozdrawiam
@TomaszLee2 күн бұрын
27:00 Nie ma tu nic niesamowitego - ruch wprowadza dodatkowe informacje (wektory przemieszczenia i pochodne po czasie), mózg je przetwarza i "wyświetla" w postaci zrozumiałej dla ludzkiej świadomości.
@iwanowicz443 күн бұрын
Piękne tło!
@GromKuba4 күн бұрын
Do trenowania AI zostały użyte dialogi z tysięcy filmów. Użyto baz danych napisów. Scenarzyści są wkurzeni bo nikt ich nie pytał o zgodę. Pojawiła się też plotka, że jedna z opcji łączenia się ze środowiskiem zewnętrznym teoretycznie umożliwia trenowanie AI na dokumentach zapisanych w najnowszej wersji MsWord, ale nie wiem na ile to prawda.
@LukaszLamza2 күн бұрын
Tak, mamy sporo tego typu plotek, ale developerzy tych LLM-ów trzymają karty blisko przy sobie... Najgorzej, że wszelkie hucznie świętowane przepisy typu "AI Act", które miałyby ten rynek ucywilizować, są pisane, jak gdyby twórcy prawa kompletnie nie rozumieli tych technologii. Te oczka są tak grube, że wszystko przez nie przejdzie. Przykładowo, moim zdaniem istnieją już LLM-y spełniające definicję "unacceptable risk" z unijnego "AI Act". Tylko że nikt w sumie nie wie, co z tego miałoby wynikać. Przepis mówi, że jest to "unacceptable". Przemysł na to: aha, aha, ciekawe, że tak uważacie. A teraz co nam zrobicie?;)
@potworpotwornicki3 күн бұрын
Proszę pozdrowić Anię;)
@bartekbartek11214 күн бұрын
Apropo AI zgadzam się ze teksty generowane przez modele z czasem mogą ograniczyć rozwój tej technologii ale jednocześnie myślę sobie ze teksy i odpowiedzi są generowane ,ale przez nas samych cenzurowane i wybierane a nie puszczone same sobie, przecież to musi mieć znaczenie , Bo jak pamiętam wszelkie doswiadczenia (tworzone modele językowe) przeprowadzane na ten, temat ,były puszczane same sobie nic dziwnego ze z czasem wyszedl z tego szum. Przypomina mi to, kopię kopi a potem jeszcze kopię kopi i tak dalej, różnica jest tak że my kontrolujemy te jakość
@Ilona_Lipska11 сағат бұрын
Lubię cię, dobry człowieku, bo w porównaniu do Astrofazy, nie próbujesz przemycać ideologii.
@mydyingdream4 күн бұрын
Ja myślałem, że będzie pełno ludzi! Co jest grane? A bardzo chciałem być, następnym razem obiecuję Panie Łukaszu, bo oglądając miałem tyle pytań...
@Аняна3 күн бұрын
Ludzi bardziej interesują głupie koty na TikTaku 😸
@mydyingdream3 күн бұрын
@@Аняна Dziwne, nie? No bo dzieci to jeszcze rozumiem, ale starsi również?
@Аняна3 күн бұрын
@@mydyingdream sztuczna inteligencja nie naprawi naturalnej ignorancji 😁
@mydyingdream3 күн бұрын
@@Аняна nie traćmy nadziei, może da radę ;D Analogicznie - posłuchaj popularnych utworów i tekstów piosenek, jak sobie wyobrażę, że teraz będzie to robić A.I. to mam nadzieję na lepsze jutro! :P
@Аняна3 күн бұрын
@@mydyingdream Ostatnio słucham tylko rosyjskiej muzyki - wciąż dobre teksty. Jednak im nowsza muzyka tym gorzej. Polecam Zivert lub Yolka 🙂 Instasamka mnie bawi, ale nie każdy to zniesie, podobnie jak RAM 😄
@TomaszLee2 күн бұрын
7:00 Źle zdefiniowany problem. To tak, jakby ktoś wróżył koniec kulturystyki bo wszystkie hantle na świecie zostały użyte do treningów. Przebija tu ignorancja - kluczem do efektywności AI nie jest ilość danych, ale ich jakość i właściwe ustalenie wag w sieci.
@wojteksz.89842 күн бұрын
Nagrywanie przepływu neuronowego oraz fal mózgowych oraz przechowywanie ich do czasu gdy rozwinie się technologia. Teksty generowane przez AI opatrzyć stampem celem identyfikacji pochodzenia.
@Аняна3 күн бұрын
Cenzura zabije A.I. Jeśli treści dopuszczone do publikacji są coraz bardziej ujednolicone i coraz gorszej jakości to algorytmy mają coraz mniej materiału do nauki. Tym samym A.I. same się powoli niszczą... 😀
@leszekwalinowicz57952 күн бұрын
Odnośnie AI: Tworzymy nowe maszyny zdobywające dane już na różne sposoby. Przykładem może być np JWST.Skoro pobudza to nas ludzi do zdobywania "super nowej wiedzy", to tymbardziej zkorzysta z tego AI. Dziś mechanika kwantowa też wprowadza nas w następny dziwny świat. Myslę, że wiedza nie jest taka linowa jak na wykresie. Ona jednak rośnie w skali logarytmicznej ?
@enwugie41133 күн бұрын
Miałem kiedyś taką roślinę, która stoi za panem Łukaszem, i na pewno nie usiadłbym tak blisko niej ponownie. O ile się nie mylę, to difenbachia, a opary z jej soków mogą powodować złe samopoczucie.
@aksamitnaPiesc3 күн бұрын
wutaj zacny Panie ;] 29:00 - tu
@arkadiuszrugaa60083 күн бұрын
17:50 /Nanity... właściwie to bioNanity. Ktoś oglądał Podróżników? Twórcy tego nanorobota mogli się tym zainspirować.
@kanalKjedendwa2 күн бұрын
Kryzys AI polega na tym, ze już przetworzyły wszystkie dane, które wyprodukowała ludzkość, a nadal nie jest mądrzejsza od człowieka.
@iwanowicz443 күн бұрын
Czy to będzie nano-lek na przeziębienie? Jaka będzie jego cena?
@RyszardRaciborski3 күн бұрын
Dane zaczną być pozyskiwane z mnogich, coraz doskonalszych symulacji.
@TymexComputing2 күн бұрын
14:00 - "nikt nie wie czemu" - jak to nikt? Ja wiem dlaczego!
@akonityn58272 күн бұрын
zapmniałem o festiwalu :(
@mojefacecje43964 күн бұрын
a ja pozwalam sztucznej inteligencji szkolić się na moich wpisach
@piojak47822 күн бұрын
ja jestem ciekawy jakie inne kanały popularnonaukwe są warte uwagi (nie koniecznie polskie..bo tych to raczej niewiele nie licząc smartgasm)
@enkamayoКүн бұрын
Np. Radio naukowe
@gregorius7903 күн бұрын
👍
@monikaffrydrych922417 сағат бұрын
😊
@Аняна3 күн бұрын
Jeśli ktoś buduje centrum danych bez zadbania o zasilanie tej maszyny, oznacza to, że zostało ono zbudowane za wyłudzone pieniądze i jest zwykłym oszustwem. Gdyby to naprawdę miało działać, to najpierw zbudowano by elektrownię do zasilania tego kompleksu.
@opvol18404 күн бұрын
timeline?
@B1365-x1u4 күн бұрын
Chat Gpt ma ograniczony dostęp do wielu danych, które są już w formie elektronicznej. Prosty przykład. Zapytanie o średnią cenę mieszkań w mieście gminnym. Chat podaje błędną (nieaktualną) średnią. Po podaniu aktualnych cen (dostępnych w rejestrach cen prowadzonych przez starostwo) z uwzględnieniem daty transakcji, ulicy, piętra liczby pokoi itp koryguje średnią i i całkiem trafnie opisuje rynek nieruchomości. Poza tym łatwo przyjmuje korekty błędów słownikowych, gramatycznych i logicznych.
@j.33783 күн бұрын
🐴 No wreszcie mówca siedzi na niezbyt ruchliwym i nierozpraszającym uwagi tle ogólnym. A ile na to czekaliśmy i prosiliśmy złego człowieka? 🐮
@kawir3363Күн бұрын
Nigdy nie uzyskamy dostępu nawet do procenta istniejących danych. A co z danymi tajnymi Pentagonu, Kremla, Watykanu, firm itd, co książkami nie zdygitalizowanymi, co z moją pracą magisterską, którą archiwum już dawno wydało na przemiał i.t.p, i.t.d……..
@aarrkkeett2 күн бұрын
Co do wielorybów... Nakładanie map na siebie jak dla mnie niewiele zmienia... Tak samo jak zmiana kursów statków o 500km. Moim zdaniem jest jeden konkretny sposób aby temu zaradzić. Wieloryby swój język mają a badaczy nie brakuje. Czy nie mądre by było aby statki dźwiękiem ostrzegały wieloryby?
@x64Joxer8 сағат бұрын
Dz
@thevoiceofschizophrenia70924 күн бұрын
teksty powtarzalne ktore zamieniaja sie w belkot ??a czy czytanie ksiag religijnych nie jest powtarzanymi tekstami ??...co to znaczy czytamy nature ??czy czytanie jest naturalne czy dokonywanie roznych eksperymentow na roznych zywych czujacych myslacych istotach jest naturalne ??...Stanisław Lem - Dialogi (audiobook) moze zapytaj ich w ktorym bebnie mieszkacie jak mozna was zlokalizowac...Stanisław Lem "Ze wspomnień Ijona Tichego" | audiobook czy egipskie mumie juz doczekaly sie zmartwychwstania ??
@pawkapawka-yv1np2 күн бұрын
Wolę jednak normalne odcinki. Irytuje mnie, gdy prowadzący gwiazdorzy.
@stanisawfiszer44644 күн бұрын
Na początku miałem wrażenie że ten (jak to się nazywa), podkast, topczat może być efektem AI z powodu Pana wymowy litery r. Zwracam uwagę na takie szczeguły. AI nie do końca potrafi np. odmieniać przez przypadki po polsku i innych rzeczy. Inne to np. odpowiedzi " jestem ze Słupsk" . Trudno to wyłapać przez ludzi nie znających odmian i przypadków w naszym języku, ja odrobinę go znam. Pozdrawiam ciepło prezentera za ciekawy wykład.
@gonzogorf70194 күн бұрын
ó ci umknęło
@astrolite.4 күн бұрын
@gonzogorf7019 bo zwraca uwagę na takie szczeguły i zna język odrobinę ;)
@Dokuzu2 күн бұрын
@@gonzogorf7019 to jakiś reprezentant PRLu - wnuk podłączył Ci kabel do satelity stary człowieku?