Kotły C.O. na drewno 🪵🪓 porównanie kotłów zgazowujących drewno - ExpertMAX

  Рет қаралды 21,769

ExpertMAX

ExpertMAX

6 ай бұрын

Cześć! W tym filmiku porównujemy 3 różne kotły zgazowujące drewno. Zapraszamy do oglądania!
Serdeczne podziękowania dla firmy Grupa Berski za użyczone kotły do prezentacji.
🔔Subskrybuj kanał, aby być na bieżąco z naszymi testami i poradami!
📲Dodatkowo, zachęcamy do śledzenia nas na Instagramie, TikToku i Facebooku, gdzie znajdziesz dodatkowe porady, kulisy nagrywania i wiele innych ciekawostek.
🔹Instagram: expertmax.p...
🔹TikTok: www.tiktok.com/@expertmax.pl?...
🔹Facebook: profile.php?...
#kocioł #drewno #ogrzewanie #piecnadrewno #zgazowanie

Пікірлер: 59
@marek7544
@marek7544 6 ай бұрын
Takie kotły to wiejscy kowale spawali trzydzieści lat temu
@kacperxyz429
@kacperxyz429 6 ай бұрын
te sa ladniej pomalowane
@jerzyadamczyk
@jerzyadamczyk 5 ай бұрын
​@@kacperxyz429😅😅l. LO😅.😅😢 ko
@malopolskaoze
@malopolskaoze 4 ай бұрын
Znam gościa co do dziś pali w takim samym kotle spawanym już od 15 lat. Wystarczy pomalować i tabliczkę kupić i bufor będzie eco :)
@boombasticfantastic4132
@boombasticfantastic4132 Ай бұрын
@@malopolskaoze nie wystarczy kupić tabliczki
@user-wf1fw9me1q
@user-wf1fw9me1q 6 ай бұрын
tak czytam i chyba piszą tylko ludzie co w życiu nie mieli lub po prostu nie znają budowy takiego kotła. Montuję takie kotły - cena między 7000-8000 zł spełniające normę klasy 5 i tych obniżonych pyłów. Przepis polski mówi że takie kotły tylko i wyłącznie z buforem więc choćbyście mieli ze złota taki piec i za 50 tys zł to i tak musisz zamontować bufor :P kotły do palenia drewnem jak najbardziej się sprawdzają , uwierzcie mi bo tego zamontowałem już bardzo dużo - nie jestem niedzielnym teoretykiem bez ambicji i komentującym co opowiada przy wódce pijany sąsiad. Za takie pieniądze wg mnie każdy jeden jest wart. a po drugie do tych kotłów do każdego bym zastosował nadmuch i sterowanie - podejrzewam że można dołożyć. Pozdrawiam teoretyków i niedouczonych
@aldente_
@aldente_ 6 ай бұрын
Taa, nadmuch. Ale wiesz, że mamy już 21 wiek? Od takich "specjalistów" to trzeba się zasiekami odgrodzić. Każdy jeden ma 5-klasę i ecodesign... Tylko skąd te wszystkie pożary kominów się biorą, co?
@pawe8281
@pawe8281 6 ай бұрын
Jeżeli ktoś oszczędza na czyszczeniu komina to ma zapłon sadzy, poza spaliny w kotłach zgazowujący są nieporównywalnie zimniejsze niż w kotłach bezklasowych. Jeśli chodzi o 21 wiek to jest super najlepiej założyć pompę ciepła i liczyć na rządy że łaskawie wprowadza tarcze na prąd.
@aldente_
@aldente_ 6 ай бұрын
@@pawe8281 W 21 wieku instaluje się wentylatory wyciągowe, a nie nadmuchowe. Poza tym, temperatura spalin uzależniona jest od jakości kotła. I jeden będzie ją miał na poziomie 130, a drugi 300. I obydwa w teorii mają te same klasy, te same "ekodizajn", nawet na papierze taką samą sprawność, lecz przeważnie inne ceny. Papier przyjmie wszystko, szczególnie jak jest formatu A5 i można go kupić na poczcie (oczywiście bez wkładki).
@cezarygrabowski8136
@cezarygrabowski8136 6 ай бұрын
potwierdzam,pale w vigasie już 16 lat i nie mam zamiaru zmieniać.
@Linass0563
@Linass0563 6 ай бұрын
@@aldente_ kominy trzeba czyscic i po pazarach :)
@aldente_
@aldente_ 6 ай бұрын
Te 2 kotły po prawej, to kotły spalające drewno, a nie zgazowujące. I w dzisiejszych czasach to porażka. Zwykłe stare śmieciuchy z kawałkiem szamotu w środku, nic więcej. Kocioł po lewej co prawda jest zgazowującym drewno, ale bardzo słaby. Mało ceramiki, mała komora załadunkowa, płaszcz wodny w komorze załadunkowej (gwarantowana smoła), płaszcz wodny w komorze dopalającej (gwarantowana sadza). Żaden z tych kotłów ponadto nie posiada czujnika tlenu w spalinach, przez co ustawianie ich pracy odbywa się "na oko".
@ZetkaFM
@ZetkaFM 6 ай бұрын
Zgadza się, te piece to bardziej kit niż hit 😅
@user-wf1fw9me1q
@user-wf1fw9me1q 6 ай бұрын
to kolego nie masz pojęcia. bo proces spalania jest zgazowywanie drewna. Montuje takie kotły bardzo długo, spełniają normę na dotację, bardzo przyjemnie się pali w tych kotłach. A ten po naszej lewej jest jednym z najlepszych kotłów zgazowujących - jest to wyrób czeski sprzedawany przede wszystkim na teren niemiec. Gwarantowana w twoim przypadku jest jedynie niewiedza lub celowa złośliwość. Jakby ktoś potrzebował informacje odnośnie takiego kotła zapraszam do kontaktu. Otrzymacie rzetelną odpowiedź
@aldente_
@aldente_ 6 ай бұрын
@@user-wf1fw9me1q Jak to jest waszym "jednym z najlepszych kotłów", to innych nawet nie chciałbym oglądać. Wystarczy mieć nawet nikłe pojęcie o procesie spalania gazu drzewnego, aby ten bełkot marketingowca włożyć między bajki. Od lat palę drewnem i wiem co piszę. Marketingowiec ma wcisnąć ludziom kit, aby kupili od niego. Ot, zagadka rozwiązana. Obok Blaze harmony ten gruz nawet nie stał. Tak samo jak obok bardziej przystępnego cenowo Attack SLX, czy nawet taniego Opop H4Eco-D. Nawet zwykły Atmos go bije na głowę...
@Tomekgbw
@Tomekgbw 6 ай бұрын
​@@aldente_ Jakie kotły na zgazowanie drewna polecasz konkretne modele ? Bo myślę nad zakupem w przyszłości takiego kotła ale dużo jest badziewia na rynku a większość to typowe dolniaki po prostu, to swój dotychczasowy kociołek górnego spalania trochę przerobiłem wykładając komorę spalania szamotem i widzę sporo lepsze spalanie i mało sadzy na wymienniku.
@aldente_
@aldente_ 6 ай бұрын
@@Tomekgbw Konkretnie nie polecam żadnego, gdyż od żadnego producenta przelewów nie dostaję. Wybór ogranicza się do 3 rzeczy: oczekiwań, zasobności portfela i możliwości/potrzeb instalacji. Jeżeli oczekujesz wszystkiego z górnej półki, celuj w Blaze Green, Windhager LogWIN Klassik/Premium. To są porządne kotły, ale cena poraża. Jeżeli nie masz aż tak wypchanego portfela, to tu już jest trudniej. Zaczynają się kompromisy na które każdy ma inne preferencje. Tutaj już trzeba się trochę znać, aby nie kupić złoma. A wziąć pod uwagę trzeba: 1. Wysokość komory załadunkowej (nie jej wielkość, lecz wysokość). Wysoka komora pozwala opałowi palić się dłużej, ale nie koniecznie z dużą mocą. Małej mocy kotły przeważnie mają małe komory (i niskie). Dobrą praktyką jest odseparowanie płaszcza wodnego od opału. Nie wytrąca się wtedy smoła. Można z nią żyć, jednak estetyki brakuje. Ponadto przez to kocioł trzeba częściej czyścić. 2. Komora dopalająca powinna mieć jak najwięcej szamotu oraz być jak najdłuższa (w sensie, że płomień ma pokonać jak najdłuższą drogę, zanim trafi w wymiennik ciepła). Czyli kostka szamotu pod wylotem płomienia to za mało, ale i szamot dookoła komory bez kostki pod wylotem to również za mało. Im dłużej płomień okala szamot oraz im dłużej jest w komorze dopalającej, tym lepiej spalane są gazy. Płomień na wymienniku ciepła to powstawanie sadzy. 3. Powietrze wtórne powinno być podgrzewane przed trafieniem do palnika. Im to powietrze będzie bardziej gorące, tym lepszy/efektywniejszy proces spalania. Więc dziura z zewnątrz kotła prosto w palnik to zły pomysł. 4. Dostatecznie duży wymiennik ciepła. Bez jego odpowiedniej wielkości gwarantowana wysoka temperatura spalin, czyli opał w komin. Tu dobrym przykładem jest Atmos, który spełnia warunki dobrego spalania, ale ma za mały wymiennik. I temperatura spalin powyżej 250 stopni to norma. Dobrym dodatkiem (jak dla mnie koniecznym) jest czujnik tlenu w spalinach. Jednak kotły z nim są drogie. Można nabyć oddzielny czujnik i na jego podstawie ustawiać kocioł. Koszt około 700-800zł. Takie kotły to koszt od 15-17 tys.zł. Najniższa półka cenowa, to w większości same gruzy. Tu ciężko cokolwiek dobrego znaleźć. Ale i tu można coś wybrać. Taki Opop H4Eco-D ma bardzo dobrą bazę i tak na prawdę brakuje mu kostki szamotu pod wylotem płomienia oraz czujnika tlenu w spalinach. Poprawienie tego to małe koszty i bardzo łatwe do poprawy. I biorąc pod uwagę cenę, konstrukcję oraz jej prostotę, dla mnie jest to faworyt.
@user-lq1hq7tx5m
@user-lq1hq7tx5m 4 ай бұрын
Witam gdzie można zamówić taki kocioł z montażem jakiś kontakt
@ZetkaFM
@ZetkaFM 6 ай бұрын
Taki piec zgazowujący drewno to widziałem jeden prawilny i produkcji Czeskiej (sondy lambda, sterownik który zarządza całością + do tego możliwość podłączenia automatyki i spalania pelletu. No i zał. od góry sztab chyba 1-1,20m). A tu to tak jak mówisz porażka i osobiście nie polecam jeżeli nie chcesz mieć problemów. No i oczywiście bufor musi być 😄 Bufor drodzy Państwo możecie zrobić ze wszystkiego jak ktoś ma żyłkę do majsterkowania i kogoś kto umie spawnąć porządnie tu i tam.
@robo13vw
@robo13vw 6 ай бұрын
20 pro wilgotnośc drewna? jak w domu jest 45 do 35. to gdzie mam suszyś to drewno? mówie o zime bo w susze i upały to może sie uda. do kotłowni? chyba jsk bende na emeryturze bo pracy od huhu.
@sylwester5767
@sylwester5767 6 ай бұрын
dokładnie, taka wilgotność jest nie realna , bo pod wiatami czy innymi dachami jest wilgoć taka jak w powietrzu a drewno w jakimś stopniu ją chłonie, także skąd wziąć te 20 pro? chyba trzeba je w suszarni trzymać...
@arturpodkowinski8622
@arturpodkowinski8622 5 ай бұрын
co wy bredzicie. Poczytajcie trochę o tym temacie i sie nie kompromitujcie. Z Wami to taka dyskusja jak z tymi co nie rozumieją, że spalając tonę węgla wytwarza sie 2.86 tony dwutlenku węgla. Wilgotność powietrza ma mniej więcej tyle wspólnego z wilgotnością drewna co świnia z lotami kosmicznymi. Drewno leży na podwórku od jesieni, przykryte plandeką i ma 15% wilgotności choć na podwórku codziennie po 805 wilgotności. Polecam trochę poczytać a nie pisać bzdury
@arturpodkowinski8622
@arturpodkowinski8622 5 ай бұрын
80%
@sylwester5767
@sylwester5767 5 ай бұрын
@@arturpodkowinski8622 dzięki za wyjaśnienie. Poczytam o tym bo widać jestem w błędzie.
@sylwester5767
@sylwester5767 5 ай бұрын
@@arturpodkowinski8622 faktycznie zgodnie z tabelami zamieszczonymi w internecie masz rację. Ciekawe czy realnie zmierzone wartości wychodzą podobnie
@wiesaw564
@wiesaw564 6 ай бұрын
Jeszcze trochę czasu upłynie zanim ktoś myślący zrobi odpowiedni kocioł zgazowujący bo jak na razie te wszystkie kotły to zwykłe badziewie większe lub mniejsze z Blaze czy Windhagerem włącznie.
@rafwla
@rafwla 6 ай бұрын
Wiesław to zrób taki kocioł i kupimy. Wiem że masz zgazowujący z nadmuchem, ludzie co mają kupić jak potrzeba papiery na ten złom. Orlingo z nich najlepszy, tylko zaizolować komorę załadowczą i jazda.
@wiesaw564
@wiesaw564 6 ай бұрын
Projekt już mam tylko czasu brak, niestety zestaw piec + wymiennik (każdy kopciuch się do tego nadaje po drobnej przeróbce) nie będą do kupienia ale do samodzielnego zrobienia, nie mam firmy ani możliwości produkcji. Właśnie te papiery są najdroższe ale mam plan po zrobieniu, zlecę jakiemuś uprawnionemu kominiarzowi z odpowiednim analizatorem spalin aby mi wszystko pomierzył i wystawił zaświadczenie w ostateczności kupię najtańszy kocioł 5 klasy i zastosuję go jako wymiennik ciepła. Taka sytuacja z przed 2 tygodni, gdzieś w Polsce młody chłopak na dorobku z rodziną zrobił przy mojej pomocy podobny piec co ja, przyszła do niego kontrola i wlepiła mu 100 zł mandatu tylko dlatego, że stary kopciuch służący wyłącznie jako wymiennik ciepła nie miał naklejki. Kontrolerzy nie mają zielonego pojęcia, że szczątkowe pyły, które powstają w każdym kotle zgazowującym po wyjściu z szamotowej komory dopalającej trafiają później na wymiennik ciepła z tą różnicą, że te pyły we wszystkie dostępnych kotłach zgazowujących mają min. 3 razy krótszą drogę do pokonania i osadzenia się w wymienniku niż każdy zastosowany do tej roli stary kopciuch, no cóż niestety fakty i logika nie ma najmniejszego znaczenia tylko naklejka. Pozdrawiam
@bogumil19802
@bogumil19802 5 ай бұрын
Można jeszcze kupić normalny kocioł bez bufora? 5 klasy
@krzysztofmaksimiuk3115
@krzysztofmaksimiuk3115 4 ай бұрын
Co to znaczy "normalny"? Aby miał 5 klasę, albo lepiej eco design - musi mieć dopalanie spalin (gazu drzewnego i sadzy/cząstek stałych) w ceramicznej komorze dopalającej. Na " pół gwizdka" dopalają spaliny kotły z dyszą boczną, na cały gwizdek - właściwe kotły zgazowujące - z dyszą "w podłodze" W obu rodzajach kotłów są złe, dobre, b. dobre itd. Te z palnikiem (dyszą) bocznym zawsze (chyba - bo nie znam wszystkich) muszą mieć bufor, bo przeważnie słabiej zgazowują i spalają i aby spełnić parametry 5 klasy muszą pracować w najwyższym przedziale mocy, gdzie spalanie przebiega najefektywniej. Wśród kotłów zgazowujacych "właściwych" można znaleźć modele, w których producent opanował regulację mocy w dość szerokim zakresie bez uszczerbku dla jakości i parametrów spalania (w całym zakresie 5 klasa i eco design) I dopuszcza je do pracy bez bufora. Niestety, takich kotłów jest mało I są drogie. Najbardziej znane to chyba Blaze Praktik, I jego tańsza wersja"bez osprzętu " - Blaze Natural (regulacja mocy 30% - 100% ), Niestety, gdy chce się mieć dopłaty z progr. Czyste Powietrze zawsze trzeba do kotła na drewno mieć bufor.
@bogumil19802
@bogumil19802 4 ай бұрын
@@krzysztofmaksimiuk3115 to wszystko to ,, pic na wodę,, i dojenie kasy
@krzysztofmaksimiuk3115
@krzysztofmaksimiuk3115 4 ай бұрын
Być może. Przekazuję tylko przeczytane informacje, gdyż sam też zamierzam coś pokombinować w temacie zgazowania, a wiem,że są ludzie, którzy z różnych względów bufora nie mogą zainstalować i dobrze, żeby wiedzieli o istnieniu takich kotłów. Te informacje są nie tylko od producenta, ale z różnych forów dyskusyjnych o kotłach i spalaniu (zgazowywaniu) drewna- od ludzi, którzy te kotły użytkują i są w większości wiarygodni. Oczywiście zawsze lepiej mieć bufor. Pozdrawiam.
@waldemarswiat3715
@waldemarswiat3715 6 ай бұрын
A jak ja je włożę do piwnicy?????
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 ай бұрын
Powoli
@wojciechczekaj7100
@wojciechczekaj7100 5 ай бұрын
Powoli i na kolanach.. ​@@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@SiBex_ovh
@SiBex_ovh 6 ай бұрын
Zabrakło jeszcze ważnej informacji - dobre spalanie i automatyczne dawkowanie Pow.Pierw/Wtórnego powinno być regulowane przez sterownik z sondą Lambda - wówczas mamy bardziej automatyczny piec i nie trzeba się uczyć latami jego obsługi ! Powinniśmy wynieść tę lekcję z ekogroszków !.
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 ай бұрын
Z czego? Może jeszcze z ekobutów?
@SiBex_ovh
@SiBex_ovh 6 ай бұрын
@@quercusogrody-wycinkadrzew9204 ?. Czujnik tlenu, sonda lambda - sterowanie powietrzem w ten sposób to najlepszy temat. Zobacz ile jest filmów nt. atmosa/mpm-a i ustawiania PW i PP by osiągnąć poprawne spalanie a można to uprościć.
@arturpodkowinski8622
@arturpodkowinski8622 6 ай бұрын
bez potężnego bufora nigdzie nie da sie upchnąć energii produkowanej przez kotły zgazowujące a ilość wymogów dotyczących instalacji i jakości podawanego paliwa oraz możliwych awarii gdy sie nie przestrzega tych zleceń powoduje, że są to kotły dla niewielkiego odsetka osób ogrzewających swoje domy. W zwykłych piecach by one funkcjonowały -powiedzmy normalnie to 30 litrów na każdą kWh pieca to absolutne minimum, choć większość podaje 50 ( 30 przy rurach metalowych i grzejnikach żeliwnych wystarcza)
@Martin46869
@Martin46869 6 ай бұрын
A do zwykłych nie ma chyba dotacji.
@user-wf1fw9me1q
@user-wf1fw9me1q 6 ай бұрын
do tych co tutaj są, są dotacje@@Martin46869
@darekm.9478
@darekm.9478 5 ай бұрын
Bufor nie musi być potężny 50l/1kw to takie minimum ewentualnie nie ładuje się całego wsadu i jest ok. Mam atmosa GD 19kw bufor 1000l rury grube stara instancja jedynie grzejniki nowe .w mrozy 1 wsad i nagrzane w domu22.5° i beka cała do81. Latem grzejąc sam bufor na cwu.70% wsadu i nagrzane do80°
@krzysztofmaksimiuk3115
@krzysztofmaksimiuk3115 4 ай бұрын
Bufor przy drewnie zawsze jest pożądany. Trzeba jednak wspomnieć, że można kupić kotły zgazowujace (niestety jest ich b. mało i są drogie) dopuszczające pracę bez bufora. To te, w których opanowano regulację mocy kotła w szerokim zakresie, bez uszczerbku dla jakości i spadku parametrów spalania. Np. dla Blaze Praktik i Blaze Natural producent gwarantuje parametry Eco design(I oczywiście 5 klasę) w zakresie mocy 30% -100% I dopuszcza ich pracę bez bufora. Ale dotacji w Polsce na Czyste powietrze się nie dostanie, pomimo spełnienia parametrów, bo dla kotłów na drewno w tym programie zawsze bufor być musi.
@arturpodkowinski8622
@arturpodkowinski8622 4 ай бұрын
nie wiem jak można wymodulować spalanie drewna. To są takie bajki z mchu i paproci. Co sie będzie działo z gazem uwalnianym z drewna To że odetniesz tlen zmieni tylko tyle, że gaz pójdzie w komin. W zwykłym piecu zgazowującym bez pierdolotów i 20 czujników prace ciągłą wymodulujesz twardością drewna i wielkością kawałków drewna oraz sposobem jego łupania i ułożenia w komorze zasypowej. Jak zmniejszyć moc maksymalną o połowę w czasie pracy kotła bez bufora bez straty opału nie mam pojęcia. @@krzysztofmaksimiuk3115
@quercusogrody-wycinkadrzew9204
@quercusogrody-wycinkadrzew9204 6 ай бұрын
Niemieckie kotły produkują prąd.
@kacperxyz429
@kacperxyz429 6 ай бұрын
kiory to bedziemy musieli od nich kupic by ogrzac ekologicznie nasze domy😁
마시멜로우로 체감되는 요즘 물가
00:20
진영민yeongmin
Рет қаралды 14 МЛН
MEGA BOXES ARE BACK!!!
08:53
Brawl Stars
Рет қаралды 36 МЛН
Scary Teacher 3D Nick Troll Squid Game in Brush Teeth White or Black Challenge #shorts
00:47
Who has won ?? 😀 #shortvideo #lizzyisaeva
00:24
Lizzy Isaeva
Рет қаралды 60 МЛН
Stalmark Eko Wood 37kw Grzanie bufora 1000L 19 kg sosny
9:57
Stalmark Eko Wood - rozpalanie kotła zagozwującego
3:38
Kotly.com.pl
Рет қаралды 23 М.
Simple maintenance. #leddisplay #ledscreen #ledwall #ledmodule #ledinstallation
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 31 МЛН
Clicks чехол-клавиатура для iPhone ⌨️
0:59
Первый обзор Galaxy Z Fold 6
12:23
Rozetked
Рет қаралды 421 М.
1$ vs 500$ ВИРТУАЛЬНАЯ РЕАЛЬНОСТЬ !
23:20
GoldenBurst
Рет қаралды 1,6 МЛН