Рет қаралды 1,819
Kraina Odwróconego Krzyża (Pojezierze Drawskie)
Dzięki turystyce rowerowej poznajemy barwny i przebogaty świat przyrody towarzyszące mu zjawiska atmosferyczne i krajobrazowe. Udziałem rowerzystów jest bezpośredni kontakt z przyrodą, mnogość wrażeń i doznań, sprawność fizyczna, wypoczynek psychiczny i pogoda ducha.
Szlak rowerowy Kraina Odwróconego Krzyża - kolor oznakowania: niebieski, to typowa pętla. Jego długość to tylko 29,2 km, ale widoki na trasie zapierają dech w piersiach. Trasa rozpoczyna się i kończy w Bornem Sulinowie, a wiedzie przez Starowice - Jeziorną - Ostroróg - Nobliny i Liszkowo. Szlak przebiega przez zalesione tereny poradzieckiego poligonu.
Jadąc rowerem dwukrotnie przecinamy nurt rzeki Piławy i mkniemy przez tajemniczą Krainą Odwróconego Krzyża, którą tworzą dwie krzyżujące się polodowcowe rynny wypełnione wodami pięciu jezior, tj: Nobliny, Kortkowo, Młynówek, Płyćwia i Szepc. Krzyż utworzony przez ciąg jezior jest zorientowany z północy na południe i dlatego ma odwrócony kształt.
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo (niem. Gros Born, ros. Борне-Сулиново) - położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim. Leśne miasto pięknie położone nad jeziorem Pile i ukryte w sosnowym lesie. Największą atrakcją akwenu jest tzw. podwodny las, tj. część wyspy, która zapadła się do jeziora. Przez miasteczko przepływa strumień Strullbach, który ginie gdzieś w ziemi.
W latach 30 - tych XX wieku na miejscu wsi Lipie (niem. Linde) Niemcy wybudowali garnizon oraz poligon wojskowy. W 1945 roku cały teren, w użytkowanie, przejęła Armia Czerwona. Takie stan rzeczy trwał, aż do października 1992 roku, w którym to wojska rosyjskie opuściły Borne Sulinowo, a następnie Polskę. W tym okresie miasto było wyłączone spod polskiej administracji. Po opuszczeniu miasteczka przez Rosjan, 5 czerwca 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie miasta, a 1 października Borne Sulinowo otrzymało prawa miejskie.
Najbardziej okazały i charakterystyczny obiekt w leśnym miasteczku to Dom Oficera przypominający o wojskowej przeszłości. Niestety dziś praktycznie w runie. Gmach powstał w latach 30 - tych XX wieku równocześnie z tworzonym poligonem i bazą wojskową. Obiekt zbudowany przez Niemców w latach 1935 / 36 nad brzegiem jeziora Pile.
Jezioro Nobliny
Jezioro Nobliny (inaczej zwane Niewlino) jest położone 5 km na południe od miejscowości Łubowo (droga krajowa nr 20), w bezpośrednim sąsiedztwie wsi Nobliny (na północ od brzegu jeziora) i wsi Ostroróg (przy zachodnim brzegu), w powiecie drawskim, gmina Czaplinek.
Jezioro ma kształt łuku, kierującego się z południa na północny - zachód. Jest to jezioro rynnowe o wymiarach 3 km długości i 1,2 km szerokości. Głębokość jeziora wynosi maksymalnie 17 m, a powierzchnia akwenu to 153 ha. Na południu jezioro jest połączone z pobliskim jeziorem Korytkowo.
Nad tym jeziorem swoją karierę rozpoczęła wioślarka Olga Michałkiewicz. W 2015 i 2016 w czwórce podwójnej została mistrzynią świata młodzieżowców. W 2017 roku, już trakcie sezonu, zastąpiła w czwórce bez sternika kontuzjowaną Annę Wierzbowską i zdobyła wicemistrzostwo świata w osadzie z Moniką Ciaciuch, Joanną Dittmann i Marią Wierzbowską.
Jezioro Korytkowo
Jezioro Korytowo, inaczej zwane też jeziorem Korytowskim jest jeziorem przepływowym o średnim rozmiarze, a w porównaniu do niektórych jezior w pobliżu, można powiedzieć, ze jest duże. Jego powierzchnia wynosi 66,38 ha. Jest raczej płytkie, ale zdarzają się też miejsca głębsze. Najgłębszy punkt w jeziorze oszacowano na 6,8 m, choć są źródła mówiące, że to nawet 8 m. Przez jezioro przepływa rzeka Wardynka.
Starowice
Starowice - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w gminie Borne Sulinowo. Wokół wsi znajdują się umocnienia i fortyfikacje Wału Pomorskiego, w tym budowle hydrotechniczne jak tamy i śluzy służące do zalania terenu.
Rzeka Piława
Długość rzeki wynosi 82 km, powierzchnia dorzecza 1352 km2, spadek 0,4 % o, przepływ 8 m3/sek. Rzeka dzieli się wyraźnie na dwie części. W górnym biegu łączy kilka bardzo malowniczych jezior, następnie zmienia kierunek i płynąc na południe wśród wielkich obszarów leśnych, wpada do Gwdy. Spływ Piławą to urokliwy szlak kajakowy dla rodzin z dziećmi, wiedzie przez piękne, mało zurbanizowane tereny co, jest wielkim atutem. Po drodze można zobaczyć Zalewy Nadarzyckie oraz dużą część umocnień Wału Pomorskiego.
#TurystykaiPrzygoda
#PojezierzeDrawskie
Jeśli film ci się podobał okaż to autorowi i zostaw po sobie ślad w postaci komentarza, like, czy suba. Wyprodukowanie tego filmu trwa wielokrotnie dłużej niż jego obejrzenie.
Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
/ @turystykaiprzygoda
Muzyka:
Music by Juan Sánchez - Sands of Time - thmatc.co/?l=E...